درمان انواع زخم و آثار آن

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
8,799 بازدید
درمان انواع زخم

درمان انواع زخم با روایات (میرزایی) گل آمیخته با شیر :امام عسگری درباره کسی که پایش در اثر دمپایی و کفش زخم شده بود فرمودند: گل آمیخته با شیر تهیه کن و با آب دهان خود آن را به صخره یا سنگی بمال سپس آن را در محل درد و زخم بگذار که به خواست خداوند برطرف خواهد.

پرهیز از گردو (بدون پنیر) در گرمای شدید

امام على (ع): خوردن گردو در گرمای شدید، حرارت را در بدن بر می انگیزد و زخم های تن را تحریک می کند؛ اما خوردن آن در زمستان، کلیه ها را گرم می کند و سرما را می راند.

نوره مخصوص برای زخم ناشی از نوره

امام رضا(ع) : هر گاه خواستی جوش برنیاید و بر بدنت هیج زخم یا ترک پوست و یا سیاه لکه ای رخ ننماید، پیش از نوره کشیدن، با آب سرد، شستشو کن. هر کس می خواهد برای نوره کشیدن به حمام برود، دوازده ساعت، یعنی یک روز کامل پیش از آن، از نزدیکی خودداری کند. سپس اندکی صبر یا اقاقيا و یا پیل زهره و یا قدری از همه آنها را با هم در نوره بریزد.

البته این کار را پس از آن انجام دهد که نوره، در آب گرمی حل شده باشد که در آن، بابونه یا مرزنگوش یا گل بنفشه خشک و یا اندکی از همه آنها، به اندازه ای که بوی خود را به آب بدهد، جوشانده شده است. در این میان، زرنیخ هم باید به اندازه یک ششم نوره باشد.

پس از نوره کشیدن هم باید چیزی مانند برگ هلو، کنجاره گل کاجیره، حنا ومشکک و گل سرخ به بدن بمالد تا بوی آن را از بین ببرد.

عسل

درمان انواع زخم-2

درمان مشترک است. دواء لكل داء است. موضع زخم را با عسل پرکنید. و اگر زخم بزرگ است ببندید.

نمک ضد عفونت‌ها

اگر زخم عفونت کرد موضع را با پودر یا آب نمک یا آویشن یا داروی جامع یا.. بشویید یا ضماد کنید و صبح شب پانسمان را عوض کنید. و ضد عفونت ها را بخورید.

داروهای ضد عفونت زیاد است. از هر کدام که در دسترس بود استفاده نمایید.

حجامت و بادکش و خون گیری از مسیر مخالف

حجامت نیز درمان مشترک است. اگر مثلا خونریزی از نقاط پایین بدن بود، از بالا تنه بادکش کنید تا خون را به سمت بالا بکشید. واگر خون ریزی قطع نشد، از یکی از رگ‌ها فصد خفیف کنید تا مسیر خون عوض شود و بیمار از خطر ومرگ حفظ شود.

شستن زخم با آب ممنوع

امام رضا درباره ضخم و شکستگی فرمود: پانسمانش زخم جبیره را باز نکند و جراحت آن را خارج نکنید.

شخصی آبله داشت، و جنب شد جمعی به او گفتند که غسل کن پس عمل کرد و مرد، پیامبر فرمود که آن جماعت که این فتوی دادند او را کشتند، و گناه او در گردن ایشان است چرا سوال نکردند از عالمی به درستی که شفای مرض جهل سوال است.

اگر نیاز به شستشو داشت. با آب دمکرده یا عرق آویشن و بابونه و عسل و کمی نمک زخم را بویید. و به موضع آب نزنید.

شیره انجیر سبز

درمان انواع زخم-3

امام باقر فرمود: پادشاه قبط (مصر) به سوی قدس برای تخریب آن، لشکر کشی کرد، مردم نزد حزقیل جمع شدند، و از این مطلب شکایت کردند. حزقیل به آنان فرمود به من مهلت دهید تا امشب دعا و مناجات کنم.

شب مناجات کرد و خدا هم به او وحی کرد: من شما را کفایت کردم و شر این ظالم را از شما دفع کردم. خداوند به ملک هوا وحی کرد که نفس آنها را بگیرد و همه آنها مردند. وقتی صبح شد حزقیل قوم خود را از این ماجرا با خبر کرد و چون مردم رفتند و آنها را مرده یافتند.

حزقیل دچار عجب شد و با خود گفت: سلمان بن داوود چه برتری بر من دارد با این چیزی که به من داده شده است؛ پس دچار زخم کبد شد که او را آزار می داد، پس خشوع کرد و خود را ذلیل کرد در پیشگاه خدا به این شکل که روی خاکستر نشست و خدا به او وحی کرد شیره انجیر را بگیر و از خارج به سینه ات بمال، او هم این کار را کرد و خوب شد.

مولف: خداوند در قرآن از میان بیش از یک میلیون گونه گیاه به انجیر و زیتون قسم می خورد. در روایات جز درمان های مشترک هستند پس با ضمیمه کردن تدابیر و تجارب حکمای مسلمان در غالب امراض مخصوصا امراض لاعلاج یا امراضی که داروی كمی داریم، می توان و باید استفاده کرد. علاوه بر مالیدن شیره انجیر خوردن آن نیز مفید است.

ضماد و خوردن موقت سرد و خشک ها و قابض‌ها

 پودر عدس – سماق رومی – زردچوبه – گوشت گاو – عسل و…

پیامبر فرمود: شیر گاو بخورید زیرا شفاست روغن آن داروست گوشت گاو بیماری است سرد و خشک است و خونریزی زخم را قطع می کند.

توضیح: سماق رومی یا پودر عدس یا گوشت گاو چون سرد و خشک هستند، موجب قطع خونریزی میشوند. در عادت ماهیانه شدید یا زخم‌ها و حوادث یا کشیدن دندان موقتا می توان استفاده کرد. زردچوبه و قرص خون و چای خشک نیز چنین است.

می توان این ها را مخلوط نمود و یک داروی زخم و خونریزی درست کرد. باید این‌ها را با عسل مخلوط نماییم. تا هم ضد عفونت شود و هم اثر دارو را بیشتر کند و هم ترمیم بهتر شود.

محل زخم را از مخلوط همه یا تعدادی از این مواد پر کنید. تا خون امکان خروج نداشته باد. در زخم های بزرگ می توان موضع را داخل یک ظرف گذاشته و پر از عسل نمایید. و در صورت امکان بعد از گذاشتن عسل و زردچوبه و پودر عدس زخم را ببندید.

درمان انواع زخم – داغ کردن محل زخم (تبریزیان)

در قدیم، زخم را داغ می کردند تا خونریزی قطع شود، پیامبر بارها داغ کردن را نهی نمی کرد. داغ کردن به عنوان آخرین راه، و زمانی مجاز است که راه حل دیگری نیست. داغ کردن به دو صورت انجام می شود، یکی اینکه روغن زیتون را در زخم می ریزند و خونریزی بند می آید و راه دیگر اینکه میله آهنی را داغ می کنند و بر زخم می گذارند.

زخم ناشی از قطع یک عضو بدن (خیراندیش)

۱) جراحی

۲) شستشوی موضع قطع شده از خون اضافی.

۳) بخیه همراه با پر کردن موضع از عسل.

۴) ایجاد پوشش پوستی روی موضع آغشته به عسل و بخیه زدن.

۵) پوشش عسل روی موضع بخیه تا ۷۲ ساعت.

۶) خوراک عسل و عسلاب با عرق نعناع در هنگام جراحی

۷) خوراک عسلاب با عرق نعناع + گلاب هر ۴ ساعت یک لیوان.

۸) ضماد خرفه با روغن گل مفید است.

معالجه های زخم‌های جلدی (خیراندیش)

اگر در بدن خود زخم هایی دارید که خارش دارند و پوست می اندازند، از دم کرده رازک برای معالجه آن استفاده کنید. بدین ترتیب که ۱۰ تا ۱۵ گرم میوه های خشک رازک را در یک لیتر آب خیلی داغ بریزید و ۱۲ دقیقه آن را دم کنید.

بعد از دم کشیدن، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید. و هر روز ۳ فنجان قبل از صبحانه، ناهار و شام بنوشید. دم کرده رازک تصفیه کننده خون است و وقتی مبتلا به جوش‌های جلدی شدید بابد در هر تغییر فصلی چند روز رژیم رازک بگیرند.

چرک زخم

درمان انواع زخم -  چرک زخم

برگ بارهنگ را روی زخم ضماد کنید چرک‌ها را جمع می کند و برای زخم و سوختگی آتش مفید است. اگر برگ به را روی زخمی ضماد کنید باعث خشک شدن زخم می شود.

زخم سرطان

کاسنی با سرب ساییده و روغن گل برای زخم سرطان کمک می کند.

زخم ناشی از جراحی اعضا (خیراندیش)

۱) دفع خون اضافی از محیط جراحی پس از بخیه.

۲) آغشته کردن موضع داخلی زخم به عسل به صورت پوشش کامل.

۳) بخیه ناحیه سطحی به صورت کامل.

۴) آغشته کردن موضع زخم بیرونی به صورت کامل.

۵) پانسمان زخم تا ۷۲ ساعت به صورت ۱۲ ساعت یک بار.

۶) خوراک عسلاب با عرق نعناع هر ۴ ساعت یک بار یک لیوان.

۷) خوراک عسل + گلاب هر ۷ ساعت یک بار یک لیوان.

زرده زخم (موسوی)

بیماری است با عامل میکروبی که با کمک چند عدد زالوی ریز که هر ۳ روز یک بار روی موضع می اندازیم. همراه با داروهای گیاهی علاج می شود.

درمان انواع زخم و جراحت (خیراندیش)

درمان انواع زخم-4

زخم با هر عمقی و به هر سطحی و به هر کیفیتی (عفونی و…) مانند زخم بستر و… حتی موردی بود که از شدت عفونت خانه هم عفونی شده بود، این طور بیماران زخمی عفونی را گاهی از بیمارستان هم بیرون می کنند. مثلا گلوله از یک طرف بدن وارد شده و از طرف دیگر خارج شده است.

یا هر زخم دیگر، عسل بقالی که ده درصد عسل داشته باشد را به محل زخم پر کنید اگر زخم بزرگ است آن را ببندید. عسل هم لازم نیست خالص باشد، ده درصد عسل داشته باشد کافی است موردی بود که کمربند، کتف را نصف کرده بود. عسل پرکردیم، یک هفته ای زخم چسبید. بنده (خیراندیش) هزاران مورد را با همین روش و عسل بقالی درمان کرده ام.

ولی خانم یکی از همکاران ما در اثر تصادف زخمی شده بود در بیمارستان مرد.

زخم تصادف: همه محدوده زخم را با عسل پر کنید و خوب می شود.

زخم ها (باقری)

برای درمان انواع زخم های بدن (زخم‌های تصادفی، سزارین، و جراحی های دیگر) و برگشت پوست بدن به حالت اولیه این گونه عمل کنید: عسل طبیعی را با پودر مرزنجوش و یا با زردچوبه طبیعی مخلوط کرده و روی زخم گذاشته آن را پانسمان کنید.

این کار باعث بند آمدن خون، عفونت زدایی از موضع و ترمیم پوست خواهد شد و زخم را اورژانسی مداوا کرده از ورود میکروب به بدن جلوگیری کرده و بیماری تولید نمی گردد.

اگر زخم، کهنه شده است ابتدا با کیسه ای زبر و خشن روی آن بکشید تا زخم، تازه شود سپس با همان روش که گفتیم آن را مداوا کنید.

همه زخم‌ها، حتی زخم‌های حجامت را به همین شیوه مداوا و پوست خود را ترمیم کنید.

کسی که زخم بستر دارد وقتی مواد فوق را به موضع مالید باید روی پوست گوسفند بخوابد و از رختخواب ها و تشک های امروزی که خودش عامل زخم بستر است، اجتناب کند.

بهبود زخم ها (خیراندیش)

بهبود زخم ها (خیراندیش)

عسل محیطی است با غلظت بالا، فشار اسمزی بالا، اسیدی، حاوی چندین نوع آنتی بیوتیک، آنزیمهای تجزیه کننده مواد پروتئینی و طیف وسیعی از مواد غذایی ضروری، مثل اسیدهای آمینه، مواد معدنی و غیره.

برای درمان زخم ها، زخم های عمیق که در معرض عوامل عفونی کننده قرار دارند، باید حتما از موادی با قدرت میکروب کشی استفاده شود همزمان باید توانایی بدن برای ترمیم بافتهای پاره شده یا بریده شده با خواصی که برای آنها ذکر شده قادرند درمان یا التيام زخم های کوچک را موجب شوند.

مالیدن عسل خالص یا ضمادهایی مرکب از دو قسمت عسل و یک قسمت آرد گندم یا دو قسمت عسل و یک قسمت روغن ماهی در التیام انواع زخم‌ها و سوختگی ها و تبخال مؤثر است. در این موارد نیز خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی و خواص غذایی عسل و مواد مکمل ضماد و نیز فشار اسمزی عسل باعث التیام زخم ها می شود.

برای درمان انواع زخم و سوختگی ها، ابتدا باید موضع زخم یا سوختگی را با آب صابون تمیز کرده سپس عسل یا یکی از ضمادهای عسل را به صورت لایه ای نازک روی زخم یا سوختگی مالید و آن را با نوار گاز سترون (استریل) پانسمان کرد و عمل مذکور را روزی یک بار تا بهبود زخم یا سوختگی ادامه داد.

می توانید روغن ماهی را با حرارت بجوشانید و بعد از سرد شدن به عسل اضافه کنید.

زخم ناشی از ورود گلوله یا قطعه برنده عفونی در موضع عضلانی (خیراندیش)

۱) شستشوی موضع با عسلاب تهیه شده آب مقطر.

۲) استخراج مواد اضافی وارد شده به بدن.

۳) بستن بالای زخم جهت جلوگیری از خونریزی.

۴) ایجاد پوشش عسل روی زخم به طور کامل.

۵) پانسمان کامل موضع با عسل تا ۷۲ ساعت.

۶) خوراک عسلاب با عرق نعناع هر ۴ ساعت یک لیوان تا ۷ مرحله.

۷) تعویض پانسمان هر ۱۲ ساعت یک بار.

۸) ادامه درمان تا ۷ روز.

عسل و زخم ها (دریایی)

عسل و زخم ها (دریایی)

ابتدا زخم را خوب تمیز و ضد عفونی کنید، سپس روی آن را عسل بمالید و سپس روی آن با گاز استریل پوشانده شود. بیمار باید از مرطوب نمودن جای زخم دوری کند زخم ها با همین حالت تا سه روز می ماند.

همچنین باید بسیار مراقب بود که عسل، مصنوعی و قلابی نباشد. عسل خالص از رنگ و بوی خود مشخص می شود اگر فرد سالم قبل از بیماری آن را بخورد از قدرت و انرژی عسل اندام او به لرزه در می آید.

درمان انواع زخم عفونی با عفونت سرگشاده و آشکار (خیراندیش)

۱) شستشوی عفونت به وسیله سرکه به طور کامل تا جاری شدن خون روشن.

۲) آغشته کردن زخم با عسل به طور کامل تا ۷۲ ساعت هر ۱۲ ساعت یک بار.

۳) خوراک عسلاب با عرق نعناع هر ۴ ساعت یک لیوان تا ۷۲ ساعت.

زخم و هماتوم ناشی از ضربه (خیراندیش)

۱) شستشو موضع با عسلاب تهیه شده با آب مقطر.

۲) پوشش عسل روی موضع تا ۷۲ ساعت هر ۷ ساعت یک بار به صورت روباز .

زخم عمیق ناشی از بریدگی (خیراندیش)

۱) شستشو به وسیله عسلاب تهیه شده با آب مقطر.

۲) دبریدمان زخم.

۳) پوشش کامل عسل روی زخم.

۴) نزدیک کردن بافتهای موضع ایجاد زخم.

۵) پانسمان با پوشش کامل عسل تا ۷۴ ساعت.

۶) تعویض پانسمان هر ۱۲ ساعت

[honey]

درمان انواع زخم با عفونت پنهان و ورم یا آبسه (خیراندیش)

درمان انواع زخم با عفونت پنهان و ورم یا آبسه (خیراندیش)

1) استفاده از زالودرمانی در امتداد موضع عفونی به تناسب گستردگی موضع در یک مرحله.

۲) پانسمان زخم با عسل پس از قطع خونریزی موضع تا ۷۲ ساعت

۳) خوراک نعناع + عسل هر ۴ ساعت یک لیوان تا ۷۲ ساعت الی ۷ روز.

زخم بستر یا (Bedsor) (خیراندیش)

۱) حجامت گرم و خشک اطراف زخم.

۲) دبریدمان زخم.

۳) شستشوی زخم و خشک کردن اطراف زخم.

۴) مالیدن عسل با روغن زیتون روی موضع زخم با ترکیب ۳ به ۲.

۵) خوراک عسلاب با عرق نعناع هر ۷ ساعت یک لیوان تا ۷ شب.

زخم عفونی به همراه تب مزمن (خیراندیش)

۱) حجامت عام یک مرحله.

۲) آغشته کردن زخم به عسل تا ۷ روز.

۳) خوراک دوسین صبح و شبانگاه یک قاشق مرباخوری تا ۷ روز.

زخم فيستول (خیراندیش)

۱) به کارگیری ۵ الی ۷ عدد Leech روی موضع در یک مرحله.

۲) آغشته کردن موضع با عسل و پانسمان تا ۲۴ ساعت.

درمان انواع زخم و جوش های خارش دار (دریایی)

درمان انواع زخم و جوش های خارش دار (دریایی)

اگر مقداری گلاب را با پودر سیاه دانه سوخته شده مخلوط کرده و بر زخم های خارش دار به ویژه جوش های پوستی همراه با خارش بمالید و ببندید خارش پوست را برطرف ساخته، زخم ها را التیام داده و جوش های خارش دار به ویژه در ناحیه سر را از بین می برد.

زخمهای عفونی قانقاریایی و سرطانی (ضیایی)۱

۱- با سرکه طبیعی سیب محل عفونت را بشوئید، محل زخم های گود و عمیق بدن را پر از پودر زردچوبه خالص کنید و گاز استریل غیر روغنی روی آن گذاشته و روزی یکبار عوض کنید یا عسل طبیعی گون روی زخم ها مالیده و چاله های زخم را پر از عسل طبیعی گون نمایید.

۲- ضماد گل بابونه برای التیام سریع زخم و جلوگیری از ایجاد قانقاریا (پوسیدگی بافت) مفید است.

۳– هر ۸ ساعت یکبار با جوشانده پوست میوه بلوط، زخمهای سرطانی پوست را شستشو دهید.

زخم عفونی قانقاریا که به خاطر قند نوسانی بالا و یا عدم کنترل قند (ضیایی)

۱- پانسمان مخلوط عسل (۵ واحد) + روغن زیتون (۲ واحد)

۲- پانسمان مخلوط عسل (۵ واحد) + نمک(۲ واحد).

۳- گذاردن پودر زردچوبه خالص.

۴- خوردن کاهو بدون سس

۵- گذاردن زالوی طبی ۶ عدد الى 8 عدد روی رگ های خون‌رسان به آن ناحيه.

زخم و ورم دردناک بین انگشتان و مچ پا (ضیایی)

۱.ضد عفونی محل با زردچوبه ی خالص که آن را روی گاز استریل به محل بگذارد.

۲. پا زیاد داخل کفش و جوراب نباشد.

٣. روغن کنجد یا ارده پزد + عسل مساوی از هر دو بخورد.

زخم های دیابتی ها (ضیایی)

درمان انواع زخم-1

درمان در پزشکی جدید:

۱- اولا شستشو با سرم نورما سالین (سرم نمکی)

۲- با بتادین ضد عفونی کنید که زخم را خشک می کند.

توجه: از بتادین نبایستی زیاد استفاده کنید، سالیان قبل برای شستشو زخم های دیابتی انگشتان پا، ۲۰ دقیقه در محلول ساولون (یک استکان در نصف آب لگن) می گذاشتند که فعلا از گردونه پزشکی خارج شده و کاربرد این چنینی ندارد.

۳-سپس ژل مخصوص که خاصیت دبرید دارد (شستشو دارد) چرب کنید.

۴- سپس چسب مخصوص آن را می زنیم که خاصیت نفوذ پذیری هوا دارد تا زخم دیابتی تازه شود.

۵- سپس از پانسمان مخصوص پای دیابتی (که خاصیت نقره دارد) استفاده می کنیم.

۶- جهت ترمیم پوست از پماد آنژیو پلاستین استفاده می شود.

درمان در پزشکی سنتی:

۱- با سرکه طبیعی سیب شستشو و ضد عفونی می نمائیم و صبر کنید در مجاورت هوا خشک شود.

۲- سپس پودر زردچوبه خالص روی زخم دیابتی گذاشته و در ۲۴ ساعت یکبار این پانسمان را عوض کنید.

۳- به همراه ناهار و شام کاهو (بدون سس) بخورید.

۴- زالو درمانی زالوهای طبی (۳ تا ۶ عدد) را روی وریدهای پشت ساق پا گذاشته شود.

۵- عسل طبیعی گون، یک قاشق مرباخوری صبح ناشتا خورده، و به محل زخمها بمالید.

درمان انواع زخم های دیابتی (خیراندیش)

همان نسخه مربوط به زخم را عمل کنید یعنی اگر عفونی است که روی زخم قرمز نیست و طوسی می شود عسل و نمک را حدود ۳ روز روی زخم قرار دهید و بعد از آنکه زخم قرمز شد (عسل ۵ واحد و روغن زیتون ۲ واحد) را روی زخم بزنید و پاها را از زانو تا زخم (از بالا به پایین) زالو بگذارید حتی پاهایی که در آستانه قطع هستند با این درمان می شود.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت