کاهش وزن و موانع داخلی وخارجی آن

کاربر 27کاربر 27
1,478 بازدید
کاهش وزن

چرا کاهش وزن تا این اندازه مشکل است؟ شما هر روز با مشکلات دشوار دیگرمثل کار، خانواده ، مسائل مالی یا رانندگی کردن در ترافیک های سنگین کنار می آیید. چرا برای رها شدن از شر این چند سانتی متر چربی اضافی مدام با شکست روبرو می شوید؟

شما باید تا به حال گزارش کاملی از اقدامات و راه هایی داشته باشید که برای کاهش وزن شما موثر هستند و نیستند. به احتمال زیاد، باورهایی هم دارید که چندان معتبر نیستند. در این مجله تلاش می کنیم شناخت فیزیکی و روحی صحیحی از خود داشته باشید. شما یاد می گیرید تا با نگاهی واقع گرایانه به کاهش وزن بنگرید و آنچه را که می توانید تغییر دهید، آنچه را نمی توانید بپذیرید و تفاوت این دو را از یکدیگر تشخیص دهید.

مرگ و ماليات و شکل بدن!

همانطور که مرگ و مالیات اجتناب ناپذیرند، بعضی از ویژگی ها شما نیز چنین اند . شما نمی توانید آنها را تغییر دهید ، اما می توانید آنها را اصلاح کنید. شاید به نظر برسد که آنها موانعی برای رسیدن به سایزایده آل هستند، اما نباید چنین فکر کنید. این ویژگی ها عبارت اند از افزایش سن ، عوامل ژنتیکی ، هورمونها ، یائسگی در زنان، بحران میانسال در خانم ها.

افسانه چاقی و افزایش سن

یک باور غلط همگانی درباره رابطه میان چاقی و افزایش سن وجود دارد که می گوید: هرچه سن انسان بالاتر می رود، وزنش هم افزایش می یابد. این فقط افسانه ای بیش نیست. هیچ لزومی ندارد که با بالارفتن سن، سایز تان هم افزایش یابد. بسیاری از افراد مسن اندام متناسب و سالمی دارند و از غذا خوردن و حفظ تناسب اندام نیز لذت می برند. به خاطر داشته باشید که فقط یک مورد نقض ، کافی است تا شما بدانید آن فرضیه چیزی جز باوری غلط نیست و حداقل برای شما درست نخواهد بود.

حال این سوال مطرح می شود که آیا افزایش سن ، اندازه و شکل بدن را تغییر می دهد؟ البته که تغییر می دهد. به طور کلی ، با بالا رفتن سن ، سوخت و ساز بدن ما به طور طبیعی کندتر می شود و سوخت و ساز کندتر یعنی این که ما کند تر کالری می سوزانیم. حال آن که کمتر غذا خوردن می تواند به افزایش وزن مربوط به سوخت و ساز کمک کند. همچنین شما می توانید با تمرین های قدرتی و تغذیه ی سالم سوخت و ساز خود را بالا نگه دارید. ما در قسمت های بعد به شکل دقیق تربه این موضوع می پردازیم.

ترک عادت های غذایی غلط در مسیر کاهش وزن

 ترک عادت های غذایی غلط  در مسیر کاهش وزن

باید قبول کنید که ژن های شما به عمد طراحی نشدند آنها از طریق نیاکان شما به والدین و از طریق آنها به شما منتقل شده اند و چه خوب و چه بد تا ابد مال شما و فرزندانتان هستند. شما نمی توانید ژنتیک خود را تغییر دهید. اما می توانید یاد بگیرید تا از آنچه در اختیارتان گذاشته شده است بیشترین و بهترین استفاده را بکنید. (بله ، محققان به دنبال ژن چاقی هستند ، اما تاکنون حتی یک ژن که به طور قطعی عامل چاقی باشد، پیدا نکرده اند.) بعضی از عوامل ارثی شکل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهند ، اما ژن ها شما به تنهایی نمی توانند باعث چاقی شما شوند.

آنها شکل اندام ، قد ، اسکلت و عضله بندی شما را تحت تاثیر قرار می دهند ، اما وراثت فقط یکی از عوامل موثر در سایز و شکل بدن شماست. یک ضرب المثل قدیمی می گوید: اگر والدین و بستگان شما چاق هستند ، شما هم چاق خواهید بود . اگر شما از خانواده ای چاق می آیید، این جمله درست به نظر می رسد با وجود این ، بد نیست لحظه ای به عادات غذایی خانواده خود فکر کنید.

مقدار وعده های غذایی آنها چه اندازه بوده است؟ از شما انتظار داشتند چقدر بخورید؟ آیا مجبور بودید برای گرفتن جایزه (یعنی دسر) اول همه محتویات بشقاب خود را تا آخر بخورید؟ آیا خانواده شما همه مهمانی ها و جشن ها خود را با غذا و آن هم با مقدار و تنوع زیاد جشن می گرفتند؟

آیا شما در سنین کودکی برای جایزه ، جشن گرفتن دنبال غذا می گشتید؟ پس شاید ژن و عوامل وراثتیی نیست که عامل چاقی خانواده ی شماست ، بلکه عادات غذایی فامیلی ونگرش غذاست که باعث چاقی می شود.

به نظر می رسد که رفتارهای غذایی در خانواده های چاق بیشتر ازعوامل ژنتیک موجب چاقی کودکان آنها می شود. اما شما می توانید عادتی غذایی جدید یاد بگیرید. می توانید یاد بگیرید که نیازی نیست همه محتویات بشقاب تان را تا آخر بخورید. می توانید در غذا خوردن وسواسی باشید ، می توانید بقیه غذا خود را در وعده بعد میل کنید. فکر می کنید شکمتان باید آن همه غذا را در خود جا دهد؟ در اینجا یاد می گیرید که چطور در مهمانی ها خانوادگی بدون زیاده روی خوش بگذرانید و همیشه سایز خود را ثابت نگه دارید.

وای! امان از دست این هورمون ها!

به طور معمول ، گناه همه چیز از چاقی عمومی گرفته تا پاهای کلفت را گردن هورمون ها می اندازند . آیا تا به حال به خودتان گفته اید: اگر تقصیر این هورمون ها نبود، می توانستم این چند کیلو وزن اضافی را کم کنم؟ تا حدی درست می گوید ، اما فقط تا حدی!

اگر توازن هورمونی شما به هم بخورد، ممکن است رویای کاهش وزن شما نیز با سختی به تحقق بپیوندد، برای مثال ، شاید شما از سوخت و ساز کند ، اضافه وزن اطراف کمر و شکم مقاومت در برابر انسولین و احتباس آب رنج ببرید. با وجود این ، شما هنوز هم قدرت فوق العاده ای برای تغییر دادن توازن هورمونی خود دارید. ترکیبی صحیح از تغذیه مناسب، ورزش مناسب مانند پنج نوع تمرین تبتی و نیز مقدار کافی نور آفتاب می تواند علاوه بر ایجاد تعادل هورمونی چربی های ذخیره شما را نیز آب کند.

واژگان تخصصی و کاهش وزن

واژگان تخصصی و کاهش وزن

شاید شما به علت جراحی وبرداشتن غددی مثل تیرووید یا تخمدان ها دچار فقدان تعادل شده باشید. داروها و مکمل هایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند. به پزشک مراجعه کنید و داروهای خود را طوری تنظیم کنید تا احساس خوبی داشته باشید و از حداکثر انرژی خود لذت ببرید. به طور قطع، هورمونها روی وزن شما تاثیر می گذارند، اما شما می توانید از شر این هورمون ها بد خلاص شوید. نحوه زندگی شما می تواند تفاوت بسزایی در عملکرد آنها ایجاد کند.

ارتباط کاهش وزن با یائسگی

ارتباط کاهش وزن با یائسگی

هنگامی که زنی به مرز پنجاه سالگی می رسد، به دوران یائسگی و تغییرات خاصی در زندگی نزدیک می شود. این روند از سی سالگی و با دوران پیش یائسگی آغاز می شود. طی این دوران با کند شدن تولید استروژن، بدن دچار تغییرات بسیار می شود و از جمله دوره های ماهیانه متوفق می شوند، سوخت و ساز کند می شود پوست نازک تر یا به اصطلاح چروک می شود.

متاسفانه باورها نادرست بسیار درباره یائسگی وجود دارد مثال این که بائسگی شروع دوره ای است که هر زنی باید انتظارآن را داشته باشد. البته درست است که بعضی از خانم ها در این دوره به میزان گذشته غذا می خورند، اما باز هم اضافه وزن می کنند، دلیل این امراغلب کند شدن سوخت و ساز بدن است.

حال اگر همان خانم فقط قدری کمتر و به اندازه نیاز بدن خود غذاهای سالم بخورد و کمی ورزش استقامتی و هوازی به برنامه ها روزانه خود بیفزاید، می تواند به راحتی وزن خود را حفظ کند و در سایز ایده آل باقی بماند.به عبارت دیگر، یائسگی یکی از مراحل زندگی است، نه بهانه ای برای چاق شدن!

امان از دست این لاستیک زاپاس بی مصرف!

اغلب آقایان با وارد شدن به میانسالی یک لاستیک زاپاس دور کمر خود حمل می کنند و به نظر می رسد هیچ یک از دمبل ها و هارتل های باشگاه هم کمکی به برداشتن این زاپاس نمی کنند. در واقع حتی ممکن است مردی در میانسالی اندام متناسب و ماهیچه هایی قوی داشته باشد ، اما باز هم با مشکل بزرگی دور کمر مواجه است. این لاستیک زاپاس اغلب به علت استرس به وجود می آید. آدرنالین هورمونی است که بدن شما هنگام استرس حتی استرس ها ناشی از وقایع طبیعی روزانه مثل رانندگی، کار کردن وغیره ترشح می کند.

از طرفی، کورتیزول نیز که هورمون استرس است باعث می شود چربی خاصی در اطراف کمر ذخیره شود. بنابراین، استرس بیشتر برابر است با ترشح کورتیزول بیشتر و دور کمر بیشتر. اگر می پرسید که آیا می توان این وضعیت را تغییر داد یا نه ، باید بگوییم بله فقط با چند روش ساده: با تغذیه سالم و خوردن غذاها ضد استرس، با همان دمبل ها و اضافه کردن حرکات کششی و بالاخره با کم کردن استرس روزانه.

وقتی که «چاقی بارداری» دیگر به علت بارداری نیست

بسیار از زنان شکایت می کنند که هرگز نتوانسته اند اضافه وزنی را که در دوران بارداری به دست آورده اند، کم کنند. البته هر خانمی به طور طبیعی در دوران بارداری و حتی تا یک سال بعد از تولد نوزادش، اضافه وزن خواهد داشت .

اما بدن او به صورت بیولوژیکی طوری برنامه ریزی شده است که اضافه وزن فرزندش را می تواند به تدریج و در عرض یک سال از دست بدهد . با این وجود، بعضی از خانم ها این وزن را هیچ وقت کم نمی کنند که علت آن یا هورمونی است یا این که ایشان به همان نحوه ی غذا خوردن خود در زمان حاملگی ادامه می دهند.

اضافه وزن دوران بارداری واقعیتی اجتناب ناپذیر است، اما ناتوانی در کم کردن آن نه! شما می توانید مانند بسیاری از زنان وزن و اندام قبل ازبارداری خود را به دست بیاورید. با به کار گرفتن دستورات غذایی می توانید حمایت های لازم برای بازگشت به وضع اولیه خود را به دست آورید.

غذا و کاهش وزن !

غذا و کاهش وزن

بله شما عاشق غذا هستید. آفرین ! از لحاظ بیولوژیکی نیز شما طوری طراحی شده اید که عاشق غذا باشید . اما مشکل اینجاست که بعضی ازعشاق غذا وزن ایده آلی دارند و بعضی دیگر نه! این سردرگمی شما درباره عشق به غذا می تواند به گونه ای هدایت شودکه سایز ایده آل خود را حفظ کنید. آیا جملات زیر به نظرتان آشنا نمی آید؟

اگر به خاطر نبود (جای خالی را خودتون پر کنید) شاید شما جایی خوانده اید که فلان غذا شما را چاق می کند و یا بعضی غذاها در مشکل اضافه وزن شما نقش اصلی دارند. هر غذایی بسته به این که چگونه آن را می خورید می تواند شما را چاق یا لاغر کند. خبر خوب آن که هیچ غذا بدی وجود ندارد. شما می توانید همه چیز بخورید و باز هم وزن متناسبی داشته باشید. البته نه به این معنا که می توانید در خوردن غذایی زیاده روی کنید یا هر وقت می خواهید دلی از عذا در بیاورید.

در خوردن همه غذاها تعادل را حفظ کنید و از آنها لذت ببرید. اجازه بدهید غذاها به شما انرژی، لذت و مواد مغذی بدهند ، یعنی همان چیزهایی که دلایل پیدایش غذا بوده است نه بیشتر! اگر به خاطر فست فود نبود بیایید با این واقعیت روبرو شویم . فست فودها بخشی از زندگی امروز ما شده اند. این غذاها علاوه بر آن که سریع، آسان و به نسبت ارزان هستند، ما را دست کم تا مدتی سیر نگه می دارند.

اسرار لاغری و کاهش وزن

اسرار لاغری و کاهش وزن

یکی از حقایق جالب درباره لاغری این است که شما با خوردن وزن کم می کنید نه با غذا نخوردن و گرسنگی. علاقه شما به غذا و لذت بردن از آن می تواند به لاغرشدن شما و رسیدن به وزن ایده آل کمک کند. چه موهبتی همان چیزی که باعث اضافه وزن شما می شود می تواند باعث موفقیت شما شود.

شما می توانید هرچند وقت یکبار فست فود بخورید وبازهم وزن خودراپایین نگه دارید.البته در این جمله،عبارت هر چند وقت یک بار نقش تعیین کننده ای دارد. در این جا به شما نشان می دهیم که چطور هم در رستوران ها غذا بخورید و هم وزن خود را ثابت نگه دارید.

نقش دیگران درغذا خوردن شما

شاید گاهی به نظر برسد دیگران و اطرافیان ، شما را از مسیر کاهش وزن و موفقیت خارج می کنند. شاید فکر کنید اگر آنها به ویژه در زمان غذا خوردن کنارتان نبودند ، می توانستید به راحتی وزن خود را کنترل کنید. واقعیت این است که آن افراد قسمتی از زندگی شما هستند و شما باید با وجود آن ها بتوانید وزن خود را کنترل کنید

غذا پختن وغذا خوردن درمسیر کاهش وزن

غذا پختن و غذا خوردن در  مسیر کاهش وزن

ممکن است شما برای کل خانواده از جمله کودکان درحال رشد تان که سرعت سوخت وساز بسیاربالایی دارند آشپزی کنید . آن ها می توانند مقدار زیادی اسپاگتی بخورند و حتی یک گرم هم وزن اضافه نکنند. در این شرایط شما نه تنها باید برای آن ها غذا درست کنید ، بلکه باید شاهد با ول غذا خوردن آنها و حسرت خودتان نیز باشید. وضعیت سختی است، اما می توانید آن را مدیریت کنید.

راهکار اصلی این است که: همان غذایی را که بقیه خانواده می خورند ، بخورید ؛ اما نه به همان مقدار! فقط همین. بله شما هم می توانید از خوردن پیتزا لذت ببرید. نیازی نیست غذاهای خاص بخورید یا مدام با بقیه خانواده در مورد مشکل اضافه وزن خود بحث کنید و بار گناه را به دوش آنها بیندازید . شما می توانید بدون عذاب وجدان و همراه با آنها غذا بخورید و از غذایتان لذت ببرید.

غذا خوردن و روابط شما

آیا جملات زیر برایتان آشنا نیست ؟ اگر مجبور نبودم با همسرم غذا بخورم..اگر با کسی ارتباط داشتم..اگر مجبور نبودم به بچه هایم غذا بدهم ، اگر ، اگر ۰۰۰در واقع ، هیچ یک از جملات بالا ربطی به این که چطور و چه مقدار غذا بخورید ، ندارند ، اما شاید شما فکر کنید دارند . اگر سعی کنید پا به پای طرف مقابلتان و قاشق به قاشق غذا بخورید، به طور حتم نمی توانید لاغر شوید.مانند کمدین معروف ، فیلیپ ویلسون ، که با در آوردن ادای بچه ای برای توجيه عمل نادرستش می گفت: شیطون مجبورم کرد این کار رو بکنم!؟ شما نمی توانید کسی را مسول کار بد خود بدانید.

این بهانه را دیگر از بچه ها هم قبول نمی کنند ، وای به حال بزرگ ترها! گمان نمی کنیم کسی به زور دهان شما را باز کند و به شما غذا بخوراند. شما می توانید مهارت غذا خوردن با دیگران و در عین حال متناسب نگه داشتن وزن خود را یاد بگیرید . در این جا هم همان قانون ساده لاغر شدن با خوردن صدق می کند.

یعنی همان طور که شما می توانید غذا بخورید و لاغر بمانید ، می توانید با دیگران غذا بخورید و باز هم لاغر بمانید. وقتی یاد بگیرید از غذا خوردن لذت ببرید ، لذت غذا خوردن با دیگران را هم کشف می کنید مکالمات جالب، شوخی ، خنده و لذت تقسیم کردن غذا با بقیه و… غذا خوردن با دیگران یکی از بهترین تفریحات زندگی است.

وزن موضوعی وابسته به زمان است

وزن کم کردن به زمان نیاز دارد. هم باید روی ماه و سال حساب کنید و هم باید ساعت ها را در نظر بگیرید. اگر می دانید که چه می خواهید باید به سرعت آن را عملی کنید. اگر برای وزن کم کردن وقتی نگذارید؛ یعنی به اندازه کافی برایتان اهمیت ندارد . به یاد داشته باشید نگرانی درباره اضافه وزن نیز به وقت ولی کمی عجله کنید و برای رسیدن به وزن ایده آل بکوشید.دربلندمدت وقت بیشتری حفظ خواهید کرد.

کاهش وزن شما وزمان

کاهش وزن شما و زمان

هیچ کس برای ورزش کردن وقت ندارد . چه کسی وقت دارد وسط یک روز پرکار و پر دغدغه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به نفس نفس زدن و عرق کردن بپردازد؟ شما وقت دارید. می پرسید از کجا می دانیم؟ از آن جا که می دانیم اگر تناسب اندام برایتان مهم باشد.

وقتی هم برای ورزش کردن پیدامی کنید.اگر وقت کافی برای نگاه کردن سریال های تلویزیونی دارید، برای رسیدن به وزن ایده آل باید چهارچوب یا دستورالعمل زمانی وجود داشته باشد. باید برای ورزش کردن هم وقت دارید. ازآن زمان گذشته ، ورزش کردن ربطی به زمان ندارد ، بلکه به عشق مربوط است عشق به سلامتی تناسب ، انرژی وسرزندگی ورزش کردن ینی متعهد بودن به زندگی درسلامت وتناسب اندام .

برای رسیدن به وزن ایده آل باید چهارچوب یا دستورالعمل زمانی وجد داشته باشد . تصور کنید که به فرض برای کم کردن یک سایز لباس یا تنگ تر شدن یک سوراخ کمربند ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز دارید . شاید بتوانید زودتر این وزن را کم کنید ، اما باید به طور کلی برای شروع و برنامه ریزی این مدت را در نظر بگیرید.

آشپزی، زمان و شما

این روزها تعداد افرادی که برای درست کردن غذاهای مفصل و خوشمزه وقت می گذارند ، اندک اند؛ بنابراین باید سعی کنیم غذاهایی درست کنیم که در عین سادگی ، مغذی و سالم هم باشند. تامین مواد غذایی لازم برای کاهش وزن به زمان زیادی نیاز ندارد ، بلکه مستلزم توجه و اهمیت است.

به هر حال ، کاهش وزن منوط به وقت زیاد برای آشپزی نیست. خوشبختانه مجبور نیستید برای کاهش وزن خودتان آشپزی کنید ، هیچ فرقی نمی کند که در خانه غذا درست کنید ، دستپخت دیگران را بخورید ، غذای حاضری بخورید یا به رستوران بروید. می توانید غذای تازه و سبزیجات بخورید . می توانید وقتی به رستوران می روید خوراک سبزیجات با انواع سالادها را سفارش دهید یا از سوپر مارکت ها غذاهای آماده و سالم بخرید. اگر دوست دارید ، می توانید خودتان غذاهای متنوع درست کنید ، اما مجبور نیستید عرق خود و اجاق گاز تان را در بیاورید.

مشکلات پزشکی که روند کاهش وزن را کند می کند

اگر شما به مشکل پزشکی خاصی دارید که نمی توانید به راحتی وزن کم کنید ، یاد بگیرید که چطور می توانید تناسب اندام داشته باشید و سلامتی خود را نیز حفظ کنید . به طور قطع ، بعضی از مشکلات پزشکی روند کاهش وزن را کند میکنند ، اما اجازه ندهید آنها شما را ناامید کنند و به راحتی دست از تلاش نکشید. در زیر به برخی از این مشکلات اشاره شده است.

تیروئید کم کار و کاهش وزن

غده تیروئید کم کار میتواند سوخت و ساز شما را سرکوب کند و وزن تان را بالا نگه دارد. بهترین راه حل شما این است که با کمک پزشکان مقدار مصرف داروها خود را تنظیم و به طور مرتب کنترل کنید. اگر گمان می کنید که تیروئید شما خارج از توازن است ، مطمئن شوید که پزشکان همه جوانب این مشکل را ارزیابی می کند:

  • T3 که یکی از دو هورمون قوی تر مترشحه از غده ی تیرویید است وازتبدیل T4 تولید می شود
  • T4 که هورمونی اصلی غده تیرویید است
  • اTSH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید می شود و ترشح غده تیرویید را تحریک می کند. اندازه گیری TSH اصلی و عمده ی تشخیص تیرویید شناخته می شود.

برخی از بیماران به درمان ترکیبی داروهای T3 و T4 پاسخ بهتری می دهند. و برخی از بیماران فقط با T4 درمان می شوند. برخی با درمان های دارویی و متداول تیروئید راضی هستند و برخی با درمان های طبیعی تیروئید مثل آرمور. شما هم می توانید از درمان ها جایگزین گیاهی ، دار هومیوپاتی و عصاره های گیاهی تایید شده استفاده کنید. ورزش روزانه نیز به تنظیم هورمون ها کمک می کند.

بعضی از داروها که مانع از کاهش وزن می شود

بعضی از داروها که مانع از کاهش وزن می شود

مانع از کاهش وزن یا حتی موجب اضافه وزن می شوند . به عنوان مثال ، استروئیدها همیشه موجب افزایش وزن می شوند. حتی اسپری ها استنشاقی آسم حاوی استروئید نیز آن قدر قوی هستند که روند کاهش وزن شما را کند یا متوقف می کنند. از پزشک خود بخواهیم در صورت امکان به جای داروی استروئید فعلی شما دارویی جایگزین تجویزکند. همچنین سؤال کنید آیا راهی وجود دارد که بتوانید از مصرف آنها خودداری کنید.

برخی از داروها اعصاب و ضد تشنج نیز وزن شما را تحت تاثیر قرار می دهند. اغلب آنها سبب کاهش وزن ، اما برخی مثل دپاکوت (در ایران به نام والپروات سدیم شناخته می شود) می توانند موجب افزایش وزن شوند. در این مورد نیز می توانید با پزشک خود مشورت کنید و بخواهید دارویی جایگزین برای شما تجویز کند.

درد

درد مزمن می تواند با سرکوب کردن میل به ورزش و کاهش انرژی شما باعث افزایش وزن شود. دردها مزمن ناشی از جراحات ، آرتروز و غیره نیز ممکن است تمایل شما را به غذا خوردن به عنوان یک مسکن افزایش دهند. در این مورد سعی کنید جایگزین دیگری برای آرام کردن درد خود پیدا کنید ؛ چون در واقع غذا خوردن به هیچ وجه درد شما را تسکین نمی دهد.

به طور قطع ، ورزش کردن مداوم و منظم با وجود درد مزمن و شدید کار بسیار مشکلی خواهد بود ، اما کمی ورزش را که می توان تحمل کرد! نه؟ با یک کارشناس یا فیزیوتراپ مشورت کنید و از او بخواهید ورزش هایی به شما پیشنهاد کند که هم آسان باشد و هم درد شما را تسکین دهد.

هر زمان که شما به دلایلی فعالیتتان کم شود ، نیاز بدنتان به غذا نیز کم می شود. حال آن که وقتی مردم به علت درد ، بیشتر استراحت می کنند نه تنها مقدار غذای خود را کم نمی کنند بلکه برای تسکین دردشان به غذا رو می آورند و به این علت دچار اضافه وزن می شوند . اگر اکنون به علت درد یا هر دلیلی فعالیت کمتری دارید ، باید مقدار غذای خود را کاهش دهید تا بتوانید مصرف کمتر انرژی به علت کند شدن سوخت و ساز ناشی از آن را جبران کنید.

افت قند خون

وقتی که قند خون شما به سرعت پایین می آید ، نا خودآگاه شماراازپا می اندازد. در چنین موقعیت هایی ممکن است شما با حالاتی مثل سردرد ، تهوع ، بدخلقی و سرگیجه داشته باشید. همچنین اشتها برای غذا پیدا کنید ، اشتها برای هر نوع غذا.. آن هم به مقدار زیاد.افت قند خون منجر به زیاده روی و پرخوری در شیرینی و نشاسته ای مثل کیک ، نان ، شیرینی و بیسکویت می شود.

کلید کنترل قند خون خوردن مقدار کافی پروتئین و چربی در وعده های غذایی است.همچنین باید همراه خود تنقلات داشته باشید تا به محض احساس گرسنگی چیزی بخورید و از این وضعیت جلوگیری کنید. با استفاده از توصیه ها تغذیه ای این مقاله مشکل افت قند خون به بخشی از گذشته شما تبدیل می شود و دیگر مشکل فعلی یا آتی شما نخواهد بود.

ديابت و کاهش وزن

دیابت و کاهش وزن

دیابت و اضافه وزن رابطه همزیستی ناخوشایندی دارند. 67٪از بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ دارای شاخص تودهی بدنی ۲۷ یا بالاتر هستند ، یعنی اضافه وزن دارند. زمانی دیابت نوع ۲ دیابت شروع میانسالی نامیده می شد؛ زیرا افراد با این نوع دیابت به دنیا نمی آیند بلکه با پا گذاشتن به میانسالی به آن مبتلا می شوند. متاسفانه در بیست سال اخیردیابت در کودکان ۱۰ برابر افزایش یافته است و این عبارت باید تغییر کند و از میانسالی به کودکی تبدیل شود. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند بیشتر در معرض ابتلا به این نوع دیابت قرار دارند.

اگر دلیل دیگری برای کم کردن وزن خود ندارید ، باید برای جلوگیری از این خطر وزن خود را پایین بیاورید. آن دسته از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که سطح قند خون خود را با رژیم غذایی و ورزش پایین می آورند راحت تر می توانند به وزن ایده آل خود برسند.

آن دسته از بیمارانی که انسولین مصرف می کنند. اگر شما برای کنترل سطح قند خون خود انسولین مصرف می کنید باید هر نوع برنامه کاهش وزن را با دقت و کنترل مداوم قند خون اجرا کنید. با این روش مانع از بالا رفتن ناگهانی و بی رویه سطح انسولین در بدن خود می شوید. توجه داشته باشید که انسولین زیاد در بدن موجب افزایش وزن می شود.

هشدارهای چاقی

میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ در ایالات متحده به سرعت برق رو به افزایش است که بخشی از آن به علت افزایش میزان چاقی است. بیش از 18/2میلیون نفر بالغ یعنی 6/3% جمعیت بزرگسال امریکا مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند. اگر شما نیز به این بیماری مبتلا هستید ، هرچه وزن خود را پایین تر بیاورید ، شانس بهبود شما بیشتر خواهد شد و اگر هنوز به دیابت نوع ۲ مبتلا شده اید ، با رسیدن به وزن مطلوب خطر ابتلا به آن را بسیار پایین می آورید.

داروهای پیشگیری از بارداری

کارشناسان متوجه شده اند که داروها پیشگیری از بارداری در بسیاری از زنان موجب افزایش وزن می شود که این اضافه وزن گاه جزیی و گاه جدی است. خوشبختانه مقدار هورمون داروها کنترل بارداری را بسیار پایین آورده اند ، به طوری که دیگر نقش بزرگی در اضافه وزن زنان نخواهد داشت. با وجود این ، هنوز هم برخی از زنان با مصرف این داروها دچار اضافه وزن می شوند. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا فرمولی برای کاهش وزن خود پیدا کنید.

داروهای تزریقی کنترل بارداری و شیوه های دیگر که چند ماه دوام می آورند، مشکل ساز ترند؛ زیراممکن است ضمن تداخل با هورمون ها ، موجب اضافه وزن بیشتری شوند.همیشه قبل از استفاده ازاین شیوها حساب کنید که آیا به چند کیلواضافه وزن می ارزند یا خیر. شاید راحت تر باشند ، اما آیا مطمن و ضروری هم هستند در صورت استفاده از این روش ها سعی کنید در کنار آن راه مبارزه با افزایش وزن بیابید.

شما می توانید بر موانع کاهش وزن غلبه کنيد

غلبه بر بعضی از موانع کاهش وزن آسان است. بخشی از آن مشکلات با تغییر دادن شیوه زندگی و نگرش ما به طرز شگفت انگیزی رفع می شوند. در واقع ، گاهی فقط تغییر کوچک در نحوه ی زندگی و عادت ها چند کیلو از وزن شما کم می کند.

اگر مدام بی خوابی می کشید: برای کاهش وزن مشکل خواهید داشت

اگر مدام بی خوابی می کشید: برای کاهش وزن  مشکل خواهید داشت

آیا از ویتامین خواب کافی بهره مندی؟ تعجب کردید؟ به هیچ وجه تعجب نکنید ، بله مهم ترین ویتامین لازم برای بدن خواب است. شما به خواب کافی نیاز دارید. اگر مدام بی خوابی می کشید ، در رسیدن به وزن ایده آل مشکل خواهید داشت. این ضرب المثل را شنیده اید که اگر چرت بزنید باخته اید!؟ در مورد وزن باختن بسیار درست است. تحقیقات نشان داده اند که اگر چرت نزنید، وزن اضافه می کنید، پس خوب چرت بزنید تا بتوانید وزن کم کنید.

تشخیص این که هر فرد در شبانه روز به چند ساعت خواب نیاز دارد همیشه یک سوال بوده است. در اصل ، شما هر شب به یک اندازه خواب نیاز دارید ، اما این نیاز در طول زندگی به ندرت ثابت می ماند. افراد به طور تقریبی در شبانه روز به ۶ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. اگر نیاز شما به خواب حداکثر مقدار آن است، نگران نباشید. نیاز به خواب کمتر مایه ی افتخار نیست. این نوع نگرش چاق کننده است. هنگام خواب بدن شما آرام می شود و چربی آزاد می کند.

وقتی خواب کافی ندارید ، سطح کورتیزول بدن شما بالا می رود و در نتیجه ، میزان استرس شما نیز بیشتر می شود که در نهایت ، برای بدن موقعیتی اضطراری به وجود می آورد و چربی ذخیره می کند. طوری برنامه ریزی کنید که به اندازه نیاز بدنتان بخوابید. البته همه ما بعضی شب ها به اندازه کافی نمیخوابیم ، مهم نیست فقط نگذارید این اتفاق مرتب تکرار شود. فراموش نکنید که اگر آن شلوار جین های خوشگل بالاخره اندازه تان شود، چقدر خوشحال می شوید.

استرس زیاد باعث افزایش وزن می شود

زندگی کردن با استرس مداوم و طولانی نه تنها مانع از کاهش وزن شما می شود بلکه وزنتان را نیز افزایش می دهد این واقعیت است. آدرنالین در مواقع اضطراری دوست ماست ، ولی هرگز به این منظور طراحی شده است که روزانه بارها و بارها به علل گوناگون از جمله ترافیک سنگین ، مشکلات کاری ، پرداخت قبض ها و غیره ترشح شود. اگر شما هر روز با انواع استرس زندگی می کنید ، کاهش وزن یک بحران و هدف دست نیافتنی خواهد بود و خود منشاء استرسی دیگر.. بهترین راه برای مقابله با استرس  های مداوم برنامه ریزی کردن برای اوقات فراغت  و آرامش است .

منظورمان ازانجام دادن کارهای عقب افتاده ، تمیز کردن انباری و رنگ کردن اتاق بچها نیست. به جای این کار روی کاناپه دراز بکشید و کتاب بخوانید. یک فیلم اجاره کنید و ساعت فرصت استراحتی واقعی بدهید. شاید باور نکنید صبح روز بعد وقتی بیدارشوید شلوار جین شما راحت تر تن تان می رود. حال یک مثال به حال برایتان پیش آمده است که در بعضی از سفرها وزن کم کنید؟

علت این است که بدن شما برای مدتی از ترشح آدرنالین در امان بوده و توانسته ذخیره چربی آزاد کند. اگر شما به ندرت سفر می کنید ، می توانید یک روزکامل مرخصی بگیرید و به هر جایی که دوست دارید بروید. نیازی نیست آنجا کار مهم یا مفیدی انجام دهید. فقط استراحت کنید. فوق العاده است. نه؟ تنبلی و لاغری هم گاهی می توانند در کنار هم باشند.

كافئين ، مانع از کاهش وزن می شود

 كافئين مانع از کاهش وزن می شود

اگر شما عادت قهوه خوردن روزانه خود را تغییر دهید خواهید دید که لاغرترمی شوید. طبق معمول صبحانه خود را با قهوه صبح بخیر شروع کنید، فقط مقداری پروتئین به آن اضافه کنید. حتی اگر باقی مانده غذای شب قبل باشد. از نتیجه آن لذت خواهید برد.

اول صبح ، نوشیدن یک فنجان قهوه ی خوب بسیار مطبوع است والبته برای بعضی ها بیشتر یک ضرورت به حساب می آید.شاید شما عادت داشته باشید برای رفع کسلی و به دست آوردن انرژی دوباره ، بعد از ظهر هم یکی دو فنجان دیگر قهوه نوش جان چای ، نوشابه ها کافئین دار و نوشابه ها رژیمی هم از همان گروه اند. کافئین کمی زیرک است می تواند مانع از کاهش وزن شما شود و حتی در اضافه وزنتان نیز نقش داشته باشد، می پرسید چرا؟ درست است که کافئین کالری ندارد، اماکالری تنها عامل اضافه وزن نیست.

کافئین پانکراس را به تولید بیشتر انسولین تحریک می کند. و انسولین یکی از هورمون هایی است که باعث ذخیره چربی در بدن می شود. آیا معنای این جمله آن است که شما هرگز نباید قهوه بنوشی؟ به هیچ وجه این طور نیست. نیازی نیست کافئین را ترک کنید فقط باید نحوه مصرف آن را تغییر دهید.

قانون ساده مصرف کافئین این است: نوشیدنی های کافئین دار را همراه با یک وعده غذایی نوش جان کنید نه قبل از آن و نه به تنهایی . شایان ذکر است که اضافه کردن شیر و شکر جزو وعده غذایی محسوب نمی شود.) افزودن نوعی پروتئین در کنار قهوه مانع از تولید بیش از حد انسولین می شود و توازن آن را حفظ می کند.

البته اگر بتوانید کافئین را به طور کامل حذف کنید نیز بسیار خوب است. افراد زیادی این کار را می کنند ، اگرچه دوستان کافئینی آن ها نمی توانند باور کنند. اگر می خواهید قهوه یا هر نوع کافئین دیگر را ترک کنید ، بهتر است این کار را به تدریج یا لاک پشت وار انجام دهید. در غیر این صورت ، خود را برای مدتی ناراحتی جسمی و روحی آماده کنید. متداول ترین واکنش های ترک کافئین بی قراری و سردرد است. این علایم پس از چند روز و حداکثر تا یک هفته از بین می روند.

آلرژی ها موجب اضافه وزن می شوند

خوردن غذاهایی که به آنها حساسیت یا آلرژی دارید ، مانع از تلاش شما برای کاهش وزن می شوند. اگر شما به غذایی آلرژی دارید یا نسبت به آن بسیار حساس هستید و با وجود این ، خوردن آن را ادامه می دهید.وقتی بدن ماده آلرژی زا را هضم می کند.

به سرعت درحالت تدافعی قرار می گیرد برای مبارزه با این مواد از راهکارها متفاوتی استفاده می کند ، از جمله ورم می کند ، آن را به سرعت بر می گرداند ، مخاطی تولید می کند که مانع از جذب مواد مغذی در روده ها می شوند ، آن ماده را در روده ها نگه می دارد ومانع ازدفع آن می شود و خلاصه این که بدن هر کاری با این مواد می کند جاز استفاده از آن به عنوان غذا..

بسیاری از غذاهایی که موجب آلرژی یا حساسیت شدید می شوند۔غذاهای متداولی اند که به طور گسترده مصرف می شوند و به نظر میرسد در همه خوراکی ها وجود دارند. از جمله مواد آلرژی زایی که حذف کردن آنها از رژیم غذایی افراد بسیار مشکل است می توان به گندم، ذرت، سویا و لبنیات اشاره کرد.

اگر شک دارید که به غذایی حساسیت دارید ، می توانید آزمایش مخصوص تشخیص حساسیت انجام دهید. این آزمایش در کلینیک ها آلرژی شناسی انجام می شود. البته بعضی از کارشناسان طب جایگزین و کایروپراکتیست ها نیز آزمایش حساسیت انجام می دهند. به هر حال ، بهتر است تا مطمئن نشده اید از مصرف غذاهامشکوک خودداری کنید.

کمی طعم تلخ شیرینی درکاهش وزن

کمی طعم تلخ شیرینی در کاهش وزن

اگر عادت دارید روزی چند بار نوشیدنی ها شیرین بنوشید(حتی اگر با قند مصنوعی شیرین شده باشند) در وزن کم کردن با مشکل روبرو خواهید شد. خوردن شکلات و آبنبات هم از این قاعده مستثنا نیست. کیک و شیرینی هم که جای خود دارند. جریان فقط درباره میزان کالری دریافتی شما نیست بلکه به نحوه عملکرد مواد شیرین در دستگاه گوارش مربوط می شود.وقتی زبان طعم شیرینی را می چشد ، بدن تصور می کند که قرار است غذا یا ماده مغذی دریافت کند و سپس شروع به ذخیره غذایی می کند که در حال هضم آن بوده است و آن را به چربی تبدیل می کند.

موضوع جالب دیگر این که وقتی غذایی جدید در راه است ، دیگر نیازی به انرژی غذای قبلی در حال هضم نمی بیند. دستگاه هاضمه نمی فهمد که فقط یک ذره چیز شیرین در راه است، آن طور که برنامه ریزی شده عمل می کند و چربی را ذخیره می کند. پس چه باید کرد؟

چطور می توانیم نوشیدنی ها شیرین مثل شربت یا آبمیوه یا قندهای مصنوعی بخوریم؟ اول این که قندهای مصنوعی را کنار بگذارید؛ آنها اثری روی کاهش وزن ندارند و بعد این که نوشیدنی ها شیرین را همراه با غذا بخورید. خوشبختانه این روزها با پیشرفت ها علمی و پزشکی هیچ مشکل و غیر ممکنی بر سر راه کاهش وزن وجود ندارد و راه حل های متفاوتی برای غلبه بر موانع دراختیار ماقراردارند.

اسرار لاغری و کاهش وزن

سعی کنید آب را جایگزین نوشیدنی های شیرین روزانه کنید. نوشیدنی های شیرین همه نوشابه های رژیمی و شربت ها بدن را سردرگم می کنند. به جای آنها آب بنوشید. آب دارای خواص درمانی و مزایای بسیاراست. بدن شما عاشق آب است.

حداقل نکاتی که برای کاهش وزن باید بدانید

  • امروزه می توان همه اختلالاتی را که در بدن مانع از کاهش وزن می شوند به نحوی درمان یا کنترل کرد.
  • دلایلی را که گمان می کنید نمی توانید به علت آنها وزن خود راکم کنید با دقت مرور کنید و بکوشید تا آنها را از سر راه بردارید.
  • هر گونه اقدام لازم برای تشخیص بیماری یا مشکلی که مانع از کاهش وزن شما می شود انجام دهید و درصدد رفع یا درمان یا کنترل آن باشید.
  • و با پزشک خود برای تعدیل شرایطی که مانع از کاهش وزن شما می شود مشورت کنید و از او کمک بخواهید.
دسته بندی سبک زندگی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت