ویتامین D۳

38
ویتامین D۳

ویتامین D۳ ( کوله کالسیفرول Provitina ، colecalciferol ، cholecalciferol، ریکه تون Ricketon …) به فرمول C27H44O و به وزن ملکولی ۳۸۴/۶۲ است. در مواد طبیعی وجود دارد و از روغن جگر ماهی استخراج می شود. از اشعه دادن dehydrocholesterol -7 به دست می آید. در سال ۱۹۳۷ نیز توسط Brockman از روغن ماهی مرو و Thon استخراج شده است.

ویتامین D۳، به صورت بلوری های سوزنی شکل ظریف در استن به دست می آید. فاقد بو یا تقريبا فاقد بو و دارای رنگ سفید یا تقریبا سفید است. در گرمای ۸۴ تا ۸۵ درجه ذوب می شود. در مقابل نور، حساسیت دارد. در هوای مرطوب، اکسیده می گردد و یا در طی چند روز، اثر خود را از دست می دهد.

ویتامین D۳ در آب غیر محلول ولی در حلال های آلی معمولی حل می شود مانند آنکه در الكل، استن، کلروفرم و اتر به مقادیر نسبتا زیاد ولی در روغن های گیاهی مختلف به مقادیر بسیار کم محلول است.

ویتامین D۳; ظرف شیشه ای شامل سه عدد ماهی، دو عدد لیمو، روغن زیتون

ویتامین D۳ باید در محل خیلی سرد، در ظروف کاملا در بسته و به حالت مملو نگهداری شود. محتوی ظرف باز شده آن باید بلافاصله مورد مصرف قرار گیرد.

هر میلی گرم کوله کالسی فرول دارای ۴۰۰۰۰ واحد، فعالیت ضد راشی تیسم (ویتامین D) است. احتیاج روزانه انسان به آن، ۴۰۰ تا ۵۰۰ واحد بین المللی است.

ویتامین D۳، اثر پیش گیری کننده و درمان راشی تیسم دارد بعلاوه انجام متابولیسم فسفر و کلسیم را مساعد می سازد. معمولا همراه با ویتامین A، که عمل آن را متعادل و منظم تر می کند به کار می رود (۵۰۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین A برای ۲۰۰۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D۳).

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید