ویتامین B5 ( پانتوتنیک اسید – کلسیم پانتوتنات – پانتول )

644
ویتامین B5

کلیات ویتامین B5

ویتامین B5 ( پانتوتنیک اسید – کلسیم پانتوتنات – پانتول ) برای تولید انتقال دهنده عصبی استیل کولین و کوآنزیم A و پروتئین حامل استیل لازم است هر دوی آن ها در تولید انرژی از چربی، پروتئین، و کربوهیدرات ها نقش دارند. همچنین به تولید کلسترول، استروئید و اسیدهای چرب کمک می کنند و برای رشد سالم و تولید پادتن هایی که با عفونت مقابله می کنند لازمند ویتامین ب۵ برای عملکرد طبیعی غده فوق کلیوی و تولید کورتیزول لازم است

مخمر آب جو، جگر، قلوه، سبوس گندم، ملاس (شیره قند)، غلات، زرده تخم مرغ، بادام زمینی، نخود، دانه آفتابگردان، گوشت گوساله، جوجه بوقلمون، شیر و ژلاتین منابع طبیعی حاوی ویتامین B5 یا پانتوتنیک اسید می باشند. این ویتامین پایدار است و طی آشپزی و پخت این مواد تخریب نمی شود.

نقش ویتامین ب۵ در مبارزه با سالمندی

ویتامین B5 یا کلسیم پانتوتنات می تواند به عنوان عامل کاهنده وزن عمل کند. اصولا کتوژنز و کتوز بعد از روزه داری و یا رژیم غذایی بسیار سخت روی می دهد. Leung بر این عقیده است که اجسام کتونی که به علت کمبود اسید پانتوتنیک ایجاد می شوند. دریافت این اسید کاتابولیسم را کامل کرده و اسید چرب کاملا کاتابولیزه شده و این اجسام تولید نمی شوند. Leung می گوید که میزان انرژی کافی از ذخیره چربی بدن تامین می شود و حس گرسنگی و ضعف از بین می رود.

Vaxman و همکارانش دریافتند ۰/۲ تا ۰/۹ گرم در روز ویتامین B5 موجب بهبود زخم می شود. تحقیقات انجام شده توسط Kapp و همکارانش از دانشگاه آلمان نشان داد کلسیم پانتوتنات که نمک پایدار ویتامین B5 است موجب بهبودی زخم ها شده و پاسخ های التهابی حاصل از گرانولوسیت هایی که توانایی بهبودی زخم در بدن را تخریب می کنند، سرکوب می کند.

ویتامین ب۵

Slyshenkov و همکارانش دریافتند که ویتامین B5 کمک می کند تا سلول ها در برابر اشعه گاما محافظت شوند، بنابراین این ویتامین توانایی ضد اشعه نیز دارد. برخی افراد بر این باورند که این ویتامین برای آرتریت روماتویید مفید است، اما شواهد اندکی برای اثبات این ادعا وجود دارد.

مطالعات بسیاری پیشنهاد می کند که پانتین (محصول فرعی B5) می تواند موجب کاهش کلسترول تولیدی بدن شود. در چندین مطالعه کنترل شده و اولیه دریافته اند که پانتین به طور چشم گیری میزان کلسترول سرم را کاهش داده و موجب افزایش HDL سرم شده است. همچنین معلوم شده است که میزان تری گلیسرید را نیز کاهش می دهد اما برخی از این اثرات در خود ویتامین ب۵ دیده نشده اند.

علائم کمبود ویتامین B5 یا پانتوتنیک اسید

علائم کمبود شامل حس سوزش در پاها، زبان بزرگ و ملتهب، مشکلات پوستی مانند اگزما، زخم های دوازدهه، التهاب روده و معده، کاهش تولید پادتن، عفونت های قسمت فوقانی تنفس، استفراغ، بی قراری، گرفتگی های عضلانی، یبوست، حساسیت به انسولین، بیش فعالی، افسردگی جسمی و روانی، خستگی بیش از حد، کاهش تولید اسید هیدروکلریک در معده، آلرژی و حساسیت، آرتریت، تحلیل اعصاب، خمیدگی ستون فقرات، نبض نامنظم، نقرس و سفید شدن موها.

کمبود ویتامین B6 نادر است و افراد الکلی در بالاترین خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

میزان درمانی روزانه ویتامین ب۵ یا کلسیم پانتوتنات

پانتوتنیک اسید به دو صورت است، کلسیم پانتوتنات که برای درمان استرس و سوزش سردل استفاده می شود و پانتین که محصول فرعی اسید پانتوتنیک است و برای کاهش کلسترول مصرف می شود. دوز معمول ۲۵-۱۰ میلی گرم که در B کمپلکس موجود است یا تا ۵۰ میلی گرم در دوزهای منقسم. هیچ RDA در آمریکا منتشر نشده است اما متخصصان مصرف ۷-۴ میلی گرم را پیشنهاد می کنند. RDA اروپا ۹۰۰ میلی گرم را که به ۳ دوز ۳۰۰ میلی گرمی تقسیم شده است پیشنهاد می کند.

حداکثر مجاز ویتامین ب ۵ یا پانتول 

۱۰۰۰ میلی گرم، دوزهای ۱۰۰۰۰ به بالا موجب اسهال و مشکلات روده – معده ای می شوند.

عوارض جانبی

هیچ عارضه ای ندارد مگر در دوزهای بسیار بالا

حلالیت: قابل حل در آب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید