سل ریه

کاربر ۳کاربر ۳
2,358 بازدید
سل

 سل اقسام مختلفی دارد. سل سینه یا سل ریوی، سل استخوانی، سل جلدی یا سل پوستی. اصولا بیماری خانمان سوز سل یکی از بزرگ ترین بلایایی است که نسل بشر همواره گرفتار آن بوده و همه ساله قربانی های فراوانی داده است. علایم آن خیلی به کندی و به طور مخفی بروز می کند به طوری که گاهی ممکن است سال ها طول بکشد تا ظاهر شود.

راه ورود این مرض بیشتر دستگاه تنفس است ولی از راه دستگاه گوارش نیز امکان سرایت را دارد. این بیماری واگیردار است. برای مسلول شدن جماعتی کافی است که بیمار مسلول در یک رستوران غذا میل کند یا در یک قهوه خانه چای بنوشد یا در سالن سینما یا اماکن عمومی فقط تنفس کند یا خلط سینه خود را بر زمین اندازد.

سرایت این بیماری به دو صورت است

١- سرایت مستقیم

وقتی بیمار سرفه میکند میکروب ها را در فضا پخش می سازد. هنگامی که اشخاص سالم در چنین هوایی تنفس می کنند میکروب سل که در فضا پراکنده است، وارد دستگاه تنفس آنها می شود.

۲- سرایت غیرمستقیم

وقتی که بیمار خلط سینه خود را روی زمین می اندازد و پس از خشک شدن یا به وسیله جاروب کردن رفتگران یا به وسیله باد یا مگس هایی که بر روی آن خلط ها می نشینند و دست و پایشان آلوده می گردد. به این صورت غذا، میوه جات، خواربارها و غیره آلوده می شود و بیماری به اشخاص سالم سرایت میکند.

عواملی که بدن را مستعد قبول سل میکند عبارتند از: ضعف جسمانی، آلودگی های شدید مثل معاشرت، حشر و نشر با بیماران مبتلا به سل، مستعد بودن مزاج کودکان و خردسالان. کسانی که مسمومیت بدنی دارند مثل اشخاص معتاد به الکل، مواد مخدر، سیگار و غیره. شروع بیماری غالبا با سرفه های تک تک، خشک، درد سینه و لاغری تدریجی آغاز می شود.

علایم آن کدامند؟

علایم بیماری سل

در مراحل اولیه عفونت بسیاری از افراد، علایمی ندارند. البته بعضی افراد دچار حالات زیر می گردند:

– سرفه که ممکن است خشک باشد. 

– احساس کسالت کلی

اگر بیماری توسعه یابد علایم بیشتری معمولا در مدت ۲ الی ۶ هفته بروز می کنند. توسعه بیماری ممکن است بسیار سریع باشد. علایم بعدی عبارتند از:

– سرفه دایم که ممکن است خلط آن کمی سبز و یا کمی زرد باشد و گاهی رگه های خون در آن نیز مشاهده گردد.

– درد قفسه سینه در هنگام تنفس عمیق. 

– تنگی و کوتاهی نفس  

– تب 

– اشتهای ضعیف و کاهش وزن 

– عرق کردن زیاد در شب 

– خستگی مفرط

اگر TB (سل) درمان نگردد و از ریه ها شروع شده باشد، می تواند مستقیما به بافت های روی قلب سرایت کند. عفونت ممکن است همچنین از طریق خون به مغز برسد. استخوان ها، غدد لنفاوی و بسیاری دیگر ازقسمت های بدن در معرض خطر قرار دارند.

شروع TBاز سایر قسمت های بدن بسیار کند است و علایم آن مشخص نمی باشد و تشخیص آن بسیار سخت خواهد بود. برای مثال TB به صورت معده ای روده ای ممکن است شبیه به بیماری کرون باشد.

چه کسانی در معرض خطر قرار دارند؟

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض TB(سل) قرار می گیرند. این شامل افرادی که آلوده به ایدز HIV هستند و آن هایی که دیابت دارند و آن هایی که داروهای ضعیف کننده سیستم دفاعی مصرف می کنند می شود.

سایر افرادی که در معرض خطر TB قرار دارند عبارتند از افرادی که بیماری طولانی مدت ریوی دارند و آن هایی که در مکان های خیلی شلوغ و اقدامات بهداشتی ضعیف زندگی میکنند و یا آن هایی که رژیم غذایی ضعیفی دارند. به طور کلی افراد سالخورده و کودکان بیشتر آمادگی بیماری را دارند.

ما که خود می دانیم مبتلا به بیماری سل هستیم و بیماری ما واگیردار است چرا با این وجود باز هم در هر کجا و هر موقع و هر مکان که باشیم اخلاط سینه خود را با کمال بی شرمی و وقاحت و بی حیایی آزادانه بر زمین می اندازیم.

آنقدر بی ملاحظه و بی شرم هستیم که از صحن مسجد تا صحن حمام و خیابان و بازار و کوچه و گذر هر کجا که اراده کردیم خلط سینه خود را(مثل مرغابی و بوقلمون که اسهال داشته باشد و هر کجا که رسید کثافت می اندازد) بر زمین می اندازیم.

ای بشر بی وجدان که نه از خدا می ترسی و نه حس نوع دوستی داری. این خلط سینه است وجمع عفونت های ریه می باشد و هزارها میکروب جمع آوری شده و به هم فشرده شده است. چرا دیگران را با این عمل به زکام، گریپ، آنفلوانزا، برونشیت، ضيق نفس سیاه سرفه و سل مبتلا می سازی و ابدا به روی مبارک خود نمی آوری.

آزادی دیگر که در سراسر این کشور حکم فرماست این است که زباله و خاکروبه و غذاهای ترشیده و مازاد خوراکی های گندیده و آب لباس های شسته شده و سبزی های فاسد شده و میوه های گندیده خود را در محله و کوچه و گذر و کوی و برزن حتی در جوی آب و در جلوی درب حیاط می ریزند و آب حوض های عفن و کثیف خود را در کوچه می پاشند که اگر منع شهرداری ها نباشد کود توالت های خود را نیز در کوچه و محل عبور مردم خواهند ریخت و ابدا ملاحظه نخواهند کرد و ادعای مسلمانی هم می کنند.

آخر ای بشر، ای گل سر سبد جامعه، ای بالاتر از ملایکه ببین با عملیات روزانه خود چه جنایاتی را مرتکب می شوی و نظر افکن و مشاهده نما با هم نوع خود و نسل آتیه و اطفال بی گناه که در کوچه و خیابان مشغول بازی و عبور هستند چه عملی انجام می دهی.

علایم اولیه بیماری سل

علایم بیماری سل

همین که چندی از پیشرفت بیماری می گذرد شخص مبتلا به سل دست به گریبان این علایم ها خواهد شد:

خستگی عمومی، پریدگی رنگ، بی اشتهایی، لاغری محسوس، تب های نامنظم، کم حرفی، بی حالی، خنده ننمودن، بی حسی در کارهای روزانه.

تب سل معمولا بعدازظهرها از ساعت ۴ تا ۷ شروع می شود و تا ۱۲ و ۱ نیمه شب با عرق فراوان و ضعف شدید خاتمه می یابد. این قسم را نوعا سل درجه اول می نامند.

در دوره دوم سل که آن را درجه دوم می نامند سرفه و تنگی نفس زیاد می شود و همراه سرفه اخلاط سبز رنگ که ذرات خون هم گاهی با آن آلوده است مشاهده می شود.

دوره سوم بیماری سل با تشکیل حفره های در شش ها به نام غارهای سلی شروع میشود که تاثیر انگیز ترین دوره بیماری است.

امیدوارم این بیماری نصیب هیچ کس از افراد بشر نشود. زیرا علاوه بر لاغری دچار سرفه بسیار شدید پیاپی و تنگی نفس ناراحت کننده می گردد. در ضمن اسهال شدید بیمار را رنج فراوان می دهد. در این روزها لاغری بیمار به قدری محسوس است که اگر همه روزه وی را وزن کنید، کاهش تدریجی وزن، بیمار را به وحشت می اندازد و پس از مدتی اگر حال بیمار بدین منوال پیش روی کند مرگ پیش می آید.

پس با دلایل فوق معلوم گردید علایم سل عبارتند از: سرفه های تک تک و لاغری شبانه روزی، تب، اخلاط سبز رنگ، و اسهال. (یکی از دانشمندان آلمانی معروف به کخ میکروب سل را کشف کرد و به همین خاطر آن میکروب را با سیل کخ نامیدند).

میکروب سل به قدری مقاوم است که می تواند درسرمای ۱۸۰ درجه مقاومت کند و ۸ روز زنده بماند چه رسد به جاهای تاریک و مکان های خشک که مدت های مدیدی ممکن است زنده بماند. اگر خلط سینه مسلول در خیابان بر زمین افتد و نور و یا باد یا گرمی هوا آن را خشک کند باز هم می تواند آن میکروب به زندگی خود ادامه دهد. اما حرارت و گرمای شدید فورا آن را از بین می برد.

علم طب جدید، به اثبات رسانده که اگر میکروب سل را یک دقیقه در حرارت ۹۵ درجه قرار دهند فوری می میرد و در حرارت ۷۰ درجه پس از ۱۰ دقیقه در حرارت ۶۰ درجه بعد از یک ساعت از بین می رود. نور آفتاب شدید به فاصله دو ساعت میکروب را از بین می برد و اشعه ماورا بنفش به فاصله ۱۰ دقیقه آن را میکشد.

به همین دلیل آسایشگاه های مسلولین را در مناطق کوهستانی خوش آب و هوا که کاملا رو به آفتاب باشد بنا می کنند. به همین علت است که برزگران و اشخاصی که در نور آفتاب کار میکنند ابدا به این مرض مبتلا نمی شوند.

میکروب سل از خود زهرآبی ترشح می کند که نام آن توبرکولین می باشد. وقتی میکروب از راه تنفس وارد شش شد به دیواره کیسه های هوایی می نشیند و زیاد می شود. رفته رفته در چندین مرکز که جمع گردیدند به یک دیگر متصل شده و به بزرگی ته سنجاق تا یک عدس میرسند. در این مرکزها ماده ای ژلاتینی مملو از میکروب سل زنده و فعال موجود است.

گلبول های سفید که دافع امراض وارده می باشند مدتی مشغول به مدافعه و جلوگیری از میکروب می شوند. اگر میکروب ضعیف باشد ممکن است به علت تقویت بدن و نیروی آماده و قوی بودن گلبول ها میکروب با سیل کخ تاب مقاومت را نداشته باشد. گلبول های سفید همانا به فعالیت خود ادامه داده و تا آخرین کوشش خود را به خرج خواهند داد تا میکروب سل را رفته رفته ضعیف کنند و از بین ببرند.

تشخیص سل ریوی 

 1. اخلاط بیمار را درآتش سرخ گداخته بیندازید اگر بوی عفونت زننده ای داشت و دود آن عفن بود صاحب خلط مسلول است.
 2. خلط سینه بیمار را در ظرف آبی بیندازید، اگر خلط روی آب ایستاد او مبتلا به بلغم زیاد است و مسری نیست ولی اگر ته نشین شد مسلول خواهد بود.
 3. به چشم بیمار نگاه کنید اگر سفیدی چشم آن مایل به کبودی بود و پای چشم فرورفتگی و گودی ایجاد شده بود شخص مسلول است.
 4. بیمار مشکوک را به تفریحات خنده آور، تیاتر و امثال آن ببرید و او را زیر نظر بگیرید در صورتی که مسلول باشد ابدا میل به خنده ندارد و اگر هم از روی عادت خنده کند به حالت تبسم آمیخته با گرفتگی خواهد بود. لذا باید یقین دانست که با جميع شرایط فوق آن شخص به بیماری سل دچار شده است.
 • کسی که به بیماری سل مبتلا است باید از خوردن عسل، گوشت، سرکه، مشروبات الكلی ، مصرف دخانیات، همچنین از گرد و غبار، هوای کثیف و آلوده بوی اسیدهای متعفن، انجام کارهای سخت و سنگین پر زحمت، بی خوابی شب، شهوت رانی و استمناء خودداری کند.
 • خوراکی هایی که در بهبودی بیماری نقش دارند را بیشتر استفاده کند. مانند خربزه، هندوانه، توت فرنگی، گوجه فرنگی، انگور زرد و رسیده، سیر، ماءالشعیر، خرمای کاملا رسیده، سالاد کاهوی خالص هم چنین آفتاب و هوای آزاد کوهستان و ماندن و استراحت کردن در محل هایی که درخت های کاج فراوان دارد و شادی و تفریح و ورزش های سبک نیز مفید خواهد بود.
 • به عنوان درمان به مدت ۴۰ روز هر روز صبح به جای صبحانه هویج پخته را هر مقدار که می توانید بخورید.
 • هر روز صبح ناشتا به کاملا رسیده را نیم پز کنید و به جای صبحانه بخورید.
 • رازیانه را بر سر قلیان بریزید و آتش روی آن قرار دهید و دود آن را بکشید و این عمل را به مدت ۱۲ روز هر روز یک مرتبه تکرار کنید. (روز اول ۱ مثقال روز دوم ۲ مثقال و به همین ترتیب هر روز ۱ مثقال اضافه کنید.)
 • خرچنگ دریایی را گرفته و دست و پای آن را جدا کرده و دور بیندازید. بعد شکم آن را پاره کرده و محتویات آن را خالی کنید و دور بریزید و در میان مقداری آرد جو مستور و بگذارید حدود ۳ ساعت لای آردها مخفی بماند بعد از آرد خارج کنید و با روغن زیتون بپزید و بخورید و این عمل را هر روز تکرار کنید تا بیماری سل مرتفع گردد.
 • خرچنگ دریایی را چه به صورت پخته و آبگوشت چه سرخ کرده، چه کباب کرده به هر طریق که میل دارید همه روزه تناول فرمایید و حداقل تا ۴۰ روز ادامه دهید.
 • هر روز صبح ۲ مثقال پرسیاوش و ۳ مثقال ریشه بادیان نیم کوب شده را مخلوط و دم کنید بعد آب آن را صاف کرده و بنوشید.
 •  به مدت ۴۰ روز، صبح ناشتا ۱ مثقال ثعلب و۱ مثقال بادیان و ۲ مثقال شکر تیقال پاک شده را مخلوط بکوبید بعد در یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و میل فرمایید. 
 • سنبل هندی و مغز هل قراب از هر کدام ۱۰ گرم. زعفران، خربق و فرفیون از هر کدام نیم مثقال. شیره افيون ۲ گرم و شاهدانه ۲۰ گرم همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بکوبید بعد با کمی عسل به صورت خمیر سفتی در آورده و قرص هایی به اندازه یک نخود و به شکل گلوله درست کنید و در یخچال نگه دارید و صبح، ظهر و شب هر بار چهار عدد با هم میل کنید.
 • زعفران پنج گرم، هل باد و فرفیون از هر کدام ۱۰ گرم. خولان مکی و عصاره شیرین بیان از هر کدام ۲۰ گرم. مغز حب المحلب و تخم خشخاش از هر کدام ۴۰ گرم همه را مخلوط کرده و نرم بکوبید.
 • در صحرا شبنم های روی برگ های گیاه نخود را جمع کرده و داروها را در آن بخیسانید. پس از خیس خوردن کمی عسل به آن بزنید تا به صورت خمیر سفتی در آید بعد  به شکل گلوله و به اندازه یک نخود بسازید و هر ساعت یک عدد از آن حبه ها بلع کنید.
 • جگر سفید گوسفند را چرخ کرده و با شش نخود زعفران ساییده شده و یک سیر گلاب خالص دو آتشه و یک بطری عرق بیدمشک و مقداری روغن زیتون مخلوط کنید و بپزید تا آب آن به نزدیک آخر برسد، سپس از آتش برداشته و یک سیر عسل با آنها مخلوط کنید و بخورید. گه گاه این کار را تکرار کنید.
 • هر روز یک مشت اختر زغال فرنگی را در نیم لیتر آب بجوشانید تا آب آن کمی غلیظ شود بعد کمی شکر با آن مخلوط و سه بار در روز مصرف کنید.
 • صبح ناشتا مقدار کمی آب لیموی تازه را در یک لیوان آب بریزید و به مرور جرعه جرعه بنوشید. روز به روز مقدار آن را افزایش دهید و در طول روز هم آب لیموی تازه را خوب در دهان غرغره کنید تا با بزاق دهان مخلوط شود و بخورید. با دهان بسته ورزشی سبک انجام دهید و نفس عمیق بکشید و گه گاهی این کار را تکرار کنید.
 • مدت زیادی هر روز صبح ناشتا دو عدد سیر تازه را در یک لیوان شیر بجوشانید و آن شیر را میل فرمایید.
 • برای مدت زیادی هر روز آب شاهی تازه را بگیرید و هر صبح و عصر یک قاشق سوپ خوری از آن را میل کنید.
دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت