درمان با بره موم

کاربر ۱۰کاربر ۱۰
2,305 بازدید

عملکرد بره موم

بره موم در حفظ بهداشت کلنی زنبورهای عسل نقشی مهم و جامع بر عهده دارد. همچنین از تاریخچه و کاربرد بره موم به عنوان دارو توسط انسان آگاهی یافتیم و فهمیدیم که بره موم دارای دامنه وسیعی از کاربردهای پزشکی است. اکنون زمان آن رسیده است که از خود بپرسیم عملکرد بره موم چگونه است؟ چه ماده ای در بره موم وجود دارد که به این گونه عمل می کند؟

در داروشناسی پیشرفته، پیوسته به مطرح کردن این پرسش ها خو گرفته ایم و تلاش داریم پاسخ های معقول و صریح برای آنها بیابیم. پیچیدگی عمل تعداد معدودی از اجزا یا عناصر فعال درون فرآورده و گاه حتی مادهای واحد است که چنین ویژگی هایی به آن می بخشد.

پزشکی نوین با ابزار پژوهش، به دنبال چیزی است که به اصطلاح «اجزای فعال نامیده میشود». یعنی: آن دسته از مواد بیوشیمیایی ویژه ی منحصر به فرد که امید می رود قابلیت نفوذ و تخریب میکروبها، ویروسها با قارچهای خاصی را در اختیار داشته باشند.

در بیش از ۳۰ سال گذشته تحقیقات زیادی بر روی بره موم صورت گرفته و بر همین اساس خواص دارویی بره موم را پیدا کرده اند که عبارتند از:

داروی بی حسی/ داروی بیهوشی، ضد حساسیت، ضد اسید معده، آنتی بیوتیک، ضد قارچ، ضد التهاب، ضد پرتو (تشعشع)، آنتی اکسیدان و محافظت کننده، ضدعفونی کننده، ضد تومور بدخیم (سرطان)، ضد ویروس و تقویت کننده سیستم ایمنی.

بررسی فرآورده ها در شرایط آزمایشگاهی و در بیرون از بدن ممکن است اطلاعات زیادی در مورد واکنش فرآورده علیه بیماریهای خاص در اختیار ما قرار دهد. با این همه، اگر ماده ای در بیرون بدن (In vitro) فعال باشد همواره بدان مفهوم نیست که در درون بدن موجودات زنده نیز کارآمد است.

فرایند صدور گواهی برای تولید داروهای شیمیایی مستلزم آن است که پیش از آن که در معرض فروش قرار داده شود تحت آزمونهای دقیق بالینی قرار گیرد. این کار مستلزم شیوه ای است که به اصطلاح روش دوسوکور، تست بالینی کنترل شده با استفاده از دارونما بر روی آدمیان نامیده میشود. این به آن مفهوم است که داروی جدید باید به شکل بالینی از بابت کارآمد بودن بر روی گروهی از انسانهای دچار بیماریهای خاص که ادعا می گردد آن دارو از بروز آنها جلوگیری می کند یا آن بیماری ها را درمان می کند، آزمایش شود.

در همان زمان به گروه دیگری از افراد دچار همان بیماری دارویی بدلی یا دارونما داده می شود تا بتوان پاسخ های بدن آنان را با پاسخ بدن آنهایی که داروی واقعی را دریافت میدارند مقایسه کرد. هیچ یک از افراد این دو گروه نباید بدانند که داروی واقعی دریافت می کنند یا دارونما.

هرگونه تلاش ممکن به عمل می آید تا اطمینان حاصل شود که نتایج ثبت شده واقعی است نه تخیلی. این شیوه دقیق، وقت گیر و گران قیمت برای اطمینان دادن به مردم در مورد بی ضرر بودن و کارآیی ماده ای اصولا ساختگی و شیمیایی ابداع شده است و بسیاری ممکن است چنین استدلال کننده که ماده ی مورد نظر ذاتأ غیر طبیعی است و با طب واقعی فاصله دارد.

دانش رایج پزشکی چنین استدلال می کند که هیچ چیزی جز آزمون های دوسوکور با دارونما نمی تواند به طور واقع بینانه ای ارزش داروها را خواه طبیعی و خواه مصنوعی تایید کند. اکنون معدودی از افراد بر این باورند که این رویکرد برای کاوش کارایی داروهای طبیعی مانند بره موم در درمان بیماری های انسانی مناسب است. طی آن چه در پی می آید رشته تجارب گسترده ای را که هم در غرب و هم در شرق انجام گرفته و دامنه گسترده ی منافع دارویی منتسب به بره موم را بررسی کرده است، مرور خواهیم کرد.

نظر مصرف کنندگان در مورد بره موم

در سال ۱۹۹۵ یکی از تولید کنندگان عمده بره موم یک بررسی در مورد کسانی انجام داد که فرآورده های بره موم را طی دوره ی ۶ ماهه خریداری کرده بودند. در حالی که این بررسی در مورد ۳۲۴ کاربر را نمی توان مطالعه ای علمی به شمار آورد، باز هم اطلاعات جالبی در مورد این موضوع به دست میدهد که وقتی برای نخستین بار بره موم در بریتانیا مورد توجه عامه قرار گرفت، مردم این ماده را برای درمان چه بیماری هایی به کار بردند و تا چه اندازه آن را سودمند یافتند. مطالعه نشان داد که کاربردهای اساسی بره موم به شکل زیر بود:

آرتریت و درد ماهیچه ای0.38حفظ سلامت عمومی0.34
مشکلات تنفسی0.18مشکلات پوستی0.10
سندرم خستگی مزمن0.06اختلالات گوارشی و معده0.04

همان گونه که ملاحظه می گردد، تقریبا یک چهارم کاربران، بره موم را برای حفظ سلامت عمومی خویش به کار می بردند، بعضی به خاطر آن که تندرست باقی بمانند و دچار ناخوشی های معمول زمستانه همچون، سرفه، سرماخوردگی و زکام نشوند. چهار نفر از ده نفری که بره موم مصرف کرده بودند اظهار داشتند که آنان این ماده را برای مشکلات ماهیچه ای، آرتریت و روماتیسم به کار برده اند و دو نفر از هر ده نفر هم آن را به خاطر درمان مشکلات تنفسی به کاربرده بودند.

تعداد چشمگیر دیگری هم آن را برای درمان مشکلات پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس به کار برده بودند. بی گمان این ارقام بازتاب چگونگی تبلیغ برای بره موم در نخستین روزهای معرفی این ماده است و ناشی از محبوبیت آن برای همین مواد، با این همه تاییدی است بر کاربرد شاخص استفاده از بره موم به شکل سنتی آن.

وقتی از این عده سوال شد که آیا تجربه ی آنان در مورد استفاده از بره موم در درمان بیماری ویژه ی خودشان مثبت یا منفی بوده است، به طور متوسط هشت نفر از هر ده کاربر اعلام داشتند که نتیجه تجربه آنان مثبت بوده است. از بابت بیماریهای ویژه یاد شده در بالا، این تقسیم بندی به شکل زیر بود.

نوع بیماریمثبتمنفیزود است
ارتریت و دردهای عضلانی 0.890.070.04
حفظ سلامت عمومی0.890.00.11
مشکلات تنفسی 0.760.070.17
مشکلات پوستی 0.900.090.01
سندرم خستگی مزمن 0.630.160.21
اختلالات گوارشی و معده 0.690.090.22

طبق این بررسی بیشترین کاربرد بره موم برای دردهای ماهیچه ای بوده به طوری که کاربران این حوزه بیشترین موفقیت را گزارش کرده اند. نه نفر از هر ده نفر گفته بودند که از این کار نتیجه ی مثبت گرفته اند. همچنین به نظر می رسد که در کلیه کاربری ها پاسخ های مثبت سریع به دست آمده است و فقط ۴ نفر از هر ۱۰۰ نفر گفته بودند که هنوز خیلی زود است قضاوت کنند که آیا این ماده موثر بوده است یا نه.

هنگامی که بره موم برای درمان مشکلات پوستی به کار رفت، موفقیت مشابه ای گزارش شد. کمترین محبوبیت کاربرد در زمینه بیماری سندرم مزمن، خستگی و اختلالات هاضمه ای (۲ مورد از ۱۰ مورد گزارش شد) که بر خلاف بهبود قابل توجه مصرف کنندگان زود است که بگوییم آیا بره موم کمک کرده است و یا خیر. در ادامه می بینیم که درمان این مشکلات نیاز به زمان و میزان بیشتر مصرف بره موم داشته است.

مصرف کنندگان بره موم در این بررسی مورد سوال قرار گرفتند تا تاثیر بره موم بر روی آنها مشخص شود. بعضی از این جوابها به طور کامل در زیر آمده است. آنها با درک صحیح استفاده از بره موم به پاسخ های مثبت رسیدند.

نظر مصرف کنندگان درمان با بره موم در مورد بیماری های تنفسی

از زمان مصرف بره موم هیچ گونه حمله ی تنفسی نداشته ام، هنوز تنگی نفس وجود دارد ولی نه به وخامت سابق، لذا تصمیم دارم تا بهبودی کامل بیماریم مصرف آن را ادامه دهم. با مصرف مداوم بره موم به مدت دو سال است که نیازی به ضد دردها و آنتی بیوتیک ها ندارم.

*به مدت ۱۶ سال آسم داشتم. از زمانی که بره موم را مصرف می کنم خیلی سریع تر بر حمله های تنفسیام فائق آمده ام، در حالی که فقط شش هفته از مصرف آن می گذرد.و فکر می کنم بهبود یافته ام اما هنوز کمی برای اظهارنظر زود است. ولی دو هفته قبل جراحی پا انجام دادم که خیلی سریع زخم آن بهبود یافت به مشکل سینوسهایم کمک کرده است اما درباره ی آسم هنوز مطمئن نیستم، اما فرزندم برای بیماری ME (سندرم خستگی ویروسی) بره موم را مصرف کرده که بسیار به او کمک کرده است.و پس از سه هفته مصرف بره موم، نفس کشیدنم بسیار راحت تر شده است و می توانم بهتر نیز بشوم .

* بره موم را مصرف کردم و عفونتم سریع برطرف شد و آسمم نیز بهتر شده است.

* با مصرف بره موم نیازی به استفاده از اسپری به اندازه سابق ندارم.

* از هنگامی که مصرف بره موم را شروع کرده ام سینوسهایم کمتر گرفته میشوند و طبق معمول نیازی به اسپری ندارم و نفس کشیدنم راحت تر شده است.

جالب توجه است که علاوه بر کمک به رفع مشکلات اختصاصی به برطرف شدن سایر مشکلات عمومی نیز کمک می کند.

نظر مصرف کنندگان درمان با بره موم در مورد حفظ سلامتی عمومی

درمان با بره موم-1

* با مصرف بره موم فقط به مدت سه هفته، صد در صد نسبت به قبل احساس بهتری دارم، خوابم بهتر شده، اشتهایم بهبود یافته و به تسکین تنگی نفس نیز کمک کرده است.

* خوابم بهتر شده است و حالت پوستم بهبود یافته و کمتر سرما میخورم.

* به پیشگیری از سرماخوردگی من در طول زمستان کمک کرد. .

* از زمانی که بره موم را مصرف می کنم حتی یک بار هم سرما نخورده ام در حالی که قبلا اتفاق رایجی بود.

* با مصرف بره موم یک سال است که اصلا سرما نخورده ام و اگزمایم نیز کاملا برطرف شده است.

* بعد از مصرف بره موم به مدت دو سال فقط یک بار سرما خوردم و به زودی بهبود یافتم، دوستی گفت این یک اتفاق بوده است بنابراین مصرف آن را قطع کردم و در زمستان بعدی به دفعات سرمای شدید خوردم.

* با مصرف بره موم گلو و سینه ام بسیار صاف شده است و روی هم رفته احساس بهتری دارم، حتی موهایم نیز پر پشت تر شده اند.

* در طول زمانی که بره موم مصرف میکنم احساس می کنم پر انرژی تر شده ام.

* مصرف بره موم تحول عظیمی در حال عمومی ام ایجاد کرد. دیگر خستگی و هیچ گونه عفونت گلو یا زخم های دهانی که همگی سابقا بسیار رخ میدادند، ندارم. ناخنهایم ضخیمتر شده اند و موهای پرپشت تر شده، حتی به رفع دردهای قاعدگی ام نیز کمک کرده است.

* بره موم سیستم ایمنی ام را کاملا تقویت کرده است و الان به ندرت سرما میخورم، اگزمای سگم را نیز درمان کرد و در عرض دو سه روز خوب شد

* بره موم به بهبود دستگاه گوارش من کمک کرد و بهبود مختصری نیز در عفونت ناخنم ایجاد کرد. .

* از زخم های دهانی و سرماخوردگی و مشکلات سینوس و گلو درد رنج می بردم. از زمانی که از بره موم استفاده کردم صادقانه بگویم این مشکلات بسیار بهبود یافته است. نظر مصرف کنندگان بره موم در مورد درمان بیماریهای پوستی

* از هنگامی که از کرم بره موم استفاده کرده ام تنها در طی سه روز، تغییرات قابل توجهی به وجود آمده و پوستم دیگر خارش و لکه ندارد.

* به مدت دو سال از لکها و زخم های پوستی رنج میبردم. از زمانی که از کرم استفاده کرده ام بسیار بهبود یافته ام و پوستم بسیار روشن تر شده است و لکه ها برطرف شده اند. بعد از انجام هر نوع درمانی، بره موم تنها درمان بود.

* به شدت نسبت به اثر درمانی و سرعت درمان بره موم تحت تاثیر قرار گرفتم زیرا نسبت به آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشک تجویز می شود موثرتر میباشد.

* اگزمای کودکم پس از دوبار استفاده از بره موم کاملا درمان شد و همچنین به درمان زخم های بند انگشتان دخترم نیز کمک کرد.

* برای درمان پسوریازیس، انواع کرمها را مصرف کردم اما هرگز کرمی که به من کمک کند نیافتم تا این که بره موم به من معرفی شد. پسوریازیس تقریبا برطرف گشت و کلیه ها بعد از بروز مشکلاتی علائمی از بهبود را نشان دادند.

* با مصرف کرم بره موم جوش های پوستی به آرامی ناپدید گشتند و پوستم بسیار صاف تر شد. از هر کرم تجویز شدهای موثرتر بود.

* التهاب های پوستی دستانم کاملا برطرف شدند و درد پاهایم نیز ۴۰٪ بهبودی حاصل شد. حال عمومی ام از زمانی که بره موم را مصرف می کنم کاملا بهتر است . پوستها و موهایم نیز بسیار بهتر شده اند.

*پسوریازیس تقریبا بر طرف شده و انرژی بدنم بعد از خوردن بره موم بیشتر شده است..

*کرم بره موم را که مصرف کرده ام جوش های پوستی روی یکی از پاهایم به طور کامل و روی پای دیگرم تقریبأ برطرف شده است و دردهای مفاصلم نیز کاهش یافته اند. و با مصرف کرم بره موم قسمت های ترک خورده پوستم و نیز لکه های قرمز پوستی ام همگی برطرف شدند.

وضعیت پوستم که پزشک قادر به درمان آن نبود، درمان شد. بره موم از انتشار آن جلوگیری کرد و میدانم که در آینده نزدیک کاملا برطرف خواهد شد. جوش های صورتم عملا از بین رفته اند. از کرم نیز برای آفتاب سوختگیها و گزش استفاده کرده ام که موثر بوده است.

به مدت دو سال بر روی صورتم جوشهایی ایجاد می شد و انواع کرم های مورد تجویز توسط پزشکان را استفاده کردم بدون هیچ گونه نتیجه ای. پس از استعمال کرم بره موم به مدت یک ماه جوشها بر طرف شدند و اکنون نیز کرم را شب ها استفاه می کنم و ادامه خواهم داد.

نظر مصرف کنندگان درمان با بره موم در مورد سندرم مزمن خستگی

* از روزی که بره موم استفاده می کنم مشکلات عفونی ام کمتر شده است. کمتر خسته میشوم و عموما احساس سلامتی می کنم.

مصرف بره موم به رفع مشکلم بسیار کمک کرده است و مقاومت بدنم افزایش یافته است.

* با مصرف بره موم خستگیام بسیار بهبود یافته است، سرما نمیخورم، دیگر به آنفولانزا مبتلاء نمیشوم و هر روز احساس بهتری دارم.

* از روزی که مصرف بره موم را شروع کرده ام خستگیام بهبود یافته و پوستم نیز روشن تر شده است.

* از زمان مصرف بره موم درد زانوها و درد معده ام بر طرف شد و در کل حال عمومی بهتری دارم. به همه افراد آن را پیشنهاد می کنم.

*از روزی که بره موم را مصرف می کنم خستگیام کمتر شده و انرژی بیشتری یافته ام.

* با مصرف بره موم سالم تر شده ام و دردهایم بسیار کمتر شده است، و مقداری از مشکلاتی که در بیماری ME به آن مبتلا هستم را رفع می کند.

دسته بندی بره موم زنبور عسل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت