درمان با سیاهدانه (بخش سوم)

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
5,393 بازدید

در این مقاله پیرامون خواص درمانی سیاه دانه صحبت خواهیم کرد و شیوه های درمان بیماری ها با سیاهدانه را معرفی می نماییم با ما همراه باشید.

درمان با سیاهدانه : پیچش شکم

شخصی خدمت امام صادق (ع) عرض کرد صدایی در شکمم می پیچد و ایجاد درد می کند حضرت (ع) فرمود چرا سیاهدانه و عسل نمیخوری به فرمایش حضرت عمل کرد و حالش خوب شد.

درمان با سیاهدانه : درمان اورام

در طب الصادق امام صادق (ع) فرمودند: در سیاهدانه شفای هر بیماری است ما از سیاهدانه برای درمان تب، سردرد، ورم چشم، درد معده و هر درد دیگری استفاده میکنیم. مثلا: بعضی ها کل بدنشان ورم دارد، بعضی ها دور چشمشان پف می کند، بعضی ها ورم های زیر زانو تا مچ پا دارند که پایش در کفش نمی رود داروی همه اینها یعنی ضد اورام حتی ورم کبد، طحال و کلیه سیاهدانه است.

درمان با سیاهدانه : کلیات خواص درمانی سیاهدانه

کلیات خواص سیاه دانه
 •  اگر سیاهدانه جوشانده شود بخورش محرک، بادشکن و قاعده آور است. (برای خانم هایی که قرقره های شکمی و ورم دارند با اینکه کم کاری تیروئید ندارد و مدتی مثلا چند ماه یا چند سال قاعدگی اش قطع شده است. یعنی آمنوره اولیه یا آمنوره ثانویه دارد) یکی از داروهای مهم در پیشگیری و درمان آمنوره سیاهدانه می باشد.
 • کسی که ضعف عمومی بدن دارد سیاهدانه را با عسل بخورد برای قوت بدن، کمر لقی و قوت کمر مفید است. (در مردان از زیاد جنب شدن و  در زنان از لکه بینی و استحاضه زیاد جلوگیری می کند.)
 • سیاهدانه برای ترمیم ضعف بدن و رفع مسمومیت های خونی مخصوصابا عسل و همچنین درمان بزرگ بودن کبد و رفع تهوع و دل پیچه و يبوست مفید می باشد.
 • یکی از موارد تقویت کننده برای زنانی که دارای خون نفاس و ضعف عمومی بخاطر خونریزی زیاد و افسردگی هستند.

اسلام ولایی می گوید برای خانمی که تازه زایمان کرده؛ اولین خوراکی اش رطب باشد اگر دارویی بهتر از خرمای تازه بود خداوند متعال در قرآنش برای حضرت مریم مقدس (ع) بیان می کرد؛ پس برای تقویت زنان بعد از زایمان این موارد تجویز می شود:

خوردن سیاهدانه با عسل در ۲۴ ساعت یک قاشق مرباخوری و بعد از هر وعده غذا خوردن ۷ عدد خرما که این عمل چند مزیت برای خانم ها دارد:

 1. مادر زودتر از خون نفاس پاک می شود.
 2. سبب ازدیاد شیر مادر میشود (شیر دادن برای مادر خیلی خوب است چون از تومورهای سینه پیشگیری می کند و در آینده مبتلا به سرطان سینه نمیشود).
 3. دچار کم خونی پیشرفته نمی شود.

نکته: در کتاب های تخصصی برای ازدیاد شیر مادر، به هورمون لاکتوژن بیشتر نیاز داریم. خرما یکی از بهترین داروهای طبیعی است که باعث ازدیاد هورمون لاکتوژن در دستگاه گردش خون مادر می شود.

درمان با سیاهدانه برای کسی که خونریزی زیاد دارد دچار سرد مزاجی عارضی می شود و یکی از عوارض کم خونی و افت فشار خون ایجاد بیماری افسردگی سرماخوردگی روانی و دل نازکی است و ضریب اضطراب و دلهره بالا می رود خانم بارداری که هفت عدد خرما بخورد چند منظوره عمل کرده و با کمترین هزینه بیشترین فایده را به خود رسانده است.

و اگر یک قاشق مرباخوری عسل با سیاهدانه قبل از خواب بخورد و صبح ها یک لیوان شیر عسل یا شیر خرما یا یک بشقاب حلیم گندم گوشت بخورد مادر و بچه آسیب نمی بینند و اگر مادر ذاتا گرم مزاج باشد و متابولیسم بازلش زیاد باشد در جیره غذایی چیزهای خنک کننده مانند: کاهو بدون سس یا لیموشیرین یا ترنجبین قرار دهد.

تاثیر سیاه دانه بر روی بیماری ها

درمان با سیاهدانه یکی از خواصش این است که رطوبت های اضافی بدن را از حيث بلغمی یا رطوبات اضافی مغز (پشت پرده مننژ) یا تجمع مایعات اضافی بافتی زیر پوست و عضلات و مانند آن را خشک می کند. همانطور که گل استخودوس و افتیمون برای این موارد مناسب است از دیدگاه طب مکمل و سنتی و از دیدگاه طب اسلامی و روایات اهل بیت عصمت و طهارت (ع) یکی از فواید سیاهدانه پیشگیری و درمان کننده رطوبات اضافی بدن می باشد.

اگر سیاهدانه با عسل در جیره غذایی این افراد باشد همه این مشکلات برطرف می شود. کسانی که سرفه دارند و سرفه هایشان ناشی از سرد مزاجی ژنتیکی یا عارضی است مثلا: بخاطر کم خونی و فشار خون پایین؛ یکی ازداروهای مهم مصرف سیاهدانه با عسل است.

درمان با سیاهدانه برای کسانی که تشنگی کاذب دارند و مبتلا به استسقاء هستند خوردن یک قاشق مرباخوری سیاهدانه با عسل است. (عسل طبیعی سوربیتول دارد و قند خون را بالا نمی برد نظیر میوه های گلابی، آلو بخارا، هویج زرد و گیلاس این چهار میوه هم سوربیتول دارند و ۷۰ درصد در بدن انرژی شده و قند خون را بالا نمی برند.)

درمان با سیاهدانه در تسکین سرفه های سرد، بیماری استسقاء و بیماری یرقان مخصوصا گرید یک(هپاتیت نوع A) و ناراحتی های طحال و قولنج (کولیت روده یا کولیت های مختلف) و همچنین قولنج های نفخی مفید است.

روایت داریم بهترین دارویی که می توانید خود را با آن مداوا کنید پیاده روی آرام در سطح مستوی در هوای آزاد می باشد کسانی که تنبلی روده بزرگ دارند و کسانی که ماندگاری فضولات در رکتوم و راست روده شان زیاد است این افراد آب بیشتری از دست می دهند در نتیجه مدفوعشان خشک می شود،

کسانی که قبض هستند و کسانی که بعضی اختلالات دیگر گوارشی دارند در همه این موارد علاوه بر اینکه پرخوری، بدخوری، کم تحرکی و اضافه وزن نداشته باشند ملین یا مسهل هم استفاده کنند.

اگر کسی جنینش نارسانی دارد به گونه ای که قابل علاج نیست می تواند جنین مرده را با سیاهدانه و عسل خارج کند. اگر کسی خلط اضافی در حلق یا پشت حلق دارد ۲۵ گرم سیاهدانه را با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط کند و روزی یک قاشق غذاخوری از این مخلوط بجود و بخورد برای دفع خلط مانده در بدن مفید است.

کسانی که دردهای پشت سر دارند (درد پشت سر تا ملاج، درد میگرنی است) گل راعی، گل ساعتی و گل بهارنارنج بهترین داروها هستند که تکمیل کننده این داروها درمان با سیاهدانه و عسل است.

درمان با سیاهدانه برای کسی درد کمر ناشی از ضعف بنیه، کمر لقی یا بیماری عرق النساء (سیاتیک) دارد: به مدت چهل روز هر روز نصف استکان آب جوشانده سیاهدانه مخلوط با عسل بخورد همه این دردها خوب می شود. دیگر نیازی به جراحی موضعی یا استراحت مطلق نیست.

این شخص بار سنگین برندارد و کفش پاشنه بلند نپوشد و پیاده روی طولانی نکند و همچنین ورزش های سنگین مثل: فوتبال، کوهنوردی و مانند اینها نداشته باشد.

دردهای دوران نفاس و قاعدگی

درمان با سیاهدانه  ضد عفونی کننده اندام تناسلی بانوان

اگر خانمی دردهای ناشی از دوران نفاس یا دوران قاعدگی دارد ضد درد شیمیایی دیسمنوره قرص شیمیایی هیوسین و گیاهی آن گل خار مریم و گل گلرنگ می باشد.

درمان با سیاهدانه : ضد عفونی کننده اندام تناسلی بانوان

اگر سیاهدانه را در آب جوشیده ریخته و بگذارید خنک شود می توان از این محلول به عنوان یک پاک کننده مهبلی و واژنی استفاده کرد. جهت شستشوی اندام تناسلی زنان یک محلول ضد عفونی کننده مناسب میباشد؛ چون خاصیت میکروب کشی دارد و همچنین از تحریکات دستگاه تناسلی زنان کاسته می شود و زیان داروهای شیمایی در رابطه با پایین تنه را ندارد.

داروی سیاهدانه برای ریزش مو

اگر سیاهدانه را ساییده با آب سبزی تره تیزک (جرجير، رشاد، شاهی) خیس کرده و با یک قاشق سرکه سبک (یک قاشق سرکه سیب در نصف استکان آب) در آمیخته و به همراه یک فنجان روغن زیتون مخلوط کنند و شب با این محلول سر را چرب کرده و تا صبح بماند و با صابون یا شامپوی کم اسید یا آب ولرم (سرد یا داغ نباشد) بشویند از ریزش موی سر جلوگیری می کند.

توجه: اگر کسی پسوریازیس دارد باید با کتیرا بشوید. اگر اگزما، جوش چرکی یا جوش جوانی دارد با صابون گل ختمی بشوید.

در ریزش موی زیاد، جوشانده گل بابونه را صاف کنید بعد از سرد شدن به آن حنا اضافه کنید و روی سر تا ۴ ساعت بماند به قدری قوی است که ماهیچه های حلقوی کنار مو را قوی می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند.

داروی سیاهدانه برای تقویت موی سر

برای تقویت موی سر موها را با روغن بادام تلخ و قوی تر از آن روغن سیاهدانه و قوی تر از آن روغن کندش ماساژ دهید.

 شوره سر با ضعف ساقه مو

محلول روزماری که همان اکلیل کوهی است بیست دقیقه قبل از حمام شخص به سرش بزند هم ضد شوره و هم تقویت کننده ساقه مو است.

توجه: رزماری باعث سقط جنین و همچنین در کسانی که ناراحتی اعصاب شدید دارند موجب تهوع می شود.

پر پشتی موی سر

مصرف پودر سبوس گندم و جو یا پودر شلتوک برنج یا خرما.

درمان با سیاهدانه : تقویت موی سر

مخلوطی از کوبیده سیاهدانه را با عصاره تره تیزک یعنی شاهی یا جرجیر با یک قاشق مرباخوری سرکه و یک فنجان روغن زیتون مخلوط کرده و به عنوان یک تونیک و تقویت کننده موی سر استفاده کنید. این تقویت کننده موی سر را به مدت یازده روز در آغاز شب به سر مالیده و پس از سه ساعت با آب گرم و ولرم و همچنین از صابون یا شامپوی مناسب استفاده کنید. بهترین صابون، صابون گل ختمی می باشد.

چربی اضافی پوست، سر و…

با سرکه طبیعی، خوب سر و پوست را ماساژ دهید تا چربی اضافی پوست و سران بین برود و موهای سر براق شود و صبر کنید تا در مجاورت هوا خشک شود، اگر خارش و دانه های ریز چرکی دارید با گل یا شامپو یا صابون ختمی طبیعی بشویید و خشک کنید. برای خارش از روغن کوشنه یا همان قسط استفاده کنید.

داروی سیاهدانه برای داء الثعلب

اگر کسی قراع یا بیماری ثعلبه دارد یعنی موی سرش بخاطر استرس شدید تیکه تیکه می ریزد نه اینکه دچار بیماری گال یا جرب یا گری باشد بلکه بخاطر استرس شدید یک تیکه ابرویش می افتد یا یک قسمت سیبیلش یا یک قسمت از ریشش می ریزد پوست سر و پوست لب این افراد پیدا می شود.

این بیماری با سیاهدانه درمان می شود یک قاشق سیاهدانه را کاملا نرم ساییده با یک قاشق سرکه سیب در نصف استکان آب به همراه سیر له شده مخلوط کنید و به محلی که ریزش به بخاطر استرس شدید دارد(به اصلاح روانشناسی بالینی یا تخصصی پوست و مو و قراع یا ثعلبه به اصطلاع عرب ها) از این مخلوط ضماد کنید.

اگر بعد از گذشت یک روز محل را بشویید و سپس با روغن سیاهدانه خالص یعنی سیاهدانه ای که در پایه روغن بادام تلخ یا روغن زیتون جوشیده شده باشد چرب کنید تا یک هفته مداوای مریض حاصل می شود.

توجه: این بیماران گاهی بخاطر استرس شدید اینگونه می شوند. دوباره استرس مضاعف می گیرد که چرا اینگونه شده ام این سیکل معیوب تکرار می شود و ریزش بدتر می شود چون ماهیچه های حلقوی اطراف هر تار مو خودشان را شل می کنند و تار مو ساقه اش بسیار ضعیف و سست شده و ریزش بیشتر می شود.

درمان با سیاهدانه : ضعف و تپش قلب

سیاه دانه برای کاهش تپش قلب
 1. آب سیب و عسل میل شود.
 2. آب به و مربای به با عسل میل شود.

درمان با سیاهدانه : ضعف قلب

بعضی افراد مبتلا به ضعف قلب یا ناتوانی قلب یا ناتوانی پمپاژ خون هستند درمان آن ترکیب روغن سیاهدانه با عسل خالص به نسبت مساوی میباشد. یک قاشق مرباخوری از معجون به دست آمده صبح ناشتا همراه برخی تمرینات سبک ورزشی (یعنی پیاده روی آرام در سطح مستوی در هوای آزاد، شنا در عمق کم مثلا: یک متری یا یک متر و نیم و دوچرخه سواری آرام در سطح مستوی در هوای آزاد) موجب تنظیم ضربان قلب و درمان اضطراب و تپش قلب است.

نکته: در شرایط عادی تپش قلب در دقیقه ۷۰ است و در خواب عمیق ۶۰ می باشد حال اگر از ۷۰ به بالا برود تپش قلب زیاد می شود و اگر به ۹۰ برسد شخص دلهره پیدا می کند. اگر از ۹۰ تا ۱۴۰ بالا برود هر لحظه به اورژانسی شدن نزدیک می شود و کم شدن آن نیز همین گونه است در خواب عمیق اگر به ۴۰ برسد اورژانسی می شود.

درمان با سیاهدانه : ضعف گردش خون

بعضی افراد به علت تلاش و فعالیت بیش از حد مثلا: بچه بازیگوش یا نوجوان و جوانی که فعالیت اجتماعی اش زیاد است اگر به خودش نرسد دچار اختلالات گوناگون می شود مانند: ضعف گردش خون، بی رمقی شدید، کوفتگی شدید، دردهای عضلانی و مفصلی، پوکی استخوان و…

قویترین دارو در افزایش گردش خون در افرادی که فعالیت اجتماعی آنها زیاد است یک قاشق چایخوری از روغن سیاهدانه با یک قاشق غذاخوری عسل خالص و اگر فشار خون و چربی خون دارید با دو حبه سیر له شده مخلوط کرده و به مقدار مناسب هر روز صبح ناشتا به مدت یک هفته میل کنید باعث تقویت گردش خون می شود؛

اگر گردش خون ضعیف باشد در برگشت خون به وریدها و سیاهرگ ها رسوب پدید می آید و باعث تصلب شرایین می شود و همچنین واریس رگ ها، انسداد رگ، ایجاد لخته خون و سکته رگ پدید می آید.

درمان با سیاهدانه : جوش های غرور جوانی

 • کسانی که جوش های غرور جوانی دارند محلول آب سرکه (در یک لیوان دو قاشق چایخوری سرکه سیب ریخته بعد آب اضافه کرده و مخلوط کنید) با این محلول زخم ها و جوش های غرور و آکنه را شستشو دهید.
 • سیاهدانه تازه را ساییده با روغن کنجد مخلوط کنید و یک قاشق آرد گندم سبوس دار به این مخلوط اضافه کنید و با این داروی آماده شده شب هنگام، دانه ها را چرب کرده و صبح با آب گرم و صابون گل ختمی شستشو دهید. به مدت یک هفته و اگر روغن سیاهدانه را با نوشیدنی های مرغوب مثل آب آشامیدنی سالم و آب جوش ولرم میل کنید تاثیر آن سریع تر است.

توجه: صابون و شامپو نباید پر اسید باشد وگرنه حالت اگزمایی بیشتر می شود اگر در این مدت یک هفته ای درمان هر روز آب جوش را با روغن سیاهدانه خالص خوراکی بخورید طول درمان کمتر می شود. پایه روغن سیاهدانه در روغن زیتون باشد یا در روغن بادام شیرین و در پایه روغن بادام تلخ و روغن زیتون صنعتی نباشد که خوردنش سمی است و مصارف صنعتی دارد و گاهی به صورت ضماد در بعضی مسائل استفاده می شود.

پیشگیری از جوش زدن

برای اینکه جوش نزنید این موارد را رعایت کنید:

 1. کاهو بدون سس بخورید.
 2. لیمو شیرین بخورید.
 3. انار شیرین بخورید.
 4. ادار و منی را نگه ندارید.
 5. غذاهای چرب و اسانس های شیمیایی و کافئین نخورید.

سیاهدانه و جوش صورت

سیاهدانه و جوش صورت

۵۰ گرم پودر سیاهدانه را خوب آسیاب و نرم کرده با ۵۰ گرم روغن کنجد خالص و یک قاشق غذاخوری آرد گندم سبوس دار خوب مخلوط کنید یک ترکیب روغنی، مانند پماد حاصل می شود که می توان صبح و شب روی جوش های صورت مالید. پس از حدود یک ساعت با آب گرم و صابون گیاهی شستشو دهید.

داروی سیاهدانه برای بیماری های پوستی

اگر کسی بیماری های پوستی مانند: حکه یا خارش پوست، زونا، جوش غرور جوانی، جرب، گال، دانه های سر سیاه و جوش های بزرگ (کورک) دارد با این دارو همه این ها را می توان درمان کرد: روغن سیاهدانه خالص با روغن گل سرخ به اندازه مساوی با آرد گندم سبوس دار مخلوط کنید از داروی آماده شده بر محل جراحت که قبلا با پنبه آغشته شده به سرکه پاک شده قرار دهید.

نکته: بجای الکل سفید و اتانول و… (که آثاری سوء بر روی روان و گردش خون شخص دارد) محل را با سرکه خالص مثل سرکه طبیعی سیب ضد عفونی کنید. و همچنین می توانید محل واکسن، آمپول و سرم را نیز با سرکه ضد عفونی کنید (اگر می خواهید زخم را با سرکه شستشو دهید ولی شخص کم طاقت است می توانید سرکه طبیعی سیب را با آب مقطر محلول کنید و شستشو دهید) و در مقابل نور خورشید نگه دارید.

نکته: علت ایستادن جلوی نور خورشید بخاطر فعل و انفعالاتی است که بدن از طریق نور خورشید احتیاج دارد مثلا: کسب ویتامین D برای افزایش مقاومت پوست و مقاومت قسمت داخلی استخوان که قسمت استوانه ای داخل استخوان مقاومتش به منگنز و ویتامین D است. اگر شخصی در کل روز ۱۵ دقیقه در نور خورشید باشد ویتامین D بدنش تامین می شود و دیگر لازم نیست غذای چرب مثل: کره، خامه و سرشیر بخورد تا ویتامین D تامین شود.

توجه: این افراد ماهی، تخم مرغ، مانجو که بعضی کشورها دارند یک الی دو هفته مصرف نکنند تا بیماری اش درمان شود.

لکه های سفید پوستی (بهق)

کسانی که لکه های سفید پوستی دارند یعنی بیماری بهق که بشره را می گیرد سرکه کهنه با حنا و سیاهدانه ساییده شده را مخلوط کرده و روی لکه های سفید بگذارید موثر است.

توجه: بعضی افراد در بحث های جانور درمانی از پوست خشک شده آفتاب پرست هم استفاده می کنند.

زیبایی چهره و درخشش چهره

کسانی که زیبایی صورت و درخشش چهره می خواهند در روایات شیعه می گوید:

 1.  حوله، دستمال و تکه پارچه به صورتتان نمالید. 
 2. خواندن نماز شب.
 3. آب وضو را خشک نکنید. 
 4. سیاهدانه تازه را پودر کرده و در روغن زیتون مخلوط کنید تا به صورت خمیر در بیاید سپس به چهره بمالید و در مقابل آفتاب مختصری بیایستید.
 5. در بحث خوردنی ها: انار شیرین که در روایات آمده خیلی فواید دارد و یکی از فوایدش این است که پوست چهره براق، شفاف و درخشان می شود.

لک و پیس یا ویتیلیگو

سیاه دانه و تاثیرش بر لک صورت

وقتی مقدار ملانین پوست کم شود لکه های پوستی ایجاد می شود در روایات شیعه داریم که ماش بخورید تا لکه های سفید خوب شود. گذاشتن ترکیب حنا و نوره به نسبت مساوی روی لک و پیس مفید است. نیم تا یک ساعت پس از اینکه محلی را که با حنا و نوره بود شستشو دادید یک استکان تا یک لیوان آب ترب خام با سکنجبین بنوشید. بعضی ها که این دو را که با هم بخورند حالت تهوع می گیرند می توانند جایگزین آن آب ترب را با آبلیموی تازه بخورند.

توجه:

 •  اگر کسی علاوه بر پیسی عفونت کلیه دارد بعد از داروی دوم که آب ترب با آبلیموی تازه بود ۱۲ ساعت بعد، نصف تا یک لیوان دوغ شیرین کم چرب بدون گاز با نصف استکان آب ترب سفید مخلوط کرده و بخورد عفونت کلیه هایش خوب می شود.
 • اگر مقداری سیاهدانه کوبیده نشده با مقداری سیاهدانه کوبیده شده مخلوط کنید و این را با عسل بخورید یا بخیسانید داخل سرکه یا به عنوان مرهم روی موضع بگذارید بسیار مفید است.
 • اگر گل خطمی سفید را بخیساید و با جوش شیرین خمیر درست کنید و شب ها روی موضع لک و پیس بگذارید به تدریج از بین می رود.

موارد مفید برای لک و پیس:

 • آش تمر هندی یا آش گشنیز با آب غوره (به شرطی که گشنیز کم باشد) آبلیموترش، آبغوره طبیعی، زرشک خام، سماق و همچنین بوییدن گل نرگس که در روایات آمده است یکی از خواص آن جلوگیری از جنون می باشد.
 • برای پیشگیری و درمان بهق و پیسی عطر گل نرگس را هر روز بو کنید.

در بعضی از روایات از امام صادق (ع) آمده است که سیاهدانه هزار بیماری را درمان می کند. پزشکی جدید از غرب و شرق تاکنون تعدادی را کشف کردند و پزشکی گیاهی، طب مکمل و طب سنتی آن ها هم تعدادی را کشف کرده اند. روی هم رفته تا کنون ۴۰۰ بیماری را با آن درمان می کنند.

در تقویت نور چشم و کمر دردهای ناشی از سرد مزاجی توصیه هایی از سیاهدانه شده است. در زمینه استفاده از سیاهدانه کتاب های تحقیقی نوشته شده است.

درمان با سیاهدانه : حبس بول و سخت ادراری

اگر کسی حبس بول یا سخت ادراری دارد یعنی عصرالبول دارد و ادرارش به سختی دفع می شود که یک عارضه بسیار دردناک است در پزشکی جدید وقتی مریض بی تاب می شود سریع سوند می زنند از سر آلت تناسلی یک شیلنگ تا داخل مثانه می فرستند.

درمان

در چنین عارضه ای باید به مدت ۱۰ دقیقه زیردوش یا درون وان گرم قرار بگیرید سپس قسمت بالای ناحیه شرمگاهی یا عانه یا آلت تناسلی تا قبل از ناف، این منطقه را با روغن سیاهدانه چرب و ماساژ دهید عصرالبول (سختی ادرار) درمان می شود.

درمان با سیاهدانه : بی اختیاری ادرار

سیاه دانه و تاثیرش بر روی ادرار

اگر کسی کنترل ادرار ندارد یا ریزش بی اختیاری ادرار دارد یک قاشق مرباخوری سیاهدانه باعسل قبل خواب بجود و بخورد و هنگام خواب به مقدار یک عدس خولنجان زیر زبانش نگه دارد وقتی آب شد قورت دهد شب ادراری در هر سنی باشد درمان می شود.

بی اختیاری ادرار در روز

اگر کسی در روز بی اختیاری ادرار دارد حتی اگر دیابت داشته باشد جوشاب پوست مغز گردو (همان پوست قهوه ای) به مدت ۳ شب، هر شب یک استکان بخورد بیماری چکمیزک و بی اختیاری ادرارش خوب می شود.

درمان با سیاهدانه : دل دردهای روده ای و…

اگر روده با میکروب ها و باکتری ها آلوده شده و دچار دل پیچه های شدید و دل دردهای روده ای شده اید برای درمان به مقدار مساوی زیره، نعنا و انیسون را جوشانده و ۷ قطره روغن سیاهدانه خالص (یعنی سیاهدانه جوشانده در پایه روغن زیتون) به آن اضافه کنید و با عسل خالص شیرین کرده هر وقت دل درد و دل پیچه داشتید یک قاشق از این مواد را بخورید.

توجه: اگر کودک است یک قاشق چایخوری و نوجوان یک قاشق مرباخوری و میانسال و کهنسال یک قاشق غذاخوری بخورد.

درمان با سیاهدانه : دردهای روده بزرگ

اگر کسی دردهای روده کلون (دردهای روده بزرگ) دارد یک قاشق غذاخوری سیاهدانه آسیاب شده با یک قاشق غذاخوری عرق شیرین بیان و عصاره میوه گلابی مخلوط کرده و صبح و شب از این دارو مصرف کند درد ناحیه کلون خوب می شود.

درمان با سیاهدانه : آسم و تنگی نفس

اگر کسی آسم یا تنگی نفس دارد. ابن سینا در کتاب قانون و چغمینی در تلخيص می گویند: بیمار مبتلا به آسم و تنگی نفس بخار روغن سیاهدانه را استنشاق کند تا تنگی نفسش بهبود پیدا کند همچنین بهتر است برای تاثیر درمانی بیشتر سینه و حنجره اش را شخص قبل از خواب با روغن سیاهدانه ماساژ دهد و نصف قاشق چایخوری سیاهدانه آسیاب شده با عسل بجود و بخورد.

داروی سیاهدانه برای سكسكه

تاثیر سیاه دانه بر روی سکسکه

اگر کسی سکسه دارد یک قاشق سیاهدانه را با یک فنجان شیر که با عسل شیرین شده مخلوط کند و قبل از خواب میل کند.

انواع سکسکه و درمان آن ها

 1.  کسانی که بد عادتند و نجویده یا کم جويده غذا می خورند و غذا را قورت میدهند این افراد يبوست، مشکل رفلاکس و سردل و.. میگیرند و مبتلا به سکسکه می شوند؛ چون بخشی از غذا داخل مری گیر می کند آنقدر سکسکه می زند تا انقباضات عضلانی شود و غذا به معده برود. برای درمان آن چند جرعه آب بنوشید و غذا را خوب جویده و با آرامش بخورید. و برای غذا خوردن نیم ساعت وقت بگذارید.
 2. بعضی افراد سکسکه می کنند و سکسکه آن ها ناشی از نفخ شدید و قرقره های معده و روده ای است درمان این سکسکه دم کرده انیسون یا دم کرده گشنیز یا دم کرده رازیانه برای بانوان می باشد یا دم کرده زیره سبز یا دم کرده زیره سیاه و می تواند مخلوط اینها باشد.
 3. بعضی افراد سکسکه می کنند یا دندان مصنوعی دارند یا به همراه غذا هوا قورت داده یا دندان ها از بین رفته است که اینجا سکسکه ناشی از بلع هواست چنین سکسکه ای با دم کرده مرزنجوش که قرقره کند و قورت دهد خوب می شود.
 4. بعضی سکسکه ها ناشی از پرخوری و اشباع معده است (روی سیری غذا خوردن چند بیماری می آورد مانند: سکسکه، پیسی و…)

داروی سیاهدانه برای خارش شدید

 1. اگر کسی خارش شدید بدن دارد یعنی بیماری حکه دارد می تواند از سرکه سیب به صورت خوردن یا ضماد برای محلی که خارش شدید دارد استفاده کند.
 2. روغن بنفشه خالص ضد خارش و اگزما است.
 3. روغن کوشنه یا قسط از اینها قوی تر برای خارش پوست و اگزما و می باشد.
 4. برای حکه (خارش شدید) روزی سه مرتبه محل خارش را با روغن سیاهدانه چرب کنید پس از مدت زمان اندکی خارش از بین می رود.

داروی سیاهدانه برای زایمان سخت

کسانی که زن حامله دارند برای اینکه زایمان سخت نداشته باشد می توانند از شربت زعفران و عسل و یک لیوان شیر با زرده تخم مرغ پخته شده که به مدت بیست دقیقه جدا جوشیده و پودر کرده اید، در شیر بریزید با یک قاشق غذاخوری عسل استفاده کنید.

این دو لیوان را شوهر همراه خود ببرد در اتاق انتظار لیوان اول را بدهد و بعد خانم با یک قدم زدن سریع دردش می گیرد بعد لیوان دیگر را بدهد تا زور زن زیاد شود و زایمانش طبیعی باشد اگر کم زور باشد و فاصله لگنی ۱۲ سانت باز نشود زن سزارین یا کورتاژ می شود.

همچنین از مهمترین چیزهایی که ولادت انسان را آسان می کند جوشانده سیاهدانه که با عسل شیرین شده و با جوشانده گل بابونه مخلوط شده باشد فایده زیادی دارد هم در درمان خراشیدگی داخل مهبل و واژن زنان و در ولادت آسان بچه تاثیر دارد. از این ترکیب قبل از ورود به اتاق زایمان اندازه یک قاشق غذاخوری بخورد.

داروی سیاهدانه برای زخم و بریدگی داخل مهبل

تاثیر داروی سیاهدانه در مهبل

اگر قبل از زایمان یا بعد از زایمان زخم یا بریدگی یا جراحت داخل واژن یا مهبل دارد می تواند روغن سیاهدانه را یک تا چند قطره داخل مهبل بچکاند. در بحث خوراکی می تواند با مایعات مفید مثل: چند قطره سیاهدانه با آب ولرم بخورد.

درد دندان، حنجره و…

اگر کسی دندان هایش درد می کند یا حنجره و لوزه هایش درد گرفته و یا متورم است چند دستور دارد:

 1. از شکلات، نسکافه، کاکائو، قهوه، چای مانده و چای با اسانس اجتناب کند.
 2. از خوردن میوه نارنگی اجتناب کند.

درمان:

می تواند پنبه را آغشته به قرنفل (یعنی گل میخک دارویی) یا روغن قرنفل کند یا اینکه چهار الی پنج عدد از این گل ها را در طرفی که دندان درد دارد بجود. دندان و لثه و فکش بی حس می شود. بعد می تواند به دندانپزشک یا متخصص رجوع کرده و درمان کند.

تورم لثه و لوزه سوم و…

در خون ریزی لثه، تورم لثه و درد ناشی از عفونت های سطحی لثه، تورم لوزه جانبی و تورم لوزه سوم محلول آب سرکه در دهان بگرداند و قرقره کند و بیرون بریزد. در ۲۴ ساعت یک الی دو بار و بهترین زمان آن که قبل از خواب شب می باشد.

داروی سیاهدانه برای دهان و دندان

در دهان نگه داشتن، گرداندن و قرقره جوشانده سیاهدانه برای بیماری های دهان و حنجره فوق العاده مفید می باشد؛ همچنین همراه این عمل یک قاشق ساییده سیاهدانه را ناشتا همراه آب گرم میل کنید تاثیر فراوان دارد. و نیز با روغن سیاهدانه حنجره را از خارج چرب کرده و ماساژ لثه با روغن سیاهدانه بسیار مطلوب است.

داروی سیاهدانه برای بیماری های غدد درون ریز

کسانی که بیماری های غدد درون ریز داخلی مانند: کیست غدد، ناکارآمدی غدد و کاهش و نوسانی بودن ترشحات هورمونی غدد دارند می توانند از سیاهدانه استفاده کنند. ولی آن را با عسل طبیعی که دارای موم طبیعی باشد استفاده کنند. اینها را هم زمان خوب بجوند تا با آب دهان مخلوط شود و بعد قورت دھند. دوز مصرف آن روزی یک بار و تا یک ماه می باشد، به زودی شخصی که دچار ناراحتی ها و بیماری های غدد درون ریز بدن است غدد درون ریزش منظم می شود. و نه پرکاری پیدا می کند و نه کم کاری از جمله بحث غده تیروئید.

داروی سیاهدانه برای تنظیم غده تیرویید

کم کاری و پرکاری تیروئید عوارضی دارد مثل: گواتر ساده و گواتر سمی و بیماری غم باد یا گواتر؛ (شما باید بگذارید که نه پرکار باشد و نه کم کار) برای تنظیم غده تیروئید سیاهدانه با عسل بخورید اگر شب قبل از خواب خورده شود برای لقی کمر نیز مفید است.

برای ادامه مطالب به بخش های زیر مراجعه کنید:

درمان بیماری ها با سیاه دانه (بخش اول)

درمان بیماری با سیاهدانه (بخش دوم)

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت