درمان بیماری با سیاهدانه (بخش دوم)

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
9,118 بازدید

در این مقاله پیرامون خواص درمانی سیاه دانه صحبت خواهیم کرد و شیوه های درمان بیماری ها با سیاهدانه را معرفی می نماییم با ما همراه باشید.

درمان بیماری با سیاهدانه و دفع بلغم اضافی

اگر کسی بلغمش زیاد شده یعنی موکوس زیاد شده است در درمان بلغم اضافی در روایات شیعه می فرمایند سقز رومی با کندر مرغوب خوراکی (کندر سفید) با آویشن (شیرازی یا کوهی یا زراعی) با نانخواه (زنیان) با سیاهدانه که این روایت از امام صادق(ع) است جدا جدا اینها را کوبیده و مخلوط کرده در عسل بریزید خوب که ممزوج شد هر صبح و شب به مقدار یک فندق از این مخلوط بخورید. بلغم اضافی از بین می رود.

منافع زکام

بعضی آقایان مانند ابراهيم بن ابی یحیی می گوید نزد امام صادق(ع) از زکام (سرماخوردگی توام با آبریزش بینی) شکایت کردم امام فرمود: زکام یکی از پدیده های الهی است که خداوند متعال برای ریشه کنی بعضی بیماری ها آفریده است. آیت الله تبریزیان زکام را جز بیماری های نافعه میداند و می گوید کسی که زکام بگیرد جنون نمی گیرد و مانند اینها.

حضرت می فرماید تا جایی که امکان دارد زکام را درمان نکن چون خودش از خیلی بیماری های خطرناک پیشگیری می کند و منافع زیادی برای بدن دارد و نمی گذارد تجمع مایعات اضافی مغزی یا بافتی بگیرید یا از بعضی جنون ها (۷۰ نوع جنون داریم) پیشگیری می کند و همچنین از بیماری خوره (جذام) پیشگیری می کند.

اما جلوگیری از ریزش بیش از اندازه اش اشکال ندارد با بخور اسپند (یعنی اسپند را داخل آب جوش بجوشانید و با بینی نفس بکشید.) آبریزش بینی کم می شود و خونریزی های شدید بینی قطع می شود.(مخصوصا اگر با قطره چکان داخل هر سوراخ بینی چند قطره بچکانید).

درمان زکام و پیشگیری از آن

درمان بیماری با سیاهدانه  قرقره های شکمی

جهت درمان آبریزش های ناشی از زکام که پشت حلق ریزش دارد یک قاشق غذا خوری روغن سیاهدانه را به آب جوش اضافه کنید و بیمار مبتلا به زکام بخار ایجاد شده از آن را استنشاق کند. برای اینکه بهتر این کار انجام شود یک حوله روی سر بیاندازید و با بینی نفس بکشید این عمل را در ۲۴ ساعت دو بار تکرار کنید. همچنین در خوراکی ها عسل رقیق شده صبحگاهی و آب سیب شامگاهی و استنشاق با آب ولرم قبل از هر وضو باعث می شود زکام سریعا درمان شود و تب ناشی از سرماخوردگی هم از بین برود.

درمان بیماری با سیاهدانه و قرقره های شکمی

محمد بن زرور می گوید به امام صادق (ع) عرض کردم در دلم احساس درد می کنم و درون شکم، دل پیچه ناشی از ازدیاد گاز معده دارم حضرت فرمود چرا از سیاهدانه استفاده نمیکنی (قویترین دارو در درمان قرقره های شکمی و روده ای، سیاهدانه است.).

پس می توانید به همراه غذا یا بعد از غذا یا لااقل شب قبل از خواب یک قاشق چایخوری سیاهدانه جویده و میل کنید. و اگر می خواهید گلو نسوزد بعد از سیاهدانه یک سیب درختی یا یک استکان آب سیب بخورید. یا اینکه به همراه عسل بخورید.

توجه: گاهی ازدیاد گاز معده بخاطر وجود بیماری بواسیر یا یبوست می باشد.

ملین ها

اگر کسی یبوست حاد یا مزمن دارد می تواند از ملین ها استفاده کند:

 1. گلابی
 2. کاهو
 3. طالبی
 4. تره (در بواسیر خونی خیلی خوب است)
 5. انگور (در بواسیر بادی اگر با هسته جویده شود خیلی مفید است چه داخلی و خارجی و از روز سوم درد پایین تنه خوب می شود و نیازی به پماد هموروئید ندارد)
 6. گلاب
 7. گلبرگ گل محمدی
 8. شیر سرد
 9. ران مرغ بدون پوست
 10. برگ سنا( به شرطی که حامله و بچه شیرده نباشد و کولیت روده و کولیت زخمی نداشته باشد)
 11. زنیان (حامله و بچه شیرده نباشد)
 12. برگ کاسنی
 13. گل ختمی
 14. سوپ رقیق با آبغوره و روغن زیتون
 15. آبگوشت
 16. آبدوغ خیار
 17. آلو بخارا
 18. آلوچه تمرهندی
 19. خاکشیر با آب گرم
 20. بادام تلخ
 21. توت
 22. خربزه
 23. توت فرنگی
 24. آب جوش ولرم
 25. سبزی خوردن مخلوط
 26. اسفناج
 27. برگ چغندر

يبوست و بواسير

سیاه دانه و بیماری ها

اگر کسی یبوست حاد و مزمن دارد و به برخی از اقسام بواسیر مبتلاست می تواند به این ۱۴ مورد عمل کند.

 1. روغن کرچک
 2. انگور رسیده با هسته آن
 3. مربای انجیر یا شربت انجیر که با شکر درست شود اگر دیابتی نیست و در صورت داشتن دیابت با شیره توت درست شود.
 4. یک استکان گلاب طبیعی با یک قاشق چایخوری گلبرگ گل محمدی و یک قاشق غذاخوری شیره توت (یک مسهل قوی برای افراد است و چند خاصیت خوب دارد پوست بدن و عرق را خوشبو می کند و مدفوع از بدبویی در می آید مخصوصا کسانی که دیابت دارند از دو چیز ناراحتند بوی بدن دهان و بوی بد مدفوع).
 5. کاهو به همراه غذا یا توت یک مشت به عنوان میان وعده، خشک یا تازه فرقی ندارد یا کاهو به همراه شیره توت بخورد مسهل بسیار قوی است.
 6. شیره انگور و شیره توت با هم.
 7. فلوس را سه تا ده سانتی متر داخلش را خالی کنید و داخل یک استکان آب جوش بریزید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند و میل کنید.
 8. اگر حامله نیست و بچه شیر نمی دهد مخلوط برگ سنا و برگ کاسنی و گل ختمی سفید و گل ختمی خبازی به نسبت مساوی این سه را پودر کند یک قاشق مرباخوری از این مخلوط با یک لیوان آب بخورد و اگر حامله یا شیرده است برگ سنا را حذف کند و بجای آن گلبرگ گل محمدی استفاده کند.
 9. روزی دو مشت میوه گیلاس وسط روز و عصرانه (اگر آدم های عادی بخورند اسهال و استفراق می گیرند مخصوصا بچه ها اگر زیاد بخورند.)
 10. زنیان با مغز گردو (ضد یبوست مزمن است و بواسیر دگمه ای و ساچمه ای را درمان می کند که این مورد از فرمایشات امام رضا (ع) است)
 11. کسانی که بیماری دیابت دارند می توانند از سبزی خرفه، بامیه، گلبرگ گل محمدی، بادام تلخ و عرق کلتوره استفاده کنند که قند را پایین می آورد و در دیابتی ها ملین و مسهل در غیر دیابتی ها می باشد. اگر دیابتی ها دو مشت سبزی خرفه بخورند مسهل میشود و نیازشان به انسولین تزریقی را از بین می برد چه کریستالی و چه شیری رنگ.
 12. در بیماران قلبی کاهو با کرفس يبوست مزمن را خوب می کند و برای گرفتگی عروق کرونر قلب مفید است.

تقویت قلب و اعصاب

برای تقویت قلب و اعصاب، یک استکان گلاب با بیدمشک و عسل آویشن نعنا مفید است.

درمان بیماری با سیاهدانه : زکام

امام رضا (ع) فرمودند: برای جلوگیری از زکام در فصل زمستان از بوییدن گل نرگس غفلت نکن و برای پرهیز از زکام در فصل تابستان از سیاهدانه استفاده کن.

در رساله ذهبيه و مانند آن داریم در فصل زمستان عسل رقیق شده و در فصل تابستان خیار بوته ای جلوی زکام را می گیرد.

توجه: آبریزش بینی گاهی برخواسته از حساسیت فصلی یا ناشی از یک بیماری است.

کم خونی و تقویت بدن

درمان بیماری با سیاهدانه  سیاهدانه با نمک

اگر کسی کم خون است یا کمبود ویتامین دارد یا سیستم دفاعی بدنش ضعیف است در زمستان عسل رقیق شده صبحگاهی بخورد.

جلوگیری از زکام

اگر کسی حساسیت فصلی دارد بوییدن گل نرگس در زمستان مانع زکام شده و جلوی پیشرفت آن را می گیرد.

درمان بیماری سیاهدانه با نمک

امام صادق (ع): سیاهدانه را با نمک مخلوط کنید (چه پودر سنگ نمک یا نمک دریا) و بخورید که شفای هر دردی است مگر اجل حتمی. مثلا کسی که کمر لقی و تورم لوزه دارد استفاده از سیاهدانه و نمک مفید است.

نکته: کسی که درصد سدیم بدنش کم است باید نمک طعام سالم در جيره غذایی اش باشد.

توجه: حرکت سالم كل بدن، نیازمند پمپاژ صحیح خون سالم در بدن است. یعنی انقباض عضلانی قلب باید صحیح و نامنظمی ضربان قلب نداشته باشد. حال نیرویی که عضله قلب را انقباض می دهد برق مستقیم ضعیف می خواهد و برق مستقیم ضعیف یکی از نیازهایش سدیم کافی می باشد نه سدیم فشرده و اضافی که آن هم بیماری می آورد و برای فشار خون و کلیه هایش ضرر دارد مثل پتاسیم اضافی.

درمان بیماری با سیاهدانه و صرع و تشنج

امام صادق (ع) فرمودند: در سیاهدانه شفای هر دردی است برای تب، صرع (۵۹ نوع تشنج داریم یک قسمش صرع است)، چشم درد، شکم درد و هر دردی که بر من عارض می شود از آن استفاده میکنم.

کسانی که صرع یا تشنج دارند می توانند از گل راعی یک قاشق چایخوری صبح و گل بهار نارنج یک قاشق چایخوری اول مغرب و شب ها قبل از خواب سیاهدانه با عسل استفاده کنند.

سیاهدانه در کمک به درمان تشنج، سرگیجه ناشی از مشکلات گوش داخلی، کمک به درمان روماتیسم در مصرف موضعی، کمک به رفع نارسایی های کبدی، ضد نفخ و ناراحتی های معده، کمک به درمان میگرن، افزایش دهنده شیر مادران، بی اختیاری در دفع ادرار دارند یا مثلا بیماری چکميزک و… مفید واقع می شود.

(جوشانده پوست خارجی مغز گردو سه شب هر شب یک استکان تازه جوشانده، بخوید بیماری چکمیزک درمان می شود و در بیماران دیابتی که گاهی به خاطر قند خون بالا یا نوسان قند دچار بیماری بی اختیاری ادرار می شوند و درمان شب ادراری کودکان یا بیش از اندازه دستشویی رفتن در بزرگسالان؛ خولنجان اندازه یک عدس و در کودکان اندازه یک ماش زیر زبان بگذارند تا آب شود و همچنین سیاهدانه با عسل در درمان چکمیزک و شب ادراری مفید است.)

درمان بیماری با سیاهدانه و بیماری آدیسون

درمان بیماری با سیاهدانه

یکی از بیماری ها، بیماری آدیسون یا نارسایی غده فوق کلیوی می باشد. غده فوق کلیوی مجموعه هورمون هایی به نام کروتیکو استروئید و آندرژن تولید می کند و بخش خارجی غده فوق کلیوی یا کورتکس تولید کورتیزول نموده که این کورتیزول خودش یک هورمون ضد استرس و نگرانی مستمر است و بخش داخلی غده فوق کلیوی مدولا نام دارد.

توجه: اگر شخصی به بیماری آدیسون مبتلا باشد و خودش را درمان نکند دو بیماری دیگر می گیرد.

 1. جراحت پوستی .
 2. دچار عفونت داخلی می شود.

بیماری آدیسون دو حالت دارد

 1. گاهی نارسایی اولیه دارد که بخاطر مشکلات درون فوق کلیوی می باشد مثلا: دچار بیماری خود ایمنی یا بیماری سل و یا عفونت غده فوق کلیوی یا انتشار سرطان یا خونریزی از غده شده است.
 2. گاهی نارسائی ثانویه دارد که بخاطر مشکلات دیگر بدن است مثلا: مشکل غده هیپوفیز در مغز دارد.

کسانی که داروی شیمیایی کورتیکو استروئید مصرف می کنند دچار نارسایی ثانویه غده فوق کلیوی می شوند. در پزشکی جدید برای درمان بیماری آدیسون گاهی از هورمون درمانی استفاده می کنند:

 1. کورتیکو استروئید خوراکی، هیدروکورتیزول که داخل ورید تزریق میشود.
 2. پردنیزولون
 3. استات کورتیزون

تمامی اینها به صورت تزریقی می باشد. در صورتی که بیمار علاوه بر داشتن بیماری آدیسون دچار استفراغ های شدید هم باشد اینجا این داروها داده می شود.

اگر خانمی کمبود هورمون دارد آندروژن تعویضی که در زنان برای کمبود هورمون هیدرواندانسترون تجویز می شود سبب بهبود رضایت و میل جنسی این بانوان مبتلا می شود.

تجویز نمک زیاد در ۳ مورد

 1. در مواقعی که شخص مبتلا به آدیسون، در هوای گرم تابستان ورزش کرده و یا مثلا در محیط گرمی بوده است.
 2. بیماری که درد معده ای و اسهالی و روده ای دارد.
 3. بیماری که علاوه بر این که بیماری آدیسون دارد جراحی کرده است یا عفونت داخلی یا استرس شدید دارد.

اگر شخصی دچار بحران بیماری آدیسون شد یک خطر جدی برای سلامتی اش می باشد؛ زیرا که فشار خون و قند خونش بسیار پایین می آید و اگر قند خون زیر هفتاد بیاید دچار بیماری هیپو گلیسمی می شود (یعنی افت شدید قند خون) که خطر مرگ را در پی دارد همچنین فشار خون نیز که زیر هفت بیاید شخص به حالت اغماء می رود و رنگش مثل گچ سفید شده و دست و پایش میلرزد.

در بحران آدیسون پتاسیم خون بالا می آید که ممکن است هر لحظه کلیه ها دچار ایست گردند. برای درمان هیدروکورتیزون تزریق می کنند. یا مثلا محلول سالین با شکر می دهند تا فشار و قند، افت شدید نداشته باشد.

علایم عمومی بیماری آدیسون

درمان بیماری با سیاهدانه  چشم درد

این بیمار در اثر گرفتاری بحران فوق کلیوی که در بزرگسالی غالبا دست میدهد دارای علایم زیر است:

۱. کمی فشار خون ۲. اختلالات گوارشی ٣. دچار تشکیل رنگینه های قهوه ای روی پوست و غشاهای مخاطی می شود.

علایم اختصاصی بیماری آدیسون

 1. تیره شدن پوست به دلیل افزایش رنگدانه های پوست
 2. ضعف عضلانی و خستگی مستمر
 3. کاهش اشتها و کاهش وزن بیمار
 4. تکه تکه شدن پوست
 5. علاقه زیاد به خوردن و اشتهای کاذب
 6. علاقه به خوردن نمک زیاد
 7. اسهال و استفراغ
 8. درد عضلانی یا مفصلی
 9. کاهش شدید قند خون
 10. افسردگی و زودرنجی
 11. تحریک پذیری یا دل نازکی

درمان

 • انار شیرین یا رب انار شیرین
 • سیاهدانه با عسل
 • شیره خرما
 • عسل آویشن نعنا
 • گوشت بلدرچین با زرشک خام
 • ارده با عسل
 • مصرف سنجد
 • مربای سیب و مربای به
 • 7عدد خرما بعد غذا
 • عرق نعناع
 • گل بهار نارنج با عسل

علایم حاد شدن بیماری آدیسون

سیاه دانه و بیماری آدیسون
 1. درد قسمت پایین کمر
 2. درد شکمی (دل پیچه های شکمی)
 3. درد پاها
 4. اسهال شدید توام با استفراغ شدید که باعث از دست دادن آب و املاح بدن می شود و شخص رو به ضعف مفرط می رود.
 5. کاهش شدید فشار خون
 6. عدم تمرکز
 7. افزایش بیش از اندازه پتاسیم خون

درمان هفت مورد بالا:

 • سیاهدانه با عسل (یک قاشق مرباخوری سیاهدانه با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و خوب جویده و بخورید.)
 • دو عدد مغز گردوی پخته
 • روغن بنفشه طبی هم بخورید و دست و پا را ماساژ دهید.
 • با روغن سیاهدانه فقط ماساژ دهید
 • قبل از غذا سوسنبر و بعد از غذا یک استکان آب سیب عسل بخورید و کمی راه بروید و سپس یک استکان عرق نعنا بخورید.
 • بین روز یا عصرانه هفت عدد خرما بخورید یا طبق روایات بعد از غذا ۷ عدد خرما بخورید. (روزی ۱۴ عدد خرما بیشتر نشود.)
 • اهلیجات در عسل بخورید برای اینکه عقل را زیاد می کند و حالت بازخوانی و باز توانی و تمرکز فکر و برداشت اطلاعات از حافظه موقت قوی گردد و دچار نسیان و عدم تمرکز فکر و آلزایمر و دمانس نشوید. در اینجا هلیه سیاه و هلیله کابلی و هلیله زرد از هر کدام اینها ده گرم پودر کرده و در یک کیلو عسل خوب بهم بزنید مریض روزی یک قاش مرباخوری از این مخلوط بخورد. (هسته هلیله زرد سمی است).
 • میوه خربزه قبل از خواب و اگر سیاهدانه و عسل قبل خواب می خورید دو ساعت قبلش بخورید یا بگذارید صبح زود یا سحر.
 • آب جوش و آب آشامیدنی سالم بمکید و بخورید زیرا نقش ویژه ای در تامین آب بدن دارد و محتاج به سرم خوراکی نمی شوید.

نکته: برای اینکه تداخل دارویی اتفاق نیافتد بين داروهای شیمیایی و گیاهی و بین همین داروها باید دو ساعت فاصله باشد.

درمان بیماری با سیاهدانه

درمان بیماری های گوناگون با سیاه دانه

امام صادق (ع) فرمودند که ۲۱ عدد سیاهدانه را داخل یک پارچه تمیز قرار دهید و یک شب در آب آشامیدنی سالم نهاده، صبح آن را صاف کرده در بینی راست دو قطره و در بینی چپ یک قطره بریزید روز بعد نیز همین کار را تکرار کنید. روز سوم برعکس می شود یک قطره در بینی راست و دو قطره در بینی چپ بریزید برای همه دردها سودمند است از جمله دردهایی که مربوط به مغز و اعصاب و روان هستند.

درمان بیماری با سیاهدانه و فلج و شبه فلجی

اگر ۲۰ دقیقه سیاهدانه را در روغن کنجد بجوشانید سپس روغن را صاف کرده و پس از سرد شدن با قطره چکان ۱۲ قطره در بینی راست و ۱۲ قطره در بینی چب و ۱۲ قطره هم در ته حلق بچکانید پس از دو دقیقه مریض را بنشانید و ظرفی را جلوی بینی و دهانش بگیرید مقداری آب خون و… خارج می شود این عمل را چند روز یکبار تکرار کنید. کم کم لمسی و فلجی مریض از بین می رود.

توجه: این نسخه در درمان فلج، شبه فلج، لمسی ها و سردردهای مزمن میگرنی و غیر میگرنی مفید است همچنین دکتر کرد افشار این روش را بر روی چندین مریض فلج و شبه فلج پیاده کرده و جواب گرفته است.

ضد درد مفاصل

آمریکایی ها داروی ضد درد مفاصل درست کرده اند که از دارچین، زنجبیل، زردچوبه، سیاهدانه و… درست شده است.

زیاده روی در مصرف زردچوبه و زنجبيل

زردچوبه زیاد خوردنش حساسیت و کھیر می آورد و زیاده روی در مصرف زنجبیل ریزش سلولی مثانه می آورد.

توجه: زردچوبه برای خانم ها بهتر است و یک داروی طبیعی برای سرطان پایین تنه در بانوان است.

درمان بیماری با سیاهدانه و نفخ معده، تقویت معده و…

اگر کسی نفخ معده و قرقره های شکمی و روده ای دارد برای تقویت معده و درمان نفخ شدید یا ازدیاد گاز معده و برای درمان و پیشگیری، مخلوط سیاهدانه با عسل میل کند.

درمان بیماری با سیاهدانه و ناراحتی ها و التهابات کبدی

سیاه دانه و تاثیراتش بر روی کبد
 1. مقداری پودر سیاهدانه را با گیاه صبر زرد و عسل مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا به مدت ۷ روز، هر روز یک قاشق مرباخوری میل شود.
 2. روغن سیاهدانه در حال جوش را با غنچه برگ های درخت بید مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مرباخوری به مدت یک هفته روزی یک بار میل شود.
 3. یک استکان سیاهدانه را در یک لیتر آب جوشانده با عسل شیرین کرده و به مدت یک هفته صبح ناشتا مقداری از این مایه مخلوط را بنوشید برای ناراحتی ها و التهابات کبدی مفید است.

تقویت کبد

اگر کسی می خواهد کبدش را قوی کند، جراتش زیاد شود و دل شیر داشته باشد. از سختی روزگار و هجمه دشمنان نترسد در بحث اعتقادی، اخلاقی و حکمتی ضریب اطاعت و تبعیتش را از امام معصوم بالا ببرد و عمل صالحش توام با اخلاص باشد؛

برای تقویت کبد یک کیلوگرم میوه انجیر را در دو لیتر آب بجوشانید و سپس یک قاشق غذاخوری عسل مثلا: عسل آویشن نعنا و ۷ قطره روغن سیاهدانه به آن اضافه نموده و صبح و شب به مدت یک هفته میل کنید. حتی کسانی که تنبلی کبد دارند بدینوسیله درمان می شوند.

تصفیه کبد

اگر تصفیه کبد می خواهید چای سیاهدانه بخورید و در بین روز و عصرانه یک مشت برگه زرد آلویی که تیزاب نخورده است بخورید.

برای ادامه مطالب به بخش های زیر مراجعه کنید:

درمان بیماری ها با سیاه دانه (بخش اول)

درمان با سیاهدانه (بخش سوم)

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت