درمان آسیب های بینی، گوش و حنجره با عسل

348
درمان آسیب های بینی، گوش و حنجره با عسل

درمان آسیب های بینی، گوش و حنجره با عسل

استفاده از بخورهای درمانی عسلی (Inhalation) به زمان های دور بر می گردد که نتایج جالبی درباره درمان بیماری های مجاری فوقانی تنفسی داشت. کیزل اشتاین (Kizelstein) به درمان آسیب های بینی، گوش و حنجره با عسل معتقد بودند افرادی را که به آسیب ها و اختلالات مجاری تنفسی مبتلا بودند، با بخورهای عسلی درمان می کرد.

او از محلول های عسلی آبی (۱۰٪) که در دستگاه های معمولی بخور گذاشته، استفاده کرده است. طبق این شیوه درمانی، ذرات نمناک عسل بعد از عبور از مخاط بینی و بافت پوششی حنجره به کیسه های هوایی ریه می رسد و از آنجا به خون می رود. در آنجا به وسیله فعالیت و تاثیراتی که دارد اثر ضد عفونی خود را بر عفونت ها میگذارند.

بورکشیان وی پایان، در درمان بیماری التهاب مزمن بینی و حنجره و التهاب عفونی بینی (Ozeena) از محلول بخار عسلی ۲۰٪ الی ۳۰٪ که برای ۵ الی ۷ جلسه تنظیم شده بود، استفاده کرده است. در این شیوه درمان جداره مخاطی، مرطوب و پوسته ها از بین می روند. همچنین توانست التهاب های مزمن سینوس ها و چرک گوش میانی را با شستشوی آنها با محلول های عسلی با موفقیت درمان کند.

همچنین، دوروشنکو التهاب حاد و مزمن بینی را با آغشته نمودن پنبه به محلول عسلی ۴۰٪ یا ریختن قطره ای از محلول تازه‌ ۲۰٪ با پتروکایین ۲٪ و دیمدرول ۱٪ درمان کند. همچنین التهاب حاد و مزمن سینوس ها را با بخار محلول عسلی ۳۰٪ یا با شوک الکتریکی، درمان کرده است.

در روند درمان التهاب های حاد و مزمن سینوسی از مرهم عسلی (۷/۵ عسل صاف، ۷/۵ عسل موم دار، بنزوکایین ۲، وازلین ۱۰ و لانولین ۲۵) استفاده نموده است. درصد بهبود بیماران بسیار زیاد بود. اما در مورد بیماران مبتلا به التهاب حاد یا مزمن حنجره، آنها را با بخار عسل، مالیدن جای التهاب با عسل و خوردن عسل از راه دهان درمان نمود. با همین شیوه، التهاب حاد و مزمن حنجره را نیز درمان کرده است. ولی او در موارد التهاب مزمن شدید حنجره، هیدروکورتیزون و شیمو تریپسین را به محلول بخار اضافه نمود.

درمان آسیب های بینی، گوش و حنجره با عسل

از سوی دیگر، دکتر گرهارد ريدل التهاب خشک و مزمن بینی و همچنین التهاب خشک و عفونی حنجره را با تزریق موضعی پروکوپین عسلی درمان کرد. در این شیوه درمان، محلول به مقدار (۱ سی سی) در قسمت بدنه حنجره و زیر جداره مخاطی حنجره تزریق می شد. او در تزریق اول، بهبود عارضه تراوش خون را مشاهده کرد. اما بعد از تزریق دوم، جداره مخاطی را سالم دیده است.

به دنبال آن، عده کمی از بیماران به تزریق سوم نیاز پیدا کردند. در موارد التهاب های بینی در زیر مخاط پره میان دو سوراخ بینی که بینی را پوشش می دهد، تزریق های خود را انجام داد. درمان به بیش از (۳ الی ۴ بار) تزریق نیازی نداشته است. در التهاب عفونی بینی درمان کامل حاصل نشد اما بهبود حال بیمار مشاهده گردید.

اوخوتسکی شستشو یا غرغره بینی مبتلا به التهاب عفونی را با محلول های عسلی تجویز می نماید. در این روش درمانی باید از محلول های عسلی گرم استفاده شود (یک قاشق غذاخوری با یک فنجان آب).

از سوی دیگر، تونزلی توصیه میکند بیماران مبتلا به التهاب حاد سینوس ها را باید وادار نمود تا قرص های مومدار عسلی را برای ۱۵ دقیقه در دهان خود بجوند. این عمل باید روزی (۴ الی ۶ بار) تکرار شود.

در این روش درمانی، التهاب های حاد در عرض یک الی دو روز بهبودی حاصل می کنند. دردها کم و مجرای بینی تدریجا باز می گردد. این درمان به یک هفته تداوم و پیگیری نیاز دارد.

شانتروف التهاب مزمن سینوس های فکی را با تزریق محلول عسل داخل سینوس ها هر دو تا سه روز یک مرتبه درمان نمود. قبل از تزریق این محلول، دهان را با سرم های فیزیولوژی شستشو داده است یا با شوک الکتریکی همراه با (۱۰٪ الی ۲۰٪) محلول های عسلی را از راه جداره مخاطی وارد بینی می نمود. در ۱۰ جلسه ای که برای این برنامه درمانی اجرا شد، زمان شوک الکتریکی در طول روز ۲۰ دقیقه بود.

نتایج درمان: ۷۶٪ از بیماران بهبود یافتند همچنین نتایج دوره ای آن نیز مثبت بود. عسل با محتویات خود که شامل ضد باکتری ها و آنتی بیوتیک ها، هورمون ها و ویتامین ها و عناصری که با میکروسکوپ دیده میشود، قدرت آن را دارد که التهاب ها را درمان کند. بنابراین برای درمان التهاب حاد و مزمن سینوس ها استفاده روزانه از عسل را که بهترین شیوه موفق و بسیار ساده است، توصیه می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید