درمان خشکی مغز و رطوبت مغز

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
61,876 بازدید

علت خشکی مغز و درمان مزاجی

خشکی مغز به دلیل وقوع خشکی مزاج می باشد. ممکن است مزاج مغز برخی افراد خشک باشد در اینصورت بینی و پشت حلق این افراد اغلب ترشحاتی نداشته و خشک است. رشد سریع موها بعد از تولد و داشتن موهای فر و ریزش سریع موها و طاس شدن نیز نشانه خشکی مغز است.

افرادی که مزاج مغزشان خشک است, حواس خیلی تیزی دارند، برای مثال صحبت‌های دو نفر را از فاصله زیاد بدون اینکه خودشان بخواهند به‌خوبی می‌توانند بشنوند و نسبت به اتفاقات که در پیرامونشان رخ میدهد حساسیت بالایی دارند. حالا ممکن است این فرد قبلا اینگونه نبوده و واکنشی نسبت به رخدادهای اطرافش نداشته است و اخیرا به این حالت دچار شده است که نشان دهنده این است که مغزش دچار غلبه خشکی شده است. برای مثال نمی تواند در ترافیک خیابان صبر کند و با بوق زدن و سر و صدای بقیه زود حالتش عوض می شود.

همچنین خشکی مغز موجب بروز کم خوابی یا بی‌خوابی می‌شود. براین اساس کار کردن زیاد یا مصرف موادغذایی مانند فست فودها یا غذاهای آماده صنعتی یا مصرف بیش از حد بادمجان, قارچ و سس باعث غلبه خشکی در مغز می‌شود.

برای غلبه بر خشکی مغز مصرف آش ها وسوپ ها، آب میوه ها، مایعات را افزایش دهید و مصرف غذاهای خشک را کم کنید. مصرف داروهای سودابر وصفرابر و نیز مصرف سنا و گل محمدی وسایر تدابير برای رفع یبوست رعایت شود. در صورت امکان در مناطق مرطوب مانند شمال زندگی کنید و از مناطق خشک و کویری که باعث تشدید این مشکل می شود دوری نمایید.

برای غلبه بر خشکی مغز باید رطوبت مغز را با توجه به مزاج افراد افزایش داد. در این شرایط افرادی با مزاج گرم و خشک باید از مواد غذایی با مزاج سرد مثل کاهو، مغزهای گیاهی مانند بادام یا گیاهان دارویی مانند گل بنفشه و گل پنیرک و رطوبت بالا استفاده کنند و افراد با مزاج سرد و خشک غذاهایی با مزاج گرم و تر مثل چای دارچین، اسطوخودوس، گل‌گاوزبان و بادرنجبویه در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند تابه این خشکی در مغز غلبه کنند

درمان عضوی خشکی مغز

علت و درمان عضوی خشکی مغز

رفع یبوست روده با زیاد جویدن غذا، افزایش مصرف میوه و سبزی، آش و سوپ، ملین ها مانند خطمی و خاکشیر و.. این مشکل را برطرف میکند.

درمان موضعی خشکی مغز

مالیدن روغن های متناسب با مزاج به پوست و ملاج سر (روغن زیتون و بنفشه با همه مزاج ها سازگار است)، استشمام و ریختن روغن بنفشه در بینی، شنا و آب بازی، حمام منظم اسلامی با دلاکی، خوابیدن در وان روغن و آب و شير و… این مشکل را برطرف میکند.

درمان خونی خشکی مغز

برای درمان این مشکل:

 • زالو انداختن پشت گوش برای باز شدن انسدادها
 • تخليه اخلاط خشک و افزایش خون رسانی
 • افزایش خون بدن ومصرف مواد غذای خون ساز
 • مصرف صاف کننده خون و سرکه انگبین و…

توصیه های طب سنتی برای غلبه برخشکی مغز

توصیه های طب سنتی برای غلبه برخشکی مغز

درمان غذایی خشکی مغز

 • طبیعی خوری و طيب خوری و اصلاح تغذیه
 • افزایش مصرف غذای خام و میوه و سبزی
 • کاهش مصرف مواد غذایی پخته
 • استفاده از روغن زیتون و شحم گاو و روغن زرد بجای مایع و جامد
 • حذف چای پررنگ و..

بهترین و ساده ترین راه درمان خشکی مغز خوردن شبی یک لیوان سرکه انگبین می باشد.

ولی اگر علت خشکی مغز از شدت سردی باشد از مواد گرم و تر مثل گلاب، انگور و بادام بیشتر استفاده نمایید.

شیر بادام

شیر بادام علاوه بر تقویت بدن موجب افزایش رطوبت مغز می‌شود و برای رفع بی‌خوابی مفید است.

زمانی که افراد دچار بی‌خوابی شدند، شب‌هنگام می‌توانند شیربادام رطوبت‌دار را مصرف کنند که موجب آرامش مغز می‌شود و بی‌خوابی برطرف خواهد شد.

برای تهیه شیر بادام ۲۱ عدد بادام را با ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری عسل و یک لیوان آب در مخلوط‌کن بریزید، بادام‌ها باید به خوبی با عسل میکس شود و پس از آن یک تا دو لیوان آب به آن اضافه شود و افراد این مخلوط را در طول یک روز مصرف کنند.

مالیدن روغن برای افزایش رطوبت مغز

یکی از بهترین روشهای افزایش رطوبت مغز استفاده از روغنی به نام روغن کاهو است که رطوبت مغز را افزایش می دهد.

شیوه مصرف این روغن بدین گونه است که نقاطی از سر را با روغن کاهو چرب کنید. این نقاط که شامل پشت هر دو گوش، هر دو شقیقه، ملاج جلویی و ملاج پشتی است را به آرامی به مدت۲ تا ۳ دقیقه با روغن ماساژ دهید.

خوابی مناسب و آرام

علاوه بر رعایت اصول تغذیه ای، تنظیم مناسب زمان خواب در شبانه روز علاوه بر کاهش خشکی مغز منجر به کاهش استرس و اضطراب نیزمی شود.

درمان سایر امراض و علل نادر خشکی مغز

خشکی مغز
 • اصلاح مزاج و خون و یبوست و سایر مسلمات لازم است.
 • باطل شدن حس و ماندن شخص در یک حالت ثابت می باشد.
 • زالو درمانی و پاکسازی با داروهای گیاهی در پشت گوش ها در یک یا چند مرحله انجام شود.

علت و درمان رطوبت مغز و درمان مزاجی

داشتن موهای بسیار صاف, طاس نشدن در بزرگسالی, ترشحات زیاد بینی, داشتن خواب سنگین و زیاد, کندی حواس گانه , اختلال و تاخیر در فراگیری مطالب و فراموشی سریع مطالب و کارها از نشانه های بارز رطوبت بالای مغزی است.

خوردن برنج با ماست نیز سبب افزایش رطوبت مغز می شود لذا افرادی که دارای رطوبت مغز بالا هستند از خوردن این ترکیب اجتناب کنند. رطوبت مغز موجب سستى و تنبلى مغز و همچنین موجب کندى ذهن و کدورت حواس می‌ گردد.

بالا رفتن رطوبت مغز سبب وقوع سرگیجه، سکته و بیماری صرع می گردد که می توان با کاهش رطوبت مغز این مشکلات را رفع کرد و از وفوع آنها جلوگیری نمود.

درمان رطوبت مغز

 • کاهش رطوبت مزاج
 • افزایش گرمی مزاج
 • کاهش مصرف مایعات
 • افزایش غذاهای خشک، طریفل، بلغم زدا و…

مسواک زدن

امام صادق ع فرمودند: مسواک بزنید، زیرا بینایی را تقویت می کند، راوی پرسید چگونه است؟ پاسخ دادند، وقتی انسان مسواک میزند بلغم خارج می شود و سبب تقویت بینایی می گردد.

درمان موضعی برای رطوبت مغز

درمان موضعی برای رطوبت مغز

حنا به ریش و سر گذاشتن، مالیدن روغن سیاهدانه به ملاج، کوتاه کردن زود به زود موها (بهتر است موها را از ته بزنید)، زیاد شانه گردن، حجامت سر، زالوی پشت گوش، مصرف گیاهان عطسه آور، ریختن روغن بنفشه کنجدی به بینی در شب هنگام و…

علت و درمان عضوی رطوب مغز

تقویت کلیه با خوردن مسخن (از آسیاب کردن و مخلوط نمودن ترکیبات گردو 2 واحد-زنیان 2 واحد-شقاقل 1 واحد- پودر سنجد 1 واحد تهیه می شود و مصرف سبی 1 الی 3 قاشق غذاخوری سودمند می باشد ) و ترک چای پررنگ و خوردن گردو با زنیان و روغن مالی کلیه ها و..

 سایر امراض و علل نادر رطوبت مغز

 • مالیدن روغن سیاهدانه به سر و مصرف مواد گرم و خشک.
 • مصرف دمکرده افتیمون و اسطوخدوس

زیاد بودن مایعات مغزی (تبریزیان)

 سایر امراض وعلل نادر رطوبت مغز
 • مخلوط سیاهدانه و کندر را در بینی بریزد.
 • خرما بخورد و بعد از مصرف خرما دیگر آب ننوشد.
 • داروی طریفل

داروی طریفل

داروی طریفل دو نوع دارد: طریفل معمولی و طریفل زرد .

تفاوت این دو دارو در این است که طریفل زرد در روغن زرد گاوی جوشانده می‌شود.

طریفل معمولی

طریفل معمول ترکیبی از هلیله سیاه و بلیله و آمله است. به اندازه مساوی آسیاب و الک بشود و در دو برابر وزن مجموع عسل به مدت یک ماه یا چهل روز خوابانیده بشود.

این ترکیب سه گانه در خیلی از ترکیب ها مانند قرص خون آمده است.

طریفل زرد

هلیله و بلیله و آمله را در روغن زرد گاوی جوشانده و بپزید و سپس دو برابر وزن آن عسل اضافه کرده و یک ماه تا چهل روز در عسل بخوابانید. روغن زرد باید در حدی باشد که مواد با آن بپزند بنابراین روغن زرد باید روی تمام مواد را بگیرد. درباره جوشانده شدن ترکیب طریفل زرد در روغن همین که یک بار بجوشد کفایت می کند.

با توجه به شدت بیماری طریفل زرد طریفل زرد استفاده می‌شود ولی چنانچه بیماری در مراحل اولیه باشد طریفل معمولی کفایت می کند.

البته باید توجه داشت که طریفل زرد خاصیت بیشتری دارد مانند بلغم زدایی که شاید طریفل معمولی بلغم زدا نباشد.

مقدار مصرف داروی طریفل: صبح ناشتا به اندازه یک فندق استفاده بشود.

می‌توان داروی طریفل را در کنار داروی صفرابر تجویز کرد. چون صفرابر رطوبت را کم نمی‌کند. کسی که آب مغز او یا آب ریه او زیاد است یا قلب یا کبد او آب زیاد دارد با صفرابر درمان نمی‌شود بلکه باید از داروی طریفل استفاده بشود.

بسته شدن لوله مغز و تجمع آب در مغز و زانو (روازاده)

زن / سن ۴۶ سال/ متاهل / قد ۱۷۷ / وزن ۷۴ کیلو

سوال: با سلام و خسته نباشید من یک آموزگارم حدودا ۱۵ سال پیش در اثر غش کردن متوالی دچار بسته شدن لوله مغز و تجمع آب در ۳ لپ مغز شدم و بعضی مواقع مطالب را فراموش می کنم و دچار آب آوردن زانوها شده ام (طبق نظر دکتر) و الان داروهایی با نام گاباپنتین ۱۰۰ ناپروکسن ۲۵۰ تریامترن اچ. ام. دی استازولامايد مصرف می کنم امکان آمدن به شهر جهت مداوا را ندارم. لطفا ما را در خصوص این بیماری یاری نمایید.

پاسخ: هر روز صبح ناشتا یک نخود کندر را نیم ساعت بجوید و بعد آن را ببلعيد. هر روز ۴۰ عدد مویز بیدانه میل کنید. روزی سه لیوان هم جوشانده اسطوخدوس میل کنید. هر شب سر را با روغن سیاهدانه چرب کنید.

اگر بتوانید کندر را به اندازه یک نخود وسط هر غذا با آب گرم میل کنید بسیار کمک کننده است.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

24 پاسخ به “درمان خشکی مغز و رطوبت مغز”

 1. سلام وقت بخیر
  بنده مدتی است که دچار افکار شیطانی و وسواسی میشوم واقعا از این افکار رنج می برم قبلا هم وسواس داشتم روی غسل و این طور مسائل
  الان افکارم روی افراد است درباره آنها افکار بد دارم
  قلبا نمی خوام همچین چیزی باشد ولی این افکار به ذهن من میاد و اعصاب من رو به هم میریزه و باعث میشه به قدری عصبی بشم که عصبانیتم روی دخترم 1.5 ام خالی کنم چکار کنم خواهشا کمک کنید به خدا گرفتارم

   1. علاوه بر درمان از طریق معنویات افکار منفی و آزار دهنده میتواند از غلبه سودا در بدن باشد،من خودم امتحان کردم داروی سودا بر از عطاریها خرید کنید مصرف کنید خیلی زیاد میتونه کمک کنه به این حالت شما

  1. اغلب بدبینی ها یا کابوس ها دو دلیل دارد ، یکم نوع غذا ،میزان و حجم غذا ،
   راه حل : شام را قبل از 8 شب صرف کنید ، تاکید میکنم قبل از 8 شب ، خوردن غذای سبک مثل خرما ، یا تخم مرغ آپ پز ، غذایی با روغن نخورید ، اغلب آش یا سوپ باشد تا یکماه ، بعد کم کم سرخکردنی مثل بادمجان یا کدو ، ، اما همیشه حجم غذا کم ولی کیفیت بالا ، مثلا یک عدد نیمرو با دو عدد تخم مرغ ، ، حالت دوم : تا یک مدت فقط جمله مثبت بکار ببرید ، و هربار از ذهننان مطلبی منفی گذشت بگویید خدا درستش میکنه ، حتما حکمتی دارد ، یعنی از خدا در همه حال کمک بگیرید ، تا مثبت فکر کنید ، اینگونه مغز عادت میکند تصاویر مثبت به شما ارائه دهد ، کلیپهای طبیعت و گل و آبشار و رودخانه و شادی بخش تماشا کنید ، حتما درست میشود ، ذهن به عادت ها انس و خو کرده ، لذا عادتهای مثبت جایگزین کنید ، در پناه خدا حتما موفق میشوید ، با تشکر

  2. من هم دقیقا مثل شما هستم فک کنم خشکی مغز گرفتم افکار بد همش ذیتم میکنه اگه تونسین راه حل خوبی پیدا کنید لطفا به من هم بگید ممنون میشم همش گیجم خل شدم فراموشکار شدم 42 سالمه/
   ممنون میشم اگر کسی کمکم کنه

 2. سلام من دختری 36ساله هستم ب همه تمام مواد غذایی آلرژی دارم وقتی هم ،چیزی مصرف میکنم سقف دهانم میخاره،ابریزش بینی وعطسه مکرر دارم،الانم واکسن الرژی مصرف میکنم اما درمان نشدم،من احساس میکنم مغزم پراز اب وهمش عطسه وابریزش دارم خودمم خسته شدم اگه کمکم کنید ممنون میشم

 3. سلام من۳۱سالمه این موارد تری مغز رو دارم .هم فراموشکارم .هم آبریزش بینی دارم ،چشام ضعیفه ،خیلی میخوابم همیشه کسلم ،،پسرم ده سالشه تقریبا موارد منو داره دخترمم دو ماهشه شیر خودمو میخوره فقط .خواهش میکنم راهنماییم کنین نمیخوام دخترم اینجوری بشه بعد درمانی برای من و پسرم هستش ممنون میشم کمکم کنین

  1. سلام ، مشکل بزرگی نیست ، رطوبت مغز شما بالاس ، اساسا مغز باید دارای رطوبت باید باشد ،
   راه حل :
   نوع غذای خود را از آب دار بدون به سمت غذای خشک تغییر دهید ، تا یک مدت اساسا آب سرد ننوشید ، آب ولرم بنوشید ، اما سوپ داغ خوب است ، در هفته دو الی سه بار ، بعد : غذاهای خشک بخورید مرغ کنتاکی یا با فر بدون روغن ، برنج با عدس و کمش حجم غذا مهم است ، یعنی ناهار یا شام حتما کم باشد ، برنج با ماش ، لوبیا ، با نخود فرنگی و هویچ و کمی گوشت ، کلا روغن کم مصرف کنید ، ، تا یک مدت چایی بنوشید ، البته هم موارد در حد کم ابوعی سینا میگوید:
   هر چیزی کم اش دارو ،

   متوسط اش غذا و
   زیادی اش سم است ،تاکید دارم تمام نکات را رعایت کنید شما تا یکماه دیگر مشکلاتتان حل میشود ، اما غذای خشک ، دانه ها و مغزها رو هم مصرف کنید ، خرما ، گردو و……تا رطوبت بدن به حالت تعادل برگردد ، البته ممکنه وسط راه بگید ولش کن یا به هر دلیلی این توصیه را کنار بگذارید ، اما با خودتان و خودتان متعهد شوید که باید سلامتی ام را بدست بیاورم و اصل بر سلامتی است ، در پناه خدای بزرگ و مهربان موفق باشید

 4. سلام من مدتی هست خیلی عجیب استرس دارم همیشه بد عصبانی میشدم و پر تحمل بودم اما الان ترس از همه چیز مخصوصا خواب شب چه کنم

 5. با سلام ،
  من یک دختر ۳۰ ساله دارم که ده سال در مخچه ام اس داره میگن ام اس از سردی مغز رخ میده ایا درمانی برای ام اس هست ؟ایا راهی هست که حالش بهتر بشه ؟چطور میشه از طب سنتی برای بهتر شدن حال دخترم استفاده کنیم ؟

  1. سلام من یک جا خوندم درمان قطعی ام اس کندر هست روزی یک نخود کندر رو ده دقیقه بجوید و بعد ببلعید.

 6. سلام براثر کرونا پنج ماه پیش بویایی و تا حدودی چشایی رو از دست دادم و هنوز برنگشته در مقالات خواندم که از سردی مغز و بلغم زیاد بویایی از بین میره و الان تنها بویی که حس میکنم از همه چیز بوی اهن زنگ زده و تعفن است ایا درمانی داره که من رو راهنمایی کنید خیلی اذیت میشم حتی بوی گلاب بوی تعفن رو داره برام

 7. سلام من خانم ۳۱ ساله هستم که ملاج سرم داغ میشه و موهام رو به طاسی داره میره و اینکه سریع عصبی میشم فکر میکنم با این توضیحات شما دچار خشکی مغز شدم چیکار کنم که خوب بشم

 8. سلام خسته نباشین من کنکور دارم حواس درستی ندارم ‌خیلی کسل و خسته هستم میخونم ولی فراموش میکنم تجزیه تحلیل هم میکنم ولی روز بعدش یادم میره چکار کنم همه میگن خشکی مغز واقعیت داره؟؟

  1. سلام من زنی ۴۰ساله و متاهل هستم هرشب ازبیخوابی رنج میبرم و هرروز با سردرد زیاد از خواب بیدار میشم کمک کنید تا بتونم درمان بشم در ضمن بلغمی هستم

 9. سلام پسرم ۹ سالشه لاغر با مزاج خشک،سرگیجه داره،بردم دکتر گفته دلیلش حرکت مایع گوش داخلیه،،میخواستم از شما بپرسم،دلیل حرکت مایع گوش داخلی از نظر طب سنتی چیه ودرمانش چیه؟؟

  1. عزیزم منم این مشکل رو داشتم
   درمان حرکت مایع میانی گوش فقط استفاده چندبار از انفیه هستش
   خیالتون راحت باشه استفاده کنید
   و از درمان نتیجه بخشش کیف کنید.

 10. سلام
  یه سوال داشتم
  مامان من وقتی شبا می‌خوابه سرش رو روی بالشت می‌زاره احساس می‌کنه سرش سنگین شده و احساس می‌کنه سرش می‌خوابه
  گزگز می‌کنه و سِر میشه سرش
  بعضی وقتا هم سرش درد می‌کنه ولی خیلی کم پیش میاد
  میشه بگید علتش چیه؟

 11. سلام.خانمی۳۱ ساله هستم دچار اضطراب و استرس مداوم و بی خوابی و عدم تصمیم گیری حتی در کارهای کوچک و کارها رو به تعویق میداندازم حوصله انجام هیچ کاری رو ندارم ذهنم خلاقیت ازدست داده دچار سردر گمی در کارها حتی شخصیدخودم هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت