درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
8,248 بازدید
درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: کچلی سر با علایم التهابی پوست و ریزش موها تظاهر میکند. همزمان با این واقعه ممکن است در جای دیگری از بدن نیز ضایعه قارچی وجود داشته باشد. بعضی از قارچ ها به غلاف خارجی ریشه مو حمله می کنند و بعضی دیگر، قسمت داخلی ساقه مو را مورد حمله قرار میدهند.

در این حالات موها تخریب می شوند و ساقه آن ها در سطح پوست شکسته می شوند. قارچ های کچلی ممکن است از نوع قارچ انسانی بوده و یا از نوع قارچ حیوانی باشند. التهاب پوست سر، ناشی از قارچ انسانی ممکن است خیلی خفیف باشد ولی در نوع حیوانی، التهاب شدید به وجود می آید و ممکن است باعث تولید ضایعات باتلاقی معروف به کریون گردد.

در این نوع بیماری پوست سر قرمز، گرم، دردناک و همراه با تاول های چرکی و دلمه است، موها به هم چسبیده و می ریزند. این نوع بیماری اگر دیر درمان شود طاسی دائمی ایجاد می کند. گاهی این بیماری بدون درمان نیز محدود می گردد.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: شیوع کچلی و نشانه های آن

کچلی سر که سابقا بین کودکان خیلی زیاد دیده می شد خوشبختانه اینک با کشف داروهای مؤثر و بی خطر از قبیل گریزئوفولوين کمیاب شده است. این نوع کچلی، فقط در کودکان، قبل از سن بلوغ دیده می شود و به هنگام بلوغ به خودی خود از بین می رود. شدت واکنش پوست سر در ناحیه مبتلا شده متغیر است.

بر حسب میزان واکنش بدن و نوع قارچ، کچلی ممکن است از پوسته ریزی های خیلی خفیف تا سرخی پوست سر و تاول های چرکی در تغییر باشد. برای تشخیص این بیماری از موهای باقیمانده در محل، نمونه برداری می کنند و آن ها را تحت تاثیر پتاس قرار میدهند، آنگاه در زیر میکروسکپ به بررسی و ملاحظه اسپور یا هاگ های قارچ کچلی می پردازند.

کچلی سر به طور مسری می تواند در سراسر جهان به خصوص در کودکان دبستانی شیوع یابد. کچلی سر ممکن است به صورت های زیر بروز نماید:

 1. التهاب مختصر پوست سر شبيه سبوره همراه با پوسته های چرب.
 2. پوسته ریزی گسترده در پوست سر همراه با موهای شکسته که از آن ها نقاط سیاه به جا مانده است.
 3. عفونت شدید پوست سر همراه با پلاک های سفت، که از تاول های چرکی و دلمه پوشیده شده اند. این ضایعات در پوست سر می توانند محل تاول ها یا جای زخم را باقی بگذارند که در نتیجه باعث طاسی دائمی پوست سر خواهند شد.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: قارچ های کچلی

قارچ های کچلی باعث عفونت های سطحی پوست می گردند. این نوع قارچ ها در داخل سلول های مرده حاوی کراتین رشد کرده و تولید بیماری می کنند. بنابراین مو، ناخن و طبقه شاخی پوست محل زندگی آن ها هستند.

مجددا تاکید میگردد که قارچ های کچلی فقط در طبقه شاخی پوست که شامل بافت مرده و حاوی کراتین یا ماده شاخی است زندگی و رشد می کنند و می توانند تا سطح سلول های زنده نفوذ کنند. این قارچ های پوستی از رشته ای چند سلولی تشکیل شده اند که مجموع این رشته ها را میسلیوم می نامند.

رشته های قارچ را پس از نمونه برداری از مو، ناخن و یا از پوست محل ضایعه، با اضافه کردن پتاس ۲۰-۳۰ درصد به آن ها می توان در زیر میکروسکپ مشاهده کرد. قارچ های پوستی را از نظر نشانی های بیماری بیشتر بر اساس محل ابتلا، طبقه بندی می کنند.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: کچلی سر در کودکان

شایع ترین قارچ های کچلی در پوست سر کودکان رشد می کنند و باعث بیماری آن ها می گردند و بعد از سن بلوغ تقریبا دیده نمی شوند. رشد این نوع قارچ ها احتمالا به وسیله اسید های چرب که در ترشحات غدد ترشح کننده چربی در پوست وجود دارد مهار می گردد.

بنابراین کچلی سر در کودکان در آستانه ورود به سن بلوغ خود به خود بهبود می یابد. در این گروه از بیماری ها دو نوع قارچ مختلف وجود دارد؛ یکی از نوع انسانی، و دیگری از نوع حیوانی یا از نوع سگی است.

کچلی از نوع حیوانی بیشتر از سگ و گربه به انسان سرایت و منتقل می شود. کچلی از نوع انسانی به شدت واگیردار است و در محیط مدرسه از یک کودک به کودک دیگر منتقل می شود. نوع حیوانی بیشتر در افرادی دیده می شود که به حیوانات مبتلا دست می زنند.

نشانه های این بیماری به شکل پلاک های قرمز پوسته دار بر روی سر همراه با ریزش مو در محل ضایعه باشد. میزان التهاب پوست ناشی از قارچ کچلی از نوع انسانی، ممکن است بسیار جزئی باشد ولی در نوع حیوانی التهاب خیلی زیاد است و حتی ممکن است به كریون یا باتلاقی شدن منجر گردد.

در این واکنش التهابی شدید، پوست سر قرمز، گرم، دردناک و دارای تاول های چرکی می گردد. دلمه به وجود می آید، موها به یکدیگر چسبیده و دچار ریزش می شوند. این بیماری اگر دیر درمان شود باعث طاسی دایمی می گردد.

به طور کلی به دلیل اینکه مو زینت دهنده سر است و انسان را زیبا نشان می دهد، کچلی قسمتی از سر یا تمامی آن باعث می گردد که شخص از این موضوع ناراحت شده و به دنبال درمان به هر دری بزند. و هرکاری که افراد آگاه و نا آگاه به او پیشنهاد نمایند دریغ نکند. و هر نوع درمان را امتحان نماید.

گاها دیده شده که اشخاصی با اینکه داروی مناسب و نیز نحوه درمان مفیدی را بدست آورده اند به دلیل مشغله زندگی و کمی وقت، درمان به درستی انجام نمی گیرد و کار بی نتیجه می ماند و او به کچلی کامل می رسد.

به این دسته افراد توصیه می گردد که با متخصص تماس گرفته و درمان طولانی را تحمل کرده و برای آن وقت بگذارند. خسته نشوند و درمان را تا نتیجه کامل ادامه دهند. در این صورت اگر باز هم موفق نشدند، بدانند که این روزها علم پیشرفت کرده و می توانند مو بکارند.

کچلی سر در کودکان

توصیه میشود که از برق گذاشتن سر تا آنجا که می توانید احتراز نمایید، زیرا برق او نور چشم را کم و ثانیا استفراغ و سرگیجه ایجاد می نماید. لذا توصیه می شود که سر را از ته با تیغ بتراشید. بهتر آن است که سر را بند انداخته و موهای باقیمانده روی قسمت طاسی را بکنید

بعد ۲۵ گرم سوخته تریاک را در ۵۰۰ گرم آب نارنج حل کرده و صاف کنید، و انقدر آن را بجوشانید تا به صورت رب غليظ درآید و هر روز مقداری از آن را روی پارچه ای بمالید و روی سر ببندید و یا روی سر بمالید و با پارچه ای سر را بپیچید.

هر روز سیب درختی را از وسط نصف و میانش را خالی کنید. به جای آن، گوگرد زرد داخل آن بگذارید و مثل اول دو نصف سیب را روی هم قرار داده و با مفتول یا وسیله ای دیگر، آن دو را بهم متصل کرده و در کوره یا فر بگذارید تا پخته شود سپس آن را در ظرفی گذاشته و خوب له کنید و بر سر بمالید و سر را بپیچید.

– به مدت دو تا سه هفته هر شب رب نارنج را بر سر بمالید و سر را بپیچید و بخوابید.

– هر شب هنگام خواب برگ های تازه گردو را بدون آنکه خرد کنید در مقداری آب پخته و به همان طریق که سالم است روی سر پهن نمایید.

– زرآوند طویل، اقاقیا، گلنار و راتیانج را با هم مخلوط و بکوبید. سپس با روغن گل سرخ و سرکه مخلوط کنید و هر شب بر سر بمالید.

– پنج یا شش حبه سیر تازه را رنده کرده و در یک لیتر آب بریزید و بجوشانید و آب آن را صاف نموده و هر روز بر سر بمالید. کمی صبر کرده بعد سر را بشویید.

– هر شب موز کال را نرم بکوبید، با سرکه مخلوط کنید و بر سر بمالید.

– مویز کوبیده شده را با کوبیده پوست درخت کاج، میوه کاج کوبیده شده و صمغ کاج در مقداری آب بپزید و آب صاف کرده آن را هر شب بر سر بمالید.

– ریشه بوته خیار دشتی را با تخم کلم و سیاه دانه مخلوط، نرم بکوبید. سپس با سرکه مخلوط کرده و بر سر بمالید و هر شب تکرار نمایید.

– قبل از هر حمام سیر رنده شده را در پیه خوک بی نمک ریخته و بپزید و بر سر بمالید.

– قبل از هر حمام سیر رنده شده را در روغن کامفره پخته و بر سر بمالید.

– همیشه در حمام با آب جوشانده شنگ یا آب خیار یا آب جوشانده آویشن شیرازی سر را بشویید.

– ابتدا در حمام با صابون قطران خوب سر را بشویید و ۵ گرم کات کبوت را هر بار در ۵۰۰ گرم آب مقطر حل کرده و در طول روز ۵ مرتبه یعنی صبح، بین صبح و ظهر، ظهر، بین ظهر و شب همچنین هنگام خواب آن را به وسیله پنبه بر سر بمالید.

– مقداری گل ختمی را نرم بسایید بعد با مقداری آب برگ چغندر تازه و مقداری سرکه مخلوط کرده سپس مقداری گل ارمنی در آن حل کنید و همیشه در حمام پس از شستن سر با آن ترکیب دارویی سر را بشویید و پس از مدتی تحمل دوش بگیرید.

– زفت را بر روی پارچه ای کرباس یا متقال کشیده و بر سر بچسبانید و هر روز چندین مرتبه آن کرباس یا متقالی که مانند کلاه بر سر چسبیده است را با گل سرشور که با آب مقطر یا آب جوشیده حل کرده اید خیس کنید و بمالید و این کار را تا ۱۲ روز تکرار نمایید.

روز سیزدهم خود گل سرشور غلیظ را روی آن کرباس یا متقال بمالید روز ۱۴ تا ۱۶ احتمالا، کلاه خود به خود جواب داده و از سر جدا می شود. آنگاه به حمام رفته و با صابون قطران خوب سر را شستشو دهید و قدری قرقوروت را در کمی آب جوشیده حل کنید و بر سر بمالید.

پس از چند روز یک بار دیگر اعمال فوق الذکر را تکرار نمایید. با دو مرتبه استفاده از این نسخه به طور کلی میکروب های کچلی زیر زفت خفه خواهند شد و در صورتی که پیاز مو وجود داشته باشد، مجددا به مرور زمان شروع به رویش کرده و کچلی رفع خواهد شد.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: طاسی

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: طاسی

طاسی با الگوی مردانه ریزش پیشرونده موی سر است که اغلب دارای یک الگوی مشخص می باشد. در طاسی مردانه که آلوپسی آندروژنیک هم خوانده می شود موها در عرض چندین سال ابتدا در نواحی گیجگاهی و سپس از فرق سر می ریزند و حلقه ای از مو دور تا دور سر تشکیل می گردد.

این وضعیت در مردان مسن تر از ۳۰ سال خیلی شایع است، اما احتمال دارد زودتر هم اتفاق افتد. در موارد نادر در زمان بلوغ شروع میشود. این نوع طاسی مردانه اغلب پیشرونده بوده به نظر می رسد به دلیل حساسیت بیش فولیکول ها به هورمون مردانه تستوسترون روی می دهد. ممکن است یک سابقه خانوادگی در وابستگان مرد طرف مادری وجود داشته باشد.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: پیوند مو

طاسی را می توان با روش های متعدد و جراحی پیوند مو، درمان نمود. نواری از پوست و مو از محلی که معمولا در پشت سر یا پشت گوش ها قرار دارد، برداشته می شود. سپس موهای برداشته شده و فولیکول های چسبیده به آن ها، در ناحیه طاس روی سر که محل گیرنده نام دارد فرو برده می شود.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: مو درآوردن افراد کوسه

به عنوان درمان باید مقداری فندق را با پوست در تنور یا به طریق دیگری بسوزانید بعد پوست و مغز سوخته شده را بسیار نرم بسایید، بعد با پیه آب کرده خوک مخلوط کرده و هر شب بر موضع بی مو بمالید و ماساژ دهید و بخوابید. دنبلان را بسیار نرم بکوبید و مدت زیادی، هر روز بر موضع بمالید. یک تا دو ساعت بعد آن را بشویید.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: رویاندن مو در ابرو

برای اینکه در ابرو مو روییده شود یا تعداد موها فزونی یابد، ۲ عدد گردوی کامل با پوست سبز و سخت آن و ۱۰ عدد هسته خرما را کاملا بسوزانید. سوزانده آن ها را بسیار نرم بسایید سپس با روغن زرده تخم مرغ مخلوط کرده و هر شب بمالید.

 • بادام تلخ و فندق را خوب بسوزانید و سوختهى آن را نرم بسایید و با روغن زیتون مخلوط کرده و هر شب بمالید.
 • فندق را خوب بسوزانید و سوخته ی آن را نرم ساییده شب ها بمالید.
 • بوره ارمنی و نشادر را بسوزانید و بعد سوخته آن ها را با کمی سرکه کهنه مخلوط کرده و شب ها بمالید.

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: پرپشت کردن ریش و سبیل

به عنوان درمان دنبلان را بسیار نرم بکوبید و مدت زیادی هر روز بر پوست صورت بمالید و ماساژ دهید و پس از یک تا دو ساعت صورت را بشویید.

 • کمی کندش ساییده شده را با روغن و زرده تخم مرغ مخلوط کرده و شب ها بر پوست مالش دهید و بخوابید.
 • اگر پوست صورت چرب است فشردهی رزماری را هر شب به صورت بمالید. 

درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو: تقویت پوست سر

به منظور تقویت پوست سر هر بار ۳۰ گرم کلپوره را در یک لیتر آب بجوشانید و با آب صاف کرده آن سر را بشویید و کمی صبر کنید تا روی سر بماند بعد دوش بگیرید.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “درمان کچلی سر و تقویت مو و ابرو”

 1. همش الکی هستش ، الکی وقت خودتون رو نگیرید
  این و کسی داره بهتون میگه که ۱۳ ساله همه این راه ها رو رفته ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت