درمان ضعف و خستگی

کاربر ۱۰کاربر ۱۰
3,576 بازدید
درمان ضعف و خستگی ، پیری زودرس

درمان ضعف و خستگی بنا به روایات

درمان ضعف و خستگی

ضعف و خستگی و پیری زیاد و عوامل کوتاهی عمر در واقع قسمتی از علل و درمان های مشترک همه امراض هستند. روایات مربوط به درمان ضعف و خستگی و پیری زودرس در این مقاله آورده می شود.

در این امراض باید انقلاب در غذا شود. یعنی بیمار چیزی نخورد جز این غذاهای مفید + شناسایی و رفع تدریجی ریشه ها + نسخه اختصاری و داروها مجرب آن مرض + نهی ها وپرهیزها باید پرهیز شود + تعداد محدودی از داروها واعمال نیز مصرف شود. می توان مفردات دارویی که قابل خوردن هستند را جمع کنیم و یک یا دو داروی ترکیبی ساخت.

با این شیوه می توان به درمان ضعف و خستگی و پیری زودرس و بیماری های شدید پرداخت.

خستگی ها و ضعف ها و سستی ها و نهی های طبی و ضعف سیستم ایمنی و کوتاهی و طول عمر عناوینی هستند که داروهای آنها تقریبا یکی است و می توان داروهای آنها را برای همدیگر مصرف نمود و پرهيزات آنها نیز برای همدیگر مفید است. با این شیوه است که هر مرض بیش از ۷۰ دارو دارد.

نکته: غذاهای این موارد را جایگزین غذاهای دیگر کنید. مثلا گوسفند به جای مرغ و ماهی و گاو یا خرما به جای شکلات و کیک و…

مویز

مویز برای درمان ضعف و خستگی

امام صادق فرموده اند: مویز مایه تقویت اعصاب، زدودن رنجوری و درماندگی و آرامش روان است.

پیامبر خدا (ص): هر گاه وارد آبادی و بازده ای شدید و از وبای آن ترسیدید، از پیاز آن جا بخورید؛ زیرا که آن، چشم را جلا می دهد، مو را پاکیزه می گرداند، آب کمر را زیاد می کند، گامها را سرعت می بخشد، تیرگی چهره را می برد و خستگی را نیز می زداید.

خرما

امام صادق:بهترین خرمای شما، خرمای برنی است. دردها را می برد و خود، زداید و زیانی در بر ندارد، بلغم را از میان می برد و با هر خرمایی، سازگار است.

در روایتی دیگر است که فرمود:(غذا را) گوارا و سبک می کند، خستگی را می برد و سیر می کند.

خوردن شام

رسول اکرم (ص)در خصوص درمان ضعف و خستگی فرموده اند: یعنی ترک کردن شام انسان را به نهایت پیری می رساند.

پیامبر خدا :خوردن شام را وا مگذارید، هرچند به خوردن دانه ای خرمای خشکیده باشد. من بر امت خویش، از این، بیم دارم که از واگذاردن شام، پیری (درهم شکستگی) به سراغشان آید؛ چراکه شام، مایه نیرومندی پیر و جوان است.

امام صادق :هر کس شام را در شب شنبه و شب یکشنبه، پشت سر هم واگذارد، نیروی وی از کف می رود و این نیرو تا چهل روز به وی باز نمی گردد.

سلمان بن جعفر جعفری می گوید: امام کاظم (ع): هرگز شام را ترک نکردند ولو به خوردن اندکی نان و خشکبار، و هماره فرمودند: غذای شبانگاه باعث توانمندی بدن است.

شکر طبیعی نیشکر

شکر طبیعی نیشکر

نکته: چون همه مردم با هر مزاجی شکر مصرف می کنند پس مصرف کر طبرزد به جای شکر سفید درمان مشترک است. بلغم ماده ای مانند سفیده تخم مرغ است که در میان عوامل بیماری، بیماریهای بلغمی از همه بیشتر و شدیدتر است. بلغم یعنی غلبه رطوبت و سردی در بدن باهم، و این دو عامل اصلی بیش از ۷۰ درصد بیماری ها هستند. به قسمت درمان بلغم مراجعه کنید.

زراره می گوید: امام باقر به من فرمودند: وای بر تو ای زراره، چقدر مردم از فضل شکر طبیعی بی خبرند و حال آنکه برای هفتاد بیماری مفید است و بلغم را آن چنان می خورد که از ریشه نابود می گردد.

در کتاب عیون اخبار الرضا (ع) با سندهای سه گانه اش، همانند این حدیث از امام صادق (ع) آمده فقط به جای خستگی و کوفتگی، ناتوانی و لاغری آمده است.

راوی می گوید نزد امام صادق از درد شکایت کردم حضرت فرمود: هنگامی که در بستر خواب رفتی دو حبه قند بخور.

او می گوید: من چنین کردم و بهبودی یافتم و این ماجرا را برای یکی از پزشکان که ماهرترین پزشک شهر ما بود نقل کردم.

او گفت: امام صادق (ع) از کجا این درمان را دانسته! این از اسرار علم ماست. خدایی که می تواند شما را با داروی تلخ بهبود بخشد می تواند با داروی شیرین نیز بهبودی ارمغانتان کند.

مردی به امام صادق (ع )از درد شکایت کرد و گفت من مردی دردمند هستم حضرت فرمود: چرا از مبارک استفاده نمی کنی؟ پرسید فدایت شوم مبارک چیست؟ فرمود: شکر پرسیدند چه نوع شکری؟ فرمود قند سلیمانی (شکر نیشکر).

درمان ضعف و خستگی با به شیرین

امام على : خوردن به، نیرویی برای قلبی است که ضعیف شده باشد، معده را پاک می کند، بر توان دل می افزاید، ترسو را دلیر می کند و فرزند را نکو می سازد.

حنا

حنا

رسول خدا او فرموده اند: با حنا خضاب کنید که مایه جلای بینایی ورویش مو و بوی خوش و آرامش برای همسر میشود.

هندوانه و خربزه و آب سرد و سردی ها، ناشتا ممنوع

امام رضا (ع) فرموده اند: ناشتا خوردن هندوانه، آدمی را فلج و سست و ضعیف می کند.

درمان ضعف و خستگی با گوشت

امام صادق (ع) فرموده اند: هر کس در قلب یا بدن خود احساس ضعف کرد، باید گوشت گوسفند را با شیر بخورد.

امام صادق (ع) فرموده اند: هرکس دچار ضعف قلبی و جسمی است، گوشت گوسفند را با شیر بنوشد که هر بیماری و دردی را از مفصل ها بیرون و بدن را نیرومند و استوار می سازد.

امام باقر (ع) : خوردن گوشت، شنوایی، بینایی و قدرت را افزون می کند. گوشت گوسفند پخته شده +شیر گاو

پیامبری از پیامبران به سوی خدا از ضعف شکایت کرد. خداوند فرمود:

گوشت را با شیر بپز اینها بدن را تقویت می کند. پیامبر پرسید: آیا این همان مضيره است (که با ماست پخته می شود)؟

خداوند پاسخ داد: نه، بلکه گوشت با شیر است.

گوشت

یکی از عوامل بیماری ها در بدن عدم اعتدال مزاج و عامل دیگر کم خونی است. در کم خونی تغذیه لازم به بدن نمی رسد. وقتی غذای لازم به بدن نرسید باعث بیماری می شود. بنابراین اگر بدن تقویت بشود و خون به اندازه لازم باشد بیماری ها به حداقل می رسد. ضعف سیستم ایمنی بدن نیز از دیگر عوامل ایجاد بیماری در بدن به شمار می رود.

امام باقر(ع) : خوردن گوشت شنوایی و بینایی و قوت را زیاد می کند.

حمام کردن

امام صادق (ع) : چهار چیز، طبع را اعتدال می بخشد:

 • انار سورانی
 • خرمای نارس پخته شده
 • بنفشه
 • کاسنی

امام رضا (ع) فرمود: فایده حمام آن است که به اعتدال می انجامد، پی و رگها را نرم می کند. اندام های بزرگ را تقویت می کند و مواد زاید و عفونت ها را نیز ذوب می کند.

غسل با آب سرد بعد از خوردن ماهی وسردی ها ممنوع

امام رضا (ع): غسل کردن با آب سرد پس از خوردن ماهی، سست اندامی در پی می آورد.

قاووت (سویق)های گرم و سویق کامل

سویق

نزد امام صادق  بودم. مردی به او گفت: ای پسر پیامبر خدا، فرزند، زاده می شود؛ اما در او کم عقلی وسستی است.

پرسید: چه چیزی تو را از سویق، بازداشته است؟ آنرا بخور و همسرت را نیز بدان فرمانده؛ چرا که گوشت می رویاند، استخوان را استحکام می بخشد و سبب میشود که جز فرزندانی قوی از شما زاده نگردد.

نزد امام صادق (ع) بودم. مردی از اصحاب نزد آن حضرت آمد و عرض کرد: صاحب فرزند شده ام کمبود (معلولیت) و ضعف دارد. امام صادق(ع) فرمود: چرا سویق نمیخورید؟ سویق سبب روییدن گوشت و تقویت استخوان می شود.

خانمی به نام عثيمه نزد امام صادق(ع) آمد. پسرش (که گمان میکنم اسمش محمد بود) با او بود. امام صادق(ع) فرمود چرا فرزندت لاغر است؟ او جواب داد: او معلول است، امام صادق (ع) فرمود: به او سویق بدهید؛ زیرا گوشت می رویاند و استخوان را تقویت می کند.

امام صادق (ع) :به کودکان خود سویق بدهید؛ چون سبب روییدن گوشت می شود و استخوان ها را تقویت می کند. هر که چهل روز سویق بخورد، دو کتف او پر از نیرو می شود.

درمان ضعف و خستگی با حلیم

حلیم

بر شما باد حلیم؛ زیرا ۴۰ روز نشاط برای عبادت می آورد. حلیم همان مائده ای است که بر پیامبر(ص) نازل شد.

پیامبر (ص): جبرئیل بر من نازل شد پس به من دستور داد حلیم بخورم تا قدرت پیدا کنم تا پروردگار را عبادت کنم.

پرخوری و کم خوری

امام على: غذاهای رنگارنگ، شکم را بزرگ و سرین را سست می کند.

لقمان : اگر خوراک انسان اندک باشد، زیاد زنده می ماند.

انار

امام رضا (ع): آب انار ملس بمک؛ زیرا انسان را قوی می کند و خون را زنده می سازد.

اگر ترش بود، افراد سرد مزاج باید آن را یرین کنند.

ترک حجامت در روز شنبه

رعایت تدابیر حجامت لازم است.

از امام صادق (ع) درباره حجامت در روز شنبه پرسیدم. فرمود: سستی می آورد. گفتم: اصلا بیماری من، از ضعف وكم قوتی من است.

فرمود: در اینصورت، به شیرین را با دانه اش بخور؛ زیرا ضعف را از بین می برد و معده را خوشبو می کند و آنرا پاک می گرداند.

درمان ضعف و خستگی با اصلاح مزاج غذا

درمان ضعف و خستگی با اصلاح مزاج غذا

به نقل از سعید بن جناح، از یکی از وابستگان امام صادق : امام صادق خرمایی طلبید و تناول کرد و سپس فرمود: اشتهایی نداشتم؛ اما ماهی خورده بودم. سپس فرمود: هر کس شب، ماهی بخورد و در پی آن، چند دانه خرما یا مقداری عسل نخورد و بخوابد، تاصبح، رگ فلج در او می جنبد.

زردک (هویج زرد ایرانی) وتخم زردک

امام صادق : زردک، مایه ایمنی از قولنج و بواسیر است و توان نزدیکی را تقویت می کند. زردک گرم و خونساز و قوت بخش است. همه تقویت کننده های جنسی، مقوی کل بدن هستند.

سقز – باید دندانها را محکم و قوی کرد

امام باقر (ع) را دیدم که سقز می جوید: او فرمود: ای محمد! وسمه، پایه دندان هایم را سست کرده است. این سقز را می جوم تا آنها را استحکام ببخشم.

مسواک طبیعی زدن

پیامبر خدا : مسواک، دندانها را در دهان تثبیت می کند.

کوتاه کردن موها – تخليه مره و سودای زاید

کوتاه کردن موها

موی بدن چون بلند شود آب کمر را قطع می کند و مفصل ها را سست می گرداند و سل بر جای می گذارد.

بدان که دردهای بدن بیرون می رود به بیرون آمدن موها از مسامات انها و به دراز شدن ناخن ها از سر انگشتان و به این سبب امر کرده اند آدمی را به نوره مالیدن و سر تراشیدن و ناخن گرفتن در هر هفته تا مو و ناخن زودتر بلند شوند و به بیرون آمدن آن دردها از بدن بیرون رود، و چون بلند شوند و نبریدند دیرتر دراز می شوند و دردها و مواد آنها در بدن محتبس می شوند و باعث بیماری ها و علت ها می گردند.

با کوتاه کردن موها و ناخن، مخصوصا اگر با موبر یا تراشیدن موی سر از ته باشد، موها سریعتر رشد می کنند و مواد زاد زودتر خالی می شود.

تبریزیان: چون در پیری رشد موها و ناخن کم می شود، انسان در این دوره سنی به انواع دردها و بیماری ها مبتلا می شود. پس هر چه سنش بالا می رود، باید بیشتر به فکر کوتاه کردن مو و ناخن بود.

درمان ضعف و خستگی با عسل و مویایی

قدری مومیایی با شربت عسل یا با عسلی که کف آن را برداشته باشند، بخور. زیرا این کار همانند آن آبی را که از تو بیرون رفته است را به تو باز می گرداند.

درمان ضعف و خستگی با عسل و شیر

راوی می گوید نزد امام صادق (ع) بودیم که پیرمردی از آن حضرت پرسید من درد دارم و نبیذ میخورم آن مرد برای من روش درست کردن نبيذ را برای آن حضرت بیان کرد امام صادق(ع) فرمود چرا این دردها را با آب درمان نمی کنی؟ خدا هر موجود زنده ای را از آب آفریده است پیرمرد گفت آب برای من خوب نیست امام صادق (ع) فرمود چرا خود را با عسل درمان نمی کنی؟

خدا فرموده است در عسل شفا برای مردم است پیرمرد گفت عسل را پیدا نمی کنم حضرت فرمودند چرا خود را با شیر درمان نمی کنی؟ به وسیله شیر گوشتت روییده و استخوانهایت محکم شده است پیرمرد گفت شیر برای من خوب نیست حضرت فرمود می خواهی به تو بگویم نبیذ بخور؟ به خدا قسم چنین چیزی نمی گویم.

کواکب (آش)

کواکب

راوی می گوید: امام صادق ع به من فرمودند: در زمستان چه غذایی به خانواده ات میدهی؟ عرض کردم گوشت. امام فرمود: اگر گوشت نباشد؟

عرض کردم: روغن زرد. فرمودند: چرا کواکب نمیخورید؟ همانا کواکب برای بدن مفیدتر است. برنج، نخود و باقلی یا غیر آن (مانند ماش یا عدس) را بکوبید و بپزید و به عنوان سوپ هر روز صبحانه بخورید.

ارتباط خوردن آب در روز به صورت ایستاده با سستی بدن

امام صادق (ع): نوشیدن آب ایستاده در روز مقوی تر است برای بدن و سبب سلامتی بدن میشود.

حمام نکردن با شکم خالی

امام صادق : حمام نکن مگر اینکه غذایی اندک در شکم تو باشد. غذا سبب می شود که گرمی معده خاموش شود. این برای بدن مقوی تر است. در حال سیری مفرط حمام نکن.

خوردن شکر نیشکر بعد از حجامت

خوردن شکر نیشکر بعد از حجامت

امام صادق (ع) پس از حجامت فرمود: سه قند برای من بیارید. سپس امام صادق (ع) فرمود: خوردن شکر بعد از حجامت، خون زیاد (در روایتی، تازه) برمی گرداند و نیرو را زیاد می کند.

پیری زودرس و طول عمر پیری زودرس و عوامل ضعف قطعا از اصلی ترین عوامل مشترک همه بیماریها است. چون ضعف و بیماری همه اعضا و سیستمها را در پی دارد پس دفع آنچه که باعث پیری زودرس می شود بر همه بیمارها لازم است.

غلبه رطوبت، غلبه سردی، يبوست، کم خونی و… نیز از عوامل اصلی انواع سستی و ضعف است که پیری و حتی سفیدی موها را در پی دارد. پس اصلاح مزاج سرد و مرطوب و رفع یبوست و کم خونی، درمان ضعف و خستگی، پیری زودرس ، رعایت تعدادی از عوامل افزایش عمر نیز لازم است.

درمان ضعف و خستگی با گرمی مزاج

پیامبر خدا (ص): گرم مزاجان را به درازی عمر، مژده ده.

ده عامل پیری زودرس

پیامبر خدا (ص) : ده چیز پیری به بار می آورد:

 • فراوانی آمیزش (جنسی) با زنان
 • توقف زیاد در هنگام قضای حاجت
 • فراوانی استعمال بوی خوش
 • به رو خفتن
 • شبانه ایستاده آب نوشیدن

صبحانه را زود بخورید

پیامبر خدا (ص) فرمود: هر که جاودانگی را می خواهد باید که چاشت را زودتر بخورد، کفش خوب و مناسب بپوشد، ردای سبک برگیرد.

پرسیدند: ای پیامبر خدا! ردای سبک چیست؟ فرمود: کم بودن بدهی.

نکته: در روایات توصیه شده موقع بیداری برای نماز صبح، کمی نان با خرما یا مانند آن بخورید و صبحانه را چند ساعت بعد از آن بخوردید ونهار نخورید وشام را بعد از غروب بخورید وزود بخوابید. اندوه وهم و غم و حرص و جو و طمع و حسد و جب و تکبر وغرور ممنوع

حضرت على (ع) درباره درمان ضعف و خستگی فرموده اند : اندوه، یکی از دو پیری است.

اخلاقهای غلط همه سیستم های بدن را به هم می ریزد و انسان را می کشد.

درمان ضعف و خستگی طبق نظرات اطبای طب سنتی

درمان ضعف و خستگی طبق نظرات اطبای طب سنتی

معالجه خستگی مفرط (خیراندیش)

سی تا چهل گرم ریشه جنتیانا را در یک لیتر گلاب بریزید و دوازده روز بگذارید بماند و بعد هر روز یک قاشق سوپ خوری از آن را قبل از غذا بخورید.

این نوشابه تقویت کننده سیستم اعصاب است و آن را در مورد معالجه خستگی های مفرط تجویز می کنند. هم چنین، برای معالجه خستگی جنتیانا، می توانید ده تا سی گرم از ریشه جنتیانا را بکوبید و گرد کنید و آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و چهار ساعت بگذارید و دم بکشد و بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

درمان ضعف و خستگی (تبریزیان)

اگر ناشی از ضعف اعصاب باشد، داروی تقویت اعصاب مفید است.

خستگی و کسالت بعد از خواب (روازاده)

علت آن غلبه بلغم میباشد و درمان آن خوردن یک قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب سرد با مقداری پودر زنجبیل می باشد که چند روز مصرف شود.

رفع خستگی (خدادادی)

رفع خستگی (خدادادی)

دم کرده گل بابونه و گل بهار نارنج به مقدار مساوی از هر کدام یک قاشق چای خوری در یک لیوان آب جوش با یک قاشق چای خوری عسل. خوردن شربت عسل با عرق بید مشک یا آب سیب.

خستگی زودرس (گزارش درمان)

نام بیمار: خانم ل. ز. سن: ۳۱ سال

علت مراجعه: خستگی زودرس و تعریق زیاد

علایم بیماری: بیمار بدلیل طپش قلب، خستگی زودرس و تعریق زیاد مراجعه نمود.

بیمار با سابقه هیپرتیروئیدی و افزایش هورمون ها از ۹ ماه قبل زیر نظر یکی از متخصصين غدد تحت درمان با متی مازول بود، اما با وجود کاهش نسبی هورمون ها، بهبود علایم رضایت بخش نبود. در آخرین آزمایشی که حدود ۲ هفته قبل از مراجعه انجام شده بود مقادیر هورمون به شرح زیر بود:

TSH=3.1

TsRu = ۱۳۰

T3=29

T4=6.5

بیمار با تشخیص هیپرتیروئیدی و طبع غالب صفراوی تحت درمان قرار گرفت. درمان های انجام شده: در تاریخ ۸۳/۱/۱۸ (نوبت اول مراجعه) برای بیمار حجامت عام انجام شد و سرکه انگبین با نسبت عسل ۲، سرکه۱/۵، عرق نعناع ۱/۵ تجویز گردد.

سیر درمان: در ۸۳/۱/۲۲ بیمار در مراجعه اظهار داشت که پس از حجامت چند روز اول احساس سرما و لرز داشته که برطرف شده، تعریق، طپش قلب و خستگی بیمار به مقدار زیادی بهبود یافت. برای بیمار بادکش تیروئید ۷ جلسه تجویز شد و توصیه به حجامت در ۲ هفته آینده شد. در ۸۳/۲/۵ حجامت عام نوبت دوم انجام و آزمایش تیروئید درخواست شد. درآزمایش

T4=7.5

T3=145

TSH=2.6

بود در این مدت به دلیل مشکلات خانوادگی و استرس محیطی اضطرابی زیادی داشته که باعث طپش قلب و خستگی شده بود که پس از انجام حجامت دوم، بیشتر شده بود. بادکش تیروئید ۷ جلسه دیگر تجویز شد.

۸۳/۲/۲۱ بدلیل استرس و ناراحتی های روحی ایجاد شده و به دنبال آن افسردگی خفیف بیمار عرق بهار نارنج + فرنجمشک صبح ها و دم کرده بابونه شب ها تجویز شد. هم چنین توصیه به استفاده از خاکشیر صبح و شب شد.

۸۳/۳/۶ بیمار کاملا احساس بهبودی داشت و هیچ مشکلی را ذکر نمی کرد. در این تاریخ حجامت نوبت سوم انجام شد. و ادامه داروهای قبلی تا یک ماه دیگر توصیه شد. در حال حاضر بیمار هیچ گونه داروی شیمیایی با گیاهی استفاده نمی کند. باردار بوده و مشکلی هم ندارد.

درمان ضعف و خستگی: دکتر حمید عارفیان

کسالت عمومی بدن

علایم بیماری: بیمار با شکایت کسالت عمومی بدن، سرگیجه، سنگینی سر و رخوت بدن مراجعه نمود. بیمار ذکر مینمود که گاهی دچار افزایش فشار خون می شود. در زمان مراجعه ۱۳۰/۸۰ =Bp بود.

درمان های انجام شده: حجامت عام ۳ مرحله

سیر درمان: در تاریخ ۷۸/۴/۱۴ برای بیمار حجامت عام انجام شد که بهبودی نسبی حاصل شد.

در تاریخ ۷۸/۵/۱۱ مجددا حجامت عام انجام شد که در آن زمان بیمار سرما خورده بود و کاملا ارزیابی نبود. مجددا در تاریخ ۷۸/۶/۱۵ حجامت انجام شد که بعد از آن بیمار اظهار رضایت کامل و بهبودی کامل نمود.

علت مراجعه: کسالت عمومی بدن

علایم بیماری: بیمار با شکایت کسالت عمومی بدن، رخوت بدن، سنگینی سر Impotency و به دنبال یک مساله خانوادگی، مراجعه نمود. بیمار دارای علای افسردگی بود. در ضمن بیمار قرص ایمی پرامین مصرف می نمود.

درمان های انجام شده: حجامت عام (۳ مرحله) و حجامت ساکرال (۱ مرحله)

کسالت (گزارش درمان)

نام بیمار: خانم س. ن. سن: ۲۵ سال

علت مراجعه: کسالت عمومی + دمای بدن بالا+ بدخوابی

درمان های انجام شده: حجامت عام ۳ مرحله هر ماه یک بار تجویز B به عنوان پلاسبو

سیر درمان: پس از آخرین حجامت اعلام کرد مشکلات دیگری داشته از جمله پرمویی در بدن و چانه گفت علایم قبلی و پرمویی بهتر شده، نسخه مخصوص پرمویی داده شد.

سیر درمان: حجامت عام در تاریخ ۷۸/۴/۱۷ انجام شد که بیمار احساس بهبودی نسبی داشت. در تاریخ ۷۸/۵/۱۷ حجامت ساکرال انجام شد و برای بیمار محلول Z۲۴ به شکل نسبی یک قاشق مربا خوری تجویز گردید. بعد از آن رخوت و سستی عمومی از بین رفت و مشکل افسردگی تا حد زیادی از بین رفت. در تاریخ ۷۸/۷/۴ مجددا حجامت عام انجام شد و توصیه شد که برای بهبودی درمان های تخصصی تر را پیگیری نماید.

کسالت (گزارش درمان)

کسالت عمومی بدن

نام بیمار: آقای م.ن. سن: ۲۰ سال

علت مراجعه: کسالت عمومی بدن

علایم بیماری: بیمار با شکایت سردرد گاهگاهی، رخوت و کسالت عمومی بدن، سستی و افسردگی مراجعه نمود که مشکلات وی از حدود ۵ سال قبل شروع شده بود.

بیمار از داروهای اشتها آور و خواب آور استفاده می نمود.

درمان های انجام شده: حجامت عام ۳ مرحله

سیر درمان: در تاریخ ۷۸/۴/۱۷ حجامت عام انجام شد که روی کلیه موارد فوق الذكر تاثیر داشت و بهبودی نسبی حاصل گشت. مجددا در تاریخ ۷۸/۵/۱۷ حجامت عام انجام شد. در تاریخ ۷۸/۶/۱۷ حجامت عام تکرار شد که بیمار اظهار بهبودی کامل نمود.

پزشک معالج: دکتر مجتبی درویش زاده

درمان ضعف و خستگی و کسالت (گزارش درمان)

نام بیمار: آقای ق. ر. سن: ۴۵ سال

علت مراجعه: کسالت عمومی بدن

علایم بیماری: بیمار با شکایت کسالت عمومی بدن مراجعه نمود. در ضمن در آزمایشات بیمار HCT بالا مشهود بود.

درمان های انجام شده: حجامت عام

سیر درمان: برای بیمار حجامت عام انجام شد که بیمار در تاریخ ۷۸/۱۰/۳۰ برای حجامت نوبت دوم مراجعه نمود که اظهار کرد در طول عمرش هیچگاه سحرخیز نبوده و ورزش انجام نمیداده، ولی بعد از حجامت، صبح ها بسیار نشاط دارد و به پیاده روی و دویدن می پردازد. بعد از انجام حجامت مجدد HCT درخواست شد که آن هم طبیعی شده بود. مشکل کسالت و خواب آلودگی اندام های بیمار هم برطرف گردیده بود.

تقویت عمومی بدن: پزشک معالج: دکتر فرشاد فيروز.

تقویت عمومی بدن

یک لیوان شیر جوشیده ولرم + یک قاشق مرباخوری عسل + یک قاشق غذاخوری پودر سه مغز بادام، گردو، پسته + یک قاشق غذاخوری آب زعفران + یک قاشق مرباخوری بارهنگ + یک قاشق مرباخوری پودر مالت + یک قاشق غذاخوری عرق زنیان با هم مخلوط کرده و هر روز به جای صبحانه میل شود.

خوردن روزی یک لیوان شیر با یک قاشق مرباخوری عسل برای تقویت عمومی بدن و اعصاب و بالا بردن تراکم استخوان مفید می باشد.

بی حس کننده و مسکنها (تبریزیان)

تقريبا كل داروهای شیمیایی حالت مسکن و رفع عوارض دارند و ریشه ها را درمان نمی کنند و تسکین دهنده های عمومی هم دارند مانند هیپوپروفین مسکنها ۲ نوع هستند:

۱- مسکن های مخصوص هر عضو مانند کمر، زانو یا سر

۲- مسکن عمومی و مشترک.

شاید از روایات استفاده شود که از مسکن های عمومی استفاده نکنیم و صبر کنیم و درد را تحمل کنیم و اگر چند بار درد را تحمل کنیم درد به طور کلی بر طرف می شود ولی مسکن مصرف کردن مانع درد است و مسکن به مرور زمان اثرش را از دست میدهد و اگر انسان یک یا دو بار تحمل کند درد قطع می شود.

تحمل بیماری و استفاده نکردن از مسکن باعث تقویت بدن و درمان است.

برای تقویت و نشاط کلی بدن (دریایی)

نوشیدن یک لیوان آب ولرم که با عسل شیرین شده مانند آب معمولی در طول زندگی توصیه می شود. این نوشابه طبیعی ضد پیری (پوکی و نرمی استخوانها است) در اینجا ما به سید انام و حبیب ایزد منان، حضرت خاتم الانبياء اقتدا می کنیم که می فرماید: (عسل را بخورید و به دیگران این عادت را بیاموزید، زیرا خداوند فواید زیادی در عسل نهاده است.)

افزایش استقامت و قوت بدن (روازاده)

افزایش استقامت و درمان ضعف و خستگی

پرسش: راه افزایش استقامت و تقویت بدن چه چیزی می باشد؟

پاسخ: روغن، روغن کنجد، روغن زیتون، محلی و گوشت گوسفندی و نان سبوس دار بخورید. بیشتر از غذاهای گرم و تر مصرف کنید. سالی دو بار حجامت کنید. روزانه ۲۰ دقیقه ورزش کنید.

درمان ضعف و خستگی و ضعف شدید (گزارش درمان)

بیمار خانم م. م. ۳۴ ساله اهل اراک که به علت ضعف و سستی خیلی شدید در ۸۲/۴/۲۱ به این مرکز مراجعه و تحت درمان قرار گرفتند ضعف بیمار از نیمه خرداد شروع و به مرور باعث کاهش قوای جسمانی وی می گردد.

در سابقه پزشکی هیپومنوره، يبوست، درد معده، و پولیپ روده را ذکر می کنند و در سابقه خانوادگی بیماری خاصی را ذکر نمی کنند.

بیمار تحت درمان دارویی زیر قرار داشت؛ الپرازولام شبها یک عدد. ایندرال ۱۰ میلی گرم صبح و شب. فلوکستین روزانه یک عدد. رانیتیدین صبح و شب.

در معاینه فیزیکی، بیمار شدیدا از ضعف جسمی برخوردار بوده و با کمک دیگران می رفت. قدرت جسمانی بیمار کاهش و تکلم بیمار به سختی انجام می گرفت. آزمایشها و MRI نرمال و سی تی اسکن با کنتراست نشان دهنده خفيف رحم بود.

بیمار در بدو ورود با تشخیص غلبه بلغم و افسردگی تحت درمان زیر قرارگرفت:

 • عرق رازیانه یک لیوان + یک قاشق غذاخوری عسل شبها
 • استشمام گلاب به هنگام خواب.
 • روغن کنجد بر روی ملاج سر هر شب
 • جوشانده بارهنگ یک قاشق غذاخوری + یک لیوان عرق نعناع + نصف لیوان آب + یک قاشق غذاخوری عسل روزانه
 • حجامت گرم وسیع کتف ۱۴ مرحله یک روز در میان
 • فرنجمشک یک قاشق غذاخوری + یک لیوان عرق بهار نارنج
 • ترک سردیها.
 • آبگوشت شتر هر هفته ۳ وعده.
درمان ضعف و خستگی

بیمار در ویزیت های بعدی تحت درمان با حمام روغن کنجد ۷ شب، خاکشیر با آب گرم و شکر و حجامت گرم ریه ۷ مرحله و عرق اسطوخدوس شبها یک لیوان و بادام روزانه ۲۱ عدد قرار گرفت و در کنترل بعدی حمام روغن سیاه دانه و ماساژ روغن بادام تلخ روی کتف و کمر و حجامت گرم دیسک و انجیر و زیتون برای بیمار تجویز گردید.

در طی درمان دوزاژ داروهای شیمیایی کاهش و به مرور قطع گردید. بعد از سه روز از شروع و درمان ضعف عمومی بیمار رو به بهبودی و بعد از ۲۱ روز کلا ضعف عمومی و ناتوانی و افسردگی بیمار برطرف گردید. در حال حاضر در بهبودی کامل بسر می برد.

(پزشک معالج: دکتر سید مسعود قطب) ضعف بنیه و کمبود کالری (ضیایی)

شیره انگور بخورد.

سرگیجه و ضعف شدید بدنی (ضیایی)

۱- مخلوط سه شیره (خرما، انگور، توت)

۲- داروی جینسینگ قرمز همراه با عسل کوهی

ضعف عمومی شدید توام با عرق سرد سرتاسری (ضیایی)

صبح ها: شیر عسل، شیر خرما (هر روز یکی از این دو، یک روز در میان) حلیم گندم. گوشت (هفته ای یکبار)، وسط روز: مربای سیب، مربای به، مربای زردک (هویج زرد).

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت