درمان سکته مغزی

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
7,084 بازدید
درمان سکته مغزی

درمان سکته مغزی (ناشی از خونریزی مویرگ ها یا پاره شدن آن ها)

درمان سکته مغزی و علایم این بیماری بشرح ذیل می باشد.

علل

الكل . فشارخون بالا – عدم معالجه مرض قند – فشار عصبی شدید (شوک عصبی) – داروهای رقیق کننده خون – دیر خوابیدن و خستگی فکری – ورزش های سنگین با فعالیت شدید (رزمی) و ضربه.

مضرات

فلفل – سرکه – دارچین – زنجبیل – مركبات – مایعات زیاد – غذاهای چرب – سیگار کشیدن – الكل – شربتهای سینه – داروهای رقیق کننده خون – مواد مخدر – سس ها – غذاهای کنسروی یا آماده – قرص جلوگیری از بارداری در زنان دارای فشار خون – حلقه های مهبلی – غذاها بخار پز یا آب پز به همراه روغن زیتون مصرف شود – نمک – چربی های حیوانی – سیگار کشیدن – الكل – عدم معالجه – دیابت – چاقی شکمی (تا ۳ برابر مؤثر است) – افسردگی – آندوکاردیت (اختلال دریچه ای قلب) – فشار خون پایین – خوراکی های سرد (یخچالی) – مواد نشاسته ای (برنج، سیب زمینی، ماکارونی).

علایم جهت اقدام برای درمان سکته مغزی

علایم جهت اقدام برای درمان سکته مغزی
Medical illustration of a brain with stroke symptoms

ضعف در دست یا پا یا کل بدن (خصوصا پهلوها) – از دست دادن ناگهانی تعادل بدن – ادای کلمات نامفهوم – اختلال در بلع حتی کج شدن دهان – کاهش دید چشم و دوربینی – کاهش سطح هشیاری – سردرد شدید ناگهانی و سرگیجه طولانی – عرق شبانه – فلج یک طرف بدن (نیمکره سمت راست، سمت چپ بدن را کنترل می کند و بلعکس) – تهوع یا استفراغ – عکس العمل قرنیه یک چشم، بیشتر از چشم دیگر است (نور چراغ قوه بیندازید، مردمک کوچک می شود) – چرت زدن.

(سی تی اسکن قسمتی از مغز که ایسکمیک ناشی از سکته مغزی را نشان میدهد) آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خون رسانی به قسمتی از بافت مغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می باشد.

به بیان دیگر اگر خون رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد. این قسمت از مغز دیگر نمی تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحا سکته مغزی می نامند. سکته مغزی می تواند به عللی مانند بسته یا پاره شدن یکی از رگ های خون رسان مغز ایجاد شود.

معمولا قبل از بروز سکته مغزی علایم هشدار دهنده ای وجود ندارد و یا اینکه علایم بسیار جزئی هستند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود و اقدامات لازم جهت درمان سکته مغزی انجام شود.

عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت های کار شده مغز دارد. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می شود.

اگر این علایم در طول ۲۴ ساعت از بین بروند، این وضعیت را اصطلاحا حمله ایسکمی گذرا (transient ischemic attack) می نامند که یک علامت هشدار دهنده از یک سکته مغزی احتمالی در آینده می باشد. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است.

علایم دیگر جهت درمان سکته مغزی

علایم دیگر جهت درمان سکته مغزی

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان میدهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

 1. ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
 2. فلج صورت، بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
 3. عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)
 4. اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری) 
 5. اشکال در بلع (دیسفاژی)
 6. کرختی و سوزش قسمت های بدن
 7. اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)
 8. دور بینی، تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
 9.  سردرد شدید و ناگهانی
 10. از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت اختلال در قضاوت 
 11. سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی 
 12. بی اختیاری ادرار و مدفوع
 13. اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می گویند
 14. عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده و یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

علل و درمان سکته مغزی با روایات

علل و درمان سکته مغزی با روایات

غلبه و زیادی خون، باعث فشار بر مویرگ ها و پاره شدن رگ ها و سكته مغزی و قلبی می شود.

چگونه سلامتی آن (بیمار) بیماری نباشد، در صورتی که سلامتی آن از اخلاط است و نزدیک ترین اخلاط به حیات خون است، خون بدن به نوبه خود مایه مرگ ناگهانی (سکته)، گلودرد، طاعون، خوره و برسام (التهاب پرده دیافراگم) است.

داروهای غلبه خون مانند حجامت، کم خوری و کاهش گرم و ترها و افزایش اندک سرد و خشک ها موجب پیشگیری از سکته دموی می شود.

نکته: ممکن است در اثر فشار و شوک و عصبانیت موقت، حتی در بلغمی ها و صفراوی ها و افراد متعادل نیز سکته ایجاد کند. اما در همه این موارد بصورت موقت و شدید خون در قلب و مغز افزایش می یابد.

خشکی و سفتی و کوچکی و گرفتگی رگ ها نیز باعث پارگی رگ و سكته می شود. سودابرها، صاف کننده ها، سرکه انگبین، باز کننده عروق، رفع یبوست و اسهال موقت با سنا و گل محمدی، روغن مالی و ماساژ و حمام طبی و.. موجب پیشگیری می شود.

غلبه بیش از حد حرارت نیز موجب سوختن خون و تولید سودا و انسداد و سکته می شود. در روایات هویج مایه ایمنی از قولنج و بواسیر بوده و آدمی را برای آمیزش یاری می دهد و شكر طبرزد، برای قولنج بسیار مفید است. غلبه سردی و اسپاسم هم موجب بروز سکته می شود.

زیاد خوردن قارچ، قولنج و سكته و فلج را در پی خواهد داشت. پس قارچ که سرد است موجب سکته می شود.

همه علل و درمان های فلج ها در روایات، برای سکته ها نیز مطابق است. و در واقع سکته نیز نوعی فلج است. و منجر به فلج شدن می شود. جهت اختصار روایات تکرار نمی شود.

اما درمان سکته مغزی و قلبی فوری و اولیه و بسیار مجرب بعد از هر دو نوع سکته، زالوی پشت گوش و بعد زالوی روی دست در سکته مغزی و زالوی روی قلب در سکته قلبی است. در کنار زالو از این داروها که در بالا عرض شد نیز استفاده کنید.

درمان فلج و درمان سکته مغزی (تبریزیان)

سویق جو
 • داروی جامع امام رضا ع: قطره مرزنجوش را در بینی بریزید.
 • داروی پیامبر ص: سویق جو که اگر شسته شود پاها را تقویت می کند و اگر خشک باشد دست ها را تقویت می کند
 • داروی شافیه* 12 ماهه با آب مرزنجوش در بینی بریزید.

*دستور داروی شافیه برای درمان سکته مغزی

داروی شافیه که در روایات معصومین علیهم السلام برای درمان همه بیماری ها معرفی شده است از جهت ترکیب، تنوع نحوه مصرف(خوراکی، محلول، جوشانده، سعوط، سرمه، ضماد،…)، طول مدت ساخت(قریب دوسال)، تنوع تاثیرات(همه بیماری ها) و حامل های دارویی، به شکل معجزه از انبیاء صادر شده است.

امروزه کسانی که اثرات شفا بخش این داروی بی بدیل را تجربه کرده اند به حیرت آمیز بودن این دارو اذعان دارند. متن علامه مجلسی رحمه الله علیه را در معرفی این داروی معجزه آسا در ذیل می آوریم:

در کتاب طب الائمه علیهم السلام روایت است که روزى فرعون بنى اسرائیل را همگى ضیافت کرد و زهر در طعام ایشان داخل کرد که ایشان را هلاک کند، حقتعالى این دوا را به حضرت موسى علیه السلام فرستاد و چون خوردند از زهر به ایشان آسیبى نرسید.

جبرئیل گفت: قدرى سیر مقشر(پوست کنده) بگیر و بشکن و نرم بکوب که در پاتیل بینداز و از روغن گاو آن قدر بر آن سیرها بریز که بپوشاند آن‌ ها را و آتش نرم آن قدر در زیر پاتیل بسوزان که آن سیرها آن روغن را بخورد و از روغن چیزى نماند پس همان مقدار شیر گاو تازه زائیده بر آن بریز و آتش نرم آن قدر برافروز که از آن شیر هم چیزى نماند پس همان قدر عسل مصفى که مومش را گرفته باشند در پاتیل بریز آن قدر بسوزان که آن را هم بخورد پس از سیاه دانه ده درهم و از فلفل و مرزنگوش هر کدام پنج درهم بگیر و نرم بکوب و در پاتیل بریز و بر هم بزن تا مخلوط شود به آن سیر.

*دستور داروی شافیه برای درمان سکته مغزی

پس ظرفى را بگیر و اندرون آن را به روغن گاو چرب کن و این دوا را در آن بریز و در میان جو یا خاکستر ۴۰ روز پنهان کن و هر چند کهنه‌ تر شود نیکوتر می‌شود و فرمود که نافع است براى دفع لغوه کهنه و تازه ، کسى را که سرما زده باشد و براى سبل چشم و درد پا و ضعف معده و صرع و غش ‍ اطفال و ترسیدن زنان در خواب و زردآب و خوره و زیادتى بلغم و دفع سم گزیدن مار و عقرب و فرمود که :

 • چون ۱ ماه بر این دوا بگذرد، براى درد دندان و امراض بلغمى به قدر نصف گردکان ناشتا بخورد.
 • چون ۲ ماه بر او بگذرد براى تب لرز و آزارهاى چشم نافع است.
 • چون۳ ماه بر آن بگذرد براى صفرا و بلغم سوخته و جمیع مرض‌ های صفرا و ناشتا خوردن نافع است.
 • چون ۴ ماه بگذرد براى تاریکى چشم و تنگى نفس نافع است.
 • چون ۵ ماه بر آن بگذرد، کسی که درد سر داشته باشد به قدر نیم عدس از این دوا با روغن بنفشه ممزوج گردانیده در بینى بچکاند.
 • چون ۶ ماه برآن بگذرد کسی که درد شقیقه داشته باشد به قدر یک عدس از آن با روغن بنفشه مخلوط گردانیده و در بینى بچکاند، از آن جانبى که درد می‌کند در اول روز.
 • چون ۷ ماه بر آن بگذرد براى دفع بادى که در گوش بهم می‌رسد به قدر یک عدس با روغن گل سرخ ممزوج ساخته درگوش چکاند،در اول روز و در هنگام خواب.
 • چون ۸ ماه بگذرد آن را با آب خوردن براى دفع خوره نافع است.
 • چون ۹ ماه بگذرد نافع است براى و هذیان گفتن در خواب و ترس و بیم باید که با روغن ترب ناشتا و در وقت خواب به قدر یک عدس خورده شود و…

توجه: در مورد درمان سکته مغزی کهنه یا نو، داروی شافیه 12 ماهه موثر می باشد که طریق مصرف آن به اندازه ی یک نخود از دارو با جوشانده ی مرزنجوش شب موقع خواب. سپس باید پاها با روغن زیتون و نمک دریا ماساژ داده شود. از خورن سرکه، شیر، سبزیجات و ماهی پرهیز شود. مصرف دارو چند شب تکرار شود.

نکته: بدون زالو نمی توان سکته ها، زخم دیابت، واریس، قانقاریا و ده ها بیماری دیگر را مدیریت و درمان کامل کرد. اما در کنار زالو به درمان قوی خواهیم رسید. استاد تبریزیان به دلیل سنی بودن راوی، زالو را رد میکنند. زیرا حرف آخر را تجربه میزند. البته تجربه ای که در چهار چوب روایات باشد.

درمان سکته مغزی با زالو درمانی

درمان سکته مغزی با زالو درمانی

زالو درمانی برای درمان سکته مغزی به این ترتیب انجام می شود: اگر در همان یکی دو روز اول که بیمار سکته کرده است مراجعه کند باید بلافاصله پشت هر گوش ۳ عدد زالو انداخته شود.

درشتی و ریزی زالوها به نسبت توان بیمار در نظر گرفته میشود. این روش درمانی باعث دفع سریع عوارض سکته همچون فلج و بی حسی اندام ها و بازگشت هوشیاری به بیمار می گردد و در اکثر موارد ظرف چند روز بیمار به حالت قبل از بیماری باز خواهد گشت.

مگر آن که شدت سکته به حدی باشد که لاجرم بیمار از آن رهایی نباید و سرانجام بمیرد. این تجربه را من با صراحت و با اعتقاد راسخ اعلام می کنم تا هزاران نفر در جهان از این تجربه بهره مند شوند.

زالوها خون مویرگ های سر را از پشت گوش بیمار بیرون کشیده و با وارد کردن بزاق دهان خویش لخته های تازه ایجاد شده که هنوز سفت نشده و قوام نپذیرفته اند را از بین خواهند برد.

خونریزی پس از افتادن زالوها هر چه بیشتر طول بکشد در بهبودی بیمار مؤثر خواهد بود، پس نباید مانع خونریزی شوید مگر آن که ضعف بیمار بسیار شدید باشد که این مورد اگر چه کمتر پیش می آید اما پزشک معالج تصمیم می گیرد که خونریزی را زودتر قطع کند یا خیر.

اگر سکته مغزی ناشی از فشار خون باشد و مویرگی در مغز پاره شده باشد، ظرف چند روز تا یک هفته پس از زالو درمانی بیمار مانند گذشته به زندگی معمول خود ادامه خواهد داد. 

اگر سکته مغزی ناشی از انسداد مویرگ بوده و هیچ مویرگی پاره نشده باشد شاید خیلی زودتر بیمار به حال آید و زندگی عادی خود را از سر بگیرد چون زالو به سرعت خون را از اخلاط گوناگون پاک می کند و لخته را که هنوز نرم و سست می باشد از بین خواهد برد.

سکته مغزی ناشی از انسداد مویرگ

چنان چه پس از افتادن و سیر شدن زالوها از پشت گوش بیمار، خونریزی به سرعت متوقف گردد نشان از بدخیمی وضع بیمار دارد چرا که خون در مویرگ های سر بیمار آماسیده و دارای چسبندگی شدید شده و ممکن است این آماسیدن و چسبندگی در بخش های وسیعی از بدن ایجاد شده باشد. اگر چه بیمار از خطر مرگ رهانده میشود اما خطر برای روزهای بعدی همچنان باقی است.

در این صورت با توجه به توان بیمار ۷ روز بعد خونگیری از پشت گوش را تکرار کنید و با داروی عطسه آور مریض را وادار به عطسه نمایید و زالو درمانی پشت گوش را آنقدر ادامه دهید تا خون غلیظ پایان یابد و خون روان تری جایگزین خون قبلی شود و علامت آن این است که پس از افتادن زالوها از پشت گوش ها خونریزی به سرعت بند نمی آید.

آنگاه ۱۵ تا ۲۵ روز بعد روی دست های او طبق دستوری که قبلا ذکر کردیم عمل کنید. روی هر دست ۱۰ عدد زالوی متوسط بیاندازید که جثه آن ها کمی بزرگتر از زالوهایی باشد که پشت گوش بیمار انداخته اید.

محل انداختن زالوها بین انگشت سوم تا انگشت کوچک پشت هر دست است. ۲۰ تا ۲۵ روز روی هر پا ۱۰ عدد زالوی درشت بچسبانید. جثه زالوها باید کمی بزرگتر از زالوهایی باشد که به پشت دست در مرحله قبلی انداخته اید.

توجه: چنانچه در مرحله اول خونگیری از پشت گوش تا چند ساعت پس از افتادن زالوها خونریزی ادامه یافته و نشانی از چسبندگی شدید خون نیست، دیگر نیازی به تکرار خونگیری از پشت گوش نیست بلکه ۲۰ تا ۲۵ روز دیگر روی دست ها و ۲۰ تا ۲۵ روز بعد از آن روی پاها طبق همان دستور قبلی زالو بیاندازید.

در این حالت بیمار از خطر حتمی نجات یافته و در کنار داروهایی که اخلاط او را دفع می کنند هماهنگ با زالو درمانی مشکلی نخواهد داشت. البته همانطور گفتیم در صورتی بیمار به این نتیجه مطلوب دست پیدا خواهد کرد که پس از وقوع سرکه بلافاصله و یا در همان یکی دو روز اول با کمک پزشک طب ایرانی مبادرت به زالو درمانی نماید.

یک سوال در ذهن برخی پزشکان ایجاد شده و آن سوال این است که اگر سكته در اثر فشار خون بالا و پاره شدن مویرگ ایجاد شده باشد در این صورت رقیق شدن خون با زالو ممکن است باعث خونریزی بیشتر از مویرگ پاره شده در مغز شود و خطرناک باشد.

جواب این است که خون رقيق شده با بزاق دهان زالو بسرعت جذب می شود و ما در تجربیات خود این را به خوبی لمس کرده ایم و خطری پیش نیامده است.

اگر بیمار مدت ها پس از وقوع سکته مراجعه نمود (موسوی)

مسهل عام برای همه بیماری ها از جمله سکته

درمان سکته مغزی دیر رسیده به طول خواهد انجامید. شاید یک تا دو سال درمان او به طول بکشد البته روز به روز حال او بهتر شده و بالاخره نتیجه مطلوبی را به دست می آورد که طب غربی اساسا از دست یابی به آن عاجز می باشد.

ابتدا خلط غالب بیمار با داروهای گیاهی از طریق شستشوی معده پاکسازی کرده که شرح این پاکسازی ها را به تفصیل در کتب دیگر (پیک شفا) مانند درمان سردردها و علاوه بر آن هر ماه یک بار مسهل مصرف نمایند تا هرگز اخلاط تولید کننده سکته در بدن آنان ایجاد نشود.

اگر در دسترس نبود هنگام بهار هر ماه یک بار حجامت عام (بین دو کتف) و در پاییز ۳ بار هر ماه یک بار حجامت کنند و هر ماه یک بار مسهل میل کنند.

توجه: پزشکان و متخصصان زالو درمانی عنایت کنند که در درمان سکته و فشار خون و آرتروز و به طور کلی درمان با زالو که گوش و دست و پاها به ترتیب مورد زالو درمانی قرار می گیرند، کمتر از ۲۰ عدد زالو نیاندازید.

یعنی هر عضو ۱۰ عدد و اگر توان بیمار کم یا زیاد است نسبت به کوچکی و یا درشتی زالوها و توان بیمار توازن برقرار کنند نه اینکه تعداد زالوها را کم یا زیاد کنند. در غیر این صورت نتیجه مطلوب بدست نخواهد آمد.

مسهل عام برای همه بیماری ها از جمله درمان سکته مغزی

برگ سنا ۵۰ گرم، گل سرخ ۵۰ گرم، ترنجبین ۵۰ گرم، گل ختمی ۲۵ گرم، تخم کتان ۲۵ گرم، افسنتین ۲۵ گرم.

داروها را با هم مخلوط و نیم کوب نمایید. بعد از ظهرها یک الی ۲ بار هر بار یک قاشق غذاخوری آن را با ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقی بماند. صاف کنید و شیرین کرده آرام آرام میل کنید.

اگر با همین یک لیوان شکم حات اسهالی پیدا نمود به همین یک لیوان اکتفا کنید ولی اگر اسهال ملایم تا شب هنگام ایجاد نشد، یک بار دیگر به همان ترتیب بجوشانید و شیرین کرده و میل کنید.

داروی مسهل را آرام آرام و در چند نوبت میل کنید تا دچار دل پیچه نشوید ولی اگر با مصرف داروی مسهل دچار دل پیچه شدید یک یا دو قاشق شبت کوبیده خشک را در ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقی بماند. صاف کنید و با عسل یا نبات شیرین کرده و میل کنید. اگر شبت در دسترس نبود یک لیوان عرق نعنا را داغ کنید و مقداری نبات در آن حل کنید و میل کنید تا دل پیچه شما آرام گیرد.

عرق نعنا

اگر در روزهای اول مصرف مسهل بیمار دچار نفخ شدید شد ولی شکم از قضای حاجت امتناع ورزید از شیاف های مسهل شیمیایی یا گیاهی استفاده کنید تا مواد رقیق شده و گازهای محبوس شده در شکم را از مقعد خارج کند. معمولا یک بار برداشتن شیاف کافی است و در روزهای بعد بدون استفاده از شیاف ملایم ایجاد خواهد شد.

مصرف انجیر و آلوی بخارا به نسبت 5 عدد انجیر و 10 عدد آلوی بخارا که در یک پیاله آب پخته شده باشد، دل پیچه حاصل از مصرف مسهل را کاهش میدهد و روده ها را نرم می کند.

با این روش های درمانی که بر اساس طب ایرانی ذکر گردید بیمار شفا یافته و دیگر هرگز دچار سکته نخواهد شد. بلکه به اذن پروردگار از هر بیماری دیگر نیز مصون خواهد ماند. این ها همه از فوائد طب ایرانی و اسلامی است که هرگز طب غربی به آن دست پیدا نکرده است.

بادکش لغزان كتف

 • درمان تکمیلی فلج ناشی از سکته مغزی
 • درمان تکمیلی ترک اعتیاد
 • درمان تکمیلی اسپاسم عضلانی 
 • یک رفتار تکمیلی در فیزیوتراپی
 • درمان تکمیلی انسداد عروقی
 • نشاط بخش
 • ضروری جهت افراد با غلظت خون بالا

درمان سکته مغزی (خیراندیش)

مغز شتر پخته + عسل هر روز یک قاشق – ترک سردی ها – بادکش گرم کتف – عطسه آور- ماساژ پاها – روغن مالی روی ملاج سر – ماساژ کل ماهیچه های بدن ۱۴ تا ۴۰ مرحله.

درمان لقوه و درمان سکته مغزی (کج شدن یک طرف صورت) روازاده

درمان سکته مغزی بر اساس پاکسازی خلط عامل بیماری می باشد. که:

اگر عامل آن بلغم باشد. ابتداء باید گل انگبین مصرف شود.

عاقر قرحا را اسیاب کرده و در روغن بادام تلخ یا سیاه دانه ریخته و به صورت بمالد.

اگر صورت لاغر شده باشد به آن «لقوه یا بس» یا خشک گفته می شود و علامت آن این است که پوست پیشانی جانب (سمت) بیمار سفت و کشیده شده به بالا است و چین پیشانی ناپدید میشود و در پوست سر یا گردن چین ایجاد می شود و آب دهان کاهش می یابد و بستن چشم دشوار می گردد و سر درد وجود دارد.

درمان این نوع بر اساس رطوبت بخشی به بدن است یعنی باید آب پنیر (ماء الجبن) و ماء الشعیر طبی، مصرف نماید.

مقداری بنفشه، تخم کاهو، جو پوست کنده، برگ ختمی، برگ بید، کدو و نیلوفر، جوشانده و آب آن را به طور مرتب به صورت بمالد.

پودر بنفشه و گل ختمی و آرد جو را با لعاب اسفرزه و روغن کدو مخلوط کرده و به صورت ضماد بر صورت مالیده شود.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت