ترکیبات غذایی سمی ، خطرناک و مضر (بخش اول)

675
ترکیبات غذایی سمی

در این مبحث با موضوع ترکیبات غذایی سمی ، خطرناک و مضر همراه شما هستیم با توجه به طولانی بودن این مبحث مطالب در غالب چندین مقاله در سایت منتشر شده است خواهشمندیم تا پایان مبحث با ما باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید تنها بخشی از اطلاعات راجع به ترکیبات غذایی سمی، خطرناک و مضر پیرامون زندگی ماست که متاسفانه برحسب عادات نادرست اکتسابی، کمتر به آن توجه نموده و یا به خاطر مشغله های زندگی امروز گاهی اجتناب از آن ناممکن به نظر می آید.

ما هم چنان که از مرگ می ترسیم برای مردن نوبت می گیریم!

ترکیبات غذایی سمی

با توجه به افزایش میزان سرطان و بیماری های صعب العلاج دیگر در این سال ها، نقش تغذیه و توجه به آن در پیشگیری از این بیماریها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. امید است با رعایت هر چه بیشتر این موارد، بتوانیم در پرتو غذاهای پاک و سالم، زندگی توام با سلامتی داشته و به کمالات انسانی و رضای الهی نایل شویم.

روغن نباتی و کره گیاهی

مصرف این روغن ها در بدن باعث رسوب کلسترول در دیواره رگها، تنگی عروق قلب افزایش فشار خون و افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب می شود. همچنین اسیدهای چرب ترانس موجود در این روغن ها، در ایجاد زخم های گوارشی، اختلال در سوخت و ساز گلوکز و افزایش التهاب بدن نقش اساسی دارند.

توصیه می شود به جای استفاده از آنها از روغن های حیوانی یا روغن زیتون، کنجد، هسته انگور، ذرت و آفتاب گردان طبیعی براساس مزاج استفاده شود.

در پژوهشی که در سال ۱۳۸۱ بر روی کره های گیاهی موجود در بازار ایران انجام شد، مشخص شد که در این کره ها مقادیر زیادی اسیدهای چرب اشباع وجود دارد که باعث ایجاد اثرات سو بر چربی خون می شود.

تبلیغات مختلف در مورد مارگارین های گیاهی بر عاری بودن از کلسترول و فقدان تاثیرات مضر این فراورده ها بر چربی خون تاکید می نماید و این امر منجر به تشویق مصرف این فراورده ها می شود در حالی که معیارهای FDA نشان میدهد که مضرات مصرف مارگارین های گیاهی موجود در ایران از کره های حیوانی بیشتر است.

از ترکیبات غذایی سمی سرخ کردنی ها

ترکیبات غذایی سمی-1

با سرخ کردن دمایی بالاتر از ۱۵۰ درجه سانتی گراد به وجود می آید که باعث می شود بخش عمده ای از املاح معدنی، ویتامینها و آنزیم های مهم و مفید غذایی از بین برود. غذاها در اثر سرخ کردن، دیرهضم شده، سیستم گوارش بدن را مختل و آن را خسته و فرسوده می کنند.

توصیه می شود به جای آن از کباب، بخار پز یا آب پز کردن غذاها استفاده شود.

در مطالعه ای که در سال ۱۳۸۵ در استان گلستان صورت گرفت مشاهده شد که در کسانی که بیشتر غذاهای خود را به صورت سرخ کرده مصرف می کنند، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و مقعد بیشتر است.

ترکیبات غذایی سمی (غذاهای پرچرب)

مصرف زیاده از حد روغن باعث بروز اضافه وزن و چاقی شده و امکان افزایش کلسترول را فراهم می کند. هم چنین خطر ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش میدهد. در مطالعه ای که در تهران بر روی افراد با تحرک کم صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف غذاها و شیرینی جات و دسرهای پرچرب باعث افزایش احتمال چاقی و پرفشاری خون در افراد می شود.

نوشیدنی های صنعتی

ترکیبات غذایی سمی-2

این نوشیدنی ها باعث پوسیدگی دندان ها، چاقی، سو تغذیه، سنگ کلیه، چین و چروک پوست، پوکی استخوان، بیماری های کبدی، دیابت، آلرژی، کاهش حافظه، بیماریهای قلبی و عروقی و… می شود. علاوه بر رنگها، اسانس ها، شیرین کننده های مصنوعی و مواد ناسالم دیگر به کار رفته در آبمیوه ها و نوشیدنی های صنعتی، بسیاری از آنها در بطری های پلاستیکی هستند که این بطری ها دارای ماده ای به نام بیس فنول A هستند.

این ماده مختل کننده عملکرد غدد درون ریز است که ممکن است بر روی عملکرد تیروئید در انسان، به خصوص در جنین اثر داشته باشد. این ماده همچنین ممکن است نیمه عمر T4 سرم را از طریق فعال نمودن آنزیم های کبدی کاهش دهد. این ماده بایستی از رژیم غذایی حذف شود. امروزه استفاده از نوشیدنی های انرژی زا در بین مردم بخصوص جوانان و نوجوانان بسیار متداول شده است.

تحقیقات نشان میدهند که در ترکیب برخی از این نوشابه ها کافئین با مقادیر بالا و عصاره گیاه گوارانا وجود دارد که اعتیاد آور است. کافئین به سرعت بعد از مصرف نوشیدنی جذب شده و به بافت های بدن می رسد.

کافئین با مقادیری که در این نوشابه ها موجود است می تواند باعث ایجاد علایمی از قبیل تهوع و تپش قلب در فرد مصرف کننده شود که بیماران قلبی یا دارای سابقه تشنج در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

مصرف زیاد نوشابه های انرژی زا موجب تهوع، اسهال و استفراغ، نفخ، دل درد، بی خوابی، ناراحتی معده و تحریک پذیری می شود. این نوشیدنی ها با مقادیر بالای انرژی معمولا حاوی سطح بالایی از مواد قندی می باشند و می توانند باعث بروز چاقی، پوسیدگی دندان و عوارض دیگر شوند.

توصیه می شود به جای نوشیدنی های صنعتی از انواع شیرهای گیاهی مانند شیر بادام، شیر گردو، شیر پسته، شیرفندق، شیرخرما و غیره یا از انواع شربت های طبیعی نظیر شربت عسل با آب لیموترش تازه، شربت عسل با عرق بهارنارنج، شربت شاه توت، شربت توت فرنگی، انواع دم کرده های گیاهی سنتی و … استفاده شود.

از ترکیبات غذایی سمی ، شیرین کننده های مصنوعی

ساکاروز موجود در آنها بیماری های متعددی به وجود می آورد که برخی از آنها عبارتند از سرکوب سیستم ایمنی بدن، برهم زدن تعادل املاح و مواد معدنی در بدن، کاهش انعطاف پذیری و عملکرد بافت ها، افزایش بیماریهای قلبی عروقی، افزایش چربی و فشار خون، چاقی، کاهش ویتامین E، کاهش توانایی عملکرد آنزیم ها، کاهش ظرفیت یادگیری حافظه، برهم زدن تعادل هورمون ها از جمله هورمون رشد، دیابت، يبوست، سرطان پروستات، پستان، تخمدان و رکتوم، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه، آسم و آلرژی، میگرن و انواع سردردهای شدید، کیست تخمدان، افزایش هورمون استروژن در مردها نازایی، پیری زودرس و …. امروزه انواعی از شیرین کننده های مصنوعی در ترکیب مواد غذایی صنعتی و داروهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

این شیرین کننده ها با ایجاد تغییر در ذائقه انسان باعث پرخوری و چاقی می شوند. بعضی از این شیرین کننده ها، مانند آسپارتام با ایجاد تغییرات هورمونی باعث بروز افسردگی در فرد می شوند.

توصیه می شود به جای آنها از عسل، شکر سرخ، توت، مویز و سایر شیرینی های طبیعی استفاده شود.

تنقلات مصنوعی

تنقلات مصنوعی از قبیل پفک، بیسکویت، شکلات، آب نبات، یخمک، نوشمک، چیپس، کاکائو، کیک، کلوچه، آدامس، ساندیس و امثال آن به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و یا بکینگ پودر و جوش شیرین باعث کم اشتهایی، ناراحتیهای عصبی، آلرژی پوستی و تنفسی، ریزش موضعی مو، متوقف ساختن رشد کودکان، کیست های تخمدان، نازایی، سرطان و … می شود. جویدن آدامس باعث تحریک دایم سیستم گوارشی و ترشح اسید معده میشود که می تواند منجر به بروز زخم معده شود. در مطالعه ای در شهر یزد مشاهده شد که مصرف بالای چیپس و پفک به اضافه وزن و چاقی بیش از اندازه در کودکان دبستانی می انجامد.

توصیه می شود به جای استفاده از آنها از عسل طبیعی، شکر سرخ، شیره خرما و انگور، مارمالاد، شیرینی ها، حلواها و دسرهای طبیعی، مرباها، مویز، خرما، توت خشک، انجیر خشک، برگه زردآلو و هلو، چهار مغز (بادام، پسته، فندق و گردو) و غیره استفاده کنید. به جای آدامس می توان از سقز و انواع صمغ های گیاهی نظیر کندر استفاده کرد.

بستنی و فالوده صنعتی

یخ موجود در بستنی، فالوده، یخمک، نوشمک و غیره می تواند باعث دیسک کمر، ضعیف شدن اعصاب رحم، سقط جنین، نازایی، ضعف سیستم مغزی نخاعی و غیره شود. کربوکسی متیل سلولز موجود در بستنی که در کارخانه های صنعتی به عنوان حجم دهنده و تغلیظ کننده، به جای پودر ثعلب به کار می رود می تواند باعث بیماری صرع، دردهای شدید ناحیه لگن بخصوص درد دوران عادت ماهیانه و … شود.

توصیه می شود به جای آنها از فالوده و بستنی های سنتی استفاده شود.

آب یخ نوشیدن

ترکیبات غذایی سمی-4

آب یخ، تغییر ناگهانی در دمای بدن و معده ایجاد کرده باعث غليظ شدن شیره معده، از دست رفتن املاح موجود در خون و عدم تعادل سدیم و پتاسیم در بدن شده که می تواند منجر به صدمه به سیستم عصبی و کبد و کلیه شود. طب سنتی یخ را سودازا دانسته حتی اگر درون آب ذوب شود باعث بسیاری از بیماریهای سوداوی می شود.

توصیه می شود به جای آن از آب خنک به همراه یک عدد لیموترش تازه استفاده شود. برای خنک کردن آب می توان از یخچال و یا آب سرد کن های دوجداره که در فضای خارجی آن یخ قرار می گیرد (یخ با آب تماس ندارد) استفاده کرد.

مرغ ماشینی

استفاده از مرغ ماشینی به چند علت توصیه نمی شود:

ا. مرغ های ماشینی در فضای سربسته زندگی کرده و به دلیل محرومیت از نور آفتاب و بیداری مداوم (۴۵ تا ۵۰ روز) اسید لاکتیک فراوان در بدن آنها ذخیره می شود که در نتیجه استفاده از این مرغ ها، اسید لاکتیک بدن بالا رفته و باعث مسمومیت می شود، یعنی آنزیم لاکتات دهیدروژناز (LDH) در افرادی که مرتب مرغ مصرف می کنند بالا رفته و حالت هایی چون افسردگی، ترس، اضطراب و دیدن کابوس را موجب می شود.

۲. مرغ ها با تزریق هورمون رشد، به سرعت رشد کاذب پیدا کرده و فرآیند رشد طبیعی خود را طی نمی کنند که این باعث کاهش ارزش غذایی آنها می شود.

٣. استفاده از هورمون های استروژن و تستوسترون در مواد تغذیه ای حیوانات، می تواند باعث بلوغ زودرس در انسان می شود. هرچه سن بلوغ و یائسگی پایین تر باشد میزان ابتلا به سرطان افزایش پیدا می کند. این موضوع می تواند یکی از عوامل افزایش سرطان سینه در خانمها و سرطان پروستات در آقایان باشد.

توصیه می شود در صورت امکان از مصرف آنها به خصوص پوست و جگر مرغ دوری کرده و به جای آن از مرغ محلی و دیگر پرنده های خانگی استفاده شود.

نکته:

پرنده هرچه بلند پرواز تر باشد و از غذاهای طبیعی و متنوع طبیعت تغذیه کرده باشد گوشت آن گرم تر است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید