ترکیبات غذایی سمی ، خطرناک و مضر

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
3,290 بازدید
ترکیبات غذایی سمی

آنچه در این مقاله می خوانید تنها بخشی از اطلاعات راجع به ترکیبات غذایی سمی و خطرناک و مضر پیرامون زندگی ماست که متاسفانه برحسب عادات نادرست اکتسابی، کمتر به آن توجه نموده و یا به خاطر مشغله های زندگی امروز گاهی اجتناب از آن ناممکن به نظر می آید.

ما هم چنان که از مرگ می ترسیم برای مردن نوبت می گیریم!

با توجه به افزایش میزان سرطان و بیماری های صعب العلاج دیگر در این سال ها، نقش تغذیه و توجه به آن در پیشگیری از این بیماریها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. امید است با رعایت هر چه بیشتر این موارد، بتوانیم در پرتو غذاهای پاک و سالم، زندگی توام با سلامتی داشته و به کمالات انسانی و رضای الهی نایل شویم.

روغن نباتی و کره گیاهی

ترکیبات غذایی سمی

مصرف این روغن ها در بدن باعث رسوب کلسترول در دیواره رگها، تنگی عروق قلب افزایش فشار خون و افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب می شود. همچنین اسیدهای چرب ترانس موجود در این روغن ها، در ایجاد زخم های گوارشی، اختلال در سوخت و ساز گلوکز و افزایش التهاب بدن نقش اساسی دارند.

توصیه می شود به جای استفاده از آنها از روغن های حیوانی یا روغن زیتون، کنجد، هسته انگور، ذرت و آفتاب گردان طبیعی براساس مزاج استفاده شود.

در پژوهشی که در سال ۱۳۸۱ بر روی کره های گیاهی موجود در بازار ایران انجام شد، مشخص شد که در این کره ها مقادیر زیادی اسیدهای چرب اشباع وجود دارد که باعث ایجاد اثرات سو بر چربی خون می شود.

تبلیغات مختلف در مورد مارگارین های گیاهی بر عاری بودن از کلسترول و فقدان تاثیرات مضر این فراورده ها بر چربی خون تاکید می نماید و این امر منجر به تشویق مصرف این فراورده ها می شود در حالی که معیارهای FDA نشان میدهد که مضرات مصرف مارگارین های گیاهی موجود در ایران از کره های حیوانی بیشتر است.

ترکیبات غذایی سمی- سرخ کردنی ها

ترکیبات غذایی سمی- سرخ کردنی ها

با سرخ کردن دمایی بالاتر از ۱۵۰ درجه سانتی گراد به وجود می آید که باعث می شود بخش عمده ای از املاح معدنی، ویتامینها و آنزیم های مهم و مفید غذایی از بین برود. غذاها در اثر سرخ کردن، دیرهضم شده، سیستم گوارش بدن را مختل و آن را خسته و فرسوده می کنند.

توصیه می شود به جای آن از کباب، بخار پز یا آب پز کردن غذاها استفاده شود.

در مطالعه ای که در سال ۱۳۸۵ در استان گلستان صورت گرفت مشاهده شد که در کسانی که بیشتر غذاهای خود را به صورت سرخ کرده مصرف می کنند، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و مقعد بیشتر است.

ترکیبات غذایی سمی-غذاهای پرچرب

مصرف زیاده از حد روغن باعث بروز اضافه وزن و چاقی شده و امکان افزایش کلسترول را فراهم می کند. هم چنین خطر ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش میدهد. در مطالعه ای که در تهران بر روی افراد با تحرک کم صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف غذاها و شیرینی جات و دسرهای پرچرب باعث افزایش احتمال چاقی و پرفشاری خون در افراد می شود.

نوشیدنی های صنعتی

ترکیبات غذایی سمی-2

این نوشیدنی ها باعث پوسیدگی دندان ها، چاقی، سو تغذیه، سنگ کلیه، چین و چروک پوست، پوکی استخوان، بیماری های کبدی، دیابت، آلرژی، کاهش حافظه، بیماریهای قلبی و عروقی و… می شود.

علاوه بر رنگها، اسانس ها، شیرین کننده های مصنوعی و مواد ناسالم دیگر به کار رفته در آبمیوه ها و نوشیدنی های صنعتی، بسیاری از آنها در بطری های پلاستیکی هستند که این بطری ها دارای ماده ای به نام بیس فنول A هستند.

این ماده مختل کننده عملکرد غدد درون ریز است که ممکن است بر روی عملکرد تیروئید در انسان، به خصوص در جنین اثر داشته باشد. این ماده همچنین ممکن است نیمه عمر T4 سرم را از طریق فعال نمودن آنزیم های کبدی کاهش دهد.

این ماده بایستی از رژیم غذایی حذف شود. امروزه استفاده از نوشیدنی های انرژی زا در بین مردم بخصوص جوانان و نوجوانان بسیار متداول شده است.

تحقیقات نشان میدهند که در ترکیب برخی از این نوشابه ها کافئین با مقادیر بالا و عصاره گیاه گوارانا وجود دارد که اعتیاد آور است. کافئین به سرعت بعد از مصرف نوشیدنی جذب شده و به بافت های بدن می رسد.

کافئین با مقادیری که در این نوشابه ها موجود است می تواند باعث ایجاد علایمی از قبیل تهوع و تپش قلب در فرد مصرف کننده شود که بیماران قلبی یا دارای سابقه تشنج در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

مصرف زیاد نوشابه های انرژی زا موجب تهوع، اسهال و استفراغ، نفخ، دل درد، بی خوابی، ناراحتی معده و تحریک پذیری می شود. این نوشیدنی ها با مقادیر بالای انرژی معمولا حاوی سطح بالایی از مواد قندی می باشند و می توانند باعث بروز چاقی، پوسیدگی دندان و عوارض دیگر شوند.

توصیه می شود به جای نوشیدنی های صنعتی از انواع شیرهای گیاهی مانند شیر بادام، شیر گردو، شیر پسته، شیر فندق، شیرخرما و غیره یا از انواع شربت های طبیعی نظیر شربت عسل با آب لیموترش تازه، شربت عسل با عرق بهارنارنج، شربت شاه توت، شربت توت فرنگی، انواع دم کرده های گیاهی سنتی و … استفاده شود.

ترکیبات غذایی سمی-شیرین کننده های مصنوعی

ساکاروز موجود در آنها بیماری های متعددی به وجود می آورد که برخی از آنها عبارتند از سرکوب سیستم ایمنی بدن، برهم زدن تعادل املاح و مواد معدنی در بدن، کاهش انعطاف پذیری و عملکرد بافت ها، افزایش بیماریهای قلبی عروقی، افزایش چربی و فشار خون، چاقی، کاهش ویتامین E، کاهش توانایی عملکرد آنزیم ها، کاهش ظرفیت یادگیری حافظه، برهم زدن تعادل هورمون ها از جمله هورمون رشد، دیابت، يبوست، سرطان پروستات، پستان، تخمدان و رکتوم، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه، آسم و آلرژی، میگرن و انواع سردردهای شدید، کیست تخمدان، افزایش هورمون استروژن در مردها نازایی، پیری زودرس و …. امروزه انواعی از شیرین کننده های مصنوعی در ترکیب مواد غذایی صنعتی و داروهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

این شیرین کننده ها با ایجاد تغییر در ذائقه انسان باعث پرخوری و چاقی می شوند. بعضی از این شیرین کننده ها، مانند آسپارتام با ایجاد تغییرات هورمونی باعث بروز افسردگی در فرد می شوند.

توصیه می شود به جای آنها از عسل، شکر سرخ، توت، مویز و سایر شیرینی های طبیعی استفاده شود.

تنقلات مصنوعی

تنقلات مصنوعی از قبیل پفک، بیسکویت، شکلات، آب نبات، یخمک، نوشمک، چیپس، کاکائو، کیک، کلوچه، آدامس، ساندیس و امثال آن به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و یا بکینگ پودر و جوش شیرین باعث کم اشتهایی، ناراحتیهای عصبی، آلرژی پوستی و تنفسی، ریزش موضعی مو، متوقف ساختن رشد کودکان، کیست های تخمدان، نازایی، سرطان و … می شود.

جویدن آدامس باعث تحریک دایم سیستم گوارشی و ترشح اسید معده میشود که می تواند منجر به بروز زخم معده شود. در مطالعه ای در شهر یزد مشاهده شد که مصرف بالای چیپس و پفک به اضافه وزن و چاقی بیش از اندازه در کودکان دبستانی می انجامد.

توصیه می شود به جای استفاده از آنها از عسل طبیعی، شکر سرخ، شیره خرما و انگور، مارمالاد، شیرینی ها، حلواها و دسرهای طبیعی، مرباها، مویز، خرما، توت خشک، انجیر خشک، برگه زردآلو و هلو، چهار مغز (بادام، پسته، فندق و گردو) و غیره استفاده کنید. به جای آدامس می توان از سقز و انواع صمغ های گیاهی نظیر کندر استفاده کرد.

بستنی و فالوده صنعتی

یخ موجود در بستنی، فالوده، یخمک، نوشمک و غیره می تواند باعث دیسک کمر، ضعیف شدن اعصاب رحم، سقط جنین، نازایی، ضعف سیستم مغزی نخاعی و غیره شود.

کربوکسی متیل سلولز موجود در بستنی که در کارخانه های صنعتی به عنوان حجم دهنده و تغلیظ کننده، به جای پودر ثعلب به کار می رود می تواند باعث بیماری صرع، دردهای شدید ناحیه لگن بخصوص درد دوران عادت ماهیانه و … شود.

توصیه می شود به جای آنها از فالوده و بستنی های سنتی استفاده شود.

آب یخ

ترکیبات غذایی سمی-4

آب یخ، تغییر ناگهانی در دمای بدن و معده ایجاد کرده باعث غليظ شدن شیره معده، از دست رفتن املاح موجود در خون و عدم تعادل سدیم و پتاسیم در بدن شده که می تواند منجر به صدمه به سیستم عصبی و کبد و کلیه شود.

طب سنتی یخ را سودازا دانسته حتی اگر درون آب ذوب شود باعث بسیاری از بیماریهای سوداوی می شود.

توصیه می شود به جای آن از آب خنک به همراه یک عدد لیموترش تازه استفاده شود. برای خنک کردن آب می توان از یخچال و یا آب سرد کن های دوجداره که در فضای خارجی آن یخ قرار می گیرد (یخ با آب تماس ندارد) استفاده کرد.

مرغ ماشینی

استفاده از مرغ ماشینی به چند علت توصیه نمی شود:

ا. مرغ های ماشینی در فضای سربسته زندگی کرده و به دلیل محرومیت از نور آفتاب و بیداری مداوم (۴۵ تا ۵۰ روز) اسید لاکتیک فراوان در بدن آنها ذخیره می شود که در نتیجه استفاده از این مرغ ها، اسید لاکتیک بدن بالا رفته و باعث مسمومیت می شود، یعنی آنزیم لاکتات دهیدروژناز (LDH) در افرادی که مرتب مرغ مصرف می کنند بالا رفته و حالت هایی چون افسردگی، ترس، اضطراب و دیدن کابوس را موجب می شود.

۲. مرغ ها با تزریق هورمون رشد، به سرعت رشد کاذب پیدا کرده و فرآیند رشد طبیعی خود را طی نمی کنند که این باعث کاهش ارزش غذایی آنها می شود.

٣. استفاده از هورمون های استروژن و تستوسترون در مواد تغذیه ای حیوانات، می تواند باعث بلوغ زودرس در انسان می شود. هرچه سن بلوغ و یائسگی پایین تر باشد میزان ابتلا به سرطان افزایش پیدا می کند. این موضوع می تواند یکی از عوامل افزایش سرطان سینه در خانمها و سرطان پروستات در آقایان باشد.

توصیه می شود در صورت امکان از مصرف آنها به خصوص پوست و جگر مرغ دوری کرده و به جای آن از مرغ محلی و دیگر پرنده های خانگی استفاده شود.

نکته

پرنده هرچه بلند پرواز تر باشد و از غذاهای طبیعی و متنوع طبیعت تغذیه کرده باشد گوشت آن گرم تر است.

گوشت زیاد

ترکیبات غذایی خطرناک

استفاده از گوشت در حد متعارف مشکلی برای انسان ایجاد نمی کند (هفته ای یک تا دو بار)، ولی استفاده مکرر آن موجب افزایش کلسترول، بالا رفتن اسیداوریک، بیماری نقرس و سایر بیماری های مفصلی می گردد.

رسول خدا (ص) فرموده است: «شیر گاو شفا، روغن گاو دوا و گوشت آن مرض است».

این حدیث مربوط به مناطق گرم و خشک عربستان است که مصرف گوشت گاو در آن مناطق به شدت سودازا بوده، خون را غلیظ کرده و برای کبد مضر است و استفاده از آن سبب تیرگی پوست صورت، افسردگی، وسواس، جذام، واریس، بزرگ شدن طحال و بیماریهای سوداوی می شود ولی در مناطق سردسیر مثل شمال اروپا یا کانادا گوشت گاو مفید بوده و جز برنامه غذایی معمول این مناطق نیز می باشد.

توصیه می شود به جای آن از گوشت گوساله یک ساله، گوشت شتر جوان، گوسفند نر جوان، بره یک ساله، بزغاله، بوقلمون، مرغ و خروس محلی و غیره استفاده نمود.

فرآورده های گوشتی صنعتی

ترکیبات غذایی خطرناک-1

برای تهیه سوسیس، کالباس و همبرگر روش های مختلفی وجود دارد، یکی از روش های شایع امروزی به ویژه در ایران، استفاده از ماده خامی بنام خمیر مرغ می باشد.

خمیر مرغ همان پس مانده های مرغ نظیر پوست، اسکلت و اجزای غیر قابل مصرف آن می باشد که از مکان هایی نظیر اغذیه فروشیها و رستوران ها جمع آوری شده و به صورت های غیربهداشتی به کارخانه ها منتقل شده و توسط دستگاهی بنام بادر چرخ و تبدیل به خمیر مرغ می گردند.

در پژوهشی که در سال ۱۳۸۵ بر روی ۱۰۰ نمونه از این فراورده های غذایی ارسالی از طرف سازمان دامپزشکی کشور و با استفاده از استانداردهای موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور انجام گرفت، آلودگی میکروبی بسیار بالایی به انواع میکروب ها از جمله سالمونلا، اشرشیا کولی، استاف اورئوس و … در این محصولات مشاهده شد.

به علاوه نیترات سدیم موجود در این فرآورده ها در بدن با گلوبین موجود در خون ترکیب شده و ماده ای بنام نیتروزامین ایجاد می کند که موجب بروز سرطان معده می شود. ترکیب نیترات سدیم با اسید کلریدریک معده باعث ایجاد اسیدنیتروز و نمک طعام میشود.

اسید نیتروز در بدن به دو موتاژن شیمیایی بنام گزانتین و هیپوگزانتین تبدیل شده که بی شک از تخریب کنندگان زنجیره DNA و توالی اسیدهای آمینه بوده و منجر به بروز انواع سرطان می شود.

همچنین فسفات موجود در آنها با ایجاد اختلال در جذب کلسیم، خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. نمک و چربی زیاد موجود در آنها نیز خطر ابتلا به فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی را بالا می برد.

در یک پژوهش در ایران، چند نوع از پرمصرف ترین غذاهای آماده شامل انواع سوسیس، کالباس، همبرگر و پیتزا از سوپرمارکتها و رستوران ها تهیه گردید. ۱۰ گرم از هر نمونه جهت تعیین چربی کل و اندازه گیری اسیدهای چرب موجود در این فراورده ها، مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این مطالعه نشان داد که محتوای اسیدهای چرب ترانس موجود در غذاهای آماده ایرانی بسیار بالاتر از میزان مجاز می باشد که باعث تشدید اثرات سو آن بر سلامتی می شود.وجود چاشنی های متعدد مانند سیر زیاد (۶۰ – ۳۰ درصد)، زیره، فلفل سیاه و سفید و سایر ادویه های تند بر روی کبد اثر تخریبی داشته و انواع ناراحتی های پوستی مانند آکنه را ایجاد می کند.

مصرف گوشت های فراوری شده (سوسیس، کالباس، کنسرو و …) با افزایش خطر سکته مغزی همراه است. نمک سود کردن و فریز کردن گوشت، از خاصیت آنتی اکسیدانی آن می کاهد.

توصیه می شود که به جای آن از گوشت های طبیعی استفاده شود. مصرف گوشت های ارگانیک و طبیعی مقاومت بدن نسبت به آنتی بیوتیکها را کاهش می دهد.

ساندویچ و پیتزا

ساندویچ و پیتزا به خاطر داشتن سوسیس و کالباس، بیماری های مختلفی را باعث می شوند. خمیر پیتزا چون از آرد نول تهیه میشود، بعد از مصرف در روده تبدیل به قند شده و تولید الکل می کند که می تواند موجب بیماری میگرن شود.

از دیگر عوارض ناشی از این غذاها بیماریهای پوستی، عصبی و یبوست است که خود عوارضی مانند بواسیر، شقاق مقعد و بیماری کولیت یا قولنج روده و … را به دنبال دارد.

نکته: پنیر پیتزا و پنیرهای مشابه آن، که در اثر ماندن و تخمیر زیاد حالت کشدار پیدا می کنند سودازا می باشند. در مطالعه ای در فرانسه در سال ۲۰۰۹ مشاهده شد که مصرف انواع پیتزا، پاستا، سس مایونز و انواع طعم دهنده های صنعتی با افزایش خطر سرطان پستان در سنین یائسگی همراه است.

توصیه می شود به جای آنها از فلافل که از غذاهای مفید و سنتی ایرانی می باشد استفاده شود (به شرط اینکه روغن آن سوخته نباشد).

غذاهای آماده و رستورانی

بر اساس تحقیقات کارشناسان، غذاهای آماده و رستورانی از جمله ترکیبات غذایی سمی و خطرناک هستند که در رستوران ها به عنوان غذاهای آماده توزیع می شود.

به دلیل استفاده از افزودنیهای صنعتی و مواد اولیه ای مثل سوسیس و … و روش نادرست تهیه آن، باعث امراض سوداوی مانند ناراحتی های پوستی، بیماریهای عصبی، دیدن خواب های آشفته و کابوس و ریزش مو در انسان می شوند.

همزمان با گسترش رستوران های غذاهای سریع و آماده در دنیا، پدیده چاقی نیز رواج یافته است و این در حالی است که چاقی می تواند باعث امراضی از قبیل بیماری های قلبی، سرطان روده، معده و سینه، فشار خون بالا و نازایی شود.

ماکارونی، لازانیا و انواع رشته های صنعتی

ترکیبات غذایی خطرناک-2

بر اساس اسناد و نوشته های قدیمی برای اولین بار مارکوپولو در قرن ۱۳ میلادی، پس از بازگشت از چین غذایی شبیه به ماکارونی را به دربار هدیه کرد.

این محصول به طور وسیعی در قرن بیستم وارد بازار مصرف عمومی و تجارت گردید. ماکارونی چون با آرد نول تهیه شده و فاقد سبوس است، ارزش غذایی ندارد و به دلیل حالت خمیری و زیاد جویده نشدن آن، موسین و پتیالین بزاق کمتر تولید شده و به راحتی هضم نمی شود.

هم چنین فاقد فیبر گیاهی بوده ایجاد یبوست می کند و باعث به وجود آمدن سم پنومائین و گازهای سمی دیگر در روده بزرگ می شود.

ترکیبات غذایی خطرناک ، غذاهای مانده، بیات و فریز شده

غذاهای فریز شده آرام آرام ماهیت ماده غذایی خود را از دست داده و خواص آنها کمتر شده و حتی طعم آنها نیز تغییر خواهد کرد. انجماد، دشمن اصلی ویتامینها خصوصا ویتامین E می باشد.

غذاهای مانده، بیات و فریز شده سودازا بوده و باعث بروز انواع بیماریهای روحی و روانی، غلظت خون، بیماریهای پوستی و غیره می شود.توصیه می شود به جای استفاده از آنها از سبزیها و حبوبات خشک کرده و یا گوشت و غذاهای تازه استفاده شود.

غلات تصفیه شده

نتایج تحقیقی در ایتالیا حاکی از آن است که رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد غلات بدون سبوس و به خصوص نان سفید، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه میشود. آرد سفید و آرد برنج (بدون سبوس) و تمام غذاهایی که با این دو ترکیب تهیه می شوند جز غذاهای افزایش دهنده چربی های خون به شمار می آیند.

توصیه می شود به جای آنها از آرد گندم، جو و برنج سبوس دار استفاده شود و به جای برنج سفید و آبکشی می توان از کته با شوید (شوید پلو) یا زعفران و زیره استفاده نمود. در صورت ضرورت می توان از برنج آبکشی به همراه سبوس دوم برنج استفاده کرد.

تذکر: در برخی رستوران ها به برنج سفید زاج می زنند تا قد بکشد و شفاف شود در حالی که زاج، موجب شکنندگی عروق می شود.

سس

ترکیبات غذایی خطرناک-3

سس حاوی زرده تخم مرغ، روغن مایع و ادویه های مختلف بوده که مصرف بی رویه این گونه مواد مشکلات زیادی مانند سنگهای صفراوی، ناراحتیهای کبدی، آلرژی، چرب شدن سریع پوست و مو و مهم تر و خطرناک تر از همه گرفتگی عروق کرونر قلب در بدن ایجاد می کند.

در پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ در آمریکا صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف غذاهای بسیار پرچرب از جمله سس مایونز باعث افزایش خطر بروز سرطان روده بزرگ در افراد سالم می شود.

توصیه می شود به جای آن از انواع سس های گیاهی طبیعی استفاده شود.

ادویه های تند

ادویه ها اگر به مقدار کم استفاده شوند مسالهای ایجاد نمی کنند اما چون جز دواهای غذایی محسوب می شوند بر روی بدن اثر دارویی داشته و باعث تغییر در کیفیت بدن می شوند و اگر به طور مرتب و زیاد استفاده شوند می توانند باعث ناراحتیهای پوستی و آلرژی های شدید، آسم، غلظت خون، خارش چشم و التهاب کبد شوند.

نمک زیاد

استفاده مداوم از چاشنی های شور مضر و سودازا بوده و سلامتی انسان را به خطر می اندازد و بهتر است بیش از مقدار لازم (۶ گرم در روز) استفاده نشود. دریافت زیاد نمک، اثرات مضری بر سلامتی دارد که مهم ترین آنها فشارخون، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم، بیماری کلیوی و احتباس مایعات بدن می باشد.

توصیه می شود طبق سفارش بزرگان نمک را قبل و بعد از غذا مزه مزه کرده که باعث رفع صدها بیماری می شود نه اینکه آن را به غذا اضافه کرده و مشکلات زیادی ایجاد کنیم.

ترشی و سرکه های صنعتی

مصرف این ترشیها اشتهای کاذب ایجاد نموده و باعث پرخوری گشته و می تواند موجب ناراحتی های گوارشی مانند زخم معده و اثنی عشر شود. هم چنین افرادی که به طور مداوم از این قبیل مواد استفاده می کنند به دلیل غلبه سردی مستعد ابتلاء به بیماری های استخوانی و مفصلی، ضعف اعصاب، صرع، ناتوانی قوای جنسی و سستی آلت تناسلی می باشند.

توصیه می شود به جای استفاده از آنها از ترشی های گیاهی، آب لیموترش تازه، سرکه های طبیعی مانند سرکه سیب، انگور و غیره و همچنین زیتون پرورده استفاده شود.

دخانیات، مواد مخدر و نوشابه های الکلی

برخی از مضرات آنها عبارتند از ریزش مو، آب مروارید، چین و چروک پوست، ضایعات شنوایی، سرطان، فساد دندان ها، پوکی استخوان، بیماری های قلبی، زخم معده، سرطان رحم، سقط جنین، سیروز کبدی، تغییر شکل دادن سلول های جنسی و…

مواد کافئین دار برخی از تاثیرات کافئین در بدن عبارتند از فشار خون بالا، حرکت نامنظم قلب، افزایش اپی نفرین و نوراپی نفرین و کاتکولامین، افزایش ترشح اسید معده وبیسین، زایمان زودرس، افزایش قند خون، کاهش جذب آهن در روده ها و …… چای سیاه نیز حاوی کافئین بوده و می تواند بسیاری از بیماریهای گوارشی، قلبی کلیوی، پوستی، یبوست، کم خونی و … را باعث شود.

در منابع طب سنتی، چای سیاه ( البته طبیعی و بدون رنگ آن) را نسبت به انواع دیگر چای ضعیف تر و پست تر معرفی کرده اند. چای سفید که از جوانه های تازه روییده و کرکدار گیاه چای تهیه می شود بهترین نوع چای بوده و دارای خواص بسیاری می باشد و چای سبز در مرتبه ای . چای سفید و سیاه قرار دارد.

شیر و فرآورده های لبنی پاستوریزه

ترکیبات مضر

شیر و سایر مواد لبنی پاستوریزه به دلیل از دست دادن بیش از حد چربی و وجود مواد نگهدارنده، طبعی سرد و تر داشته و می توانند باعث ایجاد عوارض مختلفی از جمله سردرد، خواب آلودگی، فراموشی، بیماریهای گوارشی و کوليت، روماتیسم و… شوند و استفاده از آنها برای بیماران بلغمی و مبتلایان به بیماریهای مفصلی ممنوع است.

توصیه می شود به جای آنها از لبنیات محلی به همراه مصلحات آن استفاده شود. مصرف محصولات لبنی ارگانیک و طبیعی نسبت به انواع غیرارگانیک، فرد را با خطر کمتری از ابتلا به اگزما و بیماریهای دیگر مواجه می کنند.

میوه های گلخانه ای و غیرفصلی

ترکیبات مضر -1

طبق فرمایش امام صادق (ع) در کتاب توحید مفضل، زمان رسیدن میوه ها با زمان احتیاج بدن هماهنگ بوده و خوردن میوه های غیرفصلی مضر می باشد. همچنین میوه، خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای به دلیل اصلاح ژنتیکی، مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی و هم چنین تاثیر گازهای گلخانه ای مضرند و انواع آلرژی و حساسیت های پوستی را به وجود می آورند.

توصیه می شود در هر فصل از میوه های مخصوص همان فصل استفاده شود. از دیدگاه طب جدید، میوه ها و سبزیهای ارگانیک و طبیعی دارای آنتی اکسیدان ها و پلی فنل های بیشتری نسبت به انواع پرورشی آنها هستند.

ترکیبات غذای سمی-کمپوت و کنسرو

چون این مواد برای مدت زمان زیادی نگهداری می شوند، به ناچار از مواد نگهدارندهای بنام اتیلن ديامين تترا استیک اسید (EDTA) جهت جلوگیری از زود فاسد شدن آنها استفاده می شود که باعث ایجاد کم خونی ناشی از فقر آهن می شود.

طی مطالعه ای که در سال ۸۶ انجام شد، مشخص گردید که درصدی از کنسر ماهی تولید شده در ایران دارای مقادیر بالاتر از حد استاندارد باقیمانده فلزات مس، قله و سرب می باشند که می تواند سلامت مصرف کنندگان این ماده غذایی را به خطر بیندازد. مصرف فراورده های کنسروی در بعضی افراد باعث شعله ور شدن حملات میگرن می گردد.

توصیه می شود به جای آنها از کمپوت های خانگی که با میوه های مرغوب تهیه می شوند استفاده شود.

پخت غذا در زودپز

ترکیبات مضر -2

درجه حرارت بسیار بالا و فشار زیاد ناشی از بسته بودن محیط پخت، موجب دگرگونی مواد غذایی شده و سیستم گوارش را فرسوده می کند. طبق تحقیقات جدید، زودپز موجب دناتوره شدن ترکیبات پروتئینی موجود در گوشت شده و موادی مضر و سرطان زا تولید می کند.

مایکروفر

امواج مایکروویو بخشی از طیف وسیع امواج الکترومغناطیس می باشند که دامنه فرکانس آنها بین ۳۰۰ مگا هرتز تا ۳۰۰ گیگا هرتز و طول موج آنها بین امتر تا ۱ میلی متر می باشد. این امواج الکترومغناطیس غیر یونیزه کننده، جذب مولکولها شده و تغییراتی در انرژی آنها ایجاد می کنند. شواهد موجود نشان میدهد که امواج مایکروویو بسته به شدت فرکانس، نوع موج و مدت مواجه شدن اثرات مختلف بیولوژیکی ایجاد می کند.

امواج نشت یافته از اجاق مایکروفر در فاصله ۳۰ تا ۵۰ سانتی متری در حدی است که اکثر فاکتورهای خونی را بخصوص در سنین قبل از بلوغ تحت تاثیر قرار میدهد و تعداد گلبول های سفید، پلاکتها و هموگلوبین را کاهش میدهد و باعث عوارضی چون آسیب سلول های مغزی و دستگاه عصبی، اختلالات مغز استخوان، سردرد، خستگی، اب مروارید و سرطان خون می شود. به علاوه نشت امواج مایکروفر تاثیرات منفی بر زنان باردار داشته و باعث افزایش احتمال اختلال در رشد جنین و یا حتی مرگ جنین می شود.

ظروف

ترکیبات مضر -3

ظروف مسی و روی به دلیل آزاد کردن عناصر با ارزش مس و روی به درون غذا، باعث تاثیر عملکرد سیستم مغز و اعصاب و غدد درون ریز بدن می شوند. یکی از اشکالات ظروف مسی اکسید شدن آنهاست که بسیار خطرناک است و باید به موقع قلع اندود یا به اصطلاح سفید شود. وپخت و پز و نگهداری غذا هستند.

ظروف سفالین زردرنگ که در قدیم از آنها استفاده می شد بهترین نوع ظروف برای و ظروف لعابی از کیفیت خوبی برخوردارند.

ظروف چینی یکی از بهترین ظروف غذا می باشند. و ظروف چوبی اگر از مواد مناسبی تهیه شوند برای انواع غذاهای سرد بسیار مناسب هستند.

ظروف چدنی هنگام طبخ، با مواد غذایی ترکیب نمی شوند و این مساله از نظر بهداشتی فوق العاده مهم است.

ظروف سنگی برای طبخ غذاهای گوشتی، مانند انواع خورش و آبگوشت مفید است. این ظرف ها از بهترین ظروف می باشند ولی بیشتر از چند بار نمی توان از آنها استفاده کرد.

ظروف بلورین یا پیرکس اگر از مواد خوب تهیه شده باشند استفاده از آنها مانعی ندارد و کاملا بهداشتی است. امروزه ملامینها از مهجورترین ظروف هستند. اما با وجود کاهش تولید ملامین هنوز در بسیاری از خانه ها چند دست بشقاب و کاسه ملامین پیدا می شود و اغلب افراد از این ظروف برای پیک نیک استفاده می کنند.

ظروف ملامین به دلیل اینکه از مواد حلقوی یا آروماتیک ساخته می شوند برای سلامتی مضر هستند. برای کم کردن ضرر آن در کارخانجات تولید این ظروف موقع پخت قطعه بر روی آنها رویه لعابی داده می شود.

اما در هنگام مصرف، موقع شستن این ظروف بخصوص اگر با سیم ظرفشویی شسته شوند و یا موقع بريدن غذا یا میوه با چاقو در این ظروف بریدگی هایی ایجاد می شود که باعث آسیب دیدن رویه لعابی شده و علاوه بر این موجب تجمع میکروب در آن بریدگیها می شود که هر دو این موارد سلامتی را مخاطره می اندازند.

ظروف آلومینیومی هنگام پخت یون های آزاد به غذا اضافه می کنند که می توانند موجب بروز بیماری هایی مانند آلزایمر، راشیتیسم، کم خونی، اختلالات گوارشی و شود. به علاوه نگهداری مواد غذایی ترش یا شور نیز در ظروف آلومینیومی صحیح نیست.

ظروف آلومینیومی

ظروف استیل سبب ورود سرب به غذاها شده و سرطان زا شناخته شده اند.

ظروف تفلون عموما بهداشتی نیستند زیرا تفلون ماده ای است شیمیایی به نام پلی «تترافلئورواتیلن» که به صورت روکش برای ظروف آلومینیومی استفاده میشود و هنگام طبخ، به مرور وارد غذا شده و همراه آن خورده می شود. 

در تهیه ظروف تفلون از کادمیوم نیز استفاده می شود که از فلزات سنگین بوده و به مرور وارد غذا شده باعث بروز سرطان، کوتاهی قد و ضایعات پوستی می شود. علاوه بر این کادمیوم در سنتز هموگلوبین دخالت کرده و منجر به کم خونی می شود.

ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف معمولا بهداشتی نیستند و در کودکان و بزرگسالان ایجاد آلرژی و حساسیت می کنند.

در پژوهشی که در زمینه کیسه های بسته بندی مواد غذایی (مانند بطری های پلاستیکی نوشیدنی، پلاستیک های بسته بندی شیر، پلاستیک فریزر، کیسه های پلاستیکی زیپ دار و غیر زیپ دار مخصوص فر و مایکروفر و …) و ظروف یکبار مصرف شفاف در ایران صورت گرفت، مشاهده شد که این کیسه های پلی اتیلنی قابلیت سرطان زایی دارند که به خاطر حضور مواد فعالی است که به عنوان پایدار کننده، قبل از فرایند شکل دهی به پلی اتیلن اضافه می شود تا از اکسایش حرارتی آن در دمای بالای فرایند شکل دهی (مثلا ساخت کیسه) ممانعت کند.

بنابراین توصیه می شود که حتی الامکان از کیسه های پلاستیکی نازک (مثل پلاستیک فریزر) جهت نگهداری مواد غذایی سرخ شده و آغشته به مواد چربی (اعم از روغن های جامد یا مایع) استفاده نشود. چون اثر سو مواد چربی دار به جهت تحریک جهش زایی، نسبت به مواد دیگر بیشتر است.

بهتر است به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی، از پاکت های کاغذی جهت حمل و نگهداری مواد غذایی استفاده شود و نیز برای  نگهداری بهتر مواد غذایی در یخچال بهتر است که از کیسه های پارچه ای استفاده شود زیرا کیسه های پارچه ای علاوه بر نداشتن خطر مواد پلاستیکی، دارای منافذ ریزی نیز می باشند که امکان هوادهی آسان تری را به مواد غذایی خصوصا سبزیجات و میوه جات فراهم می آورند و شادابی آنها را برای مدت زمان طولانی تری حفظ می نمایند.

ظروف نقره بهداشتی نبوده و عمده مضرات آنها ترکیب شدن با غذاست. به عنوان مثال اگر قاشق نقره ای را در زرده تخم مرغ فرو کنیم به سرعت اکسید شده و تغییر رنگ می دهد. ظروف “استایروفوم” به علت آن که از نفت خام ساخته میشوند در صورت بلع، سرطان زا می باشند.

از آنجا که دما نقش مهمی در انتقال مونومرهای استایرن (ماده تشکیل دهنده) این ظروف به ماده غذایی دارد و نیز با توجه به خاصیت تجمع پذیری مونومر استایرن به ویژه در بافت چربی و ماندگاری آن در بدن و همچنین سمی بودن متابولیت های آن مانند اکسید استایرن، استفاده از این ظروف بخصوص در مورد غذاها و نوشیدنی های داغ توصیه نمی شود.

خشکبار تیزابی

خشکبار تیزابی

تیزاب که نام دیگر اسید نیتریک می باشد جهت مراقبت و جلوگیری از فساد و ماندگاری بیشتر مواد، مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده بر اثر تبدیل به نیتریت و نیتروزامین با هموگلوبین موجود در خون ترکیب شده و بیماری های خطرناکی از جمله سرطان خون را ایجاد می کند.

توصیه می شود به جای آنها از خشکبار تازه پوست کنده و یا میوه های تازه استفاده شود.

داروهای شیمیایی

در میان ترکیبات مضر میتوان به داروهای شیمیایی اشاره نمود . هر دسته از داروهای شیمیایی، دارای عوارض زیادی در کوتاه مدت یا درازمدت می باشند به طور مثال داروهای ضد التهاب و گلوکوکورتیکوئیدی (کورتونها) مانند پردنیزولون، هیدروکورتیزون، بتامتازون موجب عوارضی مانند افزایش اشتها و چاقی، بی خوابی و… یا مسکن های غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک، بروفن، ایندومتاسین باعث تهوع، خونریزی دستگاه گوارش و… می شوند.

داروهای گیاهی در مواردی همان اثرات درمانی و یا قوی تر را بدون وجود چنین عوارضی دارند به عنوان مثال طی تحقیقات انجام شده خرفه و تخم آن که در دسترس همگان می باشد از اثر ضددردی معادل دیکلوفناک بدون داشتن چنین عوارضی برخوردار است.

بنابراین توصیه می شود در مواردی که امکان آن وجود دارد، تحت نظر پزشک طب سنتی از داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی استفاده شود.

تذکر: باید توجه داشت که مصرف داروهای گیاهی به مزاج، سن و جنس فرد بستگی دارد و در غیر این صورت ممکن است عارضه نیز به دنبال داشته باشد. بنابراین مجددا توصیه می شود که این داروها با نظر پزشک متخصص طب سنتی مصرف شده و از مصرف خودسرانه آن به هر اندازه خودداری شود.

استفاده از چراغ خواب

ترکیبات مضر -5

هنگام خواب، خانه باید تاریک باشد و استفاده از چراغ، استراحت و خواب را از سلول های بدن سلب کرده و منجر به خستگی توام با خمیازه و دهن دره در روز می شود.

توالت فرنگی

استفاده از توالت فرنگی باعث می شود فشار لازم به سیگموئید (بخش انتهایی روده بزرگ) وارد نیاید و همین امر در درازمدت موجب بروز بیماری هایی در روده بزرگ می شود. بهتر است فقط افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی و استخوانی که تحمل فشار به مفاصل لگن و زانو را ندارند و نمی توانند بنشینند از توالت فرنگی استفاده نمایند.

دسته بندی تغذیه
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت