ترکیبات غذایی خطرناک ، سمی و مضر (بخش دوم)

354
ترکیبات غذایی خطرناک

در ادامه مبحث قبل با موضوع ترکیبات غذایی خطرناک ، سمی و مضر همراه شما هستیم با توجه به طولانی بودن این مبحث مطالب در غالب چندین مقاله در سایت منتشر شده است خواهشمندیم تا پایان مبحث با ما باشید.

گوشت زیاد

استفاده از گوشت در حد متعارف مشکلی برای انسان ایجاد نمی کند (هفته ای یک تا دو بار)، ولی استفاده مکرر آن موجب افزایش کلسترول، بالا رفتن اسیداوریک، بیماری نقرس و سایر بیماری های مفصلی می گردد.

ترکیبات غذایی خطرناک

رسول خدا (ص) فرموده است: «شیر گاو شفا، روغن گاو دوا و گوشت آن مرض است». این حدیث مربوط به مناطق گرم و خشک عربستان است که مصرف گوشت گاو در آن مناطق به شدت سودازا بوده، خون را غلیظ کرده و برای کبد مضر است و استفاده از آن سبب تیرگی پوست صورت، افسردگی، وسواس، جذام، واریس، بزرگ شدن طحال و بیماریهای سوداوی می شود ولی در مناطق سردسیر مثل شمال اروپا یا کانادا گوشت گاو مفید بوده و جز برنامه غذایی معمول این مناطق نیز می باشد.

توصیه می شود به جای آن از گوشت گوساله یک ساله، گوشت شتر جوان، گوسفند نر جوان، بره یک ساله، بزغاله، بوقلمون، مرغ و خروس محلی و غیره استفاده نمود.

فرآورده های گوشتی صنعتی

ترکیبات غذایی خطرناک-1

برای تهیه سوسیس، کالباس و همبرگر روش های مختلفی وجود دارد، یکی از روش های شایع امروزی به ویژه در ایران، استفاده از ماده خامی بنام خمیر مرغ می باشد. خمیر مرغ همان پس مانده های مرغ نظیر پوست، اسکلت و اجزای غیر قابل مصرف آن می باشد که از مکان هایی نظیر اغذیه فروشیها و رستوران ها جمع آوری شده و به صورت های غیربهداشتی به کارخانه ها منتقل شده و توسط دستگاهی بنام بادر چرخ و تبدیل به خمیر مرغ می گردند.

در پژوهشی که در سال ۱۳۸۵ بر روی ۱۰۰ نمونه از این فراورده های غذایی ارسالی از طرف سازمان دامپزشکی کشور و با استفاده از استانداردهای موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور انجام گرفت، آلودگی میکروبی بسیار بالایی به انواع میکروب ها از جمله سالمونلا، اشرشیا کولی، استاف اورئوس و … در این محصولات مشاهده شد.

به علاوه نیترات سدیم موجود در این فرآورده ها در بدن با گلوبین موجود در خون ترکیب شده و ماده ای بنام نیتروزامین ایجاد می کند که موجب بروز سرطان معده می شود. ترکیب نیترات سدیم با اسید کلریدریک معده باعث ایجاد اسیدنیتروز و نمک طعام میشود.

اسید نیتروز در بدن به دو موتاژن شیمیایی بنام گزانتین و هیپوگزانتین تبدیل شده که بی شک از تخریب کنندگان زنجیره DNA و توالی اسیدهای آمینه بوده و منجر به بروز انواع سرطان می شود. همچنین فسفات موجود در آنها با ایجاد اختلال در جذب کلسیم، خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. نمک و چربی زیاد موجود در آنها نیز خطر ابتلا به فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی را بالا می برد.

در یک پژوهش در ایران، چند نوع از پرمصرف ترین غذاهای آماده شامل انواع سوسیس، کالباس، همبرگر و پیتزا از سوپرمارکتها و رستوران ها تهیه گردید. ۱۰ گرم از هر نمونه جهت تعیین چربی کل و اندازه گیری اسیدهای چرب موجود در این فراورده ها، مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این مطالعه نشان داد که محتوای اسیدهای چرب ترانس موجود در غذاهای آماده ایرانی بسیار بالاتر از میزان مجاز می باشد که باعث تشدید اثرات سو آن بر سلامتی می شود.وجود چاشنی های متعدد مانند سیر زیاد (۶۰ – ۳۰ درصد)، زیره، فلفل سیاه و سفید و سایر ادویه های تند بر روی کبد اثر تخریبی داشته و انواع ناراحتی های پوستی مانند آکنه را ایجاد می کند. مصرف گوشت های فراوری شده (سوسیس، کالباس، کنسرو و …) با افزایش خطر سکته مغزی همراه است. نمک سود کردن و فریز کردن گوشت، از خاصیت آنتی اکسیدانی آن می کاهد.

توصیه می شود که به جای آن از گوشت های طبیعی استفاده شود. مصرف گوشت های ارگانیک و طبیعی مقاومت بدن نسبت به آنتی بیوتیکها را کاهش می دهد.

ساندویچ و پیتزا

ساندویچ و پیتزا به خاطر داشتن سوسیس و کالباس، بیماری های مختلفی را باعث می شوند. خمیر پیتزا چون از آرد نول تهیه میشود، بعد از مصرف در روده تبدیل به قند شده و تولید الکل می کند که می تواند موجب بیماری میگرن شود. از دیگر عوارض ناشی از این غذاها بیماریهای پوستی، عصبی و یبوست است که خود عوارضی مانند بواسیر، شقاق مقعد و بیماری کولیت یا قولنج روده و … را به دنبال دارد.

نکته: پنیر پیتزا و پنیرهای مشابه آن، که در اثر ماندن و تخمیر زیاد حالت کشدار پیدا می کنند سودازا می باشند. در مطالعه ای در فرانسه در سال ۲۰۰۹ مشاهده شد که مصرف انواع پیتزا، پاستا، سس مایونز و انواع طعم دهنده های صنعتی با افزایش خطر سرطان پستان در سنین یائسگی همراه است.

توصیه می شود به جای آنها از فلافل که از غذاهای مفید و سنتی ایرانی می باشد استفاده شود (به شرط اینکه روغن آن سوخته نباشد).

غذاهای آماده و رستورانی

بر اساس تحقیقات کارشناسان، از جمله ترکیبات غذایی خطرناک غذاهایی هستند که در رستوران ها به عنوان غذاهای آماده توزیع می شود به دلیل استفاده از افزودنیهای صنعتی و مواد اولیه ای مثل سوسیس و … و روش نادرست تهیه آن، باعث امراض سوداوی مانند ناراحتی های پوستی، بیماریهای عصبی، دیدن خواب های آشفته و کابوس و ریزش مو در انسان می شوند.

همزمان با گسترش رستوران های غذاهای سریع و آماده در دنیا، پدیده چاقی نیز رواج یافته است و این در حالی است که چاقی می تواند باعث امراضی از قبیل بیماری های قلبی، سرطان روده، معده و سینه، فشار خون بالا و نازایی شود.

ماکارونی، لازانیا و انواع رشته های صنعتی

ترکیبات غذایی خطرناک-2

بر اساس اسناد و نوشته های قدیمی برای اولین بار مارکوپولو در قرن ۱۳ میلادی، پس از بازگشت از چین غذایی شبیه به ماکارونی را به دربار هدیه کرد. این محصول به طور وسیعی در قرن بیستم وارد بازار مصرف عمومی و تجارت گردید. ماکارونی چون با آرد نول تهیه شده و فاقد سبوس است، ارزش غذایی ندارد و به دلیل حالت خمیری و زیاد جویده نشدن آن، موسین و پتیالین بزاق کمتر تولید شده و به راحتی هضم نمی شود. هم چنین فاقد فیبر گیاهی بوده ایجاد یبوست می کند و باعث به وجود آمدن سم پنومائین و گازهای سمی دیگر در روده بزرگ می شود.

ترکیبات غذایی خطرناک ، غذاهای مانده، بیات و فریز شده

غذاهای فریز شده آرام آرام ماهیت ماده غذایی خود را از دست داده و خواص آنها کمتر شده و حتی طعم آنها نیز تغییر خواهد کرد. انجماد، دشمن اصلی ویتامینها خصوصا ویتامین E می باشد. غذاهای مانده، بیات و فریز شده سودازا بوده و باعث بروز انواع بیماریهای روحی و روانی، غلظت خون، بیماریهای پوستی و غیره می شود.توصیه می شود به جای استفاده از آنها از سبزیها و حبوبات خشک کرده و یا گوشت و غذاهای تازه استفاده شود.

غلات تصفیه شده

نتایج تحقیقی در ایتالیا حاکی از آن است که رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد غلات بدون سبوس و به خصوص نان سفید، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه میشود. آرد سفید و آرد برنج (بدون سبوس) و تمام غذاهایی که با این دو ترکیب تهیه می شوند جز غذاهای افزایش دهنده چربی های خون به شمار می آیند.

توصیه می شود به جای آنها از آرد گندم، جو و برنج سبوس دار استفاده شود و به جای برنج سفید و آبکشی می توان از کته با شوید (شوید پلو) یا زعفران و زیره استفاده نمود. در صورت ضرورت می توان از برنج آبکشی به همراه سبوس دوم برنج استفاده کرد.

تذکر: در برخی رستوران ها به برنج سفید زاج می زنند تا قد بکشد و شفاف شود در حالی که زاج، موجب شکنندگی عروق می شود.

سس

ترکیبات غذایی خطرناک-3

سس حاوی زرده تخم مرغ، روغن مایع و ادویه های مختلف بوده که مصرف بی رویه این گونه مواد مشکلات زیادی مانند سنگهای صفراوی، ناراحتیهای کبدی، آلرژی، چرب شدن سریع پوست و مو و مهم تر و خطرناک تر از همه گرفتگی عروق کرونر قلب در بدن ایجاد می کند. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ در آمریکا صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف غذاهای بسیار پرچرب از جمله سس مایونز باعث افزایش خطر بروز سرطان روده بزرگ در افراد سالم می شود.

توصیه می شود به جای آن از انواع سس های گیاهی طبیعی استفاده شود.

ادویه های تند

ادویه ها اگر به مقدار کم استفاده شوند مسالهای ایجاد نمی کنند اما چون جز دواهای غذایی محسوب می شوند بر روی بدن اثر دارویی داشته و باعث تغییر در کیفیت بدن می شوند و اگر به طور مرتب و زیاد استفاده شوند می توانند باعث ناراحتیهای پوستی و آلرژی های شدید، آسم، غلظت خون، خارش چشم و التهاب کبد شوند.

نمک زیاد

استفاده مداوم از چاشنی های شور مضر و سودازا بوده و سلامتی انسان را به خطر می اندازد و بهتر است بیش از مقدار لازم (۶ گرم در روز) استفاده نشود. دریافت زیاد نمک، اثرات مضری بر سلامتی دارد که مهم ترین آنها فشارخون، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم، بیماری کلیوی و احتباس مایعات بدن می باشد.

توصیه می شود طبق سفارش بزرگان نمک را قبل و بعد از غذا مزه مزه کرده که باعث رفع صدها بیماری می شود نه اینکه آن را به غذا اضافه کرده و مشکلات زیادی ایجاد کنیم.

ترشی و سرکه های صنعتی

مصرف این ترشیها اشتهای کاذب ایجاد نموده و باعث پرخوری گشته و می تواند موجب ناراحتی های گوارشی مانند زخم معده و اثنی عشر شود. هم چنین افرادی که به طور مداوم از این قبیل مواد استفاده می کنند به دلیل غلبه سردی مستعد ابتلاء به بیماری های استخوانی و مفصلی، ضعف اعصاب، صرع، ناتوانی قوای جنسی و سستی آلت تناسلی می باشند.

توصیه می شود به جای استفاده از آنها از ترشی های گیاهی، آب لیموترش تازه، سرکه های طبیعی مانند سرکه سیب، انگور و غیره و همچنین زیتون پرورده استفاده شود.

دخانیات، مواد مخدر و نوشابه های الکلی

برخی از مضرات آنها عبارتند از ریزش مو، آب مروارید، چین و چروک پوست، ضایعات شنوایی، سرطان، فساد دندان ها، پوکی استخوان، بیماری های قلبی، زخم معده، سرطان رحم، سقط جنین، سیروز کبدی، تغییر شکل دادن سلول های جنسی و…

مواد کافئین دار برخی از تاثیرات کافئین در بدن عبارتند از فشار خون بالا، حرکت نامنظم قلب، افزایش اپی نفرین و نوراپی نفرین و کاتکولامین، افزایش ترشح اسید معده وبیسین، زایمان زودرس، افزایش قند خون، کاهش جذب آهن در روده ها و …… چای سیاه نیز حاوی کافئین بوده و می تواند بسیاری از بیماریهای گوارشی، قلبی کلیوی، پوستی، یبوست، کم خونی و … را باعث شود.

در منابع طب سنتی، چای سیاه ( البته طبیعی و بدون رنگ آن) را نسبت به انواع دیگر چای ضعیف تر و پست تر معرفی کرده اند. چای سفید که از جوانه های تازه روییده و کرکدار گیاه چای تهیه می شود بهترین نوع چای بوده و دارای خواص بسیاری می باشد و چای سبز در مرتبه ای . چای سفید و سیاه قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید