ارزش غذایی خرما (پارت دوم)

کاربر ۱۲کاربر ۱۲
14,066 بازدید
خواص درمانی خرما

خرما و بیماری های گوارشی و ریوی

خواص درمانی خرما شامل تقویت معده، سرفه، گلودرد، ریه های ضعیف و طحال ضعیف است.

 •  خوردن جوشانده آن زكام و عفونت های ریه را درمان می کند.
 • خرما برای سوء هاضمه مفید است و سیستم گوارش را در هضم غذا یاری می کند.
 • خوردن هجده گرم خرما برای تقویت معده مفید است.
 •  چهل روز هر روز یک عدد خرمای سیاه بخورید. رطوبت منجمده در معده را برطرف می کند.

خواص درمانی خرما و بیماری های جنسی

خواص درمانی خرما و بیماری های جنسی
 • اعراب از خرمای کال نیز استفاده می کنند و معتقدند که اثرات درمانی بسیاری دارد، از جمله خرمای سبز که تقویت کننده اعمال جنسی و انرژی زاست. حتی هسته خرمای سبز را نیز آرد می کنند و از آن پمادی تهیه می کنند که برای زخم های آلت تناسلی به کار می رود.
 • زندگی پرمشغله و فشارهای روحی و استرس های روانی میل جنسی را در بعضی اشخاص از بین می برد، بهترین علاج آن خوردن مداوم خرما است که میل جنسی را به این اشخاص بازمی گرداند. در زمان های قدیم همواره خرما را برای ایجاد قدرت و انرژی به کار می بردند. هنوز بهترین میوه برای بازیافتن انرژی و قدرت جوانی است.
 • خرما را در شیر تازه خیس کرده و کمی دارچین به آن اضافه کنید و آن را تناول کنید. پس از آن باز هم مقداری شیر تازه بنوشید که در تقویت قدرت جنسی بی مثال است.
 • از تقطیر گل خرما آب مقطری به دست می آید که گلاب خوبی است و در خوزستان آن را عرق لگاح می گویند و برای تقویت نیروی جنسی مفید بوده و مقوی و مفرح و نشاط آور است.

خرما به علت داشتن مقدار فراوانی فسفر موجب تقویت ساختاری ترکیب بافت های عصبی و استحکام سلول های مغزی به ویژه سلول هایی که مسئول وظایف تناسلی، جنسی و قدرت تفکر و اندیشه هستند، می شود.

مشهور است که می گویند، انجام فرایند جنسی نیاز به فعالیت ذهنی متمرکز دارد که به نوبه خود این فرایند مقادیر زیادی از فسفر مغز را مصرف می کند و این فسفر در مسیر فرایند فعالیت، تحرک و نشاط سلول های عصبی نقش مستقیم دارد و به بیان دیگر فسفر موجود در خرما به طور مستقیم در سلول های عصبی که مسئول ارسال پیام های عصبی داخلی و خارجی مغز است، به کار می رود.

یک ظرف حاوی خرما

خرما به علت دارا بودن مقادیر زیاد املاح منگنز که نقش بزرگی در آرامش اعصاب اعضای مشترک در انجام فرایند جنسی دارد، اهمیت ویژه ای یافته است. از سوی دیگر خرما سرشار از عناصر پتاسیم است که خود در تنظیم تحریک الکتریکی شیمیایی و انقباض عضلات، اثری شگفت دارد.

بنابراین فرایند جنسی با پیام های الکتریکی شیمیایی مغز از طریق رشته های عصبی به عضلات آغاز می شود که یکی از مهم ترین عوامل مسئول این جریان عصبی در انتقال این پیام ها، پتاسیم است که خرما سرشار از آن است.

خرما به علت داشتن مقادیر فراوانی از ویتامینB۳ (نیاسین)،B۲ (ریبوفلاوین)، B1 (تیامین) و ویتامین A، که مجموعه آن برای سلامت انجام فرایند غذایی برای رشته های عصبی و سلسله اعصاب و در نتیجه برای سلامت جریان ها و پیام های عصبی که از مغز ارسال می شود به شدت مورد نیاز است و سیستم اندیشه و تفکر را طوری تنظیم می کند که این جریان های عصبی به عضلات منتقل و سبب انقباض و انبساط آن ها شود. در نتیجه در صورت تامین شرایط سالم غذایی که خرما یکی از بهترین انواع خوراکی هاست اعصاب و عضلات به خوبی وارد میدان عمل سالم حیاتی شده و زمینه های انجام یک فرایند جنسی سالم و نیرومند را به وجود می آورد.

خواص درمانی خرما و بیماری های چشم

 •  معجزه اثر هسته خرما، از بین بردن تورم پلک های چشم است. برای این منظور پمادی از آرد هسته خرما درست می کنند و روی چشم می گذارند. این پماد برای رشد مژه های چشم نیز بهترین دارو است.
 • خرما اثر فعال ویتامین A را در انسان و حیوان ظاهر کرده و موجب تقویت بینایی و رفع بعضی ناراحتی های چشم انسان است.
 • خرما، رتینول یا ویتامین A دارد که محلول در چربی بوده، و انسان را از بیماری شب کوری در امان نگه می دارد.

خواص درمانی خرما و بیماری های کلیوی

خواص درمانی خرما و بیماری های کلیوی
 •  خرما برای صاحبان درد کمر مفید است و تقویت کننده کلیه لاغرشده و سردمزاجان است.
 • اخيرا مشاهده کرده اند که با کمبود منیزیم، قند در ادرار پیدا می شود. وجود منیزیم برای کلیه ها و مثانه لازم شناخته شده که می توان با خوردن دو سه دانه خرما در روز رفع نیاز کرد.

خواص درمانی خرما و بیماری های روماتیسمی

 • در خرما ماده ای به نام (دیوستولنس Diostulence) کشف و استخراج کرده اند که می توان آن را کورتیزن گیاهی دانست که مانند کورتیزن انسانی در بدن بهترین داروی ضد حساسیت و آلرژی محسوب شده و برای مبتلایان به بیماری های روماتیسم و پوست و چشم، که در نتیجه حساسیت به وجود آمده، داروی ارزنده ای به شمار می رود.

 خوردن خرمای پخته در غذا برای امراض روماتیسمی و دردهای ناشی از آن مفید است و پخته آن در شیر گاو یا گوسفند برای بیماری های ریوی و سرفه و آسم و برونشیت نافع است.

خواص درمانی خرما و بیماری های کم خونی

خواص درمانی خرما و بیماری های کم خونی
 • خرما سرشار از آهن است. آهن موجب کاهش فشار خون می شود و در ضمن، فعالیت جسمانی و روانی فرد را تامین می کند. وجود آهن برای خون حیاتی است زیرا رنگریزه های قرمز هموگلوبین خون را می سازد و نیز در انتقال اکسیژن از ریه به بافت ها کمک می کنند. نقش آهن همچنین در متابولیسم بدن بسیار مهم است و از بروز کم خونی جلوگیری می کند.

خواص درمانی خرما و سرطان

 • خرما منیزیم دارد و از این جهت فوق العاده مهم است، پروفسور دلبت (Delbet) و دیگر دانشمندان عقیده دارند، که در موارد کمبود منیزیم زمینه برای ابتلا به سرطان آماده است.
 • تغذیه با خرما از سرطان کولون، معده و … جلوگیری می کند.

خواص درمانی خرما و پوست

 • از خرما در تهیه ماسک برای پوست چرب نیز بهره می گیرند، زیرا خرما حاوی ویتامین B1 (تیامین) و B۲ (ریبوفلاوین) است، از این ماسک هر ماه یک الى دو بار استفاده می کنند.

خواص درمانی خرما و یبوست

خواص درمانی خرما و یبوست
 • از آنجایی که خرما حاوی فیبر (سلولز و پکتین) است، لینت آور بوده و از يبوست جلوگیری می کند.

خواص درمانی خرما و زخم های موضعی

 • روستاییان جنوب به ویژه نخل کاران، خرمای کوبیده و بدون هسته را روی قسمتی از بدن انسان که آسیب دیده و یا زخم و دمل گذارده و سپس آن را می بندند. پس از مدت کوتاهی محل زخم التیام پیدا می کند. از آنجایی که خرما غنی از آهن است با استفاده از آن می توان در بلع دشوار، بی اشتهایی و مشکلات غده آدرنال (فوق کلیوی) که در اثر کمبود آهن در خون به وجود می اید، جلوگیری کرد.

هر صد گرم خرما حاوی ۶۴۸ میلی گرم پتاسیم است که در طول عمر انسان نقش بزرگی به عهده دارد. خرما ویتامین B1 دارد که وجود آن برای هضم هیدرات های کربن ها و سلامتی جسم، اعصاب و داشتن روحیه خوب بسیار ضروری است.

خواص درمانی خرما و دیابت

 • افرادی که مبتلا به دیابت هستند، می توانند از خرما استفاده کنند. زیرا منیزیم موجود در آن کار کلیه و لوزالمعده را آسان و از طرفی ویتامین B2 موجود در آن جاذب مواد قندی سایر غذاهاست.

خواص درمانی خرما و بیماری های چربی خون

خواص درمانی خرما و بیماری های چربی خون
 • خرمای پرفیبر (۱۰۰ گرم خرما حاوی ۷/۵ گرم فیبر) برای بیمارانی که از چربی خون و چاقی رنج می برند، مفید است.

خواص درمانی خرما و چاقی

 • خرما از پرخوری جلوگیری می کند. طبق سفارش برخی متخصصان علوم تغذیه بهترین زمان خوردن خرما عصر است، تا کمبودها و خستگی روزانه را جبران کرده و زمینه را برای پرهیز از پرخوری در شب فراهم کند.

خواص درمانی خرما و زایمان

 •  مصرف خرمای تازه پس از زایمان باعث کوتاه شدن دوران نقاهت می شود و همچنین برای نوزاد بسیار مفید است، زیرا از شیری تغذیه می کند که به دلیل املاح گوناگون موجود در خرما بسیار غنی شده است.
 •  در حاملگی، مادر هر چند زایمان طبیعی انجام داده باشد، اما خون ریزی داشته و ضعف می کند. از این رو تا حدودی بدن او کم آب شده و نیاز به آب دارد و مهم تر از آن، سوخت و ساز خرماست که به طور طبیعی جذب کننده رطوبت است.

خواص درمانی خرما و سایر نسخه ها 

خواص درمانی خرما و سایر نسخه ها
خواص درمانی خرما و زایمان

از شیره درخت خرما مانند شیره درخت افرا استفاده می کنند. درخت خرما را سوراخ می کنند و لوله ای در آن قرار داده و سطلی زیر آن می گذارند و معمولا روزی ده کیلوگرم شیره از هر درخت جمع می کنند. شیره درخت خرما بسیار شیرین است که آن را با آب مخلوط کرده و به عنوان یک نوشابه خوشمزه می نوشند.

اعراب از قدیم اعتقاد داشتند که خرما انرژی خورشید را می گیرد و در خود ذخیره می کند و این انرژی با خوردن خرما به بدن منتقل می شود.

از خرما می توان برای برطرف کردن سرفه، پاکسازی بدن از مواد سمی، تنظیم دستگاه ادراری و حتی درمان نازایی استفاده کرد.

از خرمای سبز شربتی نیز تهیه می کنند (با جوشاندن خرمای سبز در آب) که برای ایجاد انرژی و قدرت عمومی بدن به کار می رود.

خرما مقوی عمومی بدن و چاق کننده و نافع فلج و کژدهانی و سردی كبد و نرم کننده مفاصل است.

خوردن خرما با شیر تازه، غذای بسیار مغذی و مقوی است.

هسته خرما گرم و خشک است و شديد القبض و آشامیدن آب پخته آن جهت شکستن سنگ و پودر آن جهت رفع اسهال مفید است.

ابو علی سینا می گوید: خرما، گرم و تر است و گرمی آن بیشتر از شیرینی آن است. آب پشت را زیاد می کند و مایه سردرد است و علاجش بادام و خشخاش است و باید بعد از خوردن خرما، خیار، انار و سکنجبین ساده بنوشد.

 خرما مواد قندی دارد که قابل جذب بدن است و نیز به مقدار کافی، مواد چربی و معدنی مانند کلسیم، فسفر، گوگرد، پتاسیم و آهن دارد.

کلسیم برای بدن، ضروری و آهن سازنده خون است و فسفر به فعالیت مغز کمک می کند و تشکیل دهنده مواد هورمونی است و پتاسیم به تعادل بدن کمک می کند.

خواص درمانی خرما و سایر نسخه ها

خرما برای رفع ناراحتی های سینه مفید است و برای این کار نیز از آن به صورت جوشانده های پنجاه گرم خرما در هزار سی سی آب استفاده می شود، درضمن چون مقداری موسیلاژ و مواد پکتیک دارد، آرام کننده سرفه نیز است، خرما اثر درمانی در رفع اخلاط خونی نیز دارد.

گل های نخل خرما طعم تلخ و اثری مسهل و خلط آور دارند.

 میوه رسیده خرما، طعم شیرین و اثر مقوی دارد، و مصرف آن گاهی یبوست ایجاد می کند.

از پودر خرمای خشک شده مخلوط با مغز بادام، مغز پسته، ادویه و شکر، ماده ای به نام پوش نیک تهیه می شود که اثر مقوی و نیرودهنده دارد.

در خرما و هسته آن رادیواکتیو وجود دارد.

مصرف زیاد خرما موجب غلظت خون و ایجاد جوش و بثورات در بدن و سنگینی کبد و سوزش مجرای ادرار می شود.

نوعی از آن را که خرما خرک می نامند و خشک، سفید، سفت و بسیار شیرین است در معالجه کرم کدو و سایر بیماری ها به کار می رود.

جویدن خرما خرک باعث محکم شدن لثه می شود.

خونی که از خرما در بدن تولید می شود، غلیظ و برای طحال و جگر مضر است.

برای چاق شدن افراد لاغر، خرما را در شیر جوشانده و مصرف شود. خرما برای افراد سرد مزاج، مفید و برای گرم مزاج ها مضر است و قبض مزاج (يبوست) می آورد. مصلح آن کاهو و سکنجبین است.

 آرد هسته خرما اسهال را بند می آورد و پودر سوخته هسته آن در انعقاد خونریزی جلدی نافع است و زخم را التیام می دهد و مسواک با پودر خرما دندان را جلا می دهد.

 هسته خرما

 در بعضی مناطق هند عصاره تازه خرما به نام سیندهی را به بیماران مبتلا به سل می دهند.

 در کشورهای عربی خاورمیانه اغلب خرما را در شیر حرارت داده و برای زنان باردار تجویز می شود.

دو تا سه عدد خرمای تازه و له شده را در آب جوش بیندازید، سپس آن را هم زده بنوشید، این مخلوط برای دل درد قابل استفاده است.

تغذيه خرما با یک لیوان شیر قبل از خواب موجب آرامش بیشتر و خواب آرام و راحت می شود.

وجود این میوه در رژیم غذایی روزانه ضروری است و می توان برای بچه ها این میوه را جایگزین شکلات، آب نبات و شیرینی کرد.

اگر خرما را با شنبلیله دم کنید و آب آن را بنوشید برای رفع تب بلغمی مفید است، سنگ مثانه را خرد می کند.

خرما را با انجیر خشک و کشمش و عناب تکه تکه شده بجوشانید و آب آن را بنوشید. سینه را نرم می کند، به عنوان ملین برای تنگی نفس، آسم و تسکین سرفه مفید بوده و تب بر نیز می باشد.

برای افزایش و تقویت هوش و حافظه، خرمای سیاه را بدین ترتیب میل کنید: روز اول یک عدد، روز دوم دو عدد و تا روز دوازدهم به دوازده عدد برسد، از روز سیزدهم برعکس تعداد را کم کنید تا به یک عدد برسد.

خرما در درمان فلج و لقوه مفید است و به مبتلایان فلج اطفال، دادن روزانه چند عدد خرما توصیه می شود.

خرما برای پیران مفید است، زیرا مقوی سلسله اعصاب است.

خرما در درمان فلج و لقوه مفی

خرما به علت ارزش زیاد غذایی ماده مغذی و مقوی بسیار خوبی برای ورزشکاران به حساب می آید.

وجود پتاسیم و منیزیم در خرما در تعادل یون ها و الکترولیت های بدن نقش موثری داشته و در شستشوی خون از مواد زاید غذایی اثری شگرف دارد.

خرما برای امراض عفونی مفید و قوه بینایی، شنوایی، درد مفاصل و سیاتیک را درمان می کند.

نکته: خرما، ثقیل و بطئی الهضم و مضر محرورين و گرم مزاجان است، در مناطقی که خرما در آن حاصل نمی شود زیاد خوردن خرما جایز نیست چون مولد سودا و سدۂ جگر (انسداد مجاری کبد) و سردرد و درد دندان می شود.

مصلح آن: آب انار، سکنجبین، خیار، روغن ها، تخم خشخاش، مغز بادام بدون پوست، جویدن ترخون یا شست وشوی دهان با آب سماق خیس شده در آب گرم است.

خواص درمانی خرما و سایر اجزای آن 

خواص درمانی شکوفه درخت خرما 

شکوفه درخت خرما که نام دیگر آن بهار خرما است اگر به صورت خشک به اندازه ۱۰۰ گرم خورده شود، مقوی معده و قابض مزاج است و برای رفع تشنگی و تب های حار ونفث الدم (خلط خونی) و نزف الدم (خونریزی) و قطع اسهال نافع است.

تذکر: کثرت مصرف خرما، آن مولد قولنج و عسر البول (سختی در تخلیه ادرار) و درد سینه است.

مصلح آن: چربی ها، گوشت ها و شیرینی است.

خرمای سبز و کال

خرمای سبز و کال

بلح، میوه سبز و نرسیده خرما است که رنگ آن سبز و مزه گسی دارد، این

نام های دیگر شکوفه خرمای نر

 • دقیق الجبل
 • تاروکه
 • کفری

خواص درمانی شکوفه خرمای نر

 • شکوفه ها را با پوست و محتویاتش در روغن زیتون مخلوط کرده و سه یا چهار روز، هر روز چند بار به هم بزنید سپس هر روز بخورید. برای درمان زخم معده مفید است.

 خواص درمانی پوست شکوفه خرمای نر 

 • آن را نرم بسایید و بخورید. اسهال را متوقف می کند.
 • ۲۵۰ گرم از آن را در نیم لیتر آب بجوشانید تا به نصف برسد. سپس هم وزن آب صاف کرده آن شکر قهوه ای اضافه کنید و آن را به قوام آورید و هر روز دو مثقال از آن را بخورید معده را تقویت می کند و ثقل سرد و مسمومیت غذایی را برطرف می سازد.
 • آن را مثل سرمه نرم بسایید و هر روز به لثه ها بمالید. لثه را تقویت کرده و پیوره را برطرف می کند.

نام های دیگر گرد داخل شکوفه خرمای نر

نام های دیگر گرد داخل شکوفه خرمای نر
 • پودر لگا
 • پودر لقا
 • پودر گرده درخت خرمای نر
 • کش خرما
 • کش
 • گشن
 • تارونه
 • طلع

خواص درمانی گرد داخل شکوفه خرمای نر

۱.  ۳/۵ گرم از آن را بخورید. عطش را تسکین می دهد، خونریزی ریه را برطرف می سازد.

٢. ده گرم از آن را بخورید. موجب افزایش وزن تخمدان در زن و بیضه ها در مرد می شود، غریزه جنسی در مرد و زن را تحریک می کند. اسپرم های نطفه مرد را می افزاید.

٣. مقوی معده و جمع کننده (قابض) شکم است، حرارت و التهاب خون را  تسکین می دهد و فشار خون را پایین می آورد.

برای مطالعه ادامه این مقاله به مقالات اشاره در ذیل مراجعه نمایید.

ارزش غذایی خرما (پارت اول)

ارزش غذایی خرما (پارت سوم)

دسته بندی خرما طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت