خواص گیاه آفتابگردان (Sunflower)

420
گیاه آفتابگردان
گیاه آفتابگردان

آفتابگردان

نام‌‌های دیگر گیاه آفتابگردان : گل آفتاب – آذريون – ارواله – طرنشول – عباد الشمس – حشيشة القعرب – زهرة الغريب – آذرگون.

مشخصات گیاه آفتابگردان

گیاهی است از خانواده‌ی Compositae، یک ساله با ساقه‌ی قوی و محکم که بلندی آن یک تا ۵/۲ مترهم میرسد. برگ‌‌های آن پهن، نوک تیز و دندانه‌دار یا بی‌دانه و پوشیده از کرک است. گل‌‌های آن به صورت طبق دایر‌ه‌ای شکل و بزرگ به قطر معمولأ چهل تا پنجاه سانتی متر است که دور آن را زبانه‌‌های زرد فراگرفته و در کف گل پر از دانه و تخم می‌باشد. دانه‌‌های آن معمولا به رنگ تیره یا سیاه و مغز دانه‌ها سفید است. واریته‌‌های مختلفی با دانه‌‌های سفید و ابلق نیز وجود دارد.

آفتابگردان

هنگامیکه از  گیاه آفتابگردان سخن به میان می آید، معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی میشود زیرا که، همه ما با تخم آن آشنایی داریم. تمام قسمت های این گیاه آفتاب دوست از ریشه، ساقه، شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه، دارای خواص بسیاری هستند. سرخ پوستان آمریکا تخم این گیاه را بعنوان غذا مصرف میکردند.

آفتابگردان گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر میباشد. در وسط گل قرمز رنگ آن، دایره ای قهوهای رنگ وجود دارد که تخم های آفتابگردان سطح آن را گرفته اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد.

از تخم آفتابگردان روغنی اشباع نشده استخراج میشود که برای پخت و پز مناسب است. اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم‎ها و پایین آوردن فشار خون بکار می رود. اسانس برگ‎های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارند. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتابگردان استفاده می شده است.

گل آفتابگردان

نام علمی: Helianthus annus

کلیات گیاهشناسی

گل آفتاب گردان گیاهی است که وقتی سخن آن به میان می آید معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی می شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم چه به مصرف تغذیه پرندگان می رسد و یا خود از آن استفاده می کنیم ولی تمام قسمت های آفتاب گردان از ریشه، ساقه، شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسیاری است.

سرخ پوستان آمریکا آفتاب گردان را به خاطر تخم آن که به مصرف غذا میرسد می کاشتند و پرورش می دادند. آفتاب گردان گیاهی است یک ساله که تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر۳۵ سانتی متر می باشد.

در وسط گل زرد رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دورتا دور آن را گرفته اند. آفتاب گردان در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغن گرفته میشود که اشباع نشده و برای پخت و پز مناسب است.

ترکیبات شیمیایی گل آفتابگردان

تخمه آفتاب گردان بسیار مقوی است دارای ۲۴٪ مواد پروتئینی، ۴۷٪ روغن، ۲۰% مواد هیدروکربن، ۸% فسفر، ۹٪ پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامین های A و B نیز می باشد. روغن تخم آفتابگردان دارای ۷۰٪ اسید لینوئیک و مقداری فسفولیپید و ویتامین E می باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند.

خواص دارویی آفتاب گردان

خواص دارویی گل آفتابگردان

اسانس گل آفتاب گردان برای التیام زخمها و پایین آوردن فشار خون به کار می رود. اسانس برگ های آفتاب گردان خاصیت میکرب کشی دارد. از نظر طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتاب گردان استفاده می شود.

زنگ زدن گوش:

مغز ساقه آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مانند چایی دم کنید و روزی سه فنجان از این چای بنوشید.

تقویت معده و پایین آوردن فشارخون:

۳۰ گرم برگ های خشک آفتاب گردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.

سرگیجه، ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان:

۲۰ گرم از گلهای خشک آفتاب گردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید.

درد معده، بیماریهای دستگاه ادراری، یبوست:

۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یکفنجان از آن را سه بار در روز بنوشید.

آرتروز و ورم پستان:

هنگامی که آفتاب گردان گل می دهد طبق گل را جدا کرده و در آب انداخته آن قدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده طبق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو (سرخ کنید) دهید. که کاملا قهوه ای شود و بعد آن را خرد کرده به صورت پودر در آورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آناضافه کرده اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.

اسهال خونی:

برای درمان اسهال خونی تخم آفتاب گردان را به مقدار ۳۰ گرم در آبریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرینکرده و به مریض بدهید.

 سردردی که همراه با سرماخوردگی است:

۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.

بیماری فتق:

۳۰ گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب و شکر قهوه ای بجوشانیدو این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.

 سنگ کلیه:

حدود یک متر از مغز ساقه گل آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و به ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه به مدت یک هفته و روزی یکبار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

خواص درمانی گل آفتابگردان

  1. دافع سموم است، مفتح سد دماغی و کبدی و تقویت کننده‌ی معده، جگر و باه می‌باشد. جهت ام الصبیان و بواسیر مفید است، جراحت ریه را برطرف می‌سازد، یرقان را درمان می‌کند، درد دندان را تسکین می‌دهد.
  2. از عصاره‌ی گل‌‌های تازه‌ی آفتابگردان برای رفع تب، همچنین تب مالاریا استفاده می‌شود.

تخم گیاه آفتابگردان

ترکیب شیمیایی: لیپاز – فنولاز – لینولئین – اولئین – پالمیتین – استه آرین – آراشیدین – پالمیتیک اسید – استاریک اسید – اولئیک اسید – لینولئیک اسید. ویتامین F در این گیاه وجود دارد.

خواص درمانی: مدر و نرم کننده‌ی سینه است، برای رفع ناراحتی‌‌های برونش‌ها، حنجره و صاف کردن صدا، ناراحتی‌‌های ریوی و تسکین سرفه و سرماخوردگی نافع است، برای خنثی کردن سم عقرب مفید بوده بینایی را تقویت میکند.

برگ گیاه آفتابگردان

ترکیب شیمیایی: کاروتن – لوتئین – مواد ازته.

خواص درمانی: تازه‌ی آن را آب بگیرید و نصف استکان آب آن را بنوشید. قاعدگی را باز می‌کند و باعث سقط جنین می‌شود.

ریشه‌ی آفتابگردان

خواص درمانی

  1. آب جوشانده‌ی آن را در دهان مزمزه کنید. درد دندان را تسکین می‌دهد.
  2. آن را خشک کنید بعد مثل غبار نرم بسایید، سپس خمیر کرده و بر کمر ضماد کنید. هوس‌‌‌های جنسی را تقویت میکند.

ترکیبات گیاه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان بسیار مقوی است و دارای ۲۴٪ مواد پروتیینی، ۴۷٪ روغن، ۲۰٪ مواد هیدروکربنی، ۸٪ فسفر، ۹٪ پتاسیم و بغیر از این مواد دارای ویتامین‎های A و B می باشد. روغن تخم آفتابگردان دارای ۷۰٪ اسید لینوئیک و مقداری فسفولیپید و ویتامین E می باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند. کاهش کلسترول بدلیل خاصیت فیتواسترول تخمه آفتابگردان است.

فیتواسترول، ماده ای است که، در گیاهانی یافت می شود که ساختار شیمیایی بسیار شبیه به کلسترول دارند و وقتی این مواد در رژیم غذایی به اندازه کافی باشند، به کاهش کلسترول و همچنین کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‎کنند.

گل آفتابگردان

نحوه مصرف گیاه آفتابگردان

دم کرده:

برای رفع زنگ زدن گوش مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چایی دم کنید و روزی سه فنجان از این چای بنوشید. برای تقویت معده و پائین آوردن فشار خون، ۳۰ گرم برگهای خشک آفتابگردان را دم کرده و سه فنجان در روز بنوشید. برای رفع سرگیجه و ورم صورت، ۲۰ گرم از گل‎های خشک آفتابگردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید.

جوشانده:

برای تسکین درد معده و یبوست، ۳۰ گرم ریشه خشک شده گیاه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد سپس سه فنجان در روز بنوشید. برای درمان سردردی که همراه با سرماخوردگی است ۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد، این جوشانده را دو بار در روز بنوشید. برای درمان فتق ۳۰ گرم ریشه تازه آفتابگردان را با آب و شکر قهوه ای بجوشانید و جوشانده را دو بار در روز بنوشید.

پختن:

برای درمان اسهال خونی، تخم آفتابگردان را به مقدار ۳۰ گرم در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به بیمار بدهید.

ضماد:

برای مداوای زخم، بریدگی و جراحت بایستی مغز ساقه آفتابگردان را له کرد و مانند ضماد روی زخم گذاشت تا خونریزی را بند آورد و بهبودی را تسریع کند.

توصیه ها:

سعی کنید گیاه آفتابگردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید