گوگرد

285
گوگرد

علامت شیمیایی گوگرد S و وزن اتمی آن ۳۲/۰۷ است. در طبیعت هم به شکل آزاد و هم به شکل ترکیب یعنی سولفات و سولفید وجود دارد. ۰/۰۵٪ قشر زمین را تشکیل می دهد. یکی از اجزای تشکیل دهنده تمام انواع پروتیین هاست و یک عنصر ضروری برای انسان، حیوانات، گیاهان و ریزسازواره ها محسوب می شود. این ماده معدنی در بدن فرد در سیستئین، سیستین و متیونین وجود دارد.

گوگرد به مقدار اندک در آمینواسید تارین، در حالت استراحت، در یاخته های بدن به شکل سولفات یا به صورت آزاد و یا به صورت متصل به دیگر مولكول ها وجود دارد. مانند ماده ضد انعقاد خون یعنی هپارین و اجزای بافت همبند مثل سولفات کندروئیتین.

گوگرد در ساختمان مواد زیر وجود دارد:

تیامین و بیوتین، ویتامین D در شیر به شکل سولفات محلول در آب، اسیدهای چرب به شکل سولفات ها، آنزیم های محتوی گلوتاتیون و کوآنزیم ها.

این ماده معدنی در ترکیبات، نام تیو می گیرد که از کلمه یونانی گوگرد (تیون) اخذ شده است. تیوسولفات و تیوسیانات در مایعات بدن به مقدار کم وجود دارند. عملکرد این مواد سم زدایی سیانید غذا، هوای آلوده و دود تنباکو است.

گو‌گرد در بدن

گوگرد بدن، اساسا در کراتین، لایه شاخی پوست، ناخن انگشتان دست و پا، پوست و مفاصل وجود دارد. بوی خاص ناشی از سوختن مو، به علت گوگرد موجود در آن است. همچنین موج دار شدن مو وابسته به آن و اتصالات گوگردی سیستئین است. برای صاف شدن موها این پیوندها باید باز شوند.

برای موج دار کردن دایمی نیز پیوندها باید ابتدا با یک عامل پیوندی باز شوند و سپس با عامل دیگری بسته شوند، تا مو شکل یا الگوی مورد نظر را بگیرد. در پشم گوسفندان با پیچش زیاد، تا ۵% از آن یافت می شود.

منابع غذایی گوگرد

منابع غذایی (برحسب میلی گرم در ۱۰۰ گرم)
پودر خردل۱۲۸۰
تخم مرغ آب پز۶۳۰
اسکالوپ (نوع جانور نرم تن دو کپه ای)۵۷۰
خرچنگ لابستر۵۱۰
جانوران صدف دار۲۵۰-۴۵۰
خرچنگ۴۷۰
مغز میوه ها۱۵۰-۳۸۰
سیر۳۷۰
شاه میگو۳۷۰
شیر بدون چربی۳۲۰
ترب کوهی۲۱۰
لوبیا چیتی۱۷۰
زرد آلوی خشک۱۹۰
عدس۱۲۰
مرغ۲۰۰-۳۴۰
ماهی چرب۱۵۰-۲۶۰
کله پاچه۱۴۰-۲۰۰
دانه های کلیوی شکل قرمز۱۷۰
غذای تهیه شده از جو۱۶۰
قهوه ۱۱۰
گوشت۲۰۰-۳۳۰
پنیر۲۳۰-۲۵۰
دانه های مانگ۱۹۰
گیاه خردل و ترتیزک۱۷
آرد سبوس دار۱۵۰
نان سبوس دار۸۱
قلوه۱۷۰-۲۹۰
آلوی خشک۲۶۰
تخم مرغ تازه۱۸۰
جگر۲۷۰-۲۲۰
ماهی سفید۲۰۰-۳۰۰
چای هندی۱۸۰
تخم ماهی۲۶۰
بادام زمینی۱۳۰-۱۸۰
شاهی آبی۱۳۰

پروتیین حاوی قسمت اعظم آن در رژیم غذایی است و در بعضی از پروتیین ها، گو‌گرد به شکل سولفات وجود دارد یک رژیم غذایی مناسب، روزانه حاوی ۸۰۰ میلی گرم گو‌گرد است. شواهدی مبنی بر کمبود آن در حیوانات یا انسان وجود ندارد.

کاربردهای پزشکی گو‌گرد

با مصرف خوراکی شل کننده خفیفی است، به شکل پماد برای درمان آکنه به کار می رود و به عنوان گندزدا استفاده می شود و به شکل محلول به عنوان انگل کش و برای درمان جرب (گال) به کار می رود به همراه استات سرب برای تیره کردن موهای خاکستری کارساز است و یک عامل موبر برای زدودن موهای زاید بدن است.

انواع پزشکی گو‌‌‌گرد

  • سوسپانسیون گو‌گرد یا شیر گوگرد مقدار ۱ الی ۴ گرم
  • گو‌گرد تصفیه شده یا گل گو‌گرد مقدار ۱ تای ۴ گرم
  • پتاس گوگرددار (مخلوطی است از پلی سولفید پتاسیم، سولفید پتاسیم و پتاسیم تيوسولفات) که محتوی ۴۲٪ گوگرد است که در گذشته به عنوان محلول پوستی استفاده می شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید