گوگرد

181
گوگرد

گوگرد

علامت شیمیایی گوگرد S و وزن اتمی آن ۳۲/۰۷ است. در طبیعت هم به شکل آزاد و هم به شکل ترکیب یعنی سولفات و سولفید وجود دارد. ۰/۰۵٪ قشر زمین را تشکیل می دهد. یکی از اجزای تشکیل دهنده تمام انواع پروتئین هاست و یک عنصر ضروری برای انسان، حیوانات، گیاهان و ریزسازواره ها محسوب می شود. این ماده معدنی در بدن فرد در سیستئین، سیستین و متیونین وجود دارد.

گوگرد به مقدار اندک در آمینواسید تارین، در حالت استراحت، در یاخته های بدن به شکل سولفات یا به صورت آزاد و یا به صورت متصل به دیگر مولكولها وجود دارد. مانند ماده ضد انعقاد خون یعنی هپارین و اجزای بافت همبند مثل سولفات کندروئیتین.

گوگرد در ساختمان مواد زیر وجود دارد:

تیامین و بیوتین، ویتامین D در شیر به شکل سولفات محلول در آب، اسیدهای چرب به شکل سولفاتها، آنزیم های محتوی گلوتاتیون و کوآنزیم ها.

این ماده معدنی در ترکیبات، نام تیو می گیرد که از کلمه یونانی گوگرد (تیون) اخذ شده است. تیوسولفات و تیوسیانات در مایعات بدن به مقدار کم وجود دارند. عملکرد این مواد سم زدایی سیانید غذا، هوای آلوده و دود تنباکو است.

گو‌گرد در بدن

گوگرد بدن، اساسا در کراتین، لایه شاخی پوست، ناخن انگشتان دست و پا، پوست و مفاصل وجود دارد. بوی خاص ناشی از سوختن مو، به علت گوگرد موجود در آن است. همچنین موج دار شدن مو وابسته به آن و اتصالات گوگردی سیستئین است. برای صاف شدن موها این پیوندها باید باز شوند.

برای موج دار کردن دائمی نیز پیوندها باید ابتدا با یک عامل پیوندی باز شوند و سپس با عامل دیگری بسته شوند، تا مو شکل یا الگوی مورد نظر را بگیرد.در پشم گوسفندان با پیچش زیاد، تا ۵% از آن یافت می شود.

منابع غذایی گوگرد

پروتئین حاوی قسمت اعظم آن در رژیم غذایی است و در بعضی از پروتئین ها، گو‌گرد به شکل سولفات وجود دارد یک رژیم غذایی مناسب، روزانه حاوی ۸۰۰ میلی گرم گو‌گرد است. شواهدی مبنی بر کمبود آن در حیوانات یا انسان وجود ندارد.

کاربردهای پزشکی گو‌گرد

با مصرف خوراکی شل کننده خفیفی است، به شکل پماد برای درمان آکنه به کار می رود و به عنوان گندزدا استفاده می شود و به شکل محلول به عنوان انگل کش و برای درمان جرب (گال) به کار می رود به همراه استات سرب برای تیره کردن موهای خاکستری کارساز است و یک عامل موبر برای زدودن موهای زائد بدن است.

انواع پزشکی گو‌‌‌گرد

  • سوسپانسیون گو‌گرد یا شیر گوگرد مقدار ۱ الی ۴ گرم
  • گو‌گرد تصفیه شده یا گل گو‌گرد مقدار ۱ تای ۴ گرم
  • پتاس گوگرددار (مخلوطی است از پلی سولفید پتاسیم، سولفید پتاسیم و پتاسیم تيوسولفات) که محتوی ۴۲٪ گوگرد است که در گذشته به عنوان محلول پوستی استفاده می شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید