استرس و افسردگی، علایم و درمان ها

کاربر ۱۹کاربر ۱۹
5,706 بازدید
استرس و افسردگی

در این مقاله سعی داریم تا شما را با بیماری استرس و افسردگی ، علایم و درمان ها آشنا سازیم.

بیماری استرس – علایم و درمانها

علل

ترشح آدرنالین، کم کاری پاراتیروئید، بی خوابی، کاهش سروتونین، شروع یائسگی، میگرن، بیماریهای قلب، شوک روح، مواد مخدر، کاهش قند خون، کاهش آهن خون، آمبولی ریوی، کاهش کورتیزول، افزایش اوره خون، عفونت، نفخ معده، پرخوری، مسمومیت با سرب و جيوه و برگشت لگن، اختلالات ریوی، کم خونی.

علایم

بی قراری – سرگیجه – تپش قلب – تکرر ادرار یا کاهش آن – لرزش – بی خوابی – گزگز انگشتان – ضعف تمرکز – نگرانی و دلشوره بی مورد – میل به تنهایی – ترس – خارش- تاری دید – سبکی سر.

مضرات

خواب پس از شام – کم خوابی – بادمجان – داروهای ضد فشار خون – تریاک (قطع دارو یا ترک) – داروهای توهم زا – شکلات – قند- شکر – مجالس یا محلات پر سر و صدا – ادویه جات بجز زردچوبه – الكل – داروهای خواب آور – امفتامین – تئوفیلین – نمک زیاد – سس ها – غذای سرخ شده.

بیماری افسردگی

غمگین شدن یک واکنش قابل انتظار است که افراد در مواجهه با ناملایمات یا بد بیاری های شخصی دچار آن می شوند و ممکن است مدت زمان نسبتا طولانی هم باقی بماند. بیماری افسردگی هنگامی رخ می دهد که احساس غمگین بودن تشدید شده و انجام زندگی روزانه برای شخص مشکل شود.

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روحی می باشد. خانم ها دو برابر آقایان احتمال بیان کردن علائم و مشکلات افسردگی را دارند. در بعضی موارد این وضعیت بعد از چند روز یا چند هفته به طور خود به خودی از بین می رود. با این حال در بعضی موارد ممکن است نیاز به کمک های تخصصی و حمایتی برای درمان آن باشد.

در موارد شدید بیماری افسردگی که ممکن است فرد افسرده احساس یا اقدام به خودکشی کند، نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهد بود، تا احتمال آسیب رساندن شخص به خودش کم شود. افسردگی اغلب همراه با اضطراب می باشد. برای مثال ممکن است به طور دائم احساس دلشوره و دلواپسی وجود داشته باشد و افکار نگران کننده به طور مکرر ایجاد شوند.

اقسام افسردگی

علل بروز افسردگی و علائم آن

افسردگی انواع گوناگون دارد. شایع ترین آن افسردگی بنیادی است که فرد مبتلا به آن گاهی شاد و خوش دل می شود و موقتا فعال می گردد. نوعی از افسردگی بنیادی به افسردگی مالیخولیایی موسوم است که بیمار هیچ گاه از چیزی دلخوش نمی شود.

نوع دیگر افسردگی، افسردگی روان پریش است که با خطر آسیب رساندن به خود و یا خودکشی همراه است. مبتلایان به این نوع افسردگی دچار اوهامند و معمولا با خلق و خوی اندوهگین همراهند. مثلا خود را گناه کار و غیر قابل بخشش تصور می کنند.

در حدود ۱۵ درصد مبتلایان به بیماری افسردگی بنیادی دچار افسردگی روان پریش می شوند. نوع دیگری از افسردگی وجود دارد به نام افسردگی غیر معمول که برخلاف نامش شایع است. علامات مرضی آن عکس علامات مرضی افسردگی معمولی است که مبتلایان کم می خوابند و کم می خورند.

مبتلایان به افسردگی غیر معمول زیاد می خوابند و زیاد می خورند و به سرعت اضافه وزن پیدا می کنند. به قول یکی از متخصصان برجسته بیماری افسردگی (دونالد كلاین) افسردگی غیرمعمول مزمن است نه دوره ای و از بلوغ آغاز می شود.

در این نوع افسردگی بیماران نسبت به همه امور کم توجه اند. نوع دیگر افسردگی، روان رنجوره است که عموما حدود دو سال طول می کشد و علامات مرضی آن خفیف تر از افسردگی بنیادی است ولی همواره احساس ناراحتی در فرد مبتلا وجود دارد.

علل بروز افسردگی و علائم آن

بیماری افسردگی ممکن است هنگامی بروز کند که شخص با یک یا چند واقعه استرس زا در زندگی روبرو می شود. عامل شروع کننده افسردگی اغلب مربوط به از دست دادن می باشد. مانند از دست دادن همسر یا شکست های عشقی.

وجود یک تجربه بد در دوران کودکی (مثل مرگ یکی از والدین) که ممکن است باعث مستعد شدن فرد برای مبتلا شدن به افسردگی در آینده شود. همچنین ممکن است استعداد ابتلا به افسردگی در بعضی خانواده ها بیشتر باشد.

بعضی از بیماری های جسمی ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. مثل بعضی از عفونت ها، بیماری های عصبی، و بیماری های هورمونی و تغییرات هورمونی که در هنگام یائسگی و یا بعد از انجام زایمان در خانم ها ایجاد می شود نیز ممکن است باعث شروع بیماری افسردگی شود.

تعدادی از بیماری های روحی و روانی ممکن است به افسردگی منجر شوند. این بیماری ها عبارتند از: فوبیا (ترس مرضی)، بی اشتهایی عصبی (آنورکسیانرووزا)، اعتیاد به الکل و اعتیاد به مواد مخدر.

بعضی از افراد فقط در ماه های زمستان دچار افسردگی می شوند که به آن اصطلاح افسردگی فصلی گفته می شود. افسردگی می تواند به عنوان عوارض جانبی بعضی از داروها نیز به وجود بیاید (داروهایی مثل قرص های ضدبارداری). با این حال اغلب موارد افسردگی دارای هیچ عامل ایجاد کننده مشخصی نمی باشند.

یک نشانه شایع افسردگی احساس غمگینی، درماندگی و بدبخت بودن است که صبح ها شدید تر و در اکثر ساعات روز این احساس با انسان همراه است. سایر علائم شایع بیماری افسردگی عبارتند از:

 • نداشتن علاقه و لذت نبردن از انجام کارها و سرگرمی ها.
 • كم شدن سطح انرژی بدن.
 • كم شدن تمرکز حواس.
 • كم شدن اعتماد به نفس.
 • احساس گناه کردن.
 • اشک ریختن و گریه کردن.
 • ناتوانی در گرفتن تصمیم.
 • زود از خواب بیدار شدن و عدم توانایی در دوباره خوابیدن و یا برعکس، نیاز شدید به خوابیدن.
 • نداشتن امید به آینده. 
 • دایما به مرگ فکر کردن.
 • کم یا اضافه شدن وزن.
 • کاهش میل جنسی.
نحوه درمان بیماری افسردگی

در یک شخص سالخورده ممکن است سایر علایم افسردگی مثل توهمات غیرمنطقی، گیجی، فراموشی و تغییرات شخصیتی هم دیده شود که این علایم گاها ممکن است به اشتباه به بیماری آلزایمر نسبت داده شود.

عدم توجه به بهداشت شخصی و رژیم غذایی در افراد سالخورده ممکن است نشانه ای از یک افسردگی زمینه ای در آن ها باشد. بیمارانی که شدیدا افسرده هستند ممکن است چیزهایی را ببینند یا بشنوند که اصلا وجود ندارند.

توهمات غیرمنطقی یا خیالات باطل نیز ممکن است ایجاد شوند. برای مثال یک شخص افسرده ممکن است به اشتباه متقاعد شود که خود او و یا همسرش با شخص دیگری ارتباط جنسی دارد. به ندرت اگر بیماری افسردگی تحت درمان قرار نگیرد یک حالت گیجی و منگی ممکن است ایجاد شود که در این وضعیت صحبت کردن و حرکت کردن بیمار به میزان زیادی کند می شود.

عدم درمان افسردگی می تواند باعث به تأخیر انداختن بهبودی از بیماری های جسمی شود و درد بیمار را به هر علتی تشدید نماید که این حالت می تواند خودش باعث بدتر شدن افسردگی شود. شخصی که شدیدا افسرده است، ممکن است تصمیم به خودکشی گرفته و اقدام به این کار نماید.

نحوه درمان بیماری افسردگی

اگر بیماری افسردگی شما خفیف باشد در صورت حمایت اطرافیان ممکن است علائم آن بعد از مدتی به طور خود به خود از بین برود.

با این حال اگر برای رفع افسردگی تان نیاز به کمک دارید از رفتن نزد پزشک ترسی به خود راه ندهید. پزشک با انجام معاینه بدنی و درخواست برای انجام آزمایش خون ابتدا مطمئن خواهد شد که کم شدن انرژی شما و احساس بی حالی تان مربوط به یک بیماری جسمی نمی باشد.

از شما ممکن است یک ارزیابی روانی به عمل آید تا مشخص شود که آیا به مشکل روانی دیگری که باعث افسردگی شده است و یا این که همراه با آن می باشد مبتلا هستید یا نه.

اگر تشخیص بیماری افسردگی در شما داده شد ممکن است درمان شما با استفاده از داروهای روان درمانی و یا هر دوی آن ها انجام شود. به ندرت موارد شدید افسردگی را با شوک الکتریکی درمان می کنند. پزشکان معمولا برای درمان افسردگی یک دوره داروهای ضد افسردگی را تجویز می کنند.

انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد که پزشک تان با توجه به آن چیزی که مناسب حال شما می باشد داروی مورد نظر را تجویز می نماید. گرچه بعضی از این داروها دارای عوارض جانبی نامطلوبی هستند اما بعضی از عوارض جانبی آن ها ممکن است حتی سودمند هم باشد.

برای مثال یک داروی ضد افسردگی که تا حدودی خواب آور نیز می باشد می تواند به مشکل خواب شما کمک نماید. معمولا بعد از ۲ تا ۴ هفته که داروهای ضدافسردگی مصرف می شوند روحیه بیماران بهبود می یابد. اگر بعد از یک مصرف داروی ضدافسردگی تغییر زیادی در شما ایجاد نشد و یا اینکه بر اثر عوارض جانبی داروها دچار مشکلاتی شدید پزشک تان ممکن است مقدار داروی تان را تغییر دهد.

و یا اینکه یک داروی دیگر برایتان تجویز نماید. وقتی بیماری افسردگی شما از بین رفت باید به خوردن داروهای ضدافسردگی تا زمانی که پزشک توصیه میکند ادامه دهید. درمان با داروهای ضدافسردگی معمولا حداقل ۶ ماه طول می کشد. اما طول مدت درمان بستگی به این دارد که افسردگی با چه سرعتی بهبود می یابد و این که آیا قبلا هم دچار افسردگی بوده اید یا خیر.

هیچ خطری در مورد معتاد شدن به داروهای ضد افسردگی وجود ندارد اما اگر افسردگی تان به طور ناگهانی متوقف شده است ممکن است دوباره عود کند. از هر ۴ بیمار مبتلا به افسردگی، ۳ نفر را می توان به طور مؤثر با داروهای ضد افسردگی درمان نمود.

هنگامی که درمان دارویی با روان درمانی همراه باشد علایم افسردگی را اغلب می توان در عرض ۲ تا ۳ ماه به طور کامل درمان نمود. در موارد اندکی که اقدام به الکتروشوک درمانی می شود حدود ۹۰ درصد بیماران با موفقیت بهبود می یابند. با این حال در بعضی از افراد افسردگی می تواند به مدت چندین سال باقی مانده و یا اینکه بدون هیچ دلیل آشکاری دوباره عود نماید.

ساده ترین داروی ضد افسردگی

ساده ترین داروی ضد افسردگی

۵۰ گرم افتیمون شامی و ۵ گرم زعفران را در ۵۰۰ گرم عسل مخلوط نموده و روزی یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید. ترکیب عسل و زعفران برای درمان افسردگی و از مصرف ترشی جات و شرکت در مراسم عزاداری پرهیز کنید.

علایم اصلی

احساس افسردگی و  بیخود بودن و عدم اهمیت برای دیگران – بی خوابی – خستگی- میل به انزوا طلبی و تنهایی – بی اشتهایی- کاهش میل جنسی – احساس عدم لذت – بی نظمی – عدم رسیدن به وضع لباس و ظاهر- میل به خودکشی – کاهش هورمون تستسترون در مردان.

شوکهای عاطفی: شکست عشقی و… – مرگ عزیزان

ناکامیها: عدم قبولی در امتحان استخدام و… – نوسانات هورمونی

بیماریها: اختلالات تیروئید – سکته مغزی ناراحتی قلبی – صرع – عفونت – دیابت خصوصا در دختران و سن پایین – کم کاری فوق کلیه.

مضرها

 • کمی مصرف منابع کلسیم و ویتامین های ب
 • کمبود آهن.
 • سیگار کشیدن ۴ برابر موثر است.
 • اسید اوریک
 • داروهای لاغری شیمیایی قرص ضد باردای دیان.
 • نوشابه رژیمی و معمولی
 • هروئین
 • قند و شکر
 • داروهای دوپینگ و نیروزا
 • پنیر

دلایل استرس

اگر دایما در اثر مشکلات ارتباطی در خانه و یا در محل کار، دچار استرس و تنش می شوید، این عوامل میتواند موجب گردد که در طی رابطه جنسی، خشکی واژن را تجربه کنید. وجود استرس دایم در زندگی تاثیر بسزایی در بروز این مشکل دارد.

وجود مشکلات زناشویی و درگیری میان زوجین، عدم اعتماد و اطمینان میان آنها و حتی سو ظن و بدبینی میان زوجین نیز می تواند از عوامل موثر این اختلال باشد.

اختلال اضطراب و افسردگی مختلط به انگلیسی (Mixed anxiety- depressive disorder) اختلالی شامل نشانه های هر دو بیماری افسردگی و اضطراب می باشد که ممکن است بسته به هر بیمار هر یک از این نشانه ها شدت گوناگونی داشته باشند.

این اختلال همچنین می تواند به همراه حداقل برخی از ویژگیهای اتونومیک باشد. فهرست کدهای آی سی دی – سازمان بهداشت جهانی اختلال اضطراب و افسردگی مختلط را به عنوان اختلالی تعریف می کند که در آن نشانه های هر دو اضطراب و افسردگی وجود دارند اما هیچکدام غالب بر یکدیگر نیستند. دلایل و عوامل موثر تاریخچه اختلالات روانی در خانواده، از جمله اعتیاد به مواد مخدر. زندگی در فقر. فقدان حمایت اجتماعی یا خانوادگی داشتن یک بیماری جدی یا مزمن.

انواع خاصی از شخصیت ها مانند وابسته، بدبین. اعتماد به نفس پایین. ضربه های روحی و روانی (تروما) در دوران کودکی.

نسخه ها

افسردگی(خیراندیش)

افسردگی(خیراندیش)

-استشمام گل نرگس

– محمدی و یاس هنگام خواب.

-مالیدن روغن کنجد به ملاج سر.

-پرهیز از همنشینی با مردم منفی باف.

-روزی ۴ عدد مویز تا ۴۰ روز و روزی ۳ خرما.

-شیره انگور با اندکی زعفران برای هم و غم مفید است.

افسردگی(تبریزیان)

-سودابر

-مفرح

-قرص خون

– صاف کننده

غم و اندوه (تبریزیان)

-مفرح

درمان اعصاب و روان (تبریزیان )

موارد مختلف است صفرا، سودا، مشکل روانی و… باید علتها رفع شود و داروی اعصاب که عمده اش بابونه است مصرف کنید. ولی غالبا از غلبه سودا است؛ سودا بر مصرف کند.

درمان بیماری های روحی روانی با عسل (دریایی)

برنو بتزی آزمایش هایی روی محلول عسلی که برای بیماران مبتلا به عارضه های روحی روانی مانند آنژین صدری ANGINA PECTORIS توصیه میشود انجام داده است. آزمایش ها نشان داده هنگامی که محلول عسلی با کوکابوسیلاسی به ورید تزریق می شود در بهبود عارضه های عصبی و رفع بیخوابی ناشی از اختلالات روانی آنژینهای صدری مؤثر واقع شده. همچنین این دارو بصورت تزریقی همراه با عصاره غده فوق کلیوی تزریق می شود که در درمان صرع شدید شکمی abdominal مفید بوده است. اما در حالت ضعف عصبی مربوط به نوراستنی neurasthenia تزریق محلول های عسلی ضعف های عصبی را کاهش می دهد. همچین مزاج و خواب بیمار را متعادل می سازد این شیوه تزریقی در درمان افسردگی و حزن و حالت شیزوفرنی یا گسیختگی شخصیت schizophrenia نیز مفید بوده است.

برنو بتزی نتایج آزمایش های خود را اینگونه خلاصه می کند: بیماران روحی روانی در شرایط بسیار بدی به سر میبرند همچین درمان با شوکها و داروهای خواب آور تمام رنجها و آلام آنها را از بین نمی برد. هر یک از این بیماریها نیاز به درمان خاص خود دارند در طول سال ها قند انگور همراه با ویتامینها بیماری آنها را بهبود بخشیده. تزریق محلول های عسلی در ورید بیماران نشان دهنده ارزش بالای این محلول در تمام بیماران روحی روانی است. از سوی دیگر مشاه كولوماتی دانشمند معروف در خصوص تأثیر تزریق محلول عسلی در بهبود حالت هوشیاری و بیداری این بیماران شایان ذکر و چشمگیر بوده.

افسردگی(تبریزیان)

سودابر (افتیمون) – تقویت اعصاب (بابونه) – مفرح (به اندازه یک فندق) مصرف شود – داروی جامع با آب انگور هم در درمان افسردگی مؤثر و مفید است.

افسردگی(روازاده)

افسردگی(روازاده)

دمکرده: ۲ قاشق غذاخوری گل گاوزبان +۱ قاشق غذاخوری عرق سنبل الطيب +۲ قاشق چایخوری بادرنجبویه +۱ قاشق چای خوری افتیمون +1 عدد لیمو عمانی در ۲ لیوان آبجوش یک ربع بعد از صاف کردن با عسل یا نبات روزی ۲ بار صبح و شب.

هر روز مخلوطی از نصف لیوان عرق بیدمشک – نصف لیوان گلاب با عسل.

به لباس و رخت خواب خود گلاب بپاشد یا پارچه ای را با گلاب مرطوب کرده کنار بالش خود بگذارد.

فصد و زالودرمانی. پرهیز از خوردن سودازاها و غذاهای صنعتی و کارخانه ای و تمر هندی.

پوست پرتقال را با انگشت بکنید. و گازش را بو کنید. از عصاره پوست پرتقال داروی ضد افسردگی درست می کنند.

افسردگی و کسالت (دریایی)

صبح ناشتا یک لیوان مخلوطی از آب پرتقال و هویج که به آن ۷ قطره روغن سیاهدانه افزوده شده. ۱۰-۵ روز – متصل به یاد خدا باشند در هنگام روز و بعد از نماز عصر نخوابند ولی خواب قیلوله که میان ظهر و عصر است مفید است.

افسردگی و اختلالات روحی روانی (گزارش درمان)

نام بیمار: خانم ز. ح. سن: ۳۶

علائم: احساس خستگی، فکر و خیال زیاد، حافظه ضعیف، اختلال خواب، کابوس بخصوص جنسی، سردی جنسی، کم حرف، از هیچ تفریحی لذت نمی برد، عصبی، پرخاشگر، سردرد در شقیقه ها، گریه بی جهت، تپشهای قلب، تعریق، کاهش اشتها، کاهش وزن

معاینه: متوسط الأندام – چهره تیره – چشمها کمی زرد – چهره بی حالت و ماسکه – زبان قرمز با پوشش زرد

140/80=BP

درمان: حجامت عام ۳ مرحله

گل گاوزبان، اسطوخدوس، عناب، سپستان، شاهتره، پوست هلیله زرد، هلیله کابلی، فلوس، بنفشه، گل سرخ هر روز یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب جوشانده با عسل. افتیمون شامی یک قاشق غذاخوری در یک لیوان شیر دو هفته.

سیر درمان: تمام علائم رفع شده و رضایت کامل داشت.

پزشک معالج: دکتر محمد جلال با وفا.

افسردگی (گزارش درمان)

نام بیمار: خانم ز. ط. ک. سن: ۴۳

علت: ناراحتی اعصاب – افسردگی-تپش قلب

درمان: حجامت

سیر درمان: بهبودی شگرف

پزشک معالج: دکتر غلامرضا مختاری

افسردگی (گزارش درمان)

افسردگی (گزارش درمان)

نام بیمار: آقای م. ش. سن: ۳۲

علت: اضطراب و کاهش وزن

علائم: از مشکلات عصبی بصورت افسردگی و بی اشتهایی و کاهش و اضطراب که از سال ۶۵ شروع شده و تمامی فعالیت های او را مختل کرده شکایت داشت.

درمان قبلی: قبل از حجامت از نوتریپتیلین روزی ۳ عدد و تری فلوپرازین روزی ۳ عدد استفاده می کرد که تأثیر چندانی نداشت.

درمان ها: حجامت کتف و سر.

سیر درمان که بعد از حجامت اول و در ویزیت بعد اظهار کرد که تا ۶ روز بعد از اولین حجامت حال عمومیش بسیار بهتر بود و بدون تجویز پزشک اقدام به قطع کامل همه قرصهای مصرفی کرده بود. بعد از ۶ حجامت کتف و یک حجامت سر درمان پایان یافت و توصیه به حجامت روتين طول سال شد.

پزشک معالج: دکتر علیرضا آزادبخت

افسردگی (گزارش درمان)

نام بیمار: آقای م.ن. سن: ۳۱

علت مراجعه: افسردگی

علائم: شکایت خواب الودگی – مشکلات روحی – سستی بدن – خشکی دهان و لب و بی اشتهایی، بیمار از چند سال قبل دچار این مشکلات شده بود و دارو دیازپام – فلوکستین- کلرودیازپوکساید و لورازپام را مصرف می کرد و جوش صورت داشت.

درمانها: حجامت عام

سیر درمان: حجامت عام در 87/3/1 سنگینی سر برطرف گردید و جوش صورت بهبودی نسبی داشت در 87/4/1 مجددا حجامت عام. قرص کلرودیازپوکساید قطع شد و کپسول فلوکستین که ۲ عدد بود به ۱ قرص تقلیل یافت. سنگینی سر و جوش صورت کاملا رفع شد سستی بدن رفع شد و تحریک وی اضافه شد و دیگر خواب الود نبود. در87/5/1مجددا حجامت عام شد و بهبودی کامل پیدا کرد و قرصها کامل قطع شد.                                  در 87/8/1 مجددا ویزیت شد که هیچ کدام از علائم را نداشت توصیه شد هر ۳ ماه یک بار جهت حجامت مراجعه نماید.

پزشک معالج: دکتر مجتبی درویش زاده

افسردگی عادی = سرماخوردگی روانی (ضیایی)

افسردگی

نماز صبح خوانده و صبح ناشتا یک استکان دمکرده گل راعی (منع مصرف در حاملگی و شیردهی) مخلوط با عسل آویشن بنوشید – نماز ظهر و عصر بخوانید سپس یک استکان دمکرده چای کوهی (منع مصرف در حاملگی و شیردهی) مخلوط با عسل آویشن

الف: انیسون= بادیان ختایی= بادیان سبز = رازیانه رومی = زیره شیرین = زنیان= حب الحلوه = بادیان هندی دانه آن را بکوبید و با گلقند مخلوط نموده و بخورید. ضعف قوای دماغی را برطرف میسازد و برای مالیخولیا مؤثر است.

ب: هر روز نصف قاشق چایخوری نارمشک مخلوط با عسل.

ج: کاهو بدون سس همراه نهار و شام سیب قرمز معطر لبنانی -سیب گلاب خراسان-سیب زرد -مربای به -گلابی-انگور سیاه

افسردگی و اضطراب

١- روز خود را با بسم الله و خواندن نماز صبح آغاز کرده.

۲- صبح ناشتا یک استکان دم کرده گل راعی به همراه عسل آویشن میل کرده ( منع مصرف در حاملگی و شیردهی)

۳- در وعده صبحانه، شیر تازه گاو کم چرب به همراه عسل آویشن،

۴- در میانه روز، گلابی رسیده شیرین، انار شیرین و انگور سیاه با فاصله میل فرمایید و انغوزه (صمغ كما) در سرکه طبیعی حل کرده بنوشید.

۵- بعد از نماز ظهر چای کوهی به همراه عسل آویشن میل کرده (منع مصرف در حاملگی و شیردهی) و در ادامه روز.

۶- به همراه ناهار روغن زیتون و چند برگ کاهو و یک پرتقال شیرین مصرف شود.

۷- مصرف میوه آناناس را عصرانه مخلوط زنجبیل به همراه عسل آویشن و انار شیرین. یا مخلوط یک استکان عرق طبیعی بیدمشک +یک قاشق چایخوری تخم ریحان + یک قاشق مرباخوری عسل و آویشن.

۸- بعد از نماز مغرب و عشا مصرف دم کرده گل بهارنارنج به همراه عسل آویشن.

۹- بعد از نماز غذای کمکی مثل نان سبوس دار – پنیر کم چرب – مغز گردو – سبزی خوردن با ترخون بیشتر.

۱۰- شام: سوپ رقیق که در آن هویج زرد و جعفری موجود باشد – آبغوره طبیعی نجوشیده بی نمک که در آفتاب نباشد یک قاشق غذاخوری – روغن زیتون خوراکی طبیعی یک قاشق غذا خوری – چند برگ کاهو بدون سس و یک عدد لیمو شیرین.

اضطراب (خیراندیش)

اضطراب (خیراندیش)

خورشت فسنجان که از ترکیب بادام و گردو به مقدار مساوی تهیه شده (بجای برنج) روزی یک قاشق چایخوری اسپند با یک لیوان آب قورت داده شود.

از عطرهای گرم مثل یاس و نرگس و محمدی استفاده شود.

استفاده از ظروف آهنی در طبخ غذا و انداختن یک تکه آهن در ظرف پخت غذاء افسردگی و اضطراب (خدادادی)

– دم کرده یک قاشق چایخوری بادرنجبویه در یک لیوان آب جوش یک ربع = روزی ۲ مرتبه صبح و شب = حداقل ۱۰-۷ روز.

– دم کرده سنبل الطیب با گل گاو زبان یا بابونه با تخم گشنیز و گل و تخم و برگ ریحان.

– روزی ۷ قاشق چایخوری جوانه گندم و غذاهای گرمی بخش.

– شیر بادام و میوه های شیرین رسیده.

– شربت آلوی سیاه رسیده به مقدار یک لیوان (آلوها را بعد از جدا کردن هسته آن با یک قاشق غذاخوری عسل در مخلوط کن ریخته ۳-۲ دقیقه بعد میل شود).

– آب سیب و انار.

– مصرف انار شیرین ۳ روز پشت سر هم فشار خون را پایین می آورد.

– یک قاشق غذاخوری اسطوخدوس +۱ قاشق غذاخوری برگ به لیمو+۱ قاشق مرباخوری گل بهار نارنج + ۱ قاشق مربا خوری رزماری +۴ لیوان آب جوش ۳۰ دقیقه دم کرده و با کمی عسل ۲ بار صبح و شب یک قاشق حداقل ۱۰-۷ روز. – افراد سوداوی بیشتر افسرده میشوند.

-گوشت های سفید غالبا مزاج سرد دارند و برای بیماری های روحی توصیه نمی شود.

– ماست با سرکه یا آبلیمو مضر است.

– مصرف مداوم شیرینی و قند و شکر مضر است.

– غلبه سودا در بدن موجب افزایش رسوبات خون می شود و شخص را دچار افسردگی یا دیگر بیماری ها می کند.

– پرهیز از خوردن کشک و پنیر با چای شیرین.

اضطراب (روا زاده)

عرق بیدمشک و بهارنارنج و گلاب (شربت) روزی ۲-۱ لیوان

دمکرده گل گاوزبان یک قاشق غذاخوری با یک قاشق عرق سنبل الطیب با مقداری عسل هر شب مصرف نشود.

ترشی و سردی کم مصرف شود.

حجامت.

اضطراب تهوع آور (روازاده)

پرسش: دختری ۱۵ ساله هستم که وقتی اضطراب میگیرم احساس تهوع دارم؛ برای همین موقع رفتن به مدرسه صبحانه نمیخورم. روش درمان اضطراب چیست؟

پاسخ: برای درمان اضطراب: ۱. مواد غذایی گرم و تر بخورید؛ ۲. ترشی نخورید؛ ۳. برای صبحانه پختنی بخورید مثل حلیم یا آش؛ ۴. حجامت هم بکنید ۵. دم کرده گل پر و دم کرده دارچین میل کنید.

درد قلب و استرس (روازاده)

قلب درد و استرس

پرسش: خانمی ۴۳ ساله، گاهی اوقات دچار درد قلبی می شود؛ استرس زیادی دارد؛ آب و نمک و روغن را طبق گفته شما رعایت می کند؛ یک بار هم حجامت عام انجام داده اند. ایا راهی برای درمان او وجود دارد؟

پاسخ: باید نوار قلب گرفته شود تا مشخص شود درد، قلبی است یا عضلانی؛ چون خیلی از مواقع در حالت استرس عضله درد می گیرد که با درد قلبی اشتباه گرفته می شود. هر روز یک لیوان دم کرده بادرنجبویه میل کنید و شبها یک لیوان گل گاوزبان و سنبل الطیب میل کنید. در صورت اثبات مشکل قلبی نیاز به درمان های تکمیلی دارند.

استرس (باقری)

نکته مهم: مصرف مرغ و تخم مرغ ماشینی از علل ترس- اضطراب -کابوس و افسردگی است. ضمن پرهیز از عوامل استرس زا.

حجامت – کنجد- کندر – مغز زبان گنجشک – خشخاش را کوبیده روزانه میل شود پیاز را در روغن زیتون سرخ کرده تخم مرغ محلی را در آن پخته صبحانه بخورید. سیر خام را پوست کنده قورت دهید.

خرمای برنی. گل یا عطر نرگس بو کنید.

درمان کم خونی و اضطراب (ضیایی)

١- مخلوط سه شیره خرما انگور توت.

۲- صبحانه: شیرخرما – شیر عسل.

۳- مربای گل بهار نارنج با عسل.

۴- مربای به عسل.

مفرح و شادی آور (ضیایی)

۱- در بین روز: زعفران (یک گرم) با( منع مصرف در حاملگی) + عسل آویشن یک قاشق پلوخوری + دو لیوان آب.

۲- به لیمو + زیرفون، با هم دم شود فرح آور است. دمکرده نیم گرم برگ حساس در یک استکان آبجوش.

٣- عصرانه: گلاب طبیعی (یک استکان) + عرق بید مشک (یک استکان) + عسل آویشن (یک قاشق پلوخوری).

۴- گیاه سیاهدانه بدلیل داشتن تیموکین در دانه های خود دارای اثرات ضد تشنجی بوده و می تواند تأخیر در زمان شروع و مدت را موجب شود. بعد از ناهار و شام یک قاشق چایخوری سیاهدانه میل شود.

۵- در بین مغرب و شام: عرق بهار نارنج (یک استکان) + عرق بید مشک (یک استکان) + عسل آویشن.

۶- شکوفه پنبه: نشاط آور، ضد مالیخولیا و وسواس.

۷- کمپوت یا مربای انجیر.

۸- هر روز نصف قاشق چایخوری پودر آنغوزه = صمغ انجدان = صمغ كما را در کپسول خالی ریخته و بخورید.

خوردن گل بنفشه طبی و مالیدن روغن آن برای صرع کودکان مفید است.

۹- قسط شیرین – قسط عربی – خولنجان مصری را خوب بجوید تا با آب دهان مخلوط شود سپس آن را به سر یا بدن کودک صرعی بمالید: بسیار مفید است.

۱۰- روزی یک استکان جوشانده برگ بارهنگ.

– مالیدن روغن اسپند به سر.

۱۲- سیب بدون هسته و پوست را در یک لیوان عرق اسطخدوس جوشانه با کمی عسل و چند پر زعفران دم کنید و آب آن را بنوشید.

نقاط فشاری، طب سوزنی، ماساژ، زنبور درمانی، دستگاه الکترونیکی بدون سوزن، انرژی درمانی برای عمل به این نسخه حتما طبق راهنمای نسخه ها عمل کنید).

افسردگی

طب فشاری و درمان استرس

نقاط فشاری، طب سوزنی، ماساژ، زنبور درمانی، دستگاه الکترونیکی بدون سوزن، انرژی درمانی

نشاط، رفع غم، اضطراب، استرس و افسردگی با روایات (میرزایی)

در مقاله استرس و افسردگی، علایم و درمان ها ضمن اصلاح مزاج و اصلاح خون و اصلاح تغذیه و اصلاح اعضای مهم و اصلاح سیستم های بدن و رفع سایر امراض و اصلاح معنويات و اخلاق و رفتار روان موارد زیر به صورت مستقیم عامل نشاط و رفاه روح و روان و قلب می شود.

هریک از این ریشه ها به تنهایی مهم تر از موارد زیر است. گناه رفتاری و اعتقادی و اخلاقی، نداشتن اهداف خوب و بزرگ، نظم نسبی، دوست مومن، نماز و روزه وعبادات، و مهمتر از همه اینها مشغول یادگیری و عمل به فرمایشات معصومین مهمترین عامل در نشاط و سلامت روح و روان است.

ترک نهی های معصومین و انجام درمانهای مشترک روح و روان و عمل به موارد هم وغم نیز بسیار لازم و موثر است. در زمان ما گناه و طمع انواع دنیا (پول یا مقام یا زنان زیبا یا شهرت یا…) از اصلی ترین علل غم و غصه است.

ده عامل نشاط برای درمان استرس و افسردگی

أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ص): قَالَ انشوه فِي عَشَرَةِ أَشْيَاءَ الْمَشْيِ وَ الروب وَ الِارْتِمَاسَ فِي الْمَاءِ وَ النَّظَرُ إِلَى الْخُضْرَةِ وَ الْأَكْلِ وَالشُّرْبِ وَ النَّظَرُ إِلَى الْمَرْأَةِ الْحَسْنَاءِ وَ الْجِمَاعِ وَ السِّوَاكُ وَ مُحَادَثَةِ الرِّجَالِ

امام صادق فرموده اند: نشاط و شادابی در ده چیز است: پیاده روی، سوارکاری ،شنا، منظره های سرسبز دیدن، خوردن و آشامیدن، نگاه به زن زیباروی، آمیزش، مسواک زدن و با مردان گفتگو کردن.

شستن سر با خطمی

الْإِمَامِ الصَّادِقِ (ع) غَسْلُ الرَّأْسِ بِالْخِطْمِيِّ شَرِّ

امام صادق(ع) : شستن سر با خطمی مایه شادابی است.

روایتی آمده: النُّشْرَةُ فِي عَشَرَةِ أَشْيَاءَ الْمَشْيِ وَالرُّكُوبِ وَالِارْتِمَاسُ فِي الْمَاءِ وَالنَّظَرُ إلَى الْخُضْرَةِ وَالْأَكْلِ وَالشُّرْبِ وَالنَّظَرُ إِلَى الْمَرْأَةِ الْحَسْنَاءِ وَالْجِمَاعِ وَالسِّوَاكُ وَغَسَلَ الرَّأْسِ بِالْخِطْمِيِّ فِي الْحَمَّامِ

نشره در ده چیز است، راه رفتن، سواری کردن، غوطه ور شدن در آب، نگاه کردن به سبزه، خوردن و نوشیدن، نگاه کردن به زن زیبا، همبستری، مسواک زدن، شستن سر با گل خطمی.

مویز

الْإِمَامُ عَلِيٌّ ع أَنَّ الزَّبِيبَ يَشُدُّ الْقَلْبَ وَيُذْهِبُ بِالْمَرَضِ وَيُطْفِئُ الْحَرَارَةِ وَيَطِيبُ النَّفْسِ

امام علی فرمود: مویز قلب را استحکام میبخشد بیماری را میبرد حرارت را خاموش میسازد و دل را خوشی میدهد.

رسول خدا (ص) فرموده اند: مویز را هرگز فراموش مکنید که زهره را برطرف می کند و بلغم را می زداید، اعصاب را تقویت می کند و خستگی و کوفتگی را می زداید، اخلاق را نیکو می سازد و روان را آرام و اندوه را در می گرداند.

رَسُولُ اللَّهِ ص عَلَيْكُمْ بِالزَّبِيبِ فَإِنَّهُ يَكْشِفُ الْمِرَّةَ وَيَذْهَبُ بِالْبَلْغَمِ وَيَشُدُّ الْعَصَبَ وَيَذْهَبُ بِالْإِعْيَاءِ وَيُحَسِّنُ الْخُلُقَ وَيَطِيبُ النَّفْسِ وَيَذْهَبُ بَلْغَمٍ

انجیر – افزایش محبت و رفع قساوت

انجیر و درمان ابداخلاقی

فِي الْحَيِّ مِنْ أَرَادَ أَنْ يَرِقَّ قَلْبُهُ فَلْيُدْمِنْ مِنْ أَكْلَ الْبَلَسِ وَ هُوَ التِّينُ

هر کس میخواهد قلبی مهربان داشته باشد، باید همواره انجیر بخورد. مهربانی از زمینه های نشاط است.

خضاب با حنا – افزایش آرامش و رفع اضطرابها

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص الختضبوا بِالْحِنَّاءِ فَإِنَّهُ يَجْلُو الْبَصَرَ وَيُنْبِتُ الشَّعْرَ وَ يُطَيِّبُ الرِّيحَ وَ يسکن الزوجه

رسول خدا فرموده اند: با حنا خضاب کنید که مایه جلای بینایی و رویش مو و بوی خوش و آرامش برای همسر می شود.

قَالَ النَّبِيُّ (ص) نُفَقِّه دِرْهَمٍ فِي الْخِضَابِ أَفْضَلُ مِنْ نَفَقَةِ دِرْهَمٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ إِنَّ فِيهِ أَرْبَعَ عَشْرَةَ خصله يَطْرُدُ الرِّيحَ مِنَ الْأُذُنَيْنِ وَ يَجْلُو الْغِشَاءَ عَنِ الْبَصَرِ وَ يُلَيِّنُ الْخَيَاشِيمَ وَ يُطَيِّبُ النکهه وَ يَشُدُّ اللِّثَةَ وَ يَذْهَبُ بِالْغَشَيَانِ وَ يُقِلُّ وَسْوَسَةَ الشَّيْطَانِ وَ تَفْرَحُ بِهِ الملائكه وَ يَسْتَبْشِرُ بِهِ الْمُؤْمِنُ وَ يَغِيظُ بِهِ الْكَافِرُ وَهُوَ زِينَةٌ وَ هُوَ طِيبٌ وَ بِرَاءٌ فِي قَبْرِهِ وَ يَسْتَحْيِي مِنْهُ مُنْكَرٌ وَ نَكِيرٌ

و فرموده اند: ای علی! هزینه کردن یک درهم برای خضاب، برتر از هزینه کردن هزار درهم در راه خدا ولی در غیر این کار است. در حنا چهارده ویژگی نهفته است: باد را از گوشها می زداید، بینایی را جلا میدهد، بینی را نرم می کند، دهان را خوشبو می کند، لثه را محکم می کند، لاغری را برطرف می کند، وسوسه شیطان را کاهش می دهد، فرشتگان را خرسند می سازد، اهل ایمان را شاد می کندو اهل كفر را خشمگین می سازد. خضاب مایه آراستگی و پاکیزگی است، نکیر و منکر درون قبر از وی شرم می کند و خضاب برگه برائت وی در قبر است.

میوه به – رفع ترس و افزایش قوت روح

رَسُولُ اللَّهِ ص كُلُوا السَّفَرْجَلَ فَإِنَّهُ يُجِمُّ الْفُؤَادَ ويشجع الْقَلْبِ وَيَحْسُنُ الْوَلَدِ

امام پیامبر: به بخورید که دل را استواری و نشاط می بخشد، قلب را شجاعت میدهد و فرزند را نکو می سازد.

جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (ص) يَقُولُ الرَّجُلُ يَذْهَبُ بِهَمِّ الْحَزِينِ كَمَا تَذْهَبُ الْيَدُ بِعَرَقِ الْجَبِينِ

امام صادق فرموده اند: به اندوه غم زده را می زداید، آن گونه که دست عرق پیشانی را می زداید.

امام باقر می فرمایند: «السَّفَرْجَلُ يَذْهَبُ بِهَمِّ الْحَزِينِ» .

به هم و غم محزون را برطرف می کند.

همچنین پیامبر می فرمایند: مِنْ أَكَلَ سَفَرْجَلًا ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ عَلَى الرِّيقِ صَفَا ذِهْنُهُ وَامْتِلَاءِ جَوْفِهِ حُكْمًا وَعِلْمًا وَ وُقِيَ مِنْ كَيْدِ إِبْلِيسَ وَجُنُودِهِ

کسی که سه روز ناشتا به بخورد، ذهنش صاف میشود و درونش از حکمت و علم پر می شود و از شر ابلیس و سربازانش در امان خواهد بود.

نوشیدن عسل – گرم کردن مزاج و رفع سردی مزاج

رَسُولِ اللَّهِ ثَلَاثَةُ يَفْرَحُ بِهِنَّ الْجِسْمُ وَيَرْبُوَ الطَّيِّبِ ولباش اللِّينِ وَشُرْبَ الْعَسَلِ

پیامبر(ص): سه چیز است که تن بوسیله آنها شاداب می شود و رشد می کند: بوی خوش، جامه نرم و نوشیدن عسل.

الطَّيِّبِ نَشْرُهُ وَ الْعَسَلُ نُشْرَةٌ

عطر نشره است و عسل هم نشره است.

بوی خوش طبیعی – و رفع سردی مغز وسینه و فكر و روان

رَسُولُ اللَّهِ ص الطِّيبُ يُسْرٌ وَالْعَسَلِ يُسْرٍ وَالنَّظَرُ إلَى الْخُضْرَةِ يُسْرٌ والرکوب يُسْرٍ

پیامبر: بوی خوش شادی می آورد عسل شادی می آورد و نگریستن به سبزه شادی می آورد و سواری شادی می آورد.

میوه نوبر طبیعی – افزایش میوه و سبزی و کاهش غذای پخته

وَ قَالَ النَّبِيُّ عَلَيْكُمْ بِالْفَوَاكِهِ فِي إِقْبَالِهَا فَإِنَّهَا مَصَحَّةٌ لِلْأَبْدَانِ مَطْرَدَةٌ لِلْأَحْزَانِ وَ أَلْقُوهَا فِي إِدْبَارِهَا فَإِنَّهَا دَاءُ الْأَبْدَانِ

رسول خدا (ص) فرموده اند: حتما میوه نوبر بخورید که مایه سلامتی بدن و زدودن اندوه است و محصول های آخر را رها کنید که مایه بیماری بدن است.

هشدار: جديدا به میوه های کال رنگ اضافه می کنند تا زودتر و گرانتر به بازار عرضه کنند. به هیچ وجه از این میوه ها مصرف نکنید. متاسفانه در شبکه رسمی توزیع مواد کشاورزی کشور آزادانه عرضه می شوند. وزارت بهداشت نیز عمده بودجه کشور میبلعد اما به غذای طیب و طبیعی هیچ اهمیتی نمی دهد. حتی این موارد را پیشرفت می داند. در نتیجه سرطان در ده سال گذشته حدود ده برابر شده است.

اسپند

الْإِمَامُ عَلِيٌّ (ع): مَا مِنْ شَجَرَةِ حَرْمَلٍ نَبَتَتْ إلَّا وَمَعَهَا مَلَائِكَةُ يحسرونها حتي تَصِلَ إِلَى مَنْ وَصَلَتْ وَفِيٌّ أَصْلِ الْحَرْمَلِ نُشْرَةٌ وَفِيٌّ فَرْعُهُ شِفَاءٌ مِنِ اثْنَيْنِ وَسَبْعِينَ دَاءً

امام على (ع): هیچ بوته ای از بوته ی هزار اسپند نمیروید مگر اینکه فرشتگانی با آن هستند و آن را تا هنگامی که بدان کس که میرسد برسد حفاظت می کنند. ریشه هزار اسپند نشاط آور و شاخه اش درمان ۷۲ درد است.

إِمَامٍ عَلَى ع مي فرمايند فِي أَصْلِ الْحَرْمَلِ نُشْرَةٌ وَ فِي فَرْعِهِ شِفَاءٌ مِنِ اثْنَيْنِ وَ سَبْعِينَ دَاءً

در ساقه (یا ریشه) اسپند شادی است، و در شاخه های ریز و برگش درمان هفتاد دو بیماری است.

اگر مزاج بیمار گرم بود، نخورد. بلکه اسفند را در خانه دود کند.

خوردن انگور

تاثیر انگور در سلامتی

در روایت آمده: شکا نَبِيٍّ مِنَ الْأَنْبِيَاءِ إِلَى اللَّهِ الْغَمَّ فَأَمَرَهُ بِأَكْلِ الْعِنَبِ

یکی از پیامبران به سوی خداوند از هم و غم شکایت کرد، خداوند هم به او امر کرد که انگور بخورد؟

در روایت آمده: إِنَّ نُوحاً ع شَكَا إِلَى اللَّهِ الْغَمَّ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَيْهِ كُلِ الْعِنَبَ الْأَسْوَدَ فَإِنَّهُ يَذْهَبُ بِالْغَمِّ

حضرت نوح از هم و غم به خدا شکایت کرد و خداوند هم به او امر کرد که انگور بخورد، زیرا انگور هم و غم را برطرف می کند.

امام صادق (ع)می فرمایند: لَمَّا حَسَرَ الْمَاءُ عَنْ عِظَامِ الموتي فَرَأَى ذَلِكَ نُوحٌ جَزِعَ جَزَعاً شَدِيداً واغتم لِذَلِكَ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَيْهِ أَنْ كُلِ الْعِنَبَ الْأَسْوَدَ لِيَذْهَبَ غمک

وقتی آب فروکش کرد و استخوان ها روی زمین باقی ماند و حضرت نوح این استخوان ها را دید و خیلی ناراحت شد و خداوند به او وحی فرمود که انگور سیاه بخور تا غمت برطرف شود.

کدو

رَسُولِ اللَّهِ(ص): إذَا طَبَخْتُمْ فاکثروا الْقَرْعَ فَإِنَّهُ يسرقلب الْحَزِينِ

رسول الله(ص) فرموده اند: در غذاهای پختنی بیشتر از کدو استفاده کنید که قلب غمگین را شاد می کند.

روغن زیتون به جای روغن مایع و جامد

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ بِالزَّيْتِ فَإِنَّهُ يَكْشِفُ الْمِرَّةَ وَ يُذْهِبُ الْبَلْغَمَ ويشدالعصب وَ يَذْهَبُ بالضني وَ يُحَسِّنُ الْخُلُقَ وَ يُطَيِّبُ النَّفْسَ وَيَذْهَبُ بِالْغَمِّ

امام صادق(ع) فرموده اند: از روغن زیتون حتما استفاده کنید. زیرا زهره و بلغم را زدوده و پی فواصل را محکم می کند و لاغری را برطرف می سازد.

اخلاق را نیکو کرده و روح و روان را پاک کرده و غم و اندوه را می زداید.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ الزَّيْتُ دُهْنُ الْأَبْرَارِ وَ إِدَامُ الْأَخْيَارِ

روغن زیتون روغن نیکان و خورش بزرگان است.

هرکس میخواهد از ابرار و نیکان و سعادتمندان باشد بجای روغن مایع و جامد نباتی نفتی از روغن زیتون و شحم گاو استفاده کند.

دسته بندی سلامت روان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت