معده

کاربر ۳کاربر ۳
1,591 بازدید
معده

معده خانه ای است که اکثر بیماری ها از آنجا سرچشمه می گیرند. رسول اکرم (ص) فرموده اند: «منشا بسیاری از بیماری ها را باید بدی و اختلال در امر گوارش دانست.»

معدہ کیسه ای است که بین دنده های چهار و پنج و شش، به طرف قسمت چپ بدن انسان قرار گرفته و غذا در آن انباشته می شود. یعنی پس از آن که در مراحل اولیه؛ یعنی دهان و دندان با کمک بزاق، غذا به صورت خمیر نسبتا رقیق در آمد و قوه بلعیه آن را به جانب حلق رساند و از مجرای حلق وارد لوله ای به نام مری گردیده و پس از طی آن مسیر داخل معده می شود.

پس از این که غذا به مرور وارد معده شد، در آنجا می ماند تا با حرکاتی که معده انجام می دهد، مواد غذایی با شیره ترشی که از جدار معده ترشح می شود، مخلوط شده و پس از تغییراتی به صورت مایع رقیقی به روده اثنی عشر (دوازدهه) که ابتدای روده باریک است وارد می شود. سپس اثنی عشر مایعی به نام صفرا بر آن ترشح می کند که شیره لوزالمعده نامیده می شود.

پس از تغییرات زیاد، قسمت قابل ملاحظه آن از طریق دیواره روده ی باریک جذب می شوند و بقیه مواد به روده فراخ وارد می گردند. در روده فراخ نیز قسمت اعظم آب آن جذب می شده و باقی مانده که فشرده و مازاد است به صورت مدفوع از بدن خارج می گردد.

تقویت معده

انار و تقویت معده

برای تقویت معده باید از این خوراکی ها بیشتراستفاده کرد:

انار شیرین با هسته و پولپ و پرده های میانی آن، به شیرین و خام، بالنگ پخته، مربای بالنگ، گلابی، خرما خرک، مغز بادام بوداده، گریپ فروت، سیب درختی، انجیر، سنجد، مربای هویج، مربای بهارنارنج، شربت سیب یا کمپوت سیب، سکنجبین به لیمو یا شربت به لیمو، شربت به، هل، زعفران، جوزبویا، فلفل فرنگی، زردچوبه، ریحان، پنیر، موسیر، زیره سیاه، شوید، تخم گشنیز، خلال نارنج، کوبیده خولنجان، مغز فندق، جویدن سقز.

اگر میل دارید با مصرف دارو معده را تقویت کنید، آب دم کرده رقیق شاه تره یا آب دم کرده برگ کاسنی یا آب دم کرده کاکوتی یا آب دم کرده آویشن کوهی یا آب جوشانده اکلیل کوهی یا آب دم کرده برگ سوسنبر یا آب دم کرده گل رازک یا تخم کرفس کوبیده با شکر مخلوط شده را میل کنید.

 • پانصد گرم شکوفه های خرمای نر را در یک لیتر آب بجوشانید تا آب آن به حدود نصف رسد، بعد آب آن را صاف و هم وزن آن شکر اضافه و قوام آورید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه دو قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.
 • هربار ۵ قطره اسانس ترخون را روی یک حبه قند بچکانید و بخورید.
 • هر روز صبح، قبل از صبحانه یک کف دست پوست هلیله زرد که با قند ساییده شده باشد را در دهان بریزید و بخورید.
 • سی گرم ریشه کاسنی را با ۱۰ گرم بادآورد در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بنوشید.
 • ده گرم زنجبیل را در یک لیتر آب جوش دم کنید و گاه گاهی یک قاشق سوپ خوری از آن را بنوشید.
 • گاهی یک قطعه آهن که در کوره یا روی آتش تند سرخ شده باشد را در آب بیندازید و آن آب را بنوشید.
 • مقداری کرفس را بکوبید و در پارچه یا دستمالی تمیز بپیچید و داخل آب انگور بیندازید تا خوب مواد آن مخلوط شود و آن را گه گاهی بنوشید.
 • هر روز ۱۰ گرم تخم بالنگ را بجوشانید و با آب آن شربت درست کنید و بنوشید.
 • گل محمدی و افسنطین از هر کدام ۵ مثقال را مخلوط و در یک لیتر آب بپزید و آب آن را صاف، سپس با ۲۰۰ گرم شکر مخلوط و بجوشانید تا قوام آید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.
 • عود بلیسان و قرنفل از هر کدام ۱۰ گرم، تخم زردک و تخم شوید از هر کدام ۳۰ گرم همه را نرم بسایید و بعد با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط کنید و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.
 • یک مرغ سیاه بزرگ پیر را بکشید و احشا داخلی آن را خالی کرده و با میخک، زیره سیاه، هل، ریشه جوز، آلو، مغز گردو، مغز فندق، مغز بادام و یک استکان برنج، داخل آن را پر کنید و با سوزن و نخ بدوزید و خوب بپزید بعد گوشت و آب آن را در طول دو، سه روز میل کنید.
 • اقاقیا، صندل سرخ و صندل سفید از هر کدام ۱۰ گرم، ریشه انجبار ۴۰ گرم همه را نرم بسایید و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب بخورید.

تقویت معده های سرد

زنجبیل برای تقویت معده سرد

جهت تقویت معده های سرد از زنجبیل، دارفلفل، خرماخرک، زعفران، هل، جوز بویا، فلفل فرنگی، زردچوبه، خولنجان استفاده کنید.

تقویت معده های گرم

آبلیمو جهت تقویت معده های گرم

برای تقویت معده های گرم از آب لیمو، سماق، تمرهندی، ریحان، آب دم کرده برگ کاسنی، عرق کاسنی، آب دم کرده شاه تره یا عرق شاه تره استفاده کنید.

تقویت قوه ماسکه

نعناع جهت تقویت قوه ماسکه

برای تقویت قوه ماسکه که عامل نگه دارنده غذا در معده می باشد، باید نعناع و پرسیاوش را به نسبت مساوی دم کنید و صبح، ظهر و شب، هربار کمی از آب آن را بنوشید.

تمیز کردن معده

برای تمیز کردن معده از شیرین بیان، سکنجبین بزوری حار و آب جوشانده اکلیل کوهی استفاده کنید.

برودت و سردی معده

سردی معده و درمان

گاهی در اثر نوشیدن بیش از حد آب خنک و سرد یا مایعات یا بستنی یا هندوانه یا دوغ سرد و امثال این ها معده سرد می شود. پیه های داخلی منجمد و بسته خواهد شد. دستگاه گوارش، همچنین ترشحات غدد و اطراف معده سرد شده و دیگر نمی تواند ماموریت خود را درست انجام دهد. لذا شخص، مبتلا به دل درد سخت می شود. گاهی ممکن است خود به خود خیالات مختلف او را احاطه کند، مثلا گمان میکند آپاندیس و امثال این ها است، در صورتی که فقط سردی و برودت معده می باشد.

برای درمان آن هلیله سیاه، آمله مقشر، زنجبیل، سیاه دانه، هل قراب، زنیان، زیره سبز، بسبایج و جنطيانای رومی از هر کدام ۱۰ گرم را مخلوط و نرم بسایید. با کمی عسل به صورت خمیر سفتی در آورده و قرص هایی به اندازه فندق درست کنید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک عدد از آن را در دهان قرار دهید و با آب بخورید.

 • هر روز صبح، نان با پنیر و نعناع و ترخون تازه بخورید.
 • هر روز صبح نان با پنیر و خرما بخورید. 
 • قاریقون، افتیمون، آمله مقشر و نبات مصری را به طور مساوی مخلوط کنید و نرم بسایید. هر صبح ناشتا یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب میل کنید.
 • ریشه جعفری تازه را مثل کله کاهو پوست کنده و بخورید.
 • هر روز آویشن شیرازی، مرزنجوش و مریم نخودی از هر کدام ۵ گرم را مخلوط و دم کنید. آب آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید.
 • هر روز ۵ مثقال گز خونساری را در آب گرم حل کنید و میل فرمایید.
 • یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در نیم فنجان آب سرد حل کنید و بنوشید.
 • سنبل الطیب و بسبايج از هر کدام نیم مثقال بجوشانید. آب آن را صاف و با عسل شیرین کنید وبنوشید.
 • زنیان، زیره سبز و بادیان از هر کدام ۴ مثقال را با ۱۵۰ گرم نبات ساییده، مانند قاووت روزی یک قاشق غذاخوری میل کنید.
 • قدری گز خونساری، شکر قرمز، گز علفی و ترنجبین را مخلوط و شیاف درست کنید و از عقب به خود برگیرید.
 • شکم را با روغن کرچک چرب کنید و حوله داغ روی آن ببندید یا کیسه آب گرم بگذارید.
 • نبات را در آتش نیم سوز کنید و بسایید و در گلاب مخلوط و با کمی آب بخورید.
 • هفتادوپنج گرم شیره انگور را با آب حل کنید و بخورید.
 • قی کنید و بعد از قی کردن یک استکان آب جوش با نبات بخورید.
 • یک مثقال افتیمون را بجوشانید و آب آن را با نبات بخورید.
 • گل بابونه، گل بومادران، بادرنجبویه، مرزنجوش و مریم نخودی از هر کدام ۵ گرم را مانند چای دم کنید و به مدت سه روز و هر روز دوبار از آن را میل کنید.
 • سیاه دانه، شنبلیله، کنجد و زیره سبز را روی نان بپاشید و بپزید و بخورید. (هفت روز این کار را تکرار کنید.)
 • هلیله سیاه کوبیده را از شبی ۱ عدد بخورید و هر شب یک عدد اضافه کنید تا به ۴۰ عدد برسد و دوباره برعکس، تا به یک عدد برسد.
 • یک مرغ بومی سیاه و پیر را بکشید و احشا داخل آن را خالی کنید و بشویید. زیره سیاه ۲۰ گرم، میخک، هل، ریشه جوز از هر کدام ۵ گرم، آلو، مغز گردو، مغز پسته، مغز بادام، مغز فندق از هر کدام ۵۰ گرم و یک فنجان برنج داخل آن بریزید تا پر شود و درب شکم را با سوزن و نخ بدوزید. و خوب بپزید و گوشت و آب آن را در طول سه روز بخورید.
 • بادیان، زنیان، مغز گردو، نبات لاهور از هر کدام ۴ مثقال مخلوط و نرم بسایید و روزی یک قاشق غذاخوری صبح ها ناشتا بخورید.
 • سه نخود زعفران، ۲ مثقال فرنجمشک، ۲ مثقال تخم ریحان کوهی، ۱۰۰ گرم گلاب و ۱۰۰ گرم عرق بید تهیه کرده و همه را مخلوط و نرم بسایید. ۱۰۰ گرم عسل را به آن اضافه کنید بعد گلاب و عرق بیدمشک را با آن مخلوط کنید. هر روز صبح، ظهر و شب ۲ قاشق غذاخوری از آن را بخورید 
 • ۴۰ روز، هر روز صبح ناشتا یک قاشق شربت خوری عسل بخورید.
 • بسفایج و هل قراب از هر کدام ۱ مثقال بجوشانید. آب آن را صاف و شیرین سازید و صبح قبل از صرف صبحانه بنوشید.
 • جنطيانای رومی و بسبایج از هر کدام ۱ مثقال بجوشانید، آب آن را صاف و با عسل شیرین کنید و بنوشید.

حرارت معده

ضعف و حرارت معده

برای رفع حرارت و گرمی معده باید از آب زرشک، رب غوره، رب به ترش، لعاب به دانه، آب اسفرزه، سنکنجبین با خاکشیر و یخ، آب دم کرده گل بابونه، آب جوشانده ریشه شیرین بیان استفاده کنید.

ضعف معده

ضعف معده از رطوبت

زنیان جهت درمان ضعف معده

برای برطرف کردن ضعف معده که در اثر رطوبت و سردی باشد باید از مصطکی، زنیان، زنجبیل و دارفلفل استفاده کرد.

ضمنا می توانید شش نخود زعفران و ۲ گرم مرمکی، زرآوند و قسط شیرین از هر کدام ۵ گرم، ریوند چینی، دارچین و اذخرمکی از هر کدام ۱۰ گرم، عصاره شیرین بیان و انیسون از هر کدام ۲۰ گرم و تخم کرفس ۳۰ گرم، همه را نرم بسایید و قبل از هر غذا یک قاشق شربت خوری از آن را با آب میل کنید.

ضعف معده از خلط گرایی

مربای هندوانه جهت درمان ضعف معده

اگر ضعف معده در اثر خلط گرایی باشد، مربای هندوانه موثر خواهد بود.

ضعف معده از حرارت

میوه به برای درمان ضعف معده از حرارت

برای برطرف کردن ضعف معده که از گرمی و حرارت باشد باید از به، سماق، آب لیمو، تمرهندی، یا آب تمرهندی و لعاب اسفرزه استفاده شود.

ضعف معده از پرخوری

انگور برای درمان ضعف معده

در مورد ضعف معده که از اثر زیاده روی در مصرف غذا باشد، رژیم انگور بهترین روش درمان خواهد بود. بدین طریق که هر روز به جای صبحانه، انگور یا آب انگور فراوان بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگری میل نکنید.

 • پنجاه گرم اگیر ترکی را بسیار نرم بکوبید، بعد با مقداری عسل مخلوط کنید و در جایی نسبتا گرم نگه دارید و پس از مدتی ماندن هر صبح، ظهر و شب بعد از غذا یک قاشق شربت خوری میل شود.
 • اسارون، سنبل خطایی، مصطکی، زعفران، طباشیر هندی، دارچین، اذخرمکی، قسط شیرین، تخم گشوث، تخم کرفس، تخم کاسنی، زرآوند طویل، قرنفل، حب بلیسان، عود بلیسان، هیل قراب و عود هندی همه را به نسبت مساوی مخلوط و هم وزن همه آن ها گل محمدی اضافه کنید و نرم بسایید، بعد با عسل مخلوط کنید. همه روزه صبح، ظهر و شب قبل از هر غذا یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.
 • زنجبیل، آمله مقشر، پوست هلیله زرد، پوست هلیله کابلی و هلیله سیاه از هر کدام ۱۰ گرم شقاقل، بهمن سرخ، بهمن سفید و تودری سرخ و سفید از هر کدام ۲۰ گرم، مغز تخم زبان گنجشک ۴۰ گرم همه را بسیار نرم بکوبید، بعد کنجد، مغز بادام شیرین و مغز پسته خام از هر کدام ۲۰۰ گرم را نرم بکوبید و با یک کیلو عسل مخلوط و هر روز صبح، ظهر و شب و هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

بیماری های جهاز هاضمه

گل بابونه جهت درمان بیماری معده

برای درمان بیماری های جهاز هاضمه هر روز یک قاشق غذاخوری گل بابونه شیرازی را دم کنید، آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.

بیست گرم سوسنبر را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بعد از هر غذا یک فنجان از آب آن را بنوشید.

یک سفیده تخم مرغ تازه و خام را بدون زرده، در ظرفی آنقدر هم بزنید تا کف کند. بعد از پارچه نازکی بگذرانید، سپس به تدریج دو تا سه قاشق آب جوشیده خنک شده به آن اضافه کنید و مجددا هم بزنید برای طعم بهتر آن کمی آب لیمو و مقداری شکر اضافه کرده و بخورید.

و پرسیاوش، بابونه شیرازی، پوست هلیله زرد، شاه تره، افسنطین، گل نیلوفر، سورنجان، ریشه اریسا، ریشه شیرین بیان، زیره کرمانی و بادرنجبویه از هر کدام ۱۰ گرم همه را مخلوط و نیم کوب کرده، به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم کنید، هر قسمت از آن را در یک روز صبح بجوشانید و آب صاف کرده آن را قبل از صبحانه بنوشید. 

قولنج معده

قولنج معده و درمان

برای درمان قولنج معده، زعفران شش نخود، مرمکی ۲ گرم، قسط شیرین و زرآوند از هرکدام ۵ گرم، ریوند چینی، دارچین و اذخرمکی از هر کدام ۱۰ گرم، انیسون، تخم کرفس و عصاره شیرین بیان از هر کدام ۲۰ گرم همه را مخلوط و نرم بسایید. قبل از هر وعده غذای روزانه یک قاشق شربت خوری از آن را با آب میل فرمایید.

زیاد کردن اسید معده

سرکه و سیب برای زیاد کردن اسید معده

برای زیاد کردن اسید معده، سیر، سرکه، پرتقال، سیب درختی، گوجه فرنگی، فلفل سبز را با هم مخلوط و میل کنید. هم چنین عسل با آب سرد قبل از غذا یا انگورفرنگی فراوان با شکر صبح ناشتا، بسیار مفید است.

کم کردن اسید معده

برای کم کردن اسید معده، خوردن کمی عرق نعناع بعد از غذا مفید می باشد.

تحریکات معده

پرهیز از خوردن قهوه جهت جلوگیری از تحریک معده

در صورت وجود تحریکات معده از خوردن چای، قهوه و نوشابه های گاز دار یا الکی پرهیز کنید تا بهبود یابد.

ترشی معده

اسید معده و ترش کردن معده

برای رفع ترشی معده باید از خوردن جوش شیرین. ادویه جات، سس، پنیر، ماهی، گوشت، انواع کنسرو و غذاهای مانده پرهیز کنید. به عنوان درمان بعد از غذا مقداری عسل را با آب گرم مخلوط کنید و بخورید.

آب سیب زمینی خام یا شیره سنجد کوبیده شده یا آب جوشانده ریشه شیرین بیان بنوشید.

سی گرم گل رازک را در یک لیتر آب جوش ۱۰ دقیقه دم کنید و آب آن را به مرور بنوشید.

سی گرم برگ خشک بارهنگ را در نیم لیتر آب به مدت سه دقیقه بجوشانید، ۱۵ دقیقه هم دم کنید، سپس صاف نمایید. آب آن را با عسل شیرین و روزی سه فنجان بنوشید.

سی گرم آویشن را در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید. بعد از هر غذا یک فنجان از آب آن را شیرین کرده و بنوشید.

پنجاه گرم برگ تمشک خشک را در یک لیتر آب سرد بخیسانید، بعد ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس به مدت ۱۰ دقیقه نیز آن را دم کنید. بین هر دو غذای اصلی، یک فنجان از آب آن را بنوشید.

نفخ و گاز معده

نفخ کردن معده

اگر مبتلا به نفخ و گاز معده هستید باید از خوردن قند، شکر، چای، تخم مرغ، ماهی، خیار، نعناع، آبغوره و نوشابه های گازدار پرهیز کنید. در ضمن از خوراکی هایی که ضدنفخ و گاز معده است بیشتر استفاده کنید، مانند: پرتقال شیرین، تره، انیسون، تخم شوید، آب دم کرده شوید، خلال نارنج، آب دم کرده پوست لیمو.

به عنوان درمان ۴ مثقال دانه های اسفند را بکوبید، بعد با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

 • زنیان، بادیان، تخم کرفس، تخم شوید و انیسون را مساوی نرم بکوبید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.
 • خولنجان و زیره کرمانی از هر کدام ۱۰ گرم، تخم کرفس، زنیان و بادیان از هر کدام ۲۰ گرم ریشه کرفس و ریشه بادیان از هر کدام ۴۰ گرم همه را نیم کوب کنید. صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق غذاخوری از آن بجوشانید و آب آن را بنوشید و یا همه را نرم بسایید و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان ریخته و با آب میل کنید و یا با آب سرد مخلوط کنید و بخورید.
 • هر بار یک قاشق غذاخوری تخم هویج یا تخم زردک ساییده شده را میل کنید.
 • بیست گرم بادیان نیم کوب شده را در یک لیتر آب جوش دم کنید و با هر غذای روزانه یک فنجان آب آن را بنوشید.
 • نانخواه، زنیان و تخم کرفس را به نسبت مساوی مخلوط و نرم بکوبید و بعد از هر غذای روزانه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.
 • پنجاه گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب سرد بخیسانید، بعد ۵ دقیقه بجوشانید و ۱۵ دقیقه هم آن را دم کنید. آن را صاف کرده و روزی سه فنجان به ترتیب صبح، ظهر و شب بنوشید.
 • کنجد، سیاه دانه و دانه های اسفند از هر کدام ۱ مثقال را بجوشانید و صاف کنید. هر روز صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق چای خوری از آب آن را میل کنید.

رطوبات منجمده در معده

عسل و فواید آن برای معده

گاهی ممکن است معده به یبوست مبتلا نباشد ولی رطوبات منجمده در معده به حدی زیاد شوند که معده را سرد کرده و ترشیدگی غذا، باد گلو و کف بلغم از گلو خارج شود، اکثرا با تشابه مخلوط و گاهی بدون اراده به صورت آب در دهان بیاید یا از دهان خارج شود. این حالت به معده هایی که دچار جانور شده اند شباهت دارد، در صورتی که جانور در معده و روده نخواهد بود و فقط سردی و رطوبات منجمده می باشد. نحوه معالجه آن به قرار زیر خواهد بود:

 • به مدت ۴۰ روز صبح ناشتا یک قاشق شربت خوری عسل بخورید.
 • هر روز صبح قبل از صبحانه ۱ مثقال هل قراب و ۱ مثقال بسبایج را نیم کوب کرده، بجوشانید و آب آن را صاف کنید و بنوشید.
 • کلپوره و آویشن شیرازی را مخلوط کنید. هر روز ۱۰ گرم از آن را مانند چای دم کنید سپس آب آن را صاف و با عسل شیرین ساخته، بنوشید.
 • آمله مقشر، قاریقون، نبات مصری و افتیمون شامی را به نسبت مساوی مخلوط کنید و نرم بسایید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.
 • ریشه جعفری تازه را تهیه کنید و پوست رویش را بکنید و مغز آن را مانند کله کاهو بخورید.
 • صبح ها نان با پنیر و نعناع و ترخون تازه و یا با شوید و ریحان تازه بخورید.
 • رازیانه، زنیان، مغز گردوی سفید و نبات لاهوری را به طور مساوی ساییده و مخلوط کنید. هر صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.
 • بسفایج و جنطيانای رومی را به نسبت مساوی مخلوط و نیم کوب کنید. روزی یک قاشق شربت خوری از آن را بجوشانید. آب صاف کرده آن را با عسل شیرین سازید و بنوشید.
 • خرمای سیاه را تا ۱۲ روز، روز اول یک عدد، روز دوم دو عدد، به همین ترتیب هر روز یک عدد اضافه کنید تا روز دوازدهم به ۱۲ عدد برسد و بعد روزی یک عدد کم کنید تا به یک عدد برسد. یا چهل روز صبح ناشتا چند عدد خرمای سیاه میل کنید.
 • زنیان، بادیان، زیره سبز، زیره سیاه، تخم خشخاش و نبات را مساوی نرم بکوبید و هر صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.
 • هر روز ۳۰ گرم گز خونساری را در مقداری آب جوش حل کنید و بخورید.
 • مریم نخودی، بادرنجبویه، مرزنجوش، گل بابونه شیرازی و گل بومادران از هر کدام ۱۰ گرم مخلوط و نیم کوب کنید. آن را ۱۰ قسمت کرده، صبح وعصر، هر بار یک قاشق از آن را مانند چای دم کنید و آب صاف کرده آن را با عسل شیرین ساخته، بنوشید.
 • دانه های اسفند، کنجد و سیاه دانه را به نسبت مساوی مخلوط کنید و روزی یک قاشق شربت خوری از آن را بجوشانید و آب صاف کرده آن را با عسل شیرین کنید و روزی سه بار بنوشید.
 • شنبلیله خشک، زیرہ سبز، کنجد و سیاه دانه را به مقدار زیاد روی نان در موقع پخت بپاشید و آن نان را بخورید. پس از چند مرتبه مصرف چنین نانی، رطوبات معده مرتفع خواهد شد.
 • یک مرغ بومی سیاه پیر را بکشید و احشاء داخل آن را خارج کنید. میخک و ریشه جوز از هر کدام ۵ گرم، زیرہ سیاه ۲۰ گرم، ۲۰ عدد آلو، مغز گردو، مغز پسته خام، مغز فندق خام، مغز بادام خام از هر کدام ۵۰ گرم، به صورت نیم کوب شده و برنج یک فنجان، همه را در شکم مرغ بریزید و آن را با سوزن و نخ بدوزید. مرغ را در ظرفی گذاشته، کمی آب، ۵ عدد برگ بو، کمی زعفران و گلاب به آن اضافه کنید و خوب بپزید. و آن را در طول سه روز میل کنید.

ضدعفونی کردن معده

استفاده از سیر جهت ضدعفونی کردن معده

برای ضد عفونی کردن معده، مقدار کمی سیر یا گیلاس یا پرتقال یا آب جوشانده پوست پرتقال یا نارنج یا مصرف گل لادن داخل سالاد مفید خواهد بود.

لیزی معده

کرفس برای رفع لیزی معده

برای برطرف کردن لیزی معده کرفس مفید است.هم چنین می توانید نخود را بپزید، بعد از پخته شدن آن ها را در آب نمک بریزید و به مرور از آب نمک بیرون آورید و بخورید.

سنگینی معده 

برای رفع سنگینی معده ۲۰ گرم برگ و ساقه های گل دار مریم گلی را در یک لیتر آب جوش ۱۰ دقیقه دم و آب آن را صاف و با عسل شیرین کنید. هر صبح ناشتا یک فنجان از آن را بنوشید.

۳۰۰ گرم آویشن شیرازی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را پس از هر غذا یک فنجان بنوشید.

۵۰ گرم برگ خشک بارهنگ را در یک لیتر آب به مدت سه دقیقه بجوشانید و ۱۵ دقیقه هم دم کنید سپس آب آن را صاف و با عسل شیرین سازید. صبح، ظهر و شب هر بار یک فنجان بنوشید.

تخمیر شدگی غذا در معد

مصرف تربچه برای رفع تخمیر شدگی غذا در معده

 برای رفع تخمیر شدگی غذا در معده مصرف ویتامین B و خوردن تربچه و ترب همچنین مصرف برگ بو در حین پختن غذاهای مختلف مؤثر خواهد بود.

گرفتگی سر دیگ معده

بعد از رفع اسهال در اثر ضعف و بی بنیه گی، در سر معده گرفتگی ایجاد می شود که میل به غذا را کم و یا به کلی اشتها را از بین می برد. برای باز کردن آن تخم کرفس کوبیده را با آب شیرهای کنار مخلوط و مصرف کنید.

قارچ داخل معده

حالت تهوع از علایم قارچ داخل معده

قارچ داخل معده بیماری است که علایم آن شباهت زیادی به حالات داشتن انگل در معده دارد. در صورتی که انگل نخواهد بود. قارچ معده حالت تهوع، قی، استفراغ، زردی رنگ، بی میلی به غذا، کم اشتهایی و لاغر شدن را با خود همراه دارد ولی هرگونه معالجه برای رفع قارچ بی فایده است زیرا قارچ غیر از کرم و جانور معده است.

اگر دچار قارچ معده شده اید باید از خوردن چربی جات، سرکه و گرفتن روزه پرهیز کنید. مرض قارچ در معده از ۴ تا ۲۱ سال ممکن است به طول بینجامد و پس از ۲۱ سال شروع به بهبودی می کند. باید توجه داشت که دو تا سه سال اول به کلی نباید روزه گرفت و تا مدت ۱۲ سال ابدأ نباید سرکه میل کنید و استراحت فراوان لازم است.

ضمنا مصرف کباب بدون چربی مفید خواهد بود. برای درمان آن ۵۰۰ گرم پودر شیرین بیان را در ۱۰ لیتر آب آن قدر بجوشانید تا آب آن به نصف برسد. آن را صاف کنید و در بطری بریزید و در یخچال نگه دارید. قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. (کسانی که دچار فشار خون هستند از این نسخه استفاده نکنند).

چهل روز صبح ناشتا گز علفی را با آب جوشانده ریشه شیرین بیان مخلوط کنید و بخورید.

۴۰ روز صبح ناشتا ریشه انار و ریشه شیرین بیان را بجوشانید و آب آن را بخورید.

کندر، مستکی، دانه شاء و سقز را مساوی بسایید و با عسل مخلوط کنید و حب هایی به وزن یک نخود بسازید و روزی سه حب به نوبت بخورید.

ورم معده

رژیم انگور برای درمان ورم معده

اگر دچار ورم معده شده اید از خوردن این خوراکی ها پرهیز کنید: نان، برنج، سیب زمینی، پنیر، تخم مرغ، گوشت، ماهی، گوجه فرنگی، اسفناج، نوشابه الکلی، نوشابه های گازدار، چای، غذاهای سرخ کرده، آب زیاد. برای درمان ورم معده رژیم انگور مفید خواهد بود.

افسنطین، سنبل هندی و گل محمدی از هر کدام ۱۰ گرم همه را نرم بکوبید و در شربت قند مخلوط کرده، بعد از هر غذا دو قاشق غذاخوری میل کنید.

ریشه کاسنی، ریشه شیرین بیان، ریشه ریوند چینی، انیسون، سیاه دانه، رازیانه، آویشن شیرازی، بابونه شیرازی، شاه تره و مخلصه از هر کدام ۳ مثقال مخلوط و به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم کنید. هر روز صبح یک قسمت آن را بجوشانید سپس آب صاف کرده آن را شیرین و قبل از صبحانه بنوشید.

تشنجات معده

برای رفع تشنجات معده پودر شیرین بیان را بجوشانید و روزی سه مرتبه قبل از غذا مقداری از آب آن بنوشید.

هر بار یک قاشق رازیانه را در مقداری شیر بجوشانید و شیر را بنوشید.

پنجاه گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب بخیسانید بعد ۵ دقیقه بجوشانید و ۱۵ دقیقه نیز آن را دم کنید. آب آن را صاف و شیرین کرده و بین هر غذا یک فنجان بنوشید.

سوزش معده

عسل و بارهنگ برای رفع سوزش معده

برای رفع سوزش معده شیره سنجد کوبیده، عرق بهار نارنج و عرق نعناع مفید خواهد بود. همچنین می توانید به عنوان درمان ۵۰ گرم برگ خشک بارهنگ را در یک لیتر آب حدود ۳ دقیقه بجوشانید بعد ۱۵ دقیقه دم کنید سپس آب آن را با عسل شیرین و روزی سه فنجان به نوبت بنوشید.

سوزش معده اطفال

برای رفع سوزش معده اطفال تخم زردک را بجوشانید، آبش را صاف و شیرین ساخته و به مرور به او بخورانید.

خون منجمد در معده

استفاده از ذرت جهت رفع خون منجمد در معده

برای رفع خون منجمده داخل معده تره خشک را نرم بسایید و میل کنید، در ضمن خوردن ذرت هم مفید می باشد.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت