تقویت معده (کوچکی ، اسپاسم (گرفتگی) و سردی معده) در طب سنتی

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
7,845 بازدید
امراض معده

به طور کلی گرم کردن و رفع خشکی موجب درشتی اندام ها می شود و سردی و خشکی و سودا باعث منقبض و کوچکی و اسپاسم‌ها در اندام ها می شود. پس مزاج بیمار را به سمت گرمی و اندکی رطوبت ببرید. و تخلیه سودا و تخليه صفرای زاید و رفع غلظت و سفتی خون نیز موجب درشتی و گرمی و رفع اسپاسم می‌شود و در نهایت تقویت معده رخ می دهد.

احادیثی از پیامبر ص و ائمه ع پیرامون تقویت معده

به

امام صادق ع: به، معده را گشایش می دهد، دل را استحکام میبخشد.

سیب

از امام صادق ع: سیب، معده را گشایش میدهد.

همچنین فرمود: سیب بخور؛ چرا که حرارت را فرو می نشاند، درون را سرد می کند و تب را می برد. در حدیث دیگری است که فرمود: وبا را از بین می برد.غذاهای آبکی و تقویت اشتها نیز موجب بزرگ شدن معده می‌شود.

سویق عدس

سویق عدس

امام صادق فرمود: سویق عدس، تشنگی را از میان می برد، معده را تقویت می کند، درمان هفتاد درد در آن است، صفرا را خاموش می کند و درون را سردی می بخشد.

ایشان، چون سفر می کرد، از این سویق، جدایی نداشت و چون در کسی از خدمت گزارانش خون به جوش می آمد، به وی می فرمود: از سویق عدس بخور؛ چرا که جوش آمدگی خون را فرو می نشاند و حرارت را خاموش می کند.

نکته: عدس سرد است. در معده های سرد همراه با گرمی مصرف شود.

امام صادق فرمود: چهار چیز، چشم را جلا می دهد، سودمند است و هیچ زیانی ندارد.

درباره آن‌ها از امام علی پرسیدند. فرمود: آويشن و نمک، وقتی باهم باشند، نانخواه و گردو، وقتی باهم باشند. به ایشان گفتند: این چهار چیز، وقتی باهم باشند، به چه کار می آیند؟

فرمود: نانخواه و گردو، (چون در برهم قرار گیرند)، بواسیر را می سوزانند، باد را دور می کنند، رنگ پوست را زیبا می سازند، معده را سختی (مقاومت) می دهند و کلیه ها را گرم می کنند.

اما آویشن و نمک، (چون در برهم قرار گیرند)، بادها را از دل بیرون می رانند، انسدادها را می گشایند، بلغم را می سوزانند، آب (منی) را زیاد می گردانند، بوی دهان را خوش می سازند، معده را نرمی می‌دهند، بوهای بد را از دهان می برند و آلت را سفتی می بخشند.

 انار با پیه آن

 انار با پیه آن

حارث بن مغیره می گوید: از سنگینی معده و نامرتبی گوارش خود به امام صادق ع شکایت کردم. ایشان فرمودند: این انار شیرین را با پرده های میان دانه های آن بخور که معده را کاملا پاکسازی می کند و نامیزانی گوارش را سامان می بخشد و غذا را هضم می کند.

ترب

امام صادق : ترب، بیخش بلغم را از میان می برد، قسمت میانی اش، گوارش میدهد و برگش، ادرار را به طور کامل به جریان می اندازد.

گلابی

امام صادق : گلابی، معده را می پالاید و تقویت می کند و با به، همگون است. خوردنش روی غذا سودمندتر است از ناشتا خوردن. هرکس هم که احساس سنگینی می کند، از آن بر روی غذا بخورد.

دراز کشیدن بعداز غذا (خوابیدن ممنوع)

امام صادق : دراز کشیدن پس از غذا، بدن را چاق می کند، غذا را هضم می نماید و درد را از درون انسان، بیرون می کشد.

پس از غذا خوردن به پشت بخواب و پای راست را روی پای چپ قرار بده.

بادروج = حوک (ریحان کوهی)

بادروج = حوک (ریحان کوهی)

امام صادق : حوک (بادروج) سبزی پیامبران است. بدان که در آن، هشت ویژگی است؛ هضم کننده است؛ گرفتگی های عروق و مجاری را می گشاید؛ آروغ را خوش بو می سازد؛ دهان را بوی خوش می بخشد؛ غذا را دوست داشتنی می سازد؛ درد و بیماری را از درون بدن، بیرون می کشد؛ و امان انسان را جذام است؛ (و) چون در درون انسان جای گیرد، همه بیماری ها را فرو می نشاند.

امام صادق : حوک (بادروج)، سبزی پیامبران است … و امان انسان از جذام است. چون در درون انسان جای گیرد، همه بیماری ها را فرو می نشاند.

ایستاده نوشیدن آب در روز و نشسته در شب

امام صادق ع: ایستاده آشامیدن آب در روز، غذا را گوارا می سازد و ایستاده آشامیدن آب درشب، زرداب می آورد.

تخم مرغ

امام صادق: زرده تخم مرغ، سبک و سفیده، سنگین است.

در سایر روایات امر شده که تخم مرغ کم بخورید (آن هم از نوع طبیعی).

پنیر وسط غذا

امام صادق علی: پنیر، چه نیکو لقمه ای است. نوشیدن انسان را خوشبو می سازد، آنچه را پیش از آن هست، هضم می کند و آنچه را پس از آن باشد، دوست داشتنی می سازد. (در سایر روایات آمده که پنیر خالی مرض است)، مخصوصا در صبحانه ها و به خصوص برای سرد مزاج ها و بیماران عصبی و میگرن سرد و … هرگز پنیر خالی نخورید و با گردو هم کم بخورید.)

سنجد

پاکسازی معده-1

امام صادق : سنجد، گوشتش گوشت می رویاند، استخوانش استخوان را رشد میدهد و پوستش پوست را می پرورد. علاوه بر این، سنجد کلیه ها را گرم می کند، معده را پاک می سازد، مایه ایمنی از بواسیر و تقطير البول است، ساق پا را قوی می کند و رگ جذام را به کلی قطع می نماید.

نوشیدن آب روی غذای چرب ممنوع

رسول الله :آشامیدن آب در پی چربی، بیماری را بر می انگیزد.

آویشن با سیاهدانه

آویشن با سیاهدانه

درباره پیامبر خدا، چنین روایت شده که داروی هضم کننده و آویشن و سیاه دانه خواست. چون مواد سفیده دار یا غذایی که سنگین بود، می خورد این مواد را با هم آسیاب کرده، آرد آن را با نمک نیم کوفته همراه می کرد و غذای خویش را بدان آغاز می کرد و می فرمود: چون این دارو را بخورم، باکی از این ندارم که چه چیزی خورده باشم.

او می فرمود: همین دارو معده را تقویت می کند، بلغم را از میان برمی دارد و مایه ایمنی از کژی دهان است.

آویشن

امام کاظم : داروی امیر مومنان ، آویشن بود. او می فرمود: آویشن برای معده، پرزی همانند پرز پارچه های مخمل میشود.

آب وسط غذا

امام رضا : هرکس می خواهد معده اش او را آزار ندهد، بر روی غذا آب نخورد تا هنگامی که غذا خوردن را به پایان می برد. هر کس چنین کند، بدنش به رطوبت می گراید، معده اش ضعیف می شود و رگهایش نیروی غذا را به خود نمی گیرند؛ زیرا اگر پشت سرهم روی غذا آب ریخته شود، آن غذا در معده نارس و بد گوارش می گردد.

نکته: در هوا یا غذا یا افراد خیلی گرم یا خیلی خشک بهتر است کمی آب همراه غذا مصرف شود. اما در افراد یا هوا یا غذای مرطوب وسرد وچرب، بهتر است، آب از غذا فاصله داده شود.

آب خوردن بعد از خوردن گوشت

آب خوردن بعد از خوردن گوشت

امام على : پیامبر خدا و چون گوشت می خورد، در آشامیدن آب، شتاب نمی ورزید. یکی از یاران که از اهل بیت پیامبر خدا بود، از ایشان پرسید:ای پیامبر خدا ! چه قدر کم بر روی گوشت، آب می آشامی!

فرمود: هیچ کس نیست که این گوشت چرب را بخورد و تا پایان غذا از آشامیدن آب، خود داری ورزد، مگر اینکه غذا را گوارا می یابد.

امام باقر فرموده اند: ترنج وقتی خورده می شود سنگین است و نان خشک آن را هضم می کند.

کاهو

پیامبر خدا : کاهو بخور؛ چرا که خواب می آورد و غذا را هضم می کند.

 آب جوشیده غیر داغ

پیامبر و با حلوا (شیرینی) افطار می کردند و اگر حلوا نبود با قند یا خرما و اگر هیچ کدام از اینها نبود با آب ولرم افطار می نمودند و می فرمودند: آب ولرم معده را پاکسازی می کند و کبد، بدن و دهان را خوش بو می نماید و دندانها را تقویت می گرداند.

شیر شتر

پیامبر خدا : شیر شتر … برای کسانی که به ناراحتی معده (سوء هاضمه) مبتلا هستند، درمان است.

مویز

بیماری‌های معده-3

بر شما باد خوردن مويز که مشکلات معده را برطرف می کند.

ترشی برای معده خالی ممنوع

ابراهیم بن حسن جعفری می گوید: امام صادق ع به یاران خود فرموده اند: پزشکان شما چه دستوری دربارهی ترنج میدهند؟ عرض کردند: ای پسر رسول خدا می گویند آن را پیش از غذا بخورید.

حضرت فرمودند: پیش از غذا چیزی بدتر از آن پیدا نمی شود و پس از غذا چیزی بهتر از آن وجود ندارد. پس، از خوردن مربای آن دریغ نکنید که در دل بوی خوشی چون بوی مشک دارد.۱

(ترشیجات را هنگام خالی بودن معده نباید مصرف کرد، که عوارض زیادی دارد مثلا باعث ترشی معده، ضعف اعصاب، افت فشار و … می شود. ولی صرف اندک آن بعد از غذا یا همراه غذا فواید فراوان دارد.)

دینارویه

نزد امام باقر ع از ناتوانی معده ام شکایت کرده و از ایشان چاره جویی کردم. حضرت فرمودند: دینارویه را با آب سرد بنوش. من چنین کرده و به آنچه می خواستم دست یافتم.

معنای پرهیز

امام کاظم ع فرمودند: پرهیز، نخوردن نیست، کم خوردن است .پرهیز برای درمان همه بیماری ها ضروری است

خوردن گوشت و روغن شحم گاو

در برابر پیامبر خدا و درباره گوشت و پیه سخن گفته شد. پس ایشان فرمود: پاره ای از گوشت و پیه وارد معده انسان نمی شود، جز اینکه در آن مکان سلامتی و شفاء پدید می آید و بیماری از آنجا خارج می شود.

اصلاح تغذیه

مخصوصا زیاد جویدن – کم خوری – که نوشی – طبیعی خوری و پرهیز از هر غذای استاندارد و کارخانه ای و شیمیایی و مواد افزودنی دار – عدم پراکنده خوری – پرهیز از هر چیز حرام – پرهیز از غير طيب‌ها – ساده خوری و پرهیز از چند غذا با هم خوردن – ظروف غذای سنگی یا لااقل شیشه ای وچینی و پرهیز از از ظروف تفلون وآلمینیوم – پرهیز از سرخ کردنی زیاد – حذف روغن مایع و جامد نباتی واستفاده روغن شحم گاو وروغن زیتون و …

روایاتی دیگر از اطبای طب سنتی درباره تقویت معده

روایاتی دیگر از اطبای طب سنتی درباره تقویت معده

معده و روده استرسی(ضیایی)

۵ دقیقه راه رود سپس یک قاشق چایخوری پودر پوست میوه بلوط بخورد.

بیماری‌های معده (تبریزیان)

مرکب ۲ (زنجفیلات) – مرکب 3 ( اسارون) – مرکب ۵ ( به اندازه ۲ جو با زیره سیاه)

گرم کننده معده (تبریزیان)

مرکب مفاصل ( یک مرتبه صبح ناشتا ۲ مثقال) مصرف شود.

برای رشد پرز معده (تبریزیان)

هاضوم ( پودر آویشن، پودر زنیان، سیاهدانه پودر نشده)

سردی معده (خیراندیش)

یک قاشق بارهنگ در یک لیوان (نعنا+گلاب) پنج دقیقه بجوشد، بعد با عسل شیرین کنید و دو هفته بخورید.

اگر بیرون روی زیاد شد، گلاب را کمتر کنید و اگر یبوست شد، نعنا را کمتر کنید. این نسخه فواید زیادی دارد و برای اکثر امراض سرد مفید است.

تقویت معده و هضم با روایات (میرزایی)

تقویت معده و هضم با روایات (میرزایی)

– اصلاح مزاج و گرم کردن و دموی تر کردن مزاج و معده و تخليه سودا و بلغم زاید

– اصلاح خون مخصوص افزایش خون و رفع غلظت و سردی خون

– اصلاح تغذیه مخصوصا زیاد جویدن، کار معده را در دهان انجام دهید،

-کم خوری، کم نوشی، عدم پراکنده خوری، طبیعی خوری و پرهیز از غذای کارخانه و استاندارد.

مرکب دو

این دارو به اذن خداوند برای تپش قلب، نفس بلندی، معده درد و تقویت معده مفید است. این دارو ترکیبی از زنجبیل، دارفلفل، ساذج، اشنه، هل، دانه انار، زیره، سیاه دانه و … تهیه می‌شود.

تقویت معده (تبریزیان)

مرکب ۲ – چای زنجفیل – داروی شافیه ۴۰ روزه – کم خوری – کمنوشی – زیاد جویدن غذا – نمک قبل و بعد از غذا – آویشن و سیاهدانه بعد از غذا – به – انار – آب گرم و ولرم – سیب – نان خشک – شیر گاو روستا مفید است. و موارد زیر مضر است حمام در سیری – آب وسط غذا – پراکنده خوری – گوشت خشک و نمک سود (قوور ما به ترکی) – نوشیدن آب سرد و آب جو در حمام و ..

تقویت معده (باقری)

تقویت معده (باقری)

برای درمان ضعف معده به روش های زیر عمل کنید:

ا- جعفری را در عرق یونجه یا عرق بهار نارنج شب تا صبح بخیسانید. از این مخلوط میل کنید.

۲- ۴۰ گرم فلوس را در ۴ لیوان عرق دم کنید.

اولین قدم برای درمان بیماری‌ها، اصلاح معده است و گرنه درمان های دیگر چندان فایده ای نمی بخشد.

برخی از بیماریهای معده عبارتند از:

يبوست، ترشی معده، دل پیچه، درد معده (دل درد)، زخم معده، سوزش معده، نفخ معده، ضعف معده، مسمومیت معده، ورم معده و ترش کردن گلو.

عصاره گیاهی لیکوریس

عصاره گیاهی لیکوریس صد در صد گیاهی بر پایه ریشه شیرین بیان و به روش بخار غیر مستقیم تقطیر شده است. فاقد هر گونه مواد شیمیایی و افزودنی می باشد.

برای درمان اساسی معده از داروی گیاهی لیکوریس استفاده می کنیم. این برای ترش کردن، سوزش، زخم، ورم، نفخ و سایر ناراحتیهای معده مفید است تهیه شده است و مصلح هایی نیز بدان افزوده شده است.

این دارو هر نوع ناراحتی معده را درمان کرده و اساسا برای تقویت معده و مقاومت در برابر بیماری‌ها نافع است.

کسانی که ناراحتی معده ندارند ولی در مسافرت یا غیر آن می خواهند معده خود را تقویت کنند اگر در هفته ۲ تا ۳ روز پشت سر هم یک نوبت ناشتا از این دارو استفاده کنند نافع خواهد بود.

بنابراین، این دارو را همه می توانند برای اصلاح و تقویت معده خود مصرف کنند و مهم تر از همه، اصلاح کامل تغذیه و پرهیز از تغذیه های ناسالم است.

اسپاسم های (گرفتگی) گوارشی

بهترین داروی آن سوسنبر (آویشن) یا همان نعناع فلفلی است یک قاشق پودر سوسنبر در یک استکان بعد از غذا یک استکان عرق نعناع برای ترشی و اسپاسم در رفلاکس مفید است.

پاکسازی معده(روازاده)

شربت تمر هندی

– مصرف شربت تمر هندی که به صورت زیر تهیه میشود:

– مقداری تمبر هندی را پوست گرفته و در آب جوش به مدت یک ساعت بخیسانید؛ سپس ليف ها و هسته آن را جدا کرده و با کمی شکر سرخ بجوشانید تا به قوام بیاید و سفت شود، از این شربت هر روز یک قاشق غذاخوری را در نصف لیوان آب ریخته و میل نمایید و بعد از آن مقداری رب انار شیرین را با کمی پودر نعناع خشک مخلوط کرده و میل نمایید.

بهداشت معده(روازاده)

خوب جویدن غذا، پرهیز از پرخوری و تندخوری – غذا را با آرامش و در محیط آرام میل کردن – اول و آخر غذا نمک میل کردن – اول غذا بسم الله و آخر غذا الحمدلله گفتن – وسط غذا و بعد از غذا تا دو ساعت آب ننوشیدن.

عفونت روده و معده(روازاده)

اصلاح آب و نمک و روغن سالم و ظروف مناسب در تهیه پخت غذا

پرهیز از مصرف غذاهای خام به همراه غذاهای پخته.

خوردن کباب زغالی

شستشوی معده (ضیایی)

یک قاشق مرباخوری عسل را در نصف لیوان آب ولرم حل کرده و صبحها ناشتا به مدت یک هفته تا ده روز میل شود. این دارو علاوه بر شستشوی معده برای تقویت معده و کبد هم مفید می باشد.

شستشوی معده (باقری)

برای شستشوی معده به دستورالعمل زیر عمل کنید: عرق بابونه + سنا + گل سرخ اینها را سه روز، میل کرده تا اسهال شده و معده شستشو داده شود.

نکته: آویشن برای شستشوی معده و پاکسازی آن از فضولات نافع و مفید است.

عفونت معده(روازاده)

پرسش: برای درمان عفونت معده چه باید کرد؟

پاسخ: برای عفونت معده باید دندانهایتان را پودر شویا بشویید. غذاها را متناسب با مزاج تان بخورید. عرق انیسون روزانه یک استکان بخورید.

سردی بدن و معده (روازاده)

پرسش: مدت ۳ سال است که هر غذای سردی که می خورم مثل میوه ها و غذاهای سرد، دچار سردرد شدید می شوم تا حدی که استفراغ کرده و یک روز کامل غذا نمیخورم و روده هایم درست کار نمی کند. لطفا علت را بفرمایید؟

پاسخ: سردی بسیار شدیدی بر شما حاکم است. حتما باید معده تان گرم شود. مواد غذایی سرد و تر، سرد و خشک نخورید، موادی مثل میوه ها، ترشیجات؛ خصوصا پرتقال و نارنگی نخورید، گرمیجات وعسل زیاد استفاده کنید. دم کرده اسطوخدوس و بادرنجبویه را روزی دو لیوان میل کنید.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت