دل درد و سوزش معده

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
4,518 بازدید
دل درد

دل درد های مختلف اعم از: آپاندیسیت (درد دور ناف) – قولنج انسداد روده کوچک (درد دور ناف) – غذاهای نامناسب (پس از صرف غذا ایجاد می شود) مانند هر نوع غذای ثقیل، مانده، نفاخ – زخم معده (حدود ۱۰ دقیقه پس از صرف غذا ایجاد می شود) – زخم روده (حدود ۳۰ دقیقه پس از صرف غذا ایجاد می شود) – انگلها – باد خوردن شکم (مثلا شب پس از استحمام در معرض هوایی سرد یا کولر قرار گرفته یا بلافاصله پس از دوش گرفتن خوابیدن) – قولنج صفرایی (پس از خوردن غذاهای چرب و سمت راست بدن درد می گیرد).

نسخه های درمان دل درد و سوزش معده در طب سنتی و روایات

درمان دل درد با روایات (میرزایی)

دل درد علتهای زیادی دارد. مانند مسمومیت – غلبه صفرا – سردی و بلغم – حوادث و ضربه – پرخوری و پرنوشی – مخلوط خوری – نجویدن غذا و غذاهای سنگین و ضعف هضم – يبوست – دهها بیماری دیگر مانند کیست و سرطان و غده و… – اسهال – حامله شدن – خونریزی های داخلی – سنگ صفرا و موارد بسیار زیاد دیگر.

پس ابتدا باید علت را دقیق شناخت. تا درمان نیز دقیق باشد. والا تجویز دارو بدون شناخت علت مانند شمشیر دولبه است. البته در طب اسلامی درمانهای مشترک داریم. در روایات زیر برای انواع مختلف علل داروهایی آمده است.

درمان های ریشه ای مانند اصلاح مزاج و خون و تغذیه و رفع علل مشترک امراض وسایر امراض در کنار درمان های مشترک معده و گوارش مفید است.

عسل با آب جوشیده غیر داغ اما گرم (خیلی عالی)

دل درد-5

رسول خدا : برای درمان دل درد فرموده اند: عسل را با آب گرم بنوش وهفت بار سوره حمد را بر آن بخوان که به خواست خداوند شفا خواهد یافت.

شخصی به پیامبر شکایت کرد و گفت: ای رسول خدا، برادری دارم که مبتلا به شکم درد است. پس پیامبر فرمود: به برادرت بگو عسل با آب گرم بنوشد.

روز بعد از آن برگشت و گفت: ای رسول خدا، از آن نوشید ولی فایده ای نداشت. پیامبر فرمود: خدا راست می گوید و شکم و برادرت دروغ می گوید. برو و به برادرت بگو: شربتی از عسل بنوش و آن را به سوره حمد هفت مرتبه تعویذ کن، زمانی که آن شخص برگشت، پیامبر خطاب به على (ع) فرمود: برادر این شخص منافق است و به همین خاطر است که خوردن عسل در او اثر نمی کند.

سیاهدانه و عسل

اظهار کرد که شکمش غرغر می کند. امام پرسید: آیا درد هم داری؟ گفت: آری. فرمود: چرا برای درمان آن، از سیاه دانه و عسل، بهره نمیجویی؟

گردوی پخته

کسی به شکم پیچی شدیدی دچار شده و نزدیک مرگ بود. وی داروهای زیادی مصرف کرده ولی فایده ای نداشته بلکه درد او را افزون کرده بود او در این حال به امام رضا شکایت کرد و از ایشان خواست تا برایش دعا کنند.

حضرت تبسمی کرده و فرمودند: وای بر تو! دعای ما نزد خداوند جایگاهی دارد و من از تو می خواهم که به چاره و قدرت خود درد تو را آرام کند. هرگاه کار بر تو سخت شد و از آن به درد آمدی گردویی بردار و در آتش انداز و صبر کن تا مغز آن برشته شده و آتش آن را تغییر دهد. آنگاه پوست آن را گرفته و بخور که فورا آرام خواهد شد.

وی می گوید: به خدا سوگند تنها یک بار آن را انجام دادم که به اذن خداوند درد آن آرام شد.

انار برای درد ناشی از سنگینی و ضعف هضم

انار برای درد ناشی از سنگینی و ضعف هضم

به امام صادق (ع) شکایت کردم از سنگینی که در دل احساس می کردم و زیاد مبتلا شدن به خمه از غذا، امام فرمودند: از این انار شیرین بخور و با پیه آن بخور، زیرا معده را دباغی می کند و غذا را هضم می کند و در درون انسان تسبیح می گوید.

آب همراه غذا

خوردن آب سرد بعد از غذا در غذاهای گرم و خشک مفید است ولی در غذاهای پرچرب و افراد سرد مزاج بهتر است آب از غذا فاصله داده شود.

در روایت درباره آب سرد است که آب سرد گرمی بنشاند، صفرا را آرام کند، غذا را هضم کند و فضله روی معده را آب کند و تب را ببرد.

اشکال ندارد که انسان بعد از غذا زیاد آب بنوشد، ولی در موارد دیگر آب زیاد ننوشید، امام فرمودند: اگر دیدی مردی این قدر غذا خورد _ امام دستشان را جمع کردند، نه دستها را به هم چسباندند و نه جدا کردند – و بعد از آن آب ننوشند معده اش پاره می شود.

تعجب می کنم از کسی که این قدر بخورد، امام با دو دست اشاره نمودند، و بعد از آن آب ننوشد، چگونه معده اش پاره نمیشود.

وارد بر امام کاظم شدم و ایشان را نهی کردم از خوردن آب امام فرمودند: آب چه مشکلی دارد؟ آب غذا را در معده می گرداند و عصبانیت را فرو می نشاند و عقل و درک را زیاد می کند و مردها را خاموش می کند.

کسی که می خواهد معده اش او را اذیت نکند هنگام غذا خوردن آب نخورد تا غذا خوردن تمام شود و کسی که این کار بکند (وسط غذا آب بخورد) بدنش دچار رسوبت می شود و معده اش ضعیف می شود و رگ‌ها نیروی غذا را جذب نمی کند زیرا غذا خام می‌شود (آب اسید معده را با خود می برد و غذا هضم نمی شود) اگر همان اول آب بنوشی و غذا بخوری (با هر لقمه آب بنوشی).

خوابیدن بعد از غذا

دل درد-3

دراز کشیدن بعد از غذا، غذا را آماده استفاده می کند و رگ‌ها را پر خون می کند و خواب بعدا از غذا، غذا را هضم می کند و آماده استفاده می کند.

دیدم امام رضا هر گاه صبحانه می خوردند، به پشت دراز می کشیدند و پای راست را روی پای چپ قرار می دادند. هر گاه غذا خوردید به پشت دراز بکشید و پای راست را روی پای چپ قرار دهید.

نان خشک برای ترشی و اسید معده

بالنگ سنگین است و اگر کسی بالنگ بخورد نان خشک آن را هضم می کند.

به امام عرض کردم پیش از آن که نزد شما بیایم، بالنگ با عسل خوردم و سنگینی آن را احساس می کنم، چون زیاد خوردم.

امام فرمودند: ای غلام! برو نزد فلان خانم و بگو برای ما یک تکه نان خشک که در تنور خشک کرده، بفرستد. آن را آوردند و امام فرمودند: این را بخور زیرا نان خشک بالنگ را هضم می کند.

پس آن را خوردم و سبک شدم و از جایم برخاستم مانند آنکه هیچ چیز نخورده بودم.

زنیان

کسی که می خواهد ماست بخورد و به او ضرر نزند، روی ماست هاضوم بریزد. سوال کردم هاضوم چیست؟ امام فرمودند: نانخواه است.

نکته: در دردهای سرد و عفونی دمکرده یا پودر زنیان با عسل مفید است.

عسل

در روایت ابی سعید خدری آمده است، مردی نزد پیغمبر آمد و گفت: برادرم از درد شکمش شکوه دارد. آن حضرت  فرمود: عسل به او بنوشان. رفت و بازگشت و گفت: عسل به او دادم و سودی نداشت. باز فرمود: برو عسلش بده، و فرمود خدا راست گفته است و شکم برادرت دروغگو است، و دوباره به او نوشاند و گویا از بند آزاد شد.

حجامت، فصد، سیاهدانه

دل درد-4

گروهی از انصار به پیامبر گفتند: یا رسول الله! در جوار ما همسایه ایست که دلش درد می کند، به ما اجازه میدهی او را مداوا کینم؟ فرمود: با چه او را مداوا کنید؟ گفتند: یک یهودی اینجاست که این درد را مداوا می کند. فرمود: با چه؟ گفتند: شکمش را می شکافد و چیزی از آن بیرون می آورد.

رسول خدا  آن را بد شمرد، دوباره و سه باره به آن حضرت باز گفتند. فرمود: هر کار خواهید بکنید. و آن یهودی را خواستند شکمش را شکافت و چرک پلیدی بسیاری از آن برآورد و آن را شست و دوخت و مداوا کرد و خوب شد. و به پیغمبر گزارش شد و فرمود: راستی آنکه دردها را آفرید برایشان درمانی نهاده و بهترین درمان حجامت و رگ زدن و سیاه دانه است.

داروی ترکیبی مخصوص شکم درد شدید

برای شکم درد شدید: یک مشت كفره، و به مقدار کمی زیره، و شاه زیره و یک مشت آویشن، و یک مشت انجدان رومی، و یک مشت دانه انار بگیر، و همه را خوب بپز، و نصف رطل (۲۱۰گرم) از آب آن را بگیر، و ۳۰ گرم هم مری روی آن بریز و آنها را مخلوط کن، و از آن بنوش، همزمان با نوشیدن آن، دردش به اذن خداوند تبارک و تعالی ساکت خواهد شد.

آغاز غذا با نمک

ای علی قبل از غذا نمک بخور، زیرا در این درمان هفتاد بیماری است؛ از جمله جنون، جذام، پیسی، گلودرد، دندان درد و شکم درد. بعضی دیگر روایت کردند که در هنگام شروع غذا نمک بخورید و در آخر غذا هم نمک بخورید.

مولف: طبق این حدیث می توان درد گلودرد که غالبا ناشی از عفونت و سردی گلو است، نمک قرقره کرد. استفاده مجاز نمک در همه بیماری ها قسمتی از طب اسلامی است، زیرا نمک درمان مشترک است.

گلابی

گلابی بخورید زیرا درد درون را جلا میدهد.

سیب درمان مشترک

سیب بخورید، درون را سرد می کند.

روغن زرد گاو و شحم گاو

به درون انسان چیزی مانند روغن زرد گاوی وارد نشده است

برنج را با سماق بخورید.

امام صادق(ع)، شکم درد داشت. فرمود برای او برنج بپزند و بر آن، سماق بیفزایند. آن گاه، آن را خورد و بهبود یافت.

پودر برنج برای درد ناشی از اسهال

نزد امام صادق بودم. ایشان شکم درد (اسهال) سختی داشت. شامگاهان، در حالی که بسیار بر حال ایشان نگران بودم، از نزد وی رفتم، فردا روز، نزد ایشان بازگشتم و دیدم دردی که داشته، فرو نشسته است. گفتم: فدایت شوم! شامگاه دیروز که از تو جدا شدم، آن چنان بیمار بودی؟؟

فرمود: گفتم قدری برنج آوردند، شستند، خشک کردند و آسیاب کردند. سپس از آن، دارویی (سفوفی) ساختم (و خوردم) و شکمم، بند آمد.

درد شکم (تبریزیان)

١– به پهلو سرایت کرده و نیمی از بدن گرم و نیمی از بدن سرد میشود علت آن غلبه صفرا و غلبه بلغم است.  عسل و داروی جامع مصرف شود.

«طرز تهیه داروی جامع: زعفران، عاقرقرحا، سنبل [سنبل الطیب]، قاقلّه [هل]، بنج [شاهدانه یا بذر البنج]، خَربَق سفید و فلفل سفید [همان فلفل سیاه سفید شده]، هر کدام به نسبت یکسان (یک واحد) و ابرفیون (بریفیون) به نسبت دو برابر (دو واحد) تهیه کن و همه را نرم بکوب [آسیاب کن] و با پارچه حریر الک کن. سپس با عسل به اندازه دو برابر همه مواد (هجده واحد) ترکیب کن و معجون بساز.»

۲ – گاهی درد شکم به کمر سرایت می کند و باعث تهوع می شود مرکب١، مرکب ۴، مرکب ۲، داروی جامع با آب زیره مفید است.

شکم درد همراه با کمر درد (تبریزیان)

شکم درد همراه با کمر درد (تبریزیان)

صمغ درخت استرک که شبیه میوه به است و عسل هم مفید است.

دردناحیه روده بزرگ (کولون) (دریایی)

بیماری های ناحیه کولون بسیار زیاد است. تعداد زیادی از افراد از دردهای این ناحیه احساس ناراحتی و شکایت دارند. برای درمان عوارض ناشی از این گونه ناراحتی توصیه می شود:

یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده و یک قاشق عرق شیرین بیان را با عصاره گلابی مخلوط کرده، صبح و شب میل نماید؛ درد ناحیه کولون سریعا از بین خواهد رفت.

درمان دل پیچه و دل دردهای روده ای (دریایی)

روده با میکروب ها و باکتریها آلوده می شود. درمان آن با سیاه دانه بدین قرار است: به مقدار مساوی زیره و نعناع و انیسون را جوشانده و ۷ قطره روغن سیاه دانه به آن می افزاییم و با عسل خالص آن را شیرین کرده در موقع دل پیچه و دل درد از آن بنوشید.

دل پیچه (پیچش های شکمی توام با درد)

پرهیز شود از: غذای مانده، اسانس های شیمیایی، تراش چربی بالا، سرخ کردنی، استرس، کافئین زیاد، تخم مرغ، کوکو، فست فودها و میوه موز.

۱- گردو را با پوستش روی آتش قرار میدهد تا مغز پخت شود، روزی یکی، دو عدد میخورد.

٢- مصرف سنجد، و عناب و پودر هسته انار در درمان بیماری که نارسایی انتهایی روده کوچک به نوع ۲ دارد یعنی IBS که دایم شکم روش دارد، بسیار مفید است،

۳- نصف قاشق چایخوری پودر کندر خوراکی مرغوب مخلوط با یک قاشق غذاخوری شکر میل کنید.

۴- نعناع: ضد نفخ، درمان دل پیچه های گوارشی (آنتی اسپاسمودیک)، مقوی معده، و درمان چنگ زدگی معده، درمان سوء هاضمه.

۵- هل سبز: در درمان نفخ شکم، درمان سوء هاضمه، کاهش دل پیچه (اسپاسم عضلات دستگاه گوارش).

اسهال – قولنج – ورم و نامنظمی کار روده ها (خیراندیش)

دل درد-2

– ۱۰ الى ۱۲ گرم میوه های راج را که تازه خشک باشد در صد گرم آب بریزید. ظرف محتوی آن را ۱۲ ساعت بگذارید بماند. بعد آن را در صافی بریزید و فشار دهید تا آب آن گرفته شود، با عسل شیرین سازید. هنگامی که بحران اسهال داشتید، یک بار آن را بخورید از اسهال شفا می یابید.

– ۳۰ تا ۵۰ گرم پوست درخت شاه بلوط هندی را که خشک کرده اید در ظرفی که در یک لیتر آب سرد دارد بریزید. ظرف را روی آتش بگذارید تا جوش آید و ۱۲ دقیقه بجوشد. بعد آن را از روی آتش بردارید و ۵ دقیقه بگذارید دم بکشد.

سپس، صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز دو یا سه فنجان از آن را قبل از صرف غذا بنوشید. (جوشانده پوست شاه بلوط هندی انواع قولنج را آرام کرده و قوت و نیروی روده ها را باز می گرداند).

– ۲۵ تا ۵۰ گرم گل مینای چمنی را که تازه چیده اید، در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا یک تا دو دقیقه بجوشد. بعد، آن را از روی آتش بردارید و پانزده دقیقه دم کنید.

بعد، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طول روز ۴ تا ۵ بار هر بار نیم فنجان از آن را بنوشید. (نوشیدن این دم کرده اعمال روده ها را منظم خواهد کرد در صورتی که ورم داشته باشید).

بیست گرم ریشه ترشک تازه را که تکه تکه بریده اید در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و یک ربع بجوشد بعد آن را از روی آتش بردارید و زمین بگذارید تا دوازده دقیقه به حال خودش بماند و دم بکشد.

سپس آنرا صاف کنید و با عسل شیرین سازید و کم کم آن قدر آن را در طول روز بخورید که هر دوازده ساعت یک فنجان از آن نوشیده باشید.

– سی گرم پوست درخت تامول را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا دوازده دقیقه بجوشد بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و یک فنجان صبح ناشتا و یک فنجان بعد از ظهر بنوشید. اگر مبتلا به اسهال عادی و یا اسهال خونی بودید درمان می شوید.

– کسانی که دچار ورم روده هستند و یا گاه به گاه قولنج می کنند و یا دچار اسهال می شوند برای معالجه آن باید پانزده تا سی گرم گل خشک هزار چشم را در یک لیتر آب جوش به مدت دوازده دقیقه دم کنند و بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازند و هر روز سه فنجان از آن را بنوشند.

– یک قاشق چای خوری گلپر + یک قاشق مرباخوری اسپند در سه چهارم لیوان آب جوش به مدت ده دقیقه دمکرده و بعد از صاف کردن با یک چهارم لیوان عرق نعناع و یک قاشق چای خوری عسل، شیرین کرده و صبح و شب نصف لیوان میل شود که در درمان اسهال بسیار موثر می باشد.

(اگر کودک شیرخوار باشد مصرف این دارو توسط مادر در درمان اسهال کودک مؤثرتر است ولی می توان به مقدار چند قاشق مرباخوری نیز به کودک داده شود.)

– بهترین داروی موثر برای اسهال یک قاشق اسپند با گلپر و عرق نعناع و عسل می باشد.

– اگر اسهال معمولی باشد یک قاشق مرباخوری بارهنگ در یک لیوان عرق نعناع به مدت ده دقیقه ملایم جوشانده و بعد از ولرم شدن با کمی عسل هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف شود.

-عرق زنیان و عرق نعناع از هر کدام نصف استکان با یک قاشق مرباخوری عسل میل شود

درمان دل درد (خیراندیش) ۱۰ تا ۱۵ گرم میوه های خشک رازک را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین کنید واز آن بنوشید. دم کرده رازک تقویت کننده صفرا است و هر وقت دچار بحران های کبدی – یرقان و سنگ کیسه صفرا شدید از این دم کرده کمک بگیرید.

– وقتی دچار دل درد و سوزش معده شدید بعد از غذای ظهر و شام یک فنجان دم کرده تاجریزی سیاه را بخورید. برای تهیه این دم کرده باید پنج گرم ساقه و برگ تاجریزی سیاه را که خشک کرده ایم در نیم لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید. بعد صاف کنید و بعد از ولرم شدن با عسل شیرین سازید و مصرف نمایید.

دل درد (روازاده)

دل درد-1

نوزاد سن ۴۰ روز/ قد ۵۰/ وزن ۹.۳

سوال: با وجود تمامی پرهیزهای غذایی و مراعات‌هایی که مادر نوزاد می کند، نوزاد دچاردل درد و دل پیچه می شود. تا حدود ۲۱ روزگی هیچ دارویی به او ندادیم ولی در حال حاضر از گریپ میکسچر و اینفكل استفاده می کنیم که شاید تا ۵۰ – ۴۰ درصد مؤثر بوده است. چه کنیم؟!

پاسخ: پس از شیر دادن حتما آروغ نوزاد را بگیرید. سر نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و آرام آرام به پشت او بزنید تا باد گلو بزند.

مادر هر روز یک لیوان جوشانده رازیانه و زیره همراه با نبات میل کنند.

به نوزاد هم می تواند بجای داروهای مذکور عرق نعناع یا عرق زنیان گرم کرده که با کمی ترنجبین شیرین کرده اید بخورانید.

درمان های انجام شده: حجامت ۲ ماه سیر درمان: بهبود کامل

پزشک معالج: دکتر غلامرضا مختاری

درمان دل درد (یکتا)

باید ببینیم فرد مبتلا به دل درد، يبوست دارد یا نه. خود یبوست باعث دل درد می شود. البته چه یبوست عامل دل درد باشد و چه عامل دیگری در میان باشد بادکش دور ناف با فاصله دو انگشت از چهار طرف باعث می شود در جا درد آرام می شود. ولی اگر یبوست دارد معده باید روان بشود. عفونت هم می تواند باعث دل درد بشود. در هر حال بادکش، تسکین اورژانسی است. ان شاء الله. پس باید يبوست و عفونت را هم رفع کرد.

درد معده (تبریزیان)

اگر همراه با تنگی نفس است:

مرکب ۲ ( داروی تقویت معده) مرکب 3مرکب ۱

– جامع + آب زیره – افطار با آب ولرم.

درمان درد معده (یکتا)

اگر کسی درد معده دارد باید بینیم مشکلات گوارشی – مخصوصأ يبوست – دارد یا نه. اگر یبوست دارد باید برطرف شود. همچنین از افزایش اسید معده باید جلوگیری کرد. ترشیجات مثل میوه های ترش و غذاهای ترش اینها باعث تشدید اسید معده میشود مخصوصا این سرکه های کارخانه ای و مغازه ای که اصلا سرکه نیست.

کسانی که درد معده دارند و معده شان سنگین است اینها ناپرهیزی کرده اند و دیده شان سنگین شده است. برای درمان درد معده چنین عمل می کنیم.

– نصف قاشق چایخوری پودر شیرین بیان به اضافه نصف قاشق چایخوری دارچین را در یک فنجان عرق شیرین بیان یا عرق دارچین و اگر نبود در آب خنک مخلوط کرده و همان لحظه ای که معده مان درد می کند میل می کنیم.

– دور ناف را با فاصله دو انگشت بادکش میکنیم درد معده را اورژانسی ساکت می کند.

درد شکم (گزارش درمان محسن زحمتکش)

نام بیمار: خانم م. خ سن: ۳۳ سال علت مراجعه: درد شکم

علائم بیماری: بیمار اظهار می دارد که از حدود ۸ سال قبل دچار درد شکم بوده است که این درد بر اساس تشخیص متخصصان زنان و زایمان ناشی از پارگی کیست تخمدان و ریختن محتویات کیست به داخل حفره شکم بوده است. و به طور مداوم از قرص های ضدبارداری استفاده می نموده است. درمان انجام شده:

۱- خوردن پودر ۲۱

۲- استفاده از قطره ویتاگنوس

۳- مالیدن پماد ضددرد به پهلوها و شکم

سیر درمان: پس از استفاده ۴۵ روزه از داروهای فوق در سونو جدید هیچ گونه کیستی وجود نداشت و هم چنین بیمار اظهار می دارد که در طی این مدت هیچ کونه دردی نداشته است. پزشک معالج: دکتر محسن زحمتکش

سوزش سر دل (گزارش درمان دکتر حمید فلاحتی)

علت مراجعه: سوزش سر دل

علائم بیماری: بیمار با شکایت سوزش سر دل خصوصا هنگام گرسنگی و خالی بودن معده مراجعه نمود. این علائم عمدتا با خوردن غذا برطرف می شد. سایر علائم بیمار عبارت بودند از: يبوست، خشکی دهان صبحگاهی و ترش کردن خصوصا بعد از مصرف چائی. در معاینه بار زردرنگ روی زبان وجود داشت. BS افزایش یافته بود. نبض محیطی بیمار منظم و تند بود. رنگ چهره گندمگون وزیر چشمها كبود بود. بیمار تمایل به مصرف آب فراوان و ترشی داشت. در ضمن قادر به تحمل گرما نبود.

درمان های انجام شده: توصیه های زیر انجام شد:

١- پرهیز از مصرف غذاهای تند و تیز و ادویه دار، شور و سیر و پیاز

۲- روغن بادام شیرین، روزانه ۲ بار، یک قاشق غذاخوری بعد از نهار و شام

۳- استفاده از بارهنگ، خاکشیر، قدومه و اسپرزه که ۲۰g از هر کدام را آسیاب نموده و یک قاشق غذاخوری در۱/۲ لیوان آب جوش یک شب تا صبح بماند و بقیه لیوان را عرق نعناع ریخته و مصرف نماید.

۴- استفاده از دم کرده بابونه، افسنطین، رازیانه، زنیان و گل ختمی از هر کدام ۲۰g آسیاب کرده و روزانه یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آب جوش ۲۰ دقیقه دم کرده و مصرف نماید.

سیر درمان: بعد از یک هفته مصرف از ترکیبات بالا سوزش سردل کاملا بهبود پیدا کرد و داروها را به مدت ۳ هفته استفاده نمود و سپس قطع کرد. هم اکنون بعد از گذشت ۲ ماه هیچ گونه مشکلی ندارد و کلیه داروهای شیمیایی را نیز قطع کرده است.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت