عوامل کم کاری و یا از کار افتادگی کلیه ها 

کاربر ۲۰کاربر ۲۰
8,126 بازدید
از کارافتادگی کلیه ها

1- عوامل ایجاد کننده کم کاری و یا از کار افتادگی کلیه ها اغلب به دنبال جراحی و خونریزی زیاد حین و پس از عمل و یا ضربه و تصادف و خونریزی شدید که خون به کلیه ها نمی رسد  و لذا سلول های تصفیه کننده کلیه ها دچار شوک شدید می شوند و عملکردشان مختل می شود  و یا فردی به علت اسهال شدید دچار کم شدن مایعات بدن و لذا کاهش خون رسانی به کلیه ها می شود و دچار کم کاری و یا از کار افتادگی کلیه ها می شود.

2- کم کاری و یا از کار افتادگی کلیه ها  اغلب به علت ابتلا به بیماری ویروسی و یا باکتری از قبیل التهاب گلو به علت باکتری استرپتوکوک و یا به دنبال عفونت پوستی شدید و درمان نشده به صورت ثانویه دچار تورم و کم کاری کلیه ها می شوند.

بعضی از عوامل که باعث از کار افتادگی کلیه ها می شوند عبارتند از:

1- کسی که بیماری قند کنترل نشده و اغلب بالا دارد.

2- فشار خونی که خوب کنترل نشود و به کلیه ها تدریجا آسیب میزند.

3- برگشت ادراری در بچه ها مخصوصا دختر بچه ها که باعث آسیب و از کار افتادگی کلیه های اطفال می شوند و امروزه شایع ترین علت دیالیز و پیوند کلیه ها در اطفال می باشد.

4- بیماری کیست ارثی یا Apck: که در آن به صورت ارثی از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و از بدو تولد به جای نسج گوشتی کلیه کیست رشد می کند و باعث از کار افتادگی کلیه ها در سنین جوانی و میان سالی می شود.

5- سنگ های بزرگ کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب، امروزه جز شایعترین علت های از کار افتادگی کلیه ها می باشد. اگر سنگ های شاخ گوزنی در کلیه شما است و یا اگر سنگ در لوله حالب دارید سریعا درمان نمایید.

6- انسدادهایی در مسیر خروجی ادرار باعث کم کاری و یا از کار افتادگی کلیه ها می شوند. این انسدادها می توانند مادر زادی باشند از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (UPJ0) و تنگی محل اتصال حالب به مثانه (UVJo).

در مثانه های عصبی پرفشار و یا اکتسابی باشد: از قبیل گیرافتادن سنگ در لوله حالب، انسداد مجرا به علت بزرگی پروستات و یا تنگی مجرا از علل شایع اکتسابی می باشند.

9- سایر بیماری ها نیز می توانند این بیماری را تشدید کنند.

علایم کم کاری کلیه ها

پیشگیری و درمان کم کاری و یا از کارافتادگی کلیه ها

بسته به شدت از کار افتادگی کلیه ها فرد دچار علایمی می شود که عبارتند از ضعف مزمن، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، کم خونی، بی اشتهایی و بوی بد دهان، ورم دست و پا و دور چشم و پلک ها. ممکن است در شروع نارسایی کلیه فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

سندرم نفروتیک نوعی نارسایی کلیه

یک نوع نارسایی کلیه است که به علت افزایش نفوذپذیری گلومرولی به علت التهاب، پروتئین از ادرار دفع شده و مقدار پروتئین خون کاهش پیدا کرده علایم این بیماری ادم است که عمدتا در اطراف چشم ها و زانوها و دست ها دیده می شود.

نارسایی کلیوی

نارسایی کلیه ناتوانی کلیه ها در دفع مواد زاید بدن است.

در حالت طبیعی کلیه ها به دفع مواد زاید بدن کمک کرده و در صورت نارسایی آنها، مواد زاید بدن تجمع یافته و باعث ایجاد علایمی با شدت متغیر می گردند.

علت شامل بیماری های نظیر لوپوس، گلومرولونفریت، عفونتهای مزمن مجاری ادرار است. نارسایی کلیه معمولا به طور تدریجی بروز می کند.تا هنگامی که 75% – 60% قدرت تصویه ازدست نرفته باشد. نارسایی کلیه علامتی نداشته یا علایم اندکی دارد.

پس از آن یک یا چند مورد از علایم زیر ممکن است وجود داشته باشد. بیحالی، گیجی و خواب آلودگی، فشار خون بالا، بوی بد تنفس، کرختی، گزگز و سوزش ساق و پا، انقباضات عضلانی، کم خونی، با علایم رنگ پریدگی

نارسایی کلیه به صورت حاد

در نارسایی حاد کلیه عملکرد کلیه بطور سریع و شدید مختل می شود.

شروع این عارضه سریع بوده و مدت آن ممکن است چندین ساعت تا چندین روز باشد کلیه ها در حالت طبیعی وظیفه پاک کردن بدن از مواد زاید را به عهده دارد، و در صورت نارسایی آن ها، مواد زاید تجمع یافته و باعث بروز علایمی می شوند که شدت آن ها متغیر است و در نهایت دچار از کار افتادگی کلیه ها می شود.

سه علت عمده برای وقوع نارسایی کلیه به صورت حاد

۱) عوامل پیش از کلیه: موجب کاهش جریان خون کلیه ها شده و عملکرد کلیه ها را مختل می کنند مانند: خونریزی، سوختگی، شوک

۲) عوامل داخل کلیه: بعلت صدمه مستقیم به بافت كليه بوجود می آیند. مانند: اثر سموم و داروها بر سلول های یا ضربه به کلیه

۳) عوامل بعداز کلیه: سنگ کلیه و مجاری ادرار، تومورها.

کاهش ادرار، ضعف و بیحالی، کم خونی، گیجی، تهوع، افزایش و یا کاهش فشار خون و مهم ترین علامت آن افزایش غلظت اوره و کراتین خون است.

درمان نارسایی کلیوی حاد در پزشکی جدید

برطرف کردن علت زمینه ای مثل درمان سنگ های کلیوی، جراحی تومورها، دارو درمانی، قطع مصرف یا کاهش داروهای مسبب، دیالیز، رژیم غذایی، استراحت.

راه کارهای درمان نارسایی کلیوی در طب سنتی

کار کلیه ها

اگر به این نسخه قوی و خوب عمل نمایید. می تواند حتی، دیالیز و نارسایی کلیه را درمان نماید. سعی کنید فقط غذاهایی که در این بندها بیان می شود مصرف نمایید وغیر آن ها نخورید.

1-همه خون سازهای طیب موجب گرمی و تقویت و تمیزی کلیه می شوند. خون سازهای سرد را با دو عدد خرما یا گرمی های طیب، گرم نمایید. اگر خون در حد معمولی باشد، افزایش اندک خون مفید است.

2-همه صاف کننده های خون ورقیق کننده های خون و ضد عفونت ها به کلیه ها و پاکسازی بدن کمک می کنند. مانند سرکه انگبیین با سرکه کمتر، صاف کننده، دلاکی ونوره وحمام اسلامی،

حجامت ها، حجامت کلیه، بادکش، داروی عفونت، دود عفونت (کاسنی + شاهتره+ آویشن + خطمی + عناب + افتیمون + بابونه + خرفه مساوی از همه دم کنید و صبح وشب دو ساعت بعد از غذا با کمی عسل شیرین کنید و بنوشید.)

3- تعدیل مزاج وتخليه اخلاط زاید سودا و بلغم و… واخلاط نابجا که هر بیمار نسخه مزاجی اختصاصی خود را دارد.

توجه: آب زیاده از حد ياخشکی بدن وخشکی غذا کار کلیه ها را سخت تر می کند. برای کم نوشی باید کم خوری واصلاح مزاج را تحمل نمایید. باید مزاج های مرطوب، با بلغم زداها وطریفل و… آب بدن را کمتر کنند. وافراد خشک، کمی بر آب بدن بیفزایند. آب سرد وناشتا مضر است. اما آب گرم و به اندازه، مفید است. حتی اگر ناشتا مصرف شود.

توجه: رقیق کننده ها و صاف کننده ها و سایر داروهای سرد را همراه با کمی گرمی تجویز نمایید تا کلیه را سرد نکند.

4-اصلاح تغذیه وغذای پاک وطيب خوردن مانند پرهیز از هر چیز استاندارد رسمی و کارخانه ای مخصوصا روغن نباتی وسس ونوشابه و عدم پراکنده خوری، از غذا سیر نشوید و کم خوری کنید تا کار کلیه ها کمتر شود،

افزایش زیاد غذاهای خام ومیوه وسبزی، کاهش غذاهای پخته، پرهیز از غذاهای رنگارنگ ومخلوط، آب جوش ولرم خیلی خوب است.

اما چای و نوشیدنی های کارخانه ای مضر هستند. هر چه بیماری سخت تر باشد باید اصلاح مزاج غذا داخل همان وعده غذایی باشد و به وعده بعدی موکول نشود.

5-رفع سایر امراض وریشه ها مانند یبوست، قند، ضعف اعصاب، آلرژی، اختلالات روانی و… که درمان مستقل دارند.

۶-غذاها و داروهای روایی مسمومیت وعفونت برای مشکلات کلیه مفید است. چون کلیه ها از مسولین اصلی پاکسازی بدن هستند.

مانند سیب، خرما، داروی جامع با حمال سداب یا ترب، آب انار شیرین، رب انار، حجامت و..

7-از درمان های مشترک نیز اسفند، نمک کم و طبیعی در ابتدای غذا، سیاهدانه با عسل و مفید است. اسباب معنوى ودعا وترک گناه نیز درمان مشترک است.

عسل کم شکر یاخالص برای امراض کلیوی حیاتی است.

هر روز سه وعده شربت عسل بخورید.

اگر می توانید هیچ غذایی نخورید جز غذاهای مفید

8-درمان های موضعی مانند گرم کردن کلیه با کمربند کلفت مانند مردان قدیم، مالیدن روغن های گرم به کلیه، غذاهای با مزاج گرم، داروی مسخن سویق كامل، مراقبت از سرما و کولر ماشین که به کلیه نرسد

9-همه تقویت کننده ها و گرم کننده های جنسی کلیه و مجاری ادرار برای همه اعضای مجاری ادرار مفید هستند. ده ها دارو در اول کتاب آمده است. مانند مسخن – هویج – سیب – خرما – آب جوش به جای آب سرد – روغن زیتون – شحم گاو – داروی پیامبر ون – شافیه و..

(گردو+زنیان + پسته + بادام + فندق + انجير + کشمش + سنجد + پودر سیب +قاووت) را مساوی پودر ومخلوط نمایید. وهمراه هر غذا بجای قسمتی از غذا میل نمایید.

یا سه قاشق به صورت فرنی یا حلوا یا بصورت پودر و به تنهایی یا به عنوان مصلح غذاهای سرد مخصوصا لبنیات و برنج یا با عسل، هر روز یک تا سه مرحله متناسب با شدت بیماری میل نمایید.

باید همه این ریشه ها درمان شوند. در هریک از این موارد ده ها دارو برای این مرض وجود دارد. تقریبا اصلی ترین مشکل کلیه سردی وضعف و کوچکی کلیه است.

توجه: می توانید غذاهای مفید را به جای سایر غذاها میل نمایید. و به ضمیمه حدود سه دارو، هر یک از ریشه ها را به تدریج، ریشه کن نمایید.

گردو در زمستان

 الْإِمَامُ عَلَيَّ ( ع ) : أَكْلُ الْجَوْزِ فِي شِدَّةِ الْحَرِّ يهنيج الْحَرَّ فِي الْجَوْفِ ، ويهج الْقُرُوحَ عَلَى الجير ، وَ أَكْلُهُ فِي الشِّتَاءِ ؛ ځين المحليين ، وَ يَدْفَعُ الْبَرْدَ

امام على (ع): خوردن گردو در گرمای شدید، حرارت را در بدن بر می انگیزد و زخم های تن را تحریک می کند؛ اما خوردن آن در زمستان، کلیه ها را گرم می کند و سرما را می راند

نوره کشیدن

امام کاظم * إن الثورة تزيد في ماء اللب و تقوي البدن و تزيد في شخم الكليتين و من البدن

نوره اب کمر را زیاد می کند، بدن را تقویت می کند، قلوه پیه را زیاد می کند و بدن را چاق می کند.

هویچ مخصوصأ هویج زرد ایرانی

عِدَّةُ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زیاډ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ عَبْدِ الرخمن عَنْ أَبِيهِ عَنْ داؤد بْنِ فَرَقِيَ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ * يَقُولُ أَكْلُ الْجَزَرِ ي الْكُلْيَتَيْنِ وَ يَصُبُّ التَّمْرِ قَالَ فَقُلْتُ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ كَيْفَ آلِهِ وَ لَيْسَ لِي أستان قَالَ فَقَالَ لِي مُرِ الْجَارِيَةَ تَشُقُّهُ وَ گله

شنیدم ابوالحسن (ع) می فرمود: خوردن هویج قلوه ها را گرم و آلت مردی را راست می کند، گفتم: جانم فدایت! چگونه آن را بخورم در حالی که دندان ندارم؟ حضرت فرمود: به کنیزی بگو آن را بپزد و بخور.

وَ روی بَعْضِ أَصْحَابِنَا أَ داؤد قَالَ : دَخَلْتُ عَلَيْهِ وَ بَيْنَ يَدَيْهِ فتاويي جَرَتْ فَقَالَ كُلُّ فَقُلْ لِي لِي طواج فَقَالَ مَالِكُ جَارِيَةُ قُلْتُ بَلَى فَقَالَ مژها تَشُقُّهُ لَكَ وَ كُلْهُ فَإِنَّهُ ځث الْكُلْيَتَيْنِ وَ يُقِيمُ الذَّكَرَ

بعضی از اصحاب به نقل از داود بن فرقد گوید: داخل بر امام اول شدم و در پیش روی او هویج گذاشته بود، حضرت فرمود: بخور.

گفتم: جانم فدایت! چطور بخورم در حالی که دندان ندارم؟ فرمود: آیا کنیز نداری؟ گفتم: بله. فرمود: به کنیز بگو آن را بپزد و بخور. خوردن هویج قلوه ها را گرم و آلت مردی را راست می کند.

سنجد (زیاد بخورید)

 مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ موسی عَنْ أَحْمَدَ بْنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ بُكَيْرٍ أَنَّهُ سَمِعَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ لَمْ يَقُولُ الْغُبَيْرَاءُ لخمة نَبِيٍّ اللخم وَ عَظَّمَهُ ثبث أَعْظَمُ وَ جِلْدُهُ يُثِيرُ الْجَلْدِ مَعَ ذَلِكَ [ فانه ] يُسَخَّنُ الكليتيني وَ يَدْبُغُ الْمَعِدَةَ .

سنجد گوشت آن گوشت را می رویاند، و استخوانش (هسته اش) استخوان را و پوستش پوست را می رویاند، با این حال کلیه ها را گرم و معده را شست و شو داده و پاکیزه می گرداند

زنیان و مغز گردو

عَنِ الصَّادِقِ ( ع ) قَالَ أَرْبَعَةُ أَشْيَاءَ تلو الْبَصَرَ وَ تَقَعْ وَ لَا تُرِ فَقِيلَ لَهُ مَا هِيَ فَقَالَ الشَّعْرِ وَ الْمِلْحِ وَ الانواة وَ الْجَوْزُ إِذَا اجْتَمَعْنَ فَقِيلَ لَهُ وَ لِأَيِّ شی تُضَحِّ هذي الْأَرْبَعَةُ إِذَا اجْتَمَعْنَ فَقَالَ الانواة وَ الْجَوِّ خرقان الْبَوَاسِيرَ وَ يَطْرُدَانِ الرِّيحَ وَ كَانَ اللَّوْنَ وَ ي تان الْمَعِدَةَ وَ يُسَخِّنَانِ الْكُلَى

زنیان و گردو بواسیر را خوب می کند و باد را می برد، و رنگ پوست را نیکو و معده را زبر و کلیه را گرم می سازد.

مرکب چهار

این دارو عجیب است، زیرا کلیه ها را گرم و همبستری را زیاد می کند. سردی كل مفاصل را از بین می برد و برای پهلو درد و شکم مفید است،

همچنین نفخ شکم و ورم و درد مفاصل را نیز از بین می برد. کلیه ها را گرم می کند.

داروی مرکب ۴ – سنجد – زنیان با گردو.

درد پهلو و نارسایی کلیه

درد پهلو و نارسایی کلیه

عرق طبیعی بهار نارنج را با آب کرفس تازه به نسبت مساوی مخلوط کنید. هر صبح و عصر بنوشید.

کم کاری کلیه

1- سیر 2- کاسنی 3- بادمجان فعال سازی کلیه کم کار

وسط روز و عصرانه خربزه رسیده دزفولی (ارگانیک= طبیعی) بعد از ناهار و بعد از شام: خربزه خاتونی مشهدی ارگانیک

همراه غذا: کاهو بیس و لیمو شیرین

کم کاری و نارسایی و دیالیز کلیه 

از علل پف کردن صورت یا کم کاری کلیه یا کم کاری تیروئید است..

درمان کم کاری کلیه: گردو با زنیان مفید است. 

داروی جامع با آب مرزنجوش بخورد و ماهی زیاد بخورد. بیماری های کلیه مانند دیالیز و پیوند کلیه 

پرسش: خانمی با سن بیش از ۶۰ سال، با سابقه قند خون، فشار مقاوم، تنگی عروق و دیالیزی که بارها شبکیه ها را در اثر خونریزی لیزرترابی کرده است. آیا راهی غیر از پیوند کلیه دارد؟

پاسخ: باید تغذیه اش را اصلاح نمایند و از مصرف هر گونه ماده کارخانه ای پرهیز کنند. ترب را ورق ورق کرده به عسل آغشته کنید و در آبکش گذاشته تا آب آن بچکد و آب آن را روزانه میل کنید.

شلغم و آب شلغم را روزانه میل کنید. اگر يبوست دارند باید حتما يبوست بیمار درمان شود. نمک دریا استفاده کنید. آب کلردار نخورید. دیالیز 

فوری کلیه را عوض نکنند درمان آن آسان است. زنیان با گردو را مساوی پودر کنند و هر شب یک یا چند قاشق میل کنند و بعد حجامت ساق پا انجام دهند این حجامت بیماری های مزمن پا را هم درمان می کند. مرکب ۴ هم مفید است.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت