درمان لاغری در طب سنتی

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
18,409 بازدید
درمان لاغری

علل بیماری لاغری و درمان لاغری بشرح ذیل می باشد.

 • اختلالات غدد
 •  پرکاری تیروئید (سمپاتیک فعال است)
 • رژیمهای نامطلوب و وسواس در خوردن غذاها
 • کاهش بزاق
 • عفونتها
 • سرطان (هنوز علت اینکه چرا سرطان باعث لاغری میشود کشف نشده)
 • ارثی
 • دیابت
 • سل
 • استرس
 • اعتیاد
 • نارسایی کلیه یا کبد
 • سلیاک
 • بی اشتهایی
 • زخم معده یا روده کاشکسی (ماراسموس) = فقر پروتئین همراه با فقر انرژی که علامت سرطان پیشرفته با بیماری مزمن ریوی است.

علایم کاشکسی و لاغری مفرط

علایم کاشکسی و لاغری مفرط

در اصطلاح پزشکی، کاشکسی (cachexia) یا نزاری یکی از نشانه‌های بیماری است. کاشکسی کاهش شدید وزن، تحلیل‌رفتگی عضلات و ضعف عمومی که در بیماریهای مزمن یا اختلالات عاطفی رخ می‌دهد، می‌باشد.

 • بی اشتهایی
 • لاغری
 • سیری زودرس
 • خستگی و ضعف عضلات

مضرات

حمام زیاد، فلفل های تند، فعالیت زیاد، نمک (زیاده روی)، ترش مزه ها، خردل، استمنا، انگور پس از غذا، ادرار آورها، مركبات، گرسنه خوابیدن، شام نخوردن، دیگوکسین، تاموکسی، سین سالفاسالازین،کولسی سین، تاموکسی فن

نسخه های طب سنتی برای درمان لاغری

چاقی و لاغری و تناسب اندام با روایات (میرزایی)

اما آن سه چیز که خوراکی نیست و لاغر می کند عبارت اند: گوشت خشک شده، پنیر و خرمای تازه به بار نشسته (و در حدیثی دیگر آمده است: گوشت راسته شتر و لرد روغن). آن دو چیزی هم که برای هر چیز سودمند است و برای هیچ چیز ضرر ندارد، عبارت اند: آب نیم گرم و انار و آن دو چیزی هم که برای هر چیز زیان دارند و برای هیچ چیز مفید نیستند، عبارت اند: از گوشت خشک شده و پنیر.

 اصلاح روح و روان و اخلاق

امام على (ع) : اندوه، تن را ذوب می کند.

نکته: روایات فراوانی در باب آثار غم و اضطراب و لذت حلال و نشاط در کلام معصومین آمده است. همه نشاط آورها (اگر به اندازه باشند) موجب سلامت و تنظیم وزن و اشتها می شوند. امراض روحی روانی مانند غم زیاد و غلط یا تزس یا حرص به دنیا و بخل و … به شدت موجب بیماری و به هم ریختن اشتها و وزن و تناسب اندام و زیبایی می شود. اما در نشاط نیز، اگر افراط شود نتیجه عکس میدهد و تعادل قوا را به هم میریزد.

گوشت طبیعی گرم

گوشت طبیعی گرم

پیامبر خدا (ص): بر شما باد گوشت؛ چرا که گوشت می رویاند. هر كس گوشت را چهل روز واگذارد، بد خوی میشود.

امام على (ع):  بر شما باد خوردن گوشت پرندگان حلال. آن را بخورید؛ چرا که خوی را خوش می سازد، رنگ را صفا میدهد و شکم را کوچک می کند.

امام صادق (ع) :هفته ای یک بار گوشت بخورید. خود و فرزندانتان را به گوشت عادت ندهید؛ زیرا مانند شراب اعتیادآور است.

حضرت علی (ع) دوست نداشت همیشه گوشت بخورد. آن حضرت فرمود: خوردن گوشت سبب اعتیاد می شود؛ مانند شراب.

با امام باقر(ع) هم غذا شدم. چهارده روز پشت سرهم گوشت خوردیم.

نزد امام صادق (ع) بودم و نام گوشت برده شد. فرمود: یک روز گوشت بخور، یک روز شیر، یک روز چیز دیگر.

از نظر روایات، حیواناتی که بهترین گوشت را دارند، به ترتیب عبارتند از:

 • کبوتر
 • گوسفند
 • شتر
 • در روایات، گوشت گاو و به علت آن که عامل بیماری معرفی شده، به شدت نهی شده است.

حمام کردن

چنان بیمار شدم که گوشت تنم تحلیل رفت. در همین زمان، (روزی) بر امام رضا – درودهای خدا بر او باد – وارد شدم. فرمود: آیا خوش داری که گوشتت باز گردد؟ گفتم: آری. فرمود: یک روز در میان، حمام کن، که گوشتت باز می گردد؛ اما مبادا به این کار (به صورت روزانه) عادت کنی؛ چرا که اعتیاد به حمام، سل می آورد.

امام کاظم (ع) : حمام رفتن یک روز در میان، گوشت بدن را می افزاید؛ اما عادت به آن در هر روز، پیه کلیه ها را آب می کند.

امام رضا (ع) :هر کس دوست دارد چاق شود یک روز در میان حمام برود. هر کس می خواهد لاغر شود هر روز حمام برود.

امام صادق(ع) : اگر می خواهی گوشت بدنت زیاد شود در حال سیری وارد حمام شو.

خرما با آب

درمان لاغری با خرما با آب

برای امام کاظم (ع) چنین نوشتم: یکی از شیعیان از بوی بد دهان، اظهار ناراحتی می کند. برای وی این گونه نوشت: خرمای برنی بخور.

یکی دیگر برای وی نوشت و از خشکی مزاج، اظهار ناراحتی کرد. امام برای وی نوشت: ناشتا، خرمای برنی بخور و بر روی آن نیز آب بنوش. آن شخص، چنین کرد و از آن پس، چاق شد و رطوبت بر مزاج وی غلبه یافت.

دیگر بار به امام نوشت و از این پیشامد، اظهار ناراحتی کرد. برای وی نوشت: ناشتا، خرمای برنی بخور؛ اما بر روی آن آب منوش. پس اعتدال یافت.

همه داروهایی که اشتها را زیاد می کند، موجب چاقی می شوند و هر چیزی که اشتها را کم می کند، لاغری می آورد. همچنین عوامل خشکی، کم خونی، يبوست، اسهال زیاد، امراض، تب طولانی، فشار کاری و عصبی بودن و … موجب لاغری می شوند.

نکته: خرما با آب موجب چاقی می شود و بدون آب موجب لاغری میشود. خرما گرم است. و افراد گرم مزاج نباید زیاد بخورند.

به پشت دراز کشیدن پس از غذا

به پشت دراز کشیدن پس از غذا خوردن، گوارا کننده است و عروق را به جریان می اندازد، و خواب پس از غذا خوردن نیز غذا را هضم می کند و گوارا می سازد.

امام صادق (ع) : به پشت دراز کشیدن پس از غذا خوردن، بدن را چاق میکند، غذا را گوارا می سازد و درد را از درون انسان بیرون می کند.

امام رضا(ع) : پس از غذا خوردن به پشت بخواب و پای راست را روی پای چپ قرار بده.

نکته: با اینکه چاقی می آورد. اما افراد چاق نیز چند قدم راه بروند و بعد چند دقیقه به این حديث عمل نمایند.

کار بدنی سنگین مانند کار ماهیچه ای ضرر شديد دارد. بهتر است کارگران، تنظیم کنند تا حدود یک ساعت بعد از غذا کارهای سبک انجام دهند و بعد کار سنگین بکنند.

امام حسین(ع) : پیامبر خدا به من فرمود: فرزندم! به پشت بخواب تا شکمت کوچک شود، آب را به مکیدن بنوش تا خوردنت بر تو گوارا آید، به شمار دفعات فرد، سرمه بکش تا چشمانت روشن شود و یک روز در میان، روغن بزن تا به سنت پیامبر خویش، عمل کرده باشی.

نکته: طبق روایات، به پشت خوابیدن بعد از غذا شکم را کوچک اما بدن را چاق می کند. یعنی ماهیچه و گوشت میرویاند. چاقی اگر ناشی از آب اضافه باشد مضموم است. اما درشتی ماهیچه ای همراه با درشتی استخوان موجب سلامتی و قوت است.

گوشت و شیر

گوشت و شیر

پیامبر خدا (ص): گوشت و شیر، گوشت می رویانند و استخوان ها را استحکام می بخشند؛ و گوشت، شنوایی و بینایی را افزون می کند.

پیامبر خدا (ص)، مردی چاق دید. پرسید: چه می خوری؟ گفت: در سرزمین من، غله نیست. من تنها گوشت و شیر میخورم.

پیامبری از پیامبران به سوی خدا از ضعف شکایت کرد. خداوند فرمود: گوشت را با شیر بپز اینها بدن را تقویت می کند. پیامبر پرسید: آیا این همان مضیره است که با ماست پخته می شود؟ خداوند پاسخ داد: نه، بلکه گوشت با شیر است.

درمان لاغری با رفع یبوست و تنقیه کردن

پیامبر خدا (ص) : بهترین درمانی که به کار می گیرید، تنقیه کردن است. شکم را بزرگ می کند، درد درون را می شوید و بدن را قوی می کند.

نکته: يبوست موجب سودا و لاغری میشود. اما حتی افراد چاق نیز باید یبوست را درمان کنند.

سویق با روغن زیتون

امام صادق (ع) : نوشیدن سویقی که با روغن زیتون فراهم آمده باشد، گوشت را می رویاند، استخوان را استحکام میبخشد، پوست را نازک می کند و بر توان جنسی می افزاید.

درمان لاغری با سنجد و پودر سنجد

امام صادق (ع) : سنجد، گوشتش گوشت می رویاند، استخوانش استخوان را رشد میدهد و پوستش پوست را می پرورد. علاوه بر این، سنجد کلیه ها را گرم می کند، معده را پاک می سازد، مایه ایمنی از بواسیر و تقطير البول است، ساق پا را قوی می کند و رگ جذام را به کلی قطع مینماید.

نکته: پودر سنجد کامل با هسته را با عسل خمیر کنید و در ماست یا شیر یا به صورت حلوا یا فرنی یا … مصرف کنید. مثلا یک خانم حامله که مغز و بدن نوزاد تشکیل نمیشد با همین نسخه درمان شد. سنجد با ماست و شیر و نان یک غذای کامل است تمام اعضا وسیستم ها را بشدت تقویت می کند.

کاهش سردی و افزایش گرمی

کاهش سردی و افزایش گرمی
 •  کاهش مصرف ماهی

پیامبر خدا (ص) : پیوسته خوردن ماهی تازه، گوشت را ذوب می کند.

امیرالمؤمنین (ع) فرموده اند: از گوشت ماهی کمتر بخورید زیرا بدن را آب، بلغم را زیاد و روح را خشن می سازد.

افزایش خون صالح – برگ چغندر

امام رضا (ع) فرموده اند: برگ چغندر در جوار بهشت می روید و در آن شفای دردها نهفته می باشد. برگ چغندر مایه استواری استخوان و رویش گوشت است و اگر دست خطا پیشگان آن را لمس نمی کرد، هر برگ آن چند نفر را می پوشاند.

امام رضا (ع) پرسید: ای احمد! علاقه ات به سبزی ها چگونه است؟ گفتم: همه آنها را دوست دارم.

فرمود: اگر چنین است، بر تو باد چغندر؛ زیرا بر کرانه های فردوس می روید و شفای دردها در آن است. استخوان را درشت می کند، گوشت می رویاند. گفتم: برای من، از دوست داشتنی ترین سبزیهاست. فرمود: خدا را بر این که با آن آشنایی، سپاس بگزار.

نکته: همه خونسازها موجب چاقی می شوند. غلظت و کثیفی خون در واقع نوعی سودای خون است و موجب زشتی و لاغری می شود. پس اگر بیمار غلبه خون ندارد، خونسازها را به جای مرغ و برنج بخورد. مانند کباب، سیب، هویج، سبزیجات، خرما، خشکبار و …

درمان لاغری با سویق

درمان لاغری-3

سویق سبب روییدن گوشت در بدن می شود و استخوان را تقویت می کند.

امام صادق (ع) : خوردن سویق با روغن زیتون سبب روییدن گوشت می شود استخوان را تقویت می کند، پوست بدن را لطیف می کند و توان جنسی را افزایش میدهد.

تبریزیان: سویق از عدس، سیب، کنار، کدوتنبل، دانه انار، سنجد، نخود و چیزهای دیگر تهیه می شود. سویق ۱۳ نوع است. سویق، بیشتر از گندم و جو تهیه می شود. سبوس گندم، آرد گندم و سبوس جو و آرد جو، به مقدار مساوی، جداگانه آسیاب و تفت داده میشوند. (زیرا سبوس زودتر از آرد بو داده میشود و زود میسوزد)، سپس با هم مخلوط می شود.

گندم باعث چاقی و جو باعث تقویت بدن می شود. هر که میخواهد فقط چاق شود، فقط سویق گندم بخورد. و هرکه میخواهد فقط تقویت شود، سویق جو بخورد. بهتر است سویق، خشک و ناشتا خورده شود؛ ولی می توان آن را با خرما، عسل و روغن خورد.

نکته: سویق عدس و سایر سردیها اگر زیاد استفاده شود. موجب سودا و لاغری میشود. اما سویق های گندم کامل، سنجد، سیب و …. موجب گرمی و خونسازی و چاقی می شود.

 انجیر

انجیر بدن را چاق می کند.

نکته: انجیر ملین و خون ساز و گرم کننده است. هر سه صفت چاق کننده است. اما ملین‌ها اگر زیاد باشند، و تبدیل به اسهال مداوم شوند موجب لاغری و بیماری می شود. پس زیاده روی نکنید. اگر همراه با خیار یا شیر مصرف شود اثر بهتری دارد.

درمان لاغری با مصرف خیار و خرما

درمان لاغری با مصرف خیار و خرما

خیار با خرما چاق می کند.

خیار به تنهایی سرد است نمی توان زیاد مصرف کرد، خرما نیز همراه با آب چاقی می آورد و اگر به تنهایی مصرف شود خشکی می آورد، پس حتما این دو را با هم تجویز کنید. البته خیارهای امروزی به شدت هورمونی و شیمیایی تولید می شوند. پس بهتر است خرما با آب مصرف شود یا سایر روشها استفاده شود.

پیش غذا

ثرید غذای عرب است. بیشارجات (سوپ یا پیش غذا) شکم را بزرگ می کند.

چاق شدن (خدادادی)

 • برای چاق شدن غذاهای شیرین و نشاسته ای بیشتر مصرف شود.

درمان لاغری (روازاده)

مرد /سن ۳۴ سال/ مجرد/ ۱۶۴ قد/ وزن ۵۰ کیلو

سوال: دچار بیماری لاغری در اندام‌ها و صورت هستم. مثل پدرم عصبی ام (زود از کوره در میرم) و برخلاف ایشان که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند، دارای استرسی زیادی در بعضی کارها مثل سخنرانی یا صحبت در جلسات کاری خاص یا حتی مسابقات ورزشی هستم بصورتی که دچار اسهال (شرمنده) و دل درد میشوم.

البته وضعیت شکمم ماجرایی است (بعضی وقتها عادی کار می کند بعضی وقتها شل و سفت میشه) مخصوصا وقتی شیر می خورم. قبل از سن بلوغ (۱۷ سالگی) صورتم کاملا پر بود و بعد از آن کم کم لاغر شدم. وزنم همیشه بین ۵۰ تا ۵۳ در نوسان است بیشتر روی ۵۲ دور میزنه.

سابقه کم کاری تیروئید در خانواده داریم (مادر و خواهرم). یادم هست دو سال پیش تست (تی اس اچ) من ۵ بود. خواهشمندم کمکم کنید تا انشا الله وضعیت جسمیم تغییر کند.

پاسخ

بیماری لاغری شما می تواند از افزایش صفرا و سودا باشد.

اگر علایم حرارت در بدن خود نمی یابید بایستی از داروهای ضد سودا مثل جوشانده گل گاوزبان و سنبل الطیب و بادرنجبویه هر شب استفاده کنید.

انجیر و پونه را بطور روزانه مصرف کنید. حداقل روزی ۷ عدد انجیر و ۲۱ عدد مویز میل کنید.

روزانه ۳ – ۲ قاشق کنجد میل کنید و یا از ارده همراه با شیر، انگور و یا عسل استفاده کنید.

خوردن شیر با شیره انگور و کمی مغز بادام آسیاب شده بسیار کمک کننده است.

برای تقویت و چاق شدن بدن

درمان لاغری-5

برای تقویت بدن و افزایش وزن افراد لاغر و ضعیف تجویزهای ذیل بسیار مفید و سودمند است:

۱– یک قاشق عسل + یک قاشق سرکه + مقداری گوشت بریان شده (با نهار و شام به مدت ۱۵ روز یا بیشتر)

۲- مخلوط مساوی از عسل + آب لیموترش و روغن ماهی (یک قاشق بعد از هر وعده غذا) این مخلوط یک مکمل غذایی خوب است و مصرف طولانی مدت آن نیز بلامانع است. افراد سالمند می توانند از این مخلوط به مقدار یک قاشق چای خوری بعد از نهار و شام صرف کنند).

۳- یک قاشق عسل + یک لیوان شیر (بعد از صبحانه، نهار و شام).

۴- نیم کیلوگرم عسل + کوبیده گردو یا مغز بادام ( یک قاشق مرباخوری نهار و شام).

ه- یک قاشق مرباخوری عسل + یک فنجان دم کرده و صاف کرده ۳۰ گرم ساقه گلدار آویشن در یک لیتر آب (۳ فنجان در روز برای رفع خستگی و ضعف و چاق شدن).

لاغر شدن عضلات پاها (موسوی)

روی کعب پاها یا پایی که لاغر شده است یا بین انگشت سوم تا انگشت کوچک حداقل ۳ نوبت با رعایت فاصله زمانی زالو می اندازیم و روغن های مالشی و سایر درمان های گیاهی را اجرا می کنیم.

درمان لاغری (یکتا)

اگر کسی به بیماری لاغری دچار است و می خواهد چاق شود باید ببیند اشتهایش چگونه است. اگر اشتهایش خوب است باید ببیند معده اش روزی چند بار کار می کند. بعضی وقتها معده که زیاد کار می کند به خاطر عفونت است مثلا شبانه روزی ۶-۵ بار کار می کند. اگر اینجوری است روزی یک قاشق چایخوری اسفند بخورد.

اسفند هم عفونت را از بین می برد و هم معده را جمع می کند. اسفند خوردن را ادامه دهد تا کار کردن معده به روزی سه بار برسد. خوردن اسفند در روایات توصیه شده است.

راه درمانی دیگر این است که سیر را برای درمان کم وزنی بخورد. سیر هم معده را جمع می کند و هم عفونت را از بین می برد. اما بیش از ۲ حبه نخورید. کسانی که اشتهایشان کم است مواد افزودنی و غذاهای صنعتی نخورند.

مادرانی که از کم اشتهایی فرزندانشان ناراحت هستند باید چیپس، بستنی و امثال اینها را به بچه ها ندهند.

درمان لاغری با افزایش اشتها

درمان لاغری با افزایش اشتها

١- زنجبیل را در عرق بهار نارنج بجوشانید زیاد نریزید چون زنجبیل، تند است. بنابراین در یک لیوان، یک سوم قاشق چایخوری یا حداكثر نصف قاشق بس است. وقتی زنجبیل را در عرق بهارنارنج جوشاندید بگذارید خنک شده و زنجبیلش ته نشین بشود تا ذرات زنجبیل داخل گلو نرود چون حالت تهوع ایجاد می کند.

وقتی خنک شد و زنجبیلش ته نشین گردید به آرامی آن را داخل یک لیوان و فنجانی ریخته و مقدار خیلی کم رب انار بدان اضافه کنید و آن را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذا بخورید، به اذن خدا اشتهایتان خیلی خوب میشود.

۲- زنیان نیز خیلی اشتها آور است. یک فنجان زنیان قبل از غذا بخورید. بعضی وقتها کمی اشتها ناشی از مشکلات گوارشی یا کم خونی است. اشتها که زیاد شد انسان با لذت غذا می خورد و همین با لذت غذا خوردن به گوارش نیز کمک می کند. بنابراین برای ایجاد اشتها زنیان را قبل از غذا بخورید.

٣- قبل از غذا سیب یا انار بخورید ولی چون سیب خودش حجم دارد و معده را اشغال می کند یک ساعت قبل غذا بخورید.

۴- هویج، کاهو و نعناع هم اشتها آور هستند. قبل از غذا از اینها بخورید.

۵- همراه غذا ترشی بخورید تا اشتهایتان بیشتر شود به این شرط که مشکل اعصاب و کبد نداشته باشید اعصاب و کبد باترشی سازگاری ندارد. اگر این مشکلات را داشتید ترشی را همراه عسل بخورید. یا از ترشی ملایم استفاده کنید.

نوره طبیعی زرنیخ دار عامل درمان لاغری

درمان لاغری-2

امام کاظم : موی سر، چون بلند شود، آب کمر از جریان می افتد، مفاصل، سست می شوند و ضعف و سل به دنبال می آورد. اما نوره، آب کمر را افزون میسازد، بدن را تقویت می کند، بر پیه کلیه ها می افزاید و بدن را چاق می کند.

همراه امام صادق(ع) وارد حمام شدم. امام صادق به من فرمودند: از نوره استفاده کن. گفتم چند روز پیش از نوره استفاده کرده ام. امام صادق فرمودند: دوباره استفاده کن نوره پاک کننده (درمان) است.

دارو عبارت است از: سعوط (دارویی که در بینی ریخته می شود)، حجامت، نوره، تنقیه.

نکته: زرنیخ به شدت ضد سرطان، ضد عفونت، تقویت کننده سیستم ایمنی وده‌ها فایده دیگر است. قیمت آن حدود صد برابر آهک است.

نوره های کارخانه ای زرنیخ ندارند یا خیلی کم دارند. آرسنیک موجود در زرنیخ که ضد سرطان است، توسط وزارت بهداشت ایران ممنوع شده است.

کوتاه کردن زود به زود موها و ناخنها باعث می شود زودتر برویند وضایعات بیشتری از بدن تخلیه شود. و این باعث تخلیه سودا و رفع غلظت وافزایش خون و چاقی ماهیچه ها و استخوان ها می شود.

درمان لاغری با پوشیدن لباس های نرم و گشاد

امام صادق (ع) : سه چیز هست که چاق می کند و سه چیز هست که لاغر می کند. چیزی که چاق می کند عبارت است از مرتب حمام رفتن( یک روز در میان) و استشمام بوی خوش و پوشیدن لباس نرم.

نکته: تنگی و سفتی لباس جریان خون و رسیدن خون صالح و تخلیه مواد زاید را مختل نموده و موجب سودا سازی و بیماری و لاغری می شود.

لباس کتان – پرهیز از لباس های نایلونی و نفتی

درمان لاغری با پوشیدن لباس های نرم و گشاد

چیزهایی که خوردنی نیست ولی چاق می کند:

لباس زیر کتان.

کتان از لباس پیامبران است و گوشت بدن را می رویاند.

درمان لاغری با عطر خوش بو و حتما طبیعی

امام صادق (ع) : سه چیز چاق می کند و سه چیز لاغر می کند. چیزهایی که انسان را چاق می کند، عبارت است از (یک روز در میان) حمام رفتن، بوییدن بوی خوش و …

پیامبرسه چیز بدن را شاداب می کند و رشد میدهد: عطر (بوی خوش)، لباس نرم و نوشیدن عسل.

چیزهایی که بدن را چاق می سازد، عبارتند از لباس نرم، بوی خوش و حمام رفتن.

امام صادق (ع) :  عطر عبارتست از: مشک، عنبر، و زعفران و عود

پیامبر بدنش با غاليه خوش بو می کرد، زنان پیامبر با دست خود عطر درست می کردند. غاليه از ترکیب مشک و عنبر، زعفران و عود تهیه میشود.

امام کاظم (ع) : شایسته نیست که انسان از عطر زدن در هر روز کوتاهی کند؛ و اگر هر روز نتواند، یک روز در میان عطر بزند؛ و اگر نتواند هفته ای یک بار، و هر جمعه عطر بزند و عطر را رها نکند.

هر یک از شما باید در روز جمعه خود را معطر سازد، اگر چه از شیشه عطر همسرش باشد.

نکته: عطرهای شیمیایی نه تنها مفید نیستند بلکه مضر هم هستند. اگر عطر طبیعی ندارید هر روز به لباس و بدنتان گلاب یا عرقیات گل های معطر طبیعی بزنید. اسانس این گیاهان نیز موجود است..

استقبال از سرمای آخر زمستان

بپرهیزید از سرما در اولش (فصل سرما) و به استقبال آن بروید در آخر آن. سرما همان کاری که با درختان می کند با بدن انسان می کند؛ در اول فصل می سوزاند و در آخر فصل باعث رویش برگ می شود.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت