بهداشت پوست

کاربر 21کاربر 21
674 بازدید
بهداشت پوست

استفاده از فراورده های بهداشتی و آرایشی نیز مانند انواعی از آن ها که به مصرف درمان بیماری ها می رسند، باید در نهایت دقت و با اطلاع از چگونگی مصرف، صورت گیرد زیرا به همان نحو که مصرف بی رویه محصولات درمانی، زیان بخش و حتی خطرناک است و بهداشت پوست را تهدید می کن، به کار بردن انواع آرایشی و بهداشتی آن ها نیز اگر به طور ناصحيح مورد استفاده قرار گیرند، ایجاد ناراحتی های پوستی و عوارض نامطلوب می نمایند.

استفاده از کرم های بهداشتی، لوسیون ها، تونیک ها و غیره که به فراوانی در بازارهای دارویی یافت می شوند و هیچ مانعی برای دسترسی به آن ها نیز وجود ندارد، موقعی نتایج مفید در سلامت و بهداشت پوست ، ظاهر می کنند که اولا مصرف کننده، آن ها را بر حسب نوع پوستی که دارد به کار برد ثانيا از روش به کار بردن، مقدار و زمان استفاده از آن ها، اطلاع کامل داشته باشد.

رعایت دقت در استفاده از محصولات و فراورده های بهداشتی برای تامین بهداشت پوست

رعایت دقت لازم در استفاده از محصولات و فراورده های بهداشتی برای تامین بهداشت پوست

غالبا دیده می شود که بعضی از موسسات تهیه محصولات بهداشتی، ترکیبات مختلفی از جمله بعضی مواد هورمونی را به منظور تاثیر بیشتر بر روی پوست، به فراورده های مذکور می افزایند تا به علت نتایج سریع تری که از آن ها به دست می آید، مردم را راغب به خرید آن ها نمایند.

از این جهت توصیه می شود که استفاده از هر گونه فراورده های مذکور، بر مبنای تبلیغات دامنه دار آن ها نباشد بلکه با متخصصین مربوطه همواره مشورت به عمل آید. زیرا مصرف بعضی از آن ها، با همه تاثیرگذاری که ظاهر می نمایند، موجب ضعیف شدن عمل بافت های حساس پوست می گردند و پیری زودرس و اثرات نامطلوب فراهم می آورند.

باید قبول کرد که فراورده های بهداشتی و آرایشی منشا گیاهی، بی زیان ترین و مفیدترین آن ها به حساب می آیند و چون تهیه بعضی از آن ها حتی در منازل، امکان پذیر است می توان با درنظر گرفتن دو مورد زیر از آن ها برای تامین بهداشت پوست استفاده به عمل آورد:

  1. گیاهان مورد استفاده در تهیه دم کرده ها، کرم ها، لوسیون ها، آب مقطرها و غیره از نوع واقعی انتخاب شوند یعنی از انواعی که فقط مشابهت با گیاه مورد نظر دارند استفاده نگردد زیرا در حالت اخیر ممکن است اثرات مفید ظاهر نکنند.
  2. به طوری که در فوق اشاره شد، با توجه به نوع پوست، اقدام به استفاده از آن ها به مقادیر لازم گردد.

تعریف پوست و اهمیت بهداشت پوست

تعریف پوست و اهمیت بهداشت پوست

پوست، پوششی است که سطح بدن را می پوشاند و در محل حفره های بدن، به صورت مخاط تغییر شکل حاصل می کند. ضخامت آن در حدود ۱/۴ میلی متر است. حالتی قابل ارتجاع دارد و به طور کامل نیز به اعضای زیر خود چسبیده است. پوست از دو قسمت اپیدرم (Epiderme) و درم (Derme) تشکیل می یابد.

اپیدرم شامل لایه های منطبقی است که داخلی ترین آن ها حالت نرم دارد ولی لایه خارجی آن، از سلول های مرده و شاخی تشکیل می یابد. ضخامت آن در کف دست و یا پا زیاد است. سلول های شاخی پوست، به طور طبیعی و به نحو غیر محسوس از بقیه جدا می شود و به صورت ذرات ریز می ریزد و لایه زیرین جای آن را می گیرد. این سلول ها دارای مواد چربی است که نه تنها قابل انعطاف بودن آن را تامین می کند بلکه از تبخیر آب که پیوسته از درم (پوست حقیقی) به این ناحیه رانده می شود، جلوگیری به عمل آورده و جهت تامین بهداشت پوست از نفوذ میکروب و بعضی مواد خارجی به داخل پوست ممانعت به عمل می آورد.

لایه مالپیگی که در پایین ترین قسمت اپیدرم جای دارد مرتبا بر اثر تقسیم، لایه های جدید می سازد و لایه های رویی آن تدریجا به بالا رانده می شود. مقدار درصد آب در ناحیه درم زیاد است و به تدریج که به قسمت های سطحی پوست می رسد، مقدار آن کم می شود. از این نظر است که به کار بردن کرم های (cremes) مرطوب کننده که سطح پوست را مرطوب نگه می دارند و هم چنین کرم های نرم کننده، در تامین رطوبت و نظافت، نرمی و بهداشت پوست دارای اهمیت زیاد هستند.

پوست از خارج، صاف به نظر می رسد ولی اگر با ذره بین دقت شود، خطوط ظریف و نامنظمی در آن مشاهده می گردد که نوع آن در افراد مختلف متفاوت است. پوست دارای منافذ، غدد مولد چربی، غدد مولد عرق، و در سطح خارجی خود دارای تارهای ظریف است. به علاوه انتهای اعصاب سطحی، عروق خونی آن را عصبی می کند و اعمال مختلف پوست را میسر می سازد.

مشخصات انواع پوست جهت تامین بهداشت پوست

مشخصات انواع پوست جهت تامین بهداشت پوست

در این قسمت خلاصه ای از مشخصات انواع پوست، به منظور راهنمایی مصرف کنندگان از فراورده های آرایشی و بهداشتی تنظیم گردیده است تا هر کس با اطلاع از نوع پوست خود بتواند، به طور صحیح جهت تامین بهداشت پوست خود از آن ها استفاده به عمل آورد. پوست را با توجه به ظاهر آن از خارج، به صور مختلف تقسیم بندی می کنند که ساده ترین آن، تقسیم پوست به انواع: پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط، پوست پیرنما و پوست طبیعی است.

۱- پوست خشک

پوست خشک در لمس کردن، کم ضخامت و نازک و لطیف حس می شود به علاده در بعضی مواقع نیز هیچ منفذی در سطح آن نمی توان مشاهده کرد. ظاهر خشک و حالت کشیده بر روی استخوان ها، پس از شسته شدن دارد به علاوه مستعد پیدا کردن چین های نازک به تعداد زیاد در ناحیه اطراف چشم است و اگر در بهداشت پوست خشک سهل انگاری به عمل آید، چین ها عمیق تر می شود و ضمنا لكه هایی ممکن است در سطح آن به وجود آید که در آن ها، عروق نازک و نخ مانند رویت شود.

پوست خشک را می توان با صابون و آب شست مشروط بر آن که صابون از نوع خوب گلیسرین و یا صابونی باشد که با روغن زیتون خالص ساخته شده باشد و اطمینان از خلوص مواد به کار رفته در صابون باشد. نوع خیلی لطیف این نوع پوست را بهتر است با محلول های شست شو که آرد جو دوسر دارد شست شو داد. ضمنا توصیه می شود که از به کار بردن هر نوع محلول شست شوی الکل دار اجتناب کرد و با محلول های رقیق گیاهی این عمل را انجام داد.

پوست خشک

از شرایط تامین سلامت و بهداشت پوست خشک آن است که مرطوب نگه داشته شود و از مصرف کرم هایی که روغن زیاد دارند خودداری گردد زیرا این نوع کرم ها، از ترشح مواد چربی (Sebum)، که پوست در حالت عادی ترشح می کند، جلوگیری به عمل می آورند.

مردها که صورت خود را با تیغ می تراشند باید در نظر داشته باشند که بهتر است جهت بهداشت پوست خود ابتدا صورت را با صابون گیاهی یعنی صابون زیتون یا صابون دارای مریم گلی (Salvia officinalis) شست شو دهند و سپس با آب فراوان، صورت را به خوبی بشویند تا مقادیر بسیار کم صابون نیز بر روی پوست بر جای نماند. سپس یک کرم (creme) مرطوب کننده، به پوست صورت که هنوز مرطوب است بمالند بعدا صابون ریش تراشی یا صابون کف کننده به کار برند و پس از ۲ تا ۳ دقیقه که پوست صورت به خوبی نرم و مرطوب شد، اقدام به تراشیدن صورت نمایند.

به جای به کار بردن ادکلنی و محلول های مشابه بعد از تراشیدن ریش، بهتر است از یک محلول گیاهی خوش بو و رقیق شده استفاده کنند تا پوست را از رطوبت کافی که پیوسته بدان نیاز دارد، محروم نسازند و پس از آن نیز یک کرم مرطوب کننده به مقدار نسبتا زیاد بر روی پوست که هنوز مرطوب است بمالند.

۲- پوست چرب

پوست چرب

پوست های چرب به علت فعالیت زیاد غدد سباسه، آلوده به یک قشر نازک از ماده روغنی به نظر می رسند. این نوع پوست، ضخامت زیاد، حالت شفاف و براق، غالبا منافذ باز و برجستگی های کوچک منتهی به راس سیاه رنگ (blackhead) دارند به علاوه به نظر، رنگ پریده و بی حالت می آیند ولی یک امتیاز عمده دارند و آن طولانی بودن عمر آن ها است زیرا کم تر از پوست های خشک، چین و چروک پیدا می کنند ولی در عوض، آلودگی های محیط خارج را به سهولت مانند آهن ربا به خود جذب می کنند .

از این جهت است که باید جهت بر قراری سلامت و بهداست پوست چرب، روزانه ۲ یا ۳ دفعه با صابون های کم چربی شسته شوند زیرا با استفاده از صابون های پرچربی و یا دارای بوردوکاکائو، قشر نازکی از چربی بر روی پوست باقی می ماند. پوست های چرب، نیاز به پاک نگه داشتن و استفاده از تقویت کننده ها دارند مشروط بر آن که این مواد دارای اثر قابض قوی نباشند ضمنا به خلاف عقیده عمومی، نباید برای این منظور، از محلول های الکل دار که ضمن انقباض پوست صورت و جذب آب آن، باعث ایجاد لکه های خشک می شوند و بافت پوست را تدریجا خشن می سازند استفاده به عمل آید.

برای ترمیم منافذ پوست های چرب، می توان از محلول های رقیق گیاهی در سرکه، استفاده کرد و نباید فراموش نمود که پوست را با نوعی کرم مرطوب کننده ملایم و کم چربی، مرطوب نگه داشت و آن را به ضخامت نسبتا کافی بر روی پوست که هنوز حالت مرطوب دارد باقی گذاشت.

استفاده از ماسک هایی که بهداشت پوست را تامین می کنند و باعث از بین رفتن پوسته و بقایای سلولی می شوند برای این گونه پوست ها اهمیت فوق العاده دارد زیرا نه تنها به پاک کردن منافذ مسدود شده پوست کمک می کنند بلکه بقایای سلول های مرده را نیز که باعث می گردد پوست، ظاهر ضخیم و چرم مانند پیدا کند از بین می برند. پیدایش دانه های غرور جوانی که در آغاز بلوغ ظاهر می شود، در پوست های چرب بیشتر از پوست های خشک است.

۳- پوست مختلط

پوست مختلط

پوست های مختلط معمولا مشخصات همراه با هم دو نوع پوست خشک و چرب را دارند. تامین سلامت و بهداشت پوست های مختلط بسیار مشکل است زیرا به مراقبت های هر دو نوع پوست مذکور نیازمند هستند. در این گونه پوست، گونه ها، اطراف چشم، احتمالا طرفین دهان و گردن، حالت خشک ولی قسمت وسطای صورت یعنی پیشانی، اطراف بینی و چانه، حالت چرب دارند و آمادگی برای منافذ باز و برجستگی های کوچک منتهی به راس سیاه (blackhead) را پیدا می کنند.

متاسفانه این نوع پوست عمومیت نسبتا زیاد دارد و برای تامین سلامت پوست، استفاده از پاک کننده ها، تقویت کننده ها و کرم های مرطوب کننده ، در قسمت های خشک و چرب پوست باید به دو صورت منطبق با نوع پوست آن ناحیه از صورت باشد. بدیهی است مردها که ریش خود را با تیغ می تراشند بیشتر دارای این نوع پوست می باشند.

۴- پوست پیرنما (Old – looking skin)

پوست پیرنما

این نوع پوست، ظاهر فرسوده و پیرنما دارد و چون حتی افراد غیر مسن نیز ممکن است دارای آن باشند، چه بسا که سهل انگاری در تامین بهداشت پوست ، ممکن است موجبات آن را فراهم آورده باشد. پوست پیرنما دارای حالت افتاده، معمولا نازک، گاهی با منافذ باز و بسیار حساس است و ممکن است جلوه خمیر مانند داشته باشد. ترمیم بافت آن، مراقبت خاص لازم دارد. روغن ماهی و اغذیه گیاهی خام و سرشار از مواد پروتئینی، در درمان آن اثر شگفت انگیز ظاهر می کنند.

پوست این گونه افراد باید با روغن های دارای پرو ویتامین provitamine) A) مخلوط با عسل مالش داده شود و همواره دقت به عمل آید که انجام این عمل طوری صورت گیرد که پوست به علت نازک بودن، پوسته پوسته نشود. این گونه پوست را می توان با آب لیموی تازه محلول در نوعی نوشیدنی گیاهی، ماست رقیق (دوغ) و آب مقطر بهار نارنج، ترمیم و تلطیف کرد که همه آن ها در رفع پریدگی رنگ آن نیز کمک می کنند.

۵- پوست طبیعی

پوست طبیعی

پوست طبیعی، نوع ایده آل پوست به حساب می آید زیرا پوستی بدون لکه، مانند اطلس، قابل انعطاف و نرم در موقع لمس کردن است به علاوه نوعی شفافیت درونی دارد که بدان، ظاهری با درخشش خاص می دهد. افرادی که چنین پوستی دارند باید در سالم نگه داشتن و بهداشت پوست خود، مواظبت های لازم به عمل آورند.

اگر صبح هنگام برخاستن از رختخواب، پارچه نظیفی را برای پاک کردن پوست، با کمی فشار، بر روی آن بکشید و اگر پارچه پس از انجام این عمل، مانند قبل از استعمال، پاک و تمیز باقی بماند، پوست شما احتمالا از نوع طبیعی خواهد بود ضمنا اگر پس از شستن صورت با آب و صابون، هیچ گونه حالت سفتی در پوست احساس ننمودید پوست شما از نوع طبیعی می باشد.

کسانی که پوست طبیعی دارند باید جهت تامین بهداشت پوست خود روزانه ۲ بار آن را با صابون زیتون خالص شست شو دهند و به علاوه با لوسیون ملایم که از گل گیاهان مناسب تهیه شده است پوست را تقویت کنند و مرطوب کننده به کار ببرند زیرا به طوری که می دانیم مرطوب نگه داشتن، باعث بقا آن برای مدتی طولانی خواهد بود.

اگر پوست شما اندک اندک شروع به کدر شدن نمود، می توانید با به کار بردن نوعی ماسک صورت که اثر از بین برنده بقایای سلولی را داشته باشد (Exfoliant mask)، این ذرات را از بین ببرید تا پوست بسیار خوب شما همواره درخشندگی باطنی خود را حفظ کند.

بهداشت پوست صورت و پاکسازی آن از بقایای سلولی با ماسک

تمام توصیه های مذکور بهداشت پوست برای پوست های سیاه نیز تعمیم پیدا می کند با آن که پوست های سیاه معمولا با تانی بیشتری از پوست های سفید، پیر می گردند که آن هم بستگی به شرایط محیط زندگی و مسائل ژنتیکی دارد.

اولین قدم در راه بهبود و سالم نگه داشتن، رعایت نظافت کامل آن بدون توجه به نوع پوست است. اقدام به این کار منحصرا برای تامین زیبایی پوست نیست بلکه منظور، تامین بهداشت پوست می باشد که انجام آن برای همه افراد اعم از زن یا مرد اهمیت فراوان دارد.

مواد زاید بدن و روغن ها، اصولا به سمت پوست، جهت خروج از منافذ حرکت می کنند و در سطح آن، با آلودگی های محیط خارج آمیخته می شوند. با این عمل، ترکیبی مرکب از بقایای سلول های تجزیه شده، مواد ترشحی غدد چربی پوست، عرق، باکتری ها و آلودگی های مختلف محیط خارج به وجود می آید که اگر بر اثر شست شو از بین نروند به زودی منافذ پوست مسدود می گردد.

از این نظر باید توجه داشت که برای بهداشت پوست یک شست شوی ساده با آب و صابون برای از بین بردن آن ها کافی نخواهد بود زیرا ذرات چربی ممکن است، آلودگی های ترکیب فوق را که بقایای صابون نیز بدان افزوده شده است، به صورت قشر فشردهای درآورد و با از بین بردن رطوبت ارزنده ای که در سلول ها وجود دارد، خشکی آن ها را که قبلا قسمتی از رطوبت خود را ممکن است از دست داده باشند، تشدید کند.

برای سالم نگه داشتن پوست سه اصل کلی: پاک و تمیز نگه داشتن، تامین رطوبت لازم پوست و تقویت آن باید دقیقا مورد توجه قرار گیرد.

دسته بندی پوست،مو و زیبایی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت