زیبایی پوست با عسل

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
1,559 بازدید
زیبایی پوست با عسل

عسل برای زیبایی است. عسل طبیعی به علت قابلیت جذب و نگهداری رطوبت و همچنین داشتن املاح و ویتامین های زیاد به زیبایی پوست و مو کمک می کند. این روزها کرم های محافظ پوست و مو، لوسیون ها، ماسک های صورت و مرطوب کننده های زیادی تولید می شوند که عسل را به عنوان ماده اصلی در خود دارند. خاصیت آنتی اکسیدان عسل در این زمینه بیشتر به کمک متخصصان آمده است که تاییدی بر زیبایی پوست با عسل دارند.

طراوت پوست و زیبایی پوست با عسل

این روزها پای عسل حقیقتا به محصولات آرایشی بهداشتی باز شده است. از مدت ها پیش با رایج شدن استفاده از مواد طبیعی در محصولات بهداشتی و زیبایی، استفاده از عسل در این محصولات و به خصوص کرم ها و مواد آرایشی مربوط به پوست و مو، هواداران خود را پیدا کرده بود.

اما جدی تر شدن ماجرای استفاده از عسل در این نوع محصولات و زیبایی پوست با عسل شاید مربوط به اولین کنفرانس درباره بهبود زخم ها باشد که مدتی پیش در «ملبورن استرالیا» برگزار شد. در این کنفرانس، نتایج تحقیقات وسیعی درباره کاربردهای دارویی عسل ارایه شد که نشان میداد استفاده از آن به عنوان داروی درمان اسهال و عفونت چشم، در چهار هزار سال پیش آنچنان بی مورد هم نبوده است.

با توجه به زیبایی پوست با عسل و نقش آن می توان گفت که عسل به علت خاصیت جذب آنی، ترشحات پوستی را جذب کرده و به بافت های پوششی (اپی تلیال) غذا میرساند و ناهمواری های آن را نیز صاف می نماید.

جلوگیری از پیری زودرس با عسل

زیبایی پوست با عسل و جلوگیری از پیری زودرس پوست

در سن چهل سالگی پوست با تغییرات درونی بافت های بدن، دچار فرسایش می شود در این تغییرات، پوست، خاصیت خود را برای محافظت از کلاژن و مقدار لازم رطوبت و ترشحات چربی از دست می دهد، بنابراین خشک و به تدریج چین و چروک بر می دارد.

جوانی پوست و دور نگهداشتن آن از پیری زودرس، مستلزم آن است که ماساژهای متعدد روی عضلات صورت انجام گیرد و همچنین نرمش‌هایی خاص برای پوست ضروری است. در سال های اخیر متخصصان، معجون گلیکوژن همراه با ویتامین‌ها را برای تغذیه و طراوت پوست توصیه کرده اند که در راس آنها عسل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تمدن های قدیم (در مصر و یونان و …) به ارزش عسل برای با طراوت نگهداشتن پوست وزیبایی پوست با عسل پی برده بودند. از این رو، زیباترین ملکه جهان مانند کلئوپاترای مصر و بلقيس سبا و ملكه سابق انگلستان برای محافظت از طراوت صورت و بدن خود از محلول‌های عسلی استفاده میکردند.

در عصر حاضر نیز برای ساخت مواد آرایشی و زیبایی از عسل و موم عسل استفاده های فراوان می شود. چون پوست و صورت همیشه در معرض تغییرات آب و هوا قرار می گیرد و آن را خشک می کند، پروفسور کارنامیشوف دانشمند روسی در کارایی زیبایی پوست با عسل توصیه می کند: می توان از فرمول ماسک (عسل ۵۰ – عسل، ۳۰ – آرد، ۲۰- آب) برای پوست‌های خشک و درمان چین و چروک های زودرس استفاده کرد تا از پوست محافظت نموده و چین و چروک آن را درمان کرد و به لطافت پوست کمک کرد.

ابتدا باید صورت با آب ولرم تمیز شده تا برای قرار دادن حوله های آب داغ به مدت ۳ دقیقه روی آن آماده شود محلول فوق بین دو پارچه نازک که جاهایی باز برای چشم ها، بینی و دهان دارد، قرار داده می‌شود. مدت زمان قرار دادن این محلول ۲۰ دقیقه است سپس برداشته می شود و مجددا حوله های مرطوب با آب داغ را به مدت دو دقیقه قرار میدهند و سپس برداشته شده و صورت با آب شسته می شود.

پروفسور استفاچاتوروف و خانم دکتر کولگونینکا (انستیتوی پزشکی مسکو در امور آرایش و زیبایی) نیز درباره زیبایی پوست با عسل توصیه می کنند: برای پوست های خشک و چین و چروک دار که زرده تخم مرغ به ماسک محلول عسل اضافه شود. و فرمول آن چنین است:

عسل به اندازه یک قاشق چای خوری + یک عدد زرده تخم مرغ، یک قاشق روغن زیتون اضافه شود، بعد از تهیه این معجون و شستشوی صورت، آن را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی صورت قرار میدهند. و سپس صورت را با آب معمولی شستشو می دهند.

ایورویش معتقد است که ماسک عسل بهترین روش برای بهسازی آرایشی و زیبایی است زیرا عسل صورت را در حالت طراوت نگه میدارد و نیز آن را تغذیه می کند. عسل بافت های پوست را با گلیکوژن می پوشاند و همچنین تحریک کننده عضلات صورت است و کمک می کند که فضولات مایع پوست زودتر خارج شود و پوست را از باکتری تمیز نماید و لطافت پوست را تضمین کرد.

نسخه های مفید عسل در خصوص پوست

نسخه های مفید عسل در خصوص پوست

پوست تمیز در تماس با عسل یا مخلوط‌‌های حاوی عسل از شادابی و لطافت خاصی برخوردار می شود. در هنر آرایش و زیبایی، مخلوط‌های مختلفی از عسل را به نام ماسک (پوشش) عسل به کار می برند.

برای چهره های خسته و پف کرده مالیدن عسل و میوه جات به چهره در حالی که آن را تمیز کرده باشد، به مدت بیست دقیقه با استراحت بسیار موثر است.

در یک فنجان یک تخم مرغ را بشکنید و به آن نصف قاشق چایخوری عسل و یک قاشق غذاخوری شیر خشک اضافه نموده با چنگال خوب به هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند این مخلوط را روی صورت و گردن بمالید و ۱۵ دقیقه دراز بکشید سپس با آب گرم شسته و شستشو را با آب سرد تکرار نمایید بتدریج چین و چروه صورت محو خواهد شد. به پشت دراز بکشید و صورتتان را با عسل بپوشانید و احساس میکنید که پوست آن کشیده و سفت می شود.

دستورالعمل ساخت ماسک های پوستی با استفاده از عسل

چند دستورالعمل برای ساخت ماسک های پوستی با استفاده از عسل

در خصوص زیبایی پوست با عسل ماسک های خانگی را معرفی می کنیم که ساده ترین ترکیبات خانگی هستند که می توان با استفاده از عسل آنها را تهیه کرد. این ماسک ها برای جوان نگه داشتن پوست و همچنین حفظ رطوبت و شادابی پوست بسیار مفیدند. برای تهیه هر کدام از ماسک های زیر، از یک دستگاه مخلوط کن تمیز استفاده کنید.

هر کدام از ماسک ها را فقط به مدت نیم ساعت روی پوست نگه دارید و پس از پاک کردن آن با حوله مرطوب، صورت را با آب فراوان بشویید. برای حفظ خواص اصلی و طبیعی ماسک ها، بهتر است هر بار مواد را برای یک بار مصرف مخلوط کنید و آنها را در یخچال ذخیره نکنید.

عسل خاصیت خورندگی زبری پوست بدن را دارد. چنانچه عسل را در چندین نوبت به نقاط زبر یا ترک خورده‌ پوست بدن، دست‌ها، پاها و به خصوص پاشنه‌های ترک خورده بمالید، بهبود حاصل می شود.

مخلوط عسل و گلیسرین در مقادیر مساوی بهترین درمان خشکی و ترک خوردگی پوست دست و صورت بوده و لطافت پوست را به ارمغان می آورد.

برای لطافت پوست در یک شیشه یک قاشق سوپخوری عسل، ۳ اونس گلیسرین،  ۱/۵ اونس آب لیمو، نیم اونس لوسیون قرمز، یک اونس الكل و دو اونس گلاب ریخته در شیشه را بسته خوب تکان دهید تا لوسیون عالی برای پوست بدست آید.

اولا بدن باید در حالت رخوت و استراحت باشد، سپس صورت را با عسل که با روغن کرچک ممتاز ممزوج و مقدار کمی نعناع که به آن اضافه شده است، آغشته نمایید. روغن کرچک و نعناع که با عسل برای زیبایی صورت به کار برده شوند، باید خالص باشند. اگر آنها در دسترس نباشند، روغن بادام شیرین بهترین جایگزین برایطراوت و زیبایی صورت است. ضماد به این شرح تهیه می شود: یک قاشق غذاخوری عسل با یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین مخلوط شده، سپس یک هفته از این ماسک استفاده می شود. روی صورت گذاشته و طراوت خاصی به آن می دهد.

یک قاشق غذاخوری عسل را با سفیده یک تخم مرغ و یک قاشق چایخوری گلیسیرین و یک چهارم فنجان آرد مخلوط کنید و از ماسک به دست آمده به جهت جلوگیری از چین و چروک صورت به مدت ۱۵ دقیقه استفاده کنید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید.

نقش عسل در زیبایی و طراوت پوست

دو قاشق غذاخوری را با ۲ قاشق چایخوری شیر مخلوط کرده، بر روی پوست بمالید، مرطوب کننده خوبی است.

برای جلوگیری از خشکی پوست دست، آرنج و پاشنه پا هم یک قاشق چایخوری عسل را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک دوم قاشق چایخوری آب لیمو ترکیب کنید و ۱۵ دقیقه بر روی محل مورد نظر قرار دهید. نتیجه را به زودی خواهید دید.

برای درخشندگی مو نیز یک قاشق چایخوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم حل کنید و بر روی مو بمالید، اگر رنگ موهایتان روشن است، آب یک لیموترش را هم اضافه کنید. نتیجه خوبی خواهد داشت.

دو قاشق «عسل» صاف شده و یک قاشق روغن «زیتون» را مخلوط کرده و ۲۰ دقیقه روی صورت قرار دهید.

دو قاشق «عسل» صاف شده را با کمی شیر ولرم به هم بزنید سپس صورت خود را با آن بپوشانید. بعد از ۲۰دقیقه با یک حوله ی نرم پاک کنید.

برای تهیه ی کرم دست و صورت یک عدد سفیده ی تخم مرغ را با ۴ قاشق «عسل» صاف شده به مدت ۲۰ دقیقه به هم بزنید. آن گاه در موقع خواب آن را به دست‌ها و صورت خود بمالید و صبح روز بعد بشویید.

از اختلاط و به هم زدن یک عدد موز نرم شده با یک قاشق مرباخوری عسل، ماسک موز به دست می آید که می توان آن را به تمام نواحی صورت مالید و پس از ۳۰ دقیقه صورت را شستشو داد.

ماسک عسل را کافی است به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی چهره های خسته و متورم نهاد و لطافت پوست را مشاهده کرده و نتیجه خوب گرفت.

مواد موجود در فرمول های فوق را باید مخلوط کنید و خوب به هم بزنید. سپس ماسک تهیه شده را با دست به تمام نواحی صورت، دورگردن و با احتیاط به پشت پلک ها بمالید و سپس با مقداری ماساژ نواحی ماسک مالی شده، لایه ای از ماسک را روی تمام نقاط صورت بمالید.البته هیچ اشکالی ندارد که از این ماسک برای دور گردن، دستها و دیگر نواحی بدن نیز استفاده شود. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استراحت، ماسک عسل را با آب بشویید یا حمام کنید.

ماسک کلئوپاترا

ماسک کلئوپاترا

کلئوپاترا ملکه مشهوری که برای جذابت و جوان ماندن همیشگی اش روش هایی پنهان داشت تا از تمام زنان کشورش برتر باشد و در این مورد شهرت داشت. مشهورترین ماسک وی حاوی شیر و عسل هردو پوست را تغذیه و پوسته پوسته می کنند، عسل خاصیت آنتی باکتریایی و ضدعفونی کنندگی دارد درحالی که لاکتیک اسید موجود درشیر سلول های مرده را ازبین می برد.

  • عسل: یک قاشق چای خوری
  • شیر: یک قاشق غذاخوری
  • سفیده تخم مرغ: یک عدد

ماسک سفیده تخم مرغ

  • عسل: یک قاشق چای خوری
  • گلیسیرین: یک قاشق چای خوری
  • سفیده تخم مرغ: یک عدد

(برای تهیه ماسک با زرده تخم مرغ می توان به جای سفیده از زرده تخم مرغ هم استفاده کرد)

 ماسک فوری

  • عسل ۱۰۰گرم،
  • الكل ۲۵ میلی لیتر،
  • آب ۲۵ میلی لیتر

ماسک عسل برای پوستهای خشک

ماسک عسل برای پوستهای خشک

این فرمول ها برای تهیه ماسک مخصوص پوست های خشک مناسبند و باعث لطافت پوست می‌شوند:

یک قاشق غذاخوری عسل + یک عدد زرده تخم مرغ + یک قاشق غذاخوری آرد گندم، ذرت یا چاودار+ یک قاشق غذاخوری روغن زیتون.

یک قاشق غذاخوری عسل + یک قاشق غذاخوری ماست شیرین یک قاشق غذاخوری عسل یک قاشق غذاخوری خامه.

یادآوری 1: به تمام ماسک‌های فوق می توان یک قاشق غذاخوری آب هویج یا آب انواع میوه ها و سبزیجات اضافه کرد..

یادآوری ۲: ترکیبات ماسک های فوق همه جنبه غذایی داشته و فساد پذیر بوده و باید فقط برای مصرف فوری تهیه شوند.

چنانچه ماسک تهیه شده برای یک بار مالیدن به صورت اضافه آمد، هرگز به ذخیره کردن مازاد آن برای مصرف بعدی اقدام نکنید، بلکه مازاد مصرف صورت را به دور گردن بمالید. البته ماسک هایی که قرار است به مدت طولانی ذخیره شود، تحت شرایط خاص و استریل تهیه و بسته بندی می شوند.

ماسک عسل برای پوست های چرب

ماسک عسل برای پوست های چرب

فرمول های زیر برای تهیه ماسک مخصوص پوست های چرب مناسبند:

ا یک قاشق غذاخوری عسل + یک قاشق غذا آرد گندم، ذرت یا چاودار، سفیده یک عدد تخم مرغ + یک قاشق مرباخوری آب لیمو ترش.

۲- یک قاشق غذاخوری عسل + سفیده یک عدد تخم مرغ.

پوستی روشن با حمام عسل

برای رطوبت، نرمی و داشتن پوستی روشن، در حمام بعدی تان از یک شیشه عسل استفاده کنید. عسل را به پوستتان بمالید و برای مطمئن شدن از خشک شدن عسل بر روی پوست از دست تان کمک بگیرید، در این حالت با این که عسل پوست شما را چسبناک کرده است اما به نرمی و راحتی دست شما روی پوست تان حرکت می کند. سپس بدنتان را با آب بشویید. نتیجه این کار گردش خون عالی، زیبایی و روشنی پوست خواهد بود که تایید کننده زیبایی پوست با عسل می باشد.

وان عسل

برای خوش بویی و نرمی پوست تان، یک چهارم تا یک دوم فنجان عسل به آب وان اضافه کنید.

ماساژ عسل

یک قاشق چای خوری عسل به همراه کمی پودر بادام را در کف دستان مخلوط کنید و به آرامی روی صورتتان بمالید. سپس این معجون عسل و بادام را با آب گرم بشویید.

تمیزکننده روزانه صورت

مخلوطی از یک قاشق چای خوری عسل با پودر شیر تهیه کنید، از این محلول به عنوان تمیز کننده مواد آرایش و زدودن کثیفی پوست صورت می توانید استفاده کنید و بعد با آب گرم صورتتان را بشویید.

جوهر پوست

برای سفتی، نرمی و مرطوب بودن پوست تان می توانید مخلوطی از هسته پوست گرفته شده یک سیب و یک قاشق سوپخوری عسل که در مخلوط کن تهیه کرده اید استفاده کنید.

آنقدر مخلوط عسل را هم بزنید تا نرم شود و به آرامی روی پوست صورت بمالید و اجازه دهید برای پانزده دقیقه باقی بماند. بعد از پانزده دقیقه مخلوط عسل روی صورتتان را با آب گرم بشویید.

با نکات گفته شده در خصوص زیبایی پوست با عسل در بالا می توانید محصولات زیبایی سودمندی را در منزل تهیه کنید. عسل یک محصول فوق العاده در زیبایی است زیرا شامل آنزیم ها، ویتامین ها، ومواد معدنی زیادی است. برای تهیه محصولات زیبایی ابتدا مطمئن شوید عسل خریداری شده شما 100% خالص و طبیعی باشد.

کرم ضدسرمازدگی

کرم ضدسرمازدگی

یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی، سفیده یک تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری گلیسیرین، مقدار کافی آرد سفید، یک قاشق چای خوری گلاب همه را مخلوط نموده به صورت خمیر درآورید. قسمت سرمازده بدن را با آب گرم بشوئید، خشک نمائید بپوشانید. و روی آن از خمیر فوق قرار دهید و سپس روی آن را با تنظیف یا پارچه پنبه ای بپوشانید.

لوسیون دست

از دیگر موارد کارایی زیبایی پوست با عسل میتوان به ماسک زیر اشاره کرد :سه چهارم یک فنجان گلاب، یک قاشق چای خوری عسل، یک چهارم فنجان گلیسیرین، یک چهارم قاشق چای خوری سرکه‌ عسل. هر چهارماده‌ی فوق را درون یک شیشه ریخته خوب بهم بزنید و از آن به عنوان لوسیون استفاده کنید. هر دفعه هنگام مصرف باید شیشه را خوب بهم بزنید و قبل از مصرف برای نتیجه بهتر دست‌های خود را بشوئید.

نکاتی پیرامون زیبایی پوست با عسل

عسل شامل موم و مواد قندی طبیعی و مواد معدنی است و یک مرطوب کننده‌ طبیعی به شمار می آید و همانند یک ماده ضد سوزش برای پوست های حساس عمل میکند.

عسل می تواند در خیلی از محصولات زیبایی یافت شود، شما می توانید این محصولات را در مغازه های محلی با مغازه هایی که دارای محصولات زیبایی مطلوب در بیارید.

جالب اینکه خیلی از این محصولات می توانند بسیار گران قیمت باشند اما تعدادی از این محصولات هم می توانند در منزل ساخته شوند.

دسته بندی درمان با عسل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت