سینوزیت

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
14,254 بازدید
سینوزیت

سینوزیت و سینوس ها : حفره های توخالی پر از هوا اطراف حفره ها بینی + پیشانی.

سینوزیت : عفونت سینوس ها

مثلث سینوس : مثلث فرضی که راس آن انتهای بالای بینی و ۲ نقطه دیگر، مثلث ۲ طرف کنار بینی است.

علائم :

 • گرفتگی و ترشح چرکی بینی
 • گوش درد
 • درد
 • گاهی تب
 • احساس درد بین ۲ ابرو
 • سردرد (اغلب هنگام بیدار شدن از خواب)
 • ترشح چرکی از ته حلق.

توجه :اگر علائم سینوزیت بیش از ۲ ماه ادامه یابد، سینوزیت چرکی مزمن است .

علل :

 • حساسیت (۷٪)
 • سرماخوردگی
 • سیاه سرفه
 • تورم لوزه
 • ضعف سیستم ایمنی
 • عفونت ها

عوارض

 • ریزش مو
 • آپنه مغزی
 • درد مفاصل
 • عفونت چشمی
 • عفونت خون ( سپتیسمی)

نسخه های درمان سینوزیت در طب سنتی

سینوزیت-1

سینوزیت (خیراندیش)

زنان همیشه سر را پوشش بدهند مردها حداقل کلاه بگذارند ، بخور برگ اکالیپتوس بدهند ، عطسه آور استفاده کنند .( پودر سیاه دانه ۲ واحد + پودر تنباکو ۵ واحد ) یا قطره نازیل در بینی بچکانند.

 •  روغن سیاه دانه به روش زیر داخل بینی چکانده شود.
 • شب اول یک قطره داخل بینی سمت راست
 • شب دوم یک قطره داخل بینی سمت چپ .
 • شب سوم دو قطره داخل بینی سمت راست .
 • شب چهارم دو قطره داخل بینی سمت چپ .
 • شب پنجم سه قطره داخل بینی سمت راست .
 • شب ششم سه قطره داخل بینی سمت چپ .
 • بعد از گذشت شش روز از درمان، یک هفته قطره را قطع کرده سپس دوباره به روش بالا یکبار دیگر ادامه دهد؛ سپس در هفته چهارم استنشاق آب ولرم به همراه یک قاشق مرباخوری عسل در هر دو بینی هر شب انجام شود.

تذکر چند نکته در حین درمان

الف) مالیدن اسانس نعناع یا روغن سیاه دانه روی پیشانی در این مدت مفید است .

 1. در هنگام استفاده از روغن سیاه دانه سر باید کاملا رو به عقب و یا در حالت سجده قرار گیرد.
 2. منظور از تعداد قطره ها تعداد قطره هایی است که واقعا داخل سینوسها شود.
 3. استفاده از این قطره معمولا دارای سوزش و ریزش خلط پشت حلق را بیشتر می کند که امری طبیعی است.

ب) روش دیگر درمان: استفاده از ترکیب یک لیوان آب جوشیده ولرم به همراه یک قاشق مرباخوری جوش شیرین جهت استنشاق شبانگاه به مدت سه شب سپس یک هفته ترک کنید دوباره سه شب این کار انجام گردد. سپس یک هفته استنشاق آب و عسل به روش بالا توصیه می شود.

ج) روش دیگر درمان استفاده از بخور اکالیپتوس به مدت ۱۴ شب می باشد.

در بین سه روش بالا روش اول از همه بهتر است. ضمنا اگر با روش‌های بالا درمان کامل اتفاق نیفتاد باید جهت درمان تکمیلی از زالو درمانی استفاده گردد.

 •  خوردن عسل با پیاز موجب رقیق شدن خلط سینوس‌ها و تخلیه آن می شود ( به مدت 3 الى 7 روز).
 • مصرف یک قاشق مرباخوری از دو سین ( مرکب از ۳ واحد عسل + یک واحد سیاه دانه نیم کوب) هر ۱۲ ساعت یکبار.
 • از مصرف لبنیات و ترشی جات و سرخ کردنی ها پرهیز شود.
 • درمان تکمیلی سردرد عصبی
 • درمان تکمیلی سینوزیت حاد و مزمن + نازیل + اسانس نعناع یا بخور هر دو
 • کنترل کننده سردردهای میگرنی نوع سرد + ماساژ اسانس نعناع به پیشانی ( در سردردهای میگرنی نوع گرم تشدید کننده درد است ).

درمان سینوزیت (یکتا)

سینوزیت-2

یکی دیگر از عفونت ها سینوزیت است. برای درمان سینوزیت چنین عمل کنید :

1- از روش های عمومی درمان عفونت که گفته شد استفاده کنید. داروها را نیز به صورت متنوع استفاده کنید تا تکراری نشود. داروهای ضد عفونت تنفسی مثل دود گلپر و اسفند مثل اسانس نعناع، مثل پیازی که موقع خواب بالای سر می گذارند و مثل استنشاق با آب نمک رقیق مثلا شبی یک مرتبه استنشاق کنید و نمک هم باید نمک طبیعی باشد. از جمله روش هایی که گفتیم غرغره با آب نمک طبیعی به علاوه آبغوره طبیعی و خانگی روزی دو یا سه مرتبه بود.

۲- روش دیگر برای درمان سینوزیت ، بخور اسفند و عرق آویشن است. ۵۰ گرم اسفند را داخل یک لیتر آویشن بریزید و بگذارید خوب جوش بیاید پس از آن بخور بدهید. فقط دقت کنید وقتی بخور می دهید باد خنک و سرد به پیشانی تان نخورد.

۳- روش دیگر استفاده از روغن گیاهان ضد عفونت است. گیاهانی مثل اسطوخدوس ، سقز، آویشن، بابونه، مرزنجوش، سیاه دانه و بنفشه. روغن گیاهان ضد عفونت را با هم مخلوط کنید. یک قاشق چایخوری از این روغن ها را با ۵ قطره اسانس نعناع مخلوط کرده هر شب روی پیشانی مالیده به مدت ده دقيقه آرام آرام ماساژ دهید. پس از ماساژ، انفیه کنید ، استنشاق کنید. این روغن و اسانس نعناع عفونت ها را می پزد. انفیه هم عطسه می آورد و هم باعث خروج عفونت می شود. انفيه ضد عفونت است. این روش را هر شب انجام بدهید. بعد از دو هفته حجامت سینوزیت کنید. یعنی همان جای سجده گاه را حجامت کنید.

۴-کسی که سینوزیت دارد باید از موبایل و لب تاب و از نگاه کردن از فاصله اندک به تلوزیون و این ها پرهیز کند چون عفونت را تشدید می کند. اگر جدی نگرفت و تا به دارو رو آورد انتظار بهبود نداشته باشد. یکی از کارهایی که موبایل می کند این است که نمی گذارد اکسیژن به بدن برسد و یکی از دلایل تشدید عفونت کمبود اکسیژن است. موبایل اعصاب را به هم ریخته و سیستم عصبی را مختل می کند. رئیس بدن، اعصاب است. اعصاب که مختل شد جذب و دفع در بدن به هم می ریزد.

۵- بالش پلاستیکی و ابری می تواند یک مقداری درمان سینوزیت را با کندی مواجه کند. این ها همه فراورده های نفتی سمی است و این سم از طریق پوست جذب بدن می شود به جای آن از بالش پنبه ای و پشمی یا پر استفاده کنید.

سینوزیت (بنی هاشمی)

استنشاق دود اسفند فوق العاده است دیگری علف پای شیر است که برای سینوزیت مناسب است. سینوزیت یک دوره ۱۰ روزه دارد و خیلی راحت درمان میشود و داروی دیگر سینوزیتا از داروهای موسسه حجامت ایران است. دود کردن اسفند و بخور فلفل سیاه (یک قاشق مربا خوری) پودر فلفل سیاه را در آب جوش بریزید شب به شب بخور انجام دهید و بخور بابونه (از همه بهتر ) مناسب است.

درمان سینوزیت (آل اسحاق)

 1.  حدود چهل ضربه به پیشانی و چانه و شقیقه ها و گونه و پشت لب بزنید. خاکشیر را بسوزانید و دودش را استنشاق کنید که باعث دفع عفونت میشود.
 2. پوست سنجد را جدا کنید هر شب یک مشت از پوست سنجد و یک قاشق چایخوری اسپند را دود کرده و استنشاق کنید. با زدن چند عطسه عفونتهای داخل سینوسها از مجرای بینی خارج خواهد شد.
 3. بعد از حمام بعد از خشک شدن کامل سر حوله خشک روی سر بیندازید و آب داغ روی سرتان باز کنید اب راه‌های عفونت را باز میکند
 4. یک نسخه مجرب اینکه: یک کیلو سنجد پوستش را جدا کنید هر شب یک مشت از پوست سنجد و یک قاشق چایخوری اسپند را دود کرده و استنشاق کنید. با زدن چند عطسه عفونت‌های داخل سینوسها از مجرای بینی خارج خواهد شد.

سینوزیت (باقری )

سینوزیت (باقری )

برای درمان سینوزیت چنین عمل کنید :

 1.  پنج قطره اسانس نعناع را با یک قاشق مرباخوری ( و اگر هیکل درشت بود با یک قاشق غذاخوری روغن تی ام (TM) مخلوط کرده به مواضع درد (مثل پیشانی و شقیقه ها) مالیده و ماساژ دهید. اگر روغن تی ام (TM) نداشتید از روغن بادام تلخ استفاده کنید. البته این را بدانید که روغن تی ام مخلوطی از دوازده چیز است. بنابراین حتی الامکان از آن استفاده کنید.
 2. ذره ای مخلوط فوق را به نوک انگشت زده و داخل سوراخ های بینی مالیده، ماساژ داده و سوزش آن را تحمل کنید. آن هایی که پولیپ دارند تقریبا پس از ده دقیقه سوزش آن خوب می شود.
 3. پس از گذشت ۱۵ دقیقه از مراحل بالا، « انفیه» استنشاق کنید تا در اثر آن حدود ۱۰ تا ۱۵ بار عطسه کنید. برای تهیه ماده انفیه به شکل زیر عمل کنید : تخم گشنیز + سیاه دانه + درمنه + گل بنفشه + کٌندش (کندس). موارد فوق را به مقدار مساوی مخلوط و آسیاب کرده و برای انفیه کردن پودر درست کنید. البته مقدار کندش کم تر باشد.

راه انفه کردن : قدری از پودر انفیه را روی انگشت گذاشته داخل بینی کرده و انگشت خود را تا انتها برده سپس محکم به بالا نفس بکشید تا چشم ها خیس شود. عطسه که کردید فوق العاده سبک خواهید شد و خلط از بینی می آید. توجه داشته باشید که انفیه را خیلی کهنه نکنید چون سیاه دانه داخل آن وقتی پودر می شود و می ماند خاصیتش از دست می رود. برای مراحل کامل تر درمان، موارد زیر را اضافه کنید:

4. با بادکش کردن، همه عفونت ها را در وسط پیشانی جمع کرده آن گاه با حجامت پیشانی همه را دفع کنید. حجامت را افقی در جهت چروک پیشانی انجام دهید. از حجامت خورشیدی و چرخشی استفاده کنید .

5. اگر حجامت نکردید ۵ زالو به پیشانی بیندازید. نکته : حجامت ، درمان ریشه ای سینوزیت است به ویژه برای سینوزیت هایی که می خواهند آن را عمل جراحی کنند. برای بچه ها نیز حجامت پیشانی کشنده نیست فقط چند دقیقه عطسه می کنند.

سینوزیت (روازاده)

 1.  یک قاشق مرباخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب جوش حل کرده و به مدت سه شب پشت سر هم استنشاق کند و بعد از آن برای مدتی هفته ای یکبار این عمل را ادامه دهد تا سینوزیت او کاملا برطرف شود.
 2.  مقداری سرکه را در دو لیوان آب جوش ریخته و روزی یکبار به مدت یک هفته بخور نماید.
 3. مقداری سیاه دانه را در سرکه خیسانده و بعد مانند اسپند آن را روی آتش دود بدهد و دود آن را به بینی برساند و استنشاق کند و اگر دچار سرفه شدید شد فورا آن را قطع نماید.
 4.  دمكرده گل گاو زبان و اسطوخدوس از هر کدام یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب جوش با یک قاشق عرق سنبل الطیب هر شب نصف لیوان به مدت ده روز میل شود.
 5.  مصرف نصف لیوان عرق شاهتره با یک سوم لیوان عرق رازیانه قبل از هر غذا به مدت حداقل یک هفته تا ده روز.
 6.  جوشانده زوفا و اصل السوس (عصاره شیرین بیان و انجیر خشک را با ترنجبین شیرین کرده و میل شود.
 7. جوشانده شوید و بابونه و بومادران و آویشن و ناخنک از هر کدام یک قاشق چای خوری در دو لیوان آب به مدت ۵ دقیقه تا یک هفته مصرف شود.
 8.  مصرف حریره ای تهیه شده از سبوس گندم و مغز بادام شیرین ، مخلوط با عسل و بجای آب از شربت گلاب استفاده شود.
 9. استنشاق آب نمک رقیق (یک قاشق مرباخوری نمک دریا را در یک لیوان آب جوش ریخته و بعد از حل کردن و خنک شدن به بینی بکشد و از طریق بینی آب نمک را به سمت حلق و دهان هدایت کند تا از دهان خارج شود. البته ممکن است با کمی سوزش همراه باشد) .

سرما خوردگی، سرفه(روازاده)

پرسش: سرما خوردگی مکرر دارم، با عکس رادیولوژی هم متوجه ورم در سینوس ها شدم، با مزاج صفراوی و سرفه های شدید چکار کنم؟

پاسخ: یک قاشق مربا خوری نمک دریا را در یک لیوان آب جوش بریزید وقتی گرمایش مناسب شد با هر دو حفره بینی آن را استنشاق کنید. آب یخ و غذاهای سرد و تر و سرد و خشک نخورید. دم کرده اسطوخدوس روزانه دو لیوان میل کنید اسفند دود کرده و با دم عمیق آنرا ببوید. قبل از غذا یک سوم استکان عرق شاهتره و دوسوم استکان عرق کاسنی بخورید. خونساز بخورید و بعد حجامت آلرژی بکنید

سینوزیت در حاملگی (روازاده)

سینوزیت-4

پرسش: خانمی 3 ماهه باردار و دارای مشکل سینوزیت می باشد. چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟

پاسخ: ایشان بايد: ۱. بطور متناوب آب جوش شیرین و یا آب نمک استنشاق کنند یک قاشق مرباخوری جوش شیرین (در یک لیوان آب ولرم)؛

۲. از غذاهای سرد کم کنند، از دم نوش های نعناع، پونه، بابونه، و اسطوخدوس استفاده نمایند.

سینوزیت (خدادادی)

تجمع مواد زائد و عفونت ها در سینوس ها موجب بیماری سینوزیت می شود. این بیماری دارای علائم زیر می باشد:

 1.  سردرد و سنگینی چشم، به خصوص با وزیدن کوچک ترین باد یا نسیم، ریزش مواد زائد از پشت حلق.
 2.  سوار موتور شدن در سرما بدون پوشاندن سر و صورت از عوامل ایجاد کننده این بیماری می باشد.
 3.  این بیماری با سرما و دمای پائین سازگار نیست و در فصل زمستان این بیماران دچار درد و کسالت می شوند.
 4. روزی ۳ تا ۴ لیوان شربت عسل با لیمو ترش تازه به مرور زمان میل شود .
 5.  یک قاشق مرباخوری عسل را در نصف استکان عرق نعناع حل کرده و روزی ۳ بار و هر بار ۵ قطره از محلول را در هر بینی چکانده شود ( هر قطره به فاصله یک دقیقه ).
 6.  به مدت دو هفته از غذاهای با طبع گرم استفاده شود و از مصرف غذاهایی که طبع سرد دارند مانند لبنیات و ترشیجات مثل سرکه پرهیز شود.
 7. از مصرف غذاهای ممنوعه بخصوص ماست پرهیز شود. برای بهبود سریع ؛ یک شب در میان از بخور گل بابونه و گل لاواند استفاده شود یک قاشق غذاخوری از آن در یک کاسه آب در حال جوش به مدت ۱۵ دقیقه بعد از بخور دادن مقداری روغن زیتون بکر (بودار) روی سینوس های خود بمالد و به مدت ده دقیقه ماساژ دهد.
 8.  در طول زمان درمان سعی کند موضع سینوس ها را گرم نگه دارد .
 9. روزی ۲ تا ۳ فنجان از دمکرده دارچین و زنجبیل با عسل میل شود. ( یک قاشق مربا خوری دارچین با نصف قاشق چای خوری زنجبیل را با ۲ لیوان آب جوش به مدت ۳۰ دقیقه ده کند).
 10.  یک استكان عرق نعناع را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده و هر پنج دقیقه چند قطره از آن در بینی چکانده شود و بعد یک قاشق غذاخوری بابونه را در یک لیوان آب جوش ریخته و با آن بخور نماید.
 11.  از مصرف لبنیات و ترشی جات و سرخ کردنی ها پرهیز شود.
 12.  این بیماران معمولا علاقه زیادی به مصرف لبنیات به خصوص ماست دارند و برای کنترل عفونت معمولا از داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کنند؛ اما مصرف آنتی بیوتیک موجب افزایش مواد عفونی در سینوس ها می شود.

درمان سینوزیت مزمن (سرباز حسینی)

1. بخور سرکه طبیعی هر شب تا ۱۴ شب (یک استکان سرکه در یک لیتر آب).

۲. سپس استفاده از قطره نازیل ( طبق دستور استاد خیراندیش قطره استفاده شود).

٣. شستشوی روزانه بینی و استنشاق با آب نمک رقیق شده ( یک قاشق چایخوری نمک دریا در یک لیوان آب) روزانه سه نوبت هر نوبت سه مرتبه استنشاق انجام شود.

۴. دمكرده گل گاوزبان و اسطخدوس تا ۱۴ شب میل شود ( هر کدام یک قاشق در یک لیوان آب).

۵. روغن مالی و بادکش سینوس ها تا یک هفته هر شب انجام شود سپس حجامت پیشانی در محل سجده گاه (قبل از بادکش با روغن سیاهدانه پیشانی ماساژ داده شود).

۶.در صورت عدم تاثیر زالو درمانی در ناحیه پیشانی و گیجگاه انجام شود.

۷.استفاده از هدبند یا کلاه.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت