درخت بید (Salix)

کاربر ۱۶کاربر ۱۶
7,844 بازدید
درخت بید

نام فارسی: درخت بید ، فک (Fek)

نام علمی: .Salix L

نام فرانسه: Vuisier، Osier – blanc، Aubier، Saule – blanc

نام انگلیسی: Silky – Willow، Sallow – tree، White – Willow

نام آلمانی: Silberweide، Weide

نام ایتالیایی: Salico – bianco

نام عربی: اسبیدار، صفصاف ابيض

نام های دیگر: بید درّه – بیدمجنون – بید بیدخشتی – زردبید – سرخ بید – سیاه بید – بید سیاه –  صفصاف ابیض – صفصاف مشفق – خلاف – خلاف – وی – ویدار – فک – فیک – فوكا – مجنون –  فشفشه – رشه بی

درخت بید درختی است از تیره بید، اختصاصات غیر طبیعی مختلفی در بین پایه های درخت بید دیده می شود که خود تشخیص آن ها را مشکل می سازد مانند آن که در بین آن ها ممکن است پایه هایی یافت گردد که شکل ظاهری شاتون ها در آن ها، با نوع اصلی متفاوت باشد. قسمت مورد استفاده این درخت، پوست شاخه ها، برگ و شاتون های آن است. قطعات پوست درخت بید در بازرگانی به صورت نوارهای دراز، به رنگ قهوه ای خاکستری و به ضخامت معادل یک میلی متر در معرض استفاده قرار می گیرد.

درخت بید از تیره بید

گل های آن ها كه معمولا در اوایل بهار ظاهر می شوند به صورت شاتون نر و شاتون ماده تخم مرغی یا دراز روی یک پایه و یا دو پایه و سر به طرف بالا و در كنار شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود. میوه ی آن ها به شكل كپسول است كه در ماه های آخر تابستان با دو دریچه باز می شوند و دانه های متعددی كه داخل هر میوه وجود دارد و هریک مجهز به یک كاكل پوشیده از تار و كرک ابریشمی هستند بیرون ریخته و با باد به آسانی به اطراف پراكنده می شوند. این درخت ها اغلب در مناطق معتدله ی نیم كره ی شمالی از جمله ایران می رویند.

طبیعت انواع درخت بید را بعضی سرد و تر و بعضی سرد و خشک می دانند.

ترکیبات شیمیایی درخت بید

پوست شاخه جوان درخت یبد شامل ترکیبات گلوكوزیدسالیسین، اكسالات، سالیكوزید، موم، صمغ، آهک و تانن است.

خواص درمانی درخت بید

خواص درمانی درخت بید

تازه ی برگ درخت بید را آب بگیرید و در گوش بچكانید، چرک گوش را برطرف می سازد. تازه ی برگ درخت بید را بكوبید و مثل حنا خمیر كنید و بر سر گذارید. سر دردی كه از گرما زدگی ایجاد شده باشد را تسكین می دهد. چوب درخت بید را بسوزانید و خاكسترش را با سركه خمیر كنید و هر روز و هر شب بر زگیل گذارید، زگیل را در بعضی مزاج ها زایل می گرداند.

پوست درخت بید یکی از ترکیبات آسپرین و دیگر مسکن های تجاری است و از مسکن های طبیعی محسوب می شود و سلامت عمومی بدن را بهبود می بخشد. برای تسکین دردهای عصبی، دردهای قاعدگی،‌آماس کیسه های مفصلی و تاندینیت از این گیاه استفاده به عمل آورد. پوست درخت‌ بید به دلیل دارا بودن سالیسین باعث کاهش التهاب می شود، و می توان از آن به صورت پوست خشک درخت،‌تنتور، پودر یا دم کرده آن را تهیه و استفاده کرد.

آب دم كرده ی پوست شاخه جوان درخت بید را بنوشید. خنک كننده، قابض و مقوی است، مسكن دستگاه تناسلی می باشد، بی خوابی را بر طرف می سازد، معالج تب های گرم مزاج است، ورم كبد و طهال و مجاری صفرا را برطرف می نماید و یرقان را معالجه می كند، بعضی از تب های نوبه ای را رفع می نماید چند رقم بید با انواع شاتون نر و ماده و انواع گل های منفرد نر و ماده و دانه و میوه ورم مجاری دفع ادرار را برطرف می سازد، خفقان گرم مزاج را درمان می كند.

نوشیدن آب دم کرده پوست شاخه جوان درخت بید

پوست شاخه جوان درخت بید را خشک كنید بعد نرم بسایید و با جوهر گنه گنه به اندازه مساوی مخلوط كرده و هر دو نخود آن را در یک كپسول خالی بریزید و تا هفت روز هر روز صبح و شب هر بار یک كپسول بخورید. انواع تب من جمله تب سه یک یا تب مالت را درمان می كند.

۲۵ گرم از ریشه درخت بید را با ریشه شیرین بیان پوست كنده به اندازه مساوی نیم كوب كنید و در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف كرده ی آن را بنوشید. ادرارآور است، حبس البول یا بندآمدگی ادرار را درمان می كند، برای از بین بردن سنگ كلیه و مثانه نافع است.

نام دیگر پوکه درخت بید فوت فوته است که خواص درمانی آن این است که آن را مثل غبار نرم بسایید و دندان ها را با آن بشویید. بوی بد دهان كه از حرارت و گرمی باشد را مرتفع می سازد. آن را نرم بسایید و بر موضع بپاشید. سوزش در اثر ادرار پای اطفال را درمان می كند.

صور دارویی درخت بید

صور دارویی درخت بید

کوبیده برگ تازه درخت بید را می توان به صورت ضماد مانند حنا بر سر گذاشت که برای درمان سر درد موثر است (برای رفع سر درد از این ضماد بر روی پیشانی نیز می توان استفاده کرد)،‌ اگر برگ تازه درخت بید در دسترس نبود با عرق بید سر را بشویید. برای سر درد هایی با منشا نامشخص، ۱۵۰ گرم از عرق بید و کاسنی و ۵ گرم از فرنجمشک، تخم شربتی و تخم بالنگو را به صورت شربت درست کنید و روزی ۳ استکان میل کنید. از ضماد برگ درخت بید برای جلوگیری از خون ریزی می توان استفاده کرد.

برگ بید را در آب جوش ریخته و ۱۲ ساعت بگذارید بماند و پس از حرارت دادن صاف کنید و پودر کتیرا را به آن اضافه کنید که یک ژل خوب برای مو محسوب می شود. برای درمان مالاریا پوست بید، پوست گنه گنه،‌ ریشه کاسنی و خارخسک، به اندازه ۳ گرم از هر یک در ۵۰۰ سی سی آب جوشانده و در زمان های صبح،‌ ظهر و عصر یک لیوان به مدت یک هفته میل کنید.

برای بزرگ شدن پستان ها، برگ بید را کوبیده و به صورت ضماد یه کار ببرید. برای رفع شقاق سر پستان که در اثر جمع شدن شیر در پستان و ندوشیدن آن به وجود می آید، پوکه درخت بید را ساییده با سرکه مخلوط کنید و به صورت ضماد در محل قرار دهید.

شستن صورت با جوشانده برگ درخت بید برای درمان جوش

برای درمان عفونت دهان و رفع بوی دهان، پوکه درخت بید (فوت فوته) رابسایید و صبح و شب دهان را مسواک بزنید. حساسیت بینی و عطسه با استنشاق عرق بید از بین می رود. شستن صورت با جوشانده برگ درخت بید (عرق بید) برای درمان جوش های پوستی موثر است. برای رفع جوش های صورت برگ بید را بجوشانید، کمی گلاب به آن اضافه نمایید و کمی سفیده تخم مرغ به آن اضافه و مخلوط نمایید و به صورت ماسک بر روی صورت به مدت نیم ساعت بگذارید.

عرق بید تصفیه کننده خون است، هم چنین برای درمان شوره سر و بلند شدن مو مس توان مو ها را با عرق بید ماساژ دار. برای سرماخوردگی ها می توان روزی ۲ استکان عرق بید نوشید که تب بر نیز است. برای درمان بد بودن مزاج طحال که در اثر حرارت باشد می توان برگ های بید را جوشانده و قبل از غذا نصف استکان میل شود.

۱۰ گرم بوراکس و ۱۰۰۰ گرم عرق بید را مخلوط کرده و هر بار با یک لیوان از آن پاها را شستشو دهید که برای رفع بوی پاهایی که عرق می کنند موثر است.

موارد منع مصرف درخت بید

موارد منع مصرف درخت بید

اسفاده بیش از اندازه این گیاه باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات گوارشی می شود. مصرف عصاره بید در برخی از افراد باعث بروز خستگی، حالت تهوع و سیاه شدن مدفوع می شود. افرادی که به آسپرین حساس هستند نباید از عصاده بید استفاده کنند، در صورت استفاده از داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین باید از مصرف عصاره بید پرهیز شود. علت ایجاد حالت تهوع در برخی افراد می تواند وجود میزان بالایی از تانین در عصاره درخت بید باشد.

پوست درخت بید امکان خون ریزی را تسهیل می بخشد و مصرف آن برای خانم هایی که دچار خون ریزی شدید هستند، افراد دارای جراحت، زخم معده و عثنی عشر هستند و افراد حساس نسبت به داروی ضد التهاب، خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود. قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

گونه های دیگر بید

گونه های دیگر درخت بید

1- Salix alba

درختی است با شاخه های نازک و با رنگ قهوه ای مایل به قرمز که به بید سفید یا فک شهرت دارد، ارتفاع آن ۵ تا ۱۵ متر است که در نواحی مساعد به ۲۵ متر نیز می رسد. در کنار جویبارها و اماکن مرطوب می روید و چون دو سطح برگ های آن را تارهای سفید و ابریشمی و براق می پوشاند، از این جهت با دارا بودن رنگ سفید نقره ای، به سهولت از انواع دیگر بید تشخیص داده می شود. شاتون های آن کمی بعد از ظاهر شدن برگ ها، پدید می آیند. گل های شاتون های نر این درخت، دو پرچم آزاد با میله ای از تارهای پنبه ای در قاعده دارند.

از دلایل عمده استفاده از این درخت چوب محکم و سبک آن است که در کارخانه های اسلحه سازی به کار می رود. هم چنین از زغال آن در ساخت باروت استفاده به عمل می آید، و به این دلیل که چوب های آن به راحتی خم می شوند در ساخت سبد های چوبی نیز کاربرد دارند.

درخت بید سفید در شمال آفریقا، اروپا، آناتولی، عراق، ایران (همدان، تهران، کردستان، کرمانشاه و لرستان)، قفقاز، افغانستان،‌ تالش و سیبری می روید. استفاده از بید سفید برای کاهش تب مرتبط با سرماخوردگی و مقابله با بی خوابی موثر است. از برگ های درخت بید برای کاهش زگیل استفاده می شود.

2- .Salix pentandra L

Salix pentandra یا درخت بید سفید

درختچه ای به ارتفاع ۳ تا ۱۲ متر است که معمولا در نواحی باتلاقی و ترب زارهای مناطق کوهستانی می روید. از مشخصات این نوع از درخت بید این است که شاخه ها و برگ های جوان آن، حالت چسبنده و بوی معطر دارند. برگ های آن بسیار نوک تیز و دارای پهنکی با سطح فوقانی شفاف نظیر ورنی می باشند. طول برگ های آن به ۱۵ سانتی متر نیز ممکن است برسد. این درخت در وسعت پهناوری از کشورهای اروپا و برخی نقاط معتدله آسیا می روید ولی در ایران یافت نمی شود.

3- .Salix viminalis L

، معمولا ارتفاعی در حدود ۲ تا ۳ متر دارد که به ندرت به ۴ تا ۱۰ متر می رسد. شاخه های جوان این نوع درخت بید خیلی دراز و قابل انعطاف است و بر روی آن برگ های باریکی ظاهر می گردد که طول آن ها ۶ تا ۱۸ برابر پهنای برگ است. ضمنا برگ ها، کناره برگشته داشته سطح تحتانی پهنک آن ها به رنگ نقره ای جلوه می کند. پرورش آن در غالب نواحی اروپا معمول است. به طور کلی در نیم کره شمالی پراکنده است ولی در ایران یافت نمی شود. نام عربی آن صفصاف بری (Safsaf barri) است.

4- Salix babylonica

Salix_babylonica یا درخت بید مجنون

درختی است برگ ریز، به ارتفاع ۱۵ متر، به اندازه های متوسط تا بزرگ که سرعت رشد بالایی دارد، ارتفاع آن در زمان رشد به ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر می رسد،‌ اما فقط ۴۰ تا ۷۵ سال عمر می کند. این نوع درخت بید متعلق به نواحی خشک شمال چین است؛ این گیاه از امتداد جاده ابریشم به سمت جنوب غربی آسیا – اروپا نیز راه یافت. این درخت به دلیل این که از شاخه های یر به زیر تشکیل شده به درخت بید مجنون معروف است. درخت بید مجنون به زبان لاتین با نام Weeping willow شناخته شده است.

تنه درخت بید مجنون از چوب نرم و سبک تشکیل شده و رنگ آن قهوه ای مایل به زرد است. برگ های متنوعی دارد (متناوب، مارپیچ، مرتب و باریک) که طول آن ها ۴ تا ۱۶ سانتی متر و عرض ۲ تا ۵ سانتی متر است. این برگ ها حاشیه دندانه دار ریز و نوک تیز دارند و در پاییز به رنگ زرد طلایی در می آیند. گل های بید مجنون در اوایل بهار می رویند ولی پوشش و میوه ندارند.

این درخت دارای دو پایه نر و ماده است، به صورتی که دو پایه آن از هم جدا است و برای تشکیل گل باید این دو پایه به هم نزدیک باشند که در این صورت گل های سنبله مانندی در فصل بهار بر روی درخت نمایان می شود. درخت بید مجنون به درخت اکالیپتوس شباهت دارد با این تفاوت که برگ های آن کوچک تر است، بافتی نرم تر دارد، رنگ آن سبز روشن است و شاخه های آن به شکل کمانی و آویزان است.

نحوه کاشت و تکثیر درخت بید مجنون

نحوه کاشت و تکثیر درخت بید مجنون

برای کاشت درخت بید مجنون می توان از دو روش قلمه کردن و پیوند زدن استفاده کرد. در روش قلمه زدن به دو صورت می توان عمل کرد: ۱) قلمه سبز یا قلمه چوب نرم که در بهار و تابستان موجود است و ۲) قلمه چوب رسیده یا قلمه سخت که در اواخر پاییز و اوایل زمستان پیدا می شود.

برای انجام قلمه بید برگ ها و جوانه ها را حذف کرد در صورتی که تنها یک جوانه باقی بماند. کشت این جوانه به صورت افقی است به طوری که بیش تر آن در خاک و بخش کوچکی از آن بیرون باشد. باید دقت داشته باشید که بید مجنون پس از کاشت به آب زیادی نیاز دارد.

روش پیوند زدن به دلیل شکل ظاهری بسیار زیبا معمول تر و مناسب تر است از قلمه زدن. در روش پیوند زدن از بید معمولی به طول ۲۰ سانتی متر (مانند قلمه) در خاک می کارند و بعد از گذشت یک سال بر روی همان شاخه در ارتفاع ۲ متری پیوند ( پیوند پوستی یا همان پیوند T) می زنند.

در کاشت این درخت می توان از خاک های متفاوتی استفاده کرد اما بهتر است از ابتدا هنگام کاشت خاک گیاه را به خوبی با کود دامی پوسیده مخلوط کنید که در این صورت کود دهی گیاه دیگر آن چنان ضروری نیست. در گیاهان بزرگ تر، بهتر است که هر سال یک بار یا هر دو سال یک بار در اوایل فصل بهار کود دامی به ضخامت ۱۰ – ۵ سانتی متر در اطراف خاک گیاه پخش کرد و تا عمق ۳۰ – ۲۰ سانتی متر با خاک مخلوط کرد. هم چنین از کود شیمیایی با نسبت های ۴ – ۶ – ۱۰، حدودا ۲ ماه پس از آغاز رشد (در اواسط فصل بهار) استفاده کرد.

نیاز های درخت بید مجنون به آبیاری و نور ونحوه هرس کردن آن

درخت بید مجنون باید مرتب آبیاری شود تا حدودی نیز قابلیت تحمل خشکی را دارد. درختان بید چند ساله می توانند نیاز آبی خود را از اعماق زمین بر طرف کنند به دلیل ریشه عمیق و گسترده ای که دارند. باید به این نکته نیز توجه داشت که خشکی و گرمای طولانی باعث سوختن برگ ها نیز می شود.

بید مجنون به نور زیادی نیاز دارد که حداقل باید ۶ تا ۸ ساعت در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشد. در غیر این صورت، نور کم باعث زیاد فاصله بین برگ ها، رنگ پریدگی آن ها و هم چنین شیوع بیماری قارچی می شود. درخت بید مجنون به سرمای زمستان بیشتر از گرمای تابستان حساس است. این درختان را در صورتی که خوب آبیاری شوند می توان در مکان هایی که زمستانشان سرد تر از منفی ۴ درجه نمی شود نگه داری کرد.

درخت بید مجنون تا زمانی که جوان است نیازی به هرس کردن ندارد، و برای این که جلوه پیدا کند باید طوری پرورش داد که تنها تنه اصلی را داشته باشد. در صورت رشد شاخه های اصلی دیگر آن شاخه اصلی را که در مرکز گیاه قرار دارد نگه می داریم و دیگر شاخه ها را حذف می کنیم. درمورد درختان بزرگ تر اگر مکان کافی وجود داشته باشد فقط باید برای حذف شاخه های آسیب دیده و آفت زده اقدام کرد. هرس بهتر است در اواخر زمستان تا اوایل بهار باشد. هرس شاخسار درختان نباید بیش تر از ۳۰ درصد باشد.

بیماری ها و آفات درخت بید مجنون

بیماری ها و آفات درخت بید مجنون

آفات درخت بید مجنون شامل لاور های بید،‌ شته، شپشک و کنه تار عنکبوت به شمار می شود. انواع بیماری های آن ممکن است شامل مواردی نظیر:

  • بیماری پوسیدگی ریشه یا Root Rot (در این بیماری ریشه نزدیک به تنه درخت پوسیده می شود و اتصال درخت به زمین کاسته می شود و باعث سقوط درختان می شود)
  • بیماری قانقاریا یا قیری شدن یا Tar Disease (این بیماری باعث به وجود آمدن لکه های سیاه یا قهوه ای رنگ بر روی برگ ها و به وجود آمدن نواحی سفید یا سیاه رنگ بر روی تنه یا ساقه درخت می شود)
  • بیماری Willow Scab (این بیماری به صورت قارچ هایی ابتدا به برگ ها متصل می شود و این قارچ از برگ های جوان و بالغ تغذیه می کند، باعث می شود در قسمت زیر برگ ها نواحی سبز زیتونی رنگ شکل گیرد و سپس به شاخه های کوچک می چسبد و شانکر و کپک ایجاد می کند)
  • بیماری گال طوقه یا Agrobacterium Tumefaciens (این باکتری در سایر گیاهان نیز تولید بیماری می کند)
  • بیماری قارچی انتراکنوز (موجب زرد شدن و ریزش برگ ها در فصل بهار می شود، ولی مجددا برگ های سالم و تازه بر روی درخت ظاهر می شود)
  • بیماری Physalospora Miyabeana (نوعی قارچ باعث خسارت زیادی می شود و شاخه و تنه درخت را آلوده می کند)
  • بیماری زنگ و سفیدک پودری (بیماری زنگ،‌ باعث ایجاد لکه های نارنجی رنگ در پشت برگ ها و بیماری سفیدک پودری، موجب ایجاد لکه های سفید رنگ در زیر برگ ها می شود)

5- Salix aegyptiaca

Salix aegyptiaca یا درخت بید مشک

درختی است زینتی به ارتفاع ۹ متر، که سنبله های آن (پرمانند و دارای اسانس معطر هستند) در اوایل فصل بهار به عمل می آید و به بیدمشک شهرت دارد. یکی از انواع آن که دارای گل های زرد کم رنگ است. اسانسی از این گیاه گرفته می شود به نام عرق بیدمشک که بیشتر برای معطر کردن شربت استفاده می شود و در طب سنتی دارای خواص درمانی بالایی است، هم چنین از شاخه های بیدمشک برای تزیین سفره هفت سین استفاده می شود.

6- .Salix fragilis L

شباهت زیاد به S. alba دارد ولی اولا ارتفاع آن کم تر است، ثانيا شاخه های آن بسیار شکننده اند و ثالثا برگ های آن عاری از تارهای سفید نقره ای ولی به رنگ سبز روشن در سطح تحتانی پهنک می باشند. این نوع بید در جلگه های شمالی ایران می روید و به اسامی فوکا در سخت سر و تنکابن، فک در مازندران، وی و وی دار در گیلان موسوم است.

7- .Salix amygdalina L.، S. triandra L

انواع درخت بید

درختچه کوچکی به ارتفاع ۲ تا ۵ متر و دارای برگ هایی مشابه گونه قبلی است ولی به خلاف آن، شاخه ها و برگ های جوان این نوع درخت بید حالت چسبنده و بوی معطر ندارند. در کنار جریان های آب و اماکن مرطوب می روید و در اردیبهشت ماه گل می دهد. در نواحی مختلف اروپا و مناطق معتدله آسيا از جمله ایران می روید. پراکندگی آن در ایران به صورتی است که در آذربایجان، ارومیه، قره داغ، کوه های زاگروس در کردستان، دشت گرگان، بروجرد و کنار رودخانه کارون دیده شده است.

8- .Salix purpurea L

درختچه کوچکی به ارتفاع ۱ تا ۴ و حداکثر ۵ متر است. در اراضی آهکی به سهولت و به خوبی رشد می کند. از مشخصات این نوع درخت بید این است که دارای برگ هایی متقابل، دراز و دندانه دار در قسمت فوقانی پهنک می باشد. شاتون های نر آن رنگ ارغوانی دارند که مربوط به بساک گل های نر آن هاست. این شاتون ها، قبل از پیدایش برگ، در ساقه ظاهر می گردند. مانند گونه های قبلی در اروپا و آسیا از جمله ایران پراکندگی دارد. نام محلی آن در نواحی شمالی ایران بید سرخ و سرخ بید است.

9- Salix acmophylla

درختی کوتاه یا متوسط با شاخه های قرمز رنگ است که شاخه های آن تقریبا واژگون هستند. برگ های جوان آن سبز کم رنگ و برگ های مسن تر آن با سطح بالایی سبز تیره و سطح زیرین پوشیده از گرد سفید، با لبه دندانه دار نوک تیز کوچک یا تقریبا کامل هستند و نوک برگ های آن به نوک دراز باریکی منتهی می شود. طول برگ ها ۶ تا ۱۶ و عرض آن ها ۰.۷ تا ۲ سانتی متر است.

این گونه از درخت بید به زردبید، بید زرد یا بید ایرانی معروف است که درایران، افغانستان، پاکستان، ترمکنستان، عراق، سوریه، فلسطین، سینا،‌ شمال هندوستان و جنوب شرق ترکیه می روید.

10- .Salix daphnoides Vill

Salix daphnoides گونه ای از درخت بید

درختی زیبا و دارای ارتفاعی حداکثر ۱۰ تا ۱۲ متر است. شاخه های پوشیده از غباری به رنگ مایل به آبی مخصوصا در بهار و تابستان دارد. برگ های این نوع درخت بید ضخیم و چرمی، شفاف، بیضوی نوک تیز با دندانه های غده ای کوچک اند. شاتون های آن بزرگ، به درازای حداکثر ۶ سانتی متر و به رنگ نقره ای زیبا می باشد. در اروپا و نواحی معتدله آسيا، از جمله ایران می روید. در نواحی شمالی ایران، دره چالوس، سیاه بیشه و ولی آباد دیده می شود. در سیاه بیشه به بید دره موسوم است.

11- Salix polaris

یکی از انواع درخت بید با نام بید قطبی است. که گونه خزنده بسیار کوچک است که برای زنده ماندن خود را در ناحیه قطبی وفق داده است. در مناطق بسیار سرد رشد می کند، برگ های این گونه گرد است طول آن ها حداکثر ۴ سانتی متر و رنگ سبز روشنی دارند. گل آذین های نر بید قطبی زرد رنگ هستند و گل آذین های ماده آن قرمز هستند. گرچه بید قطبی دارای ظاهر کوچکی است اما عمر طولانی دارد. هم چنین این گیاه غذای خوبی برای حیوانات قطبی است.

دسته بندی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

2 پاسخ به “درخت بید (Salix)”

  1. من از برگ درخت بید برای چرک گوشم استفاده کردم خیلی خوب بود ممنون از مطالب خوبتون

  2. من از سابیده پوکش برای سوزش پای بچه ام استفاده کردم در عرض چند هفته خوب شد خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت