ژل رویال چیست؟

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
1,630 بازدید
ژل رویال

ژل رویال یک مایع غليظ لیمویی رنگ می باشد که از غدد hypopharyngeal زنبورهای کارگر ترشح می شود و تنها غذای ملکه زنبور عسل می باشد. ژل رویال دارای خاصیت اسیدی بوده و دارای طعم ترش و گس می باشد و هنگامی که با عسل مخلوط می شود پس از ساعتی عسل را رقیق کرده و رنگ عسل را روشن تر می کند.

زنبورهای ماده، ژل رویال را تنها برای تغذیه لاروها که دارای نوزاد زنبور تازه متولد شده می باشند، آن را تولید میکنند و زنبورها در مابقی دوره لاروی و در روزهای اول پس از تبدیل شدن به زنبور، توسط کارگران با گرده گل و عسل تغذیه می شوند. اما این تنها ملکه ست که تا پایان عمر اجازه ی استفاده از جادوی تغذیه ژل رویال را دارند.زنبور ملکه 40 تا 60 درصد بزرگتر از زنبور های کارگر می باشد و در مقایسه با زنبور های دیگر که فقط دارای طول عمر 40روزه می باشد، حدود 5 تا 7 سال عمر می کند.

نام های دیگر:

 • شاه انگبین
 • ژله سلطنتی
 • ژله شاهانه 
 • Royal Jelly

نحوه تولید ژل رویال توسط زنبور عسل

ژل رویال توسط کارگران جوانی که مسوولیت بزرگ تخمکها را بر دوش دارند ترشح می شود. غدد ترشح کننده ژل رویال قبل از سومین روز زندگی زنبورعسل فعالیت نداشته از سومین روز به سرعت بزرگ می شوند و پس از یازدهمین روز هم فعالیت آنها متوقف می شود.

سومین روز به سرعت بزرگ می شوند و پس از یازدهمین روز هم فعالیت آنها متوقف می شود.

در این مقطع زمانی (بین سومین تا یازدهمین روز) زنبور نقش یک دایه را ایفا میکند. این غدد مخصوص، غدد بزاقی پیشانی (Hypo-pharyngeal) هستند که به آنها غدد حلقی نیز می گویند. آنها در دو طرف سر به صورت دانه های تسبیح قرار گرفته و از طریق کانال های باریکی به دهان زنبور متصل می شوند.

روش تولید تجاری ژل رویال

تولید ژل رویال یک کار اساسی بوده و توسط زنبورداران بسیار متخصص در شرایطی خاص که برای این کار تنظیم شده انجام می گیرد.

تولید صنعتی ژل رویال از طریق یتیم کردن کندو با برداشتن ملکه است. سپس قابی را که حدود ۵۰ عدد سلول شاهانه از پیش تهیه شده برداشته و زنبوردار در هر یک از آنها یک لارو جوان و یک قطره ژل رویال گذاشته در داخل کندو قرار می دهند.

تغذیه کنندگان این سلول ها را پذیرفته و لاروها را به صورتی پرورش می دهند که گویی ملکه آینده در آنها قرار دارد. آنها مقادیر زیادی ژل‌رویال در هر یک از این سلولها می ریزند. سه روز بعد، هنگامی که زنبوردار این قاب را بر می دارد، حدودا ۲۰۰ میلی گرم ژل‌رویال در هر سلول آن وجود دارد. از این روش پیوند دادن حفره های شاهانه از پیش تهیه شده در یک کندوی يتيم، تنها روش دارای بازده تجاری است.

روش تولید تجاری ژل رویال

ویژگی های فیزیکی

از ویژگی های ظاهری ژل‌رویال که کاملا شناخته شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ: زرد کمرنگ
 • بو: تند و شدید که بوی فنول را بخاطر می آورد.
 • طعم: ترش (PH آن نزدیک به ۴ است)
 • شکل ظاهری: ژلاتینی و خمیرمانند

ترکیب شیمیایی ژل رویال

بخشی از ترکیب شیمیایی ژل‌رویال هنوز شناخته نشده است. تقریبا ۳ درصد مواد ناشناخته در ژل رویال وجود دارد که آنها را تحت عنوان (فاکتور R) می شناسیم و محققین باید آن را دقیقا مورد بررسی قرار دهند. اما خوشبختانه اکثر عناصری که ژل‌رویال را تشکیل میدهند، شناخته شده اند:

 • آب: حدود ۶۶ درصد
 • گلوسیدها: ۱۴ درصد
 • پروتیدها: ۱۰ درصد
 •  لیپیدها: ۶ درصد

علاوه بر عناصر شناخته شده بالا، حدود ۱ درصد دیگر باقی می ماند که از میان آنها می توان نمک های معدنی و ریز عنصرها در مقادیر کم، ویتامین ها بخصوص ویتامین های گروه B و از میان آنها ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک، هورمونها، عناصر آنتی بیوتیک، اسید دزوکسی ریبونوکلئیک (D.N.A) را نام برد.

اسید پانتوتنیک یا ویتامین B5 در ژل رویال

ژل رویال

ژل رویال، غنی ترین عنصر طبیعی از نظر ویتامین B5 است که به آن اسید پانتوتنیک نیز می گویند. کلمه پانتوتئین در زبان یونانی به معنای در همه جا بودن است. اسید پانتوتنیک را در سلول های عضلات، کبد، کلیه ها و مغز می توان یافت.

این اسید نقش کاملا اساسی در متابولیسم سلولی بر عهده دارد. این ماده به عناصر مختلفی در بطن سلول ها متصل شده و کوآنزیم A را تشکیل میدهد که عامل شماره یک تمام واکنش های بیولوژیکی و شیمیایی درون سلولی بوده و به عنوان صفحه گرداننده ای است که متابولیسم چربیها، گلوسیدها و اسیدهای آمینه را مجاز می سازد.

بنابراین، اسید پانتوتنیک در سلول فرمان می دهد و مجموعه های پیچیده و حساس واکنش های شیمیایی را که تخریب متابولیک مواد غذایی را انجام می دهند تنظیم می کند. بدون اسید پانتوتنیک، بدن قادر به جذب مواد هضم شده نخواهد بود. کمبود اسید پانتوتنیک باعث بوجود آمدن ناراحتی های زیر خواهد شد :

 •  آسیب های شدید پوستی
 •  ریزش مو و توقف رشد کودکان
 • خستگی شدید جسمی و فکری
 • بی خوابی و واکنش های عصبی
 • ناراحتی های شدید گوارشی و روده ای

این موارد بیانگر اهمیت اسید پانتوتنیک برای سلامتی هستند. در حالی که ماده ای که بیشترین مقدار آن را در خود دارد، ژل‌رویال است که در لیست این گونه مواد، بسیار جلوتر از سایر مواد غنی یعنی مخمر ماءالشعیر، جگر گوساله، زرده تخم مرغ و جوانه گندم قرار گرفته است و این مساله جای تامل دارد. این آمارها بسیاری از موضوعات را به ویژه در رابطه با خواص ژل سلطنتی توجیه می کند.

اخرین نکته این است که اسید پانتوتنیک روی غدد کورتیکو- آدرنال و تولید آدرنالین تاثیر می گذارد. در دوران پر از فشار معاصر که بدن ما دائما از طریق محیط زیست و روش زندگی نامناسب در رابطه با ایجاد تعادل مناسب مورد تهاجم قرار می گیرد، ژل رویال می تواند یک ماده غذایی بسیار مهم محسوب شود.

رطوبت ژل رویال

محتوای آب ژل رویال  حدود ۶۰-۷۰٪ است. بخش غیر آبی ژل رویال، شامل کربوهیدرات ها، پروتئین ها، اسیدهای آمینه، چربی، و مقادیر جزئی عناصر معدنی و ویتامین ها می باشد.

پروتئین ها و پپتیدهای ژل رویال

حدود ۱۷-۴۵٪ از وزن خشک ژل رویال را پروتئین‌ها تشکیل می دهند و در مجموع، ترکیبات نیتروژن دار ژل رویال حدود ۹۷ – ۹۸٪ این ماده را تشکیل میدهند.

حدود ۶۰٪ از این ترکیبات، قابلیت حل شدن در آب را دارند. اسید های آمینه آزاد، 0.6-1.5 درصد ترکیبات ژل رویال را تشکیل می‌دهند، که بخش عمده از گروه L می‌باشد.پرولین و لیزین دو اسید آمینه غالب ذر ژل رویال هستند.

نگهداری ژل رویال به مدت 10 ماه در دمای 4 درجه سلسیوس، تاثیری بر کیفیت اسید‌های آمینه نمی‌گذارد، در حالی که نگهداری آن در دمای اتاق، موجب افزایش محتوای پرولین و لیزین می‌شود. این خاصیت بدلیل فعالیت آنزیم‌های پروتئولیک ایجاد می‌گردد.

آنزیم‌های ژل رویال شامل، گلوکز اکسیداز، اینورتاز، اسید و باز فسفاتاز، آلفا و بتا استراز، لوسین آمینو پپتیداز، لیپاز، فسفوآمیداز و سوپراکسید دسموتاز می‌باشد.

لیپیدهای ژل رویال 

ترکیب شیمیایی ژل رویال

حدود ۳- ۱۹٪ از وزن خشک ژل‌رویال را لیپیدها تشکیل میدهند که دومین ترکیب اصلی ژل‌رویالپس از پروتئین ها به شمار می آیند. حدود ۸۰-۹۰٪ لیپیدهای موجود شامل اسیدهای چرب آزاد و باقی لیپیدهای خنثی، استرول ها و هیدروکربن ها می باشند. 

عمده اسیدهای موجود در ژل رویال از نوع اسیدهای آزاد هستند؛ مونو و دی هیدروکسی اسیدها و دی کربوکسیلیک اسیدهای با8-10 کربن از آن جمله هستند. 

اسید اصلی موجود درژل‌رویال ۱۰- هیدروکسی ۲- دستوئیک اسید (HDA 10)، از انواع اسیدهای اشباع نشده می باشد. HDA و سایر اسیدهای چرب ژل‌رویال خاصیت آنتی باکتریایی دارند ، به همین دلیل آلودگی باکتریایی در ژل رویال به ندرت دیده می شود.

سایر اسیدهای چرب اشباع شده نظیر مونو و دی هیدروکسی، مونو و دی کربوکسیلیک اسیدها به مقدار ناچیزی و حدود ۵/ ۰-۱ گرم در ۱۰۰ گرم ژل‌رویال وجود دارند.

کربوهیدرات های ژل رویال 

سه قند اصلی موجود در ژل رویال فروکتوز، گلوکز و ساکارز می باشند. مقادیر جزئی از مالتوز، ترهالوز، مليبوز، رموز و ارلوز نیز در ژل رویال یافت شده است.

عناصر معدنی ژل رویال 

عناصر معدنی موجود در ژل رویال حدود ۰/۸ تا 3٪ برآورد شده است. عناصر معدنی اصلی شامل پتاسیم، فسفر، گوگرد، سدیم، کلسیم، آلومینیوم، منگنز، روی، آهن، مس و مولیبدن می باشد.

مقادیر ناچیز عناصر دیگر مانند Ti ،Sb ،W ،Ni ،Cr ،Sn ،Bi نیز در ژل رویال وجود دارد. میزان سدیم ژل رویال بین 11-14 میلی گرم در 100 گرم، متغیر است.

ویتامین های ژل رویال

بررسی ویتامین های موجود در ژل رویال، بطور گسترده ای انجام شده است. ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین و اسیدفولیک از جمله ویتامین‌های عمده ژل رویال می باشند. سایر ویتامین های موجود در ژل رویال با مقادیر مختلف شامل پیریدوکسین، بیوتین، پانتوتنیک اسید و اینوزیتول هستند.

سایر ترکیبات جزئی ژل رویال

انواع ترکیبات از گروههای مختلف شیمیایی، به میزان جزئی در ژل رویال ردیابی شده است. در میان ترکیبات، بیوپترین و نئوپترین با مقادیر ۲۵ و ۵ میکروگرم در گرم، در ژل رویال تازه یافت میشود.

این ترکیبات در غذای زنبورهای کارگر نیز به نسبت یک دهم ژل رویال یافت می شوند. از دیگر مواد موجود در ژل رویال، نوکلئوتیدهای آزاد شامل آدنوزین، یوریدین، گوانوزین، ایریدین و استیدین، ADP AMP و ATP استیل کولین (یک میلی گرم بر گرم وزن خشک) و گلوکونیک اسید (۱ / ۴٪ وزن تازه)، می باشد.

بنزوئیک اسید نیز در ژل رویال یافت شده است. مقادیر بسیار کمی مالیک، لاکتیک و سیتریک اسید در ژل رویال موجود است . ژل رویال همچنین خواص آنتی اکسیدانی دارد که پلی فنول ها نقش اصلی را در این زمینه ایفا می کنند.

ارزش تجاری ژل رویال

تولید ژل رویال بسیار دشوار و مقدار تولید آن اندک است و بسیاری از زنبورداران به تولید آن مبادرت نمی کنند. در برخی از کشورها، زنبورداران ژل رویال را از کندوها استخراج می کنند و با قیمت بسیار بالا در فروشگاه های غذاهای دارویی عرضه می کنند.

ارزش غذایی و درمانی ژل‌ رویال گسترش تولید آن را در سالهای اخیر توجیه می کند. این ماده گران قیمت مورد توجه برخی از زنبور داران قرار گرفته ولی تولید آن کار هر زنبورداری نیست. اکثر زنبورداران حاضر نیستند مقدار ژل رویال کمی که در کندویشان وجود دارد را بردارند زیرا ملکه و لاروهایشان شدیدا به آن نیازمند هستند.

برای تولید ژل رویال در حد قابل برداشت و عرضه به بازار، روش های خاصی برای ایجاد انبوه حجره های ملکه باید به کار گرفته شود. تولید تجارتی این ماده مستلزم پرورش انبوه ملکه است. معمولا مقدار تولید ژل رویال از هر ۱۰۰ حجره ملکه حدود ۲۸ گرم است و به همین دلیل به قیمت فوق العاده گران عرضه می شود.

 آمار رسمی از تجارت ژل رویال وجود ندارد، اما در برخی از کشورهای پیشرفته که زنبورداری به صورت صنعتی و انبوه انجام می شود، این امکان وجود دارد که صاحبان این زنبورداری ها اقدام به تولید ژل رویال نیز بکنند. البته که بهترین نوع ژل رویال در بازار ایران، بصورت فریز شده و از نوع ایرانی ست که در حال حاظر قابل تهیه در فروشگاه می باشد.

در سال های مختلف، ژاپن حدود ۴۶ تن ژل رویال تولید کرده است. بطور کلی چین و تایوان حدود ۶۰ و ۲۰٪ از تولید ژل رویال دنیا را به خود اختصاص داده اند.پس از آن می توان به کره، ژاپن و کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا و فرانسه اشاره کرد .

در قاره آمریکا، مکزیک بزرگ ترین تولید کننده ژل رویال می باشد. آمار سال ۲۰۰۹ از آسیا نشان میدهد که چین با تولید حدود ۳۰۰۰ تن ژل رویال در سال، بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان است ، در حالی که کل تولید ژل رویال جهان حدود ۴-۵ هزار تن است.

در دهه ۶۰ قیمت هر کیلوگرم ژل رویال ۴۰۰ – ۱۸۰ دلار بود. در سال ۱۹۹۳، قیمت هر کیلوگرم ژل رویال تولید شده در کشور چین بطورعمده ۵۰-۸۰ دلار بود و در سال ۲۰۱۰ به ۲۰-۴۰ دلار به ازای هر کیلوگرم بر اساس اطلاعات موجود در اینترنت رسیده است.

همانطور که مشخص است، قیمت این محصول برای ژل رویال چینی کاهش یافته است، لذا برای افزایش قیمت محصول، باید کیفیت آن افزایش یابد.

ژل رویال تازه 

ژل رویال تازه

در تولید سنتی ژل رویال، مقدار کمی از این ماده در کندو تولید می شود، چرا که مقدار زیادی ازآن توسط لاروها مصرف می گردد. همچنین تعداد شاخون در این روش بسیار ناچیز است.

درروش تجاری، زنبورداران با تجربه، از غریزه ذاتی زنبورهای کارگر برای تولید انبوه ژل‌رویال استفاده می کنند. در شرایط خاص، مقدار 500 گرم ژل‌رویال از هر کلنی در یک فصل تولید می شود.

دو روش کلی برای تولید تجاری ژل رویال وجود دارد:

روش ناپیوسته: ملکه را از کندو خارج کرده و شان حاوی لاروهای پیوندی را (لارو زیر سه روز)، به کندو معرفی کنید. هر سه روز شان پیوندی را تعویض کرده، ژل‌رویال شان قبلی را برداشته و شان پیوندی جدید به کندو معرفی کنید.

پس از ۳-۴ مرتبه از معرفی شان جدید، مقدار ژل رویال تولیدی به شدت کاهش می یابد و باید کندوی پایه را تعویض کرد.

روش  پیوسته: این روش اجازه تولید دائمی ژل‌رویال در کل فصل زنبورداری را می دهد. کندوی نوکلئوس به همراه ملکه و تعدادی زنبور کارگر، تولید و در نزدیکی کندوی مادری قرار دهید.

در این صورت پس از مدتی، زنبورهای کارگر در کندوی نوکلئوس شروع به تولید ژل‌رویال کرده و با کندوی مادری بدون ملکه تبادل می کنند.

همچنین ملکه با داشتن فضای بیشتر برای تخم ریزی، شروع به تولید لارو و زنبورهای پرستار می کند که می توان آنها را از کندوی نوکلئوس به کندوی مادری برای تولید ژل رویال، منتقل کرد. این روش معمولا برای تولید ژل‌رویال در سطح تجاری استفاده می شود.

اصول کلی تولید ژل‌رویال در دو روش مشابه می باشد. بر اساس کتاب “زنبورداری در چین” فاکتور های اصلی برای تولید بهینه ی ژل رویال به شرح زیر است:

 1. اصلاح نژاد و زنبور های با تولید ژل‌رویال بالا 
 2. استفاده از کلنی های قوی
 3. سلول های بهینه در کلنی؛ بطور کلی در حالت بهینه باید از هر 3-4 سلول تولیدی، یک گرم ژل  رویال برداشت شود.
 4. هماهنگی بین مقدار برداشت ژل رویال و سن زنبور های کلنی؛ اگر ژل‌رویال هر 3 روز برداشت شود، زنبور های نوزاد باید 1-1.5 روزه باشند.
 5. مهیا بودن آب و شهد و گرده کافی برای کلنی؛ اگر گرده کافی در دسترس نیست، از گرده تغذیه ای استفاده کنید. تولید ژل رویال در شرایط اضطراری کلنی جایز نیست.
 6. هنگام برداشت ژل رویال نباید سلول های نوزادی بشکند. پس از برداشت باید ژل‌رویال تصفیه شده و در دمای 18- نگهداری شود.

 جزئیات تولید ژل رویال، در پژوهش های اخیر مشخص شده است. روش هایی در دانشگاه ژی جانگ گسترش یافته است تا بتوان مقدار بیشتری ژل رویال از زنبورهای اصلاح نژاد شده، تولید کرد.

این روش ها بر پایه انتخاب ملکه های تخمگذار اصلاح شده، ابزارهای جدید و پیشرفته، افزایش دوره تولید، بهبود مهارت های برداشت ژل رویال، تکنولوژی و تغذیه استوار است. امروزه ۱۵۰ گرم ژل رویال هر سه روز، و ۷/۷ کیلوگرم ژل رویال هر سال، از هرکلنی در چین برداشت می شود.

 نژادهای ایتالیایی ( A. m . ligustica ) و قفقازی (A . m . Caucasica ) برای تولید ژل رویال، نسبت به نژاد اروپایی (  A. m . mellifera )مناسب تر هستند.

کلنی های تولید کننده ژل رویال، برای تولید بیشتر باید در طول دوره تولیدی، با شربت شکر یا خمیر شیرین گرده تغذیه شوند، اما نباید هیچ ماده دیگری جایگزین گرده شود. پس از برداشت ژل رویال، به دلیل خواص فیزیولوژیک ویژه این ماده، فرآوری سریع آن توصیه شده است.

نحوه استخراج ژل رویال

ژل‌رویال با بریدن حجره های ملکه از شان و خارج کردن لارو درون آن ها قابل تخلیه و استخراج است و در شرایط مناسب به مدت طولانی قابل نگهداری است.

کیفیت و استاندارد ژل‌رویال

همانطور که اشاره شد، معیارهای بین المللی مشخصی برای کیفیت و استاندارد ژل‌رویال وجود ندارد، ولی بعضی از کشورها، ویژگی های عمومی را برای ژل‌رویال در نظر گرفته اند.

جدول ویژگی‌های حسی ژل رویال

ویژگی حسیمشخصات
رنگسفید تا زرد، تغییر رنگ به زردی با افزایش ماندگاری
بوترش و سوزنده
طعمترش، شیرین
غلظتژلاتینی و چسبنده
خواص ظاهریمقداری گرده، موم و لارو

جدول ویژگی‌های کیفی و استاندارد ژل رویال

کیفیت عمومیژل رویال تازهژل رویال لیوفیلیزه
رطوبتبیشینه ۷۰ گرم در ۱۰۰ گرم حداکثر ۵ میلی گرم در ۱۰۰ گرم
 ۱۰- HDA
(HPLC)
>۹ / ۱گرم در ۱۰۰ گرم>۵ / ۳گرم در ۱۰۰ گرم
فوروزين ( GC, HPLC )حداکثر ۵۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرمحداکثر ۵۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرم

عمده ناخالصی ژل‌رویال شامل نوزادان زنبور عسل موجود در آن می باشد. ترکیبات لارو زنبور عسل شبیه ژل رویال بوده و فقط نسبت اجزاء تشکیل دهنده متفاوت است، صحت اصل بودن ژل‌رویال از مشکلات عمده شناخت کیفی این ماده است.

با روش درخشش نوری ژل‌رویال در آنالیز اسپین الكترون رزونانس، می توان اصل بودن ژل‌رویال را مشخص نمود. ژل‌رویال همچنین ممکن است با آنتی بیوتیک های مصرفی توسط زنبورداران، آلوده شود. بهترین ژل‌رویال از زنبورداری های فاقد سموم و آنتی بیوتیک (ارگانیک) بدست می آید.

نحوه نگهداری ژل رویال

به محض جمع آوری، ژل‌رویال در فریزر بصورت یخ زده نگهداری می شود تا بتوان به خوبی عناصر فعال آن را حفظ نمود. به صورت خالص، این ماده را می توان تا ۱۸ ماه نگهداری کرد.

معمولا ژل‌رویال خالص را به صورت خام و فریز شده نگهداری و عرضه می کنند. برخلاف چیزی که معمولا گفته می شود، با توجه به این موضوع که آن را نباید خارج از حالت فریزر نگهداری کرد ، ژل‌رویال را نمی توان به صورت خالص وارد بازار نمود زیرا حمل و نقل و نگهداری آن، مشکلات زیادی ایجاد می کند و زنجیره درجه سردی و سرمایی آن نباید در هیچ جا متوقف شود.

برای تجارتی کردن آن، زنبوداران ژل‌رویال بدست آمده را با عسل مخلوط می کنند آن را با عسلی سیال مخلوط می کنند. خصوصا عسل سنتی برای این کار مناسب است البته به شرط طبیعی بودن عسل مشکلی برای ژل‌رویال پیش نخواهد آمد. ژل رویالی را که به این ترتیب با عسل مخلوط می شود، بدون هیچ گونه اشکالی می توان به مدت یک سال و نیم نگاه داشت.

این عسل را می توان به آسانی حمل و نقل و ذخیره نموده و در معرض فروش قرار داد. البته به شرطی که با قرار دادن آن در جعبه های مقوایی که ظرف احاطه شده در یخ را در آن می گذارند، از تابش نور حفاظت شود.

در مغازه هایی که تولیدات طبیعی و بهداشتی می فروشند، در اکثر اوقات می توان ۳ گرم ژل‌رویال را که با ۱۲۵ گرم عسل مخلوط شده باشد تهیه کرد. این بهترین نوع مخلوط است که طرز مصرف آن را مطرح و توجیه علمی می کند.

نوزاد زنبور عسل

لارو زنبور عسل، ناشناخته ترین ترکیب این حشره به عنوان ماده غذایی برای انسان می باشد. لاروهای نر را می توان به جای لاروهای کارگر، برای مصارف مختلف برداشت نمود. اخیرا توجه به این محصول افزایش یافته است.

لارو زنبور عسل را می توان بدون فرآوری و مستقیم به عنوان ماده غذایی مصرف نمود. تمام سنین نوزادی زنبورعسل از نژادهای آسیایی و آفریقایی می تواند به عنوان ماده ی غذایی لذیذی مورد استفاده قرار گیرد . در چین و ژاپن، لاروهای زنبور عسل بصورت کنسرو یا در ترکیب با شکلات، مورد استفاده قرار گرفته یا صادر می شود.

در سال ۱۹۶۰، برآورد شد که ۱۳۲ تن لارو زنبور عسل قبل از زمستان در شهرهای آلبرتا، مینتوبا و ساسکاچوان کانادا از بین می رود. زنبورداران بر آن شدند تا لارو زنبور عسل را بعنوان غذایی مغذی با چربی و پروتئین فراوان، معرفی و بازاریابی کنند.

هنگامی که لاروها با سبزیجات و کره روی آتش سرخ شد و برای هیات منصفه کانادایی سرو شد، با واکنش مثبت آنها مواجه گردید. ارزش غذایی لارو زنبور عسل با دانه های روغنی نظیر گردو، آفتابگردان و حتی گوشت گاو و خوک مقایسه می شود.

پس از آن مصرف لارو زنبور عسل بصورت ترشی، دودی، نمکی و خوابانده در چربی و کره نیز رواج یافت. در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی، لاروهای نر زنبور عسل، غذایی لذیذ به شمار می آید. در نپال، لارو زنبور عسل با نام باکوتی، تولید و بسته بندی می شود.

این محصول از رشد تخمهای نر در دمای کنترل شده بدست آمده و در ترکیب با پنیر مخصوص، سرو می گردد. در زیمباوه، از ژل رویال، شفیره زنبور عسل و بخشی از شان، ترکیبی به نام موکيو تولید و مصرف می شود.

همچنین کیکی بر پایه لارو زنبور عسل، عسل و گندم با نام چی هونگ وی، توسط روستاییان تولید و مصرف می گردد. لارو و نوزاد زنبور عسل در کنار عسل و سایر محصولات زنبور عسل، در کشورهای مختلف آسیا، به فروش می رسد.

تولید و برداشت لارو زنبورعسل

جنبه های مختلف لارو زنبور عسل به عنوان ماده ای غذایی، بررسی شده است. برای برداشت هماهنگ لاروهای هم سن، از قفس ملکه و محبوس نمودن ملکه برای تخمگذاری هماهنگ استفاده می شود تا یکباره، تعداد زیادی لارو هم سن برای برداشت، مهیا شود.

هر چهار روز، باید شان های حاوی تخم جدا شده و شان های خالی جایگزین آنها شود. حجره های نوزادی تا زمانی که اکثر آنها بسته شوند(۹- ۱۱ روز)، در کندو نگهداری می شوند. پس از این مدت، درپوش حجره ها را با برس یا تیغه ای نازک برداشته و لاروها را خارج سازید، سپس داخل حجره ها را با آب بشویید.

لاروها را از دو طرف شان جدا کرده و داخل فیلتری پارچه ای نظیر توری، بریزید. در شرایط مساعد، به ازای هر ملکه در هر هفته حدود ۴۵۰ گرم لارو جمع آوری می شود . جداسازی لاروهای نر خارج شده از کندو منظور کنترل کنه واروا نیز می تواند مد نظر باشد.

ذخیره و نگهداری لارو زنبور عسل 

این مبحث توسط بوریمیستروا ، مورد بررسی قرار گرفته است . بهترین زمان نگهداری لارو تازه زنبور عسل، در دمای اتاق حدود یک ساعت می باشد، لذا بهتر است هر چه سریعتر این محصول منجمد يا سرد شود.

بیشترین زمان نگهداری لارو زنبور عسل در دمای ۴-۸ درجه سلسیوس، ۱۲- ۲۴ ساعت بوده و در دمای ۲۰- می توان این محصول را تا سه ماه نگهداری کرد.

دسته بندی ژل رویال
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت