درمان دیابت با ژل رویال

کاربر ۱کاربر ۱
1,661 بازدید
درمان دیابت با ژل رویال

دیابت موضوعی است که ذهن تمامی پژوهشگران و محققان در این زمینه را به خود مشغول ساخته ولی کماکان درمان قطعی برای آن کشف نشده است و روز به روز به جمعیت بیماران دیابتی افزوده می شود. با این که دیابت درمان قطعی ندارد اما از طریق برخی داروها و رژیم غذایی قابل کنترل است. در اینجا روش درمان دیابت با ژل رویال را معرفی می کنیم.

دیابت ملیتوس یکی از بیماری های اندوکرین است که بر اثر اختلال در ترشح انسولین یا مقاومت به این هورمون ایجاد می شود. افزایش گلوکز خون به عنوان شاخص دیابت در نظر گرفته می شود. دیابت از مهم ترین علل مرگ و میر در کشورهای مختلف جهان است و شیوع آن به خصوص در جوامع پیشرفته به شدت در حال افزایش می باشد. استرس اکسیداتیو در بیماران مبتلا به دیابت، به پراکسیداسیون لیپیدی منجر می گردد و آسیب های بافتی نظیر نفروپاتی، رتینوپاتی، نوروپاتی و بیماری های قلبی عروقی را به دنبال دارد.

اثرات متعدد درمان دیابت با ژل رویال

در حال حاضر، سه درصد از جمعیت جهان دیابتی هستند و تخمین زده می شود که جمعیت مبتلایان در سال ۲۰۲۵ میلادی، بیشتر از سیصد میلیون نفر در جهان باشد. هیپرگلیسمی مزمن می تواند ضایعات فراوان و جبران ناپذیری در چشم، کلیه، قلب و عروق، اعصاب و سایر اعضای بدن به وجود آورد. یکی از ارگان های حساس بدن، کبد می باشد که تقریبا طیف وسیعی از اختلالات آن در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ دیده می شود که شامل سطوح آنزیمی غیرطبیعی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، سیروز، سرطان و نارسایی کبدی حاد است.

اثرات بافتی ناشی از دیابت را می توان به استرس اکسیداتیو ناشی از آن نسبت داد. استرس اکسیداتیو، عدم تعادل بین تولید رادیکال های آزاد اکسیژن و ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن است که به شدت با دیابت و عوارض آن در ارتباط می باشد به طوری که در هر دو نوع دیابت یک و دو حتی در غیاب سایر عوارض دیابتی، استرس اکسیداتیو در خون افزایش یافته و درمان با آنتی اکسیدان ها منجر به کاهش عوارض آن می گردد. دیس لیپیدمی که در بیماران مبتلا به دیابت به صورت افزایش تری گلیسرید و کاهش HDL مشاهده می شود نیز احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و خطر مرگ و میر را افزایش می دهد.

امروزه برای درمان دیابت از انسولین و داروهای شیمیایی استفاده می شود. این داروها با وجود آن که غلظت گلوکز خون را در بیمار کاهش می دهند، عوارضی نظیر افزایش ذخایر چربی، تحلیل بافت چربی در محل تزریق انسولین و شوک هیپوگلیسمیک را به جای می گذارند و در طولانی مدت، نمی توانند از بروز عوارض فراوان ناشی از دیابت جلوگیری کنند.

درمان دیابت با ژل رویال

در دنیا هر ۱۰ ثانیه یک نفر به دلیل دیابت فوت می کند. حدود یک چهارم موارد مرگ ناشی از دیابت، به دلیل عوارض این بیماری، از جمله بیماری های قلبی – عروقی نوروپاتی و فشارخون بالا است. این مشکل هزینه های مالی، روانی، اجتماعی، بر فرد، خانواده و جامعه تحمیل می کند. هزینه های جهانی مراقبت از دیابت در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴۶۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

بر اساس پژوهش پیشین بهترین راه کنترل این بیماری حفظ قند خون بیماران دیابتی در محدوده نرمال است که کنترل قند خون وابستگی بسیاری به رعایت رژیم غذایی مناسب در این بیماران دارد. رژیم درمانی بخش مهمی از برنامه درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ را تشکیل می دهد شواهد زیادی وجود دارند که پیروی از این توصیه ها در درمان موثر هستند.

مطالعات نشان داده است که به کارگیری ترکیبات آنتی اکسیدانی اثرات سودمندی بر درمان دیابت دارد. ژل رویال ماده سفید مایل به زرد که توسط غدد آروارهای و تحت فکی زنبورهای کارگر ترشح و توسط زنبور ملکه (در تمام عمر) و لاروها (در طول دوره رشد) مصرف می شود. ژل رویال حاوی آب (۵۰  – ۶۰ درصد)، پروتئین (۱۸ درصد)، کربوهیدرات ها (۱۵ درصد)، لیپیدها (۳ – ۶ درصد)، نمک های معدنی (۵.۱ درصد) و ویتامین ها (ویتامین A ،D ،E ،C ، ویتامین های گروه B و نیاسین) همراه با ترکیبات زیستی نادر نظیر هیدروکسیل، دانی، آنتی باکتریایی، ضدالتهابی و محافظت کننده عصبی ژل رویال به اثبات رسیده است.

گروهی از محققان فیزیولوژی و سلولی مولکولی به بررسی درمان دیابت با ژل رویال و اثر ژل رویال بر میزان وزن، قند خون (گلوکز)، چربی خون پرداختند. این آزمون بر روی موش صحرایی دیابتی شده انجام شد. نتایج نشان داد که شاه انگبین را می توان برای کنترل و کاهش عوارض ناشی از دیابت به کار برد. این محققان تاثیرات کاهش دهنده قند و کاهش دهنده چربی ژل رویال را ناشی از وجود آنتی اکسیدان های فراوان در آن می دانند. علاوه بر آن آنها گزارش کردند که میزان کلسترول خوب (HDL) در موش های تغذیه کننده از ژل رویال بالا نیز رفته است.

در ادامه بررسی درمان دیابت با ژل رویال در مورد استرس های اکسیداتیو و اثرات آن در افراد مبتلا به دیابت شیرین باید دانست که سیستم آنتی اکسیدانی آنزیمی، نقش دفاعی مهمی در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد به عهده دارد. آنزیم های سوپراکسید دیسموتاز، کاتالاز و گلوتاتیون پراکسیداز از آنزیم های کلیدی این سیستم هستند. عملکرد هماهنگ این آنزیم ها محافظت از سلول را تضمین و تعادل در فعالیت آنها موجب محافظت مطلوب می گردد. میزان تولید رادیکال های آزاد و کارایی سیستم آنتی اکسیدان آنزیمی سلول، شرایط حاکم بر سلول را تعیین می کند.

انسولین و داروهای تولید شده برای کاهشقند خون، اساس درمان دیابت را تشکیل می دهند اما دارای عوارض جانبی بوده و برخی مشکلات را به وجود می آورند. با توجه به افزایش دانش بشری در مورد این بیماری، نیاز برای یافتن ترکیبات موثر با عوارض جانبی کم تر در جلوگیری یا درمان دیابت یا مشکلات ناشی از آن وجود دارد. ژل رویال می تواند در درمان دیابت نقش مهمی را ایفا کند.

اثر ژل رویال در بهبود کبد در افراد دیابتی

خواص درمانی متعدد ژل رویال از جمله اثرات آنتی اکسیدانی، حفاظت کبدی، ضد دیابتی، ضد التهابی، ضد میکروبی و تنظیم کننده ی سیستم ایمنی می باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که ژل رویال از طریق مهار رادیکال های آزاد، دارای فعالیت قوی آنتی اکسیدانی است، همچنین فرایند پراکسیداسیون لیپیدی را در محیط بیرون و درون تن مهار می کند.

ژل رویال دارای گلیکو پروتئینی است که رشد سلول های کبدی و بازسازی بافت کبد را تحریک می کند. از طرفی سنتز DNA در هپاتوسیت ها را القا کرده و مانع از آپوپتوز در کبد می شود، و قادر است از طریق پپتید های شبه انسولینی سطح قند خون طبیعی را به وسیله ی اکسیداسیون گلوکز، حفظ کند. همانطور که در نتیجه مطالعه ی محققان قبل نیز گفته شد درمان با ژل رویال در بیماران دیابتی باعث جلوگیری از افزایش قند خون و کاهش سطوح سرمی انسولین می شود. بنابراین مصرف آن در بیماران مبتلا به دیابت می تواند در کاهش شدت بیماری موثر باشد.

اثر ژل رویال و بهبود کبد

گروهی از محققان به بررسی آنتی اکسیدان و استرس اکسیداتیو در موش صحرایی پرداختند. آنها گزارش کردند که ظرفیت آنتی اکسیدانی، فعالیت آنزیم سوپر اکسید دیسموتاز و آنزیم گلوتاتیون ردوکتاز در موش های تغذیه شده با ژل رویال بیشتر است. طبق نتیجه گیری این محققان ژل رویال موجب افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی سرم در موش های صحرایی دیابتی شده و از تغییرات هیستوپاتولوژی ناشی از دیابت در کبد جلوگیری می کند.

تاثیر ژل رویال بر بهبودی آسیب چشمی ناشی از دیابت

مدارکی وجود دارد که نشان می دهد آسیب عروقی یک فاکتور مهم در ایجاد ضایعات نورولوژیک در افراد دیابتی است و سیستم عصبی مرکزی تحت تاثیر تغییرات عروقی و متابولیک دیابت قرار می گیرد و مطالعات نشان داده که تغییرات پاتولوژیک مغزی عروقی، پایه ای برای تظاهرات نورولوژیک در دیابتی ها می باشد.

از طرفی پارامترهای سیستم حرکتی چشم قسمت های مختلفی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. ژل رویال با فعالیت خود به سبب مواد مغذی که در ساختار خود دارد باعث کاهش استرس اکسیداتیو و جلوگیری از بروز علایم دیابت می شود. یکی از این علایم که در افراد مبتلا به دیابت مشاهده می شود آسیب های چشمی می باشد.

طبق مطالعات انجام شده آسیب حرکات چشم ممکن است به درگیری منطقه ای یا وسیع راه های بینایی یا نواحی مختلف سیستم عصبی مرکزی یا ساختارهای نوروماسکوالر اکولوموتور نسبت داده شود.

در افراد عام این دیدگاه وجود دارد که قند خون بالا به طور مستقیم باعث کوری و نابینایی فرد می شود، اما صحیح تر آن است که بگوییم قند خون بالا در افراد دیابتی به طور غیر مستقیم باعث افزایش آسیب پذیری چشم و بیماری های چشمی از جمله رتینوپاتی دیابتیک می شود. در این مسیر به مرور زمان با کنترل نشدن میزان قند خون، عروق خونی نازکی که در شبکیه چشم قرار دارند آسیب دیده و منجر به نابینایی دائمی فرد مبتلا به دیابت می شوند.

 تاثیر ژل رویال بر بهبودی آسیب چشمی ناشی از دیابت

در این گونه افراد می توان با رعایت رژیم غذایی از گسترده شدن بیماری و نابینایی جلوگیری کرد. مهم ترین پارامتر مهم در بروز این عارضه میزان قند خون است که باید ثابت نگه داشته شود. پس از قند خون، با متعادل نگه داشتن میزان فشار خون و کلسترول خون می توان از بروز علائم این بیماری جلوگیری کرد.

همانطور که اشاره شد تغذیه از ژل رویال در آزمایش های انجام شده بر روی موش باعث کاهش میزان گلوکز خون (قند خون) و کلسترول می شود. بدین ترتیب قرار دادن این ماده غذایی مفید می تواند نقش مهمی در جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از دیابت داشته باشد.

ژل رویال محرک ترشح انسولین برای درمان دیابت

در سال ۲۰۱۴ تحقیقی درباره درمان دیابت با ژل رویال بر روی گروهی از بانوان مبتلا به دیابت شیرین در آمریکا انجام شد، محققین دریافتند که مصرف ژل رویال به عنوان مکمل غذایی در رژیم تغذیه ای این بانوان پس از شصت روز باعث افزایش سطح هورمون انسولین شد. در همین راستا آنها با اندازه گیری میزان قند خون و هورمون استروژن در این گروه دریافتند که ژل رویال باعث افزایش هورمون استروژن همچنین کاهش قند خون می شود.

جزایر لانگرهانس پانکراس وظیفه ترشح انسولین را به عهده دارند. مکانیسم افزایش ترشح انسولین در این گروه از بانوان به این صورت گزارش شد که ژل رویال با تاثیر گذاری بر روی پانکراس میزان ترشح انسولین را افزایش می دهد و به تبع آن بخشی از گلوکز موجود در خون تحت روند اکسیداسیون قرار گرفته و قند خون کاهش می یابد.

ژل رویال و بهبود زخم دیابتی

از ناتوان کننده ترین عوارض دیابت، زخم پای دیابتی است و در کشورهای پیشرفته، 20 درصد از کل منابع مراقبت سلامت صرف مراقبت از پای دیابتی می شود. در این کشورها، هزینه درمان زخم پای دیابتی رقمی بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا می باشد. در کشورهای در حال توسعه، نه تنها این مشکل شایع تر است؛ بلکه هزینه های درمانی مورد نیاز در مواردی حتی تا ۴۰ درصد منابع بهداشتی را به خود اختصاص داده است.

با تمام پیشرفت هایی که علوم پزشکی کرده، زخم پای دیابتی هنوز هم عامل بزرگ ناتوانی در بیماران دیابتی به حساب می آید و این معضل همچنان به قوت خود باقی است. هنوز هم بسیاری از بیماران دیابتی دچار درجاتی از زخم پای دیابتی می شوند که به دنبال آن مدت ها تحت درمان دارویی قرار می گیرند و پس از مدتی درمان طبی ناموفق، برایشان درمان جراحی در نظر گرفته می شود و قسمت های درگیر و تخریب شده خارج می گردد.

چه بسا در مواردی این خارج کردن نسوج نکروزه سبب می شود قسمت اعظم کف پا از دست برود و چنانچه باز هم پیشرفت کند شاید به قطع عضو و از دست رفتن کل پا منتهی گردد. نقص در اندام تحتانی هم برای بیماران بسیار مشکل زا خواهد بود و هم مقدار مصرف انرژی برای راه رفتن در آنها افزایش می یابد و هم ممکن است در محل باقی مانده اندام، زخم های جدید حاصل شود و سطح قطع عضو بالاتر آید.

ژل رویال و بهبود زخم دیابتی

برای تایید درمان دیابت با ژل رویال و التیام زخم های دیابتی باید بدانیم که متاسفانه در افراد دیابتی به دلیل اختلالات نوروپاتی احساس درد و درک آن کمی سخت تر می شود. به عبارتی در فرد مبتلا نسبت به فرد سالم باید محرک بیشتری اعمال شود تا بتواند درد را حس کند، از این رو در افراد مبتلا به دلایل مختلفی همچون کم بودن آستانه ی درد کف پا، ضعیف تر بودن سیستم ایمنی این افراد به دلیل ابتلا به دیابت، خشکی و ترک خوردگی کف پا زخم دیابت ایجاد می شود.

ژل رویال با دارا بودن خواص تعدیل کنندگی سیستم ایمنی بدن و همچنین اثر ضد التهابی می تواند تا حدودی از بروز این نوع از زخم در پوست افراد مبتلا به دیابت پیشگیری کند.

با توجه به نکات ذکر شده و تحقیق های بررسی شده در زمینه درمان دیابت با ژل رویال و تاثیر ژل رویال در کاهش عوارض ناشی از دیابت می توان اظهار داشت که قرار دادن این ماده مغذی در رژیم غذایی افراد دارای دیابت به طور قطع می تواند باعث بهبود و درمان دیابت و در نتیجه سطح کیفی جسمی و زندگیشان شود. مطالعات دیگری نیز در زمینه انجام ژل رویال و درمان دیابت شده است که می توان با رجوع به بانک های اطلاعاتی علمی به آنها دسترسی پیدا کرد.

دسته بندی ژل رویال
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت