خواص ویتامین های عسل

458
خواص ویتامین های عسل

خواص ویتامین های عسل

به خواص ویتامین های عسل در این قسمت اشاره می شوند که عبارتند از:

ویتامینهای , A, D , E , K . ,C B1 , B2 , B3 , B6 همچنین اینوزیتول، ویتامین پانتوتنیک اسید، آنزیمهای آمیلاز، انورتاز، کاتالازویتامین A موجود در عسل: ویتامین A در طبیعت به سه شکل دیده می شود، در بدن حیوانات بلورهای آن به رنگ زرد روشن تا زرد سیر میباشد. در چربی حل می شود و در آب غیر محلول و در برابر اکسیژن حساس می باشد.

در گیاهان ویتامین A یافت نمی شود ولی مشابه آنها که در بدن انسان و اغلب حيوانات به ویتامین A تبدیل می گردد به نام کاروتن دیده میشود.

تبدیل کاروتن به ویتامین A با حضور ویتامین E در روده بهتر انجام میشود که هر دو در عسل وجود دارد و این تبدیل به نظر اغلب دانشمندان به تدریج و در برابر نیازهای بدن انجام می گیرد. کاروتن در خون بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ میکروگرم در صد میلی لیتر پلاسما یافت میشود.

ویتامین A در حضور صفرا به سهولت و سرعت جذب می شود ۳ تا ۵ ساعت پس از مصرف ویتامین A مقدارش در خون به حداکثر می رسد، بیشتر ویتامین A در جگر متمرکز می شود و بدن روزانه نیازمند به ۲۵۰۰ واحد بین المللی ویتامین مذکور است.

ویتامین A در چشم فعالیت دارد در متابولیسم سلول های بافت پوششی متابولیسم محرزی دارد، نشو و نما را پیش می برد. ادرار را زیاد می کند. در غدد تیروئید مفید است و موقع دندان در آوردن کودکان عامل موثری است.

ویتامین A در بیماریهای جگر، روده، قند، کلیه، ضعف چشم، نوعی از شب کوری، گزروفتالمی، عفونت های پوستی، بافت پوششی و هیپرکراتوز تجویز می گردد. بر روی رشد در سنین جوانی اثر می کند و بر روی قدرت بینایی و بر روی ساختمان نسوج اپی تلیان (بافت پوششی به خصوص نسوج حنجره و لگنچه توام با آلودگی) این نسوج جهت پذیرش بیماریهای چرکی موثر است.

از خواص ویتامین های عسل و ویتامین D موجود در عسل:

انواع متعددی به نامهای ۰۵، D2 D3 D4 دارد که در چربی و موادی که چربی ها را حل می کنند حل می شوند و در آب غیر محلول است.

ویتامین D در اثر تابش اشعه ی آفتاب در روی پوست و قشر سطحی آن ایجاد میشود و حیواناتی که پشم و مو و پر دارند با لیسیدن پا منقار زدن، آن را وارد بدن خود می کنند یا از راه گوارش جذب می شود.

کمبود ویتامین D سوخت و ساز کلسیم و فسفر را دگرگون می سازد.

با این که مقدار ویتامین D در خون بر حسب فصول و متناسب با زمان خوردن متغیر است بین ۶۶ الی ۱۶۵ واحد بین المللی درصد میلی لیتر می باشد.

ویتامین D علاوه بر این که تعادل کلسیم و فسفر را محفوظ می دارد. فسفر بافتهای شل و نرم را به حرکت در می آورد، فسفر آلی را به فسفر معدنی تبدیل می نماید.

در کودکان پیش رس و بیماریهای راشیتیسم و تحتانی کودکان (اسپاسموفیلی) استئومالاسی و مسمومیت از سرب و لوپوس مورد استعمال دارد و در نارسایی کلیه و آرترویواسکلروزها تجویز آن ممنوع می باشد.

از خواص ویتامین های عسل و ویتامین E موجود در عسل:

آنزیمهای عسل

این ویتامین به سه شکل آلفا، بتا، گاما و توکوفرول در طبیعت یافت می شود و نوع آلفا فعال تر است. هر سه در آب حل نمی شوند و در برابر اسیدها، نور و حرارت ثابت و نسبت به اشعه ی ماورا بنفش و قلیاییها و مواد اکسیدان حساسند. چربیهای فاسد و تند خراب می شود.

ویتامین E در تمام بافت های بدن وجود دارد و غلظت آن بین ۰/۱ تا ۱/۱ میلی گرم در هر گرم چربی است و بیشتر از همه در چربی رحم و بیضه یافت میشود. در پلاسمای خون به طور متوسط یک میلی گرم درصد میلی لیتر است. این ویتامین در تحلیل رفتن ماهیچه ها و اسکلروز ماهیچه ها، بیماری قند، آنژین صدری، بسته شدن سیاهرگها، زخمهای چرکین، تورم، سوختگیها، بیماری های کلاژن، برخی بیماریهای عصبی مانند اسکلروزان پلاک، در دوران یائسگی و در بیماریهای جگر مورد استعمال دارد.

از خواص ویتامین های عسل و ویتامین K موجود در عسل:

این ویتامین به اشکال ویتامین K1 و K2 در طبیعت یافت میشود. در چربی محلول اند و در برابر حرارت تا حدی ثابت و در مقابل نور و قلیاییها غير ثابت میباشد و برای جذب شدن بدن احتیاج به صفرا دارند. این ویتامین در اشخاص بالغ به مقدار کافی از جسد میکروب ها در روده تهیه میشود.

نیاز به این ویتامین در گرما بیشتر می گردد. در انعقاد خون، اثر غیرمستقیم دارد و در مسمومیت های حاصله از بنزن و بنزین و سالیسیلات و زیاد مصرف کردن دیکومارل، ترومکسان مورد استعمال دارد. کمبود این ویتامین اغلب ثانوی بوده و به واسطه ی نبودن املاح صفراوی که برای جذبش لازمند به وجود می آید لذا در فیستولهای خارجی صفراوی و یرقان های انسدادی و کلیتهای مزمن زخمی و… دیده میشود.

از خواص ویتامین های عسل و ویتامین C موجود در عسل:

این ویتامین در طبیعت به دو شکل یافت می شود، هر دو در آب محلول هستند و در برابر نور و قلیاییها و بعضی فلزات غیر ثابت می باشند.

ویتامین C تا حدودی در بدن ذخیره می شود. گیاهان و بیشتر پستانداران ویتامین C می سازند و خوکچه ی هندی و میمون و انسان قادر به ساختن آن نیستند. احتیاج روزانه ی بدن ۷۵ میلی گرم حدس زده شده و وجود آن باعث استقامت بدن در برابر امراض عفونی می گردد و در سلول های نسوج پیوندی، غضروفی، استخوانی عاج دندانها، عمل نگهداری مواد را در داخل آنها انجام میدهد. ویتامینP فعالیت ویتامین C را زیاد می کند و برعکس. در ساختن دندان ها و استخوان ها ویتامین C دخالت دارد.

خرابی لثه ها، کم شدن استقامت مویرگها، کاهش استقامت بدن در برابر بیماریهای عفونی، دير التیام یافتن زخمها، به تعویق افتادن ترمیم شکستگی استخوانها، خستگی و بی حالی عمومی، کم خونی، اختلال در رشد و استخوانی شدن غضروف ها و اختلال در پیشرفت کردن آن با کمبود این ویتامین ارتباط دارد.

ویتامین B1 (تیامین) موجود در عسل:

در گیاهان به شکل طبیعی یافت میشود و در بدن حیوانات به شکل ترکیبی در آب و الکل رقیق حل می شود و در چربی غیر محلول است. محلول اسید آن در برابر حرارت مقاوم و خنثی و قلیای آن استقامتی ندارد. در برابر اکسیژن هوا مقاوم و به اشعه ی ماوراء بنفش حساس است در بدن حیوانات با میکروب های عادی موجود در روده ساخته میشود و قسمت اعظم آن از راه خوراک وارد می گردد. ۶تا۱۲ میکروگرم کاربوکسیلاز در صد میلی لیتر در خون جزء ترکیبات گلبول های سرخ میباشد و در حدود یک میکروگرم در پلاسما به حال آزاد موجود است.

در فعالیت دیاستاز و هضم و جذب چربیها و قندها اثر دارد، متابولیسم گلوسیدها را منظم می کند. کمبودش کمی اشتها، استفراغ، خستگی عمومی کم شدن فعالیت گوارش، کاسته شدن اسید کلریدریک معده، يبوست، کمی وزن، کاستی رشد کودک، ضربان قلب، اختلال متابولیسم آب، علایم عصبی در پاها، ضعف ماهیچه ی چهار سر، انقباض ماهیچه ها، زود خسته شدن، زیاد و کم شدن حس و حساسیت و در کمبود شدید آن بری بری و نوریت ظاهر می گردد و تمام حالات مذکور با دادن ویتامین B1 برطرف می گردد. در مبتلایان به الكل، اختلالات معده و روده، جگر، هنگام وضع حمل، در بیماری قند، ویتامین مذکور داده میشود و در مبتلایان به ساتورنیسم این ویتامین را به عنوان پیشگیری تجویز می کنند.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین) موجود در عسل:

در طبیعت به شکل آزاد هم یافت میشود به مقدار کم در آب و الکل حل می شود و در چربیها غیر محلول است. حرارت و اکسیژن در نوع اسیدش اثری ندارد، در برابر نور حساس است. میکروبهای روده در ساختن آن دخالت دارند، ۲۸۰ الی ۳۰۰ میکروگرم در صد گرم خون وجود دارد.

کمبود آن جراحاتی در شیار بینی، لب، پلکها، گوشها، تورم خشک پوست، خارش مقعد و فرج و پوست بیضه، سوزش زبان و پا، تورم زبان و عصب و تروبولبر، ازدیاد حساسیت در پا و ساق پا، ضعف ماهیچه ها، عدم تطابق حرکات، انقباضات کلونیک، سرگیجه، لرز، قرمز شدن قرنیه و پوست ایجاد می کند و با دادن ویتامین B2 هر کدام از علایم که به وجود آمده باشد برطرف می گردد.

ویتامین B3 (نیاسین) و ویتامین B6 (پیروکسیدین) نیز جزء ویتامین های موجود در عسل هستند و اینوزیتول و ویتامین پانتوتنیک اسید از سری ویتامینهای Bکمپلکس نیز جزو ویتامین هایی هستند که در عسل به مقادیر گوناگون وجود دارند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید