سایز مناسب بدن و کاهش وزن

کاربر 27کاربر 27
680 بازدید
Suitable body size

شما عازم سفر کاهش وزن و رسیدن به سایز مناسب بدن هستید. پس باید مقصد خود را بدانید ، که کجا پایان راه شماست و چه سایزی علامت پایان سفر شماست؟ البته به خاطر داشته باشید اگر سایز دلخواه خود را انتخاب کردید و بعد از رسیدن به مقصد آن را دوست داشتید ، می توانید مقصد تان را عوض کنید تا به سایز مناسب بدن برسید. سایز مناسب بدن شما سایزی است که در آن بیشترین انرژی ، بهترین احساس ، سالم ترین بدن و بالاترین اعتماد به نفس را دارید.  د راین بخش چند روش برای تشخیص سایز مناسب بدن خود یاد می گیرید. ما سعی می کنیم روش ها ساده و روش ها پزشکی منتخب تعیین سایز را به شما توصیه کنیم .

برای بررسی سایز مناسب بدن از ترازو استفاده نکنید

از ترازو برای بررسی سایز مناسب بدن بر حذر باشید

خدا را شکر که بالاخره اهمیت ترازوها از بین رفت. هرروز افراد و کارشناسان بیشتری به محدودیت های ترازو پی می برند و روش های دیگر برای اندازه گیری سایز بدن پیدا می کنند.در واقع ، ترازو اطلاعاتی بیش از آنچه خودتان می دانید در اختیارتان نمی گذارد جز آنکه علی رغم ظاهر بی آزارش می تواند خلق شما رو به کلی تغییر دهد. اگر صبح که از خواب بیدار می شوید روی ترازو بروید و چند کیلو وزن کم کرده باشید ، تمام روز احساس خوبی دارید.

اما اگر نسبت روز قبل وزن تان تغییر نکرده باشد ناامید می شوید و بالاخره اگر وزن تان بالا رفته باشد احساس شکست و افسردگی می کنید ، اعتبار رژیم غذایی و اراده خود را زیر سوال می برید و حتی شاید تمام روز ناراحت و بی حوصله شوید. گاه نیز به درست بودن وزنه شک می کنید. خطر آن جاست که ممکن است آخر روز ناامید و شکست خورده برای تسکین درد خود به غذا رو آورید، آن هم غذاهای خطرناک.

از لحاظ علمی ، ترازوها وزن ویژه شما را بر اساس جاذبه زمین اندازه گیری می کنند فقط همین! آنها نمی گویند ظاهرتان چطور به نظر می رسد یا چه مقدار چربی دارید. ترازوها آنچه را که داخل بدن تان می گذرد اندازه گیری نمی کنند. آنها فقط وزن شما را در نقطه خاصی از زمان اندازه می گیرند و چیزی درباره این که لباس های تان چطور به نظرمی رسد ، نمی گویند. حالا سعی کنید این منطق را برای کسی که روزی ۶ تا ۸ بار به طرزوسواس گونه روی وزنه می رود توضیح دهید. مگر می توانید؟

برای مثال ، ممکن است خانمی که حجم زیادی ماهیچه سالم دارد با خانمی که مقدار زیادی چربی اندوخته دارد هم سایز به نظر برسند. وزن کدام یک بیشتر است؟ خانم اول وزن بیشتری دارد چون وزن ماهیچه بیشتر از چربی است.

یک سانتی متر مکعب ماهیچه سنگین تر از یک سانتی متر مکعب چربی است. هر سانتی متر مکعب چربی ای که از دست بدهید و جای آن یک سانتی متر مکعب ماهیچه به دست بیاورید ، لاغرتر به نظر می رسید در حالی که به هیچ وجه وزنت ان پایین نمی آید.با انجام دادن تمرین ها قدرتی که در این مقاله هم آورده شده است، می توانید حجم ماهیچه های خود را افزایش دهید و در نهایت ، به وزنی بیش از آنچه هدف تان بوده است برسید، اما لاغرتر و بهتر از هدف خود به نظر می رسید.

یکی از مراجعه کنندگان میانسال ما بیل ، وقتی که برای پنجمین جلسه مشاوره مراجعه کرد ، هیجان زده اطلاع داد که باید یک کمربند جدید بخرد. دور کمر او حدود دوازده سانتی متر لاغرتر شده بود ، در حالی که به هیچ وجه لاغر نشده بود. جریان چه بود؟

جریان از این قرار بود که برنامه ورزشی جدید و رژیم غذایی بیل به کم شدن سایزش کمک کرده بود. آن هم به مقدار زیاد! وزن او تغییر نکرده بود ولی بیل به سایز دلخواهش رسیده بود.ممکن است از این که روزانه به روی وزنه نروید احساس وحشت کنید. نترسید ، اگر روی ترازو رفتن خیلی برای تان وسوسه انگیز است آن را در انباری بگذارید و فقط سالی یک بار آن را برای وزن کردن سالیانه بیرون بیاورید.

بررسی سایز مناسب بدن با شلوار جین

بررسی سایز مناسب بدن با شلوار جین

شلوار جین برای اندازه گیری معیار قابل اعتمادی هستند اغلب آنها کمر کشی ندارند و از الیاف کشی ساخته نشده اند و نمی توانید تا جایی که می خواهید و با خیال راحت رشد کنید. جنس آنها از پاچه جین وزمخت است. با افزایش ناگهانی قوس ها بدن شما از جای شان تکان نمی خورند.

البته مطمنم شما هم یک شلوار جین محبوب دارید که آن را برای روزی که بالاخره اندازه تان شود داشته اید. آیا در خلوت خود در آرزوی روزی نیستید که زیپ هاآن به راحتی بالا بکشید و از دیدن خودتان لذت ببرید؟ باز هم آن را نگه دارید آن شلوار سند پیشرفت شما در راه کاهش وزن است. تا آخر عمر آن را نگه دارید وقتی تلاش خود را برای رسیدن به سایز مناسب بدن آغاز کردید ، هر ماه یا هر چند وقت یک بار شلوار جین محبوب تان را پرو کنید.

شلوار جین ها دروغ نمی گویند ، سایز آنها همیشه همان است که بوده است. اگر شما درراه خود پیشرفت کنید ، به راحتی می توانید پیشرفت خود را با کمک آنها ببینید. وقتی که بالاخره زیپ شلوار محبوبتان بسته شد ، لحظه خوشحالی و هورا کشیدن است.

همان لحظه ای که می تواند برای همیشه به شما انگیزه بخشد.استفاده از روش شلوار جین برای تعیین سایز مناسب بدن یعنی این که دیگر نیازی به وزن کردن خود ندارید. .البته این یک روش اندازه گیری علمی نیست اما چه اهمیتی دارد؟ اگر به رقمی برای هدف خود نیاز دارید ، شاید به چوب تنبيه هم نیاز داشته باشید.

اما هیچ فکر کرده اید چرا؟ حتی بسیاری از افراد لاغر هم از همین روش برای حفظ تناسب اندام خود استفاده می کنند. آنها تا متوجه می شوند یکی از شلوارهایشان اندکی به سختی بالا می رود ، رژیم چند روزه یا چند هفته ای می گیرند تا شلوار جین عزیزشان دوباره اندازه شان شود.

واژگان تخصصی در سایز مناسب بدن

شلوار جین به شما احساس جذاب بودن می دهد. احساس جوانی ، شادابی و غرور و افتخار از این که در سایز مناسب بدن خود هستید . سایز مناسب بدنی که برای خود انتخاب می کنید، چند بار در روز خود را با آن سایز تصور کنید و با خود بگویید:میدانم که سایزم..است. حتی اگر با آن سایز فاصله زیادی دارید باز هم به خود بگویید ممکن است به نظرتان مضحک بیاید ولی مهم نیست فقط آن را برای خود تداعی کنید تا جایی که می توانید به آن فکر کنید این کار شما را به سوی هدفتان سوق می دهد.

اهميت انتخاب سایز مناسب بدن

شاید سایز لباس معیار مبهم یا متغیری باشد ، اما برای سنجش موفقیت شما در کاهش وزن بسیار موثر است. اگر خانم هستید یک سایز لباس دلخواه برای خود انتخاب کنید. اگر دوست دارید هنگام خرید به دنبال لباس های سایز ۳۸ بگردید ، آن را هدف خود قرار دهید و خود را در حال خرید لباس سایز ۳۸ تصور کنید دست به کار شوید. شاید بعد از رسیدن به آنجا خود را در حال پرو کردن سایز ۳۶ پیدا کردید.

هیچ بعید نیست ، ماریان یکی از زنانی بود که در کلاس ها ما شرکت میکرد و حدود پنجاه سال داشت. او شعاری ساخته بود و مدام به خودگفت هیچ وقت برای رسیدن به سایز ۳۸ دیر نیست وقتی بالا رسید. به کمک پسرش ، مايكل ، یک شعار دیگر نوشت: سایز36 بودن سرخوشی واقعی است. پس از چند ماه ماریان به سایز ۳۶ رسید که هرگز حتی وقتی چهل و دو ساله بود فکر نمی کرد عملی و امکان پذیر باشد اغلب زنان سایز را به عنوان سایز لباس می شناسند ، در حالی که در مردان یعنی سایز کمربند.

بنابراین، شما آقای عزیزاگر دوست دارید کمربندتان ۴۶ ، ۴۴ یا هر رقم دیگری باشد، درنگ نکنید و هر سایزی که احساس بهتری به شما میدهد انتخاب کنید. استفاده از روش انتخاب دلخواه روش علمی خاصی برای رسیدن به سایز مناسب بدن نیست، اما برای ارزیابی ظاهرتان معیار خوبی است و ترازویی هم لازم ندارد. این روش برای افراد بسیار موثر است. حال قبل از این که سایز قطعی خود را انتخاب کنید باید درباره اندازه و نوع چهار چوب بدن یا همان اسکلت بندی خود آگاه شوید.

نوع اسکلت بندی سالیکه با آن متولد شده اید

روش علمی خاصی برای رسیدن به سایز مناسب بدن نیست

نوع اسکلت بندی بدن شما شاخص خوبی برای تعیین سایز لباس شما خواهد بود. اسکلت بدنی افراد به سه گروه کلی تقسیم می شود: بزرگ ، کوچک و متوسط. اسکلت بندی بدن انسان در طول زندگی تغییر نخواهد کرد ، همانطور که رنگ چشم هایش تغییر نمی کند. شما با داشتن هر نوع اسکلت بندی می توانید سایز مناسب بدن لباسی را بیابید که در آن احساس خوبی دارید .

زنی که استخوان بندی کوچک دارد ، می تواند لباس ها سایز کوچک تر انتخاب کند. برای او سایز ۳۶ ، ۳۸ و یا ۴۰ مناسب است. زنی که استخوان بندی متوسط دارد می تواند سایز ۳۸، ۴۰ یا ۴۲ را انتخاب کند و زنی که استخوان بندی درشت دارد می تواند نسبت به قد خود سایز ، ۴۰ یا ۴۴ را انتخاب کند. شاید سایز ۴۴ به نظرتان خیلی بزرگ بیاید ، اما ما کسانی را می شناسیم که در این سایز بسیار عالی ولاغر به نظرمی رسند.

دانستنی ها

برای تشخیص نوع استخوان بندی راه ساده ای وجود دارد. دست غالب خود را آماده کنید. (منظور راست دست یا چپ دست بودن است. )انگشت های شست و میانی را دور مچ آن دست حلقه کنید. اگر انگشت های تان روی هم در آمد ، در واقع استخوان بندی شما کوچک است.

اگر انگشت ها فقط توانستند همدیگر را لمس کنند استخوان بندی شما متوسط لباس بسیار کم است و اگر به هم نرسیدند استخوان بندی شما بزرگ است.در واقع ، سایزلباس بسیارکم اهمیت تر از آن است که خود را به زور در یک سایز کوچکتر جای دهید در حالی که می توانید در یک سایز بزرگتر سالم و متناسب به نظر برسید.

شاید در اخبار و مجله ها مد بشنوید که بعضی از هنرپیشه ها و ستاره ها معروف و محبوب سینما لباس سایز ۳۲ یا حتی ۳۰ می پوشند. شاید تعجب کنید که چطور ممکن است بعضی ها انقدر لاغر باشند. بسیاری از هنرپیشه ها و ستاره ها سینما که خوش عکس هستند استخوان بندی ها بسیار بسیار ظریفی دارند. اسکلت صورت آنها و همچنین اسکلت بدن شان خیلی کوچک است.

آنها می توانند لباس ها خیلی کوچک به تن کنند این افراد از لحاظ ژنتیکی غیرطبیعی  هستند و به هیچ وجه شبیه اغلب مردم عادی نیستند. نگران آنها نباشید موضوع مهم این است که شما ازلحاظ اسکلت بندی ای که با آن متولد شده اید راضی باشید و ازبهترین حالت آن استفاده کنید.

وزن چربی و ماهیچه متفاوت است

وزن چربی وماهیچه متفاوت است

یکی دیگراز عوامل مهم اندازه گیری سایز بدن میزان ، درصد چربی بدن است. هر چه درصد چربی بدن شما بالاتر باشد ، خطر ابتلا به بیماری ها وابسته به چاقی و اضافه وزن نیز بیشتر تهدید تان می کند. وقتی شما با اندازه گیری درصد چربی بدن خود به کلینیک یا مطب دکتر مراجعه می کنید ، دستگاه سه مقدار به شما میدهد: درصد آب ، درصد چربی و درصد ماهیچه. جمع این سه مقدار به ۱۰۰٪می رسد. فرض می کنیم که مقدار آب بدن همه ثابت و مقدار چربی و ماهیچه متغیر باشد. هر چه بیشتر ماهیچه داشته باشید ، چربی کمتری دارید و برعکس ، باید بدانید وزن ماهیچه سه برابر وزن چربی است. در زیر درصد چربی ایده آل برای افراد با سنین و جنس مختلف آمداست:

 • زنان:تا20سالگی 14تا 21 درصد
 • از20تا50سالگی 17تا27درصد
 • بالای 50 سال 20تا30درصد
 • مردان:تا20سالگی 9تا15درصد
 • از20تا50سالگی 14تا21درصد
 • بالای 50سالگی 19تا23 درصد

 باید بگوییم در اندازه گیری چربی بدن ، درصد پایین تر لزوما بهتر نیست . همه افراد باید برای سالم بودن حداقل مقداری چربی داشته باشند. چربی ها بعضی ارگان ها داخلی مانند کلیه را پوشش می دهند و از بدن در برابر هوای سرد محافظت می کنند. کمترین مقدار چربی توصیه شده برای خانم ها ٪۱۲ است و اگر خانمی کمتر از این مقدار چربی داشته باشد ممکن است عادت ماهیانه او متوقف شود. آقایان نیز باید برای سالم ماندن حداقل ۵%چربی داشته باشند.

باکم کردن وزن خود و اجرای حرکات بدنسازی ، درصد چربی بدن شما کاهش و حجم ماهیچه ها افزایش می یابد. ماهیچه بیشتر مزایای زیر را برای بدن دارد:

 • قدرت فیزیکی بیشتر
 • انرژی بیشتر
 • سوخت و ساز بالاتر
 • بافت ماهیچه ای زیباتر
 • اندام بهتر( برای مردان هیکل ماهیچه ای و برای زنان ظاهر متناسب)
 • وزن بالاتر روی ترازو اما در عین حال ظاهر لاغرتر
 • خطرات پایین تر ابتلا به بیماری های وابسته به چاقی و اضافه وزن

درصد چربی بالا به هیچ وجه برای بدن خوب نیست . اندوخته چربی بیشتر شما را در معرض ابتلا به دیابت و دیگر بیماری ها وابسته به چاقی مثل فشار خون ، تری گلیسرید بالا ، سندرم متابولیسم ، سرطان ایمنی و امراض قلبی قرار می دهد. علاوه بر آن ، شما از انرژی کمتر، سوخت و ساز کندتر و بدن گوشتالو رنج می برید.

اسرار لاغری برای رسیدن به سایز مناسب بدن

شما می توانید با انجام دادن ورزش ها قدرتی مثل وزنه برداری حداقل به مدت 6 ماه هفته ای ۲ تا ۳ ساعت درصد چربی بدن خود را تا ٪۱۰ کاهش دهید.

استفاده از روش اندازه گیری درصد چربی بدن برای تعیین سایز مناسب بدن می تواند تا حدی گمراه کننده باشد. باید به خاطر داشته باشید که این عامل فقط بخشی از کل تصویر است و تمام تصویر نیست . یکی از مراجعه کنندگان ما به نام سوزی ، فقط دارای اندوخته ی چربی ۱۹٪ و سایز لباس هایش نیز ۴۰ بود.

اما با وجود این ، دور کمرش حسابی پهن و ماهیچه هایش آنقدر بزرگ بود که نمی توانست لباس دلخواهش را بپوشد. سوزی به هیچ وجه هیکلش را دوست نداشت. شلوار جین هایش اندازه نمی شد و خلاصه با این که درصد چربی بدنش بالا نبود ، سایزش بزرگ تر از آن چیزی بود که می خواست. سوزی برای رفع این مشکل باید نحوه غذا خوردن و نوع ورزش خود را تغییر می داد. بنابراین ، درصد چربی را فقط به عنوان یکی از عوامل هدف خود در نظر بگیرید.

ارزیابی حرفه ای – شاخص توده بدنی و سایز مناسب بدن

کارشناسان تغذیه و بهداشت برای تشخیص اضافه وزن یا چاقی از عاملی به نام شاخص توده بدنی یا BMI استفاده می کنند.اگرBMI شما بین 24.9 تا 18.5 باشد ، وزن تان طبیعی است و درمحدود شاخص توده بدنی سالم هستید. اگر BMI شما از ۲۵ تا 29.9 باشد دارای اضافه وزن هستید. اگر BMI شما ۳۰ یا بالاتر باشد، چاق محسوب می شوید.

در صورتی که BMI شما زیر 18.5 باشد بسیار لاغرید باید یک پرده گوشت روی استخوان هایتان اضافه کنید!ممکن است شخصی که بدنسازی می کند ، مقدار زیادی ماهیچه داشته باشد و در محدوده ی BMI ۲۵ تا ۳۰ قرار بگیرد ، اما نه چاق به نظر برسد و نه حتی دارای اضافه وزن ، و جالب تر این که در معرض خطر هیچ یک از مشکلات وابسته به اضافه وزن نیز نباشد. دلیل این امر آن است که در فرمول شاخص توده بدنی نیامده است که وزن ماهیچه بیش از وزن چربی است.

بیشتر متخصصان تغذیه با تعدیل مقادیر BMI   با درنظر گرفتن تقسیم بندی ها وزن و سایز، برای زنان و مردان معیار سنجش متفاوت پیشنهاد می کنند. یکی از راه هایی که کارشناسان برای تشخیص میزان اضافه وزن از آن استفاده می کنند ، نسبت دور کمر به دور باسن است.

به این ترتیب که باریک ترین قسمت دور کمر و پهن ترین قسمت دور باسن را ندازه می گیرند؛ دور کمر را تقسیم به دور باسن می کنند؛ اگر مقدار به دست آمده به عدد ۱ یا بیشتر از آن بود ، اعلام می شود که فرد ضمن داشتن اضافه وزن ، در معرض خطرات جدی مثل دیابت ، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها نیز قرار دارد. برای تشخیص وزن مناسب ، این نسبت باید بر زنان کمتر از ۸۰/. و برای مردان کمتر از ۹۵/. باشد.

راه های رسیدن به سایز مناسب بدن

راه های رسیدن به سایزمناسب

اکنون متوجه ، شدید که می توانید وزن یا سایزآل خود را از راه ها مختلفی تعیین کنید. ما به طور معمول به افراد عادی استفاده از معیار سایز را برای هدف اولیه پیشنهاد می کنیم. منظور از معیار همان سایز شلوار جین ، سایز پیراهن یا سایز کمربند است که در واقع ، آنچه را که هر کس به نظر می رسد ، نشان می دهند.اگر چه با ترازو میانه خوبی نداریم، اما اگر خیلی مایلید وزن خود را بدانید ، می توانید هر چند وقت یک بار به وزنه هم سری بزنید.

اما اگر می خواهید روزی چند بار روی وزنه بروید و نوسانات وزنتان که امری اجتناب ناپذیر است موجب نوسانات روحی تان بشود ، به طور جدی از وزنه دوری کنید و همان شلوار جین محبوبتان را معیار خود قرار دهید. کم کردن ذخیره چربی بدن نیز هدف بسیار خوبی است ، اما احتمال دارد نتوانید نتایج آن را به وضوح ببینید یا اندازه گیری کنید.

با انجام دادن مداوم و منظم ورزش ها قدرتی درصد چربی تا حد زیادی کاهش و در عوض میزان ماهیچه ها افزایش می یابند. شاید نتوانید به راحتی این تغییرات را اندازه گیری کنید ، ولی شما واقعیت را می دانید و می توانید آن را ببینید و احساس کنید. لذت آن بسی بیشتر است.با همه آنچه گفته شد ، ما شما را تشویق می کنیم که هدف یا اهدافی برای خود تعیین کنید.

این اهداف نباید فقط مقصد سفر شما باشند ، بلکه باید همسفرتان نیز باشند. به آنها به چشم دوستان خود نگاه کنید ، نه دشمنان تان و با خوش بینی و قاطعیت آنها را در آغوش بگیرید.. اما اکنون فقط کافی است تصور کنید به اهداف خود رسیده اید. اکنون زمان آن است که اهداف خود را بنویسید ما توصیه میکنیم که  سایز دلخواه شلوار جین و درصد چربی دلخواه خود را طبق سنجش کاهش وزن در فهرست خود بیاورید.

اهداف کاهش وزن و سایز مناسب بدن

 • سایز دلخواه شلوار جین من .. است.
 • مقدار چربی دلخواه بدن من.. است.
 • سایز دلخواه لباس یا کمربند من .. است.
 • BMI دلخواه من ..است. وزن دلخواه من..است.
 • من ترجیح می دهم با استفاده از معیار.. هدف کاهش وزن تعیین کنم.

حداقل نکاتی که برای رسیدن به سایز مناسب بدن بايد بدانيد:

 • سایز مناسب بدن شما سایزی است که می خواهید ؛ همان سایزی که بیشترین انرژی و بهترین احساس را به شما می دهد
 • همه روش ها تعیین سایز مناسب بدن مزایا و معایبی دارند
 • سایز مناسب بدن خود را با استفاده از روشی ساده انتخاب کنید و بر آن تمرکز کنید
 • همواره به خود بگویید که اکنون در سایز مناسب بدن خود هستید و آن راباور کنید
دسته بندی سبک زندگی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت