تهیه غذا در خام گیاه خواری

کاربر 27کاربر 27
1,682 بازدید
طرز تهیه غذا در خام گیاه خواری

در این مطلب لازم دانستیم طرز تهیه غذا برای خام گیاه خواری را آموزش دهیم تا برای خام گیاه خواران طبخ غذا راحت تر باشد.

تهیه غذا در خام گیاه خواری – ماست و خیار

مقداری نارگیل یا بادام خام پوست گرفته را در کمی آب و ۳ یا ۲ قاشق سوپ خوری آب لیموی تازه در مخلوط کن بریزید تا به صورت شیره نسبتا غلیظی درآید سپس خیار با پوست، پیاز و سیر و مقدار کمی نیز نعناع، شوید و پیازچه را خرد کرده و به مقدار لازم نمک و فلفل و دارچین و مقدار کمی کاکوتی و گل پر به آن افزوده پس از سرد شدن در یخچال صرف شود.

طرز تهیه غذا در خام گیاه خواری- نان

آرد سبوس دار را در قدری آب و کمی نمک خوب مالش دهید تا به صورت خمیر برای پهن شدن آماده گردد. خمیر را به قطعات کوچک تر قسمت کرده و هر قطعه را روی تخته صاف با مقداری آرد که از چسبندگی آن به تخته جلوگیری کند قرار دهید و قدری آرد نیز بر روی خمیر پاشیده شود سپس با وردنه به صورت نان نازک درآورید و با کارد آن را به شکل چهارگوش ببرید و بعد از نیمه خشک شدن در قابلمه دردار در یخچال با مکان خشک نگه داری شود تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

نان روغنی

طرز تهیه نان روغنی در خام گیاه خواری

گندم جوانه زده را دو بار چرخ می کنیم، مقداری روغن زیتون و کمی نمک به آن اضافه کرده و خوب مالش می دهیم تا به صورت خمیربرای پهن شدن آماده گردد. چنانچه خمیر شل بشود قدری آرد به آن اضافه می کنیم خمیر را به قطعات کوچک تر قسمت کرده و هر قطعه را روی تخته صاف یا سینی قرار دهید و برای جلوگیری از چسبندگی خمیر به تخته باید مقداری آرد روی تخته ریخته شود سپس خمیر را به شکل های مختلف مثلا به اندازه یک نعلبکی و به ضخامت نیم سانتی متر در آورده و در آفتاب خشک می کنیم به این نان می شود کمی کشمش هم مخلوط نمود.

طرز تهیه غذا در خام گیاه خواری- کتلت برای ۶ نفر

مغز گردوی نیمه کوب ۶ پیمانه پلوپزی، سبزیجات (تره، جعفری، گشنیز به مقدار مساوی و مقدار شوید قدری بیشتر از سبزیجات دیگر) و مقدار کمی سبزی های معط (نعناع، مرزه، ترخون و ریحان) که بعد از خرد کردن برای هر نفر ۱/۵ پیمانه، ۳ یا ۲ عدد پیاز متوسط ، سیر به اندازه دلخواه، نمک و فلفل و دارچین و زردچوبه و روغن زیتون خالص به اندازه کافی و کاکوتی به مقدار کم(حدود یک قاشق چای خوری) چنانچه مقدار روغن زیتون زیاد شود مایه کتلت شل می شود که در این صورت بایستی مقداری به مغز گردو اضافه نمود، مغز ۶ عدد لیمو عمانی و زرشک ۶ قاشق غذاخوری، مقدار لازم سماق قرمز.

طرز تهیه: مغز گردو و مغز لیمو عمانی را پس از چرخ کردن با سبزیجات و پیاز و سیر خورد شده و سایر مواد با هم مخلوط کنید سپس روی تخته یا سینی به شکل گرد در آورده و بعد از آغشته کردن در سماق نرم و قرمز به صورت کتلت درآورید، در دیس گذاشته و اطراف آن را با سبزیجات مناسب(تربچه و جعفری) تزئین کنید بعد از سرد شدن در یخچال سر سفره بیاورید.

تهیه غذا در خام گیاه خواری – کباب برای یک نفر

مغز گردوی نیمه کوب یک پیمانه پلوپزی، سبزی(تره، جعفری، گشنیز به مقدار مساوی ولی اندازه شوید قدری بیشتر)، سبزیجات معطر، نعناع، مرزه، تربچه، ترخون و به مقدار خیلی کم کاکوتی که کلا ۱/۵ پیمانه بشود، مغز لیمو عمانی ۲ عدد، ۱/۴فلفل دلمه ای، زرشک یک قاشق غذاخوری، پیاز و سیر به اندازه دلخواه، نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین به مقدار لازم، زیره سیاه خیلی کم، روغن زیتون به مقدار دلخواه ولی نه خیلی زیاد که مایه کباب را شل کند.

طرز تهیه: مغز گردو و مغز لیمو عمانی و ۱/۴ از فلفل دلمه را چرخ کرده، سبزی های خرد شده و بقیه مواد را با آن مخلوط کنید و آن ها را خوب مالش دهید تا مایه کاملا چسبندگی پیدا کند.مایه کباب آماده شده را به تکه های کوچک قسمت کرده و هر تکه را در سماق نرم قرمز غلطانده سپس دست را مرطوب می کنید و هر تکه را به سیخ می کشید و با انگشت کمی فشار می دهید تا مایه به سیخ بچسبد و سطح آن صاف شود، کباب آماده است آن را در دیس چیده و سس آن را آب پیاز مخلوط با آب لیمو و روغن زیتون و کمی گرد فلفل به مقدار یک قاشق سوپ خوری قرار دهید که این مقدار برای چاشنی دو سه عدد سیخ کباب کافی است برای تزئین اطراف دیس هم چند برگ ریحان و یا چند حلقه پیاز و چند برگ جعفری بگذارید.

کوفته برای ۶ نفر

طرز تهیه کوفته برای خام گیاه خواران

مغز گردوی نیمه کوب ۶ پیمانه، سبزی(تره، جعفری، گشنیز به مقدار مساوی ولی اندازه شوید قدری بیشتر بشود)، سبزی های معطر(نعناع، مرزه، ترخون به مقدار کمتر) که پس از خرد شدن برای هر نفر ۱/۵ پیمانه، مغز لیمو عمانی ۸ یا ۷ عدد، زرشک برای هر نفر یک قاشق غذاخوری، فلفل دلمه ای یک عدد، پیاز متوسط ۴ عدد و سیر به اندازه دلخواه، روغن زیتون به اندازه لازم نمک و فلفل، زردچوبه و دارچین به مقدار لازم و کاکوتی یک قاشق سوپ خوری و زیره سیاه نرم شده یک قاشق چای خوری.

طرز تهیه: مغز گردو با مغز لیمو عمانی و فلفل دلمه ای را چرخ کرده، سبزیجات و پیاز و سیر خرد شده را با آن مخلوط و بقیه مواد را به آن افزوده و مایه را با دست خوب مالش می دهید تا جا بیفتد. کوفته ها را به اندازه دلخواه در می آورید و در دیس قرار داده و اطراف آن را با حلقه های خیار و سبزی های معطر تزیین می کنید و بعد از سرد شدن در یخچال سر سفره می آورید.

دلمه پیاز برای ۳ نفر

پیاز شیرین متوسط ۶ عدد، برگ و ساقه کرفس ریز ریز شده ۳ قاشق سوپ خوری، روغن زیتون ۳ قاشق سوپ خوری، گردوی کوبیده یک فنجان، گوشت گوجه فرنگی نیم فنجان، گرد آویشن یک گرد (محتوی دو انگشت)، آب گوجه فرنگی تازه ۲/۳ فنجان، نمک و فلفل و دارچین به مقدار لازم.

 طرز تهیه دلمه پیاز: پیازها را دایره وار به اندازه یک ۵ ریالی برمی داریم و داخل آن را با نوک کارد خالی می کنیم طوری که سوراخ نشود و فقط دو یا سه لایه از آن باقی بماند و آن چه از وسط پیازها در آورده اید ریز ریز کنید که مقدار آن به اندازه یک فنجان کوچک شود سپس تمام مواد این دلمه را با هم مخلوط و آن ها را خوب مالش دهید بعد داخل پیازها را از این مایع آماده شده پر کرده و در آن را می گذاریم بعد از گذاشتن در دیس آب گوجه فرنگی روی آن ها بریزید.

دلمه برگ کاهو برای ۶ نفر

برگ کاهوی سالم و نرم به اندازه لازم، گردوی نیمه کوب ۶ پیمانه، مغز لیمو عمانی ۸ یا ۷ عدد، سبزی(تره، جعفری، گشنیز به مقدار مساوی و اندازه شوید قدری بیشتر)، سبزی های معطر(نعناع، مرزه، کمی ریحان و تربچه به مقدار کم) که پس از خرد کردن برای هر نفر یک پیمانه بشود، یک عدد فلفل دلمه ای، نمک و فلفل و دارچین و زردچوبه به مقدار لازم و کاکوتی به مقدار کم(یک قاشق قهوه خوری)، روغن زیتون به مقدار لازم.

طرز تهیه: مغز گردو با مغز لیمو عمانی و فلفل دلمه ای را چرخ می کنید، سبزیجات را خرد و تمام مواد بالا را در مایه چرخ کرده مخلوط و آن ها را مالش می دهید سپس مواد را در برگ های سبز و سالم کاهو پیچیده و در دیس گذاشته و روی آن ها آب لیمو مخلوط در آب چغندر به مقدار ۳ یا ۲ قاشق غذاخوری بریزید و با تربچه آن را تزیین نمایید.

مغز گردوی نیمه کوب برای هر نفر ۱/۲ پیمانه، ۶ عدد گوجه فرنگی درشت و سفت، زرشک ۶ قاشق سوپ خوری، فلفل دلمه ای یک عدد، سبزی(تره، جعفری، گشنیز به مقدار مساوی و شوید قدری بیشتر)، سبزی های معطر، نعناع، مرزه، ترخون و کاکوتی به مقدار کم که پس از خرد کردن سبزیجات مقدار آن برای هر نفر یک پیمانه بشود، نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین به مقدار لازم و یک قاشق قهوه خوری زیره سیاه نرم شده، روغن زیتون به اندازه دلخواه.

دلمه گوجه فرنگی برای ۶ نفر

طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی برا خام گیاه خواران

طرز تهیه: ته گوجه فرنگی ها را می بریم تا پس از پر کردن داخل آن ها، درپوشی برای آن ها باشد. مغز گردو و یک عدد فلفل دلمه ای را با زرشک چرخ کنید و بقیه مواد را نیز داخل آن کرده و خوب مالش بدهید سپس با مایه آماده شده به وسیله قاشق کوچک داخل گوجه فرنگی های خالی را پر کنید و در پوش آن را بگذارید و در دیس چیده و اطراف آن را با برگ های کاهو و حلقه های خیار تزئین کرده و پس از سرد شدن در یخچال آن را سر سفره بیاورید.

طرز تهیه غذا در خام گیاه خواری- خوراک قارچ

هر عدد قارچ را به ۳ یا ۲ تکه تقسیم کرده و چندین بار در ظرف پر از آب می ریزیم و می شوئیم تا شن های ریز داخل قارچ کاملا پاک شود. بعد در آبکش می ریزیم تا آب آن کاملا خارج شود.

طرز تهیه: ساقه های نازک و لطیف کرفس را بعد از شستن به قطعات کوچک خرد می کنیم و آن ها را در دیس می چینیم، بعد قارچ ها را روی آن قرار می دهیم سپس سس گوجه فرنگی فراوان روی آن ها می ریزیم بعد از سرد شدن در یخچال خوراک قارچ را سر سفره می آوریم.

غذای درختی به نام آووکادو

آووکادو دارای پروتئین از نوع گوشت، مواد چربی و ویتامین ها و املاح معدنی با طعم گردو می باشد. به حق می توان گفت آووکادو به تنهایی غذای کاملی است.

۱/۴ وزن این میوه مرکب از مواد چربی است که می توان آن را بر روی نان مالیده و خورد، آووکادو را که خوب رسیده باشد بتراشید و چند قطره آب لیمو در آن ریخته و با گیاهان معطر آن را چاشنی زده و به عنوان پیش غذا صرف کنید یا آن را در سالادهای سبزی و میوه مخلوط کنید. آووکادو را باید با کارد نصف کرده و بعد از خارج کردن تخم آن در گودی آووکادو یا در هر یک از نصف ها کمی آب لیمو و ادویه ریخته صرف نمود.

کاچی

طرز تهیه کاچی برای خام گیاه خواران

غذایی است ساده ولی پر انرژی مخصوصا در روزهای گرم تابستان بسیار دلچسب است.

طرز تهیه: مقداری انگور قرمز رنگ بدون دانه را در مخلوط کن به صورت پوره درآورده و در بشقاب گود می ریزید و آن را با مقداری دارچین نرم تزئین می کنید و بعد از سرد شدن در یخچال و یا با اضافه کردن تکه های یخ در آن میل نمایید.

تهیه غذا در خام گیاه خواری – شله زرد

برنج آسیاب شده ۳۵۰ گرم، کتیرای ورقی ۲ قاشق سوپ خوری، گلاب ۲ قاشق سوپ خوری، مقدار دلخواه عسل یا شیره خرما، مقدار لازم زعفران، آب حدود ۱/۵ لیتر، دارچین به اندازه لازم.

طرز تهیه:(قبلا زعفران را در مقداری آب حل می کنند.) برنج آسیاب شده را با آب، گلاب، عسل، کتیرا(کتیرا را ۳ یا ۴ ساعت قبل در مقداری آب خیس می کنیم تا متورم شود) و زعفران در مخلوط کن می ریزید و خوب به هم می زنید چنانچه غلظت آن طبق دلخواه بود آن را در بشقاب گرد می ریزید و رویش را با مقداری دارچین تزئین می کنید و پس از سرد شدن در یخچال سر سفره می آورید.

یک نوع خوراک برای سه نفر

مغز گردوی نیمه کوب ۲ پیمانه، مغز لیمو عمانی 3 عدد، نخود فرنگی سه قاشق سوپ خوری، فلفل دلمه ای یک عدد(چنانچه از لیمو عمانی استفاده نشود از گوجه فرنگی های درشت حدود ۶ یا ۵ عدد استفاده نمایید)، سبزی (تره، جعفری، گشنیز به مقدار مساوی و شوید قدری بیشتر)، چند عدد تربچه نقلی یا نصف ترب سیاه، ساقه و برگ کرفس به مقدار کم، سبزی های معطر، نعناع، مرزه، ترخون و کاکوتی به مقدار کم که بعد از خرد کردن تمام سبزیجات اندازه آن برای ۳ نفر۶ یا ۵ پیمانه بشود، زرشک 3 قاشق غذاخوری نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین به مقدار لازم، روغن زیتون به مقدار لازم، زیره سیاه یک قاشق مرباخوری.

این طرز تهیه: مغز گردو مغز لیمو عمانی و فلفل دلمه ای را چرخ کنید نخود فرنگی خرد شده را با سبزیجات خرد شده و تمام مواد بالا را در مایه چرخ شده مخلوط کرده و در آخر به اندازه ی فنجان آب لیمو و فنجان آب چغندر قرمز را که قبلا آماده کرده اید به این مخلوط اضافه و بعد از خنک شدن در یخچال سر سفره آورده شود. غلظت این غذا بستگی به سلیقه هر کسی دارد ممکن است با افزودن مایعات آن را رقیق تر کرد.

طرز تهیه غذا در خام گیاه خواری- خوراک مغز گردو با انجیر خشک

طرز تهیه غذا برای خام گیاه خواران

انجیرها را از یکی دو شب قبل در مقداری آب سرد خیس می کنید تا شیره غلیظی بیندازد، چند ساعت قبل از صرف آن مغز گردو را هم به آن اضافه می کنید. مقدار مغز گردو برای هر نفر۱/۲ فنجان در یک فنجان انجیر است. غذای ساده ولی پر انرژی است.

نان گردویی با مرزه برای ۲نفر

گردو یا فندق کوبیده ۱/۴ فنجان، کرفس خرد شده یک فنجان، جعفری خرد شده ۱/۳ فنجان، گوشت گوجه فرنگی که آب آن گرفته شده باشد یک فنجان، پیاز ریز ریز شده ۱/۲ فنجان، نمک یک قاشق غذاخوری، مرزه نیم قاشق قهوه خوری.

طرز تهیه: گردو یا فندق کوبیده و آسیا شده را با جعفری، کرفس، گوجه فرنگی و پیاز مخلوط می کنید بقیه مواد باقی مانده را به آن اضافه کرده بعد آن را در قالب کیکی که در روغن زیتون و آرد سبوس دار به آن زده اید بریزید و آن را در آفتاب و یا در جای گرم خانه قرار دهید تا نان سفت شود و به آسانی از قالب درآید. باید آن را با سس گوجه فرنگی به سر میز غذا بیاورید.

دسته بندی خام گیاهخواری
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت