فسفر

198
فسفر

فسفر

علامت شیمیایی فسفر P و وزن اتمی آن ۳۰/۹ است. در بدن به شكل فسفات (ترکیب شده با اکسیژن) وجود دارد و یکی از اجزای تشکیل دهنده تمام گیاهان و یاخته های حیوانی است.

از آنجا که میزان ورود آن به بدن روزانه ۱/۵ – ۲ گرم از طریق انواع غذاهاست، ابتلا به کمبود فسفر بعید به نظر می رسد.

ورود زیاد آن ممکن است از فسفات نوشابه ها، غذاهای فرایند شده و خوراکی های تفننی باشد.

فسفر

چگونگی توزیع

فسفر یک فرد با وزن ۷۰ کیلو گرم ۵۵۰ – ۷۷۰ گرم از آن را دارد که ۹۰٪ آن در استخوان و دندان به شکل فسفات کلسیم وجود دارد.

(هیدروکسی آپاتیت) عضلات (۹٪) و اعصاب (۱٪) كل فسفر بدن را تشکیل می دهند.

جذب

جذب آن از مواد غذایی، وابسته به ویتامین د است و از خون به استخوان منتقل می شود.

ارتباط فسفر با کلسیم

برخلاف گذشته که معتقد بودند، جذب کلسیم وابسته به مقدار فسفر رژیم غذایی است، در حال حاضر عقیده دارند که ارتباط بین کلسیم و فسفر در رژیم غذایی مهم نیست.

اگرچه به دلیل نسبت کلسیم به فسفر در شیر انسان که ۲ به ۱ است، شیر انسان برای شیر خوار مناسب تر است، تا شیر گاو که در آن این نسبت۱/۲ به ۱ است. در شیر خشک نسبت این دو به مقدار مطلوب ۲ به ۱ رسانده شده است و سطح هر دو ماده معدنی نسبت به مقدار موجود آن در شیر انسان کاهش داده شده است.

اعمال

فسفر تنها به شکل فسفات در بدن از طرق زیر عمل می کند: از اجزای ساختمانی استخوانها و دندانهاست، تولید انرژی، در سوزاندن قند نقش دارد و به عنوان پیش ساز بسیاری از آنزیم ها، به عنوان فعال کننده ویتامین ب کمپلکس، کمک به جذب اجزای سازنده رژیم غذایی، حفظ حالت قلیایی خون ( ۷/۴۱- ۷/۳۹= PH)، به عنوان جزئی از ریبونوکلئیک (RNA) و دی اکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) می کند.

کاربرد های درمانی

کمبود فسفات ایجاد بیماری می کند که باید توسط پزشک درمان شود. تجویز فسفر تکمیلی سبب می شود که اطمینان یابیم میزان آن در رژیم غذایی مناسب است و همین طور برای تجويز فسفر تکمیلی می توان از انواع فهرست شده در زیر استفاده کرد.

مواد تکمیلی فسفر

نشانه ها و علائم کمبود

١. ناتوانی؛ ۲. از دست دادن اشتها؛ ۳. ضعف؛ ۴. درد استخوانی ۵. سختی مفاصل؛ ۶. ناخوشی عمومی؛ ۷. نرمی استخوان از تحریک پذیری؛ ۹. بی حسی؛ ۱۰. غمگینی و خشونت؛ ۱۱ اختلالات گفتاری؛ ۱۲. لرزش؛ ۱۳.گیجی ذهنی.

دریافت بیش از حد

علائم مصرف بیش از حد رسوب کلسیم در اندام ها و بافت های نرم، جلوگیری از جذب آهن، کلسیم، منیزیم و روی است.

کمبود

چون در تمام غذاها به وفور وجود دارد، کمبود آن بعید به نظر می رسد. ولی بسیاری از عوامل طبی می تواند سطح فسفات خون را پایین بیاورد.

اثرات کمبود

کاهش طول عمر گویچه (ایجاد کم خونی)، تولید گویچه های سفید غیر طبیعی که منجر به کاهش مقاومت در برابر عفونت می شود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید