حلق و مری و مشکلات مربوطه به این ناحیه

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
2,971 بازدید

حلق در عقب دهان قرار دارد و مری که راه عبور غذا است به یکدیگر مربوط می شوند. هم چنین به وسیله ی حفرات بین نای و نایژه که راه عبور هوا هستند به یکدیگر ارتباط پیدا می کنند.

معمولا باید از حلق، یا غذا عبور کند یا هوا، به خاطر این عمل است که هنگام بلع و فرو رفتن غذا در همان لحظه تنفس قطع می گردد.

برای اینکه غذا یا خوراکی قابل بلع وارد نای نشود زبان به کام (سقف دهان) می چسبد و راه دهان را می بندد، زبان کوچک بالا می آید و راه بینی را مسدود می سازد و دریچه ی نای روی حنجره خم می شود و راه نای را سد میکند.

نحوه کارکرد حلق

در این هنگام ماهیچه های حلق به لقمه فشار می آورند و آن را در مری که تنها راه باقیمانده است وارد می کنند.

اگر در موقع بلع غذا، در اثر خنده یا صحبت کردن راه های هوا باز شود ذرات غذا ممکن است وارد نای گردد و موجب سرفه های شدید و پی در پی شود، حتی ممکن است شخص را تلف کند.

برای این امر در اسلام دستور است که در موقع غذا خوردن صحبت کردن مکروه است. ولی از آنجا که خالق بشر، رحمانیتش عام است، در این مکان ماموری گماشته به نام سرفه که او در آن هنگام فورا مشغول انجام ماموریت خود می گردد و سرفه های پی در پی و بسیار شدید ایجاد می کند تا آن ذره ی خوراکی وارد شده را به بیرون پرتاب کند و تا کاملا خارج نگردد سرفه آرام نخواهد شد.

نای یا خرخره

نای لوله ای است حدودا به طول ۱۲ سانتی متر که قسمت عقب آن مسطح می باشد. نای برخلاف مری همیشه باز است. زیرا در داخل آن غضروفی دارد که نمی گذارد بسته شود. در داخل نای غده های کوچکی وجود دارد که مایع نرم و لزجی از آنها ترشح می شود تا درون نای همیشه مرطوب بماند.

ولی در مواقع زکام این غده ها مایع اولیه خود را از دست میدهند و مبدل می شوند به مایع غلیظ که به مرور جمع شده و اخلاط سینه را تشکیل می دهد. در سطح نای مژه های نازکی وجود دارد که دایما از پایین به بالا حرکت و ترشحات غده ها را به طرف حلق هدایت می کنند.

نای در قسمت پایین به دو شاخه تقسیم می شود که هر شاخه را یک نایژه نامیده اند، هر نایژه درون یک شش وارد می شود و مانند درخت به شاخه های بسیار زیادی منشعب می گردد.

آخرین انشعاب نایژه ها بسیار نازک می شوند و حدود نیم میلی متر قطر دارند، آنها وارد کیسه های کوچکی می شوند که به آنها کیسه های هوایی می گویند. دیواره های کیسه های هوایی بسیار چین خورده است و از کاغذهای زرورقی هم نازکتر هستند و تعداد آنها را به یک میلیون عدد تخمین زده اند.

صوت و صدا

صوت و صدا

عبور و جریان هوا در لوله های نای، تارآواهای خشک نای را مرتعش میکند و از این رو ارتعاش صدا تولید می گردد. از آنجا که ساختمان تارآوا در سلسله بشر مختلف می باشد، صدای حاصل از آن هم متفاوت خواهد بود.

به طوری که بعضی صداها نرم، بعضی خشن، بعضی کلفت و بعضی نازک می باشند. صدای اغلب بانوان (جنس مونث) آرام، نرم و نازک می باشد. علت آن همان اختلاف تارهای آوا خواهد بود. بیماری ها و تغییرات ناگهانی خشک نای طنین صدا را تغییر می دهد.

در ورم خشک نای و لوله ی نای، صدا کلفت یا خشن و در ورم نزله این عضو، صدا به کلی قطع خواهد شد.

ولی تغییر مهم و قابل ملاحظه ی آن در بیماری های گریپ شدید و سرما خوردگی سخت و برونشیت و زکام و لوزه و لوزتین بسیار مشهود است. اگر نای و تارآواها مبتلا به فلج خشک نای گردد، صدا به طور کلی قطع خواهد شد.

حنجره از تارهای صوتی و تیروعید و غضروف های حلقوی که به وسیله رباط ها متصل می باشند، تشکیل شده است. این قسمت در گردن و بالای نای قرار گرفته است.

بلع و اقسام آن

به طور کلی بلع بر سه قسم است: ۱- بلع دهانی، ۲۔ بلع حلقی، ۳- بلع مری

١- بلع دهان:

در بلع دهانی غذای جویده شده به وسیله ی دندان ها با کمک بزاق (آب دهان) مرطوب و خمیر می گردد و هنگامی که آماده ی پایین رفتن شد آن را تحویل دستگاه بلع حلقی میدهد.

۲- بلع حلقی:

در بلع حلقی پس از آنکه غذا جویده شده و نرم و مرطوب گردید، قومی جاذبه لقمه را از فضای دهان جذب و وارد حلق می نماید.

حلق هم در این جا ماموریت خود را انجام داده و غذا را تحویل دستگاه مری می دهد. اما باید بدانید که در اینجا همین قومی جاذبه اگر از کار باز ایستد و عمل خود را نتواند انجام دهد حتی یک قطره آب هم از گلو پایین نخواهد رفت.

٣- بلع مری:

٣- بلع مری:

در بلع مری بر اثر انقباضات ماهیچه های حلقوی و طولی که متناوب صورت می گیرد، به مرور و به ترتیب غذا به طرف معده رانده می شود، این حرکت تدریجی مری را حرکت دودی هم می نامند.

حنجره در بالای نای قرار دارد و محل تولید صدا می باشد و درون حنجره تیغه های گوشتی مخصوصی به نام طناب های صوتی وجود دارد.

حرکت تارهای صوتی تارهای صوتی در هنگام تنفس باز باقی می مانند اما در هنگام صحبت به یکدیگر می چسبند و هنگام عبور هوا میلرزند. صداها براساس مکان تارهای صوتی تغییر می کنند.

خمیازه

خمیازه عبارت است از یک دم ملایم و طولانی که غالبا در مواقع گرسنگی، خستگی، کسلی، کم خوابی، بی خوابی و گاهی در اثر بیماری های معده و روده و بعضی مواقع در بروز و ظهور تب مخصوصا تب های سه یک و تب مالاریا ایجاد خواهد شد.

بعضی اوقات با مشاهده ی خمیازه ی دیگران یا به زبان آوردن نام خمیازه و این گونه موارد نیز خمیازه بروز می کند.

اشخاص مبتلا به دود یا چای یا موادمخدر نیز اگر از ساعت های معمولی همیشگی دود یا چای یا مصرف مواد آنها دیر شود مرتبا شروع به خمیازه می نمایند.

هنگام خمیازه دهان باز یا نیمه باز و گاهی دستها به عقب و سینه حالت کشیدگی و باز شدن پیدا می کند و حرکت غیر عادی به شخص دست میدهد.

علاج خمیازه را فقط باید به وسیله ی همان نوع که عارض شده است معالجه کرد. یعنی اگر در اثر دیر رسیدن دود یا چای یا مواد دیگر ایجاد شده است باید با مصرف دود یا نوشیدن چای و رساندن مورفین یا کوکائین یا نیکوتین و غیره به بدن جبران کرد تا خمیازه برطرف گردد و دیگر تکرار نشود.

یا اگر در اثر خستگی باشد باید با خوابیدن یا دراز کشیدن و استراحت آن را برطرف کرد، یا اگر مقدمه ی تب باشد کپسول عصاره ی کنکینا یا عصاره ی بید یا آن چه که پزشک تجویز کرده است را میل فرمایید تا از کشیدن خمیازه نجات یابید.

عطسه

حلق -1

عطسه عبارت است از بازدم سریع و مقطع غیرارادی که در نتیجه ی تحریک مخاط بینی در اثر زکام، برونشیت، سرماخوردگی، گرد و غبار یا نگاه کردن ناگهانی در نور خورشید با تحریکات بینی حاصل میگردد.

عطسه در انسان، میمون، سگ و گوسفند مشاهده میشود و در سایر حیوانات و جانوران ملاحظه نشده است.

درد گردن این قسمت در مقایسه با سایر قسمت های ستون فقرات از حمایت کمتری برخوردار بوده و به این جهت در مقابل صدمات و اختلالات، مستعدتر و آسیب پذیرتر است.

گردن درد همانند کمر درد ممکن است در نتیجه ی اختلالات و وضعیت های غیر عادی عضلات، رباطات و اعصاب باشد و همین طور ممکن است ناشی از وضعیت های غیر عادی در مفصل ها و استخوان ها باشد.

عللی که به طور شایع باعث درد در این ناحیه می شود، عبارتند از: بیماری آرتروز استخوانی آرتروز شبه روماتیسمی و تحلیل و تخریب اجزا گردن

هم چنین جراحت های حاصل از ضربه یا تکان شدید، سقوط و حوادث ورزشی نیز می توانند خسارت های واقعی به گردن وارد سازند.

ممکن است گردن گاهی در اثر بلند و کوتاه شدن زیر سر هنگام خواب ناراحت شده و احساس ناراحتی و کمی درد کند، یا در اثر یکنواخت نگه داشتن سریا سرمازدگی و یا علل دیگری احساس خشکیدگی و درد کند و در اثر آن انسان نتواند سر و گردن را به جانب چپ یا راست بگرداند.

برای درمان صحیح، استفاده از برنامه ی مناسب جهت بازگشت سلامتی، اساسی ترین موضوع تشخیص صحیح است.

داروهای مورد استفاده معمولا شامل: آسپرین، یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی از قبیل آیبوپروفن و یا سایر داروهای ضددرد و داروهای شل کننده عضلات هستند.

ضمنا اگر به گردن درد دچار شدید بهتر آن است که شیر، فرنی، شیربرنج، آش های ساده بیشتر میل کنید و از خوردن آب یخ، دوغ، بستنی، شربت آلات خودداری کنید تا به کلی مجاری تنفس و گردن از حالت التهاب و ناراحتی بیرون آمده و راحت شود.

در چنین مواقع می توانید روغن خاکستری یا روغن گل به گردن بمالید و با دست آرام و نرم مالش داده تا رگ های روی هم رفته از یکدیگر جدا شوند بعد یک پارچه یا دستمال یا شال را گرم کرده و به دور گردن ببندید تا نرم شده و به حالت طبیعی اولیه باز گردد.

صبح ناشتا و قبل از صرف صبحانه شخص دیگری بعد از چرب کردن گردن با انگشت سبابه، وسط گردن را آرام مالش داده و به جانب بالا و پایین و چپ و راست بگرداند و لاله های گوش را گرفته به جانب بالا بکشد و بعد گردن را در بین کف دستها قرار داده و به جانب چپ و راست محکم و با سرعت تکان دهد تا رگ ها به جای خود باز گردند و درد گردن آرام شود.

شست خود را در وسط سق یعنی سقف دهان گذارده و چندین بار خرنش بکشید یعنی صدا را به حالتی بالا دهید که فشار بر گلو واقع شده و رگها جابه جا شوند تا درد گردن بهبود یابد.

برگ های آویشن تازه را خورد کرده و بدون آب در ظرفی سربسته ریخته و بپزید و بعد داخل گاز یا پارچه ای تمیز بپیچید و تا گرم است روی گردن بگذارید.

گرفتگی صدا

گرفتگی صدا

حنجره وظیفه ی تولید صدا را برعهده دارد. صدا هنگام عبور هوای ریه ها از بین دو نوار فیبری داخل حنجره که تارهای صوتی نامیده می شوند، به وجود می آید.

صداهای تولید شده توسط نوسان تارها که به وسیله ی زبان و دهان صورت می گیرد به شکل کلام در می آید.

غده های کوچک و غیر سرطانی بر روی تارهای صوتی وجود دارد که باعث گرفتگی صدا می شود. این بیماری در پسران و زنان بالغ رایج تر است.

استفاده ی بیش از حد از صدا می تواند خطرساز باشد. فشار دایم روی تارهای صوتی گاهی اوقات باعث به وجود آمدن گره های خاکستری رنگ کوچک بر روی تارهای صوتی حنجره می گردد.

اندازه ی این گره ها از نوک سوزن تا یک دانه انگور متفاوت است. اینها گاهی باعث ایجاد ضایعه بر روی تارهای صوتی می گردند. این حالت در افرادی که بیش از حد از صدای خود برای مدت طولانی استفاده میکنند به وجود می آید.

برای مثال خوانندگان و معلمان ممکن است دچار این بیماری شوند. نوشیدن الکل و سیگار کشیدن علایم را تشدید می کنند.

گره ها گاهی اوقات در کودکان پر سروصدا به خصوص پسران بروز می کنند. علایم شامل افزایش گرفتگی صدا که به طور ناگهانی یا تدریجی به وجود می آید و از دست دادن ناگهانی صدا می باشند.

اگر بیش از ۲ هفته بیماری طول بکشد بایستی شما با پزشک مشورت کنید. چون بعضی انواع سرطان حنجره نیز همین علایم را دارند.

درمان گرفتگی صدا در طب سنتی

 • در صورت بروز این مشکل بایستی از حرف زدن بلند، فریاد کشیدن، خوراکی های سرد، ترش و محرک منجمله انواع فلفل و ادویه جات کاملا خودداری کنید.
 • بیشتر از مایعات گرم، آش جو، سوپ جو و کدو و گوشت مرغ، هویج، زردک، کلم پخته، شلغم، آب هویج خام با شیر و تمرهندی، مویز با انجیر، بامیه، تخم کرفس، جوشانده ی سه پستان، تخم شنبلیله، آب دمکرده ی جعفری تازه، آب دم کرده ی شاخه و برگ و ثمره ی چنار، آب دمکرده ی ریشه و گل و برگ خطمی بیشتر استفاده کنید.
 • برای درمان آن مریم نخودی، بادرنجبویه، پرسیاوشان، گل نیلوفر، مغز ناخنک، ریشهی کاسنی، تخم کاسنی، تخم گشنیز، مخلصه، شاه تره، پوست هلیله ی زرد، ریوند چینی، سنامکی، گل محمدی، تاج ریزی و کوکنار از هر کدام ۲ مثقال نیم کوب کرده و ۱۰ قسمت کنید، هر روز یک قسمت از آن را قبل از صبحانه بجوشانید، سپس آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.
 • چند شاخه جعفری تازه را در یک لیتر آب جوش بریزید و دم کنید و آن آب را به مرور در طول روز بنوشید.
 • صبح ناشتا تخم جعفری کوبیده شده را در شیر گرم بریزید و گرم گرم بنوشید.
 • صبح، ظهر و شب هر بار ۵ گرم صمغ عربی کوبیده شده را با شیر گرم یا آب گرم مخلوط کنید، گرم و به مرور بنوشید.
 • تخم گشنیز، تخم کاسنی، تخم کرفس، تباشیر هندی، قدومه ی شیرازی، دانه های به، سه پستان، تخم شربتی و تخم مرو را کوبیده و هر روز صبح، ظهر و شب مقداری از آن را با آب سرد کفلمه کنید.
 • بیست گرم برگ بارهنگ را در نیم لیتر آب ۳ دقیقه بجوشانید بعد ۱۵ دقیقه دم کنید و پس از سرد شدن آب آن را صاف و روزی سه بار با آن غرغره کنید.
 • پیاز را در خاکستر گرم بپزید و بعد با کمی کره و کمی روغن زیتون مخلوط کنید و بخورید.
 • سی گرم برگ کرفس را در یک لیتر آب بجوشانید سپس آب آن را با شیر مخلوط کرده و بخورید.
 • پنجاه گرم شیرین بیان را در یک لیتر آب بجوشانید و بعد از ۱۲ دقیقه دم کنید و در طول روز تدریج آب آن را میل فرمایید.
 • گل خطمی و گل زوفا و انجیر را مخلوط کرده، بجوشانید و آب آن را صاف کنید و گرم بنوشید.
 • پنج عدد برگ کلم قرمز را در آب بجوشانید و آبش را بنوشید.
 • هر صبح و شب هر بار ۵ گرم تخم شنبلیله را بجوشانید و آب آن را بنوشید.
 • یک حبه سیر را در یک لیوان شیر بجوشانید و آن را گرم بنوشید.
 • لعاب اسفرزه را در طول روز هم در گلو غرغره کنید و هم بخورید.
 • آب گشنیز تازه را بگیرید، روی یک ورقه سرب نازک بمالید و آن را روی گلو بگذارید و با دستمالی ببندید

گرفتگی صدا از گرمی و حرارت:

حلق -2

اگر گرفتگی صدا در اثر گرمی و حرارت بدن باشد، ابتدا برای برطرف کردن گرمی و حرارت بدن اقدام کنید. دایم در طول روز به جای آب خوردن از لعاب اسفرزه استفاده کنید و قبل از نوشیدن آن را در گلو هم غرغره کنید.

کمی کره ی تازه ی خالص گاو را با شکر ساییده شده مخلوط کرده و بخورید.

یک عدد انار شیرین بزرگ را در فر یا تنور یا در خاکستر گرم بپزید و بعد سر آن را باز کنید و مقداری روغن بادام شیرین و مقداری روغن بنفشه داخل آن بریزید و آن را نیم گرم و جرعه جرعه میل فرمایید.

گرفتگی صدا در اثر رطوبت:

اگر در اثر سردی و رطوبت صدای شما دچار گرفتگی شده است اول رفع رطوبت کنید، سپس برگ کلم را با سیر و تره بجوشانید و آب آن را به طور گرم و به مرور بنوشید.

کلم را با انجیر خشک مخلوط کرده، بپزید و آب صاف کرده ی آن را با عسل قوام آورید و چند مرتبه در طول روز هر بار دو قاشق از آن را با آب نیم گرم مخلوط و بخورید.

گرفتگی صدا در اثر گریپ:

اگر در اثر گریپ دچار گرفتگی صدا شده اید، به جای غذا از نشاسته ی پخته با روغن بادام شیرین، شیر، شیربرنج، فرنی و یا مغز بادام و به جای آب از ماالشعیر استفاده کنید.

پر سیاوشان و تخم مرو از هر کدام ۱۰ گرم، مغز ناخنک، گل بنفشه و گل پنیرک از هر کدام ۲۰ گرم، خارخاسک ۳۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بجوشانید و هر صبح، ظهر و شب هربار مقداری از آن را بنوشید.

گل حلوا، گل خطمی، گل پنیرک و پرسیاوشان از هر کدام ۱۰ گرم. ریشه ی خطمی ۲۰ گرم، ریشه کاسنی ۴۰ گرم و ریشه ی شیرین بیان ۵۰ گرم، همه را نیم کوب و به ۱۰ قسمت تقسیم کنید.

هر قسمت را شب در آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید و آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید. تفاله ی آن را مجددا در آب جوش خیس کنید و شب باز هم بجوشانید آب آن را شیرین کنید و بنوشید.

گرفتگی صدا از سرماخوردگی:

حلق -3

اگر در اثر سرماخوردگی دچار گرفتگی صدا شده اید، هر روز صبح و شب هر مرتبه ۵ گرم گل کافشه را بجوشانید و بعد آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید.

سه پستان و قدمه ی شیرازی از هر کدام ۲۰ گرم، تخم شنبلیله و تخم کتان از هر کدام ۵۰ گرم همه را مخلوط و ۱۰ قسمت کنید. هر صبح و عصر هر مرتبه یک قسمت از آن را در یک لیوان آب جوش مخلوط و با شکر شیرین ساخته، میل کنید.

هر صبح و شب مقداری از مخلوط انجير، مویز و ریشه ی خطمی را بجوشانید، آبش را صاف کرده و گرم بنوشید.

هر صبح و شب قبل از غذا مقداری نشاسته را در شیر مخلوط و بنوشید.

دانه های به، صمغ عربی، مسطکی رومی، کتیرا سفید مفتولی، قدمه ی شیرازی و تخم کتان از هر کدام ۱۰ گرم را مخلوط و نرم بسایید.

بعد مغز تخم کدو، مغز تخم گرمک و مغز تخم هندوانه از هر کدام ۵۰ گرم را جداگانه نرم بکوبید، همه را مخلوط کنید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری را در یک لیوان آب جوش مخلوط، کمی شکر به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید و پس از مدتی ماندن به مرور میل فرمایید.

کلفت شدگی صدا

اگر دچار کلفتی صدا شده اید، شخص دیگری باید قفسه ی صدری شما را ماساژ دهد تا عرق کنید و چند روز غذاهای لطيف مانند آش جو با گشنیز و کدو و جعفری و تره و مرغ و آرد گندم و آرد جو با شیره ی شیرین بیان را به صورت حریره استفاده کنید.

از مصرف خوراکی های سرخ کرده، یخ کرده، ترشی جات، شیرینی های قنادی، خوراکی های محرک، انواع فلفل و ادویه جات پرهیز کنید.

ریشه ی شیرین بیان، صمغ عربی، دانه های به را در طول روز در دهان نگه دارید و بمکید.

پنج گرم دانه های اسفند را با ۱۰ گرم گل زوفا و ۲۵ گرم کنجد نرم بسایید و مخلوط آن را در ۲۵۰ گرم عسل بریزید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل کنید.

تخم پنبه و مغز چلغوزه از هر کدام ۱ مثقال، تخم شنبلیله ی بو داده و تخم کتان از هر کدام ۴ مثقال را نرم بکوبید و با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل فرمایید.

جهت خوش صدایی:

جهت خوش صدایی:

در صورتی که مایل هستید هنگام خواندن آواز صدا صاف شده و آواز عالی گردد. جهت بالا بردن کیفیت صدا گاهی از شیرین بیان استفاده کنید یا برگ کرفس را بجوشانید و آب آن را بنوشید.

نیز ۳۰ دقیقه قبل از استفاده از آواز، یک قاشق شربت خوری گم عربیک را در یک لیوان آب جوش حل کنید و گرم و به مرور بنوشید.

باز شدن صدا:

به منظور باز شدن صدا می توانید از والک، شکر تیقال و آب جوشانده ی تره استفاده کنید. اگر میل داشتید دارو مصرف کنید، بهتر است کتیرای گل سفید خوراکی را نرم بسایید و با شکر ساییده شده و روغن بادام شیرین مخلوط کنید و بخورید.

مقداری کرفس را بجوشانید و آب آن را صاف کرده و بنوشید.

مقداری نخود را در یک لیوان شیر بجوشانید و آن شیر را بنوشید.

چهل گرم گل تودری را با ۲ گرم عصاره ی شیرین بیان در یک لیتر آب بجوشانید تا یک سوم آب آن باقی بماند، بعد صاف و پس از سرد شدن ۲۰۰ گرم عسل و ۲۵۰ گرم شکر سرخ را با آب آن مخلوط کنید و در بن ماری گذارده و دایم هم بزنید تا غلیظ شود و به مرور مصرف کنید.

گل زوفا، پرسیاوشان، بادرنجبویه، مرزنجوش و ریشه ی اریسا از هر کدام ۲۵ گرم مخلوط و نیم کوب کنید. سپس آن را ۵ قسمت کنید، هر قسمت را یک روز بجوشانید و آب آن را صبح و عصر، شیرین کنید و بنوشید.

قطع شدگی صدا:

اگر صدای شما قطع گردیده است باید هر روز ریشه ی اریسا، بادرنجبویه، پرسیاوشان، مرزنجوش و گل زوفا از هر کدام ۱ مثقال را با ۵ مثقال مریم نخودی مخلوط کنید، بجوشانید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک سوم از آب صاف کردهی آن را گرم و به مرور بنوشید.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت