گل ها و درختچه های خارجی (قسمت اول)

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
2,122 بازدید
گل ها و درختچه های خارجی

در این سری از مقالات قصد داریم تا به معرفی گل ها و درختچه های خارجی بپردازیم. لطفا با ما همراه باشید…

گل ها و درختچه های خارجی : تیره نخل palmae ) PLAM )

Caryota mitis FISHTALL PALM

نخلی تزیینی در هند شرقی به ارتفاع ۱۳ متر دارای چندین تنه است. برگ ها به طول ۱۲۰ تا ۲۷۰ سانتیمتر با برگچه هایی به طول ۱۵ سانتیمتر شبیه دم ماهی است. با گذشت عمر این نخل، گل و میوه آن به تدریج کم می شود تا پس از هفت سال که درخت از بین می رود.

Cocos nucifera

نارگیل طلایی یک رقم زینتی از کشور مالایا است. هنگامی که بلندی آن به یک متر برسد بارور می شود. چون در مقابل (نماتد) نارگیل و (زردی کشنده) مصونیت دارد، اکنون به عنوان یک نبات زینتی در فلوریدا و هند شرقی طرفدار زیادی دارد.

Veitchia merrilli

MERRILL PALM

نخل زیبایی فیلیپینی، به ارتفاع ۷/۵ – ۸ متر دارای برگ های قوسی پر مانند، به طول ۱۸۰ سانتیمتر، که در فصول غیر عادی سال به ویژه در زمستان میوه برجسته می دهد. در پارک های عمومی مناطق حاره به فراوانی کاشت می شود.

تیره شیپوری Araceae) ARUM)

Amorphophallus titanium

GIANT ARUM

یکی از زیباترین و جالب ترین نباتات جهان است که وطن اصلیش سوماترا است. از غده آن که در حدود ۵۰ سانتیمتر پهنا دارد فقط یک سنبله گل ۱۲۰ سانتیمتری بیرون می زند که قدی بلند دارد و به وسیله یک اسپات خوشبو احاطه شده است.

برگ منفرد آن به پهنای ۴/۵ متر و ساقه آن به بلندی ۱۹۰ سانتیمتر تا ۳ متر میباشد.

Rhaphidophora aurea

HUNTERS ROBE

بومی جزایر سالامون است نبات رونده بزرگی است با ریشه های هوایی. طول برگ هنگام رشد در گلدان به ۱۵ سانتیمتر ولی در زمین به ۴۵ سانتیمتر می رسد.

برگ های قدیمی دارای بریدگی های عمیق و نامنظم بریده شده است. از طریق قلمه زیاد می شود. محل سایه روشن و خاک غنی را ترجیح می دهد. به ندرت به گل می نشیند.

قبلا Scindapsus) Pothos) یا (aureus) نامیده می شده.

(Bromeliaceae) PINEAPPLE

Pitcairnia maidifolia

PITCAIRNIA

در کاستاریکا، کلمبیا و ونزوئلا به صورت وحشی وجود دارد. نباتی خاکزی به بلندی ۱۵۰ سانتیمتر است. قدی بلند دارد و دارای برگ های بدون خار می باشند. برگ ها به بلندی ۱۵۰ سانتیمتر و پهنای ۶/۵ سانتیمتر است گل ها روی گل آذین ۳۰ سانتیمتری مجتمع شده اند.

و این گل آذین روی ساقه ای به ارتفاع ۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر قرار دارد. دارای گلبرگ های سفید است که اطرافش را براکته های قرمز و بنفش پوشانده است.

Billbergia venezuelan

BILLBERGIA

گل ها و درختچه های خارجی-1

نباتی است اپیفیت به بلندی ۹۰ سانتیمتر بر روی درختان بلند و در نقاط گرم و پست ونزوئلا یافت می شود.

برگ های سفت و چرمی و دندانه دار دارد. گل آذین خمیده آن در نور خورشید بسیار پر رنگ به نظر می رسد. این جنس جالب ترین جنس این تیره است ولی مانند سایر گونه ها گل آذین ها و براکته ها فقط چند روز دوام دارند.

Aechmea chantinni

Aechmea

اپیفیت برزیلی است. دارای برگ های (۳۰ سانتیمتر طول و ۵ سانتیمتر پهنا) سفت با لبه مضرس و دندانه های ریز است. براکته به رنگ سرخ است و در زیر گل آذین سرخ و زرد رنگی یافت می شود.

بلندی گل آذین ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر است که روی محور ۳۰ سانتیمتری قرار دارد . از طریق پاجوش زیاد می شود.

نیاز به روشنایی کامل و خاک بسیار کم دارد. تمام گیاهان این تیره از بذر یا پاجوش رشد می کنند. محفظه بین برگ ها که قیفی شکل است باید مملو از آب باشد.

Dyckia altissima

DYCKIA

نباتی است خاکزی به ارتفاع ۴۵ سانتیمتر. در جلگه های خشک شمال آرژانتین توده مجتمعی را تشکیل می دهد. دارای برگ های مومی و خشن است. گل آذین منشعب آن به طول ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر است. از طریق پاجوش زیاد می شود. زهکشی خوب برای این نبات ضروری است.

Tillandsia cyanea

TILLANDSIA

نباتی است مخصوص اکوادر، گواتمالا و کستاریکا. گیاهی است اپیفیت به بلندی ۷۵ سانتیمتر ولی می توان آن را در گلدان با آبپاشی روزانه پرورش داد. به آفتاب زیاد نیازمند است. با بذر یا پاجوش در بهار زیاد می شود.

تیره سوسنLILY(Liliaceae)

Agapanthus africanus

لیلی آفریقایی بومی دماغه Peninsula می باشد. گیاه دایمی همیشه سبزی است. برگ های قوسی به طول ۱۲ تا ۲۵ سانتیمتری و ۲۰ – ۳۰ گل در شاخه ای به طول ۴۵ تا ۹۰ سانتیمتر دارد.

در ارتفاع بیش از ۶۰۰ متر به خوبی رشد می کند. ازدیاد آن با بذر یا پیاز است. در نور خورشید و آب کافی بهترین رشد را دارد.

Aloe candelabrum

CANDELABRA ALOE

به طور وحشی و فراوان در ناتال و آفریقای جنوبی یافت می شود. نبات بسیار زیبا و جالبی است به ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتر تا ۳ متر و ۶۰ سانتیمتر با برگ های قوسی نقطه دار، بسیار ظریف به طول ۹۰ سانتیمتر و پهنای قاعده ۱۵ سانتیمتر.

دارای یک روزت مرکزی است. در اول تابستان با ۶ تا ۱۲ شاخه گل شاداب که سر از خاک بیرون می کشند. شاخه های گل ۴۵ تا ۸۰ سانتیمتر هستند و با قد بلند خود مانند یک چلچراغ می باشد.

Cordyline terminalis

TI (تی تلفظ می شود) بومی استرالیا تا هاوایی است. درختچه ای است باریک(تا ۳ متر و ۶۰ سانتیمتر)، برگ ها (تا ۶۰ سانتیمتر طول) به رنگ های سرخ، صورتی، بنفش یا سبز و گاهی در برخی از آن ها با نوارهای سفید دیده می شود.

با قلمه یا بذر در نور خورشید یا نیمه سایه تکثیر می یابد. ریشه های خوراکی دارد و از برگ های تازه آن برای دامنه های مخصوص رقص های محلی و بسته بندی غذا استفاده می شود.

Gloriosa superb

GLORY LILY

بومی آفریقا و آسیای گرمسیری است. نباتی است باریک و بالارونده (تا ارتفاع ۳ متر) نوک برگ ها پیچک دارد.

این گیاه پس از گل دادن می میرد. شاخه بعدی از نقطه دیگری مانند غده (که بسیار رسمی است) و در زیر زمین گسترده شده بیرون می آید. کاملا به نور خورشید نیاز دارد.

Lapageria rosea

CHILE BELLS

بوته ای رونده و بومی شیلی است (تا شش متر ارتفاع). دارای ساقه های قابل انحنا و دو تایی و برگ های چرمی (طول ۵ تا ۷ / ۵ سانتیمتر) که در کالیفرنیا و در گلخانه ها به خاطر شکوفه هایش در بهار معروف است.

از راه بذر یا خواباندن شاخه روی زمین زیاد می شود. نیاز به سایه و رطوبت دارد.

Kniphofia uvaria

TORCH LILY

گل ها و درختچه های خارجی-2

بومی آفریقای جنوبی است. در باغ های کالیفرنیا شهرت فراوان دارد. به صورت وحشی در آمریکای مرکزی انتشار یافته است. از انتهای برگ ها (که به ۹۰ سانتیمتر بلندی می رسد) ساقه هایی به طول ۱۲۰ سانتیمتر تا ۲۷۰ سانتیمتر بیرون می آید.

در تابستان و پاییز گل های نارنجی شفاف آن نمودار می شود. چندین رقم و هیبرید از راه تقسیم بوته، پا جوش ، یا بذر به دست آمده است. نیاز به نور کامل خورشید و رطوبت زیاد دارد.

Yucca whipplei OUR LORDS CANDLE

یکی از زیباترین و جالب ترین نباتات ساحل جنوب کالیفرنیا است – از ساقه زیر زمینی یک کپه (تا ۱۸۰ سانتیمتر پهنا) برگ هایی با نوک تیز و کناره های اره مانند (۲۰ سانتیمتر تا ۷۵ سانتیمتر) بیرون می دهد و یک محور گل به شکل ستون با یک خوشه گل از وسط برگ ها بیرون می آید.

طول تیره گل ۲/۴۰ – ۴/۵۰ متر است.

تیره نرگس Amaryllidaceae) AMARYLLIS)

Nerine sarniensis

GUERNSEY LILY

بومی آفریقای جنوبی و در کالیفرنیا معروف است. شاخه گل (۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر) در پایین تر ظاهر می شود که به دنبالش برگ های پهن تا ۳۰ سانتیمتر ارتفاع نمایان می گردند.

از این گل چندین رقم سفید، صورتی و جگری وجود دارد. این نبات را با پیازچه زیاد می کنند.

Crinum augustu

MILK-AND-WINE LILY

بومی Mauritius و Seychelles می باشد. دارای پیاز ۱۵ سانتیمتری است که از آن برگ ها و یک ساقه بیرون می آید که به ارتفاع ۷۰-۹۰ سانتیمتر می رسد.

برگ ها و ساقه ها با ۱۲ تا ۳۰ گل به طرف زمین خم می شوند. بذر نمی دهد. پیازچه اش به آهستگی تشکیل می شود.

Clivia miniata

KAFRI LILY

خورشیدی نبات انتخابی آفریقای جنوبی با برگ های ضخیم و همیشه سبز و دسته گل های به پنهای ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر است.

این نبات باید در سایه باشد. با تقسیم بوته زیاد می شود. اگر از راه بذر عمل آید بعد از ۵ تا ۷ سال گل می کند. ارقام زیاد و هیبریدهای آن در کالیفرنیا کشت می شوند.

همانتوس بومی آفریقای گرمسیری است. در هر بهار گلوله ای شامل ۵۰ تا ۱۰۰ گل، درست قبل از باز شدن برگ ظاهر می شود و در آخر پاییز خشک می گردد.

اگر از طریق بذر عمل آید، به گل نشستن آن ۵ تا ۷ سال طول می کشد. پیازچه کمی تولید می کند.

Zephyranthes grandiflora

RAIN LILY

بومی آمریکای مرکزی و هند باختری است. در موسم بارندگی تابستانی از پیازچه ۲/۵ سانتیمتری بیرون می آید.

گل ها اغلب قبل از برگ ها نمایان می شوند. و دوام گل زیاد است. در حاشیه ها در محلی که نور خورشید یا نیمه سایه باشد کشت می شود.

Lycoris aurea HURRICANE LILY

بومی چین است. گل های آن با شاخه ۶۰ سانتیمتری در موسم گرد باد پاییزی و به دنبالش برگ ها (با طول ۳۰ سانتیمتر) ظاهر میشوند و تا آخر زمستان دوام دارند.

پیاز ۵ سانتیمتری آن ممکن است به بخش های ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری تقسیم و به مصرف کشت برسد. در نیمه سایه با سرعت زیاد می شوند.

آگاو آمریکایی بومی آمریکای گرمسیری است. در اروپا، آفریقا و هند خاوری اهلی گشته است. برگ ها با حاشیه خاردار، با بلندی ۱۸۰ سانتیمتر است.

بعد از ۱۰ یا ۱۵ سال ممکن است روی شاخه ( ۷/۵ تا ۱۲ متری )گل بدهد و سپس بوته بمیرد. به وسیله پاجوش زیاد می شود.

گل مریم نبات مکزیکی که در مناطق حاره معروف است. برگ های علفی تا ۴۵ سانتیمتر طول دارد. در تابستان و پاییز، روی شاخه های یک متری گل های معطر شکفته می شوند. اغلب گل های مریم بریده و فروخته می شوند. ساقه نبات در زمستان می میرد.

Sprekelia formosissima

JACOBEAN LILY

بومی مکزیکو است. بیش از ۳۰۰ سال است که کشت می شود. برگ ها ممکن است با گل ها رشد کنند، یا پس از گل ظاهر گردند. گل ها روی شاخه ۳۰ سانتیمتری ظاهر میشوند.

برای پیشرس کردن باید به پیازهای ۵ سانتیمتری استراحت داد تا شکوفه ها به طور عادی ظاهر شوند.

Eucharis grandiflora

AMAZON LILY

بومی کلمبیا است. دارای پیاز ۵ سانتیمتری می باشد. برگ ها (با ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر طول همیشه سبز است. در اواخر زمستان شاخه گل (۳۰ تا ۶۰سانتیمتر) با ۲ گل قشنگ و بویی ملایم نمودار می شود.

به وسیله پیازچه زیاد می شود. باید این گیاه را از نور کامل خورشید محافظت کرد.

تیره Taccaceae) TACCA)

Tacca chantrieri

BAT FLOWER

بومی مالایا است. ریشه و پایه خزنده و برگ های براق به طول ۴۵ سانتیمتر دارد. برگ ها در بهار ظاهر و در پاییز پژمرده می شوند.

گل های عجیبش (بر شاخه ۹۰ سانتیمتری) با برگ ها و برگک های سوزنی همراه است. ازدیاد آن از طریق بذر یا تقسیم ریشه است. در سایه با رطوبت فراوان رشد می کند.

تیره زنبق

Tridaceae)IRIS)

Tigridia pavonia TIGER FLOWER

گل ها و درختچه های خارجی3

زنبق یکی از دلرباترین و فریبنده ترین نباتات مکزیکو و گواتمالا است، که در مزارع ذرت فراوان یافت می شود. بسیار کشت می گردد. از اوایل قرن شانزدهم در اروپا متداول گردیده است.

در موسم بارانی پیازها (تا ۴ سانتیمتر پهنا) ساقه های راست بیرون می دهد (ساقه های ۷۵ سانتیمتری) که دارای چندین برگ سفت و سخت است و به طور مداوم گل می دهند.

گل ها ۷/۵ تا ۱۵ سانتیمتر پهنا دارند. گل های آن منفرد، سرخ، زرد، بنفش، سفید با خال های روبروی هم است.

بامدادان گل ها باز، و در بعد از ظهر پژمرده می شوند. ولی گل های تازه، همیشه برای دو یا سه ماه وجود دارند.

ازدیاد به وسیله پیازچه یا بذر است. در سال اول به گل می نشیند. نیاز به نور خورشید و خاکی که خوب زهکشی شده باشد دارد.

Belamcanda chinensis

BLACKBERRU LILY

بومی چین و ژاپن است. نبات علفی دایمی با ریشه خزنده می باشد. در تابستان گل می دهد و با تقسیم بوته زیاد می شود.

گل ها و غلاف باز و بذرهای براق را نشان می دهد. در گل آرایی از آن استفاده می شود.

Neomarica caeru

MARICA

نباتی است علفی دایمی به بلندی ۷۵ سانتیمتر بومی برزیل جنوبی است. ریشه خزنده و برگ هایی به طول ۹۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر و سفت دارد.

گل های زیبای آن که در تابستان می روید ممکن است آبی یا کبود باشد که با رنگ های قهوه ای ، زرد ، پرتقالی یا سفید مخلوط می شود.

ازدیاد آن با تقسیم ریزوم است. نیاز به خاک غنی و رطوبت زیاد دارد.

Watsonia meriana

BUGLE LILY

به صورت وحشی در آفریقای جنوبی می روید و بسیار کشت می شود. نباتی است شبیه گلایول با برگ های خشن (تا ۵۰ سانتیمتر) .

شاخه گل ۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر طول دارد. در بهار هر شاخه ۱۲-۲۰ گل می دهد که به رنگ های قرمز و عنابی روشن هستند.

با بذر یا پیازچه زیاد می شود و در خاک شنی رشد می کنند. نیاز به آب و آفتاب دارد.

Babiana stricta

BABOON – ROOT

بومی دماغه Peninsula است ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر بلندی دارد و نباتی کرکدار است. گل ها که در بهار می روید بوی خوش ملایم دارد.

رنگ گل آبی، بنفش، قرمز یا زرد می باشد. پیازچه یا بذر در سایه روشن زیاد می شود و هر سال نشا می گرد بوزینه ها پیازهای تو پر زیر زمینی آن را می خورند.

Trimeza martinicensis

WALKING IRIS

بومی آمریکا گرمسیر و هند باختری است. برگ های باد بزنیش کل آن تا ۹۰ سانتیمتر بلندی دارد. از تابستان تا پاییز گل می دهد و شاخه گل (۳۰ تا ۹۰ سانتیمتری ارتفاع) باریک دارد.

شاخه های کوچک جدید روی شاخه های قدیمی ظاهر می شوند که به طرف زمین خم می گردند و ریشه های جدید پدید می آورند و بدین نحو پایه جدیدی می آورند.

با بذر و تقسیم زیاد می شود به خاک ویژه ای نیازد ندارد. در برابر آفتاب یا سایه کمی به خوبی رشد می کند.

تیره موز از ۵ تا ۶ جنس و در حدود ۱۲۵ گونه تشکیل شده گیاهان علفی و گرمسیری با برگ های بزرگ پر مانند هستند.

برخی از آنها درخت مانندند و بعضی هم ساقه های چوبی دارند.

تیره موز Museceae( BANANA )

Sterlitzia reginae BIRD-OF-PARADISE

بومی آفریقای جنوبی است. نباتی بزرگ با خوشه بادبزنی شکل و ساقه بلند است. برگ های سبز مایل به آبی (تا ارتفاع ۱۵۰ سانتیمتر) و گل آذین برجسته دارد.

با تقسیم بوته یا بذر زیاد می شود. نهالی که از بذر بروید ممکن است پس از هفت سال به گل بنشیند نباتی است کم رشد که در نور کامل با خاک غنی و رطوبت فراوان به خوبی رشد می کند.

موز مخملی بومی آسام است. گیاهی است با ساقه صورتی ۹۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر بلندی، خوشه گل راست است که میوه های مخملی آن به هنگام رسیدن باز می شود.

با بذر یا پاجوش زیاد می شود. در سایه روشن به خوبی رشد می کند. از بذرهای آن در اصلاح موز خوراکی استفاده می شود. بین این گونه و M.flaviflora هیبریدهایی زینتی وجود دارد.

Heliconia humilis

LABOSTER CLAW

اکنون conua sp . I Heli نامیده می شود بومی آمریکای جنوبی است و به فراوانی کشت می گردد. خوشه ای راست دارد و برگ ها روی ساقه بلند (۱۸۰ تا ۲۴۰) سانتیمتر بلندی قرار گرفته است و در اوایل تابستان شاخه مستقیم روشن، براکته های پنجه مانند که گل های کوچکی را در بر دارد تولید می کند.

با تقسیم بوته زیاد میشود. نیاز به رطوبت فراوان و نور کامل خورشید یا نیمه سایه دارد. از شاخه های بریده گل آن در گل آرایی استفاده می شود .

Heliconia wagneriana

WILD PLANETAIN

بومی مکزیک تا برزیل است. کشت آن در هند غربی و مناطق گرمسیری دنیای قدیم عمومیت دارد. نباتی است (۱۸۰ تا ۳۶۰ سانتیمتر یا بیشتر ارتفاع) با برگ های شبه برگ موز (۶۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر) گل آذین آن دارای ساقه کوتاه راست و زینتی چند ماه است.

پوست بذر به رنگ آبی است و به ندرت کشت می شود. پاجوش ها در زمین مرطوب و در نور خورشید یا نیمه سایه توده بزرگی تشکیل می دهند. قبلاH . bihai مترادف H. elongata نامیده می شد.

Heliconia collinsiana

HANGING HELOCONIA

بومی اراضی کم ارتفاع گواتمالا، ال سالوا دور و هند و راس بریتانیا است. به ارتفاع ۲/۵۰ تا ۴/۵۰ متر می رسد .

پشت برگ ها معمولا سفید و گل آذین براق(تا ۴۵ سانتیمتر) آویزان است. گل های زرد روشن از براکته ها بیرون می آید.

در بازارهای محلی معمولا نمک و غذا را در برگ های آن می پیچند. از گل آذینش برای تزیین کلیساها به ویژه در ایام کریسمس استفاده می شود.

گونه دیگری از آن با شاخه آویزان H. rostrata نامیده می شود.

Zingiberaceae ) GINGER)تیره زنجبیل

Alpinia purpurata

RED GINGER

گل ها و درختچه های خارجی-4

زنجبیل قرمز بومی جزایر اقیانوس آرام است. کپه ساقه های برگی (۱۲۰ تا ۴۵۰ سانتیمتر بلندی) با خوشه گل ( ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر) و براکته های قرمز، گل های باریک و استوانه ای است. گیاهچه های جوان در روی شاخه ها تشکیل می شود.

Alpinia speciosa

SHELL GINGER

زنجبیل صدفی گیاه آسیایی به ارتفاع ۱۸۰ تا ۳۶۰ سانتیمتر با ساقه های برگی است. در بهار و تابستان خوشه های آویزان و جوانه های مرواریدی و باز گل های (تا ۵۰ سانتیمتر طول ) صدف مانند آن نمودار می گردد.

خوشه ها در نیم سایه پرپشت می شوند. به تنک کردن نیازمند است. زنجبیل زرد بومی هندوستان است. دارای ساقه های۱/۵۰  تا ۴/۵ متری با خوشه های گل خمیده و خوشبو است. از روغنش در عطر سازی استفاده می شود.

Nicolai elatior

TORCH GINGER

بومی هند خاوری است. ساقه های (۴/۵ – ۶ متر) کمانی دارد. شاخه های گل ۹۰ تا ۱۵۰ سانتیمتری آن در سر مخروطی (تا ۲۵ سانتیمتر پهنا) مومی با براکته های قرمز یا صورتی قرار دارد.

از آن تعداد کمی گل های کوچک نمودار می شود. این گل سابقا Phaeomeria magnifica نام داشت.

Hedychium coronarium

WHITE GINGER

زنجبیل سپید بومی هندوستان و مالایا است . محور گل به طول ۱/۸۰ تا ۲/۱۰ متر و پخش شونده تشکیل می دهد و در تابستان گل های انتهایی با شکوفه هایی (۸ سانتیمتر پهنا) خوشبو تولید می کند.

تعداد زیادی از آن ها در هاوایی برای تاج گل ها و تهیه عطر به کار می رود.

گیاه طاووسی بومی برمه است. نبات بدون ساقه با ریزوم گوشتی و دارای ۲ برگ ضخیم افقی براق است(در حدود ۱۰ سانتیمتر بلندی).

Costus speciosus

CRAPE GINGER

زنجبیل کرپ بومی آسیای جنوبی و فیلیپین است. برگ ها در سطح زیری (کرکدار) که به طرز مارپیچی در روی ساقه های ۱/۲۰ تا ۳ متری قرار می گیرند.

از محور گل، براکته های قرمز و گل های منفرد ظاهر می گردد، قسمت سفید هر یک از گل های منفرد، پرچم شیپور مانند است.

تیره اختر Cannaceae) CANNA )

Canna indica INDIAN SHOT

گل اختر بومی آمریکای گرمسیری است. دارای ساقه های ظریف ۹۰ تا ۱۵۰ سانتیمتری است و به طور وسیعی در نواحی گرمسیری و ایالات جنوبی آمریکا کشت و اهلی گردیده است.

دانه های سخت آن برای ساچمه، گردن بند و تسبیح بودایی ها به کار می رود.

تیره ارکیده Cannaceae) ORCHID)

VANDA

گونه هایی از هندوستان یا گینه ی نو هستند. گیاهان اپی فیت ، نور دوست ، بدون پیازهای کاذب و دارای ساقه های برگ مانند می باشند.

ساقه آن ها پاکوتاه و گاه تا ۲/۱۰ متر است. برگ ها معمولا بندبند و به ندرت گرد و گوشتی اند. گل های خوشبوی آن در خوشه های ۳ تا ۸۰ تایی قرار دارند.

CYMBIDIUM

ارکیده هایی اغلب اپی فیت اند و بومی خاور دور است. معمولا پیازهای کاذب دارند. دارای برگ های باریک، علفی به طول ۹۰ سانتیمتر و گل های معمولا بزرگ و زینتی هستند. این گل های پخش و خمیده ۶ هفته تا ۳ ماه دوام دارند.

CATTLEYA

اورکیده های بسیار معروف بومی آمریکای گرمسیری هستند .Trianaei C . که اغلب ۱۰۰ شکوفه ( تا ۱۷/۵ سانتیمتر پهنا) دارند، برای کشت در منازل مناسب تر هستند.

هزاران هیبرید Cattleya در میان گونه های گوناگون آن موجود می باشد. در ضمن با جنس های دیگر اورکیده به طور نزدیکی وابستگی دارند.

PHALAENOPSIS

اورکیده های پروانه در آسیای گرمسیری و هند خاوری یافت می شوند . دارای ساقه های برگی و پهن و برگ های چرمی (اغلب ۹ تا ۱۸ سانتیمتر عرض و ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر طول) هستند، و پیازهای کاذب ندارند. دارای گل های آویزان به رنگ سفید، سرخ کمرنگ یا کبود هستند.

DENDROBIUM

گونه های اپی فیت هستند، و جایگاه اصلی آن ها مالایا است. پیازهای کاذب ساقه مانندشان معمولا دراز با برگ های کوتاه و گوشت دار است. گل ها(تا 5/۱۲ سانتیمتر پهنا) روی محورهای کوتاه یا شاخه های خمیده قرار دارند. برخی از آن ها برگ ها را قبل از شکوفه یا در دوره شکوفه دادن از دست می دهند.

PHAIUS

جنسی اپی فیت یا خاکزی است بومی آفریقای گرمسیری ، ماداگاسکار ، آسیا ، استرالیا و جزایر اقیانوس آرام است. اورکیده معروف NUN دارای پیازهای کاذب پر گوشت است.

برگ ها ۹۰ سانتیمتر سنبله گل تا ۱۲۰ سانتیمتر شامل ۱۲ تا ۱۸ گل ۱۰ سانتیمتری است.

ODONTOGLOSSUM

اورکیده های بومی ارتفاعات آمریکای گرمسیری اند و اپی فیت می باشند. ریزوم های کوتاه و پیازهای کاذب کوتاه و پهن دارند که ۱ تا ۳ برگ می دهند.

از قاعده این برگ ها گل های کاکل دار پخش (تا ۱۵ سانتیمتر پهنا) و نازک بیرون می آیند.

PAPHIOPEDILUM

اورکیده های بومی آسیای گرمسیری، و Cypripedium اورکیده بومی آمریکای گرمسیری. این دو رقم خاکزی یا اپی فیت اند و با نام Phragmipedium هم شهرت دارند. گلخانه ای هستند. گونه های Cypripedium حقیقی گرمسیری نیستند.

تیره پروتئاسهProteaceae ) SILKY OAK)

Grevillea banksii KAHILI FLOWER

درخت کوچک استرالیایی است. به بلندی ۴/۵ تا ۶ متر با برگ های سوزنی ۱۰ تا ۲۵ سانتیمتری که در قسمت زیرین ابریشمین سفید است.

در هاوایی گل های کرک دار قرمز یا سفید آن را بر روی کلاه قرار می دهند. ولی از آن به عنوان گردن بند استفاده نمی شود زیرا ممکن است تولید جوش هایی در بدن کند.

هنگامی که به ۹۰ سانتیمتر طول میرسد به گل می نشیند.

Hakea laurina

SEA URCHIN

گل ها و درختچه های خارجی-5

بومی استرالیای خاوری است. به صورت درختچه یا درخت (۳ تا ۹ متر) برگ های ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتری آن قبل از فرو ریختن قرمز یا نارنجی می گردند.

گل ها براکته هایی دارند که با باز شدن غنچه می افتند. این نبات با بذر زیاد می شود.

Embothrium coccineum

FIREBUSH

بومی شیلی است و در کالیفرنیا و نیوزلند نیز به خوبی رشد می کند. درختی است (۱۲ تا ۱۵ متر) که پاجوش زیاد دارد به هنگام شکوفه زایی بسیار زینتی است.

وقتی که به ۲/۴۰ متر ارتفاع برسد گل دادن آن آغاز می شود. نیاز به خاک اسیدی دارد و با بذر زیاد می شود.

Banksia coccine

SCARLET HONEYSUCKLE

بومی استرالیا باختری است. درختچه ای است ۳۱۶۰ متر با برگ های سفت و خاردار، که در بهار گل های فراوان می دهد.

مخروطی های banksias حرارت داده می شوند تا دانه ها آزاد گردند، یا بین سبد های مرطوب قرار می دهند تا بذرها جوانه بزنند.

Protea mellifera

SUGER BUSH

در کوهستان های شیب دار آفریقای جنوبی عمومیت دارد، و زمان زیادی است که در آنجا کشت می گردد. درختچه یا درختی کوچک ۲/۱۰ تا ۳ متر است، با گل قرمز، صورتی یا سفید ۱۴ سانتیمتری.

در آفریقای جنوبی از شهد غلیظش برای معالجه سرفه استفاده می شود.

Banksia ericifolia

SPIKY HONEYSUCKLE

بومی جنوب ولز جدید است. درخت یا درختچه ای کوچک، پخش شونده (۴/۵ تا ۶ متر) است. قسمت زیرین برگ های انبوه آن نقره ای است.

گل های آن زرد، طلایی یا صورتی است که در دسته گل بسیار دوام دارد. مملو از شهدی است که پرندگان در جستجویش هستند.

Protea cynaroides

KING PROTEA

بومی آفریقای جنوبی است. بوته آن ۱/۸۰ متر تا ۲۵ سانتیمتر که (کوزه عسل) نامیده میشود. زیرا شهد فراوان آن به قند تبدیل می شود.

به نور کامل خورشید نیاز دارد و از بذر به عمل می آید. بعد از ۵ یا ۴ سال گل می کند.

Stenocarpus sinuatus

FIREWHEEL TREE

ایک درخت استرالیایی به ارتفاع ۹ تا ۳۰ متر است برگ های منقسم شانه ای یا غیر منقسم به طول ۱۵ تا ۳۵ سانتیمتر دارد و به هنگام شکوفه بسیار جالب و زیباست. به وسیله بذر زیاد می شود و هنگامی که بسیار جوان است به گل دادن آغاز می کند.

Telopea speciosissima

WARATAH

بومی ولز جنوبی جدید است، درختچه ای قائم ۳ تا ۳/۶۰ متر است. با برگ های خشن و همیشه سبز. کپه گل براق به عرض ۷/۵ تا ۱۰ سانتیمتر دارد که در ظرف گل دو هفته دوام می کند.

نهال آن پس از ۲ سال به گل می نشیند. کشت آن در گلدان مشکل است.

تیره رزآوندAristolochiaceae ) BIRTHWORT)

Aristolochia grandiflora

PELICAN FLOWER

گل بومی آمریکای مرکزی و هند غربی است. نباتی این رونده علفی ( تا ۳ متر) با برگ های رو به پایین گل های جالب آن با ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر پنها و دمی به طول ۶۰ سانتیمتر قبل از باز شدن به شکل پلیکان در می آید و به وسیله قلمه به آسانی می توان آن را زیاد کرد.

ممکن است بذر تولید نکند.

تیره علف هفت بند(Polygonaceae) BUCKWYEAT Antigonon aeptopus

CORAL VINE

پیچک بومی مکزیکو و در تکزاس ، کالیفرنیا و فلوریدا به مقدار زیادی اهلی شده است و کشت می گردد.

پیچک نازکی است تا ارتفاع ۶-۱۲ متر به وسیله قلاب هایی که در نوک خوشه های گل قرار گرفته است بالا می رود. موسم گل آن از بهار تا پاییز است.

Ruprechtia coriacea

SANGRE DE TORO

بومی شمال آمریکای جنوبی است، درختی است باریک (تا ۶ متر) با برگ های ۷/۵  سانتیمتر و گل های ناپیدار پرچم و مادگی در روی درختان جداگانه قرار دارند.

مادگی با بال های قرمز، در خوشه های سخت در وسط زمستان تبدیل به بذر می گردد. بذر آن به وسیله باد پخش و زیاد می شود.

Triplaris melaenodendron

LONG JOHN

بومی آمریکای مرکزی است (۹ الی ۱۹/۵ متر). درختی است بسیار نازک با چوبی نرم و با پوسته ای صاف و توخالی. شاخه هایی کوتاه و برگ هایی رو به پایین ( ۲/۱۰ تا ۴/۸۰ متر طول).

درختان نر، زینتی هستند. درختان ماده، در بهار میوه های گل مانندی به صورت توده تولید می کنند. مورچگان نیش دار، در شاخه های تو خالی آن زندگی می کنند.

تیره لاله عباسی(Nyctaginaceae) FOUR O’CLOCK

Mirabilis galapa

FOUR O’CLOCK

لاله عباسی بومی آمریکای گرمسیری است و نباتی علفی و دایمی است (۹۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر).

دارای غده شخم و برگ های صاف (۵ تا ۱۵ سانتیمتر). گل آن به هنگام غروب باز می شود و رنگش قرمز روشن، زرد و با سفید است.

بذرهای سیاه آن دارای ماده نشاسته ای سفیدی است که سابقا در کشورهای شرقی به عنوان پودر صورت از آن استفاده می شد.

موقعیت آفتابی را می پسندد. به وسیله بذر زیاد می شود.

تیره Aizoaceae ) CARPETWEED )

Carpobrotus acinaciforme

SOUR FIG

بومی سواحل شنی دماغه افریقای جنوبی است . نباتی است گوشتی با ساقه های بلند ستبر و برگ های سه زاویه ای ضخیم ( ۳/۷۵ تا ۸/۷۵ سانتیمتر) که جفت جفت هم متصل می شوند.

بزرگترین گل های آن (۱۲/۵ سانتیمتر پهنا )و لذا به اسم Fig marigold خوانده میشود

قبلا در جنس Mesembryanthemum گروه بندی میشد و اکنون به بیش از ۱۰۰ جبس تقسیم می شود که Drosanthemum , Carpobrotus Lampranthus را در بر می گیرد تمام این ها به وسیله قلمه زیاد می شوند و آفتاب پسند هستند و در برابر پخش نمک، مقاومت دارند.

دسته بندی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت