عملیات بسته بندی خرما

کاربر ۱۲کاربر ۱۲
2,252 بازدید
بسته بندی خرما

عملیات بسته بندی خرما و انبار کردن خرما

با توجه به پیشرفت صادرات خرما و انتظارهای رو به افزایش مصرف کنندگان خارجی و داخلی، یکی از عوامل مهم در بازاریابی محصول خرما، نحوه عرضه آن به بازار است. هر محصول یا فرآورده باید به نحوی در دسترس مشتریان قرار گیرد که نظر آن ها را جلب کند. معمولا اولین چیزی که مصرف کنندگان هنگام خرید به آن توجه می کنند، بسته بندی خرما است. بسته بندی محصول از عوامل مهم و در عین حال پرهزینه، در موفقیت محصول به شمار می رود.

طراحان بسته بندی خرما در کشورهای غربی تعیین کرده اند که خریداران فقط دو تا سه ثانیه فرصت دارند هر بسته محصول غذایی را مشاهده کرده و سپس تصمیم گیری کنند. بسته بندی ممکن است به عنوان یک هنر یا علمی که در ارتباط با توسعه و استفاده از مواد، روش ها، تجهیزات برای به کارگیری محصول در یک ظرف و به منظور محافظت از محصول در مراحل مختلف تعریف شود.

یا در تعریف بسته بندی می توان گفت که «بسته بندی عبارت است از هر گونه ظرف یا بسته ای که محصول در آن برای فروش به بازار عرضه می شود و به وسیله آن نیز اطلاعات لازم درباره محصول به مصرف کنندگان منتقل می شود.» بسته بندی موجب افزایش ارزش محصول و تبلیغ آن نیز می شود.

امروزه بسته بندی خرما با روش های جدید، به کارگاه های مجهز و بهداشتی احتیاج دارد. آنچه که در حال حاضر در ایران برای بسته بندی خرما معمول است عبارت اند از: بسته بندی در سبدی از برگ خرما، جعبه های چوبی، کیسه های پلاستیکی و کنفی و حلب و قوطی های مقوایی و فلزی و جدیدا نیز بسته بندی های پلاستیکی.

بسته بندی خرما

در خصوص سایر کشورها نیز می توان گفت که در طول چندین سال گذشته که خرمای آمریکایی پیش از مصرف یا صادر شدن، به نحوی مطلوب بسته بندی می شود، میزان صادرات آن نیز بسیار افزایش یافته بود. حدود ۸۵ درصد از خرمای تولیدی آمریکا به این گونه صادر شده است یعنی بسته بندی خرما به روش مطلوبی انجام شده است.

بیشتر خرما رقم دیگلت نور در بسته های پانزده پوندی و در جعبه های فیبری یا چوبی به بازار مصرف فرستاده می شود. بقیه خرماها در کارتن های پنج و ده پوندی بسته بندی می شوند. انواعی از خرمای نرم را که ممکن است چروکیده و لهیده شوند، در جعبه های کوچک و کم عمق بسته بندی می کنند. این نوع خرماها در اثر حمل و نقل دچار آسیب نمی شوند.

انواعی از خرمای درجه یک را، در قوطی های استوانه ای شکل که دو قاعده آن فلزی است، بسته بندی می کنند. وزن این قوطی ها از یک تا سه پوند تفاوت دارد. کلیه قوطی های این نوع بسته بندی به گونه ای هستند که به سهولت باز می شوند. بسته های پلاستیکی در وزنه های ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرمی از خرما، از طرف مصرف کنندگان با استقبال زیاد مواجه شده است.

به منظور پیشگیری از قارچ زدگی و تخمیر خرما، پیش از بسته بندی خرما به طور کامل، مقدار بسیار اندکی مادۂ قارچ کش به آن می افزایند. در گذشته از اکسید اتیلن استفاده می شد و در برخی موارد اکسید پروپیلن نیز به کار می رفت. مقدار ماده قارچ کش مصرف شده، با توجه به نوع بسته بندی و حجم آن تغییر می کرد. در حال حاضر مصرف این مواد در آمریکا به طور رسمی غیر مجاز اعلام شده است.

شیوه ای از بسته بندی خرما که آن را در محيط خلأ قرار می دهند، با استقبال مصرف کنندگان روبه رو شده است. بسته های نرم خرما، در آب با دمای ۸۸ درجه سلسیوس فرو برده شده و به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه نگه داشته می شود. در نتیجه میکروارگانیزم های موجود در آن از بین می روند. شرایط ویژه بسته بندی خرما، با توجه به نوع آن تفاوت دارد به طور کلی خرمای بسته بندی شده از یک فصل تا یک فصل دیگر نباید در انبارها باقی بماند و کیفیت مطلوب، رنگ، طعم و بوی آن تغییر نیابد.

انبار کردن و نگه داری خرما

انبار کردن و نگه داری خرما

محصول خرما پس از برداشت به منظور ضد عفونی، درجه بندی و بسته بندی به کارگاه های بسته بندی خرما حمل می شود. انبارهای نگه داری خرما باید حداقل دو هفته پیش از انبار کردن خرما، ضد عفونی، پاکسازی و عاری از آلودگی شوند و خرماهای از قبل مانده که منبع آلودگی هستند، از انبار خارج شوند.

کف، دیوارها، سقف و در و پنجره انبارها باید سم پاشی شوند و این انبارها باید کاملا از تمام خورده های محصولات باقی مانده، به خصوص تکه های خرما عاری و تمیز شوند. بسیاری از کنه های انباری می توانند، آفت خطرناکی برای میوه خرمای انبار شده باشند، ولی در مقایسه با سایر آفت ها، آلودگی به وسیله کنه ها در خرما کمتر است.

در کشور آمریکا دست کم از سال ۱۹۱۶ به این طرف، محصول خرما را در انبارهای سرد نگه داری می کنند. یکی از تولید کنندگان این کشور، محصول خرما را به گونه ای موفقیت آمیز در دمای یک تا دو درجه سلسیوس به مدت پنج ماه، از سپتامبر ۱۹۱۶ تا فوریه ۱۹۱۷ نگه داری کرد خرماهایی که تا اندازه ای خشک شده بودند، طعم و بوی خود را در مدت انبارشدگی به خوبی حفظ کردند. تجربه های بعدی نشان داد که اگر مقداری از رطوبت خرمای مرطوب را از آن جدا کنند و سپس آن را انبار کنند، کیفیت خود را بهتر حفظ خواهد کرد.

خرما را به طور معمول پیش از آنکه انبار کنند، نخست پاکیزه و بهداشتی می کنند، سپس آن را درجه بندی کرده و اگر لازم شود به طور مصنوعی بالغ می کنند و مقداری از آب آن را جدا می کنند. در صورتی که قصد داشته باشند، خرما را به طور انبوه (فله) به فروش رسانند آن را در بسته بندی های حدود هفت کیلوگرم (پانزده پوندی) انبار می کنند.

چنانچه مقدار محصول فراوان باشد در هنگام برداشت خرما در حجم بسیار کم، نمی توان آن را دستاوری نمود، لذا آن را در حجم و وزن معادل یک تن در انبارهای سرد نگه داری می کنند تا در موعد مقرر در بسته بندی های کوچک تر ارائه شود. این عمل باعث می شود که خرمای مازاد پرمصرف روز را بتوان به مدتی طولانی در انبار نگه داری کرد و به هنگام لازم آن را در بسته بندی های کوچک تر به بازار عرضه کرد. برای بهره گیری بهتر از انبارهای سرد، باید خرما را پس از انبار کردن در مدت هرچه کوتاه تر سرد کرد.

اگر خرمای تازه را به طور مطلوب انبار کنند و فاصله هر یک از بسته ها تا بسته دیگر به گونه ای مناسب تعیین شده باشد، گردش هوا در انبار به خوبی انجام می شود و اگر دمای انبار به خوبی در سطح پایین نگه داشته شود، محصول به مدت زیاد در انبار باقی خواهد ماند و کیفیت مطلوب خود را حفظ خواهد کرد.

مناسب ترین دما برای انبار کردن خرما با توجه به بودجه تولید کنندگان و قیمت آن در بازار تعیین می شود، به طوری که کمترین هزینه را شامل می شود. در صورتی که دمای انبار به میزان قابل قبول و آگاهانه ای پایین نگه داشته شود، نشانگر کیفیت مناسب خرما و میزان درجه بازارپسندی آن خواهد بود. پایین بودن دمای یک انبار خرما با در نظر گرفتن قیمت و نوع خرما تعیین می شود و این اقدام با توجه به میزان تأثیر دما بر روی خرما صورت نمی گیرد. هر میزان دمایی که در یک انبار خرما برقرار باشد، به منظور حفظ کیفیت مطلوب خرما در مدت طولانی است. به طور کلی باید اذعان کرد که دمای کم در یک انبار برای نگه داری خرما مناسب تر است، اما هزینه ای گزاف را به بار خواهد آورد.

نگه داری خرما

رقم دیگلت نور و نظیر آن را می توان به مدت یک سال در دمای صفر درجه سلسیوس در انبار به خوبی نگه داری کرد. بهتر است خرمای نوع نرم را در دمای ۱۸- درجه سلسیوس نگه داری کنند، تا از این طریق بتوان رنگ و طعم آن را به خوبی حفظ کرد و جمع شدگی قند را به کمترین میزان کاهش داد.

برای انبار کردن خرما باید، میزان دما و رطوبت خرما حفظ شود، زیرا این دو عامل تعیین کننده مدت نگه داری خرما در انبار هستند. در صورتی که خرما را در دمای کمتر از صفر درجه سلسیوس انبار کرده باشند، میزان رطوبت انبار و همچنین نگه داری خرما در مخازن دربسته اهمیت خواهد یافت. میزان رطوبت نسبی لازم برای آنکه خرما بتواند کیفیت خود را حفظ کند، به رطوبت موجود در خرما و نیز دمای انبار بستگی دارد. به منظور جلوگیری از ضایعات خرمای انبارشده در محیطی که رطوبت نسبی آن مشخص است و امکان دارد موجب خشک شدن یا مرطوب شدن خرما شود، وجود یک دمای ثابت در انبار اهمیت فراوان خواهد داشت. اگر ارقامی از خرمای نرم را انبار کرده باشند و دمای انبار پایین باشد، جهت نگه داری کیفیت آن نسبت به رقم دیگلت نور به دمای کمتری نیاز خواهد بود. با توجه به این موضوع است که بسته های خالی مخصوصی برای توزیع کنندگان این رقم خرما ارسال می کنند تا ظاهر خرما را پس از بسته بندی، نرم و تازه نشان دهد. انواعی از خرما را که برای این نوع بسته بندی مناسب نیستند، جدا می کنند.

در صورتی که خرما را در انباری که بویی، غیر از بوی خرما در آن پراکنده است، انبار کنند تا حدی بوهای دیگر را به خود جذب خواهد کرد. از این جهت لازم است که هوای درون انبار، از بوهای دیگر به دور نگه داشته شود.

آفت انباری خرما

پس از برداشت محصول خرما از درخت، مقدار قابل ملاحظه ای از آن در انبار نگه داری می شود. مدت زمان نگه داری، ممکن است از یک تا ده ماه باشد. در صورتی که این خرماها در هنگام انبار کردن به تخم، لارو، شفیره و یا حشره کامل آلوده باشند، حشره، زندگی خود را به آسانی در داخل انبار و روی میوه ها طی می کند و موجب کاهش شدید ارزش اقتصادی خرما می شود.

بسته بندی خرما

بسته بندی خرما که معمولا برای خرید و فروش عرضه می شوند، باید کیفیت معینی از لحاظ رنگ، اندازه، آلودگی کم به حشرات داشته باشند و یا به عبارت دیگر از استاندارد بالایی برخوردار باشند. یکی از عوامل مهم و مؤثر در پایین نگه داشتن کیفیت خرما در انبار، حشرات و کنه ها هستند. بسیاری از کنه های انبار می توانند آفت های خطرناکی برای خرمای انبارشده، باشند اما در مقایسه با سایر آفت ها، آلودگی به وسيله كنه ها در خرما کمتر است. غیر از کنه ها، سه گونه سوسک قاب بال، از آفت های انباری خرما هستند که در شرایط مناسب میزان خسارتشان بسیار شدید می شود. برای مبارزه می توان از سموم متیل بروماید استفاده کرد.

بسته بندی خرما و حمل و نقل آن

بسته بندی خرما و حمل و نقل آن

در صورتی که خرما با کامیون یا واگن حمل شود، قبل از بارگیری باید آن را سرد کرده و دمای کامیون یا واگن پایین نگه داشته شود. کاهش دمای خرمایی که در انبار گرم نگه داری شده است، به کندی انجام می شود و بسیار دشوار و نیازمند هزینه بالایی است. دلیل این امر آن است که اکثر انواع خرما در بسته بندی هایی به فروش می رسد که خرما در داخل آن به هم فشرده شده است. این بسته ها در مخازن مخصوص و به طور فشرده، جاسازی شده اند و سپس در داخل وسيله نقلیه نیز به طور فشرده قرار داده می شوند، به گونه ای که هوای بسیار سرد قادر به عبور از میان مخزن ها نیست.

در صورتی که قصد داشته باشند، دمای خرمای بار شده، در کامیون را به میزان کمی کاهش دهند، به خصوص اگر خرما در داخل کارتن قرار داشته باشد، هزینه چندانی نخواهد داشت، اما روش آسان تر و کم هزینه تر، سرد کردن خرما پیش از بارگیری در کامیون است. با توجه به اینکه خرما در اثر تنفس، مقدار کمی گرما تولید می کند، پس از بارگیری نیاز به مقدار کمی انرژی سرد کننده جهت حذف گرمای ناشی از تنفس دارد.

خرما نیز مانند سایر میوه های خشک فرایند شده، باید در دمای سرد بارگیری و انبار شود. به طوری که دمای آن از هفت درجه سلسیوس افزایش نیابد. در صورتی که هوا گرم باشد، باید خرما را قبل از بارگیری در واگن، کامیون و یا وانت سرد کنند و از تجهیز این وسایل به دستگاه سرد کننده، اطمینان حاصل شود. اگر محموله در وسیله ای بارگیری شود که مجهز به این وسایل نباشد، بهتر است به منظور جلوگیری از گرم شدن ناشی از تنفس که در کارتن ها و بسته های بیرونی بیشتر است، خرما را دو تا چهار درجه سلسیوس سرد کنند.

در صورتی که خرما را پیش از بارگیری سرد نکرده باشند، سردسازی پس از این مرحله نتیجه ای نخواهد داشت، مگر اینکه خرما را در کارتن های نفوذپذیر بسته بندی کنند و به گونه ای بارگیری کنند که پس از آن بتوان محصول را سرد کرد. بارگیری خرما در فصول سرد نیازی به سرد کردن آن ندارد. برقراری دمای سرد برای حفاظت خرما نیز ضرورتی ندارد، زیرا هوای سرد موجب گرم شدن خرما نمی شود.

خرما باید مدت کمی پس از انتقال از انبار سرد به بازار فرستاده شود، در غیر این صورت نتایج حاصل از نگه داری آن نامطلوب خواهد بود. اگر خرما را به مدت یک سال در دمای صفر یا ۱۸- درجه سلسیوس انبار کرده باشند، پس از یک ماه نگه داری در دمای ۲۱ درجه سلسیوس کیفیت خود را حفظ خواهد کرد، اما پس از دو ماه نگه داری در این شرایط، رنگ آن تیره خواهد شد و طعم خود را از دست خواهد داد و پس از سه ماه تمام مشخصات مطلوب را از دست خواهد داد و پس از سه ماه تمام مشخصات مطلوب را از دست خواهد داد.

اگر خرما در انباری نگه داری شود که دمای آن بیش از این مقدار باشد و سپس آن را در دمای ۲۱ یا ۲۷ درجه سلسیوس بارگیری کنند، در زمان حمله و نقل و یا در بازار فروش، به سرعت ضایع خواهد شد.

رطوبت محتوی در خرما، دمای انبار و زمان نگه داری آن و حتی بسته بندی خرما، همه بر کیفیت خرما تأثیر گذار هستند. خرماهایی که رطوبت کمتری دارند، مدت زمان بیشتری را با کیفیت مطلوب در انبار طی خواهند کرد و اگر دما بیشتر باشد، خرماهایی که رطوبت بیشتر داشته باشند مدت کمتری بدون تغییر در انبار خواهند ماند و کیفیت خود را زودتر از دست خواهند داد.

مدت زمانی که می توان به حمل و نقل خرما اختصاص داد و یا در بازار فروش آن را نگه داری کرد، به شرایطی که خرما را بارگیری و آن را منتقل و توزیع کرده اند، بستگی دارد.

دسته بندی خرما
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت