اهمیت تغذیه ارگانیک

miss.mohammadimiss.mohammadi
1,104 بازدید
اهمیت تغذیه ارگانیک

مطالب و آموزه های قرآنی درباره اهمیت تغذیه ارگانیک

اهمیت تغذیه ارگانیک به قدری بالا است که در خصوص این مورد در کتب اسلامی و قدیمی نیز مطالبی ذکر شده است. در قرآن در دو بخش پیرامون تغذیه ارگانیک صحبت شده است.

آموزه هایی که رزاقیت الهی را به صورت طیفی فراگیر برای تمام جنبندگان عالم مطرح می کند،در خصوص انسان، تغذیه حلال و طیب را محور سلامت و بهداشت معرفی کرده که نتیجه آن، تامین آرامش روانی حاصل از بهره گیری از غذای سالم و رفع کمبودها و پاسخ به محرومیت های مواد غذایی است.

در خصوص اهمیت تغذیه ارگانیک باید اظهار داشت که تهیه و تامین غذای ارگانیک و طبیعی، بدون استفاده از مواد شیمیایی، نقشی مؤثر در پیشگیری از بیماری ها داشته و انسان سالم بهتر می تواند در خدمت به مردم و عبادت خالق، انجام وظیفه نماید. 

آموزه های قرآنی در ارتباط مواد غذایی با منشا گیاهی، بیش از نیمی از آیات نازل شده را در بر می گیرد. نسبتی که می تواند ارزشمندی یا ضرورت توصیه به مصرف غذاهای گیاهی را به میزان سه برابر بیش از غذاهای با منشا حیوانی مشخص کند و این در حقیقت همان است که امروزه از نظر علمی نیز روشن شده است و مزیت الگوی رژیم های تغذیه با برتری مواد گیاهی نسبت به غذاهای با منشا حیوانی را از نظر جنبه های مختلف بهداشتی نشان داده است.

در قرآن کریم حدود ۴۹ مورد از مواد غذایی با منشا گیاهی و یا ترکیب مواد قندی برتر، یاد شده است و جمعا حدود ۱۶ بار هم از فرآورده های حیوانی به عنوان مواد گوشتی مورد استفاده انسان نام برده شده است. 

امروزه به خوبی می دانیم یکی از علل بروز برخی بیماری ها و پدیده پیری، آسیب های ناشی از اکسید شدن سلول ها است که این عمل تحت تاثير عاملی موسوم به «رادیکال آزاد» زمینه سازی شده و تشدید می گردد.

این عامل در جریان استرس ها، سوءتغذیه و خستگی عضلانی (به علت افزایش نیاز به اکسیژن) مقدار آن در بدن افزایش می یابد و به طور طبیعی توسط مکانیسم های دفاعی بدن و مواد تدافعی یا آنتی اکسیدان های موجود در غذاهای تازه گیاهی به ویژه میوه ها و سبزیجات و تمام غلات فیبردار، اثر آن خنثی شده و از عوارض زیانبار این گونه مواد پیشگیری می شود. 

نقش سلامت محوری تغذیه درمانی طبیعی و اهمیت تغذیه ارگانیک

نقش سلامت محوری تغذیه درمانی طبیعی و اهمیت تغذیه ارگانیک

مواد غذایی ارگانیک عبارت اند از غذاهای گیاهی و حیوانی که در تولید آن از سیستم های طبیعی استفاده شده و اصلاح ژنتیک و مواد شیمیایی از قبیل سموم و کودهای شیمیایی و نیز حشره کش ها، قارچ کش ها، آفت کش ها و علف کش ها به کار نرفته باشد. تامین مواد غذایی ارگانیک و طبیعی بر پایه شیوه کشاورزی ارگانیک و سلامت خاکها، گیاهان، حیوانات، انسان ها و کره زمین تحقق می یابد. 

بدیهی است هیچ یک از دیگری مجزا و مستقل نیست و باید آن را توسعه داده، حفظ کرده و افزایش دهیم. 

از بداهت این مساله که بگذریم، زندگی در دنیایی پر از فشار و استرس از یک سو و فراوانی غذاهای متنوع و آمیخته با مواد غیرضروری و حتی مضر از سوی دیگر، مجال اندیشیدن به تغذیه سالم را از انسان امروزی گرفته است.

غذای ناسالم علاوه بر ناتوانی از تامین انرژی مورد نیاز، موجب فرسودگی جسم می شود، او را خسته، عصبانی و تحریک پذیر می کند و در نتیجه چهره اجتماعیش را هم مخدوش و آزار دهنده می سازد. 

از این رو، بحث تولید و مصرف محصولات غذایی سالم و یا ارگانیک یکی از ضروری ترین و فوری ترین مباحث در زندگی نوین بشر محسوب میشود و برنامه ریزان و سیاستگزاران بهداشت و رهبران معنوی جامعه را بر آن می دارد که فکری جدی در این زمینه بنمایند. درباره اهمیت تغذیه ارگانیک باید گفت که بدیهی است وقتی از محصول سالم و ارگانیک صحبت می کنیم، موضوع کشاورزی ارگانیک و سالم نیز لزوما باید مورد بحث و مداقه قرار گیرد. 

اولین و اصلی ترین هدف در کشاورزی ارگانیک حفظ و صیانت از خاک است، زیرا خاک منشا غذای انسان اعم از نباتی و حیوانی محسوب می شود. سلامت و تعادل عناصر خاک باید با به کارگیری مناسب نهاده های غیرشیمیایی در درازمدت حفظ شود تا بر توان و حاصلخیزی آن و احیای اکوسیستم افزوده گردد. 

کشاورزی ارگانیک

در اواسط قرن بیستم با ظهور کشاورزی صنعتی و انقلاب سبز، بشر به تامین تغذیه آینده خویش مطمئن و دلگرم شد. اما این رویای شیرین دیری نپایید، چرا که انقلاب سبز و کشاورزی صنعتی اگرچه توانست در کوتاه مدت در اکثر نقاط دنیا ازدیاد و افزایش تولید محصولات کشاورزی را به ارمغان آورد، اما به دلیل عدم توجه به مسائل اخلاقی و اجتماعی نظیر حقوق دیگر موجودات و نسل های آینده، اراضی کشاورزی و منابع طبیعی و صرفا توجه به منافع آنی و استفاده بی حد از مواد شیمیایی، امروزه نه تنها تولید مواد غذایی رو به کاهش نهاده است، بلکه مشکلات زیست محیطی و اجتماعی و اقتصادی بسیار زیادی را به وجود آورده است.

یکی از دلایلی که اهمیت تغذیه ارگانیک امروز بیشتر مرکز توجه قرار گرفته این است که مصرف بیش از حد مواد شیمیایی برای دستیابی به عملکرد بالا در گیاهان زراعی و باغی و جبران کمبود منابع، باعث افزایش هزینه های تولید همراه با تخریب منابع خاکی، آبی و زیستی شده است.

جدی بودن تخریب محیط زیست در اثر کاربرد روشهای غلط، موجب جلب توجه و علاقه مندی متخصصین به نظام های زراعی سالم و بادوام از نظر اکولوژیک گردیده است، به طوری که امروزه کشاورزی پایدار و ارگانیک بهترین راه نجات جامعه انسانی به شمار می رود. 

افزایش کیفیت محصولات کشاورزی، حفظ منابع و عدم تخریب محیط زیست از اهداف اصلی کشاورزی پایدار می باشد و بر این اساس، دستیابی به محصول سالم و ارگانیک و بالتبع، شهری سالم و عاری از مواد شیمیایی، بدون توجه به اصول و قوانین کشاورزی ارگانیک امکان پذیر نمی باشد.

این اصول یادآور می شود که سلامت افراد و جوامع انسانی از سلامت اکوسیستم جدا نبوده و خاک سالم، فرآورده های سالم و حیوانات و انسان های سالم را به وجود می آورند. 

سلامت یعنی «اعتدال مزاج» در تمام شئون زندگی و فقط به نبودن بیماری منوط نمی شود، بلکه صیانت از شرایط فیزیکی و خردورزی جامعه و اکولوژی را نیز شامل میشود. به دیگر سخن، تحقق عوامل بقای حیات آدمی که در طب سنتی ایران تحت عنوان «سته ضروریه» نامیده شده، سلامت محوری انسان را در حوزه اعتدال مزاج مفهوم می بخشد. 

اعتدال مزاج

ناتروباتها (طبیعت درمانگرها) و اکولوژیستها (طرفداران دکترین صیانت از محیط زیست سالم) بر این نکته تاکید دارند که بهترین شیوه درمان، طبیعی درمانی و تکیه کردن بر مفاهیم مواد غذایی سالم، طبیعی و ارگانیک است، چیزی که امروزه متاسفانه در عرصه تولید مواد غذایی کمتر دیده می شود. تفاوت نگرشهای مختلف طب اسلامی، طب سنتی و طب نوین در درمان بیماریها، به شیوه درمانی هر یک از آنها برمی گردد. 

طب اسلامی، مجموعه آموزه های طب قرآنی و توصیه های طبی و بهداشتی پیامبر اعظم اسلام و ائمه معصومين (ع) است. تکیه بر مفهوم غذادرمانی و طبیعی درمانی و توصیف ویژگیهای انواع میوه ها و سبزیها و غذاهای سالم و طیب بر پایه اعتدال و به کارگیری فرآیند مصرف غذا با رعایت اصول عدم تعارض غذایی و مصلحات، از ضروری ترین مصداق های بارز و ممتاز طب اسلامی است. 

طب سنتی، ضمن تاکید بر درمان با شیوه های درمانی ویژه همانند گیاه درمانی، حجامت را نیز شامل می شود. طب اسلامی بر این باور است که انسان نباید بیمار شود و اصطلاحا طب پیشگیری را مقدم بر درمان های گوناگون می داند. 

طب نوین، انسان بیمار را به سمت تجویز دارو و جراحی می کشاند که این روش نادرست است، زیرا با تجویز دارو و مخصوصا آنتی بیوتیک ها، بیمار ضعیف و بیمارتر می شود و شبهۀ گسترش دامنه بیماری به خاطر مصرف داروهای شیمیایی موجود در داروها، فزون تر می گردد.

بنابراین اصل در طب اسلامی، طب طبیعی برپایه رژیم صحیح غذایی و شیوه زندگی صحیح است که می توان صحت و سلامت را به فرد بازگردانیم. یکی دیگر از خصایص طب اسلامی، نگرش خردورزانه به ارزش های معنوی و شاخص های اخلاقی است که در متون قرآنی و آموزه های متبلور پیامبر و ائمه معصومین اله متجلی است. 

البته در مفاهیم بنیادین، طب سنتی با طب طبیعی تفاوت چندانی ندارد؛ تفاوت در نحوه عملکرد و شیوه نگرش درمان و سلامت بخشی است. مشاهیر فرهیخته طب سنتی ایران نیز با الهام از آموزه های اسلامی، تغذیه درمانی را در راس شئون درمانی خود قرار داده اند و رازی چهره شاخص آن صریحا پیرامون اهمیت تغذیه ارگانیک می گوید: 

«تا جایی که می توانید، پیش از درمان با دارو، خود را با غذاهای طبیعی درمان کنید»

غذاهای طبیعی

همچنین به دلیل افزایش جایگاه اهمیت تغذیه ارگانیک در بین مردم، امروزه اکثر مردم می توانند بدون نیاز به پزشک هم با مصرف غذاهای سالم و شیوه صحیح جویدن غذا، رعایت مصلحات و شناخت تعارضهای غذایی و… با انواع بیماری ها مبارزه کنند و سلامتی را پایدار سازند. با نحوه درست پخت غذا و کیفیت مواد غذایی که حتما ارگانیک و طبیعی گزیده شود، می توان سلامتی را تضمین نمود. 

شناخت مزاج افراد که برگرفته از نقشه و الگوی ژنتیکی (ژنوم) است، منطقه زیست بوم و عادات رفتاری هر فرد، از عوامل مؤثر در غربالگری بیماریهای و راهکار شاخص درمانی است؛ زیرا عوامل برشمرده در فوق در افراد مختلف، متفاوت است و این مساله موجب می شود در طب طبیعی به راحتی نتوانیم نسخه های کلی و عمومی تجویز کنیم.

برای نمونه کسی که بلغم دارد، نباید مایعات مخصوصا آب را زیاد استفاده کند؛ مثلا روزانه ۸ لیوان آب بیاشامد یا کسی که مزاج گرم و خشک دارد نباید از خوراکیهای تند و تیز و با کالری های حرارتی بالا زیاد استفاده کند، زیرا خروج از مرز اعتدال سبب سوءمزاج و منشا پیدایش برخی بیماری هاست.

بنابراین شناخت و تشخیص مزاج فردی، از لوازم تحقق تعديل و اعتدال مزاج است. این که چه بخوریم، کی بخوریم و چگونه بخوریم و از «مصلحات خوراکی» کی و چگونه استفاده کنیم، از ضروریات دانش «مزاج شناسی» و «تعديل طبایع» است. 

یکی از مباحث بسیار حائز اهمیت و مورد تاکید امروز در جهان پیشرفته و کشورهای توسعه یافته، مقوله «مدیریت تولید محصولات کشاورزی زیستی (ارگانیک)» است که این مهم، به عنوان اساس توسعه و تعمیم کشاورزی پایدار به عنوان یکی از اساسی ترین موازین توجیه اقتصادی و فنی و گسترش آن در سطوح ملی و منطقه ای است.

محصولات کشاورزی ارگانیک به عنوان یک استراتژی غیرقابل اجتناب با کمک علوم گوناگون و متنوع، ضمن تقویت و فراوانی تنوع و سطح تولید از نظر راندمان عملکرد، به علت برخورداری از ویژگیهای انحصاری عاری بودن از هرگونه سموم شیمیایی، مواد و عناصر قابل تجمع و غیرقابل تجزیه و مضر، با متوسط قیمت دو تا چند برابر قیمت محصولات غیرارگانیک، به سرعت بازارهای اصلی مصرف در اروپا و آمریکا و کشورهای توسعه یافته را تصاحب نموده و می رود تا در اقصی نقاط جهان نیز چنین موقعیت ارزشمندی را بازیابد.

با افزایش تغییر سبک زندگی و در ایران نیز جنبش بازگشت به غذاهای طبیعی و ارگانیک با عنوان «غذای سالم» با تکیه بر فرهنگ اصیل غذاهای سنتی در راستای چالش با بیماری ها، آغاز گردیده و مراکز و کانون هایی برای عرضه اقلام غذایی ارگانیک تاسیس شده و تحت نظارت افراد متخصص و خبره در توسعه مفاهیم سلامت محور، ایفای نقش می نماید.

سلامت مزاج خود پایه تعادل روانی و سلامت روح است و این شاخص نیز منوط به غذای سالم و طبیعی است که امروزه به آن «غذای ارگانیک» گفته میشود. این مباحث پی آمده در خصوص مواد غذایی و کشاورزی ارگانیک است که در آن، تعاریف، عوامل و شرایط استحصال غذاهای سالم و ارگانیک در راستای تبیین شاخص های سلامت تقدیم می گردد.

دسته بندی ارگانیک
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت