نابودی آفات با مواد ارگانیک در منزل

miss.mohammadimiss.mohammadi
1,993 بازدید
نابودی آفات با مواد ارگانیک در منزل

در این مقاله نابودی آفات با مواد ارگانیک را تشریح می کنیم که بدون خطرات جانبی بر انسان و مواد غذایی مصرفی وی می باشد.

نابودی آفات با مواد ارگانیک در غلات و حبوبات انباری

در کابینت آشپزخانه یا انبار با شب پره های کوچکی روبرو می شوید. در بسته آرد گلوله های به هم چسبیده یا تارهای ظریف مشاهده می کنید. به محض باز کردن کیسه برنج که مدتی است در گوشه انبار قرار داشته، حشرات ریزی را می بینید که در لابلای دانه های برنج جولان می دهند. سوسک های کوچک، حبوبات انبار شده شما را خورده و یا غیرقابل استفاده کرده اند.

اینان فقط برخی از اعضای گروه وسیعی از حشرات هستند که آفات مواد غذائی انباری یا اصطلاحا، شپشه خوانده می شوند که علاقه زیادی به گذرانیدن زندگی و تغذیه و تکثیر در مواد غذائی کم رطوبت و ذخیره شده دارند.

گروهی از این آفات سوسک هائی هستند که در بین مواد غداني انباری تخم گذاری می کنند و لارو یا نوزادان کرمی شکل آنان نیز کلیه مراحل زندگی خود تا بلوغ را در همین محل می گذرانند. گونه های مختلف این سوسکها و نوزادانشان، اشتهای سیری ناپذیری برای انواع خوراکی های کم رطوبت مانند آجیل و خشکبار، حبوبات، غلات، میوه های خشک شده، شیر خشک، ماکارونی، آب نبات و شکلات و حتی ادویه، تنباکو، مو، پشم و کاغذ دارند.

حبوبات

گروهی نیز در حقیقت شب پره های کوچکی هستند که بر روی مواد غذائی انباری تخم گذاری می کنند و اگرچه خود معمولا نیازی به تغذیه ندارند ولی در عوض، لاروها یا نوزادان سر از تخم بر آورده آنان، تا رسیدن به بلوغ و تبدیل شدن به یک شپ پره کامل، تغذیه خود از مواد غذایی اطرافشان را با ولع تمام، ادامه می دهند.

تغذیه این آفات موجب آلوده شدن، بد بو شدن، سوراخ شدن، خرد و میلانی شدن یا از درون خالی شدن مواد انباری میگردد، ضمن اینکه قطعات بدن حشرات ناشی از پوست اندازی یا مرگ آنان و فضولات و پس مانده های بجای گذاشته شده بوسیله آنان نیز این خوراکی ها را غير قابل مصرف می سازند.

مبارزه با آفات انباری از دغدغه های اصلی در سیلوهای ذخیره غلات و انبارهای نگهداری برنج و حبوبات و خشکبار است و معمولا روش مبارزه استفاده از سموم گازی است که تحت شرایط کنترل شده و بوسیله افراد کارآزموده به صورت قرص یا از طریق کپسول های مخصوص به سیلوها و انبارها تزریق می شوند.

سموم گازی چون فسفین و متیل بروماید بسیار خطرناک بوده و کمترین بی احتیاطی در مصرف و استنشاق ناخواسته آنان، موجب مرگ هر موجود زنده از جمله انسان می شود.

اکنون این سؤال پیش می آید که در خانه چطور می توانیم با این آفات مبارزه کنیم ؟ قرص های محتوی فسفید آلومینیوم یا فسفید منیزیم معروف به قرص برنج که با متصاعد کردن گاز سمی فسفین آفات انباری را نابود می کنند را حداقل تا چندی پیش می توانستیم به راحتی از فروشگاه های سموم تهیه کنیم.

فسفید آلومینیوم

ولی آیا جرات می کنیم از چنین ماده سمی که در اصل در طی جنگ جهانی دوم در اتاق های گاز برای کشتن انسانها و در میدان جنگ به عنوان سلاح شیمیایی به کار برده می شده، در خانه و محل زندگی خود استفاده کنیم ؟ مسلما جواب منفی است ! در این بخش راهکارهای مفیدی در نابودی آفات با مواد ارگانیک ارائه می گردند که با رعایت آنان نیازی به استفاده از سموم خطرناک شیمیایی برای مبارزه با این حشرات کوچک در منزل نخواهید داشت.

١- مسلما بهترین راه برای مبارزه با این آفات، پیشگیری از ورود آنها به مواد غذائی ذخیره شده است. بنابراین برنج، غلات، میوه های خشک شده را در ظروف در بسته تمير و خشک که ترجیحا دارای واشر لاستیکی باشند و در محل خنک و به دور از رطوبت نگهداری کنید.

۲- پوشانیدن سطح حبوبات و غلات داخل پودر یا مخلوط کردن مقداری نمک پودر با این مواد نیز آنان را از در امان نگاه خواهد داشت. حسن این روش این است که در هنگام مصرف، می توان نمک را با شستشو با آب از این مواد غذائی جدا نمود.

3- در هنگام خرید مواد غذائی کم رطوبت مانند برنج، غلات، حبوبات، اجیل، خشکبار و میوه های خشک از فروشگاه ها، آنان را از نظر الودگی به حشرات با دقت کنترل کنید تا ناخواسته این حشرات را به خانه خود انتقال ندهید.

۴- قرار دادن ظروف کوچک و دربسته غلات و حبوبات و فرآورده های آنان در یخچال، اقدام مفیدی است که از ورود حشرات به این بسته ها جلوگیری می کند. این کار معمولا موجب مرگ حشرات یا تخم های آنان که ممکن است از قبل در بسته وجود داشته باشد نمی شود زیرا بسیاری از این حشرات به سرما در حد دمای یخچال مقاوم هستند. اما فعالیت های حیاتی آنان، چون تغذیه و رشد و تکثیر، کند یا متوقف می شود که البته این خود نکته مثبت و مفیدی است.

۵- بعضی از گیاهان موجب دوری آفات انباری می شوند. سیر، میخک طبی، برگ بو، زردچوبه و دارچین نکوبیده، پوست لیمو ترش، زیره، فلفل سیاه و قرمز، نعنا، شوید، گشنیز از جمله این گیاهان هستند که قرار دادن مقداری از هر یک آنها در ظروف نگهداری مواد انباری و نیز کابينت آشپزخانه موجب دوری این حشرات می گردد.

زردچوبه

قرص های دور کننده حشرات حاوی گیاهان دارویی و ادویه که در فروشگاه های گیاهان داروئی عرضه می شوند، برای کسانی که تمایل به مصرف ترکیبات آماده برای نابودی آفات با مواد ارگانیک دارند توصیه می شود.

6- آفات انباری برای زندگی و تکثیر نیاز به محیط ساکن و به دور از مزاحمت دارند. به همین دلیل نیز در سیلوهای غلات، برای دور نگاه داشتن و جلوگیری از مستقر شدن آفات، از همزن های مکانیکی مخصوص برای به هم زدن و زیر و رو کردن مکرر غلات انباری استفاده می کنند.

این کار را در منزل نیز می توان انجام داد. به هم زدن، سر و ته کردن، زیر و رو کردن و تکان دادن گاه به گاه بسته ها و ظروف محتوی حبوبات و غلات، آفات را از انتخاب این گونه محل های پرتلاطم و ناامن برای زندگی، منصرف خواهد کرد.

اکنون به این موضوع می پردازیم که در صورت آلودگی خوراکی ها به این حشرات چه باید کرد؟

محل آلودگی را شناسایی کرده و در صورت آلودگی شدید و غیر قابل مصرف تشخیص دادن ماده غذائی، قبل از دور انداختن، آنرا در داخل یک کیسه پلاستیکی محکم قرار داده و درب کیسه را گره بزنید بطوریکه حشرات امکان خروج از کیسه را نداشته باشند و آنرا برای چند ساعت زیر آفتاب قرار دهید.

داخل و زوایای قفسه کابینت را با دستمال مرطوب شده با مخلوط آب و الکل و با کمک جاروبرقی با دقت تمیز کنید تا تخم و شفیره های حشرات، که ممکن است در زوایای دور از دسترس باقی مانده باشند، از بین بروند. در صورتی که آلودگی کم و قابل تحمل است، می توانید به نکات ارائه شده در بندهای بعدی عمل نمائید.

١- ماده غذائی آلوده را داخل کیسه یا ظرف در بسته گذاشته و آنرا برای حداقل یک هفته در داخل فریزر ( دمای ۱۵ تا ۲۰ سانتی گراد زیر صفر) قرار دهید. این کار موجب از بین رفتن حشرات و تخم های آنان می شود.

2- راه دیگر برای از بین بردن حشرات و تخمهایشان در حبوبات و غلات الوده، این است که آنها را بر روی یک سینی فلزی کم عمق در داخل اجاق گاز پهن کرده و برای مدت حداقل یک ساعت در معرض گرما دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد قرار دهید. دمای اجاق را کنترل کنید تا حرارت بیش از اندازه، موجب سوختن ماده غذائی نشود.

۳- برخی خوراکی های آلوده به تخم و فضولات حشرات مانند میوه های خشک شده را می توان با انداختن در آب جوش برای مدتی کوتاه، دوباره قابل مصرف کرد.

پس از کشته شدن حشرات با هر یک از روش های نابودی آفات با مواد ارگانیک فوق، با اقداماتی چون الک کردن، شستشو، باد دادن و پاک کردن و… ماده غذائی را از بقایای اجساد و فضولات حشرات پاک کرده و ماده غذائی عاری از آلودگی را مصرف کرده و یا با توجه به نکات ذکر شده آن را پس از خشک شدن، مجددا ذخیره نمائید.

نابودی آفات با مواد ارگانیک در البسه پشمی

نابودی آفات با مواد ارگانیک در البسه پشمی

اگر در کمد یا انباری که لباس های پشمی را برای استفاده در زمستان آینده نگهداری می کنید، شب پره های کوچکی را مشاهده کردید حتما به این لباس ها سری بزنید. چون به احتمال زیاد این شب پره ها بیدهای لباس هستند.

در حقیقت بید های بالغ یا همان شب پره ها، خود نقش مستقیم در تخریب البسه پشمی ندارند، بلکه این نوزادان کرمی شکل یا لارو آنان هستند که پس از خارج شدن از تخم شروع به تغذیه کرده و موجب سوراخ شدن و پارگی لباس های پشمی می شوند.

این نوزادان مخرب، معمولا از الیاف پشمی برای خود پوششهای محافظی درست می کنند که به صورت گلوله یا لوله های کوچک پشمی و یا تارهای تنیده شده از الیاف در لابلای لباسها قابل دیدن هستند.

نکته جالب توجه این است که تغذیه از پشم تمیز برای این نوزادان پر اشتها کافی و راضی کننده نیست و آنان برای تامین مواد لازم برای رشد و نمو خود، نیاز به آلودگی های لباس چون لکه های مواد غذائی، خون، چربی، عرق بدن، ادرار و از این قبیل دارند.

روش معمول برای مقابله با این آفات در منزل، قرار دادن گلوله های نفتالین یا صفحات آغشته به ماده شیمیائی دی کلرو بنزن در لابلای البسه پشمی است. بخاری که به تدریج از این مواد شیمیائی متصاعد می شود، در محیط های بسته موجب دوری کردن و یا مرگ این حشرات می شود.

البته روشن است که این بخارات برای انسان نیز زیان آور هستند و استنشاق ناخواسته آنان به ویژه در اطفال و افراد مسن میتواند موجب انواع بیماریهای مزمن شود. برای حذف اینگونه مواد شیمیائی زیان آور از محیط زندگی خود، به توصیه های ارائه شده در این بخش توجه نمائید.

١- نوزاد بیدها برای رشد خود نیاز به تغذیه از آلودگی ها و لکه های به جای مانده بر روی الیاف پشمی دارند، به همین دلیل برای طی کردن مراحل رشد خود، لباس های آلوده را قطعا به البسه تمیز ترجیح می دهند. بنابراین روشن است که مهمترین کار برای جلوگیری از خسارت این حشرات، شستشوی البسه پشمی و قرار دادن آنان در کیسه پلاستیکی است.

گیاهان دفع کننده آفات البسه

۲- چمدان، صندوق، کمد، کشو و هر محل دیگری که برای نگهداری البسه پشمی در نظر گرفته اید را ابتدا با جارو مرطوب شده با مخلوط آب و الکل کاملا تمیز کنید تا هر نوع بید یا شفیره این حشرات که ممکن است از قبل در زوایای دور از دسترس باقی مانده باشند از بین بروند.

٣- نگهداری پرندگان خشک شده در منزل و یا وجود اجساد جانوران مانند موش مرده در اثر مسمومیت با سم، از جمله عواملی هستند که می توانند موجب جلب این حشرات به داخل خانه شوند. بنابراین حیوانات خشک شده را از این نظر با دقت بازدید کنید و همچنین اجساد جانوران را هر چه زودتر یافته و دفن کنید. برای پیشگیری از این مشکل، برای از بین بردن موش ها در خانه، به جای سموم از تله استفاده کنید.

۴- برخی گیاهان مانند کاج، نعنا، اسطوخودوس ( لاواند )، برگ بو، رزماری، آویشن، میخک طبی، اکالیپتوس، دارچین باعث دوری این حشرات می شوند و می توان آنان را به عنوان جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی زیان آور مانند نفتالین و دی کلرو بنزن به عنوان راه کارهای نابودی آفات با مواد ارگانیک استفاده کرد.

کافی است مقداری از برگها و سایر قسمت های هر یک یا مخلوطی از این گیاهان را داخل کیسه ریخته و در لابلای کیسه های کوچک کتان یا در بین دستمال کاغذی در لابلای البسه پشمی قرار دهید و در ضمن از بوی مطبوع لباسها نیز لذت ببرید.

۵- در صورتی که علائم آلودگی البسه پشمی خود به بید را مشاهده می کنید قبل از اینکه گسترش خسارت موجب غیر قابل استفاده شدن آنان شود، آنها را هرچه زودتر در هوای آزاد و در معرض نور آویزان کرده و با کمک جاروبرقی و یا ضربه زدن و تکان دادن شدید، تخم ها و نوزادهای بید را که ممکن است در لابلای الیاف وجود داشته باشند، از آنها جدا کنید.

6- به عنوان روشی دیگر در نابودی آفات با مواد ارگانیک، لباس الوده را به طور کامل نمک پاشی کرده پس از چند ساعت، با تکاندن یا کشیدن جارو برقی، نمک را به همراه حشرات مرده جمع آوری کنید.

۷- گرمای شدید نیز عامل دیگری است که موجب از بین رفتن تخم ها و نوزادان بید می شود. اطو کردن لباسهای مشکوک به آلودگی و قرار دادن و شستشوی البسه پشمی در آب داغ، راه های بسیار مؤثری در مبارزه با بید هستند.

دسته بندی ارگانیک
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “نابودی آفات با مواد ارگانیک در منزل”

  1. سلام
    من عطاری دارم هر سال این شب پره ها کلی خسارت میزنن یک کار عملی یا توصیه از سموم موجود در بازار بفرمایید، ممنون
    استفاده از سوزاندن گل گوگرد چطوره؟
    انواع اسپری حشره کش، نفتالین، چسب جذب حشرات، تاثیری نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت