خانه ای سبز با تمیز کننده های ارگانیک

miss.mohammadimiss.mohammadi
995 بازدید
تمیز کننده های ارگانیک

در ادامه این مقاله با نحوه تهیه پاک کننده و ضدعفونی کننده و تمیز کننده های ارگانیک سطوح آشنا خواهید شد.

انواع تمیز کننده های ارگانیک

پاک کننده و ضدعفونی کننده سطوح

سرکه سفید از مناسب ترین تمیز کننده های ارگانیک با خاصیت ضدعفونی کنندگی ملایم، برای سطوح مختلف مانند کابینت ها، پیشخوان، بدنه داخلی و خارجی یخچال و اجاق گاز، ماشین لباسشوئی و… استفاده می شود. سرکه از خود اثری بر روی سطوح به جای نمی گذارد و بوی آن نیز پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

برای شروع کار حدود یک چهارم لیوان سرکه را در یک لیوان آب حل کرده و آن را بر روی سطوح مورد نظر اسپری کنید و با دستمال خشک پاک کنید. افزودن مقداری گیاهان معطر یا عصاره طبیعی آنان به سرکه را نیز امتحان کنید، تا ضمن تمیزی، از بوی خوش آنان نیز لذت ببرید.

چربی گیر و تمیز کننده اجاق گاز و ظروف و لوازم آشپزخانه

تمیز کننده های ارگانیک اجاق گاز

برای پاک کردن روغن و چربی مواد غذایی تازه ریخته شده روی اجاق و زدودن لکه های چربی داخل فر و شیشه آن، مخلوطی از مقدار مساوی جوش شیرین و نمک پودر با کمی آب تهیه کرده و با مالش به وسیله دستمال نرم، نقاط مورد نظر را پاک کنید.

لکه های چربی قدیمی تر و چسبیده به اجاق، نیاز به زمان بیشتری دارند. برای زدودن آنها مقداری جوش شیرین را با کمی آب به صورت خمیر در آورده و روی نقاط مورد نظر بمالید. پس از چند ساعت با دستمال نرم و مرطوب تمیز کنید.

چربی و غذای سوخته و چسبیده به کف ظروف آشپزخانه را با آب داغ، خیس کرده و روی آنها مقدار کافی جوش شیرین خشک بپاشید. پس از یک تا دو ساعت، به راحتی از ته ظرف جدا کنید.

روش سریع تر برای جدا کردن غذای سوخته از کف قابلمه های غیر آلومینیومی این است که مقداری آب در قابلمه بریزید و به آن یک تا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید و روی اجاق، برای مدت کوتاهی به جوش بیاورید. این روش برای ظروف آلومینیومی توصیه نمی شود، چون می تواند باعث خوردگی اینگونه ظروف شود.

چربی گیر و تمیز کننده های ارگانیک سینک ظرفشوئی

چربی گیر و تمیز کننده های ارگانیک سینک ظرفشوئی

یکی دیگر از تمیز کننده های ارگانیک نمک و جوش شیرین می باشد. مخلوطی از مقادیر مساوی نمک با جوش شیرین تهیه کرده و با کمی آب آن را به صورت خمیر در آورید. با این خمیر و با کمک یک دستمال نرم، سینک ظرفشویی را تمیز و براق کنید.

اگر رسوب سفید آهکی به جا مانده از آب شستشوی ظروف، منظره بدی به ظرفشویی استیل شما داده است، آخر شب، یک دستمال کاغذی را روی محل های مورد نظر گذاشته و آن را کاملا با سرکه خیس کنید و صبح روز بعد، با آب بشویید.

اگر فرصت صبر کردن ندارید، خمیری از سرکه و نمک پودر درست کنید و با آن رسوب را بسابید تا کاملا پاک شود.

نیمه یک عدد لیموترش تازه آغشته به نمک نیز برای سابیدن و براق کردن سینک ظرفشویی استیل مناسب است.

ضد عفونی کننده ارگانیک تخته خرد کن گوشت و مرغ

ضد عفونی کننده ارگانیک تخته خرد کن گوشت و مرغ

این سطوح، حتی پس از شستشو با آب و صابون نیز می توانند به سرعت به محل تکثیر میکروب ها تبدیل شوند. برای ضد عفونی کامل این سطوح و از بین بردن باکتری های خطرناک، پس از شستشو با آب و صابون یا مایع ظرفشوئی، ابتدا آن را با سرکه و سپس با آب اکسیژنه رقیق اسپری کنید.

پاک کننده و ضدعفونی کننده ارگانیک سرویس های بهداشتی

برای تمیز و ضد عفونی کردن کاسه توالت، خمیری از نمک و آب لیمو یا سرکه تهیه کرده و با کمک برس روی سطح و زیر لبه های آن را بمالید. پس از یک تا دو ساعت، با آب بشویید.

مقدار کافی جوش شیرین روی سطح دستشویی وان و زیر دين و توالت سرامیکی بپاشید و با کمک برس بسایید و پس از اتمام کا بشویید.

برای پاک کردن حلقه زرد ایجاد شده در سطح آب توالت فرنگی تیره رنگ رسوب کرده و چسبیده به کف کاسه آن، یک لیوان سری داخل کاسه توالت و بر روی حلقه زرد ریخته و پس از چند دقیقه مقدار جوش شیرین روی همین نقاط بپاشید. پس از اتمام جوشش، با برس بسابید.

جرم گیر و تمیزکننده های ارگانیک رسوبات آهکی و صابونی از کاشی و سرامیک

جرم گیر و تمیزکننده های ارگانیک رسوبات آهکی و صابونی از کاشی و سرامیک

با مخلوط کردن سرکه یا آب لیمو و کمی نمک پودر، خمیر نرمی تهیه کنید و آن را روی کاشی و سرامیک بمالید و پس از حدود ۳۰ دقیقه با آب بشویید و یا اینکه یک دستمال نرم را در سرکه یا آبلیمو خیس کرده و روی آن کمی پودر نمک بپاشید. با مالش این دستمال بر روی سطح سرامیکی، آنرا تمیز و پرداخت کنید. پس از اتمام کار، آب بکشید.

مقداری جوهر لیمو پودر شده مخلوط با مقدار مساوی نمک را بر روی یک دستمال نرم و مرطوب ریخته و مانند بالا استفاده کنید.

تمیز کننده های ارگانیک شیشه و آیینه

تمیز کننده های ارگانیک شیشه و آیینه

روزنامه های قدیمی را برای تمیز کردن شیشه ها نگاه دارید. تجربه ثابت کرده است که برای تمیز کردن شیشه ها، روزنامه مرطوب شده در محلول شیشه شور، ضمن ارزانتر بودن، شیشه ها را نسبت به دستمال های پارچه ای بهتر تمیز می کند.

شستشوی شیشه ها در برابر تابش مستقیم آفتاب موجب باقی ماندن لکه بر روی شیشه ها خواهد شد. بنابراین برای کسب نتیجه بهتر، سعی کنید شستشوی شیشه ها را در نور غیر مستقیم آفتاب یا در سایه انجام دهید.

یک چهارم تا نصف لیوان سرکه را در یک لیتر (۴ لیوان ) آب حل کنید و با روزنامه مچاله شده یا دستمال خیس شده در آن، شیشه های خانه را تمیز کنید.

یک چهارم تا نصف لیوان الکل را در حدود یک لیتر آب حل کنید و به آن چند قطره مایع ظرفشویی اضافه کنید. برای تمیز کردن شیشه و آینه در منزل، به روش بالا استفاده کنید. در صورت استفاده از الكل صنعتی، این محلول را از دسترس کودکان و افراد نا آگاه دور نگاه دارید. برای تمیزی بیشتر شیشه خودروی خود، یک چهارم لیوان الكل را به همراه چند قطره مایع ظرفشویی، به آب داخل مخزن شیشه شور اضافه کنید.

تمیز کننده های ارگانیک ظروف شیشه ای، چینی و لعابی

تمیز کننده های ارگانیک ظروف شیشه ای، چینی و لعابی

برای پاک کردن رسوبات بجای مانده از آب داغ و چای و قهوه و تمیزی و درخشندگی هر چه بیشتر ظروف شیشه ای، چینی و لعابی، خمیری از سرکه یا آب لیمو و نمک پودر تهیه کنید و آن را بر روی سطوح داخلی و بیرونی آنها بمالید. پس از حدود یک ساعت آب بکشید.

خمیری از کرم تارتار و کمی آب تهیه کرده و مانند بالا استفاده کنید – اضافه کردن کمی سرکه به آب مورد استفاده برای آبکشی ظروف شیشه ای مانند استکان و لیوان، موجب تمیزی و شفافیت بیشتر آنها خواهد شد

باز کننده ارگانیک لوله ظرفشویی

برای پاک کردن بقایای چربی و مواد غذائی در لوله ظرفشویی و جلوگیری از گرفتگی آن، هر چند گاه یک کتری آب جوش داخل آن بریزید یا اینکه مخلوط مساوی نمک و جوش شیرین را در سوراخ ظرفشویی ریخته و یک کتری آب جوش به آن اضافه کنید.

از دیگر کاربردهای تمیز کننده های ارگانیک برای رفع گرفتگی لوله تخلیه ظرفشویی می باشد، مقداری جوش شیرین و نمک را به نسبت مساوی مخلوط کرده و در سوراخ سینک بریزید و بلافاصله مقداری سرکه به این مخلوط اضافه کنید و در حد امکان راه آب را برای مدت کوتاهی ببندید. پس از مدتی، کار را با ریختن یک کتری آب جوش به اتمام برسانید.

جرم گیر ارگانیک سماور

جرم گیر ارگانیک سماور

برای پاک کردن رسوبات آهکی به جا مانده از آب داغ در کتری و سماور، سرکه و آب را به نسبت مساوی مخلوط کرده و آن را برای حداقل ۳۰ دقیقه در داخل کتری یا سماور بجوشانید. سپس با ساییدن بوسیله سیم ظرف شویی، رسوبات نرم شده را جدا کنید. یا اینکه محلول آب و سرکه را، پس از جوشاندن، برای حدود یک شب تا صبح بحال خود بگذارید تا رسوب حل شود.

دو تا سه قاشق غذاخوری جوهر لیمو را در هر لیتر آب حل کرده و به روش بالا استفاده کنید.

ضدعفونی کننده ارگانیک پرده و وان حمام

پرده های پلاستیکی حمام و زوایای همیشه مرطوب وان و زیردوشی، معمولا هر چند گاه، با لکه های تیره رنگ و لزج قارچی آلوده می شوند یا به اصطلاح خزه می بندند. برای برطرف کردن این مشکل، آنان را با سرکه سفید و یا محلول نصف لیوان آب اکسیژنه رقیق در یک لیوان آب اسپری کنید.

به عنوان راه دیگر برای برطرف کردن این لکه ها، خمیری از جوش شیرین با آب تهیه کرده و با اسفنج یا برس روی نقاط مورد نظر بمالید. پس از چند دقیقه، با آب شستشو دهید.

براق کننده لوازم چوبی

براق کننده لوازم چوبی

برای تمیز و براق کردن لوازم چوبی مانند میز و صندلی و مبل، آنها را با یک دستمال نرم آغشته به کمی سس مایونز مالش دهید. مالش دادن یک دستمال نرم آغشته به مخلوط یک قسمت آب لیمو و دو قسمت روغن مایع خوراکی مانند روغن زیتون بر روی وسایل چوبی نیز موجب تمیزی و براقی آنان خواهد شد.

براق کننده ارگانیک لوازم چرمی

وسایل چرمی از قبیل کفش، کیف و کمربند خود را ابتدا با دستمال مرطوب کاملا از گرد و خاک پاک کرده و سپس کمی روغن زیتون یا سایر روغن های مایع خوراکی روی سطح آنها بمالید و با دستمال نرم پرداخت و براق کنید.

برای براق کردن کفش های چرمی، سطح داخلی یک پوست موز را روی آنها بمالید و سپس با دستمال نرم آنها را پرداخت و براق کنید.

برای دوام بیشتر و جلوگیری از ترک خوردن این لوازم، یک دستمال نرم آغشته به کمی وازلین را، هر چند گاه، روی سطح آنان بمالید.

تمیز کردن اتو

تمیز کردن اتو

اگر کف فلزی اتو شما، در حال کار، به لباسها می چسبد و بر روی آنها لکه بجای میگذارد، زمان تمیز کردن آن فرا رسیده است. کف اتوی سرد را با مالش به وسیله یک دستمال آغشته به سرکه سفید پاک کنید. پس از شستشو با آب گرم، با دستمال نرم آغشته به الكل كف اتو را تمیز و براق کنید.

برای تمیز کردن کف اتو، مقداری نمک پودر بر روی یک تکه پارچه سفید نخی بپوشید و اتوی گرم را، چندین بار، بر روی آن بکشید. دقت کنید که بخار اتو حتما قطع باشد. برای باز کردن روزنه های خروج بخار که ممکن است با رسوبات سفید رنگ به جای مانده از آب بسته شده باشند.

یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سفید به آب داخل مخزن اتو اضافه کرده و اتو را با بخار روشن کنید. اتوی داغ در حال بخار کردن را بر روی یک پارچه نخی ضخیم بکشید تا مخزن آب به تدریج تخلیه شود. در انتها مخزن را با آب تمیز شستشو دهید. برای پیشگیری از این مشکل، همیشه مخزن آب اتو را پس از اتمام کار تخلیه کنید و اتو را در حالت ایستاده قرار دهید.

تمیز کردن و ضدعفونی کردن لوازم الکترونیکی

تمیز کردن و ضدعفونی کردن لوازم الکترونیکی

دستگاه هائی از قبیل تلفن، کنترل از راه دور، تلویزیون، کیبرد و مانیتور کامپیوتر در اثر گرد و خاک و چربی دستان، به مرور کثیف و بد منظره می شوند. برای تمیز کردن آنان از پنبه یا دستمال نرم آغشته به الكل استفاده کنید.

کاربرد تمیز کننده های ارگانیک در برطرف کردن خش

برای برطرف کردن خش و خراش های ظریف از روی سطوحی مانند عدسی عینک و شیشه ساعت یا دیسک های فشرده (CD)، از خمیر دندان غیر ژل یا خمیر تهیه شده از پودر بچه و کمی آب استفاده کنید. مقدار کافی از هر یک از این خمیر ها را با کمک دستمال نرم، با ملایمت بر روی سطح مورد نظر بمالید و سپس با دستمال مرطوب پاک کنید.

تمیز و براق کردن بدنه خودرو

تمیز و براق کردن بدنه خودرو

کسانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که جای پارک در زیر سایه درختان بیابند، حتما با ذرات چسبنده صمغ و شیره ترشح شده از برخی درختان، از قبیل کاج، بر روی بدنه خودرو آشنا هستند.

برای پاک کردن این ذرات چسبنده، کمی سس مایونز را بوسیله یک اسفنج یا دستمال نرم بر روی آنان بمالید. پس از چند دقیقه، با دستمال خشک و نرم تمیز و براق کنید. سس مایونز را می توانید برای پاک کردن لکه های قیر از روی خودرو و تمیز و براق کردن کنسول و جلو داشبورد خودرو نیز استفاده کنید.

تمیز کردن سر باطری خودرو

برای زدودن املاح باقی مانده بر روی سر باطری های خودروی خود، خمیری از جوش شیرین و کمی آب تهیه کرده و روی سرباطری ها را با آن بپوشانید. پس از حدود یک ساعت، با کمک برس یا مسواک کهنه آنها را تمیز کرده و با آب گرم بشویید. با پوشاندن سر باطری های تمیز شده با لایه ای از وازلین، از خوردگی دوباره آنان جلوگیری کنید. 

پاک کننده روغن موتور

خاک بهترین نمونه از تمیز کننده های ارگانیک می باشد. موتور ریخته شده از خودرو بر روی کف گاراژ یا پارکینگ را هر چه زودتر با مقدار کافی خاک سنگ یا گچ کاملا بپوشانید. پس از گذشت زمان کافی و جذب روغن توسط این مواد، آن را با جارو جمع اوری کنید. در صورت نیاز، هر گونه اثر باقیمانده را با آب داغ و ماده شوینده و با کمک برس یا جارو، پاک کنید.


دسته بندی ارگانیک
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت