نقش تغذیه در تولد نوزاد سالم

236
نقش تغذیه در تولد نوزاد سالم

نقش تغذیه در تولد نوزاد سالم

نقش تغذیه در تولد نوزاد سالم از جمله تغذیه صحیح، بیشترین اثر را روی سلامت جنین دارد. نیازهای غذای در دوران بارداری افزایش می یابد و مادران می توانند با استفاده از رژیمی کامل که شامل مواد مختلف غذایی باشد، احتیاجات مورد نیاز بدن خود را تامین کنند. آگاهی مادران از اینکه مواد غذای مختلف هر یک دارای چه میزان پروتئین، ویتامین، کلسیم، فسفر، آهن، کالری و …. می باشند و همچنین اطلاع از اینکه کدامیک از مواد غذایی بیشترین تاثیر را روی سلامت بدن آنها و متعاقبا جنین و نوزاد تولد یافته آنها دارد و آگاهی از میزان مصرف هر یک از این مواد خود می تواند در سالم به دنیا آمدن جنین آنها موثر باشد.

در این بخش برخی از مهمترین مواد غذایی مورد نیاز برای سلامت مادران و میزان مصرف آنها در هر روز آورده شد است که در نسخه های زیر آنها را از نظرتان می گذرانیم.

نسخه های گیاهی موثر در تولد نوزاد سالم

نسخه ۱- جهت استحکام بیشتر استخوانهای نوزاد و برای اینکه نوزاد مشکل کمبود کلسیم و پوکی استخوان نداشته باشد، مادر باید در دوران حاملگی خود و قبل از آن از تغذیه و مواد مغذی گروه شیر و لبنیات به میزان لازم استفاده نماید. شیر، ماست، پنیر، کشک، بستنی و دوغ از جمله فرآورده های غذایی این گروه می باشند. میزان مصرف این مواد توسط مادر حدود ۴ واحد است که هر واحد آن برابر با یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست و یا ۴۵ تا ۶۰ گرم پنیر تازه می باشد.

در میان سبزیها و گیاهان، باقلای سبز و زرد (با ۲۶۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، سویا (با ۲۴۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، گل تاج خروس (با ۳۹۷ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، نعناع (با ۲۰۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، جعفری (با ۳۹۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، برگ تربچه (با ۳۱۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، رازیانه آبی (با ۲۹۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن)، انغوزه (با ۶۹۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ آن)، میخک (با ۷۴۰ میلی گرم کلسیم در هر ۱۰۰ گرم آن) و … دارای بیشترین میزان کلسیم می باشند.

نسخه ۲- برای رفع مشکل کمبود پروتئین و درمان کندی رشد نوزاد، مادران باید از مصرف مواد غذایی گروه گوشت و حبوبات در دوران قبل از بارداری دریغ نورزند. میزان مصرف این مواد توسط مادر ۴ واحد است که هر واحد آن برابر با یک تکه متوسط گوشت خورشتی (حدود ۶۰ گرم) می باشد.

هر واحد انواع حبوبات پخته شده برابر است با نصف لیوان یا دو عدد تخم مرغ در میان گوشتها، گوشت گاو، گوشت بز، گوشت گوسفند، جگر گوسفند، میگو، خرچنگ دریایی و گوشت ماکیان نسبت به سایر گوشتها پروتئین بیشتری داشته و در میان سبزیها و گیاهان، سویا، مخمر آبجو، تخم کدو تنبل، برگ شنبلیله، بادام زمینی، دانه و جوانه گندم نسبت به سایرین دارای مقادیر بیشتری پروتئین هستند.

نسخه ۳- استفاده مادران روزانه ۴ واحد نان که معادل ۴ تکه نان ۳۰ گرمی است یا ۴ واحد برنج که معادل ۴ کفگیر سرخالی برنج پخته شده و یا ۴ واحد ماکارونی که معادل ۴ کفگیر سرخالی ماکارونی پخته شده می باشد، در دوران قبل از بارداری، نیاز بدن انها و از همه مهمتر نیاز جنین آنها را به مواد مغذی گروه نان و غلات، برطرف می سازد.

نسخه ۴- خوردن روزانه ۴ میوه متوسط یا ۱۲ عدد زرد آلو یا ۲ لیوان آب میوه یا ۴ فنجان سبزی برگی و یا ۴ عدد سیب زمینی پخته شده، در دوران بارداری و قبل از آن، توسط مادر، نقش تغذیه سالم در تولد نوزاد و هم چنین نیاز بدن مادر را به تغذیه و مواد غذایی گروه میوه و سبزیجات، برطرف می سازد.

نقش تغذیه در تولد نوزاد سالم

نسخه ۵- جهت رفع مشکل ضعف جسمانی و کم خونی زن باردار و جنین او، مصرف روزانه ۱ عدد قرص آهن به تنهایی یا همراه با آب میوه هایی مثل آب پرتقال و آب لیمو (برای جذب بهتر آن)، از ماه چهارم حاملگی تا ۴۰ روز پس از زایمان توصیه و تجویز می شود. آهن در اسفناج، جگر، حبوبات، پرتقال، پسته و … به وفور یافت می شود.

نسخه ۶- جهت جلوگیری از نرمی استخوان و مبتلا نشدن نوزادی که بعدها متولد می شود به بیماری راشیتیسم، مادر می بایست هر روز ۱ یا چند ساعت زیر اشعه مستقیم خورشید قرار بگیرد. چون تابش نور مستقیم خورشید برخی از چربیهای موجود در زیر پوست را تبدیل به ویتامین می کند و وجود این ویتامین هم برای جنین بسیار لازم و ضروری است و هم از ابتلای او به راشیتیسم (نرمی استخوان) جلوگیری می کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید