کابوس و خواب های ترسناک

کاربر ۱۹کاربر ۱۹
1,730 بازدید
کابوس و خواب های ترسناک

کابوس و خواب های ترسناک واژه ای که در تمام سال های زندگی بارها و بارها آن را بعد از خواب به زبان آورده ایم و گاها نگران پیامدها و اتفاقاتی که در خواب ها برایمان افتاده است می شویم و گاهس سوالاتی در مورد این کابوس ها در ذهنمان تداعی می شود. آیا همیشه این خواب ها تعبیر دارند؟ آیا می شود این خوابها را در زمره بیماری های روحی روانی دسته بندی کرد؟ آیا این خوابها درمان پذیر هستند؟ برای کابوس و خواب های ترسناک که به صورت غیر طبیعی و بخاطر علل خاصی هستند در ذیل چند درمان و توصیه از ائمه (ع) آورده شده است.

کابوس و خواب های ترسناک با روایات (میرزایی)

ابتدا به مقاله ترس و وحشت عمل نمایید اگر رفع نشد موارد زیر نیز رعایت شود. توصیه های اسلام درباره خواب را نیز در کتاب مخزن الادویه معصومین رعایت نمایید. مزاج و خون و تغذيه و روان و اعمال نیز باید اصلاح شوند.

١- ترک پرخوری

قَالَ عَلِيُّ(ع): إِيَّاكَ وَ الْبِطْنَةَ فَمَنْ لَزِمَهَا كَثُرَتْ أَسْقَامُهُ وَ فَسُدَتْ أَحْلَامُهُ

امام علی (ع) از پرخوری پرهیز که هرکس همدمش پرخوری شود نا تندرستی هایش افزون می گردد و خواب هایش آشفته

۲- چغندر

چغندر و درمان بی خوابی

الْإِمَامِ الرِّضَا(ع): أَطْعِمُوا مَرْضَاكُمُ السِّلْقَ يَعْنِي وَرَقَهُ فَإِنَّ فِيهِ شِفَاءً وَلَا دَاءَ مَعَهُ وَلَا غايلة لَهُ وَيُهْدَى نَوْمَ الْمَرِيضِ

امام رضا(ع) می فرمایند: به بیماران تان برگ چغندر بدهید چرا که در آن درمان است و هیچ بیماری ای را به همراه ندارد و هیچ عارضه ای در آن نیست و خواب را آرام می سازد.

۳- چرب و کثیف بودن بدن کودکان هنگام خواب ممنوع

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ والفنيه اغوا صِبْيَانَكُمْ مِنَ الْغَمَرِ فَإِنَّ الشَّيْطَانَ يَشَمُّ الْغَمَرَ فَيَفْرُغُ الصَّبِيُّ فِي رُقَادِهِ وَ يناذي بِهَا الْكَاتِبَانِ

پیامبر (ص) فرمود: چربی غذا را از دستان کودکتان بشویید؛ زیرا شیطان، چربی باقی مانده را بو می کشد و کودک در خواب، از او می ترسد و دو فرشته ای که اعمال او را می نویسند، اذیت می شوند.

۴- کرفس

النَّبِيِّ (ص)لِإِمَامٍ الْحُسَيْنِ (ع):يَا بُنَيَّ کل الکرفس فَإِنَّهَا بَقْلَةُ الْأَنْبِيَاءِ مَغْفُولٌ عَنْهَا وَهُوَ طَعَامَ الْخَضِرِ(ع) وَإِلْيَاسَ(ع) والکرفس يَفْتَحُ السُّدَدَ ويذکي الْقَلْبِ وَيَرِثُ الْحِفْظِ وَيَطَّرِدُ الْجُنُونُ وَالْجُذَامُ وَالْبَرَصُ وَالْجُبْنِ

پیامبر خدا (ص) خطاب به امام حسین (ع): فرزندم! کرفس بخور؛ چرا که سبزی پیامبران است، که فراموش شده است و خوراک خضر(ع) و الياس (ع) است. کرفس، انسدادها را می گشاید، دل را طراوت می دهد، حافظه را قوی می کند، و دیوانگی، جذام، پیسی و ترس را دور می کند.

کرفس

در روایت آمده: أَنَّ رَجُلًا قَالَ لَهُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ إِنَّ لِي جَارِيَةً يَكْثُرُ فَزَعُهَا فِي الْمَنَامِ وَرُبَّمَا اشْتَدَّ بِهَا الْحَالُ فَلَا تَهْدَأُ يَأْخُذَهَا حِرْزٌ فِي عَضُدِهَا وَقَدْ رَآهَا بَعْضُ مَنْ يُعَالِجُ فَقَالَ إِنَّ بِهَا مَسَّ مِنْ أَهْلِ الْأَرْضِ وليس يُمْكِنُ عِلَاجُهَا فَقَالَ (ع) مُرْهَا بِالْفَصْدِ وَخُذْ لَهَا مَاءَ الشِّبِتِّ الْمَطْبُوخِ بِالْعَسَلِ وتسقى ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ فَإِنْ اللَّهَ تَعَالَى يعافيها قَالَ فَفَعَلْتُ ذَلِكَ فَعُوفِيَتْ بِإِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ

شخصی از امام صادق سوال کرد ای فرزند رسول خدا من دختری دارم که زیاد در خواب می ترسد و می پرد و حالش هم بد میشود و آرام نمی شود و دستش هم بی حس می شود، یکی از کسانی که درمان می کنند او را دید و گفت قابل درمان نیست، امام فرمودند: شوید را بپز و آبش را صاف کن و با عسل مخلوط کن و سه روز این را به او بنوشان، خداوند او را خوب می کند، او هم این کار را کرد و خوب شد.

۵- حجامت سر برای خواب آلودگی مفید است.

قَالَ الصَّادِقُ الْحِجَامَةُ فِي الرَّأْسِ شِفَاءٌ مِنْ سَبْعٍ مِنْ الْمَجْنُونِ وَ الْجُذَامِ وَ الْبَرَصِ وَ النُّعَاسِ وَ وَجَعِ الضِّرْسِ وَ ظُلْمَةِ الْعَيْنِ وَ الصُّدَاعِ

پیامبر خدا(ع) : حجامت در سر، شفای از هفت چیز است، آن گاه که بر شخص دیوانگی، جذام، پیسی، چرت آلودگی، دندان درد، سر درد و تیرگی چشم عارض شود.

۶- سرمه اثمد به بیدار ماندن در شب کمک می کند.

عَنْ الْبَاقِرِ(ع): قَالَ الِاكْتِحَالُ بِالْإِثْمِدِ يَنْبَثُّ الْأَشْفَارَ وَ يُحِدُّ الْبَصَرَ وَ يُعِينُ عَلَى طُولِ السَّفَرِ

امام باقر (ع) فرمودند: سرمه کشیدن با اثمد سبب رویش مژه ها است و بینایی را تیز می کند و به بیدار ماندن در شب کمک می کند.

خواب آشفته و ترسناک (تبریزیان)

سودابر مصرف کنید چون ناشی از سودا است.

تدابیر بی خوابی

کابوس

الف) رژیم غذایی:

قبل از صبحانه:

۳ قاشق غذاخوری پودر ما الجبن افتیمونی و ۲ قاشق خاکشیر را در یک لیوان عرقیات مفرح (شامل مخلوط عرقیات سیب، به، اسطخدوس، سنبل الطیب، بادرنجبویه، گلاب، گاوزبان، نعناع، نسترن، بهارنارنج، آویشن، هل، دارچین) داغ شده حل کرده و محتوای لیوان را ۳ قسمت کنید. هر ۱۰ دقیقه یک قسمت آن را گرم بنوشید و در فواصل یاد شده کمی ورزش نمایید تا عرق کنید. بعد از نوشیدن قسمت آخر لیوان تا ۲ -۳ ساعت چیزی نخورید. بعد از این مدت اگر اشتها داشتید، می توانید صبحانه بخورید. (ترکیب ما الجبن ذکر شده می تواند خود یک صبحانه باشد)

صبحانه

حریره بادام با شیر بز یک نعلبکی (حتما میل شود)

مربای سیب ،مربای کدو با نان برشته

زرده تخم مرغ عسل

مویز 21-30 عدد

میان وعده صبحانه

حریره بادام با شیر بز یک نعلبکی (حتما میل شود) به همراه فالوده یک، عدد به سیب شیرین پوست کنده رنده شده با کمی گلاب و عرقیات در فرح و عسل و برگ کاهوی تازه را اندکی دار چین پاشیده و با کمی سکنجبین (سکنجبین شیرین باشد.) ميل شود.

حلوایی از نشاسته، کدوی رنده شده، شکر، روغن بادام و تخم گشنیز تهیه و میل شود.

ناهار و شام

 • قبل و بعد از غذا به اندازه یک لپه سنگ نمک بمکید.
 • ۲ ساعت بعد از غذا یک لیوان آب و عسل گرم میل کنید.
 • از خوردن نوشیدنی به همراه غذا پرهیز نمایید.
 • گوشت جوجه مرغ یا کبوتر یا بلدرچین یا بزغاله با پیاز و زردچوبه و کدو و اسفناج و برگ کاهو و خرفه به صورت شوربا با نان گندم.
 • سوپ جو با اسفناج و شوید و گشنیز تازه
 • سوپ گشنیز که در تهیه آن از جو، گشنیز، خرفه، شوید، اسفناج، گوشت بزغاله یا گوشت جوجه مرغ، کبک یا بلدرچین استفاده شده و در انتهای طبخ به آن روغن زيتون اضافه شود.
 • قلیله ماهی با ماهی کیلکا: ماهی کیلکا را فیله کنید (سر آن را با کارد و شکم آن را باز کرده و استخوان را خارج کرده و در آب سرد بشویید و در آبکش بریزید) مقدار خیلی کمی نمک به آن بپاشید و ۳۰ دقیقه دریک ظرف بماند. یک عدد پیاز کوچک و ۲-۳ حبه کوچک سیر را با کمی زردچوبه خرد کرده و سپس شنبلیله و گشنیز خرد شده را به نسبت ۱ به ۴ اضافه کرده و چند دقیقه تفت دهید. سپس مقداری تمرهندی هسته گرفته را که قبلا با آب مالش داده و مخلوط کرده اید، به همراه یک قاشق چای خوری گرد لیمو اضافه کنید و بگذارید مواد کمی پخته شده و جابیفتد، سپس ماهی را اضافه کرده و ۱۰ دقیقه بعد غذا حاضر است.
 • ماهی کیلکای دارچین زده ۱۲ -۱۵ عدد به صورت کباب در فر یا روی زغال تهیه شود.
 • قلیه کدو: پیاز را تفت داده و کدو سبز پوست کنده و خرد نموده را در آن ریخته، نمک و زردچوبه اضافه کنید و بگذارید بپزد، وقتی آبش تمام شد و کدو پخته شد، با نان قابل مصرف است.
 • خورشت کدو مسما: که از گوشت، پیاز، نمک، زردچوبه، کدو سبز و کمی آبغوره یا آبلیمو (به عنوان چاشنی) تهیه می شود.
 • نخوداب: نخود به میزان لازم با آب و کمی نمک و زردچوبه و مقداری شوید و گشنیز روی شعله در حرارت ملایم پخته شود و در هنگام مصرف به عنوان چاشنی از روغن زیتون و کمی آبلیمو استفاده شود. (در صورت تمایل با گوشت های ذکرشده تهیه شود)
 •  فرنی با شیر بز و عسل
 • شوربای مرغ با پنیرک و گشنیز

میان وعده عصر:

 • حریره بادام با شیر بز یک نعلبکی (حتما میل شود) 
 • ۵ برگ کاهوی تازه را اندکی دارچین پاشیده و با کمی سکنجبین (سکنجبین شیرین باشد) میل شود.
 • و حلوای ماش و بادام: یک پیمانه ماش پوست کنده را بکوبید و با کمی روغن تفت دهید. ۲ پیمانه شیر بز اضافه کنید و روی حرارت ملایم هم بزنید تا کمی غلیظ شود. سپس مقداری عسل اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا خمیر نسبتا سفتی به دست آید. پیش از برداشتن؛ یک چهارم پیمانه مغز بادام پوست کنده خرد شده و کمی هل ساییده اضافه کرده و از روی حرارت بردارید.

آخر شب:

 • حریره بادام با شیر بز یک نعلبکی (حتما میل شود)
حریره بادام و شیر بز درمان بی خوابی

نوشیدنی به جای آب:

 • مخلوط آب کاهو (یک سوم لیوان)، آب سیب (دو سوم لیوان)، یک قاشق مربا خوری آبلیمو ترش تازه روزی ۳ لیوان (حتما میل شود)
 • ماء الشعیر طبی: جو را ۲۴ ساعت خیسانده و سپس با ۱۴ – ۲۰ برابر آن آب روی حرارت قرار داده و به محض شکفته شدن جو حرارت را خاموش کرده و آب روی آن را صاف کرده و در یخچال نگه داشته و موقع مصرف نیم گرم بنوشید.
 •  یک راه دیگر درمان کابوس و خواب های ترسناک آب انار شیرین با گلاب می باشد.
 • شربت گلاب: نصف لیوان آب + نصف لیوان گلاب + کمی شکر

به جای چای:

جوشانده

گل گاوزبان ۵ گرم، بادرنجبویه ۵ گرم، سنبل الطیب ۵ گرم، ریشه ایرسا ۷ گرم، پوست بید ۱۵ گرم، بسفایج ۱۵ گرم، پوست خشخاش ۷ گرم با نبات شیرین شود. روزی ۳ بار

جوشانده
 • پرهیز از مواد غذایی تلخ و تند و ترش و شور
 • پرهیز از حبوبات نفاخ، عدس، بادمجان، کلم، گوشت شتر، گاو، گوساله، قهوه ، نسکافه، کاکائو، آب یخ، مواد غذایی محرک و پرادویه، غذاهای آماده و کارخانه ای و فریزری
 • پرهیز از سر و صدای زیاد
 • پرهیز از نگاه کردن به اشیا براق و نورانی

ب) سایر دستورات برای درمان کابوس و خواب های ترسناک:

 • روغن بنفشه و نیلوفر و بادام و کدو و گل سرخ تازه (روغن گل سرخی که بیش از یکسال از تولید آن گذشته استفاده نشود) مخلوط شده و روزی ۴ بار در بینی (۱ قطره در هر سوراخ بینی بچکانید و بر پیشانی و ملاج سر و اطراف گوشها و داخل لاله گوش و لبها و کف پا و دست و مقعد و ناف بمالید.
 • کدوی سبز رنده شده، خیار رنده شده، تخم کاهو، بنفشه، پنیرک، تاجریزی، پوست و تخم خشخاش، جو پوست کنده، سبوس جو، گل سرخ، برگ و تخم خطمی، برگ بید، تخم و برگ خرفه، گشنیز، ریحان از هر کدام یک قاشق در ظرف در بسته در آب بجوشانید سپس حرارت را خاموش کرده و محتوای ظرف را در طشتی ریخته و روغن گل سرخ یا روغن بنفشه اضافه کرده و پارچه ای بر سر انداخته و روزی ۲ بار بخور دهید.
 • تخم کاهو ۵ گرم، تخم خیار ۱۰ گرم، تخم گشنیز ۱۰ گرم، تخم خشخاش یا تخم شاهدانه، ۵ گرم در ۱ لیوان عرقیات مفرح ۲۴ ساعت خیسانده و سپس شیره کشیده و زوری ۲ بار میل شود.
 • خميره خشخاش ۶ گرم صبح ها میل شود.
 • عرق بیدمشک، گلاب، عرق ریحان و عرق نیلوفر را مخلوط کرده و در ظرفی دهانه گشاد ریخته و کنار میز کار خود بگذارید و مکرر ببویید. شبها ظرف مذکور را کنار تخت خود قرار دهید تا بوی آن به مشام شما برسد.
 • پاشویه با جوشانده بنفشه، گل سرخ، تخم کاهوی کوبیده، گشنيزه تخم خشخاش ۲۰ دقیقه (پاها تا زانو در جوشانده قرار گیرد)، سپس با آب نیم گرم (ولرم) دوش بگیرید، سپس نیم تا یک ساعت استراحت کرده و سپس شام میل شود. قبل از خواب روغن مالیهای ذکر شده انجام شود و ماساژ آرام و ملایمی هنگام خواب صورت گیرد.
 • اتاق خواب شما باید کاملا تاریک و بی صدا باشد. از چراغ خواب استفاده نکنید. رختخواب نرم و راحت باشد. دمای اتاق خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.
 • زیر بالش برگ شوید تازه فرش شود.
 • قبل از خواب به مدت ۱۵ دقیقه به موسیقی سنتی ایرانی ملایم گوش فرا دهید.
 • روغن بادام شیرین هم میتوان روی پیشانی مالید، هم بشكل خوراکی میل کرد، هم یک قطره داخل بینی چکاند هرسه روش برای رفع بیخوابی مفید است.

 نسخه های بدخوابی وترس ورفع سودا ورفع ریشه های بیماریها نیز برای درمان کابوس و خواب های ترسناک مفید است.

دسته بندی سلامت روان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت