تیک عصبی و درمان آن در طب سنتی

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
12,645 بازدید
درمان ضعف و شوک و تیک عصبی

معرفی بیماری تیک عصبی

بسیاری از افراد پس از گذراندن یک دوره چند ماهه پراسترس در زندگی، دچار تیک عصبی مانند پرش مکرر چشم، تکان دادن دست یا سر و… می شوند اما پس از رفع اضطراب و به دست آوردن آرامشی نسبی این تیک ها برطرف می شود.

پس می توان نتیجه گرفت که «تیک» یا پرش ناگهانی، سریع، غیر ارادی، متناوب و تکراری یک عضله، مشکلی با ریشه های عصبی است. البته تیک ممکن است در یک یا چند دسته از عضلات یا یک عضو بدن ظاهر شود.

بعضی این نوع تیک ها را با گاز گرفتن لب ها، کشیدن انگشتان یا حركات غیر ارادی دست ها، شانه ها یا پاها بروز می دهند حتی در برخی موارد حرکاتی غیرارادی در چهره یک فرد اتفاق می افتد که برای دیگران خنده دار است، بدون آن که بدانند واکنش آن ها به تداوم این تیک های عصبی در شخص منجر می شود.

دکتر بهروز بیرشک، روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با «جام جم» می گوید: در گذشته روان شناسان بر این باور بودند که عوامل ژنتیکی ریشه بروز تیک های عصبی است، اما امروزه مشخص شده که پرش های عصبی ترکیبی از عوامل محیطی و زیستی است که تحت شرایط استرس زا شدت می گیرد.

چنین شرایطی در بسیاری موارد به برخورد اشتباه اطرافیان بستگی دارد، چرا که توجه بیش از اندازه به نوع حركات و رفتار شخصی که دچار تیک است به شدت بخشیدن به حرکات عصبی وی منجر می شود.

روان شناسان می گویند تیک عصبی بیشتر در صورت، گردن و سر ظاهر و پرش پلک ها از شایع ترین نوع تیک های عصبی است، اما گاهی این پرش ظریف که در پلک تحتانی و فوقانی احساس می شود، توسط دیگر افراد قابل مشاهده نیست. به هر حال تیک، نمایانگر نوعی تخلیه روانی و نشانه ناراحتی های عصبی است.

دکتر بیرشک در این باره می افزاید: برخی از تیک های عصبی، ساده است و تنها زمان کوتاهی شخص را درگیر خود می کند؛ این نوع تیک ها میتواند صوتی یا حرکتی باشد، البته بیشتر در ناحیه سر و صورت قابل مشاهده است که پلک زدن های مکرر و غیرارادی از جمله این نوع پرش های عصبی است.

معرفی بیماری تیک عصبی

این روان شناس ادامه می دهد: تیک های عصبی در موارد دیگر می تواند حالت مزمن پیدا کند و طولانی شود، به گونه ای که شخص و اطرافیانش را آزار دهد. در چنین شرایطی مراجعه به روانپزشک یا روان شناس و مصرف برخی آرام بخش ها و نیز انجام اقدامات رفتار درمانی ضروری است.

روان شناسان تاکید می کنند چند علت عمده برای پرش های ظریف عضلانی صورت شناخته شده است که می توان خستگی زیاد، استرس و کمبود کلسیم را از جمله آن ها دانست. حتى استرس موجب اختلالات جسمی چون ضربان قلب، اختلال در تنفس و گوارش و احساس دردهای استخوانی و جسمی می شود.

مرگ عزیزان، ستیزه و جدایی در کانون خانواده، ترس از بیکاری، نداشتن امکانات مناسب اجتماعی، شهرنشینی و سکونت در محلات پرجمعیت و ترافیک سنگین در راه خانه و محیط کار، همگی از عوامل استرس زا به حساب می آید.

روان شناسان می گویند پرش چشم یکی از عارضه های چشمی است که گاهی بروز می کند، اما این نوع تیک عصبی هیچ عوارضی ندارد و بهترین روش برای داشتن آرامش، استراحت و بی توجهی نسبت به این مساله است. تحریکات عصبی و روحی، کم خوابی و استرس از عوامل بروز عارضه پرش چشم است که فرد در پلک های خود احساس حرکت می کند.

البته دکتر بیرشک معتقد است که در کنار استرس و عوامل اضطرابی، ممکن است کار کردن بیش از حد در پای رایانه و مطالعه طولانی بخصوص تحت تور ناکافی نیز به خستگی چشم ها و بروز تیک عصبی در آن ها منجر شود.

همچنین برخی از متخصصان کمبود مواد معدنی چون کلسیم و منیزیم، بخصوص در کودکان را، از عواملی می دانند که به تشدید تیک های عصبی کمک می کند، چرا که مواد معدنی در تقویت سیستم های عصبی نقش مهمی را بازی می کند.

متخصصانی که به نقش تغذیه در کنترل واکنش های عصبی در بدن معتقدند، می گویند: منابع غذایی حاوی منیزیم همچون غلات سبوس دار، میوه های مغزدار و مواد غذایی حاوی کلسیم شامل لبنیات و غذاهای دریایی، مهم ترین مواد غذایی برای کمک به درمان تیک های عصبی است.

علل و درمان ضعف اعصاب با روایات

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: علت و درمان مزاجی

علل و درمان ضعف اعصاب با روایات

غلبه شدید گرمی و سردی و رطوبت و خشکی به تنهایی یا مخلوط با هم موجب ضعف و اختلال اعصاب می شود. اما گرمی و خشکی اندک مقوی اعصاب است. ولی سردی و رطوبت حتی اگر اندک نیز باشد. مضر است. پس ابتدا باید مزاج بیمار را اصلاح کنیم. غلبه سردی حتی موجب فلج میشود.

کاهش سردی ها مانند هندوانه و..

امام رضا ع فرموده اند: ناشتا خوردن هندوانه، آدمی را فلج و سست می کند.

افزایش گرمی ها مانند مویز و پیاز و سویق كامل وعسل وبابونه و…

امام صادق ع فرموده اند: مویز مایه ی تقویت اعصاب، زدودن رنجوری و درماندگی، و آرامش روان است. 

پیامبر ص می فرمایند: بر شما باد مویز زیرا مره (سودا و صفرا) را برطرف می کند و بلغم را از بین می برد و عصب را تقویت می کند و خستگی را برطرف می کند و خلق را نیکو می کند و انسان را دل خوش می کند و غم را برطرف می کند.

صبحانه بیست و یک دانه مویز قرمز، بیماری ها را دفع می کند و عصب را تقویت می کند و خستگی را برطرف می کند و انسان را دل خوش می کند.

پیاز…

امام صادق ع می فرمایند: پیاز خستگی را برطرف می کند و عصب را تقویت می کند و آب سرد را زیاد کند و گامها را زیاد می کند و تب را برطرف می کند. البته تخم پیاز هم عصب را تقویت می کند.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: رفع اختلالات روحی روانی و فکری

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: رفع اختلالات روحی روانی و فکری

حتی اگر جسم کاملا سالم باشد، در اثر ادامه مسایل روحی و روانی و فکری سودازا و آزار دهنده و سردی بخش، مانند شغل و دوست و خانواده آزار دهنده، ناامیدی، گناه، سوءظن، حرص و جوش و اضطراب و ترس و عصبانیت، نداشتن تفریح و آرزوهای بلند و دست نیافتنی، غفلت از آخرت، ارتباط نداشتن با مومنین عامل و… موجب ابتلا به امراض جسم و روح مخصوصا ضعف اعصاب می شود.

پس به تدریج این موارد را شناسایی و رفع نمایید. داروهای روایی هر یک از این موارد مؤثر و موجود است. مراجعه نمایید. مداوای هر یک از این موارد، به اندازه ضعف اعصاب، لازم است.

مثلا در حدیث زیر جذابیت و زیبایی زن و شوهر را موجب آرامش، همسران توصیف کرده اند.

حنا: رسول خدا ص فرموده اند: با حنا خضاب کنید که مایه جلای بینایی و رویش مو وب وی خوش و آرامش برای همسر می شود.

البته روایات در این باب در جلد روحی روانی به وفور آمده است.

 درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: علل و درمان غذایی

طبیعی و طيب خوری، کم خوری و کم نوشی، عدم پراکنده خوری، ساده خوری، افزایش غذاهای خام و کاهش غذاهای پخته، پرهیز از هر چیز استاندارد چون مواد افزودنی سم کشنده دارند، مصرف روغن زیتون وشحم گاو به جای روغن مایه و جامد و… نیز ضروری است.

روغن زیتون: پیامبر ص می فرمایند: بر شما باد روغن زیتون زیرا مره (سودا و صفرا) را برطرف می کند و بلغم را از بین می برد و عصب را تقویت می کند و ضمنا (بیماری که منجر به کسالت و لاغری می شود) را برطرف می کند و خلق را نیکو می کند و انسان را دل خوش می کند و غم را برطرف می کند.

بہترین غذا روغن زیتون است، بدن را خوشبو می کند و بلغم را از بین می برد و رنگ (رخسار) را صاف می کند و عصب را تقویت می کند و بیماری را از بین می برد و غضب را خاموش می کند.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: علل و درمان خونی

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی علل و درمان خونی

کم خونی و غلظت و کثیفی خون از علل اصلی ضعف اعصاب است. که با قرص خون و خون ساز و کباب گوسفند یا شتر یا پرندگان کوچک و سیب و هویج و انار و به و سبزیجات (میتوانید آب یا لواشک یا مربا یا خود اینها را بخورید) و… کم خونی را رفع میکنند. در حدیث زیر امام برگ چغندر را که خونساز وصاف کننده خون است را باعث تقویت اعصاب معرفی نموده اند.

اگر خون خیلی غلبه کند باید با حجامت و سرد کننده ها، اعصاب را آرام کرد. اما اندکی خون اضافه داشتن، مقوی اعصاب است.

برگ چغندر: بر شما باد برگ چغندر زیرا این روی کناره رودی در بهشت می روید و در آن درمان هر بیماری است و عصب را تقویت می کند و گرمی خون را خاموش می کند و استخوان را درشت می کند.

 درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: علل و درمان های مشترک

حمام های امروزی ظاهر بدن را میشویند. اما حمام های قدیم، با دلاکی و فشار و نوره همه کثافات و بلغم و سودا و صفرای زاید را تخلیه میکردند و بلغم را می پختند و به خون تبدیل میکردند. از اصلی ترین علل ضعف اعصاب و همه امراض جسم و روح محرومیت از این حمام های سنتی و اسلامی بود.

یا بحث امواج و موبایل و شغلهای اداری و صنعتی و دوری از زندگی طبیعی از علل مشترک همه امراض است. قدیم حتی داخل شهرها پر از باغات و چشمه ها و پرندگان و حیوانات بود. خانه هر کس درخت و گل و پرنده داشت. الان در خانه های آپارتمانی که شبیه لانه مرغ است. و زندگی پر از دود و ماشین و تجملات و فشار شدید تامین مخارج و حرص دنیا و چشم و هم چشمی و.. که همه محصول علوم بدتر از جهل غرب است، چگونه میتوان اعصابی آرام داشت؟ لااقل به شهرهای خلوت تر و آرام تر و پاک تر بروید.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: حمام با نوره و دلاکی

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: حمام با نوره و دلاکی

فواید حمام رفتن زیاد است، سبب می شود که طبایع انسان معتدل شود و چربی ها را از بدن پاک می کند و اعصاب و رگ های خونی را نرم می کند (جلوی سکته قلبی و مغزی را می گیرد) و اعضای بزرگ بدن را تقویت می کند و مواد زائد را آب می کند و مواد بد بو را می زداید.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: سایر امراض و علل مشترک امراض

مثلا کسی که دیابت یا پوکی استخوان یا هر مرض دیگر دارد موجب ضعف اعصاب نیز می شود. که باید شناسایی و رفع شوند. مثلا خانمی دموی، بدون هیچ مشکل ظاهری، پیش خیلی از اطبا رفته بود و درمان نشده بود. اما با شرح حال گیری مفصل فهمیدیم که خون ریزی ماهانه طولانی دارد که موجب کم خونی و ضعف اعصاب میشد. در حالی که اگر داروی تقویت اعصاب آقای تبریزیان یا گرمی زیاد میدادیم مشکل تشدید میشد. پس باید شرح حال گیری مفصل و كامل باشد. وامراض جانبی نیز درمان شوند.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: علل و داروی عضوی

شاید علت اصلی عضوی در خود مغز و اعصاب باشد.

شربت عسل خالص کوهی صبح ناشتا با کمی آب گرم هر روز بنوشید.

(بابونه + بادرنجبویه + بهارنارنج + گل گاو زبان + کاسنی + شاهتره + تخم پیاز + خطمی + افتیمون + مویز + پولک + عناب) مساوی ازهمه پودر و مخلوط و با عسل خالص کوهی مخلوط شود، و هر صبح و شب به اندازه یک فندق مصرف شود. مزاج این دارو اندکی گرم و ملین و اندکی ضد عفونت و صاف کننده خون و سودابر و خون ساز نیز میباشد. گرم مزاج ها این دارو را با دو قاشق کاسنی مصرف نمایند.

شربت امام رضا ع – درمان مشترک

این شربت امام رضا ع را بعد از غذا به اندازه سه لیوان بنوش، به اذن خدا ایمن میشوی از بیماری های سرد و مزمن مانند نقرس و… و بعضی بیماری های کبد، و طحال و روده.

این دارو یک درمان مشترک است. و تقریبا برای همه بدن مفید است. 

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: یبوست

حوادث و ضربه ها و شوک های عصبی

با خطمی، گلاب، زیاد جویدن، آش و سوپ، ملین، سرکه انگبین و.. درمان نمایید.

 درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: حوادث و ضربه ها و شوک های عصبی

اشکال (میرزایی): داروی تقویت اعصاب استاد تبریزیان بسیار گرم است. فقط برای ضعف اعصاب ناشی از سردی مفید است و در ضعف اعصاب گرم نتیجه معکوس می دهد. ضعف اعصاب یک بیماری با ده ها علت است. و فقط با دادن یک دارو درمان نمی شود. این نقص یعنی عدم تفکیک مزاجی و عدم توجه کافی به ریشه های بیماری و علامت درمانی و دارو محور بودن در اکثر نسخه های استاد ضیایی نیز دیده میشود.

از دیگر نقایص بزرگ نسخه های استاد ضیایی، شلوغی نسخه، هزینه بالا و وقت گیر بودن و زمان بندی دقیق و سخت و نداشتن انعطاف است. استاد خیراندیش نیز در داروهای قوی و توجه نداشتن به برخی علل نقص دارند. تقریبا غالب نسخه های ایشان اصلاح مزاج وخون و داروهای ضعیف است. در حالی که امراض علل زیادتری دارند و…

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: ضعف اعصاب کم خونی + سردرد میگرنی (ضیایی)

 1. توکل به خدای متعال،
 2. توسل به ۱۴ معصوم ع
 3. صبحانه: شیرعسل، شیرخرما، حلیم گندم گوشت، 
 4. صبح: یک قاشق چایخوری پودر گل راعی + یک قاشق پلو خوری عسل آویشن یا نعناع،
 5. وسط روز و عصرانه: هر بار یک قاشق پلوخوری (خرما، توت، انگور)،
 6. اول مغرب: چای کوهی با عسل آویشن نعنا،
 7. شب نصف استکان گلاب طبیعی + نصف استکان عرق بیدمشک طبیعی + یک قاشق پلوخوری عسل آویشن يا نعناع (برای همه ی سنین خوب است)،
 8. بعد از شام: یک لیوان آب سیب با عسل آویشن یا نعناع.

توجه: اگر اعصاب او خیلی ضعیف است بجای گل راعی کوهی و چای کوهی، به ترتیب از سنبل الطیب و گل بهار نارنج استفاده کند.

ضعف اعصاب/ استرس (نگرانی مستمر) / اضطراب (دلهره) (ضیایی)

ضعف اعصاب/ استرس (نگرانی مستمر) / اضطراب (دلهره) (ضیایی)
 1. صبح ناشتا یک استکان دم کرده گل راعی (منع در حاملگی و شیردهی) مخلوط با عسل آویشن.
 2. صبحانه شیر تازه گاو کم چرب مخلوط با عسل آویشن.
 3. وسط روز گلابی، انگور سیاه، انار شیرین میل فرمایید. و آنغوزه (صمغ كما) در سركه طبیعی حل کرده بنوشید برای اعصاب بسیار مفید است. 
 4. نماز ظهر و عصر بخوانید، سپس چای کوهی (منع در حاملگی و شیردهی) با عسل آویشن بنوشید. 
 5. به همراه ناهار یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، چند برگ کاهو و یک عدد پرتقال بخورید.
 6. عصرانه آناناس، مخلوط زنجبیل با عسل آویشن، انار شرین میل نمایید. یا مخلوط یک استکان عرق طبیعی بیدمشک + یک قاشق چایخوری تخم ریحان + یک قاشق مرباخوری عسل آویشن، بنوشید.
 7. نماز مغرب و عشاء بخوانید سپس دمکرده گل بهار نارنج باعسل آویشن میل کنید.
 8. بعد از نماز میتوانید غذای کمکی بخورید مانند نان سبوس دار + پنیر کم چرب + مغز گردو سبزی خوردن (سبزی ترخون آن بیشتر باشد)
 9. شام، سوپ رقیق شده (یک بشقاب) + آبغوره طبیعی نجوشیده بی نمک که در آفتاب نباشد (یک قاشق غذاخوری روغن زیتون خوراکی طبیعی (یک قاشق غذاخوری) +چند برگ کاهو (بدون سس) و یک عدد لیمو شرين.
 10. شب قبل از خواب یک لیوان آب سیب طبیعی رسیده تازه شرین مخلوط با عسل آویشن.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: ضعف اعصاب + سودای مغز + وسواس (تبریزیان)

سودابر که عمده اش افتیمون است مصرف کند. سودای سر و پا نداریم. سودا در همه بدن یکی است. اگر از کم خونی است، قرص خون بخورد و اگر از غلبه بلغم است، بلغم زدا بخورد و اگر از غلبه زیاد حرارت است صفرابر بخورد.

جایگزین کپسول فلوکستین (برای مشکلات مغز و اعصاب) (روازاده)

ضعف اعصاب و قلب و رفع تشنگی

دم کرده گل گاو زبان + سنبل الطیب + اسطوخدوس + بادرنجبویه + افتیمون هر شب یک لیوان میل شود. مصرف عرق بیدمشک با بهار نارنج به صورت شربت هر روز صبح ها میل شود.

ضعف اعصاب و قلب و رفع تشنگی

شربت بیدمشک عسل، مربای به رسید؛ شیرین زرد، سیب قرمز معطر رسیده شیرین.

ضعف اعصاب و بدخوابی (روازاده)

پرسش: خانمی ۲۸ ساله هستم. زود عصبی می شوم؛ بسیار حساس بوده؛ بیماری رماتیسم هم دارم؛ خواب راحت هم ندارم؛ بعضی وق تها قرص خواب هم مصرف می کنم. راه درمان چیست؟

پاسخ: از دم کرده گل گاوزبان با سنبل الطیب به عنوان چای روزانه استفاده کنید. این که زود عصبی میشوید دلیل بر اختلال مزاجتان است که باید معاینه شوید. برای داشتن خواب راحت، خوردن کاهو یا سکنجبین در شب ها توصیه میشود. غذاهای سرد و تر را با مصلحات آن مصرف کنید.

درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: بیماری های اعصاب و روان و ضعف اعصاب (تبریزیان)

برای تقویت اعصاب موارد زیر مفید است:

قطره مرزنجوش + جامع و قطره روغن بنفشه، پایه کنجد در بینی بریزند. – داروی تقویت اعصاب – دمکرده بادرنجبویه با دارچین – پیاز – پودر و دمکرده بابونه – مویز ۲ عدد ناشتا و… نیز موجب تقویت اعصاب است.

بیماری های روانی نیز غالبا ناشی از تاثیر جن یا غلبه مزاج است. بخور حضرت مریم س – داروی عقل – تقویت اعصاب – مفرح مفید است.

غم و ناراحتی های عصبی (تبریزیان)

غم و ناراحتی های عصبی (تبریزیان)

درمان تیک عصبی

 1.  نفس های عمیق در هوای آزاد کشیدن، پیشگیری از تیک های عصبی نموده و کمک به درمان نیز می کند،
 2. مالیدن روغن اسفند، 
 3. عسل آویشن،
 4. دارو مركبه اسطوخدوس (۳۰گرم) +مرزنجوش (۲۰گرم) + بادرنجبویه (۲۰گرم) + بابونه (۱۰گرم)، به این صورت که هر روز ۱۵ گرم از این دارو مركبه را در نیم لیتر آب کمی جوشانده و پس از صاف کردن، قبل از غذا یک لیوان میل کنید.
 درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: تیک عصبی (روازاده)

پرسش: شخصی دارای تیک عصبی می باشد و مدام سر خود را به طرف راست می برد و برمی گرداند. برای درمان چه باید بکند؟

پاسخ: این مشکل به دلیل ایجاد یک اختلال در سرشان است. خلط بدی در مغزشان است و عمدتا به دلیل بلغم است. از خوردن بلغم ها خودداری کنید، سرتان را گرم نگه دارید و بعد از استحمام سرتان را خشک کنید و مراقب باشید موقع خواب سرتان در معرض سرما نباشد. با روغن های گرم سرتان را گرم کنید.

پرهیز از خوردن غذاهای بلغم زا و گرم نگه داشتن سر و صورت بعد از استحمام و مراقبت بر این که سرما نخورد.

 درمان ضعف و شوک و تیک عصبی: تیک عصبی چشم و صورت
 • استشمام عطرهای گرم طبیعی مانند گل یاس، محمدی، نرگس و… به هنگام خواب.
 • مصرف هفته ای دو تا سه وعده خورشت فسنجان تهیه شده از بادام و گردو به مقدار مساوی.
 • روزی یک لیوان عرق بهار نارنج با یک قاشق مرباخوری فرنجمشک با کمی عسل میل شود.
 • مالیدن روغن سیاه دانه به ملاج سر و ماساژ دادن کف پاها.
 • ترک و یا کاهش جدید سردی ها بخصوص در شب.
دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت