اعصاب

کاربر ۳کاربر ۳
1,848 بازدید
اعصاب

نظام عصبی و شبکه اعصاب با بیش از ۱۰ میلیارد سلول عصبی به نام نورون ساخته شده است. که آن ها نوعی جریان الکتریکی منتقل می کنند و همین جریان الکتریکی است که قسمت های مختلف بدن را به فعالیت وا می دارد.

بدن انسان مانند کشوری است که نوعی شبکه ارتباطی، مناطق آن را به یکدیگر متصل می کند. این شبکه دستگاه عصبی نام دارد.

وقتی که اطلاعات سریع منتقل می شوند همه چیز خوب پیش می رود و بدن سالم است و به نحو موثری عکس العمل نشان می دهد. برای آنکه اطلاعات به طور هماهنگ در بدن جریان یابد، باید مرکز اطلاع رساني سالم و اثربخشی وجود داشته باشد و این نقش را مغز ایفا میکند.

مقایسه شبکه ارتباطات تلفنی و نظام عصبی انسان، مقایسه ای منطقی و درست است. اطلاعاتی که در نظام عصبی انسان جریان دارند، ماهیتی زیستی الکتریکی دارد.

آیا می دانید مغز شما بیش از ۱۵ میلیون میلیارد ارتباط الکتریکی دارد؟

آیا می دانید مغز شما با بیش از ۱۷ تریلیون سلول ساخته شده است؟

سلول های عصبی مستقیما با یکدیگر تماس ندارند بلکه از یکدیگر جدا هستند و بین آنها شکاف سیناپسی وجود دارد. جریان عصبی در این مکان به یک عامل شیمیایی شبیه به هورمون ها تبدیل می شود که مسوول انتقال اطلاعات خاص به سلول های بعدی است و پیام های خشنودی، درد، توجه، خطر و یا آرامش و غیره را منتقل می کنند. این عوامل شیمیایی را ناقل های عصبی می نامند.

آیا می دانید مغز چه تعداد ارتباط شیمیایی دارد؟ برای درک آن، عدد ۱ را نوشته و هشتصد هزار صفرجلوی آن بگذارید!! تاکنون پژوهشگران حدود ۵۰ ناقل عصبی کشف کرده اند و من در این جا فقط چند نوع آنها را که با فعالیت فکری ارتباط دارند را نام می برم:

 1. دوپامین: اپی نفرین، نوراپی نفرین. هر سه مسوول بردن پیام های مغز و ایجاد هیجان اند و با حالت شادی و میزان فشار خون ارتباط دارند.
 2. سروتونین: نوعی ناقل عصبی است که احساس آرامش و سستی را منتقل میکند و اگر تولید آن افزایش یابد، حالت خواب و بی حالی ایجاد می شود. اختلال در تولید آن با فشار روحی، عصبانیت و اختلال در خواب و افسردگی و حالت های شیدایی (مانیایی) مرتبط است.
 3. اندروفین: به نظام عصبی آرامش داده و درد را تسکین میدهد.
 4. استیل کولین: یک ناقل عصبی حیاتی برای حافظه و یادآوری است و در افراد مبتلا به آلزایمر این ناقل عصبی کم است.

این ناقل های عصبی شگفت آور که فکر و عاطفه انسان را کنترل میکنند به خودی خود تولید نمی شوند، بلکه از زنجیره های اسید آمینه و از طریق تغییر شکل آنزیمی به وجود می آیند.

این نکته را به یاد داشته باشید که هر نوع ناقل عصبی برای انتقال پیام خود از اسید آمینه خاصی استفاده می کند. بنابراین با انتخاب تدبیر غذایی خاص می توان یک نوع ناقل را بیش از هر ناقل دیگر فعال کرد.تیروزین یک اسید آمینه غیرضروری است (یعنی توسط بدن تولید می شود و نیازی نیست که از خارج وارد بدن شود). این اسید آمینه موجب تولید دوپامین اپی نفرین، و نوراپی نفرین می شود. آنها مسوول بیداری مغز هستند و خود تیروزین هم موجب تولید استیل کولین نیز می شود که مسوول بیداری مغز است.

اسید آمینه به طور عادی در بدن از فنيل آلانين تولید می شود و فنیل آلانین، اسید آمینه ای است که فقط در مواد غذایی یافت می شود (یعنی اسید آمینه ضروری). برای این که تاثیر آن را روی مغز دریابید به این خبر توجه کنید: 

در یکی از جنگ ها به تعدادی از خلبان ها تیروزین تزریق کردند، در نتیجه ۲۸ ساعت بدون هیچ اشکالی بیدار بودند. این اسید آمینه در بادام، کنجد، کدوحلوایی، تخم مرغ، لبنیات و گوشت وجود دارد.

درمان تحریکات اعصاب

چند نکته مهم: تریپ توفان یک ناقل عصبی دیگری به نام سروتویین تولید می کند که آرام بخش است و فقدان آن به بی خوابی، تندمزاجی و ناراحتی عصبی منجر می شود. حتی ممکن است کمبود آن فرد را به اعتیاد به الكل بکشاند.

در مغز مانعی وجود دارد که ورود خون را به مغز دقیقا كنترل می کند. برای ورود تریپ توفان به مغز به هیدرات های کربن نیاز است. یعنی اگر بخواهیم تریپ توفان بیشتری به مغز برسد باید هیدرات کربن مصرف کنیم تا قند خون افزایش یابد و انسولین ترشح شده توسط لوزالمعده راه دسترسی به مغز را باز کند.

پس برخلاف فنيل آلانین، تریپ توفان برای ورود به مغز به انسولین نیاز دارد.

نکته ۱) به طور کلی قندها باعث تولید ناقل عصبی سروتویین و جذب اسید آمینه تریپ توفان می شوند و وقتی این مواد به مغز نرسد مشکلاتی به وجود می آید.

پدیده های اخلاقی و روابط اجتماعی درحال ضعیف شدن و گسستگی خانواده ها در حال افزایش است. جرم، سرقت و فحشا بروز می کند و چنان چه از ظواهر برمی آید سو تغذیه علت اصلی نابرابری اجتماعی و فکری است.

نکته۲) در یک بررسی روی افراد بالای ۶۰ سال نتایج زیر به دست آمده است:

– کسانی که از ویتامین B استفاده کرده بودند، حافظه بسیار قوی داشتند.

– کسانی که در خون آن ها آهن زیاد بود، دارای امواج مغزی قابل مقایسه با ۲۰ تا ۳۰ ساله ها بودند.

– کسانی که میزان کاروتن (تولیدکننده ویتامین A) آن ها کافی بود، در آزمایش هوش بهترین نتیجه را داشتند.

– کسانی که دچار کمبود ویتامین B بودند، از نظر فعالیت های روحی و مغزی مشکلاتی داشتند.

آیا میدانید؟ مغز انسان روزانه ۱۸۰ گرم خوراک می خواهد که این خوراک اساسا گلوکز است و بدون وجود آن مغز نمی تواند به نحو موثری فعالیت کند. نکته قابل توجه اینکه مغز و چشم نمی توانند برای خود گلوکز ذخیره کنند بنابراین باید مرتب سوخت لازم را دریافت کنند.

نکته دیگر این است، کسانی که برای تقویت مغز یا آرامش اعصاب، چای یا قهوه یا نوشابه و یا دخانیات مصرف می کنند باید بدانند این ها تنها محرک های مغز و اعصاب هستند و حتی ذره ای از ماده مفید غذایی و یا دارویی برای مغز و اعصاب در آن ها یافت نمی شود، فقط تلقینی است که بعضی اشخاص به این وسیله خود را فریب می دهند، بدین جهت روزبه روز حالشان دگرگون تر، اعصابشان متشنج تر، کم تحمل تر، پرخاشگر و خواهند شد.

تقویت اعصاب

تقویت اعصاب

اگر میل دارید اعصاب خود را تقویت کنید، از مصرف سماق و ترشی جات پرهیز کنید و از خوراکی هایی که اعصاب را تقویت می کنند بیشتر استفاده کنید، مانند:

پرتقال شیرین، زردآلو، آلو، انار، لیمو، سیب درختی، به، گلابی، گوجه فرنگی، انگور شیرین، کلم، کاهو، پیاز، والک، برنج، لوبیا، نخود، سیب زمینی، اسنفاج، بامیه، فندق تلخ (به مقدار کم)، جوانه گندم، تخمه آفتابگردان، ماش، گلپر، ثعلب، بوزیدان، دارچین، قرنفل، قسط شیرین، تخم شربتی، سعد کوفی، کندرخوراکی، پوست هلیله زرد، کره، خامه تازه، اسطوخودوس هندی، افتیمون شامی کوبیده با عسل، پسته وحشی، تخم مرغ، شیر، پنیر، نان با پنیر و نعناع، مقدار کمی انقوزه که داخل کپسول خالی ریخته شده باشد، جندبید استر، ماالشعیر، لعاب اسفرزه، مغز ناخنک، زعفران، شوید، شنبلیله، کاسنی، مرزنجوش، بومادران، تخم کرفس، تخم شاهی، تخم ترب، تخم شلغم، تخم زردک، تخم هویج فرنگی، تخم پیاز، تخم کتان، تخم كلم، تخم یونجه، تخم ریحان، تخم شوید، جوزهندی، خولنجان، سیاه دانه، بادیان، زنیان، هیل قرابی، میخک، شکوفه خرمای نر (طلع)، مغز تخم زبان گنجشک، زنجبیل، دارچین (قرفه)، انجره، عود هندی، سعد کوفی، تخم هلیون یا مارچوبه، تخم شنبلیله، بهمن سرخ، بهمن سفید، بوزیدان، نارگیل، مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق، مغز گردو، پودر هسته خرما، دارفلفل، قدومه ی شیرازی، عودالصليب، قرص کمر، اگیر ترکی، زیره کرمانی، نعناع خشک، مصطکی رومی، سورنجان، فوفل، شاهدانه، کنجد.

به عنوان تقویت هم چنین می توانید پوست نارنج را با سنبل الطیب صبح ناشتا دم کنید و آبش را بنوشید.

بادام و فواید آن برای اعصاب
 • هر روز ۱۰ عدد مغز بادام شیرین را خیسانده، پوست کنده و بخورید.
 • عاقرقرها، سیاه دانه، قسط، فلفل، دارفلفل، وج، برگ سداب، حب القار، شیطرج، صمغ انجدان، زرآوند مدحرج و خردل سفید از هر کدام ۱ مثقال را نرم بکوبید و بعد با دو برابر همه آن ها عسل مخلوط کنید و روزی سه بار، هر مرتبه به اندازه یک فندق از آن را بخورید.
 • هلیله سیاه، پوست هلیله زرد، آمله مقشر و بسبایج از هر کدام ۲ مثقال، افتیمون شامی، اسطوخودوس هندی از هر کدام ۵ مثقال را نرم بکوبید با دو برابر وزن همه آن ها عسل مخلوط کنید و روزی سه بار، هر مرتبه به اندازه یک پسته از آن را بخورید.
 • گل محمدی، سنبل الطیب، عودبلیسان، اسارون دارچین و مصطکی از هر کدام ۲ مثقال، صبر زرد ۱ مثقال، آن ها را نرم کرده و در یک لیوان عسل مخلوط و به مرور و هر روز به اندازه یک فندق از آن را میل کنید.
 • قرنفل، خولنجان، قرفه، شقاقل، مصطکی، جوزبوا، بسباسه، نارمشک، عاقرقرها، زنجفیل، قاقله تخم زبان گنجشک و سنبل الطیب از هر کدام ۲ مثقال، دارو فلفل، نیم مثقال، همه را نرم کوبیده و با دو استکان عسل مخلوط کنید و روزی دوبار هر مرتبه به اندازه یک فندق از آن را بخورید.
 • تخم کاسنی، تخم فرنجمشک، بادرنجبویه، گل گاوزبان، رازیانه، ریشه بنفشه، بسفایج، ریشه مجو، پرسیاوش و افتیمون شامی از هر کدام ۲ مثقال همه را نیم کوب کرده، بعد آن را ۱۰ قسمت کنید و هر روز صبح ناشتا یک قسمت از آن را بجوشانید، سپس آبش را صاف و شیرین ساخته و میل کنید.
 • افتیمون شامی، قاریقون، پوست هلیله زرد، هلیله سیاه، آمله مقشر، عاقرقرها، عودالصليب، ریشه انجبار و ریوند چینی از هر کدام ۲ مثقال، بسایید بعد با دو برابر وزن آن ها عسل مخلوط کنید و هر روز صبح و عصر و در هر مرتبه به اندازه یک فندق از آن را بخورید.
 • جوز بوا، بسباسه، دارچین، فلفل سیاه، سعد، سنبل و آمله مقشر را ساییده و با شکر مخلوط کنید و روزی سه قاشق چای خوری از آن را صبح، ظهر و شب بخورید.
 • فقط یک مرتبه و یک قاشق چای خوری گل طاووسی را در یک لیوان آب جوش بریزید و در سه نوبت، هر بار یک سوم از آب آن را بخورید.
 • تخم گشنیز و شاه تره از هر کدام ۵ گرم، گل گاوزبان، بادرنجبویه، بسفایج، ابریشم مقرض، هلیله سیاه، پوست هلیله زرد و پوست هلیله کابلی از هر کدام ۱۰ گرم، اسطوخدوس هندی و مصطگی رومی از هر کدام ۲۰ گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با نیم کیلو عسل مخلوط کنید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.
 • • زنجبیل، آمله مقشر، پوست هلیله زرد، پوست هلیله کابلی و هلیله سیاه از هر کدام ۱۰ گرم، شقاقل، بهمن سرخ، بهمن سفید، تودری سرخ و سفید از هر کدام ۲۰ گرم، مغز تخم زبان گنجشک ۴۰ گرم، همه را بسیار نرم بکوبید سپس کنجد، مغز بادام شیرین و مغز پسته خام از هر کدام ۲۰۰ گرم را نرم بکوبید و همه را با یک کیلو عسل مخلوط کنید و هر روز صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق شربت خوری میل کنید.

تحریکات عصبی

رازیانه برای درمان تحریکات عصبی

 برای درمان تحریکات عصبی باید جند بیداستر، ثعلب، مخمر جو، دانه های اسفند، اسپرزه، بسفایج، افتیمون شامی، مغز ناخنک، انیسون، انقوزه، آویشن شیرازی، بابونه شیرازی، بادآورد، گل بنفشه، پودینه، رازیانه، جاوشیر خشک، شحم حنظل، گل خطمی سفید، زعفران، شوید خشک، شنبلیله خشک، فلفل سیاه، قسط شیرین، تخم کاسنی، کنجد، بومادران، نخود، میعه سايله و مصطکی رومی را به نسبت مساوی مخلوط و نرم بسایید. هر صبح و عصر هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب یا آب میوه میل فرمایید.

ضعف اعصاب یا نوراسنتی

سیب سرخ رنده شده برای تقویت اعصاب

به منظور برطرف کردن ضعف اعصاب، ۱۵ تا ۲۰گرم برگ یا شاخه گل دار مریم گلی را در یک لیتر آب جوش، ۱۰ دقیقه دم کرده، بعد آب آن را با عسل شیرین کرده، پس از هر غذا یک فنجان بنوشید.

• سیب سرخ رنده شده را با عسل شیرین کنید و بخورید.

• شصت گرم ریوند چینی را نرم بسایید و در یک لیتر آب انگور سیاه بریزید و ۴۰ گرم دارچین ساییده شده به آن اضافه کنید و به مدت ۸ روز داخل یخچال بگذارید، قبل از هر غذا یک استکان بنوشید.

• پنجاه گرم گل و برگ و ساقه ریحان را در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم و صاف کنید، سپس آب آن را با شکر یا عسل شیرین کرده، بعد از هر غذا یک استکان بنوشید.

ضمنا از این خوراکی ها پرهیز کنید: سیب ترش، سرکه و سماق.

از خوراکی هایی که ضدضعف اعصاب است بیشتر استفاده کنید، مانند: انگور فراوان، سیب درختی شیرین و قرمز با پوست، آلو، آلوچه، آب هویج، بادام پوست کنده، کشمش، روزی یک عدد فندق تلخ، پیاز، برگ کلم، نعناع سبز، عسل، شیرین بیان.

سستی اعصاب

درمان سستی اعصاب

برای رفع سستی اعصاب: جوهر سیاه دانه را بر کمر بمالید.

سنگینی اعصاب

آب پرتقال برای سنگینی اعصاب

برای رفع سنگینی اعصاب، یک قسمت آب پرتقال و یک قسمت آب نارنج را با ۸ قسمت آب مخلوط کنید و در هر لیتر آن ۳۰ گرم قند حل کنید و هر روز شش تا هشت لیوان بخورید.

ضمنا از این خوراکی ها پرهیز کنید: سماق، سرکه، آب جو، چای، قهوه، سوپ، گوشت قرمز، آب گوشت، دخانیات، موادمخدر، الکل، هم چنین از نور شدید، تاریکی شدید، سرمای شدید، گرمای شدید، پرخوری شدید، گرسنگی شدید، صداهای بلند، عصبانیت، حسادت.

خستگی های عصبی 

گل بابونه خشک برای رفع خستگی عصبی

برای رفع خستگی های عصبی، یک قاشق سوپ خوری گل بابونه خشک را در یک لیوان آب جوش بریزید و پس از ۱ ساعت ماندن، آب آن را صاف و شیرین کنید و بنوشید.

 • شصت گرم ریوند چینی را بسایید و در یک لیتر شراب قرمز بریزید. ۴۰ گرم دارچین کوبیده به آن اضافه کنید تا به مدت ۸ روز بماند. هر روز صبح، ظهر و شب قبل از غذا یک فنجان بنوشید.
 • هر روز صبح ناشتا، یک مشت شاهی تازه و یک مشت اسفناج تازه را بکوبید و آب آن را با فشار بگیرید و بنوشید.
 • بعد از هر غذا یک قاشق قهوه خوری تخم گشنیز را در یک فنجان آب جوش، ۱۰ دقیقه دم کنید و بنوشید.
 • هر بار پس از غذا یک تا سه قطره اسانس گشنیز را روی حبه قندی بچکانید و بخورید.

حمله های عصبی

پیاز برای درمان حمله عصبی

برای رفع حمله های عصبی می توانید دو تکه پیاز را جلوی دو سوراخ بینی گرفته و چند نفس عمیق بکشید.

 • سی گرم گل و برگ سیب زمینی را در آب بجوشانید و آب آن را بنوشید.

ضمنا از خوردن این خوراکی ها پرهیز کنید: چای، قهوه، سرکه، سوپ، آب گوشت، سماق، دخانیات، هم چنین از پرخوری زیاد، گرسنگی شدید، نور شدید، تاریکی شدید، سروصدا، عصبانیت پرهیز کنید.

درد اعصاب یا نورالرژی

درد اعصاب

اگر مبتلا به درد اعصاب شده اید لازم است ازخوردن چای، قهوه، سرکه، الكل، آبجو، دخانیات سکنجبین، سماق، سوپ، آب گوشت، و هم چنین از پرخوری، گرسنگی شدید، سرمای شدید، گرمای شدید، سروصدا و عصبانیت پرهیز کنید. در ضمن از خوراکی هایی که درد را تسکین می دهد مانند: بیدمشک، ترب سیاه، ترخون، آب جوشانده لیمو، آب جوشانده سنبل الطیب، آب جوشانده گل گاوزبان زیاد استفاده کنید.

برای تسکین درد اعصاب به عنوان درمان، یک قاشق سوپ خوری گل خشک بابونه را در یک لیوان آب جوش به مدت 1 ساعت دم کنید و پس از آن شیره اش را بکشید، شیرین کنید و بنوشید.

 • پانزده تا سی گرم بذر رازیانه را نرم بکوبید و در یک لیتر آب ۱ دقیقه بجوشانید و ۱۰ دقیقه آن را دم کنید، سپس آب آن را با عسل شیرین و بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید.
 • آب دم كرده برگ سوسنبر را بخورید.
 • شصت گرم ریشه خشک سنبل الطیب را در یک لیتر آب، ۱۲ ساعت بخیسانید بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و هر شب موقع خواب یک تا دو فنجان از آن را بنوشید.
 • سی گرم برگ بو را در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید، بعد صاف کرده، سپس آب آن را با عسل شیرین و بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید.
 • مقداری آب دم کرده پونه کوهی را در آب وان حمام بریزید و در آن دراز بکشید و بدن را ماساژ دهید.
 • جعفری خشک کوبیده را در شیر بریزید و با محل درد را ماساژ دهید.
 • جعفری خرد شده را در شیشه ای بریزید و مقداري الكل نود درجه به آن اضافه کنید و نگه دارید. موقع درد آن را روی محل درد ماساژ دهید.
 • خردل ساییده شده را با آرد گندم به صورت پماد بسازید و بر موضع ضماد کنید.
 • آب جوشانده برگ بیدمشک را بخورید و برگ سبز گردو را به عنوان ضماد بر موضع بمالید.
 • اتوی داغ را روی برگ کلم بگذارید و کلم گرم شده را بر جای درد بگذارید.
 • با شام شب کاهو بخورید و یا چند برگ کاهو را در یک لیتر آب بجوشانید و آبش را مصرف کنید.
 • سی گرم ترخون را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را بعد از غذا بنوشید.
 • پوست سبز گردوی تازه را بکوبید و بر محل های درد ضماد کنید.

درد اعصاب صورت

درمان درد اعصاب صورت

برای تسکین درد اعصاب صورت، ۵۰ گرم گل بیدمشک را در یک لیتر آب خیلی جوش، ۱۲ دقیقه دم کنید و قبل از هر غذا یک استکان شیرین کنید وبنوشید.

 • پنجاه گرم برگ یا پوست درختچه بیدمشک را در یک لیتر آب ۲ دقیقه بجوشانید و ۱۰ دقیقه هم دم کنید، آب صاف کرده آن را با عسل شیرین سازید و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید.
 • پنجاه گرم ورون خشک را در یک لیتر آب سرد، یک تا ۲ ساعت بخیسانید، چند دقیقه نیز بجوشانید و ۱۵ دقیقه دم کنید، سپس صاف کرده و روزی چندبار روی محل درد به صورت نیم گرم، کمپرس کنید.
 • برگ کلم را در شیر بپزید و روی محل درد ضماد کنید.

تشنجات عصبی

چای و مضرات آن برای اعصاب

 اگر مبتلا به تشنج عصبی شده اید باید از خوردن چای، قهوه، سرکه، الكل، آبجو، دخانیات، سکنجبین، سماق، سوپ و آب گوشت پرهیز کنید. و از خوراکی هایی که برای رفع تشنجات عصبی مفید هستند، بیشتر استفاده کنید، مانده آب پرتقال، آب نارنج، شبدر، نعناع سبز.

برای رفع تشنجات عصبی ۲۰ تا ۳۰ گرم گل خشک تیول را در یک لیتر آب جوش ۱۰ دقیقه دم کرده و صاف کنید. آب آن را با عسل شیرین سازید و روزانه سه فنجان به نوبت بخورید.

 • سی گرم ریشه گل پامچال را در یک لیتر آب ۱۵ دقیقه بجوشانید و آب آن را در طول روز به مرور بخورید.
 • پانزده تا سی گرم دانه های رازیانه را بسایید و در یک لیتر آب سرد یک دقیقه بجوشانید و ۱۰ دقیقه آن را دم کنید، سپس صاف کرده آب آن را با عسل شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید.
 • چهل گرم میوه آقطی را در نیم لیتر آب یا شیر گرم بپزید و پس از ۱۰ دقیقه جوشیدن، ۱۰ دقیقه دم کنید و آن آب یا شیر را روزی سه فنجان به نوبت در طول روز بنوشید.
 • یک صد گرم برگ گلابی را در یک لیتر آب چند دقیقه بجوشانید و ۲۰ دقیقه دم کنید بعد صاف کرده و یک عدد گلابی را با پوست ریز کرده و داخل آن بریزید و روزی یک فنجان آب آن را بنوشید.
 • آب جوشانده هویج و آب پیاز و آب لیمو را مخلوط کرده و بخورید.
 • چهل روز به جای صبحانه انگور فراوان بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگری نخورید.
 • دوعدد برگ سوسنبر تازه را در یک فنجان آب جوش دم کنید، بعد صاف و آب آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید.
 • سی گرم گل و برگ سیب زمینی را در یک لیتر آب بجوشانید و پس از صاف کردن آب آن را بنوشید.
 • اسانس گشنیز را روزی سه تا چهار مرتبه، هربار یک تا سه قطره روی یک حبه قند بچکانید و پس ازهر غذا میل کنید.
دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت