سردرد میگرن

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
1,244 بازدید
میگرن

سردرد عروقی (Vascular headaches)

دلیل سردرد عروقی احتقان و ورم رگ ها می باشد (افزایش جریان خون). معمول ترین این نوع سردرد ها میگرن بوده. افراد مبتلا به میگرن از دردی شدید در یک یا دو طرف مغز خود، اختلال بینایی و ناراحتی معده رنج می برند.

سردرد میگرن

سردرد میگرن که آن را سردرد یک طرفه یا سردرد نیمه سر، یا سردرد عصبی گویند. درد آن اکثرا به صورت یک طرفه است، یعنی یک طرف سر، درد میگیرد و تیر میکشد و با حالت تهوع همراه است.

این نوع سردرد به طور ارثی و هم غیر ارثی یعنی به علت عوامل مختلف دیگر ایجاد می گردد. زنانی که به این بیماری دچار شده اند اکثرا هم زمان با شروع درد قاعدگی سردردشان بروز خواهد کرد و یا شدت می یابد.

گرچه تاکنون علت اصلی میگرن به وضوح شناخته نشده است ولی دانشمندان و پزشکان، آن را به یک پدیده عروقی نسبت داده اند.

در اکثر افراد معمولا قبل از شروع درد احساس هایی نظیر تهوع، کاهش بینایی در قسمتی از میدان بینایی یا سایر اقسام توهمات حسی، فرا رسیدن سردرد میگرنی را اعلام میدارند.

از این رو بیشتر بیماران با هویدا شدن این علامات مطلع می گردند که سردردشان فرا خواهد رسید.

چون این علاdم معمولا پیش درآمد شروع درد میگرن است، بیمار با دریافت این زنگ خطر خود را آماده پذیرایی این میهمان ناخوانده دردناک و رنج آور خواهد کرد.

عوامل بروز سردرد میگرن

عوامل بروز سردرد میگرن

کسانی که در مراحل مختلف زندگی دچار مشقت و رنج های طاقت فرسا گشته یا در باز کردن گره های کور زندگی عاجز مانده و در قعر اقیانوس زندگی بدون امید نجات دست و پا می زنند.

افرادی که دچار هیجانات و فشارهای کاری یا روحی طویل المدت می گردند به سردرد میگرن مبتلا می شوند.

بهر رنج و غم بشر روح و روان انبار نیست…اگر تو آسان گیر باشی زندگی دشوار نیست

این هیجانات و فشارهای روحی از طریق رفلکس باعث انقباض بعضی از سرخرگ های سر از جمله آنهایی که به مغز خون میدهند می شود.

این انقباضات باعث کم شدن خون قسمتی از مغز شده که این کم خونی عامل خبردهنده یا علایم پیش رس سردرد می باشد.

این کم خونی به مرور شدید تر گشته و باعث تغییراتی در دیواره رگ ها میگردد. این تغییرات موجب شل شدن دیواره عروقی خون شده و این عروق حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت تونوس (سنتی) خود را از دست میدهند و فشار موجود در رگ ها موجب گشادی آن ها گشته و ضرباتی شدید به صورت کلنگ زدن یا ضربه زدن برای بیمار به وجود می آورد و به نظر می رسد که گسترش بیش از حد جدار عروق باعث پیدایش میگرن باشد.

اثرات ثانوی کم خونی نیز خود عامل دیگری در تشدید سردرد میگرن به حساب می آید. اگر سندرم میگرن در مراحل اولیه و پیشرس به وسیله ترکیبات تارترات ارگوتامین سد شود سردرد شدیدی به وجود نمی آید، این ترکیبات می توانند از ایسکمی یا کم خونی اولیه عروق جلوگیری کرده و مانع به وجود آمدن سردرد شوند.

مکانیسم بروز حمله میگرنی را می توان بدین طریق شرح داد. احتباس آب و نمک در بدن، که این بیشتر در نزد زنان بلند قدی که مبتلا به حالت عصبانی و بیگذشتی، زودرنجی و تحریک پذیری هستند، مشاهده می گردد.

در روزهای اول قاعدگی که الدسترون خون و ادرار زیاد می شود این سردرد شدت می یابد.

یکی از عوامل میگرن، انقباض عروق خواهد بود. عامل دیگر، انبساط عروق است که در این مرحله اطراف عروق مایعات پولی پپتیدی شبیه به برادی کینین یافت می شود و علت پیدایش آن معلوم نیست.

کسانی که دچار سردرد میگرنی هستند، در صورت یبوست و یا خشکی مزاج اول باید به درمان آن بپردازند و مراقبت کنند که هیچگاه تعادل دستگاه گوارش به هم نخورد و معده روزی یک یا دو مرتبه به راحتی کار کند.

و نیز باید بر خود مسلط شوند و با تمرینات پی در پی، بدون توجه به گرفتاری های متعدد خود را خندان و شادمان نگهدارند. گردش، تفریح، مجالس و محافلی که شادمانی در آن حکم فرماست بسیار مفید است.

سردرد میگرن-3

باید از فکر زیاد، حساسیت های بیش از حد در مورد کار یا گرفتاری های زندگی، حرص و جوش، غم و غصه، ناراحتی و عصبانیت، گریه، حضور در مجالس عزا شرکت در مکان های شلوغ و پر سروصدا، رفتن به ارتفاعات مانند کوه و بام منازل و غیره دوری گزینند و از تند رفتن با وسایل نقلیه مخصوصا در شیب ها

تماشای اشیا گردان یا سریع الحرکت، تماشای فیلم خصوصا فیلم های وحشتناک یا غمناک، گوش کردن یا خواندن اخبار مخصوصا خبرهای نامساعد، مطالعه پی در پی، کارهای طاقت فرسا، بی خوابی شب، مصرف دخانیات

مصرف نوشابه های الکلی، نوشیدن چای یا قهوه، خوردن غذاهای مانده و کنسرو شده و غذاهای سرخ کرده، ادویه جات، شیرینی های قنادی، سرکه و ترشی جات، بستنی و آب یخ یا نوشیدنی های یخ کرده پرهیز کنند.

برای درمان ابتدا باید خلط غالب را در بدن تنظیم سازید. اگر دموی مزاج بودید و پرخونی داشتید به طريق حجامت یا طریق دیگر خون کم کنید سپس به مداوا بپردازید.

به عنوان مسکن موقت هنگام شروع سردرد میگرن یک قطعه ریشه عاقرقرها را آتش بزنید و دود آن را در هر دو سوراخ بینی استنشاق کنید و نیز تعدادی دانه گیلاس را له و روی پیشانی و ملاج بگذارید و بخوابید ولی بالش زیر سر نگذارید تا درد کاهش یابد.

درمان سردرد میگرنی نوع گرم

معمولا در موارد غلبه صفرا، سردرد وسط سر و شقیقه ها می باشد. در غلبه خون، محل سردرد جلوی سر و پیشانی می باشد و در غلبه بلغم و سودا، سردرد عمدتا در عقب سر می باشد.

 • حجامت عام یا حجامت اخدعين هر ماه یک بار (پیش از آن حتما باید با معاینه و آزمایش خون، وجود کم خونی رد شود و همچنین نوع مزاج شخص تعیین شود.)
 • یک مرحله حجامت سر بعد از هر نوبت حجامت عام یا حجامت اخدعين
 • خوردن یک قاشق چایخوری سیاهدانه جویدنی صبح و یا شب در چهل روز
 • بوییدن سرکه و ماساژ پیشانی با سرکه
 • استفاده از عطسه آور روزی یک بار
 • شستشوی سر با خیسانده گل ختمی یا آب سرد به عنوان درمان تکمیلی اصلاح مزاج
 • استفاده از شبی یک لیوان سرکنگبین به مدت چهل شب
 • درصورت یک طرفه بودن سردرد حجامت ماستوئید (پشت گوش)
 • فصد ورید پیشانی
 • در موارد یک طرفه بودن سردرد و مقاوم بودن به درمان فصد ورید قیفال (سفالیک) یا اسلیم (روی دست) همان دست یا دست مخالف محل سردرد توصیه میشود.
 • استفاده از غذاهای سرد و محدود کردن خوردن شیرینی جات پوشاندن سر هنگام اجابت مزاج مالیدن روغن گل بنفشه به پیشانی و بینی اجتناب از خستگی، گرسنگی و بی خوابی.

کاسنی با بنفشه برای سردرد گرم

کاسنی با بنفشه برای سردرد گرم

محمد بن اسماعیل می گوید: روزی امام رضا ع برای یکی از خدمتکاران خود که پیوسته تب می کرد و به سردرد دچار می شد، کاسنی خواستند و فرمودند تا آن را آرد کنند سپس آن را روی کاغذی ریخته و با روغن بنفشه در آمیختند و بر پیشانی وی نهادند. آنگاه فرمودند: بدانید که این، تب را برطرف می کند و برای سردرد خوب بوده و آن را می زداید.

در این حدیث بیمار تب و سردرد دارد. پس این دارو برای سر درد گرم مفید است. و برای سر درد سرد مفید نیست.

کاسنی برای سردرد گرم ضربان دار

ابو بصیر می گوید: از سردرد و دندان درد و ضربان چشم که صورتم را متورم کرده بود به امام صادق ع شکایت کردم. ایشان فرمودند: کاسنی را فراموش مکن، عصاره آن را بگیر و با شکر طبرزد در آمیز و بسیار بنوش که آن را تسکین و زیان آن را دفع می کند. من به خانه برگشتم و از همان شب قبل از خواب درمان را آغاز کردم، آن را نوشیده و خوابیدم. صبح که از بستر برخاستم به حمد و لطف خداوند سالم شده بودم.

نکته: در این حدیث بیمار، ضربان و سردرد دارد. پس این دارو نیز برای سردر گرم مفید است. و برای سر درد سرد مفید نیست.

سردرد میگرنی. درد کوبنده در یک طرف سر با علایم تهوع و ترس از نور (در بانوان بیشتر در زمان قاعدگی) بروز می کند و چهار ساعت تا دو روز به طول می انجامد. پرهیز از لبنیات و شیرینی، نوشیدن عرق خرفه + تخم ریحان + تخم کلم + مریم گلی + آویشن + تیول + کمی فلفل قرمز + تخم گشنیز + انیسون + بادرنجبویه / حنا بر سر گذاشتن

درمان سردرد ناشی از اختلالات قاعدگی

خانم هایی که دچار مشکلات زنانگی شده اند یا اختلالاتی در پریود آنان ایجاد شده باشد دچار این گونه سردرد خواهند شد.

باید روزی سه مرتبه رازیانه، بابونه و برگ بلسان را بجوشانند و آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشند تا سردرد کاهش یابد.

سردرد میگرنی نوع سرد

سردرد میگرنی نوع سرد
 • حجامت گرم کتف یک روز در میان برای هفت تا چهارده مرحله
 • روزانه از یک تا سه قاشق مرباخوری مخلوط عسل و سیاهدانه به مدت چهل شب.
 • دو مرحله استفاده از قطره روغن سیاهدانه همراه با عصاره نعناع.
 • خوردن، بوییدن و مالیدن داروهای گرم مثل روغن کنجد و اسانس نعناع (مالیدن به ملاج سر و سایر نقاط بدن).
 • بعد از آماده سازی کامل بدن بیمار، حجامت عام و حجامت سر هر ماه یک بار یار مفید است. اما باید توجه داشت که در افراد با مزاج سرد، پیش از حجامت بایستی بدن فرد بطور کامل آماده گردد و غلبه سردی رفع گردد.
 • حذف خوراکی های سرد و بلغم زای رژیم غذایی بیمار
 • حذف انواع سس ها از رژیم غذایی بیمار
 • خوردن پنیر همراه با گردو در شب
 • مالیدن روغن گل بنفشه به پیشانی و بینی

گرسنگی ممنوع

اگر مرد از میگرن سردرد بگیرد، آیا برای او جایز است که افطار کند؟ امام صادق ع می فرمایند هرگاه مبتلا به سردرد گرم شدید شد و هرگاه مبتلا به تب شدید شد و هرگاه مبتلا به ورم ملتحمه شدید در دو چشم شد، افطار برای او حلال می شود.

رگ ها سر گشاد میشود و خون در این رگ ها سرعت می گیرد و رگ ها نبض میزند، روغن کنجد، درمان سردرد میگرنی است – و روغن بنفشه پایه کنجد در بینی بریزند – یا روغن بنفشه با پودر کاسنی را به پیشانی بمالند – داروی شافیه ۱۵ ماهه نیز مفید است . حجامت سر و ریختن آب گرم به سر قبل از حمام نیز مفید است. با آب گرم افطار کنید. اگر صفراوی است، صفرابر بخورد. خوردن سیاهدانه – خوردن آب باران – بستن سر با پیشانی بند محکم – خضاب کردن.

درمان میگرن با کمک طب سنتی

درمان میگرن با کمک طب سنتی

1- به عنوان درمان اسطوخدوس هندی، مرزنجوش، بابونه شیرازی، بادرنجبویه، پرسیاوشان، شاه تره، مغز ناخنک، تخم گشنیز، ریشه کاسنی، تخم کاسنی، افسنطین، مخلمه، گل نیلوفر، گل محمدی، ریوند چینی، پوست هلیله زرد، سنامکی، کلپوره، زنیان، انیسون، سیاه دانه و کوکنار از هر کدام ۲۰ گرم، همه را مخلوط کرده و نیم کوب کنید.

سپس آن ها را به ۲۰ قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید.هنگام جوشیدن بخور آن را به سر و مغز بدهید. هنگامی که آب آن به نصف رسید آن آب را صاف و شیرین کرده و قبل از صبحانه بنوشید.

تفاله آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و شب باز هم در همان آب بجوشانید و بخور دهید. هنگامی که آب آن به نصف رسید صاف و شیرین کرده و قبل از شام بنوشید.

2- سیاه دانه، سنامکی، سداب، بابونهی شیرازی، تاجریزی، گل نیلوفر، تخم گشنیز، مرزنجوش، مغز ناخنک، بادرنجبویه، پرسیاوشان و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۲۰ گرم، همه را مخلوط و به ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کنید.

هر قسمت را شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید و با آن بخور دهید.

چون آب آن به حدود نصف رسید آن را صاف و شیرین ساخته و بنوشید. سپس تفاله آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و شب باز هم در همان آب بجوشانید و بخور دهید و آب آن را صاف و شیرین کرده بنوشید.

3- مریم نخودی، گل محمدی، سنامکی، سداب، مغز ناخنک، آویشن شیرازی، بابونه شیرازی بادرنجبویه، پرسیاوشان، تخم گشنیز، گل نیلوفر، گل بومادران و ریوند چینی از هر کدام ۱۰ گرم، همه را مخلوط و نیم کوب کنید.

سپس به ۱۴ قسمت مساوی قسمت تقسیم شود و هر قسمت را یک روز صبح بجوشانید و با آن بخور دهید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده و قبل از صبحانه بنوشید.

مریم نخودی و سردرد میگرنی

4- گل بنفشه فرنگی و گل بابونه شیرازی و مغز ناخنک از هر کدام ۲۵ گرم، گل نیلوفر، بادرنجبویه، برگ مورد و شوید خشک از هر کدام ۱۵ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید.

هر شب یک تا دو قاشق غذاخوری از آن را با آب گرم خمیر کرده و به قسمت جلوی سر یعنی ملاج ببندید و بخوابید.

5- آویشن شیرازی، گل نیلوفر، گل محمدی، گل بنفشه فرنگی، مریم نخودی، اسطوخدوس هندی، پرسیاوشان، بابونه شیرازی، گل بومادران، مرزنجوش، بادرنجبویه و برگ سداب از هر کدام ۱۰ گرم، همه را مخلوط و نیم کوب کرده بعد به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت آن را هر روز صبح بجوشانید و با آب آن بخور دهید، سپس آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید.

6- سیاه دانه، بزرالبنج، برگ سداب، برگ مورد، رنگ برگ، تخم گشنیز، بابونه شیرازی و کوکنار از هر کدام ۲۵ گرم همه را با هم مخلوط کرده، بسیار نرم بسایید.

آن را به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت از آن را شب با آب گرم خمیر کنید و جلوی سر یعنی ملاج ببندید و بخوابید صبح به جای شستن، با شانه زدن آنها را از سر پاک کنید.

7- چوب چینی و گل بنفشه را بکوبید و با سرکه خمیر کرده، هر شب مقداری از آن را بر سر ضماد کنید و بخوابید.

هر روز ۳۰ گرم رازیانه را در یک لیتر آب سرد کمی بجوشانید، بعد به مدت ۱۰ دقیقه آن را دم کنید.

سپس آب آن را صاف و شیرین کرده و بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید. هم چنین می توانید به جای آن جوشانده بعد از هر غذا یک فنجان عرق رازیانه بنوشید.

8- هر روز ۲۵ تا ۳۰ گرم گل باقلا را در یک لیتر آب جوش دم کنید. آب صاف کرده آن را با شکر شیرین و به مرور در طول روز بنوشید.

9- پیاز رنده شده را هر شب هنگام خواب روی پیشانی و ملاج ضماد کنید. ضمنا تحریکات چشمی و عکس العمل در موقع پوست کندن پیاز هم موثر می باشد.

10- از خوردن همه چیز غیر از آب سیب پرهیز کنید. روزی سه مرتبه شانه و گردن را ماساژ دهید. سپس حوله ای که در آب سرد تر شده باشد را پشت گردن گذاشته و پاها را در آب گرم نگه دارید. سپس مدتی کاملا استراحت کنید.

سیب و سردرد میگرن

11- هر بار ۱۲ مثقال برگ درخت گلابی را در یک لیتر آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کنید. آب آن را صاف کرده و یک گلابی را با پوست و مغزهایش در آن رنده کنید و نگه دارید. هنگامی که درد میگرن شروع شد روزی سه مرتبه هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

12- سی گرم برگ بو را در یک لیتر آبجوش به مدت دوازده دقیقه دم کنید بعد آب صاف کرده آن را با عسل شیرین کرده و بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید.

13- هر صبح، ظهر و شب هر بار ۱۰ گرم ریحان خشک و یا ۵۰ گرم ریحان تازه را در حدود یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده، بعد از غذا بنوشید.

14- بر محل درد روغن بادام تلخ بمالید.

15- مغز هسته هلو را نرم بکوبید و بر محل درد ضماد گذارید.

16- حدود ۱۵ گرم آویشن شیرازی تازه یا ۵۰ گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید. آب صاف کرده آن را سه قسمت کنید و صبح، ظهر و شب هر بار یک قسمت از آن را بنوشید.

17- برگ های سفت خارجی کلم را بپزید و له کنید و روی محل درد بگذارید. با پارچه یا کلاه کرکی یا پشمی سر را ببندید و این کار را روزی ۲ تا ۳ مرتبه تکرار کنید.

18- ۶۰ عدد نخود، و به وزن شش نخود زعفران، ۱۰ گرم صمغ عربی، هم چنین مرمکی، خون سیاوشان و پوست خشخاش از هر کدام ۵ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با سفیده تخم مرغ خمیر کرده بر محل درد ضماد شود.

19- پنج گرم ایارج فیقرا را با ۵ گرم تخم گشنیز مخلوط کرده، بسایید. سه قسمت کنید و هر شب یک قسمت آن را در دهان بریزید و با آب بخورید.

20- سقمونیا و شهم حنظل از هر کدام ۵ گرم، مصطگی رومی، پوست هلیله زرد، آمله ى مقشر، هلیله سیاه، انیسون و قاریقون از هر کدام ۲۰ گرم، اسطوخدوس هندی ۳۰ گرم، ایارج فيقرا ۶۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید سپس آن را با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط کنید و هر صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

21- انیسون، سنامکی و قرنفل از هر کدام ۲۰ گرم، با۲ گرم زعفران مخلوط کرده و بسایید. سپس آن را با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم ترکیب و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت