بیماری مالیخولیا

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
2,011 بازدید
مالیخولیا

بیماری مالیخولیا

بیماری مالیخولیا دارای علائمی متغیر و نامناسب است که با تغییر افکار، گمان های فاسد، گاهی با ترس، وحشت، دلهره و اضطراب همراه می باشد و از حالت بی قراری ممکن است به بدبینی شدید دچار شده و حتی تا مرز پرخاشگری، درنده خویی، خود زنی، خود آزاری، خود کشی و آدم کشی پیش رود.

این عارضه در کسانی که مزاجشان سوداوی است بیشتر از دیگران خود نمایی می کند. در بعضی ها با احساس دیدن چیز یا شیئی وحشتناک و یا دیدن شبح یا احساس چیزی در گلو، همراه با وحشت و اضطراب شدید خود را نشان می دهد.

درمان را باید متناسب با مزاج شروع کرد. و به طور کلی این بیماران با غذاهای مقوی و داروهای پرانرژی معالجه می شوند. در این زمینه بهتر است از داروهای قلب و معده نیز استفاده شود.

باید دانست که گریه، غم و اندوه، ناراحتی و عصبانیت، شرکت در مجالس عزا، رفتن به قبرستان ها، شنیدن خبرهای بد و ناگهانی، گوش کردن به اخبار و تماشای فیلم های وحشتناک و سوزناک برای آنان زیان آور است.

از خوردن غذاهای خشک که باعث يبوست و خشکی مزاج می شود و غذاهای چرب و شیرین، دخانیات و کلم خود داری کنند. بهتر است در این مواقع موی سر را کوتاه و در تقویت بدن کوشش کرد. از لباس های تمیز، بوی خوش، محیط آرام و پاکیزه استفاده نمود.

باید قبل از صرف غذا دوش گرفته و سر را با آب گرم شستشو داده و اطعمه لطيف مصرف شود و بدن را با روغن بادام شیرین یا روغن بنفشه چرب کرد. در این مورد آب دم کرده افتیمون شامی با عسل و خوردن ماءالجبين بسیار نافع است.

– اول از بازوی چپ خون گیری کنید و هر روز گل بنفشه، گل گاوزبان، عناب و سه پستان از هر کدام ۵ گرم، را با هم مخلوط کرده، بجوشانید و آب آن را با نبات شیرین کرده و بنوشید.

– هر روز گل بنفشه، گل نیلوفر، جو، پوست خشخاش، گل بابونه شیرازی از هر کدام ۵ گرم، را با ۲ عدد برگ کاهو مخلوط و بجوشانید. آب آن را صاف و شیرین کرده، آن را در قسمت کنید و در یخچال نگهدارید. صبح و شب هر بار یک قسمت از آن را با مقداری شیر جوشیده شده گوسفند مخلوط کرده و سرد بنوشید و استراحت کنید.

– هر روز ۲ گرم افتیمون شامی کوبیده شده را با یک لیوان شیر مخلوط کنید سپس با سکنجبین شیرین کرده و میل نمایید. 

– هر روز آب جوشانده مرزنجوش بنوشید و چند مرتبه در روز روغن کدو را بو بکشید.

اگر عامل بیماری زا در سر تمکین یافته باشد باید چهار عمل زیر را انجام دهید:

  1. کوشیدن در کم کردن و تحلیل بردن آن ماده با مشورت متخصص و مصرف داروی موافق.
  2. تقویت قلب و اعصاب هم چنین تقویت عمومی بدن با خوراکی هایی که برای آن مفید است.
  3. نوشیدن کومبوچا به مدت زیاد بعد از هر غذای روزانه یک فنجان.
  4. شستشوی سر با داروهای گرم.

ضمنا می توانید ۵۰ گرم آمله مقشر را به مدت هفت روز در شیر بخیسانید و پس از خارج کردن از شیر سه روز هم در گلاب خیسانده بعد نرم بکوبید سپس گل گاوزبان و تخم خرفه از هر کدام ۵۰ گرم، صندل سرخ، صندل سفید، بادیان و سنبل الطیب از هر کدام ۲۰ گرم، تخم گشنیز، بهمن سرخ، بهمن سفید، دارچین، طباشیر هندی، خلال نارنج،

ابریشم معرص و کهربا از هر کدام ۱۰ گرم، مروارید سفته و ریشه مرجان از هر کدام پنج گرم، همه را بسیار نرم بسایید بعد با آمله های کوبیده شده و ۲۰۰ گرم شربت سیب یا شربت به و یا ۲۰۰ گرم از هر دو شربت و یک کیلو عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب هر مرتبه با قاشق غذا خوری از آن را میل کنید. 

هر روز صبح، ظهر و شب بعد از هر غذا یک فنجان نوشابه کومبوچا بنوشید. تربد مجوف، فلفل سیاه، شهم حنظل، قاریقون، افتیمون شامی، بسفایج و صبر زرد از هر کدام ۱۰ گرم مشک ترامشيع ۲۰ گرم، پوست هلیله زرد پوست هلیله کابلی و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۳۰ گرم، همه را نرم بسایید بعد با یک کیلو عسل مخلوط کرده، صبح، ظهر و شب هر مرتبه، یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.

آمله مقشر، سنامکی، تربد مجوف، بسفایج، پوست هلیله زرد و پوست هلیله کابلی از هر کدام ۱۰ گرم، اسطوخدوس هندی، مصطگی رومی، افتیمون شامی از هر کدام ۴۰ گرم، هلیله سیاه ۳۰ گرم، همه را مخلوط کرده و نرم بسایید بعد با ۴۰۰ گرم مغز بادام شیرین کوبیده شده هم چنین مویز و کشمش (از هر کدام ۵۰ گرم) بکوبید. سپس همه را با یک کیلو عسل مخلوط کرده و روزی سه قاشق مرباخوری از آن را در سه نوبت میل کنید

طباشیر هندی، درونج، زرنباد، زعفران، پوست هلیله کابلی، ابریشم مقرض، صندل سفید، پوست سبز بیرونی پسته، هيل قرابی، مروارید، عود، کهربا و بسد از هر کدام ۵ گرم، بهمن سرخ، بهمن سفید، گل گاوزبان، شاه تره، بادرنجبویه و کبابه چینی از هر کدام ۱۰ گرم، قند یا شکر یا نبات ۲۵۰ گرم، همه را بسیار نرم بسایید بعد با آب جوشانده طلا، نقره، آب به، آب سیب درختی قرمز، آب انار شیرین و آبلیمو مخلوط کرده و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید.

مالیخولیا از پرخونی

مالیخولیا از پرخونی:

علائم مالیخولیا که ناشی از پر خونی است عبارتند از: اختلال در ذهن، خنده زیاد، قرمزی پوست صورت و چشم ها، پرخونی عروق، سنگینی سر، تندی تنفس، تمایل پوست بدن به سرخی و قرمزی.

کسانی که خون شان زیاده میکند «هماتوکریت» و فشار خون شان بالاست اول باید حجامت کنند و یا از بازوی چپ مقداری از خون خود را کم کنند و نیز باید از خوردن کلم، گوشت بز، بادنجان، عدس، باقلا، غذاهای شور و تخم مرغ پرهیز نمایید.

ضمنا می توانید، ۱۰ گرم گل نیلوفر، ۲۰ گرم گل گاوزبان، ۳۰ گرم گل بنفشه، ۴۰ گرم سه پستان و ۵۰ گرم عناب را مخلوط کرده و نیم کوب کنید، بعد آن را به پانزده قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید، و صبح در همان آب بجوشانید، تا آب آن به حدود نصف رسد. 

سپس آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید. تفاله آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و هنگامی که آب آن به نصف رسید. آن را صاف و شیرین کرده و ہنوشید. پس از تمام شدن داروی فوق به مدت هفت روز، هر روز صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام هر مرتبه 2 گرم افتیمون کوبیده شده را با یک لیوان سرخالى شیر مخلوط کرده بعد لیوان را با سکنجبین پر کنید و بنوشید۔

بعد از صبحانه، و پس از شام شب نیز هر مرتبه ۵ گرم گل بنفشه را با مقداری نبات بجوشانید و آب صاف کرده آن را بنوشید. مصرف مربای بالنگ هم بسیار نافع است.

در صورتی که این بیماری با بی خوابی همراه باشد، پوست هلیله زرد، پوست هلیله کابلی، هلیله سیاه و آمله مقشر از هر کدام ۳۰ گرم، را با هم مخلوط و نرم بسایید بعد آن ها را با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط کنید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل کنید.

اگر بدن ضعیف باشد باید افتیمون و گل محمدی از هر کدام ۱۰ گرم، گل بنفشه، گل گاوزبان و رازیانه از هر کدام ۲۰ گرم، بادرنجبویه ۴۰ گرم، همه را پس از مخلوط کردن نیم کوب کرده و به ۳۰ قسمت مساوی تقسیم کنید. صبح و شب هر مرتبه یک قسمت از آن را در یک و نیم لیوان آب بجوشانید و هنگامی که آبش به حدود نصف رسید آن را صاف و شیرین کنید و میل نمایید.

سنامکی ۲ گرم، پوست هلیله زرد ۳ گرم، شاه تره، افتیمون شامی و بسفایج از هر کدام ۵ گرم، پرسیاوشان، گل گاوزبان، گل محمدی، هلیله سیاه، رازیانه و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۱۰ گرم، گل بنفشه و بادرنجبویه از هر کدام ۱۵ گرم، سه پستان ۳۰ گرم، همه را مخلوط کرده و نیم کوب کنید.

بعد ۴۰ گرم مویز را هم جداگانه به وسیله قیچی ریز ریز، همراه با ۲۵ گرم پودر شیرین بیان همه را با هم مخلوط و به ده قسمت مساوی تقسیم کنید. هر قسمت را هر شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید تا آب آن تقریبا نصف شود.

آب آن را صاف کرده و قبل از صبحانه بنوشید. تفاله آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش خیسانده و شب در همان آب بجوشانید و هنگامی که آبش به حدود نصف رسید آن را صاف و شیرین ساخته قبل از صرف شام بنوشید. ضمنا از انگور شیرین و کاملا رسیده، سیب درختی، هندوانه، خربزه، ماست گاو، دوغ، آب دوغ خیار و حریره بادام بیشتر استفاده کنید.

مالیخولیا در سوداوی مزاج ها:

مالیخولیا در کسانی که مزاج سوداوی دارند حالت سخت بیماری را ظاهر می سازد. از قبیل وهم، گریه و زاری شدید، خیالات و افکار بد، حب وحدت (کسی را شدیدا دوست داشتن یا به چیزی شدید علاقه مند شدن) و ضعف بدن.

به منظور درمان، اول از بازوی چپ خون گیری کنید و هر روز ۳ گرم افسنطین را با ۲ گرم افتیمون شامی، دم کرده و آب صاف شده آن را با عسل شیرین کرده و میل کنید. هم چنین همه روزه از کمپوت سیب درختی یا عرق صندل یا عرق بیدمشک یا عرق گاوزبان استفاده کنید.

اول از بازوی چپ خون بگیرید و ریشه کاسنی، گل گاوزبان و پوست هلیله کابلی، از هر کدام ۵ گرم، را هر روز مخلوط کرده و بجوشانید. بعد در آب صاف کرده آن، ۱۰ گرم ترنجبین حل کنید و بنوشید. روزی سه مرتبه شیر بز را جوشانده و هنگام برداشتن از آتش مقداری سکنجبین در آن بریزید و بنوشید.

هر صبح، ظهر و شب به حمام بروید و با آب ولرم سر و بدن را شستشو دهید. در طول روز به عیش و خوشگذرانی خنده و تفریح بپردازید.

گل نیلوفر و تخم بالنگو از هر کدام ۵ گرم، گل گاوزبان ۱۰ گرم، گل بنفشه ۱۵ گرم، و ۲۰۰ گرم گل قند عسلی همه را مخلوط و نرم بسایید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب بخورید و یا می توانید با آب سرد و شکر مخلوط کرده میل کنید. (از خوردن غذاهای گرم پرهیز شود.)

مالیخولیا در صفراوی مزاج ها

مالیخولیا در صفراوی مزاج ها:

ابتدا رفع صفرا کنید و سپس به عنوان درمان شاه تره و تخم گشنیز از هر کدام ۵ گرم. بسفایج، بادرنجبویه، گل گاوزبان، ابریشم مقرض، پوست هلیله زرد، هلیله سیاه و پوست هلیله کابلی از هر کدام ۱۰ گرم، اسطوخدوس هندی ۱۵ گرم، و مصطکی رومی ۲۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط کنید. هر صبح، ظهر و شب یک قاشق شربت خوری از آن را میل نمایید.

تخم گشنیز، ابریشم مقرض، تخم فرنجمشک و بهمن سفید از هر کدام ۱۰ گرم، تخم بالنگو ۲۰ گرم، گل گاوزبان ۳۰ گرم و صندل سفید ۴۰ گرم همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با یک کیلو عسل بدون موم مخلوط کرده، هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل نمایید. ضمنا اگر هر روز از شربت نیلوفر، تمرهندی، آلوچه براقانی، ترنجبین و شیرخشت استفاده شود در بهبود بیماری موثر خواهد بود.

مالیخولیا در مزاج های گرم:

کسانی که مزاج گرم دارند و دچار مالیخولیا شده اند باید طباشیرهندی، صندل سفید، عود، قرنفل، ریوند چینی و تخم گشنیز از هر کدام ۱۰ گرم، گل محمدی، گل گاوزبان و باد رنجبویه از هر کدام ۲۰ گرم، تخم خرفه ۳۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایند، هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را با یک لیوان شربت سیب و یا آب کمپوت سیب درختی مخلوط کرده و میل نمایند.

مالیخولیا در مزاج های سرد:

کسانی که مزاج سرد و طوبتی دارند و دچار مالیخولیا شده اند باید پرسیاوشان و افتیمون شامی از هر کدام ۱۰ گرم، بسبایج و رازیانه از هرکدام ۲۰ گرم، سنامکی، پوست هلیله کابلی و گل بنفشه از هر کدام ۳۰ گرم، ریشه کاسنی، عناب مشهدی، سه پستان و آلوچه براقانی از هر کدام ۲۰ عدد به حالت نیم کوب در آورده و پس از مخلوط کردن هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری از آن را جوشانده و آب صاف کرده آن را بنوشند.

اگر مالیخولیا با تندی نبض، گرمی و حرارت بدن همراه نباشد می توان سنبل الطیب، میخک سازج هندی، جندبیداستر و دارفلفل از هرکدام ۱۰ گرم، زنجبیل، درونج عقربی، زرمباد، مروارید، کهربا و بسد از هر کدام ۲۰ گرم، بهمن سرخ و بهمن سفید از هر کدام ۴۰ گرم را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید، سپس با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط شود. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل شود.

مالیخولیا ناشی از وخامت کامل مغز:

این نوع بیماری از بدترین نوع مالیخولیا است و بیشتر در نزد کسانی که رقیق الفكر هستند و شبانه روز به حل مشکلات و مسائل غامض مشغولند، دیده می شود. حالت بیداری کامل در شب، افکار زیاد و مخشوش از علامات این بیماری است.

و راه رفتن در آفتاب به مدت زیاد، خوردن خوراکی های گرم و چرب بیش از حد، خوردن خوراکی هایی که باعث تحریکات مغزی می گردد مانند تره، سیر و پیاز نیز باعث تشدید این بیماری می گردد. در اثر این مرض بیمار ضعیف و لاغر شده و نبض او نیز ضعیف و دچار اختلال می گردد. سر و صورت بیمار از سایر اعضا بدن لاغر تر و پژمرده تر می شود. این بیماران حالت، وسواس شدید پیدا می کنند و به جایی و یا شیئی خیره می شوند.

خون گیری از بازوی چپ و هم چنین حجامت در افرادی که مبتلا به فشار خون هستند و افراد چاق که در دوران یائسگی به سر می برند، بهترین راه شروع درمان می باشد و هم چنین شستن سر و صورت با آب جوشانده بنفشه یا گل نیلوفر یا برگ کاهو یا تخم کدو، و خوردن روزی ۲ مرتبه هر بار یک قاشق روغن بادام شیرین به عنوان کمک درمان موثر خواهد بود.

از فعالیت های جنسی و انجام کارهای سخت و سنگین عملی یا فکری نیز باید بر پرهیز شود و در حفظ سلامت بقيه اعضای بدن کوشش شود، که اگر یکی از اعضای بدن دچار بیماری شود آن نیز باعث تشدید مرض خواهد شد، اما بهتر است بدانید استشمام بوهای خوش مانند گلاب و غیره هم مفید خواهد بود.

به عنوان درمان گل گاوزبان، تخم گشنیز و صندل سفید از هر کدام ۱۰ گرم، تخم بالنگو و فرنجمشک از هر کدام ۳۰۰ گرم، و ۴۰ گرم بهمن سفید را با هم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. بعد با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم ترکیب کنید و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل نمایید.

آب سیب درختی را صاف کرده و آب به رسیده و شیرین و خام صاف شده و آب امرود صاف شده، عرق بید مشک، عرق گاوزبان، عرق صندل و گلاب از هر کدام یک شیشه مخلوط کرده، و سپس یک کیلو نبات در آن انداخته، روی آتش با حرارت ملایم بجوشانید تا قوام آید، سپس در جای خنک نگهداری کنید و هر صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق غذا خوری از آن میل نمایید.

شاه تره و تخم گشنیز از هر کدام ۱۰ گرم، پوست هلیله زرد و آمله مقشر، گل گاو زبان، بادرنجبویه و بسفایج از هر کدام ۲۰ گرم، هلیله سیاه، پوست هليله کابلی و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۳۰ گرم، مصطکی ۶۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بساییده بعد با یک کیلوگرم عسل بدون موم مخلوط کنید. هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق شربت خوری پر از آن میل شود.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت