ناباروری مردان

341
ناباروری مردان

علل ناباروری مردان

ناباروری مردان مشتمل بر علل متعددی است که وابسته به مشکلات تولید اسپرم و یا انتقال آن می باشد. اولین تستی که در این خصوص به مراجعین توصیه می شود بررسی مایع منی می باشد.

تولید اسپرم ممکن است تحت تأثير علل هورمونی، بیماری های مزمن، جراحی قبلی، بیماری های دوران کودکی و فاکتورهای محیطی و شیوه خاص زندگی قرار گیرد. روش های درمانی مختلفی برای هر کدام از علل ذکر شده به تفکیک وجود دارد.

چند علت مهمتر در خصوص ناباروری مردان موارد زیر است:

بلوک مسیر اسپرم، عفونت های منتقله از راه جنسی، بیماری های مزمن، اختلال در نعوظ= شل بودن آلت مردان، اختلال در تولید اسپرم، تماس با مواد مخرب و آسیب رسان، ترومای ناحیه تناسل، واریکوسل

بیماری هایی که بر قابلیت باروری مرد اثر می گذارند. حدود ۴۰ درصد نازایی ها از ناحیه مرد است، با این وجود همچنان بیشترین تأکید در بررسی علل ناباروری روی آنها است. برای پی بردن به علت نازایی هر دو شما باید از نظر وجود عوامل احتمالی نازایی مورد بررسی قرار گیرد.

الف) اسپرم غیر طبیعی

همه مردها اسپرم غیر طبیعی دارند که تا درصد آنها قابل قبول است. اسپرم غیر طبیعی ممکن است دو سر داشته باشد یا اصلا دم نداشته باشد.

اگر اسپرم های غیر طبیعی در منی مرد خیلی بالا باشد می تواند اثر منفی روی باروری داشته باشد. برخی از متخصصین عقیده دارند که اسپرم های غیر طبیعی در عبور از لوله فالوپ و نیز سوراخ کردن دیواره تخمک دچار مشکل می شوند. تعداد زیاد اسپرم ها می تواند احتمال باروری را افزایش دهد و نرمال بودن آنها نیز نقش حیاتی در باروری دارد.

نتایج یک تحقیق نشان داده است که مردان با تعدا کم اسپرم ها همچنان می توانند بارور باشند و با شرط اینکه درصد اسپرم های طبیعی در آن ها بالا باشد.

ب) واریکوسل

واریکوسل عبارت است از گشاد شدن سیاهرگ های اطراف بیضه.

این عارضه اغلب مشکلی برای باروری مردان ایجاد نمی کند اما می تواند از طریق افزایش دمای بیضه برآیند تولید اسپرم ها آسیب وارد کند. به همین دلیل بستن این سیاهرگ ها (جراحی واریکوسل در برخی مردان مبتلا، مشکل باروری را اصلاح کرده و در برخی دیگر تأثیر نداشته است. متأسفانه پزشکان نمی توانند پیش بینی کننده که درمان واریکوسل در چه کسانی مفید است و در چه کسانی تأثیری ندارد.

عدم باروری اسپرم مردان

مقادیر غیر طبیعی اسپرم در باروری 

مقادیر غیر طبیعی اسپرم

علل عقیمی

بیماری هیپوتالاموس- واریکوسل -کلمیدیاز – فروافتادن بیضه ها- اختلالات اسپرم (در بالا ذکر شد) – عفونت بیضه ها- اوریون – ورم پروستات – ضربه -کمبود تستوسترون – موادمخدر-گرما- چاقی- سوء تغذیه -کمبود اسیدهای چرب ضروری (امگا۳ و۶) – اختلالات غدد- اشعه X و… – سابقه ابتلا به بیماری های مقاربتی – نقرس – تبخال

ممنوعات

سردیجات داروهای بیهوشی با دوز بالا – جکوزی سونا – مواد غذایی اصلاح ژنتیکی شده هورمون های زنانه – تماس با آفت کش ها – قهوه آلودگی هوا (سرب،…) اریترومایسین – سیگار حاوی حشیش – نیتروفورازون – امواج موبایل

ناباروری مردان و عقیمی با روایات

ناباروری مردان و عقیم بودن یک بیماری مرکب با چندین علت است. اینکه به هر بیماری تین فیل یا باه زنان یا جزر و مانند آن را بدهیم. در موارد زیادی درمان می کند. اما در موارد زیاد دیگر نیز درمان نمی کند. باید ابتدا علت کشف شود.

زندگی ماشینی و غیر طبیعی

مانند گذاشتن لب تاب در بغل – وای فای و تأثيرات امواج و دکل ها (این دو مورد خطری جدی و نامحسوس است) – عدم تحرک و….

سردی و رطوبت وسودا و بلغم مزاج و اندام جنسی و رحم

نکته: در خانم ها رطوبت و سردی و کیست و عفونت رحم از اصلی ترین علل ناباروری در خانم هاست. که با نسخه های مخصوص هرکدام باید این موارد درمان شود.

خشکی بیش از حد و گرمی بیش از حد مزاج

ضعف بدنی و ضعف عمومی

کم خونی و غلظت بیش از حد خون کل بدن

واریکوسل و سودا و کم خونی و غلظت خون در اندام تناسلی

مشکلات اسپرم

مانند کمبود اسپرم – عفونت اسپرم – سوختن اسپرم در اثر گرمی زیاد

نکته: در مردان بیشترین علت نازایی مشکل اسپرم وبعد ضعف وسردی جنسی و واریکوسل و عدم مهارت جنسی است.

اقدام نکردن در زمان مناسب:

تخمک و روابط خوب باردار شدن در رحم، غالبا در هفته دوم بعد از قاعدگی وجود دارد در غیر این وقت احتمال بسیار پایین تر است.

ناباروری مردان

بعد از درمان واریکوسل یا کمبود اسپرم یا، در هفته دوم هیچ غذایی جز تقویت کننده های جنسی نخورید. ودر پنجم تا هفدهم بعد از قاعدگی، یک روز در میان، آخر شب همبستر شوید. همین مورد حدود ده درصد از نازایی ها را رفع می کند.

آمیزش در آخرشب:

قَالَ الرِّضَا : فَلَا تَقْرَبُ النِّسَاءِ مِنْ أَوَّلِ اللَّيْلِ صَيْفاً وَ لَا شِتَاءً وَ ذَلِكَ لَانَ الْمَعِدَةَ وَ الْعُرُوقِ ممتلية وَ هُوَ غَيْرُ مَحْمُودٍ وَ يَتَوَلَّدُ مِنْهُ الْقُولَنْجِ وَ الْفَالِجُ وَ اللَّقْوَةِ وَ النِّقْرِسَ وَ الْحَصَاةَ وَ التَّقْطِيرِ وَ الْفَتْقِ وَ ضَعُفَ الْبَصَرُ وَ رِقَّتِهِ . فَإِذَا أَرَدْتَ ذَلِكَ فَلْيَكُنْ فِي آخِرِ اللَّيْلِ فَإِنَّهُ أَصْلَحُ لِلْبَدَنِ وَ ارجي لِلْوَلَدِ وَ أَزْكَى لِلْعَقْلِ فِي الْوَلَدُ الَّذِي يَقْضِي اللَّهُ تعالی بینهما

امام رضا (ع) فرموده اند: در تابستان و زمستان هیچ گاه در ابتدای شب با زنان در نیامیز، زیرا معده و رگ ها پر هستند و این هیچ خوب نیست. بیماری های قولنج و كج شدن فک و نقرس و سنگ کلیه یا مثانه و ریزش بی اختیار بول و فتق و ضعف بینایی از اینجا به وجود می آیند. پس هرگاه قصد آمیزشی داشتی، بهتر است در آخر شب باشد که برای سلامتی بدن بهتر و برای فرزنددار شدن مایه امید بیشتر و فرزندی را که خداوند بدهد باهوش تر خواهد بود.

مكان و شرایط مناسب:

موارد زیادی در باره ناباروری مردان بیان شده است. اما یکی از موارد مهم که کمتر بیان می شود، این است که در لحظه نزدیک انزال، مرد بالا و زن پایین و به پشت بخوابد تا اسپرم به راحتی و کامل به تخمک برسد.

کیست وعفونت

ومیوم و فيبرم رحم که در واقع همان عفونت رحم است.

اصلاح تغذیه

با طبیعی خوری و پرهیز از هر غذای کارخانه ای و استاندارد وروغن مایع و جامد نباتی – عدم پرخوری و سیر نشدن از غذا وعدم پراکنده خوری – و مصرف غذاهای مناسب مزاج – افزایش غذاهای قوت بخش و…

زایمان سزارین و برداشتن رحم و حوادث و جراحی ها و سایر امراض و ریشه ها

اسباب معنوی و ترک گناه و دعا و توسل

– دعای رب لا تذرني فردا وانت خير الوارثين – مداومت بر دعای توسل – دعا بعد از هر نماز و… نسخه امام کاظم:

عَنْ سُلَيْمَانَ بْنِ جَعْفَرِ الْجَعْفَرِيِّ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ أَوَّلِ مُحَمَّدِ الْبَاقِرِ بْنِ عَلِيِّ بني الحسين بْنِ عَلِيٍّ : أَنَّ رَجُلًا شَكَا إِلَيْهِ قِلَّةَ الولير وَ أَنَّهُ يَطْلُبُ الْوَلَدَ بَيْنَ الْإِمَاءِ وَ الحراير فَلَا يؤ لَهُ وَ هُوَ ابئ بيئي ته فَقَالَ لَا قُلْ ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ فِي دُبُرِ صَلَوَاتِكَ الْمَكْتُوبَةِ صَلَاةِ الْجُشَاءَ الْآخِرَةِ وَ فِي بَرٍّ صَلَاةِ الْفَجْرِ – شبحان اللَّهَ سَبْعِينَ متر وَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ سَبْعِينَ مُرْهُ وَ تخته بِقَوْلِ اللَّهِ ژ وَ جَلَّ – اشتغفروا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كانَ عقارا۔

سَيْرُ الْمَاءُ عَلَيْكُمْ مِدْراراً وَ يُمْدِدْكُمْ بِأَمْوالٍ وَ بَنِينَ وَ يَجْعَلْ لَكُمْ كات وَ يَجْعَلْ لَكُمْ أَنْهاراً ث وَاقِعِ امْرَأَتَكَ اللَّيْلَةَ الثَّالِثَةَ فَإِنَّكَ رِزْقٍ بِإِذْنِ اللير گرا تَوِيَ قَالَ فَعَلَ ذَلِكَ وَ لَمْ يُخَلِّ الحؤل حَتَّى ژير قُرَّةَ عَيْنٍ

سلیمان بن جعفر جعفری می گوید : کسی از کمی فرزند به امام باقر علی شکایت کرد و به عرض ایشان رساند که از کنیزان و زنان آزاد فرزند می طلبد اما هنوز صاحب فرزند نشده و شصت سال هم عمر دارد. حضرت به وی فرمودند: تا سه روز پس از نمازهای واجب عشا و صبح هفتاد بار ذکر (سبحان الله) و هفتاد بار ذکر ( استغفر الله) را گفته سپس این آیه را بخوان: (واستغفروا ربكم الله كان قارا يرسل السماء عليكم مدرارا ويمددكم بأموالي و بنين و يجعل لكم جنات و يجعل لكم آن ها را) آنگاه پس از روز سوم با همسرت درآمیز که به اذن خداوند صاحب فرزندی پسر و سالم خواهی شد. او به دستور حضرت عمل کرد و هنوز یک سال گذشته بود که خداوند نور چشمی به او عنایت کرد.

عَنِ التَّمَّارِينَ الضري قَالَ : قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ( ع ) إِلَيَّ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي قَدِ انْقَرَضُوا وَ لَيْسَ لِي وَلَدُ قَالَ اذغ وَ أَنْتَ سَاجِدُ – رَبُّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ وَلِيّاً يَرْثِي رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لئك ؛ طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ رَبِّ لَا تَذَرْنِي فَرْداً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ قَالَ فقعلث قولد لِي عَلِيُّ وَ الْحَنِينَ

حارث بن مغیره می گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: من از خاندانی هستم که نسل آن ها منقرض شده و من نیز فرزندی ندارم. حضرت فرمودند: در سجده رکعت آخر نماز عشاء خداوند را با این آیه ها بخوان: ( هَبْ لِي مِنْ لئك رَيَّهُ طَيِّبَةً أَنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ . رَبُّ لَا تَذَرْنِي فَرْداً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْوارِثِينَ ). آنگاه در همان شب با همسر خود آمیزش نما. من به دستور حضرت عمل کردم و فرزندانم علی و حسین به دنیا آمدند.

در خانه با صدای بلند اذان گفتن

عَلِيُّ بْنُ مَهْزِيَارَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ رَاشِدٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ إِبْرَاهِيمَ أَنَّهُ شَكَا إِلَى أَبِي الْحَسَنِ الرِّضَا (ع) وَ أَنَّهُ لَا يُولَدُ لَهُ وَلَدُ أَمَرَهُ أَنْ يَرْفَعَ صَوْتَهُ بِالْأَذَانِ فِي مَنْزِلِهِ قَالَ فقعلث أَذْهَبَ اللَّهُ عتي شفيي وَ كَثُرَ ولري .

على بن مهزیار می گوید: محمد بن راشد می گفت:(روزی) هشام بن ابراهیم [برایم تعریف می کرد که وی از بیماری و بی فرزندی به امام رضا (ع) شکایت کرده است و حضرت وی را به اذان گفتن با صدای بلند در خانه سفارش کردند. او گفت من به سفارش حضرت عمل کردم و خداوند هم بیماری را از من زدود و هم فرزندان بسیاری به من عنایت کرد. امام رضا ع فرموده اند: اذان گفتن با صدای بلند درون خانه مایه زدودن بیماری و فزونی فرزند است.

پس ابتدا باید این علل و موانع ناباروری مردان شناسایی و درمان مخصوص هر یک تجویز شود. و به تدریج این موانع درمان شوند.

نسخه تقویت جنسی و ناباروری مردان و تعدادی از داروها مانند تیل فیل – باه زنان – ۷ بذر – عسل با ژل رویال – عسل وقاووت با شیر و… استفاده شود.

خوردن ریزه های سفره:

مُعَاوِيَةَ بْنِ وَهْبٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ : أَكَلْنَا محند أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ع) فَلَمَّا رَفَعَ الوالقط مَا وَقَعَ مِنْهُ فَأَكَلَهُ ثُمَّ قَالَ لَا إِلَهَ فِي الْقُفْرِ وَ يَتَمَيَّزُ الْوَلَدِ .

معاوية بن وهب می گوید: در خدمت امام صادق (ع) غذا خوردیم. وقتی سفره برچیده شد، ایشان ریزه های فروریخته از سفره را برگرفته و میل کردند. سپس به ما فرمودند: خوردن ریزه های فروریخته از سفره، فقر را زدوده فرزند را زیاد می کند.

حجامت – داروی امام کاظم (ع) – شربت امام رضا (ع)

تقویت جنسی و ناباروری مردان

بذر را با عسل بخورد. بذر کتان، بذر پیاز، کنجد، بذر شاهی، سیاه دانه، بذر هویج، نخود، عس) این بذرها را مخلوط کنید (بصورت مساوی) از هر کدام و به اندازه مجموع این ها عسل بزنید و هرشب یک قاشق بخورد و تخم مرغ + روغن زیتون و خرما را هر روز بخورید.

علل شایع ناباروری و درمان آن

امروزه عمده علت ناباروری مردان و زنان ، غلبه سردی می باشد، در مردان، غلبه سردی، ناتوانی و ضعف اسپرم را به دنبال دارد و در زن ها، غلبه سردی علاوه بر مورد مذکور، رحم را سرد کرده، و رحم سرد نمی تواند نطفه را گرم کرده و بارور کند، مثل پرنده ای که با بدن سرد روی تخم ها می خوابد که این کار، باعث جوجه شدن تخم ها نخواهد شد.

ناباروری

علت سردی زیاد بدن در این عصر، استفاده از غذاهایی می باشد که لازم است از خوردن این غذاها بپرهیزید:

۱) تمام غذاهای آماده و کارخانه ای.

۲) تمام مواد غذایی که در تکوین و تهیه ی آن از مواد شیمیایی و نگهدارنده ها استفاده شده است.

۳) گوشت گاو و گوساله (بجز گوساله بسیار جوان).

۴) غذاهای فریز شده و از شب مانده شده.

۵) لبنیات مخصوصأ ماست و دوغ ترش.

۶) انواع ترش مزه ها مخصوصا سرکه، آبغوره، و مخصوصا سرکه های شیمیایی کارخانه ای.

۷) ماکارونی

۸) روغن نباتی جامد و مایع.

۹) سرخ کردنی با روغن نباتی.

۱۰) استفاده از بوهای شیمیایی مثل ادکلن و عطر مصنوعی و انواع اسانس ها و خوشبو کننده های مصنوعی (توجه کنید که استشمام بوها در زنان، سریعا به رحم آنها منتقل می شود).

۱۱) موسیقی های تند مثل انواع جاز و موسیقی پاپ، رپ و..

۱۲) اندوه و غم فراوان.

۱۳) بی تقوایی و ملزم نبودن به واجبات و ترک محرمات.

۱۴) غذاهای حرام.

۱۵) برنج و عدس (حتما همراه گرمیجاتی مثل کشمش و خرما و… میل کنید).

۱۶) سبزی گشنیز (که برای زنان مخصوص دختران جوان، عقیم کننده است).

۱۷) رب نارنج.

۱۸) میوه های کال.

۱۹) پر خوری و بد خوری (که به شدت سردی بدن را موجب می شود) 

۲۰) گرسنگی مفرط.

۲۱) روزه گرفتن بدون خوردن سحری.

۲۲) تماس زیاد بدن و رحم با آب سرد مثل استفاده زیاد از استخر شنا.

۲۳) خیار و گوجه و کاهو و هندوانه.

۲۴) مواد مخدر.

۲۶) کافور.

۲۶) آب یخ (مخصوصا اگر قالب یخ را در آب اندازند) و بستنی ها.

موارد ذکر شده در نازایی خانم ها نقش اصلی را در این زمان به عهده دارد، و در ناباروری مردان هم مؤثر است. اما نه به اندازه خانم ها، مخصوصا اگر مزاج طبیعت زن و مرد، سرد باشد (سودآوری یا بلغمی این موارد، تأثير مضاعفی در ناباروری خواهد داشت.

علت و درمان نازایی

ناباروری علل متعدد دارد مرد یا زن هر مشکلی می توانند داشته باشند اگر آب منی سفید رنگ است مرد مشکل ندارد ولی اگر رنگ منی کدر باشد یا مایل به قرمز یا صورتی باشد و سفید نباشد این مرد مشکل دارد و در مورد خانم ها باید توسط قابله معاینه شود تا ورم یا فیبر یا کیست یا عفونت یا چسبندگی و… نداشته باشد و هر کدام از این موردها داروی خاصی دارد که باید درمان شود و بعد از رفع این موارد در مرد داروی تین فیل ودر زنان داروی باه زنان ومصرف عسل خالص با ژل سلطنتی مشترک برای زن و مرد از ۷ تا ۱۴ بعداز پاک شدن از قاعدگی مفید است که حتی اسپرم صفر را درمان می کند.

ناباروری مردان

داروهای ترکیبی تین فیل و کور مصرف کند و همچمین پودر کاسنی مفید است شبها شام مقوی بخورد. ۳۰گرم ژل رویال با نیم کیلو عسل خالص مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این ترکیب با هفت عددسیاهدانه مصرف کنند.

ناباروری مردان

هرشب شیر بنوشد خرما و هویج و انجیر بخورد و سویق نیز مصرف کند. تخم مرغ محلی با روغن زیتون و پیاز سفید بپزد و از روز ۷ قاعدگی تا ۱۴ قاعدگی هر روز صبح بخورند.

دعاهای طلب فرزند را بخوانند.

نازایی از ناحیه زنان

علت نازایی در زنان ضعف تخمدان یا فیبروم رحمی و… می تواند باشد. سویق گندم، جرجير,باه زنان، آمادگی رحم از داروهای مؤثر در نازایی زنان است. اسپرماتوره

(گزارش درمان ۱)

آقای ا. ر. ۲۴ساله از یاسوج

طبع: دم غلبه بلغم شکایت: انزال منی همراه ادرار هر روز، جوش بدن، افسردگی، درد ناحیه سرشانه ها.

اقدامات اولیه: در مورخه ( ۱۳۸۳/۹/۲۳)

۱.حجامت عام

۲. عسل و سیاهدانه هر شب.

۳. جویدن کندر صبح و بعد از ظهر.

۴. پرهیز از خوردن برنج و سوسیس و کالباس و همبرگر و پیتزا و نوشابه ها و سس ها.

۵. خوردن مسهل.

۶. ذکر مخصوص (یا سکینه قلوب المومنین) روزی یکصد مرتبه به مدت ۱۴روز.

مرحله دوم حجامت در مورخه ( ۱۳۸۳/۹/۳۰) انجام شد و بیمار بسیار اظهار رضایت می کرد: ضمنا نامبرده فوق سرباز درمانگاه امام سجاد علی می باشد و هم اکنون مشغول به خدمت است.

پزشک معالج: دکتر محمد حسین جوادی آزاد اسپرماتوره

(گزارش درمان ۲)

نام بیمار: آقای ر. خ سن: ۲۰ سال

علت مراجعه: درد کل بدن

علائم بیماری: بیمار با شکایت درد کل بدن در تاریخ ۷۸/۶/۱۵ مراجعه نمود. در معاینه، کل بدن تندرست بود. در آزمایش ادرار بیمار مقدار زیادی اسپرم در ادرار مشاهده شد.

درمان های انجام شده: برای درمان بیمار دو بار حجامت عام و ۲بار حجامت ساکرال انجام شد.

دوهفته بعد از اتمام درمان، درد عضلات به طور کامل از بین رفت و در آزمایش ادرار کاهش ۵۰٪میزان اسپرم ها وجود داشت. ۳ماه بعد بیمار مراجعه نمود که مقدار خیلی کم اسپرم در آزمایش ادرار وی مشاهده می شد که توصیه به انجام یورتروگرام شد.

پزشک معالج: دکتر فرشاد فیروز

نقاط فشاری، طب سوزنی، ماساژ، زنبور درمانی، دستگاه الکترونیکی بدون سوزن، انرژی درمانی (برای عمل به این نسخه حتما طبق راهنمای نسخه ها عمل کنید)

افزایش آب مردان : باه مردان (کور)

سرد کننده جنسی : داروی سرد کننده جنسی (مرکب ۷۶)

عدم نعوظ مردان : داروی نعوظ.

ضعف جنسی زنان: باه زنان – پیاز و داروی جرجیر استفاده شود.

ناباروری مردان : باه مردان (تین فیل).

افزایش میل جنسی : داروی تقویت هوش (۲ ساعت قبل از نزدیکی به اندازه ۲ فندق) مصرف شود – داروی مرکب۴

کسی که یک بیضه دارد و بیضه که بیرون نیامدهتخم مرغ و پیاز را با روغن زیتون بپزند بخورند. کاسنی و کور و خولنجان با روغن زیتون هم مفید است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید