سرطان ریه

کاربر ۵کاربر ۵
1,401 بازدید
سرطان ریه

سرطان ریه بیماري سبک جدید زندگی به حساب می آید اما سابقه آن به دوران باستان باز می گردد. در قرن بیستم به دلیل ارزان بودن و تولید زیاد خانیات، سیگار اهمیت ویژه ای یافت. تا قبل از قرن بیستم سرطان ریه بیماری شایعی نبود اما با گذشت زمان و ایجاد سبک جدید زندگی که دخانیات نیز نقش مهمی در آن ایفا می کند این بیماری گسترش یافت.

سرطان پس از بيماري هاي قلبی عروقی اولين عامل مرگ و مير در سراسر جهان مي باشد و به عنوان يک مشكل سلامت عمومي در تمام جوامع مطرح مي باشد. علایم سرطان ريه پس از گذشت چندين سال بروز مي کند و همين امر باعث مي شود اين بيماري در مراحل پيشرفته تشخيص داده شود.

سرطان ریه در ايران به عنوان سومين عامل مرگ و مير بعد از بيماري هاي قلبي عروقي و حوادث جاده اي محسوب مي شود. سرطان ريه در سرتاسر دنيا يک مسئله بسيار مهم در سيستم سلامت بوده و به ترتيب عامل ٣٠ درصد و ٢٦ درصد مرگ هاي ناشي از سرطان در مردان و زنان بوده است و در واقع شايع ترين علت مرگ ناشي از سرطان در هر دو جنس مي باشد. این نوع بیماری در مردان شایع تر است.

در ايران نيز سرطان ريه در بين پنج سرطان شايع قرار داشته و بروز آن در هر دو جنس مؤنث و مذكر در حال افزايش است. متأسفانه در حال حاضر اکثر موارد اين بيماري در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شوند و در نتيجه درمان آنها موفقيت آميز نمي باشد به همين جهت تشخيص اين سرطان در مراحل اوليه، مي تواند نقش کليدي در درمان و طول عمر بيمار داشته باشد.

حدود ۴/۱۲ درصد موارد جديد سرطان تشخيص داده شده و ۶/۱۷ درصد از مرگ و ميرهاي ناشي از سرطان ها در جهان مربوط به سرطان ريه مي باشد. سرطان ريه عمدتاً در افراد سالمند رخ مي دهد به طوري که تقريباً ۷۰ درصد از موارد تشخيص داده شده سرطان ریه در سن ۶۵ سال يا بيشتر و کمتر از ۳ درصد مبتلايان کمتر از ۴۵ سال سن دارند.

شانس متوسط ابتلا در مردان و زنان به سرطان ريه در طول زندگي آنها به ترتيب برابر با ۲۵/۶ و ۱۴/۷ درصد مي باشد.

برخي عوامل محيطي و رفتاري در ابتلا به سرطان ريه نقش دارند اما مطالعات نشان مي دهد که تا به حال سيگار به عنوان يكي از عوامل بسيار مهم در ابتلا به سرطان ريه بوده است.

افزایش موارد این بیماری در ۱۰۰ سال گذشته اساسا بر اثر افزایش افراد سیگاری بوده است.هرچند سیگار کشیدن در کشور های توسعه یافته کاهش پیدا کرده ولی تعداد موارد این نوع بیماری کمتر نشده است. چون این بیماری مدت زیادی طول می کشد تا خود را نشان دهد.هرچه بیشتر سیگار بکشید سرطان زودتر بروز خواهد کرد.

برای مثال اگر شما در روز ۲۰ نخ سیگار بکشید بعد از ۲۰ سال دچار این سرطان خواهید شد.اگر روزی ۴۰ نخ سیگار مصرف کنید بعد از ۱۰ سال به این بیماری دچار خواهید شد.

علاوه بر اين مواجهه با برخي ترکيبات صنعتي از جمله رادون، آزبستو، امواج راديو اکتيو مث اورانيوم، مواد شيميايي و معدني مثل آرسنيک، ترکيبات حاوي نيكل و کروم، رژیم غذايي و ويتامين ها، سابقه خانوادگي سرطان ريه، آلودگي هوا يا آلاینده های محيطي، مصرف ماري جوانا، تغييرات DNA در افزايش خطر ابتلا به کارسينوم اوليه ريه موثر هستند.

سرطان ريه دو نوع اصلي دارد كه عبارت از سرطان ريه با ياخته هاي كوچك یا SCLC و سرطان ريه با ياخته هاي غير كوچك يا NSCLC مي باشد. دو نوع سرطان ريه، با توجه به نوع سلول موجود در بافت ريه كه سرطاني شده اند، تعريف مي شود. به طور تقريبي،۸۵ درصد از انواع سرطان ريه از نوع NSCLC مي باشد.

انواع سرطان ریه:

انواع سرطان ریه

سرطان ريه در مورد تومورهاي ناشي از اپيتليوم تنفسي (برونش، برونشيول، آلوئول) به كار مي رود. حداكثر ميزان بروز سرطان ريه بين سنين ۶۹ ـ ۵۰ سالگي گزارش شده است وتنها ۲ درصد موارد اين نوع سرطان در سن زير ۴۰ سال مشاهده مي شود. در حال حاضر نسبت مرد به زن در حدود ۲ به ۱ است.

سرطان اپيتليالي ريه چهار گروه اصلي دارد شامل: سرطان سلول كوچك ريه و گروه ديگر سرطان سلول غير كوچك ريه كه شامل آدنوكارسينوم، كارسينوم سلول سنگفرشي وكارسينوم سلول بزرگ است. اين 4 نوع مسئول ايجاد ۹۰ درصد سرطان هاي اپيتليالي ريه هستند. بقيه شامل كارسينوم بدون تمايز، كارسينوئيدها، تومورهاي غدد برونشي و انواع نادرتر تومورها است.

الف) سرطان سلول كوچك ريه

ب) سرطان سلول غير كوچك ريه که شامل سه زیر گروه می شود که بیشترین شیوع را دارند.

ب1) آدنوكارسينوم

ب2) كارسينوم سلول سنگ فرشي

ب3) كارسينوم سلول بزرگ

عوامل زمینه ساز سرطان ریه:

 • مصرف سيگار شايع ترين علت است. به طوري كه ۸۰ درصد اين نوع سرطان در افراد سيگاري فعال و يا اخيرا ترك كرده مشاهده مي شود و ۲۰ درصد افراد غیر سیگاری. سرطان ریه با طول مدت، ميزان مصرف و چگونگي و كيفيت سيگار كشيدن ارتباط مستقيم دارد. سيگاري هاي غير فعال نيز دو برابر افراد غير سيگاري در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه هستند .اثرات كارسينوژن تركيبات سيگار تا ساليان دور پس از ترك سيگار همچنان باقي مي ماند.
 • فاكتورهاي خطر شغلی مانند تماس با آزبست، آرسنيك، كلرومتيل اتر، كروم هگزا والنت، گاز خردل، نيكل، هيدروكربن هاي آروماتيك چند حلقه اي و اورانيوم نيز با افزايش خطر ابتلا به سرطان ريه همراه هستند.
 • آزبستوز:این ماده باعث کریستالیزه شدن موها می شود ، در عایق های مقاوم در برابر آتش و همچنین در موارد ساختمانی از این ماده استفاده می شود.فیبر های آزبستور باعث می شوند که در هنگام سیگار کشیدن ریه فرد دچار رنجش و آزار شود. لذا دانستیم افرادی که در محل کار با فیبر های آزبست تماس دارند و یا افراد سیگاری ،در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان هستند.
 • رادون : یک گاز نامریی و بی بو است که به طور طبیعی به وسیله ی بعضی از انواع خاک ها و سنگ ها ترشح می شود.قرار گرفتن در معرض رادون ریسک مبتلا شدن به بسیاری از سرطان ها را بالا می برد که یکی از این ها سرطان ریه است. در مجموع مهم ترین مساله و اولین کار برای جلوگیری از سرطان ریه نکشیدن سیگار و دوری گزیدن از دخانیات است.
 • آلاينده هاي هوا بخصوص عواملي مانند گاز رادون در افراد سيگاري فعال و غير فعال نيز خطر ابتلا به سـرطان ريه را افزايش مي دهد. البته افراد غیر سیگاری نیز در معرض این خطر هستند.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر یا حتی اشعه های درمانی که برای درمان یا تشخیص بیماری دیگری بر ناحیه سینه تابیده شده اند.
 • عوامل ارثی
 • نبود تهویه مناسب در آشپزخانه

علایم سرطان ریه:

عوامل زمینه ساز سرطان ریه

این بیماری در صورتی که به اندازه کافی رشد کرده باشد علایمی همچون: سردرد شدید، درد شدید در استخوان ها و حتی شکستگی استخوان در ناحیه دنده و سینه که می تواند ناشی از سرفه عمیق باشد، ضعف کردن، لخته شدن خون دارد اما در مراحل ابتدایی میتواند علایم زیر را بروز دهد.

 • سرفه کردن طولانی: اگر فرد حتی دچار سرماخوردگی باشد به طور قطعی ۱۰ تا ۱۵روز سرفه او پایان می یابد اما اگر سرفه ها به پایان نرسید باید به پزشک جهت تشخیص مراجعه کرد. هرگونه سرفه طولانی می تواند علامت این بیماری باشد.
 • تنگی نفس: اگر پس از فعالت کم با نفس نفس زدن مواجه می شوید یا هرگونه تنگی نفس دیگر باید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است تومور در مسیر تنفسی باشد و با رشد خود مجرا را تنگ تر کرده باشد.
 • درد در قفسه سینه: این درد ممکن است ناشی از بزرگ شدن گره های لنفاوی یا متاستاز به دیواره قفسه سینه باشد.
 • کاهش وزن: اگر احساس می کنید با کاهش وزن مواجه اید و این کاهش بدون دلیل می باشد، ممکن است سلول های سرطانی در حال استفاده از انرژی بدن شما باشند.
 • خشن شدن صدا: این علامت می تواند از قرار گرفتن سلول سرطانی در حنجره باشد.
 • درد در استخوان ها
 • سردرد

افراد در معرض سرطان ریه:

 • سابقه سیگار کشیدن طولانی (۱۵سال به بالا)، پیپ، قلیان یا دخانیات دیگر
 • قرار داشتن در سن ۵۵به بالا
 • کشیدن سیگار بیش از یک پاکت در روز
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار به طور مداوم به عنوان فرد ثانویه (حتی بدون مصرف سیگار)

روش های تشخیص و درمان

براي تشخيص سرطان ريه، از روش هاي مختلف غيرتهاجمي مانند روش هاي تصوير برداري و روش هاي تهاجمي مانند برونکوسکوپي و مدياستينوسکوپي استفاده مي شود.

بيوپسي برونش از طريق برونکوسکوپي، روش استاندارد مي باشد ولي در مواردي که تومور در نواحي محيطي ريه قرار دارد و يا بيمار با خطر خونريزي مواجه است انجام آن مقدور نيست در اين موارد سعي مي شود از روش هاي مختلف سيتولوژي مانند شست و شوي برونش، خراش دادن يا آسپيراسيون با سوزن باريک استفاده شود.

به منظور درمان سرطان ریه جراحی موثرترین روش درمان است به شرطی که تومور به طور کامل قابل برداشت باشد. کمورادیاسیون (ترکیب مواد شیمیایی و اشعه جهت درمان) نیز در مواردی مانند: عدم تحمل بیمار به جراحی یا عدم امکان جراحی می تواند باعث درمان شود.

شیمی درمانی به تنهایی می تواند در موارد حاد برای فرد مسکن باشد و براي تسکین موارد پیشرفته بیماري کاربرد دارد. متاسفانه درصد کمی از افراد مبتلا به سرطان ریه در موقع تشخیص واجد شرایط مناسب و لازم براي عمل جراحی هستند. هدف جراحی درمان قطعی بیماران است که معمولا عمل های جراحی برای این بیماری لبکتومی یا پنومونکتومی می باشد.

تشخیص و درمان سرطان ریه

انواع سرطان عموما سه دسته روش جهت درمان دارند که این سه دسته می توانند به صورت ترکیبی نیز استفاده شوند:

 • شیمی درمانی: این روش با کمک برخی داروهای شیمیایی باعث از بین رفتن سلول سرطانی می شود که البته سایر بافت های مجاور نیز تا حدودی تحت تاثیر قرار میگیرند. در این روش عواض می تواند شامل لاغری، خشکی پوست و ریزش موهای بدن باشد. البته ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که شیمی درمانی با دوزهای مختلف انجام میشود و اگر دوز داروی مصرفی بالا باشد موهای بدن شروع به ریزش می کنند که این نکته وابسته به شدن پیشروی بیماری، نوع داروی مصرفی و… نیز می باشد.
 • پرتو درمانی: در این روش که با نام رادیوتراپی نیز خوانده می شود پرتوهایی از جنس: اشعه ایکس، گاما، آلفا و بتا به بافت سرطانی و سلول هایش تابیده می شود و با تخریب ماده ژنتیک سلول، فعالیت سلول سرطانی را مختل می کند. این روش اگر با استانداردهای لازم انجام شود معمولا عوارضی نخواهد داشت.هرچند این روش معمولا تمام سلول های سرطانی را ازبین نمی برد اما سرعت رشد تومور را کند می سازد.
 • جراحی: جراحی معمولا شامل برداشتن ریه یا بخشی از آن می باشد.به شرط آن که سرطان در تمام ریه پخش نشده باشد.در چهار پنجم انواع سرطان هایی که توسعه یافته، جراحی بهترین کار نیست. اندازه و محل تومور و یا وجود نارسایی های خطرناک دیگری مانند بیماری های انسدادی مزمن ریوی نیز میتوانند مانع توصیه به جراحی شوند.سرطان سلول های کوچک به ندرت توسط جراحی درمان می شود ، چون این سرطان به شدت خطرناک بوده و معمولا به مکان هایی غیر از ریه ها (قبل از آنکه سرطان تشخیص داده شود ) گسترش یافته است.

نحوه برخورد با بیماران سرطانی:

هر ساله بيشتر از ۳۰ هزار نفر در اثر سرطان در ايران فوت مي نمايند و پيش بيني مي شود تا سال ۲۰۲۰ تعداد مرگ ومير سرطان در ايران به ۶۲ هزار نفر برسد. با توجه به افزايش اميد به زندگي و افزايش درصد سالمندي در کشور ايران انتظار مي رود که در دهه هاي آينده ميزان بروز سرطان به طور قابل توجهي افزايش يابد.

تشخيص سرطان تجربه اي بسيار ناخوشايند و غير قابل باور براي هر فرد است که علاوه بر ايجاد مشکلات جسمي، انواع ناراحتي هاي رواني را در مبتلايان به وجود مي آورد. بيماران مبتلا به سرطان بعد از تشخيص بيماري دچار مشکلات فراوان جسمي، کاهش عملکرد زندگي، از دست دادن شغل ازهم گسيختگي خانوادگي، اختلال در ارتباطات بين فردي، عدم توانايي در انجام مسووليت هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي مي شوند.

بنابراين، مي توان گفت که بيماران مبتلا به سرطان در تمامي ابعاد زندگي خود دچار بحران مي شوند. به اين دليل بيماران مبتلا براي مقابله با بحران ايجاد شده ناشي از سرطان نياز به مقابله فردي در سطح بالايي دارند. يکي از منابع مؤثر جهت مقابله با بيماري سرطان و مشکلات ايجاد شده حمايت همه جانبه خانواده مي باشد.

حمايت ارتباطي است که در هر تعامل اجتماعي وجود دارد و داراي مراحلي مانند برقراري ارتباط و ايجاد يک شبکه ايمني مي باشد. هدف اصلي حمايت، توانمند سازي است تا بيمار بتواند با سرطان زندگي کند. حمايت از بيمار به مجموعه اي از اعمال و رفتارهايي گفته مي شود که باعث حفظ منزلت بيمار به عنوان انسان و پاسخ به نيازهاي جسمي، روحي و اجتماعي او شامل آگاهي دادن، ارج نهادن، محترم شمردن، پشتيباني کردن جسمي، عاطفي، مالي، حفاظت کردن و تامين استمرار مراقبت ها مي شود.

در حقيقت، حمايت از سه رفتار حمايتي شامل حمايت عاطفي، حمايت مادي و حمايت اطلاعاتي تشکيل يافته است. ازجمله نيازهاي حمايتي بيماران مبتلا به سرطان پس از تشخيص بيماري، نياز به احترام از سوي پرسنل درماني و صحبت کردن با آنها مي باشد.

حمايت پرسنل درماني از منابع مهم مقابله اي براي کمک به بيماران مبتلا به سرطان در سازگاري با بيماري است که تحمل اين مشكلات را براي بيماران تسهيل و شدت استرس هاي زندگي را کاهش مي دهد. پزشکان و پرستاران نقش اساسي در تامين مراقبت هاي حمايتي براي بيماران بر عهده دارند.

طب سنتی و سرطان ریه:

طب سنتی و سرطان ریه

امروزه درمان هاي رایج جهت درمان سرطان ریه روش هاي جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی می باشد اما به تازگی گرایش بسیاري از پژوهشگران علم گیاه شناسی و زیست شناسی به سمت داروهاي طبیعی ضد سرطان جهت پیدا کرده است.

ترکیبات گیاهی که خاصیت ضد توموري دارند در گروه هاي شیمیایی آلدهیدها، آلکالوییدها، گلیکوزیدها، فلاوونوییدها، ترکیبات فنلی و ترپنویید ها قرار می گیرند و گفتنی است که بیش از ۶۰ درصد داروهای رایج ضد سرطانی برگرفته منابع طبیعی مانند عصاره گیاهان هستند.

از مواد گیاهی و سایر مواد غذایی که در اکثر منابع طب سنتی جهت پیشگیری و درمان در مراحل اولیه سرطان ریه توصیه شده اند می توان به عسل، زنجبیل، سیاه دانه به صورت تک تک یا ترکیبی، پودر افتیمون به همراه اسطوخدوس، تخم کدو، کنگر فرنگی، خار مریم، کنگر وحشی، ترکیب پودر عناب و آب کاهو اشاره کرد.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت