اثرات تغذیه بر کبد

کاربر ۵کاربر ۵
1,449 بازدید
اثرات تغذیه بر کبد

کبد را با خوردن غذا تمیز کنیم یا با نخوردن غذا

آیا تا بحال قبل از اینکه دچار بیماری خاصی بشوید به اعضای بدنتون فکر کردید؟ اینکه چه کارها و وظایفی انجام میدهند و چطور باید در انجام این وظایف بهشون کمک کنید؟ مثلاً تابحال به کبدتون فکر کردید؟ و اینکه کبد حتی برای افراد سالم که ظاهراً دچار اختلالات کبدی یا کبد چرب نیستند هر از گاهی نیاز به تمیز شدن دارد. آیا در طی ماه رمضان به تاثیرات جسمی روزه بر بدن بخصوص کبد فکر کردید که چرا خدا یک ماه تمام خوردن آب و غذا را از طلوع آفتاب تا غروب ممنوع کرده؟
آیا این را می دانستید که کبد در طی روز یعنی در حضور خورشید وظایف و عملیات تمیز کردن و ترمیم خود و تمیز کردن بدن از سموم را بهتر انجام میدهد؟ یکی از سوالاتی که برای خیلی ها مطرح هست اینه که چرا ما شب تا صبح روزه نمیگیریم و باید صبح تا شب روزه بگیریم؟ خوب اینجا جوابش رو پیدا کردید وقتی ما طی روز یعنی در زمان حضور خورشید زیبا در آسمان از خوردن و آشامیدن خودداری میکنیم کبد هم فرصت پیدا میکنه که در بهترین زمانی که برای فعالیتش تنظیم شده مجالی پیدا کرده و بهتر به تمیز کردن خود و بدن بپردازد.

ولی علاوه بر نخوردن آیا می دانید ما با خوردن هم میتوانیم به کبد کمک کنیم. بله، خوراکی هایی هستند که به تمیز کردن کبد کمک می کنند و حتماً لزومی نداره شما دچار کبد چرب یا مشکلات کبدی یا سنگ کیسه صفرا باشید که از این خوراکی ها برای تمیز کردن کبدتون استفاده کنید. چون عصری که ما در آن زندگی می کنیم و روش تغذیه، مواد غذایی صنعتی و آلودگی هوا و آب و خاک و غیره و غیره خواه ناخواه باری اضافه بر کبد می گذارند.

بنابراین حتی اگر مشکل کبدی ندارید از این خوراکی ها برای تمیز کردن کبدتون استفاده کنید:

لیمو

یکی از بهترین دوستان کبد که اتفاقاً الان هم فصلش هست لیموست (Lemon)این میوه بهشتی که حتی بوی اون روح انسان رو برای لحظاتی تا بهشت میبرد ولی باز اجباراً باید برگردید.

لیمو سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان و یک واسطه قوی دفع سموم بدن هست و همینطور ph بدن رو تنظیم میکنه و حتی برای دفع سموم از بدن از شما انرژی نگرفته بلکه به شما انرژی میدهد و به طور کلی در سیستم گوارشی کمک به دفع مواد زائد میکند.
آب یک عدد لیمو رو در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و اول صبح میل کنید که به کاهش وزن هم کمک میکند.

اگر تا بحال لیمو پرورده تهیه نکردید امسال حتما این کار را بکنید طرز تهیه بسیار ساده ست و علاوه بر همه خاصیت های لیمو این شیوه لیمو پرورده برای دردهای آرتروزی و سرماخوردگی هم بسیار نافع هست.
لیموها را شسته خشک کنید و به حلقه های ظریف برش بزنید توی یک شیشه بزرگ یک لایه لیمو بچینید و یک لایه شکر بپاشید و به همین ترتیب ادامه بدهید حدود دو سه سانت از بالای شیشه را خالی بگذارید سرش را ببندید و در محلی که آفتاب خوب بگیرد قرار دهید. لیموها آب پس داده و این آب با شکر در حضور نور آفتاب شربت گوارایی میشود. وقتی تا نیمه های شیشه شربت یا شیره شد شیشه را تکان دهید یا برعکس به شیشه دیگری منتقل کنید تا لیموهای بالایی هم شیره پس بدهند به محض اینکه شیره به حدی رسید که روی همه لیموها را گرفت از آفتاب برداشته و در شیشه های کوچک مربایی تقسیم کنید و به مرور استفاده کنید.

طعم و عطر بسیار عالی دارد که با کمی عرق نعنا روح انسان را تازه میکند.

اثرات تغذیه بر کبد – چغندر قرمز

کبد و تغذیه

در خصوص اثرات تغذیه بر کبد بادی گفت که چغندر قرمز هم یکی از بهترین دوستان و کمک به راندن سموم از بدن هست. بتائین و پکتین موجود در چغندر قرمز کمک بزرگی در تمیز کردن کبد از سموم و همینطور دفع مواد زائد از دستگاه گوارش هستند و در واقع نقش آنتی اکسیدانی دارند. بتائین بعنوان یک نوع اسید آمین در سلامت کبد، تجزیه چربی ها در کبد نقش موثری دارد. چربی میتواند بدلایل مختلف در سطوح خطرناکی در کبد تجمع پیدا کند و بتائین نقش موثری در تجزیه این توده های چربی دارد. این دو ماده در تعادل اسیدی و بازی خون هم نقش موثری بازی میکنند.

چغندر قرمز حاوی آهن، منیزیم, روی و کلسیم نیز می باشد که حضور این عناصر هم شرایط مناسب دفع سموم رو فراهم میکنند.

و بخاطر میزان بالای پکتین و فیبر سیستم گوارشی شما رو تقویت میکنه و به دفع مواد زائد کمک می کند. بهترین حالت خوردن چغندر بشکل پخته و تازه در سالاد هست.البته میتونید آب چغندر را هم گرفته و میل کنید. چغندر با وجود میزان بالای آنتی اکسیدان هایش در بهبود سرطان نیز نقش موثری دارد و بیماران سرطانی تحت نظر پزشکان تغذیه که بعد از شیمی درمانی فقط با کنترل تغذیه به درمان می پردازند، چغندر یکی از اولین ها در لیست این متخصصین  تغذیه می باشد.

نکته: اگر کلیه شما سنگ ساز هست از خوردن چغندر اجتناب کنید.

اثرات تغذیه بر کبد – سیب

یکی دیگر از بهترین دوستان کبد و در کل سلامتی بدن هست. بدلیل میزان بالای پکتین سیب هم نقش موثری در دفع مواد زائد بدن دارد که هر چه سیب تازه تر و سفت تر باشد میزان پکتین آن بیشتر هست. سیب هم حاوی فیبر قابل تجزیه هست هم فیبر غیرقابل تجزیه هست. پکتین و سلولز هر دو در فعالیت روده ها و دفع مواد زائد و سموم نقش دارند و پکتین علاوه بر اینها از تنگ شدن عروق جلوگیری می کند.

دستور تهیه یک نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان که با سیب و نعنا و لیمو تهیه میشکد برای شما ذکر میکنم که نوشیدنش و عطر و طعمش واقعا انرژی بخش هست.

سیب ها را حلقه یا به هر شکلی دوست دارید ظریف برش بزنید بعلاوه آب لیموی تازه که خودتون تهیه کردید و نعنا و کمی عسل یا شیره و آب مخلوط کرده و شب تا صبح توی یخچال قرار بدهید صبح این نوشیدنی رو میل کنید و لذت ببرید و هم کبدتون رو با این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان شاد کنید تا کبدتون هم شما را شاد کند. از قدیم گفتن از هر دستی بدی از همون دست میگیری.

تخم کتان

تخم کتان هم حاوی فیبرهای قابل تجزیه و هم غیرقابل تجزیه هست و سبب حرکات بیشتر روده ها و جلوگیری از یبوست می شود و به این ترتیب به کبد در دفع سموم بدن کمک میکند و همینطور به دفع چربی زیادی کمک میکند.

تخم کتان حاوی اسیدهای چرب مفیدی ست بخصوص حاوی امگا ۳ که مانع تجمع عوامل بیماری زا در بدن شما شده و در پیشگیری از بیماری هایی همچون سرطان نقش موثری دارد.

یک قاشق غذاخوری تخم کتان که تازه به تازه آسیاب شده باشد( چون یک دانه روغنی ست به مرور ممکن ست اکسیده شده خواصش را از دست بدهد) را صبح با آب گرم مخلوط کرده و ناشتا میل کنید.

توجه داشته باشید که تخم کتان قهوه ای رنگ باشد. تخم کتان زرد رنگ خوراک قناری ست.

اثرات تغذیه بر کبد – آوکادو

اثرات تغذیه بر کبد - آوکادو

هم بعنوان یک میوه سرشار از آنتی اکسیدان، کبد و بدن را از صدمه سموم حفظ می کند. با ترکیبات گلوتاتیون خود حداقل سی ترکیب سرطانزا رو غیرفعال میکند. علاوه بر این کسانی که در بدنشون میزان بالاتری از گلوتاتیون وجود دارد انسانهای سالمتری هستند و کمتر دچار التهابات مفصلی می شوند. آوکادو حاوی میزان بالایی از ویتامین k می باشد و این کبد را از صدمه رادیکال های آزاد حفظ می کند‌. فیبر بالای آوکادو همچنین به تمیز شدن بدن از مواد زائد کمک می کند.

مواردی که تا اینجا ذکر شدند مناسب هم کسانی هستند که سالم هستند فقط تمایل دارند برای کمک به حفظ سلامت کبدشون در تمیز شدنش از خوراکی های مفید استفاده کنند هم برای کسانی که دچار اختلالات کبدی و کبد چرب و سنگ کیسه صفرا هستند. اما مواردی که بعد از این توضیح داده می شوند فقط برای کسانی ست که کبد سالم دارند دچار جوش، لک صورت، خارش های پوستی، التهابات پوستی و چنین مشکلاتی نیستند.

چون همین خوراکی های مفید اگر شما دچار این ناراحتی ها باشید مشکل شما رو تشدید می کنند. هر ماده مغذی مفید یا گیاه دارویی اگر به جا استفاده نشود خودش می تواند بجای دارو و درمان بودن نقش سم را بازی کرده و مشکلات شما را چند برابر کنند.

برای مثال زنجبیل اگر دچار مشکلاتی که بالا نام بردم باشید مصرفش برای شما بسیار مضر می باشد. متاسفانه بعضی خانمها برای لاغر شدن از زنجفیل استفاده می کنند و یا جایی مطالعه می کنند که زنجفیل برای کبد خوب است و مصرف می کنند و ممکن ست بدون اینکه بدانند دچار تنبلی یا خستگی کبد باشند وگرفتار مشکلات پوستی و خارش می شوند بدون اینکه متوجه باشند که با مصرف زنجبیل خودشان سبب این مشکلات شدند. چون خوراکی هایی که طبع گرم دارند اگر کبد شما ضعیف باشد سبب ظهور ناراحتی های پوستی و اگزما و از این قبیل می شوند.

اثرات تغذیه بر کبد – زنجبیل

هم سبب دفع سموم از بدن می شود و همچنین اگر تجمع چربی در کبد در اثر مصرف الکل باشد در بهبود وضعیت کبد مفید می باشد. زنجبیل را ساده به شکل چای یا مصرف آب زنجفیل تازه در سالادتون می تونید استفاده کنید.

کلم برگ و گل کلم

یکی دیگر از تمیزکنندگان کبد کلم می باشد. بعلت داشتن گلوکوزینولات سبب از بین رفتن مواد شیمیایی مضر شده و از بدن دفع شان می کند و کلم برگ هم با میزان قابل توجه ویتامین C برای سلامت کبد یار و یاور مناسبی ست. و با توجه به فیبر موجود در کلم برگ تقویت و تحریک روده ها برای دفع هم سبب خروج بهتر مواد زائد و سموم باقی مانده در روده ها می شود.

گل کلم  حاوی ویتامین K نیز می باشد و بدین ترتیب کبد را از مضرات رادیکال های آزاد حفظ میکند.

کلم برگ مرسوم است که بشکل سالاد خورده بشه و هم کلم برگ هم سنگ رو می تونید در آشی که دستورش رو براتون می نویسم استفاده کنید که بسیار خوشبو و خوشمزه و مناسب روزهای سرد است.

علاوه بر این آش، روس ها آشی دارن بنام بُرش که با کلم برگ درست میکنند و بنا به گفته یکی از مدل های روسی اگر پخته و دو روز در یخچال گذاشته و بعد خورده شود برای کسانی که قصد لاغر شدن دارند موثر است. دستورهای متفاوتی از این آش روسی در اینترنت موجود هست که هر کدام که بیشتر مطابق میل شماست میتونید طبخ کنید.

آش کلم برگ و کلم سنگ

ماش رو با آب توی قابلمه میریزید و می گذارید اینقدر بجوشد تا پوست اکثر ماش ها جدا شده و روی آب در حال جوش جمع بشود پوست ها را با کفگیر بردارید و بعد از اون برنج نرمه بریزید و بگذارید برنج باز بشه بعد کلم سنگ رنده شده یا کلم برگ خیلی ریز خورد شده را داخل قابلمه ریخته و همینطور شوید خرد شده یا خشک اضافه کنید بعلاوه نمک و فلفل.

در ماهیتابه کمی پیاز سرخ کنید و زردچوبه اضافه کنید و بعد پیازها رو به آش اضافه کنید یا اگر مایل به سرخ کردن نیستید پیاز رو هم رنده کنید و زردچوبه رو هم مستقیم به آش اضافه کنید. ولی اگر قصد سرخ کردن داشتید با روغن زرد انجام بدید که به لذت آش اضافه کند. یکی از لذیذترین آش ها برای فصل سرماست بعلاوه اینکه عطر شوید عطر خوشی به این آش و خانه شما اضافه میکند.

اثرات تغذیه بر کبد – چای سبز

دارای آنتی اکسیدان های قوی برای تمیز کردن کبد و مقابله با رادیکال های آزاد می باشد اما همونطور که قبلا ذکر شد کسانی که دچار خارش های پوستی هستند چای سبز ممکن است خارش های پوستی رو افزایش بدهد.در کل چای سبز در سلامت ارگان های مختلف بدن می تواند نقش موثری داشته باشد و کم آبی بدن رو هم می تواند رفع کند. اگر قصد تمیز کردن کبد با چای سبز را دارید یک هفته روزی دو سه فنجان چای سبز بنوشید اما از خوردن نوشیدنی های دیگر مثل قهوه، نوشیدنی های گازدار و الکل اجتناب کنید.

تذکر مهم :

علاوه بر همه اینها و یا قبل از همه این خوردن ها و نخوردن ها، پیاده روی و ورزش در هوای آزاد و اجتناب از غم و اندوه در سلامت کبد شما بسیار نقش اساسی دارا می باشند.

حتما از قدیمی ها شنیده اید که وقتی کسی عصبانی میشود می گویند خونت را کثیف نکن. این اصطلاح اصل و اساس دارد. چون عصبانیت و غم و اندوه سبب اختلال در فعالیت کبد شما و ورود صفرا به خون شما میشود و از آنجائیکه صفرا در واقع سم می باشد در واقع خون شما به اصطلاح طب سنتی کثیف میشود.صفرا اختلالاتی بخصوص در ناحیه پوست بوجود می آورد یا در ضعیف ترین بخشی از بدن شما صدمه یا اختلالی وارد می کند.

بنابراین هر روز خندیدن، مثبت فکر کردن و ورزش کردن رو فراموش نکنید. و البته زمانی میشود از ته دل خندید که سبب آوردن لبخند به روی لب های دیگران هم بشویم.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت