زالودرمانی

کاربر8کاربر8
1,390 بازدید
زالودرمانی

پس از ظهور پزشکی نوین، استفاده از زالودرمانی همراه سایرارکان طب سنتی منسوخ گردید، اما پس از گذشت سال ها استفاده از زالو در بسیاری از کشورهای مجددا رایج شد. تاکنون خیلی بیش از ۱۳۰۰۰ مقاله در مورد زالودرمانی در جهان به ثبت رسیده است.زالو جانورعجیبی است که صدها سال است به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.

به نظر می رسد دریافت القابی مثل جراح کوچولو =Micro surgeon دکتر کوچولو و ..)، کاملا با لیاقت این موجود هم خوانی داشته باشند. به هر حال، زالودرمانی امروزه حتی در کشورهایی مانند آلمان، انگلیس، آمریکا و …، درمانی لوکس و گران قیمت به حساب می آید.

در طب عامیانه، زالو در کوچه و بازار به فروش می رسید، و تا ۴۰ سال قبل همه می دانستند که علاج زخم چرکین و دمل یا پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندان های محکم، زالو اندازی است که در مورد ان باید پشت گوش را زالو گذاشت.

اگر در طب سنتی و طب نوین (با همان مرزهای قدیمی دقت کنید، شاید یکی از قسمت هایی که در همان نگاه اول بین هر دو مشترک به نظر می رسد و مورد قبول بی قید و شرط پیروان و طرفداران هر دو قرار دارد، همین زالودرمانی باشد؛ چرا که او داروهای مرسوم و پر کاربرد و مهمی چون Heparin و Steptokinase و …، مکانیزم بسیار شبیه Hirudin بزاق زالو دارند و اساسا بعید نیست که حتی این داروها را با الهام از همين حيوان ساخته باشند.

زالودرمانی

فراتر از این، همان گونه که Pencillin راهنوزهم با کشت کفک Pencilliun استخراج می کنند، به احتمال زیاد، داروهای فوق را هم هنوز با کمک همین کارخانه های طبیعی Synthesis تخليص می نمایند.

زالو بخاطر سادگی ساختمان عصبی و Synapseهایش، در پژوهش های پزشکی بخصوص فیزیولوژی عصب، کاربرد زیادی دارد. توضیح آن که: فیزیوپاتولوژی بسیاری از بیماری ها با کاهش خون رسانی بافتی توجیه می گردد.

وقتی به هر دلیل، انقباض رگ های تشکیل لخته دررگها یا تصلب شرائین و … خون رسانی به عضوی کاهش یابد، لیست بلند بالایی از انواع بیماری ها، مشکلات، ناراحتی ها حتی افسردگی، بی قراری، اضطراب و … به دنبال خواهد آمد.

مثلا اگرغده تیرویید دچار افت در کیفیت کمیت گردش خون شود، پزشکان می دانند که چه علایم متنوع و ضد و نقیضی ممکن است پیش بیاید! اگر زالودرمانی را حتی فقط مساوی با باز کردن عروق و بهبود گردش خون ولو نسبی، کوتاه مدت و موضعی بدانیم، دیگر نیاز به توضیح نیست که زالودرمانی قسمت عظیمی از طب را به تمام معنی در بر می گیرد.

مفاهیم طب سنتی بتوان با طیب خاطراز زالو

حجامت با ۲ رویکرد سنتی و نوین و کاملا متفاوت، قابل مرور و بحث است. می توان حجامت را با رعایت طبع (مزاج) و تعاریف کاملا سنتی برنامه ریزی کرد (مثلا طبع فرد دموی است و غلبه باد پیدا کرده و فصل بهارهم فصل غليان خون است، و باید حجامت عام نمود و برای بیرون کشیدن سودای پا باید منضج سودا داده و سپس ساقين را حجامت نمود واخلاط فاسد را خارج نمود، یا با اصطلاحات امروزی Hemoglobin و Hematocrit فرد زیاد است لذا viscosity خون بالا است و به خاطر polycythemia باید phlebotomy انجام شود. …) طب سنتی معتقد به سردی بیماری روماتیسم است

حجامت گرم و خشک و اصلاح تغذیه، داروهای گیاهی و …، این بیماری را مدیریت می کند، ولی طب نوین با این رویکرد اگر سر جنگ نداشته باشد، معنایش را هم متوجه نمی شود؛ مثلا روماتیسم را ناشی از حمله سیستم ایمنی خود فرد به مفاصل و بافت همبند به حساب می آورد. زالو در حیطه طب نوین قرار می گیرد و شاید بدون ذره ای استناد به مفاهیم طب سنتی بتوان با طیب خاطراز زالو استفاده وسیع نمود.

مواد موجود در بزاق زالو و خواص آنها

مواد موجود در بزاق زالو و خواص آنها

تاکنون هر جا سخن از زالو بوده، بیشترین توجه را معطوف به بزاق این حیوان داشته اند. بزاق زالو شامل بیش از یکصد ماده شناخته شده است که عبارتند از:

۱) موادی که به عنوان Neroutransmitter بر روی پایانه های عصبی عمل کرده و اثرات متعددی از جمله
بی حسی، احساس خنکی و گاهی برعکس، تحریک را باعث می شوند. این مواد شامل Serotonin, Dopamin و Acetylcholin می باشند.

روش رسمی برای سنجش Acetylcholin زالو بر اساس یک روش بیولوژیک، شامل قدرت انقباض قسمت پشت زالو میباشد.

۲) موادی که روی خون اثر می کنند و باعث تغییر تعادل انعقادی و معمولا کاهش لخته شدن یا حل لخته تشکیل شده و … می گردند.

3) موادی که با سایر مواد تشکیل دهنده بدن از جمله پروتئین ها collagen، اسیدهای نوکلئیک، مواد معدنی و … واکنش میدهند.

روش رسمی برای سنجش Acetylcholin زالو

۴) آنزیم ها که نقش هضم کننده را بازی می کنند و شامل ATP-diphosphohydrolase or Apyrase که یک ماده ضد تجمع پلاکت است، Bdelin با وزن مولکولی ۵۰۰۰ مانند Chym otypsin ,Trypsin و Plasmin مهار کننده Pptease است، Eglin C یا N-Acetyl-eglin C با فرمول 107 966 C377H 552N و وزن مولکولی 8.14100 گرم بر مول ضدتورم، Antioxidant و ضد رادیکال های آزاد، Destabilase ضد تجمع پلاکت بسیار قوی و با اثرات Fibrinolysis و Hydrolysis زداینده لخته ی خون می باشند.

این آنزیم توسط ، Niconov Baskcova ,G کشف گردید که یک شیوه درمانی بسیارهیجان انگیز را معرفی کرد. Hyaluronidase آنزیمی است که خاصیت آنتی بیوتیکی کپسول پلی ساکاریدی استرپتوکوک ها و … را حل می کنند و …) و حل کردن Mucosa بافت زمینه بسیار قوی دارد و نفوذ پذیری پوست را افزایش داده و به زالو اجازه می دهد مواد شیمیایی را به بافت ها انتشار دهد، به طوری که در درمان Glaucoma هم بسیار موثر است.

این آنزیم توسط یک شرکت داروسازی بریتانیایی با علامت تجاری دارویی ثبت شده است Lipase Ginsberg ,Burch,1991) ها حل کننده چربیها، Esteraseها گشاد کننده خفیف رگها،Anti-elastase,Elasin، پوستی را کاهش می دهد، Nitric oxide Synthetase که در بزاق زالو شبیه نوع انسانی است و سبب ترمیم اعصاب صدمه دیده می شود.

Orgelase اثرات درمانی بر روی آرتروز دارد. Hemetin آنزیم پروتئاز ضد انعقادی در بزاق زالو بخصوص زالوی Haementeria ghilianii) و Hementerin آنزیم Metalloprotease در بزاق زالوی Haementeria depressa و Haementeria lutzi pinto ,1920 که شبیه Streptokinase باعث تجزیه Fibrin پلاسما در حضورCofactor سرم یا کلسیم می شود، اثرHirudin را تقویت می کنند.

استفاده های دارویی Hemetin نیز ثبت شده و به تأیید سازمان های معتبر دارویی رسیده است. بویژه که Hemetin به بازدارنده های آنزیمهای proteolytic که در پلاسمای انسان یافت شده اند، حساس نیست.

ماده موجود در بزاق زالو Hirudin

Calin , Saratin تجمع پلاکت را که توسط Collagen القا می شود، مهار می سازد،Lepirudin اثرمستقیم بر مهار Thrombin دارد؛ Hirulog از Heparin موثرتر است.

۵) گشادکنندگان عروقی (vasodilators) و مواد شبه هیستامین Histamine like.

6) مواد با خاصیت آنتی بیوتیکی. بخصوص عليه استاف طلایی، میکروب سل، اسهال خونی و دیفتری مؤثر شناخته شده است.

۷) Decrosin، مهار کننده تجمع پلاکتی، آنزیم مشابه (12 Prostaglandine PG که مانع فعالیت Kallikrein و فاکتورهای XI و XII می شود. وهمچنین باکتری Aeromonas hydrophila= pseudomonas hirudinis در معده زالو آنتی بیوتیک / آنتی بیوتیک هایی تولید می کند که احتمالا در جلوگیری از فساد خون ذخیره شده در معده به مدت طولانی مؤثر هستند، اما اثر مثبت این مواد در از بین بردن باکتری هایی از جمله سیاه زخم، کزاز، منژیت، استرپتوکوک بناهمولیتیک گروه A، سل، اسهال خونی و دیفتری در لوله آزمایش اثبات شده است.

معروف ترین ماده موجود در بزاق زالو Hirudin است، که نمیدانیم زالو نام لاتین خود را مدیون این ماده می باشد یا برعکس. وزن مولکولی آن ۷۰۲۷ و فرمول آن ،C287 44ON 80O 110S6 به فرم Lyophilized و به رنگ سفید می باشد.

این پروتئین حاوی ۶۵ اسید آمینه است که ردیف این اسیدهای آمینه با تکنیک FCR=Ploym erase chain Reection مشخص شده و مهم ترین اثر آن جلوگیری از تشکیل لخته در خون است. این ماده در ۲۰ دقیقه اول پس از گزش زالو در محل گزش ایجاد می شود.

اثر قطعی دیگر آن حل کردن لخته تشکیل شده از قبل است (عمل Fibrinolytic). این ماده همچنین از تجمع و چسبندگی پلاکت ها جلو گیری می نماید.

افزایش دهنده قدرت سیستم ایمنی بدن

خاصیت ضد انعقادی آن قوی تر ازHeparin است. Statin Anti Statin ها گروهی از موادی هستند که Cholesterol خون را کاهش می دهند و Antistatin برعکس عمل نموده عمل Hirudin را تشدید می کند. فعالیت Hirudin را با خاصیت Antithrombin آن می سنجند.

برای Hirudin با اثرات Anticoagulant, Antithrombotic, Thrombolytic, Antiiscemic با آزمایشی که به صورت تجربی بر روی خون مکیده شده توسط زالو انجام شد، زمان لخته شدن خون Clotting Time= زمانی که برای لخته شدن یک نمونه از خون در لوله آزمایش در شرایط استاندارد لازم است، به بیش از ۶ ساعت افزایش یافت.

افزایش دهنده قدرت سیستم ایمنی بدن، ممانعت از تصلب شرایین، Antibacterial و ضد التهاب پس از التهاب اولیه را بیان می دارند.

امروزه فرم نوترکیب Hirudin Recom binant را به نام Synthesis Lepindin نموده اند. Hirudin با انبساط ماهیچه های صاف جدار عروق سبب گشادی عروق و افزایش جریان خون می شود.

Hirudin خاصیت بی حس کنندگی دارد، بنابراین دقایقی بعد از چسبیدن زالو به محل و ترشح بزاق، منطقه بی حس می شود و احساس سوزش ناشی از نیش زالو از بین می رود و بیمار به راحتی وجود زالو و خونخواری آن را تحمل می کند.

با کاهش انقباض عروقی، تصلب شرایین و باز شدن رگها باعث کاهش فشار خون می گردد. اثرات Antibacterial و ضد التهابی نیز برای آن شناخته شده است.

پژوهشگران دپارتمان فارماکولوژی دانشگاه کنتاکی، طی تحقیقاتی، اثرات ضد انعقادی Hirudin را با Heparin مقایسه کرده اند که نتایج آن به قرار ذیل است:

Hirudin فعال شدن نیاز به Cofactor ندارد.Hirudin اثرات پایدار و یکنواخت وابسته به دوز دارد – Hirudin اثر مستقیم روی مهار Thrombin دارد.

Hirudin مسمومیت ندارد! این جمله با تعریف سم منافات دارد، زیرا هر ماده ای حتی آب اگر از حدی بیشتر شود، سم به حساب می آید. Hirudin بی حسی موضعی می دهد.

آماده سازی زالوها برای استفاده درمانی

آماده سازی زالوها برای استفاده درمانی

زالوهای تهیه شده باید مثل هر کالای درمانی از مراکز معتبر تهیه شوند که مسئول محصولشان را بپذیرند. یکی از تمیز ترین موجوداتی که می شناسم، زالو است، ولی اگر محیط آن سالم نباشد، خیلی زودتر از موجودات دیگر آلوده می شود.

زالو را نمی توان استریل نمود، ولی می توان تا حد ممکن شست و با مواد ضد عفونی کننده با غلظت کم، ضدعفونی نمود. در دسترس ترین ماده ضدعفونی کننده نمک است.

نمک بیش از ۵ الی ۱۰ گرم بر لیتر برای زالوها خطرناک است، بنابر این لذا ۱ الى ۲گرم بر لیتر نمک را می توانند برای حدود یک ساعت تحمل کنند.

برای آسیب ندیدن زالوها پس از تعویض آب، برای هر ۱۰۰۰ لیتر آب بهتر است یک کیلو گرم عسل استفاده شود. این عسل، آنها را تغذیه و هم ضدعفونی می کند و هم تحمل آنها را به نمک افزایش می دهد.

کلر معمولی موجود در آب شهر هم که برای ضدعفونی به آب آشامیدنی زده می شود، در حدود 3/0 PPM مورد استفاده برای آب شرب را خیلی خوب تحمل می کنند.

اکنون روش هایی برای ضدعفونی کردن پوست زالو و حتی خود زالو بدون آسیب زدن به آن در حال آزمون و بررسی هستند، ولی هنوز نتوانسته اند از کم و کیف دقیق آنها اطلاعی به دست آورند.

با زالوها باید با احترام رفتار کرد، زیرا هر گونه خشونت مثل جابجایی آنها با پنس های فلزی و تیز، تکان دادن شدید، کشیدن آنها و … می تواند به آنها صدمه زده و احتمال آلودگی و سایر عوارض را افزایش دهد. بدیهی است که زالوی سالم، درمان سالم تری را هم پایه ریزی می کند .

زالوی آسیب دیده اگر هم کارساز باشد، ممکن است خونخواری را دیرتر شروع و دیرتر هم خاتمه دهد که وقت زالو درمانگر و بیمار را بیشتر تلف خواهد نمود.

نگهداری زالوها در طبقات یخچال

در هر حال اگر با بیماران ضعیف و بیماریهای کاهش توان سیستم ایمنی بدن مثل HM تزریق داروهای مهار کننده سیستم ایمنی مثل کورتونها، شیمی درمانی و … مواجه باشیم و برای زالودرمانی اجبار داشته یا زمان کافی نداشته باشیم، بهتر است از شستن زالوها با آب مقطر استریل به دفعات برای کاهش درصد آلودگی تا حد ممکن استفاده کنیم.

نگهداری زالوها در طبقات یخچال های خانگی در ظروف تمیز که تعداد ۵۰ الی ۶۰ عدد سوراخ ریز روی درب آنها تعبیه شده باشد، بدون غذا ماهها ممکن است، اما هر چقدر که بتوانیم باید آب آنها را با آب تمیز و حتی الامکان استریل عوض نماییم یا اگر مقدور نیست مثلا ۱ یا ۲ روز قبل از زالودرمانی این کار را انجام دهیم.

هنگام تعویض آب زالوها اگر متوجه مردن یا بی حال بودن یک یا تعدادی زالو شدیم، باید فورا آنها را از بقیه جدا و دور انداخته یا به طبیعت برگردانیم و ظرف حاوی زالوهای زنده و سالم را مجددا با آب استریل شستشو دهیم.

اگر می خواهید زالوها را بعد از استفاده به طبیعت برگردانید، ظروفی معمولی برای جمع آوری آنها تهیه نموده که از قاطی شدن زالوهای مستعمل با زالوهای آماده برای درمان، اجتناب شود.

اگر هم قرار شد از روی اجبار زالوها را بکشید ایده آل ترین شکل کشتن آن این است که ابتدا آنها را منجمد کرده و چند روز در محلول الكل ۹۰٪ بیاندازید که درد زیادی نکشند.

راه مرسوم تر، قرار دادنشان در یک کیسه پلاستیکی و ریختن نمک فراوان بر رویشان است، که البته مرگ دلخراشی را پس از استفراغ خون خورده شده، تجربه خواهند کرد.

گروهی از اطبای طب سنتی، روش هایی را برای بررسی این خون و نتیجه گیری در مورد طبع بیمار و بیماری اش به کار می برند که برای تبیین آن باید از طبايع مزاجها، آگاهی داشته باشید.

عوارض و احتیاطهای زالودرمانی

 عوارض و احتیاطهای زالودرمانی

زالودرمانی به ندرت عوارض جدی ایجاد می کند. ترس از زالو که تقریبا همیشه ناشی از پیشینه القا شده از تصورات دیگران است، مددکار بسیاری از این عوارض است.

دیدن زالو به خصوص تزئینات رنگی بدنش در ظرفی تمیز و حتی المقدور زیبا در حال شنا کردن، معمولا بدون نیاز به هیچ توضیح یا اقدامی دیگر، نفرت، ترس، احساس چندش و … را بخصوص پس از یک زالودرمانی موفق، همراه با شفای بیمار به علاقه و دوست داشتن این موجود تبدیل می کند.

حضور زالو درمانگر در کنار زالو درمان شونده به خصوص در چند دقیقه اول، عمدتا ترس و وحشت اولیه را تا حد زیادی از بین می برد. شاید لازم باشد که زالو درمانگر یا فردی از نزدیکان بیمار، دستش را کنار محلی که زالو انداخته می شود.

در تماس با پوست فرد زالو درمان شونده قرار دهد تا وی بتواند حضور آنها را روی پوستش تحمل کند. درد موضعی و خارش کوتاه مدت، معمول ترین عوارض به حساب می آید. قبل از زالو اندازی باید با بیمارراجع به عوارض جانبی زالودرمانی صحبت کرد.

این روش درمان هم مثل تمام روش های دیگر مرسوم در همه رشته های طب می تواند خطراتی حتی خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

موارد مرگ ناشی از آسپرین، پنی سیلین، انواع جراحی ها و حتی اقدامات تشخیصی مثل آنژیوگرافی و … هرگز نتوانسته اند بشر را وادار به صرف نظر کردن از این روش ها و فواید بسیاربیشترنسبت به عوارضشان کنند.

به عنوان مثال، آسپرین آنقدر انسانها را از مرگ حتمی و ناتوانی های ناشی از بیماریهای قلبی- عروقی نجات داده که موارد بسیار اندک مرگ ناشی از خونریزی معده که یکی از عوارض این دارو است، را اصلا نمی توان بحساب آورد.

عوارض زالودرمانی

در مورد زالودرمانی هم شوک Anaphylaxis، شوک vasovagal ناشی از خونریزی، خونریزی مقاوم به درمان، عفونت و …. پس از آن می توانند خطرناک یا حتی مرگ آور باشند ولی هرگز نمی توان از خدمات نجاتگر این روش درمانی چشم پوشید.

زالودرمانی را باید در مطب یا مراکز بیمارستانی با شرایط، امکانات و نفرات کار آزموده اورژانس انجام داد، تا اگر خدای ناخواسته مشکلی پیش آید، اقدامات ایده آلی تدارک دیده باشید.

ثانيا باید بی پرده و بسیار شفاف در مورد عوارض زالودرمانی به بیمار توضیح داد، حتی اگر باعث ترس بیمار گردد، زیرا اگر در مورد عارضه ای توضیح ندهید و پیش بیاید، بیمار و نزدیکانش هیچ عذری را نمی پذیرند، اما اگر توضیح دهید و پیش بیاید، چون انتظارش را داشته اند، بعید است اعتراضی وجود داشته باشد و بلکه خواهند گفت فرد زالو درمانگر چقدر آگاه بوده که این عارضه را پیش بینی کرده بود.

در موارد با ریسک زیاد، اگر گزینه های دیگری غیر از زالودرمانی ریسک کمتری دارند، باید زالودرمانی را به تعویق انداخت.

اگر بتوانید قبل از شروع به هر درمانی بخصوص موارد پرخطر متنی را مبنی بر رضایت و برائت که حاوی توضیحات لازم در مورد عوارض احتمالی این روش می باشد، به امضای فرد بیمار یا قیم او برسانید کاراخلاقی تر و قانونی تر خواهد بود.

فواید و عوارض زالودرمانی

می توان با آگاهی مناسبی از طب سنتی و طب نوین، هر دو با هم برای پیشگیری از عوارضی چون شوك Anaphylaxis یا عفونت، قبل از زالودرمانی به اصلاحا، Antibiotic ,Antihistamine , Cortone Corticone Acetate ویتامین، عسل، انواع معجونها و … را برای بیمار تجویز نمود.

ظاهرا در بیمارستان Eseen-Mitte Andreas Michalsen Hospital تحقیقات مدونی در مورد فواید و عوارض زالودرمانی صورت گرفته است.

خارش موضعی یا عمومی

خارش زودگذر در مکان نیش زالو تا چند روز اول عادی است و نباید با یک واکنش Allergic اشتباه شود. این خارش توالی ای از هر چند دقیقه تا هر چند ساعت یک بار دارد که گاهی خارش موذیانه و شدیدی را باعث می شود و با خاراندن محل، خونریزی مجددا شروع یا تشدید می شود، ولی اصلا نگران کننده نیست.

فواصل زمانی بین حملات خارش تدریجا افزایش و طول مدت و شدت خارش کاهش می یابند و پس از ۲ إلى ۳ روز و خیلی نادر یک یا چند هفته تقریبا همه چیز به حال عادی بر می گردد.

برای خاراندن بهتر است از گاز استریل استفاده شود نه ناخن! روغن بنفشه، روغن کافور، روغن بادام تلخ، روغن گشنیز، سرکه، مخلوط ۱ قاشق غذاخوری عسل + ۱ قاشق چای خوری نمک و … را هم می توان روی موضع ضماد کرد. سرد کردن موضع نیز توصیه شده است.

اگر خارش بند نیامد و یا بدن کهیرزد و نقاط دیگربدن هم خارش گرفت، زیر نظر پزشک از Cortone یا Antihistamine و … استفاده می گردد. گزارشات جداگانه ای عود خارش را در نواحی معین در دوره چندین ماهه شرح داده اند.

 خارش موضعی یا عمومی

گاهی تا ۲ ماه پس از زالودرمانی، هر چند روز یک بار به مدت حتی چند ساعت دچار خارش شدید کف دست ها و کف پاها می شد که پس از ۲ ماه بدون درمانی خاص پایان می یافتند.

درد موضعی

اغلب بیماران یک درد کششی موضعی را بلافاصله بعد از نیش زالو توصیف می کنند که حدود ۱ تا ۵ دقیقه آزار دهنده است. هر چه مقدار بیشتری بزاق به بافت ها برسد، اثر بی حس کننده بزاق افزایش می یابد.

شدت درد نیش زالو و اولین فاز تغذیه، عموما کم و گاهی بسیارشدید توصیف می شود (بسته به آستانه تحمل درد افراد و اندازه زالو).

عمدتا یک حس کشش متوالی در دقایق اول گزارش می شود. اگر کسی به هر دلیلی از زالو بترسد، ممکن است این درد شدیدتر باشد. کسانی که در برکه ها شنا می کنند و زالو پایشان را می گیرد، بسیاری از اوقات شروع گزش را خیلی دیر حس می کنند.

اطمینان دادن به بیمار، قرار دادن پنس یا جسم دیگری روی پوست کنار محلی که زالو مشغول است و فشار آوردن بر روی پوست، به طور آشکار اطمینان بیمار را بیشتر و درد و ترسش را کمتر می کند.

افت فشار خون و حملات Vasovagal attack

بیمارانی با تاریخچه این نوع حمله، مستعدتر هستند، ولی احتمال آن را حتی برای افراد قوی هیکل نیز نباید از نظر دور داشت. احتمالا یک هزارم افرادی که زالودرمانی می شوند، دچار این عارضه می گردند.

برای پیشگیری بهتراست قبل، حین و پس از زالودرمانی یا هر روش خون گیری دیگر، مایعات بخصوص شربت عسل به بیمار داده شود. فرد باید حتی المقدورخوابیده باشد و اگر نشسته زالو اندازی می کنیم، باید وضعیت جوری باشد که اگر فرد ناگهان collapse کرد، با سر به زمین یا اشیای سخت و نیز برخورد نکند.

 افت فشار خون و حملات Vasovagal attack

اگر فردی به دلیل فشار خون بالا دارو می خورد، تحت نظر و پایش پزشک، روز زالودرمانی دارویش را موقتا کم یا قطع کند.

اگر هموگلوبین کسی زیر 7mg/dl بود، باید امکان نیاز به تزریق خون حین یا پس از زالو اندازی لحاظ شود. هموگلوبین زير6mg/dl برای زالودرمانی خطرناک محسوب می شود.

در چنین مواردی اگر هم با رعایت تمام تمهیدات زالو انداخته شد، نباید مستقیما روی رگ گذارده شود. موردی در بیمارستان Essen-mitte گزارش شده که خونریزی پس از نیش زالو ۳۶ ساعت طول کشیده و نهایتا با بخیه خونریزی را بند آورده اند، در حالی که آزمایشات، هیچ گونه اختلال انعقادی را نشان ندادند.

اگر شک به کاهش قدرت انعقادی خون با مصرف مواد ضد انعقادی حتی خود با روغن ماهی با دوز بالا وجود دارد، یا زالودرمانی نکنید یا از حداقل زالو استفاده کنید.

التهاب (Inflammation)

پس از این که زالو، پوست را رها کرد، لبه های زخم ۱۲ تا ۴۸ ساعت با یک حس موضعی گرما و قرمزی متورم می شوند. نقاط قرمز کوچک که زیرشان کمی کبودی Ecchym osis دارد، جلب توجه می کنند.

این کبودی ها ابتدا بنفش مایل به قرمز، سپس زرد، بعد سبز و نهایتا هم از بین می روند. جای نیش زالوهای کوچک به ندرت پس از یک ماه باقی می مانند، اما زالوهای بزرگی ممکن است جای گزششان برای همیشه باقی بماند، بنابراین لذا وقتی بر روی صورت کار می کنید، حتما از زالوهای بسیار ریز استفاده نمایید.

تورم محل های نیش و خارش، خیلی زود رفع می شوند و کم پیش می آید بعد از ۱۲ ساعت باقی بمانند. تا ۴۸ ساعت، نگران کننده نیست. تا ۶ ساعت اول، گذاشتن یخ رویشان مفید است.

اگر در جاهایی مثل تیرویید زالو می اندازید، مراقب تورم مجرای تنفسی باشید. شاید در چنین مواردی استفاده پیشگیرانه از Cortone منطقی باشند.

انتقال بیماریهای عفونی

انتقال بیماریهای عفونی

تاکنون گزارش مستند یا غیر مستندی در مورد انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر با زالوی طبی بدست نیامده است. اگر هم وجود داشته باشد، به احتمال زیاد به دلیل عدم رعایت حداقل بهداشت توسط فرد زالو درمانگر اتفاق افتاده است.

خوشبختانه به دلیل ارزانی و فراوانی زالو در کشور ما، انگیزه ای برای استفاده مجدد از زالو حتى زالوهایی که برای خودمان استفاده شده اند، وجود ندارد.

اگرهم کسی بخواهد بیشتر از یک بار از زالو استفاده کند، باید هزینه و وقت بیشتری برای چند ماه نگهداری آنها صرف کند، تا این که زالوی تازه ای بخرد. این امر کمک شایانی است به این که اگر سودجویان بخواهند، نمی توانند زالو را چندبار مصرف کنند.

 ایجاد جای زخم = جوش گاه Scar

وقتی جوش گاه های زالو بدون دستکاری رها می شوند، معمولا سريع جمع و به سختی قابل دید می شوند، و طی ۱ الی ۳هفته بعد کاملا ناپدید می شوند.

 ایجاد جای زخم = جوش گاه Scar

اگر خاراندن با اجسام ناخن با عفونت اولیه یا ثانویه یا حرکت مداوم در مناطقی مثل مفاصل اتفاق افتد، ممکن است جای آنها برای همیشه باقی بمانند.

تغییرات بر آمدگی پوست به ندرت تا چندین ماه گزارش شده اند. پوشیدن لباس ها یا پانسمان تنگ بعد از زالو اندازی ممکن است مزید برعلت شود.

در نواحی صورت، حتما در مورد احتمال کم تشکیل جوش گاه به بیمار اطلاع دهید و رضایت و برائت دریافت کنید.

از جمله خطرات دیگر زالو بطور کلی رفتن زالو در مجاری تنفسی (دهان، نای، بینی)، مقعد، واژن، مجرای ادراری و … است که با کمی نمک محل را رها می کند و می میرد، البته در مجاری تنفسی از همه خطرناک تر است، ولی حتی اگر داخل مری یا مقعد هم برود، بعید است که جز مقداری خونریزی، مشکل دیگری ایجاد نماید.

به طور خلاصه قبل از زالودرمانی، این موارد لازم است سوال شود:

 • وجود مشکلات انعقاد خونی (هموفیلی، کمبود پلاکت، ….)
 • مصرف داروهای ضد انعقادی مثل Aspirin و …
 • کم خونی بخصوص نوع شدید با Hemolyticanemia
 • دوران نقاهت بیماری های شدید و ناتوان کننده یا جراحی های بزرگ
 • افراد با وضعیت مزاجی بی ثبات (Unstable) مثل کسانی که دچار حملات افزایش یا کاهش شدید فشار خون می شوند
 • استرس و ترس مفرط از زالو
 • عادت ماهانه خانم ها، خونریزی و زخم های خونریزی دهنده در جاهای دیگر بیمار
 • باردار بودن یا نبودن
 • تاریخ آخرین جراحی با اهدای خون
 • بیماری های مزمن و بدخیم با ریسک بالا
 • آلرژی یا حساسیت های دارویی، غذایی و نیش حشرات خصوصا زنبور، خستگی، تشنگی و گرسنگی، و …

چگونگی برخورد با Shock

چگونگی برخورد با Shock

اگر فقط ۳ خطر عمده را در مطب زالودرمانی بشماریم، به قرار زیرند: عفونت، ورود زالو به مجاری مثل گوش، مقعد و …، سوم شوک. عفونت قطعا زیر نظر دکتر چه به صورت پیشگیرانه و چه به صورت درمانی با Antibiotic درمان می گردد.

مورد دوم هم احتیاج به مراقبت دایم لازم دارد که اتفاق نیافتد و اگر پیش آمد، با استفاده از نمک، سرکه، Forceps و در نهایتEndoscopy آن را خارج می کنیم؛ اما شوک! تعریف آن خیلی ساده است و آن عبارت است از کاهش خونرسانی اکسیژن رسانی به بافت ها از جمله مغز.

همان طور که از تعریف بر می آید، این کاهش خونرسانی یا بدلیل از دست دادن خود خون است کم خونی، خونریزی، از دست رفتن قسمتی از خون مثلا آب خون در اثر اسهال و استفراغ و …، عناصر خون مثل گلبولهای خون و …، یا ناشی از افت فشار با توان گردش خون و …؛ بنابراین اگر مشکل خونی مثل Favism؛Spherocytosis و … باشد، اصلا زالودرمانی صورت نگیرد، بهتر است.

اگر هم زالودرمانی تنها گزینه باشد، همه جور امکاناتی از جمله ICU تزریق و تعویض خون و … ممكن است لازم شود. شایع ترین چیزی که ممکن است اتفاق افتد و امیدوار باشید که هرگز روی ندهد، Anaphylaxis shock است.

این شوک در اثر هر گونه مواجهه با Antigen که فرد به آن حساسیت داشته باشد، از هر مسیری خوراکی، پوستی، تزریقی و … ممکن است پیش بیاید از جمله Penicillin، نیش زنبور و …، نیز بزاق زالو.

علایم مشهود و مشهوراین شوک، افت فشار خون تا حتی زیر ۷ درجه، رنگ پریدگی، تنگی نفس، خس خس سینه، څرځر، سردی یا گرگرفتگی، بی حالی، اضطراب، تپش قلب، … و حتی بیهوشی نسبی تا کامل است.

تقریبا تمام این علایم در اثر ریختن سیل آسا و آبشار گونه ماده معروف Histamine از سلول های ایمنی بدن به داخل گردش خون اتفاق می افتند.

حتمال حساسیت و شوک متعاقب زالودرمانی

اگر کسی عليه Antigen خاصی، حساس شده باشد، بلافاصله پس از مواجهه با مقدار بسیار اندکی از آن ماده، این آبشارهیستامینی به راه می افتد؛ پس همیشه در مورد سابقه حساسیت از فرد کاندید زالودرمانی، سوال شود.

اگر کسی به Penicillin، نیش زنبور یا … حساسیت داشته باشد، احتمال حساسیت به نیش زالو هم در وی بالا است. اگر 0/5 الى 1 ساعت قبل از زالو اندازی یک عدد قرص Antihistamin به همه داده شود، احتمال حساسیت و شوک متعاقب زالودرمانی خیلی کم تر می شود و اگر هم پیش آید، قطعا شدت شوک خیلی کمتر خواهد بود، ولی با این کار نباید نسبت به احتمال پیش آمدن شوک، بی تفاوت باشید.

اگر کسی تا 3 دفعه یا بیشتر زالودرمانی کرده باشد، دیگر احتمال بروز حساسیت برایش خیلی کم خواهد بود. به هر تقدیر اگر چنین شوکی با هر شدتی پیش آمد، اصلا هول نشوید بلافاصله بیمار را طاق باز بخوابانید و سر او را به عقب و چانه اش را به بالا بکشید تا مجرای تنفسی اش مستقیم شود.

فورا Airway برایش بگذارید و علایم حیاتی مخصوص فشار خون، ضربان قلب یا نبض و تعداد، عمق و شكل تنفس را چک نموده اگر فشار خون کم است، پاها را بالا نگه داشته یا چند بالش ضخیم زیر پاها بگذارید تا خون از پاها به مراکز حیاتی تر مثل مغز و کلیه ها سرازیر شود.

دست و پا مدت طولانی بدون خون زنده می مانند ولی مغز و کلیه ظرف چند دقیقه بی خونی، آسیب جدی می بینند. دادن اکسیژن با ماسک یا از طریق بینی کار منطقی و درستی است. فقط اولا اکسیژن مرطوب بر اکسیژن خشک ارجحیت دارد، ثانيا مقدار اکسیژن بیش از ۳ الی ۴ لیتر بر دقیقه نباشد.

اگر تنفس مختل بود یا تعداد آن کمتر از۱۰واحد بردقیقه بود یا مجاری تنفسی تنگ و تنفس سخت شده بود، ممکن است نیاز به تنفس مصنوعی دهان به دهان یا دهان به بینی یا استفاده ازدستگاه ventilator باشد.

زالو اندازی

اگر شخص بیهوش بود و نیاز به حمایت تنفسی داشت، باید فورا صلي Tracheeltube برایش گذارده شود و با Ambubag با دستگاه ventilator حمایت تنفسی شود.

به زبان خیلی ساده Histamine قطررگها را گشاد می کند و با این کار فشار خون را کاهش می دهد و نای را تنگ می نماید که باعث سختی تنفس می گردد.

در هنگام شوک و پس از چک کردن علایم حیاتی و احراز Anaphylaxis shock هر نوع Antihistamine چه غیرCortone چه Cortone که در دسترس باشد، بسته به نظر پزشک، خوراکی (در صورت هوشیاری کامل بیمار) یا تزریقی عضلانی یا وریدی بسته به نظر پزشک اعم از: Dexam ethasone ، Clemastine و ترجیحا Hydrocortisone تجویز گردد؛ ثانیا برای بیمار با Angiocath سرم Lactated Ringers یا معمولی و یا کم یک سوم ، دو سوم یا N/S گذاشته شود.

اگر فشار خون خیلی پایین با تنفس خیلی سخت بود، یکتVial آمپول Epinephrine در یک سرم یک لیتری N/S ریخته، خوب مخلوط کرده و با سرنگ انسولین ۱ الى ۲ واحد زیر جلدی تزریق شود، و بقیه سرم مخلوط شده دور ریخته شود که در نتیجه حال بیمار، خیلی زود با اقدامات نگهدارنده خوب می شود.

دسته بندی زالو درمانی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت